Бази даних

Автореферати дисертацій - результати пошуку

Mozilla Firefox Для швидкої роботи та реалізації всіх функціональних можливостей пошукової системи використовуйте браузер
"Mozilla Firefox"

Вид пошуку
Сортувати знайдені документи за:
авторомназвоюроком видання
Формат представлення знайдених документів:
повнийстислий
 Знайдено в інших БД:Наукова електронна бібліотека (3)Реферативна база даних (155)Книжкові видання та компакт-диски (31)
Пошуковий запит: (<.>K=СКОЛІОЗ$<.>)
Загальна кількість знайдених документів : 19
Представлено документи з 1 до 19

      
1.

Коротич Н.М. 
Гомеостаз порожнини рота та його корекція у дітей з диспластичним сколіозом: Автореф. дис... канд. мед. наук: 14.01.22 / Н.М. Коротич ; Укр. мед. стоматол. акад. — Полтава, 2005. — 18 с. — укp.

За результатами досліджень доведено високу розповсюдженість карієсу, хронічного катарального гінгівіту, зубощелепних аномалій у дітей з диспластичним сколіозом. Установлено взаємозалежність між віком дитини, тяжкістю сколіозу, розповсюдженістю основних стоматологічних хвороб. З'ясовано, що перебіг карієсу та гінгівіту супроводжується зниженням кислотостійкості емалі, мінералізувального потенціалу ротової рідини, зниженням умісту в ній кальцію, магнію, підвищенням рівня загального білка та екскреції оксипроліну. Виявлено достовірне зменшення відсоткової кількості кальцію, зростання вмісту калію, фосфору, сірки загалом в емалі на різних ділянках зуба незалежно від глибини й анатомічної ділянки, що сприяло формуванню карієслабільної емалі. Визначено значну інтенсифікацію процесів перекисного окиснення ліпідів на фоні зниження активності антиоксидантних ферментів. Відзначено, що з застосуванням лікувально-профілактичного комплексу ("Біотрит-С", "Кальцит", "ЕКСО") забезпечили через 2 роки зменшення приросту інтенсивності карієсу на 43,75 % та поширеності запальних явищ у тканинах пародонта, про що свідчить зниження через рік індексу ПМА на 39,06 %.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Р733.458.250.533 + Р733.661.210.40-5 +
Шифр НБУВ: РА340036

Рубрики:

      
2.

Балашова І.В. 
Диференційоване використання кінезо- та електротерапії в комплексному лікуванні дітей з диспластичним сколіозом І - ІІ ступеня: автореф. дис... канд. мед. наук: 14.01.33 / І.В. Балашова ; Укр. НДІ мед. реабілітації та курортології. — О., 2009. — 19 с. — укp.

Розглянуто питання підвищення ефективності лікування дітей, хворих на диспластичний сколіоз (ДС) I - II ступеня, шляхом розробки системи етапного диференційованого застосування кінезо- й електротерапії за умов поліклініки та санаторію. На підставі комплексного обстеження 164-х дітей віком від 7-ми до 16-ти років з ДС І - ІІ ступеня розроблено алгоритм комплексної оцінки ортопедичного та функціонального стану дітей з даною патологією. Показано ефективність використання комбінованої кінезотерапії (ККТ) як монотерапії на амбулаторно-поліклінічному етапі та у комплексному санаторно-курортному лікуванні (кліматотерапія, хлоридно-натрієві ванни, масаж, електротерапія). Зазначено, що TENS-терапія у складі комплексного санаторно-курортного лікування дітей з ДС І - ІІ ступеня, якою впливали на контраговані паравертебральні м'язи, мала суттєвий міорелаксуючий вплив. Диференційована білатеральна електротерапія (TENS-терапія в поєднанні з синусоїдальними модульованими струмами) сприяла симетризації паравертебрального м'язового тонусу. Застосування ККТ на амбулаторно-поліклінічному етапі та ККТ і диференційованої електротерапії - на санаторно-курортному забезпечило досягнення добрих віддалених результатів в 84,4 % спостережень.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Р733.458.250.533-54 +
Шифр НБУВ: РА367587

Рубрики:

      
3.

Герасименко В.В. 
Корекція порушень постави та сколіозів І - ІІ ступенів у дітей: автореф. дис. ... канд. мед. наук : 14.01.09 / В.В. Герасименко ; Вінниц. нац. мед. ун-т ім. М.І.Пирогова. — Вінниця, 2010. — 20 с. — укp.

