Бази даних

Автореферати дисертацій - результати пошуку

Mozilla Firefox Для швидкої роботи та реалізації всіх функціональних можливостей пошукової системи використовуйте браузер
"Mozilla Firefox"

Вид пошуку
у знайденому
Сортувати знайдені документи за:
авторомназвоюроком видання
Формат представлення знайдених документів:
повнийстислий
 Знайдено в інших БД:Віртуальна довідка (2)Наукова електронна бібліотека (27)Реферативна база даних (387)Книжкові видання та компакт-диски (65)Журнали та продовжувані видання (10)
Пошуковий запит: (<.>K=СПІЛЬНОТА$<.>)
Загальна кількість знайдених документів : 49
Представлено документи з 1 до 20
...

      
1.

Скиба А.В. 
Взаємовідносини слов'ян та кочовиків Південно-Східної Європи у 6-7 ст. (культурно-політичний аспект): Автореф. дис... канд. іст. наук: 07.00.04 / А.В. Скиба ; НАН України. Ін-т археології. — К., 2007. — 17 с. — укp.

Вперше проведено комплексне дослідження взаємозв'язків східних слов'ян з кочовим світом у VI-VII ст. Зібрано та систематизовано дані писемних й археологічних джерел, що свідчать про контакти між даними етнічними спільнотами у різних сферах їх життя. Визначено загальний характер взаємин кочової та землеробської слов'янської людності. Досліджено предмети та набори різних категорій речей, художні мотиви й окремі закриті комплекси зі старожитностей обох груп, простежено поєднання в цих комплексах окремих речей. Вперше запропоновано класифікацію поясних наборів