Розглянуто проблеми підвищення ефективності діагностики та лікування хворих з порушеннями постави та сколіозами I - II ступенів шляхом застосування соматометричного обстеження й оригінального коректора постави. Вперше розроблено принципово нову експериментальну модель формування деформації хребта під дією штучно створеного патологічного рухового стереотипу. Запропоновано програму для комп'ютерного аналізу фотометричних зображень і динамічного контролю результатів лікування. Створено та впроваджено метод корекції динамічного стереотипу у дітей з порушеннями постави шляхом застосування коректора постави. Доведено ефективність застосування у дітей методів самоконтролю за поставою та сколіозами I і II ступенів.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Р733.458.250.533-5
Шифр НБУВ: РА370677 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

      
4.

Хатум Халед Карім 
Механогенез клиноподібності та торсії при структуральному сколіозі: Автореф. дис... канд. мед. наук: 14.01.21 / Хатум Халед Карім ; Укр. НДІ травматології та ортопедії. — К., 1999. — 14 с. — укp.

Зроблено аналіз результатів дослідження клиноподібності та торсії в формуванні структурального диспластичного сколіозу I-IV ступенів у 97 хворих на вершині основної і компенсаторної кривизн. Для вивчення формування деформації в горизонтальній площині була розроблена методика виміру торсії по магнітно-резонансних томограмах. Методика заключається у вимірі кута торсії, утвореного двома лініями, проведеними: одна - через верхівку та основу остистого відростка, друга - через основу остистого відростка і середину кола тіла хребця. Для визначення величини клиноподібності хребців виміряли кут, що утворився між замикаючими пластинками тіл хребців. Дослідження клиноподібності та торсії здійснювали на рівні вершинного, нижнього та верхнього проміжних хребців основної та компенсаторної кривизн при грудному, грудо-поперековому, поперековому і комбінованому типах сколіозу в підгрупах I-IV ступенів диспластичного сколіозу (вивчено 423 хребця). При всіх типах сколіозу на основній кривизні відмічено відставання торсії хребців від клиноподібності. Така ж тенденція виявлена і на компенсаторній кривизні з тією тільки різницею, що остання розвивається повільніше і при I-II ступенях не виражена. У той же час при комбінованому сколіозі формування грудної та поперекової кривизн йде рівномірно на обох кривизнах. Такий же розвиток клиноподібності та торсії на вершинному, нижньому і верхньому проміжних хребцях відмічений на двох первинних дугах викривлення при комбінованому сколіозі.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Р458.250.533

Рубрики:

      
5.

Хорошева О. К. 
Особливості структурно-функціональних властивостей кісткової тканини у дітей зі сколіозом та їх корекція на різних етапах реабілітації: автореф. дис. ... канд. мед. наук : 14.01.10 / О. К. Хорошева ; Крим. держ. мед. ун-т ім. С.І.Георгієвського. — Сімф., 2010. — 20 с. — укp.

Вперше досліджено рівень кальційрегулювальних гормонів, маркерів кісткового ремоделювання та рівень статевих гормонів. Визначено співвідношення маркерів кісткового ремоделювання у дітей зі сколіозом. Установлено частоту, чинники ризику розвитку та прогресу остеопенії у дітей зі сколіозом. Науково обгрунтовано та доведено необхідність проведення раннього лікування остеопенічного синдрому у дітей зі сколіозом і розроблено диференційований підхід в застосуванні різних методів корекції даної патології на різних етапах реабілітації. Проаналізовано динаміку показників, які характеризують структурно-функціональні властивості кісткової тканини та кісткового обміну у дітей зі сколіозом за проведення стандартного комплексу санаторно-курортного лікування.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Р733.458.250.533
Шифр НБУВ: РА371335 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

      
6.

Єрмак Т.А. 
Остеопенічний синдром у дітей, хворих на ідіопатичний сколіоз: Автореф. дис... канд. мед. наук: 14.01.21 / Т.А. Єрмак ; Ін-т патології хребта та суглобів ім. М.І.Ситенка АМН України. — Х., 2001. — 20 с. — укp.

Викладено результати комплексного клініко-рентгенологічного, денситометричного та біохімічного обстежень дітей, хворих на ідіопатичний сколіоз. У 62,8 % випадків у дітей, хворих на сколіоз виявлено остеопенію, переважно у губчастій кістковій тканині. Зниження мінеральної щільності кістки не залежить від статі хворих і типу деформації. Частота виявлення та ступінь остеопенії зростає по мірі збільшення величини викривлення хребта та віку хворих. Сколіотична деформація частіше прогресує у дітей зі зниженою мінеральною щільністю кісткової тканини. У процесі біохімічного дослідження сироватки крові та сечі у дітей, хворих на сколіоз, виявлено значні порушення метаболізму основних структурних компонентів сполучної тканини. Даний стан визначено як "остеопенічний синдром" у дітей, хворих на сколіоз. Остеопенічний синдром - одна з несприятливих ознак перебігу сколіотичної хвороби. Зниження міцності кісткової тканини у дітей та підлітків зі сколіозом диктує необхідність постійного денситометричного контролю за її станом і проведення біохімічних аналізів.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Р733.458.250.533
Шифр НБУВ: РА313216 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

      
7.

Демченко О.В. 
Порушення урівноваженості хребта в патогенезі диспластичного сколіозу та її оперативна корекція: Автореф. дис... канд. мед. наук: 14.01.21 / О.В. Демченко ; АМН України. Ін-т ортопедії та травматології. — К., 2005. — 19 с.: рис. — укp.

На підставі методики функціонального ренгенометричного та біомеханічного дослідження урівноваженості хребта у хворих на сколіоз встановлено кількісні критерії статичної та квазістатичної компенсації та декомпенсації його опорно-рухової функції (ОРФ). Вивчено динаміку стану ОРФ хребта в післяопераційний період залежно від доопераційних характеристик його урівноваженості та використання коригувальних зусиль металоконструкцій. Виявлено закономірності виникнення порушень стабільності металоконструкцій у коригованому відділі хребта в післяопераційному періоді та оптимальні біомеханічні умови збереження оперативної корекції. З урахуванням нових знань про механізми вертикальної постави хворих на сколіоз в цілому та ОРФ хребта зокрема, розроблено схеми використання металоконструкцій для хірургічного лікування деформацій хребта.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Р458.250.533-588 +
Шифр НБУВ: РА335678

Рубрики:

      
8.

Сайєд Мухсен Ахмед 
Профілактика і лікування помилок та ускладнень коригуючих операцій при сколіозі: Автореф. дис... д-ра мед. наук: 14.01.21 / Сайєд Мухсен Ахмед ; Укр. НДІ травматології та ортопедії. — К., 2000. — 22 с. — укp.

Досліджено причини помилок і механізми розвитку ускладнень коригуючих операцій у випадках тяжких та виражених формах сколіозу. Розроблено заходи щодо профілактики та усунення їх з метою покращання результатів лікування. Наведено робочу класифікацію помилок та ускладнень хірургічного лікування тяжких і виражених форм сколіозу. Розглянуто помилки й ускладнення доопераційного періоду, визначено їх роль у розвитку ускладнень під час операції та у ранньому післяопераційному періоді, а також визначено шляхи профілактики їх лікування. Розроблено заходи щодо профілактики та лікування помилок і ускладнень під час хірургічного втручання, а також досліджено вплив на перебіг раннього післяопераційного періоду. Розроблено діагностику, профілактику та лікування ускладнень раннього післяопераційного періоду з боку внутрішніх органів (дихальної, серцево-судинної систем, шлунково-кишкового тракту, сечовивідної та нервової систем). Проведено ретельний аналіз спостережень за гострим розширенням шлунка після коригуючих операцій на хребті, розроблено заходи з метою ранньої діагностики, профілактики та ефективного лікування даного ускладнення. Встановлено причини та механізми втрати корекції - ускладнення пізнього післяопераційного періоду. З'ясовано причини розвитку мієлопатії у пізньому післяопераційному періоді, а також намічено шляхи профілактики та лікування даного ускладнення.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Р458.250.533
Шифр НБУВ: РА308726 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

      
9.

Коновалов М.Ф. 
Профілактика карієсу зубів у школярів зі сколіозом: Автореф. дис... канд. мед. наук: 14.01.22 / М.Ф. Коновалов ; Укр. мед. стоматол. акад. — Полтава, 2000. — 17 с. — укp.

Досліджено особливості патогенезу карієсу зубів у школярів зі сколіозом у зв'язку з функціонуванням системи регуляції кислотно-лужного гомеостазу ротової рідини у дітей. Встановлено наявність у ротовій рідині школярів зі сколіозом метаболічного алкалозу та вторинного метаболічного ацидозу за показником pH. Показано високу поширеність та інтенсивність карієсу постійних зубів у школярів зі сколіозом, зниження кислотної резистентності емалі постійних зубів і ремінералізуючого потенціалу ротової рідини. Застосування карієспрофілактичного мінерального концентрату "Віта" - засобу інтегральної корекції метаболічного ацидозу й алкалозу - та вітаміна C у складі зубної пасти місцево, всередину та комбінованим способом нормалізує кислотно-лужну рівновагу в ротовій рідині, показники pH і в'язкості та за 2 роки спостережень дає високий, до 80 %, карієспрофілактичний ефект.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Р733.661.210.40-5 + Р733.458.250.533
Шифр НБУВ: РА312084 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

      
10.

Улещенко Д.В. 
Структурно-функціональний стан кісткової тканини у хворих на прогресуючі форми сколіозу ІІІ та ІV ступеня: Автореф. дис... канд. мед. наук: 14.01.21 / Д.В. Улещенко ; АМН України. Ін-т травматології та ортопедії. — К., 2003. — 20 с.: рис. — укp.

Комплексно вивчено показники ультразвукової денситометрії, метаболізму кісткової та хрящової тканини, крові та сечі у хворих на прогресуючі форми сколіозу III та IV ступеня різної етіології віком від 12 до 40-а років, а також проведено морфологічні дослідження структури хребтів та дисків. Установлено, що остеопенічний синдром та остеопороз супроводжують розвиток та прогресування сколіозу в 67,64 % випадків, незалежно від статі: остеопенію I ступеня виявлено у 29,34 %, II - у 23,91 %, III - у 25 %, а остеопороз - у 21,73 % хворих. Визначено, що виразність остеопенії та остеопорозу виявляється у віковому періоді активного прогресування сколіотичної деформації хребта (12 - 16 років). Установлено, що у частини хворих на сколіоз III та IV ступеня, в яких ультразвукова денситометрія не виявила порушень, біохімічні дослідження вказують на присутність порушень в органічній основі кісткової тканини за умов відсутності змін у мінеральному обміні, що свідчить про первинність порушень органічної основи кісткової тканини. На підставі аналізу морфологічних досліджень показано, що сколіотична деформація III та IV ступеня супроводжується зменшенням кісткової маси та виразними змінами структурно-функціональної організації кісткової тканини та міжхребцевих дисків у ділянках викривлення хребта, що є характерним для остеопенічного синдрому та остеопорозу різного ступеня виразності.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Р458.250.533 +
Шифр НБУВ: РА326628

Рубрики:

      
11.

Проданчук І. В. 
Удосконалення процесу проектування комплекту форменого одягу учнів молодшої шкільної групи: автореф. дис. ... канд. техн. наук : 05.18.19 / І. В. Проданчук ; Київ. нац. ун-т технологій та дизайну. — К., 2010. — 24 с. — укp.

Встановлено, що існуючий нині формений одяг учнів молодшої шкільної вікової групи не задовольняє вимог споживачів. Головною причиною його невідповідності є відсутність науково обгрунтованих рекомендацій у ході проектування та відсутності теоретичної й інформаційної бази створення форменого одягу. Розроблено загальні класифікації причин порушення постави учнів і засобів корекції постави, які були розроблені на основі розгляду антропометричних характеристик фізичного розвитку дітей віком 6,5 - 8,5 років. Розроблено корсет для профілактики та корегування постави учнів у позі сидячи на стільці за партою з метою профілактичної дії захворювання на сколіоз.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: М416.7-2
Шифр НБУВ: РА375574 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

      
12.

Корд Махназ 
Фізична реабілітація дітей 6 - 8 років із порушенням постави у фронтальній площині та сколіотичною хворобою в умовах загальноосвітніх шкіл Ірану: автореф., дис. ... канд. наук з фіз. виховання і спорту : 24.00.03 / Корд Махназ ; Нац. ун-т фіз. виховання і спорту України. — К., 2010. — 19с. — укp.

Систематизовано й узагальнено сучасні науково-методичні знання та результати практичного досвіду з питання реабілітації дітей молодшого шкільного віку з порушеннями постави у фронтальній площині та сколіотичною хворобою І-II ступеню. Розроблено й обгрунтовано програму фізичної реабілітації для використання за умов загальноосвітніх закладів Ірану на базі вивчення особливостей функціонального стану хребта, показників фізичного розвитку та фізичної підготовки дітей молодшого шкільного віку, з порушеннями постави у фронтальній площині й із сколіозом І-ІІ ступеню. Визначено ефективність впливу даних засобів і методів фізичної реабілітації на функціональний стан хребта й організм молодших школярів Ірану.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Р733.458.250.50-54 + Р733.458.250.533-54 + Р128.94-348 + Ч511.491
Шифр НБУВ: РА372308 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

      
13.

Корд Махназ 
Фізична реабілітація дітей 6-8 років із порушенням постави у фронтальній площині та сколіотичною хворобою в умовах загальноосвітніх шкіл Ірану: автореф., дис. ... канд. наук з фіз. виховання і спорту : 24.00.03 / Корд Махназ ; Нац. ун-т фізичного виховання і спорту України. — К., 2010. — 19с. с. — укp.

Систематизовано й узагальнено сучасні науково-методичні знання та результати практичного досвіду з питання реабілітації дітей молодшого шкільного віку з порушеннями постави у фронтальній площині та сколіотичною хворобою І-II ступеню. Розроблено й обгрунтовано програму фізичної реабілітації для використання за умов загальноосвітніх закладів Ірану на базі вивчення особливостей функціонального стану хребта, показників фізичного розвитку та фізичної підготовки дітей молодшого шкільного віку, з порушеннями постави у фронтальній площині й із сколіозом І-ІІ ступеню. Визначено ефективність впливу даних засобів і методів фізичної реабілітації на функціональний стан хребта й організм молодших школярів Ірану.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Р733.458.250.50-54 + Р733.458.250.533-54 + Р128.94-348 + Ч511.491
Шифр НБУВ: РА372308 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:
  

      
14.

Макарова Е.В. 
Фізична реабілітація дітей зі сколіозом I ступеня у спеціалізованих дошкільних закладах: Автореф. дис... канд. наук з фіз. виховання і спорту: 24.00.02 / Е.В. Макарова ; Нац. ун-т фіз. виховання і спорту України. — К., 2003. — 19 с.: рис., табл. — укp.

Виявлено особливості формування геометрії мас тіла дітей віком 3 - 6-ти років зі сколіозом I ступеня. Уточнено та доповнено дані про морфофункціональний розвиток таких дітей у віковій динаміці. Обгрунтовано послідовність, інтесивність і співвідношення засобів фізичної реабілітації для дітей зі сколіозом 1 ступеня різних вікових груп за умов організованих колективів (спеціалізовані дошкільні заклади) та проведено оцінку їх ефективності. Доповнено існуючу програму фізичної реабілітації даних дітей нетрадиційними методиками (лікувальною хореографією, вправами на великих надувних м'ячах, точковим масажем).

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ч414(4УКР)713.5 + Ч411.354 + Р733.458.250.533-54 +
Шифр НБУВ: РА325994

Рубрики:

Географічні рубрики:
  
  

      
15.

Афанасьєв С.М. 
Фізична реабілітація дітей молодшого шкільного віку з церебральним паралічем, ускладненим сколіозом: автореф. дис... канд. наук з фіз. виховання і спорту: 24.00.03 / С.М. Афанасьєв ; Нац. ун-т фіз. виховання і спорту України. — К., 2008. — 18 с. — укp.

Установлено, що у 84,6 % дітей з церебральним паралічем (ДЦП) у молодшому шкільному віці діагностується сколіотична хвороба різного ступеня тяжкості, прогресування якої підсилюється у віці 8 - 10 років. Наведено біогеометричні характеристики сагітального та фронтального профілю постави дітей молодшого шкільного віку з ДЦП, ускладненим сколіозом I - II ступеня. Виявлено особливості функціонального стану хребетного стовпа та порушення фізичного розвитку. Наведено дані стосовно стану дихальної та серцево-судинної систем. Обгрунтовано й експериментально підтверджено ефективність програми фізичної реаблітації дітей з ДЦП. Під час виконання фізичних вправ використано профілактор Євмінова з метою розвантаження хребетного стовпа, запобігання торсії хребців і зміцнення глибоких м'язів, що формують м'язовий корсет.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Р733.627.709.3 + Р733.458.25 +
Шифр НБУВ: РА356748

Рубрики:

      
16.

Толкач С.І. 
Фізичний розвиток, стан кісткової системи та шляхи корекції їх порушень у першого покоління дітей, які народилися у жінок, опромінених у дитячому і підлітковому віці внаслідок аварії на ЧАЕС: Автореф. дис... канд. мед. наук: 14.01.10 / С.І. Толкач ; Ін-т педіатрії, акушерства та гінекології АМН України. — К., 2005. — 21 с.: рис., табл. — укp.

Наведено результати клініко-параклінічних досліджень дітей, народжених від матерів, опромінених у дитячому та підлітковому віці. Показано, що формотворчий процес будови тіла цієї категорії дітей відбувається переважно гармонійно, але біологічна зрілість будови маси тіла відстає від мешканців "умовно чистих" територій. Установлено, що у першого покоління нащадків радіаційно опромінених у дитячому віці матерів ранній розвиток адаптаційних змін у структурі кісткової тканини, характер яких залежить від величини та виду радіаційного опромінення їх матері у дитинстві та віку у період опромінення - зі збільшенням величини дозового навантаження на організм матері у нащадків відбувається ранній розвиток остеофіброзу, остеопорозу, особливо у дівчачої статі, за менших доз - остеопенії, остеомаляції. Виявлено, що ранній вік радіаційного опромінення матері за будь-яких доз спричинює остеофіброз у нащадків з раннього дитячого віку. Відзначено, що радіаційне опромінення матері у пубертатному періоді сприяє також більш ранньому розвитку сколіозу у нащадків. З'ясовано, що ранні зміни гістоархітектоніки кісткової тканини супроводжуються не тільки змінами фізичних властивостей кісток, а й порушенням мінерального гомеостазу в організмі, змінами структурно-функціональних властивостей остеогенних клітин. На підставі комплексного вивчення структурно-функціонального стану, метаболізму, мінералізації кісткової тканини, гормональної регуляції процесів кісткоутворення, формутворення у нащадків опромінених у дитячому та підлітковому віці матерів удосконалено заходи щодо профілактики та реабілітації їх порушень з метою покращення якості локомоторних функцій.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Р733.418.11-3 +
Шифр НБУВ: РА337832

Рубрики:

      
17.

Сердюк С.О. 
Хірургічна профілактика прогресування поперекового і грудопоперекового сколіозу: Автореф. дис... канд. мед. наук: 14.01.21 / С.О. Сердюк ; Харк. НДІ ортопедії та травматології ім. М.І.Ситенка. — Х., 1999. — 20 с. — укp.

Дисертація присвячена розробці методу хірургічної профілактики прогресування поперекового і грудопоперекового сколіозу у дітей на основі корекції і стабілізації базисного відділу хребта. Проаналізовані наслідки оперативного і консервативного методів лікування сколіотичної деформації. Обгрунтована необхідність корекції та стабілізації базисного відділу хребта при прогресуючих формах поперекового і грудопоперекового сколіозу у дітей на ранніх стадіях хвороби (II, III ступінь за В.Д.Чакліним). Одержані дані лягли в основу розробки показань для хірургічного лікування сколіозу.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Р458.250.533

Рубрики:

      
18.

Скопіченко Д.М. 
Хірургічне лікування хвороби Шпренгеля: Автореф. дис... канд. мед. наук: 14.01.21 / Д.М. Скопіченко ; Укр. НДІ травматології та ортопедії. — К., 1999. — 15 с. — укp.

Внаслідок вивчення клініко-рентгенологічних ознак захворювання у 81 хворого на хворобу Шпренгеля з одно- і двостороннім ураженням плечового пояса (90 клінічних спостережень), а також у поєднанні з іншими уродженими захворюваннями скелета (синдромом Кліппель-Фейля, уродженим і диспластичним сколіозом, синостозом ребер, клиноподібними хребцями тощо) розроблено анатомо-функціональну класифікацію, що дозволяє здійснювати диференційований підхід у виборі методу лікування відповідно до ступеня тяжкості деформації. Розглянуто найближчі та віддалені результати хірургічного лікування у 3 групах хворих за функціональними і косметичними критеріями. Електроміографічні та гістологічні дослідження м'язів плечового пояса, а також макро- і мікроструктурних змін клінічними і рентгенологічними проявами виявили причинно-наслідкові взаємозв'язки і вирішили деякі питання з етіології та патогенезу хвороби Шпренгеля.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Р458.198.4
Шифр НБУВ: РА307639 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

      
19.

Депутатов В. О. 
Механізми психологічного захисту та копінг-стратегії у формуванні тілесного Я підлітків зі сколіозом: автореферат дис. ... д.філософ : 053 / В. О. Депутатов. — Б.м., 2023 — укp.

У представленій дисертаційній роботі основна увага приділяється теоретичному обґрунтуванню та емпіричному дослідженню особливостей механізмів психологічного захисту і копінг-стратегій, які задіяні у процесі формування тілесного Я підлітків, що мають сколіоз. Задля досягнення цієї мети було здійснено теоретично-методологічний аналіз сучасних підходів до вивчення проблеми тілесного Я, а також розкрито концептуальні основи його дослідження у підлітковому віці. ?В рамках роботи було окремо досліджено та уточнено сучасні інтерпретації понять «тілесне Я», «механізми психологічного захисту» та «копінг-стратегії». Застосовуючи діагностичні методи, автор дослідив особливості тілесного Я підлітків зі сколіозом у порівнянні з контрольною групою підлітків. Додатково, було виявлено певні закономірності особливостей тілесного Я підлітків, а також порівняно ці закономірності з тими, що були виявлені у підлітків зі сколіозом. ?Результати дисертаційного дослідження ґрунтуються на інтегральному психодіагностичному підході до вивчення підлітків, який, відповідно запропонованої теоретичної моделі, розглядає три аспекти тілесного Я: візуальна, мовна та емоційно-реляційна оптики. До експериментальної групи увійшли підлітки, що навчаються в закладі для дітей зі сколіозом і мають відповідний діагноз загальною, кількістю 52 особи; до контрольної групи увійшли підлітки, що навчаються у загальноосвітніх школах і не мають або не знають про існування діагнозів, пов’язаних із хребтом, про що було окремо опитано, загальною кількістю 120 осіб. ?У результаті проведеного наукового дослідження було розглянуто та узагальнено психологічні теоретичні концепції, зокрема психоаналітичні та не-аналітичні, пов’язані з поняттям тілесного Я. Додатково, були узагальнені сучасні погляди на механізми психологічного захисту та копінгстратегії, а також сформовано дослідний дизайн для вивчення тілесного Я, механізмів психологічного захисту та копінг-стратегій у підлітків, що мають сколіоз. До інструментарію увійшли як широко вживані опитувальники, так і малюнкова методика та метод наративного аналізу. ?Окремо було зроблено ряд наукових знахідок, зокрема встановлено, що підлітки, які страждають від сколіозу, використовують достовірно відмінні позасвідомі способи опрацювання свого тілесного досвіду через механізми психологічного захисту, порівняно з їхніми однолітками без сколіозу. Проте, у свідомих копінг-стратегіях значні відмінності не спостерігалися. ?Виявлено, що механізми психологічного захисту та копінг-стратегії виступають як визначальні чинники у формуванні тілесного Я у підлітковому періоді. Вони впливають на кожен з трьох аспектів тілесного Я: візуальний, мовний та емоційно-реляційний. У підлітків спостерігається різноманітний репертуар захисних процесів, значна частина яких залучена у встановлення стосунків із власною тілесністю: теперішньою та уявною майбутньою. Це сприяє реагуванню на тілесні зміни з більш широким діапазоном реакцій: від інфантильних та невротичних до більш зрілих; від «уникаючих» до соціально-прийнятних та конформних реакцій. У підлітків зі сколіозом також виявлено чинники формування тілесного Я, які, однак, стосуються лише візуальної оптики тілесного Я. У дослідженні були наведені прямі й непрямі ознаки більш незрілого сприйняття власної тілесності підлітків зі сколіозом у порівнянні з підлітками контрольної групи. Ці результати вказують на необхідність розглядати тілесне Я та пов'язані з ним механізми психологічного захисту та копінг-стратегії в комплексі, що допомагає розуміти особливості соціально-психологічної адаптації підлітків зі сколіозом до свого дорослішання. ?Практична важливість цього дослідження полягає у емпіричному доведенні ролі механізмів психологічного захисту та копінг-стратегій як чинників формування тілесного Я у підлітків у цілому. Це забезпечує можливість використання отриманих даних для надання фокусованого психологічного супроводу, підтримки та психотерапевтичного втручання підліткам, перед якими постають виклики у формуванні свого тілесного Я. Крім того, отримані результати сприятимуть розробці стратегій психологічної підтримки та реабілітації підлітків, що мають сколіоз. Це може допомогти в поліпшенні якості життя та підвищенні рівня соціальної адаптації цієї категорії молодих людей. Таким чином, знання отримані в ході дослідження, можуть бути використані психологами, медичними та соціальними працівниками у фокусованій психологічній допомозі підліткам зі сколіозом.^UThe presented dissertation focuses on the theoretical reasoning and empirical investigation of the peculiarities of mechanisms of psychological defenсe and coping strategies involved in the formation of the bodily Ego of adolescents with scoliosis. To achieve this goal, a theoretical-methodological analysis of modern approaches to the study of the problem of the bodily Ego was carried out, as well as the conceptual foundations of its study in adolescence were disclosed. ?As a part of the study, modern interpretations of the concepts of «bodily Ego», «mechanisms of psychological defence», and «coping strategies» were separately investigated and refined. Using diagnostic methods, the author studied the peculiarities of the bodily Ego of adolescents with scoliosis compared to a control group of adolescents. Additionally, certain regularities of the peculiarities of the bodily Ego of adolescents were identified and compared with those, that were found in adolescents with scoliosis. ?The results of the dissertation research are based on an integrated psychodiagnostic approach to studying adolescents, which, according to the proposed theoretical framework, considers three lenses of the bodily Ego: visual, verbal, and emotional-relational perspectives. The experimental group consisted of 52 adolescents who were attending a school for children with scoliosis and had a corresponding diagnosis. The control group consisted of 120 adolescents attending general education schools who did not have or were not aware of any diagnoses related to the spine, which was separately confirmed through questioning. ?As a result of the scientific study, psychological theoretical concepts related to the notion of bodily Ego, including psychoanalytic and non-analytic, were examined and generalized. Additionally, modern views on mechanisms of psychological defence and coping strategies were generalized, and a research design was formed for studying bodily Ego, mechanisms of psychological defence, and coping strategies in adolescents with scoliosis. The research toolkit included both commonly used questionnaires, as well as drawing technique and narrative analysis method. ?Several scientific discoveries were made, including the finding that adolescents with scoliosis use significantly different unconscious ways of processing their bodily experience through mechanisms of psychological defence compared to their peers without scoliosis. However, significant differences were not observed in conscious coping strategies. ?It has been found that mechanisms of psychological defense and coping strategies are crucial factors in the formation of the bodily Ego in adolescence, affecting all three aspects of the body image: visual, verbal, and emotionalrelational. Adolescents display a diverse repertoire of defencive processes, many of which are involved in establishing relationships with their own body: both present and imagined future. This contributes to a wider range of reactions to bodily changes, from infantile and neurotic to more mature, from avoidance to socially acceptable and conforming reactions. Predictors of the formation of the body image were also identified in adolescents with scoliosis, although these were limited to the visual lens of the body image. The study provided indirect evidence of a less mature perception of their own bodily experience in adolescents with scoliosis compared to the control group. These resultssuggest the need to consider the body image and its related mechanisms of psychological defence and coping strategies in a complex way, helping to understand the particularities of the socialpsychological adaptation of adolescents with scoliosis to their coming of age. ?The practical importance of this study lies in the empirical evidence of the role of psychological defence mechanisms and coping strategies as predictors of the formation of bodily Ego in adolescents overall. This provides the opportunity to use the obtained data for providing focused psychological support, assistance, and psychotherapeutic intervention to adolescents facing challenges in forming their bodily Ego. Additionally, the results can contribute to the development of psychological support and rehabilitation strategies for adolescents with scoliosis, which can help improve their quality of life and enhance their level of social adaptation. Thus, the knowledge gained through this study can be used by psychologists, medical and social workers in providing focused psychological aid to adolescents with scoliosis. ?In future research, it will be relevant to replicate the proposed research design on other age and social groups of adolescents with scoliosis, including a sample of high school and young adult students, to track the formation of bodily Ego in dynamics. This, in turn, can contribute to the development of an effective model of psychological intervention taking into account age-specific features.


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 
 

Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського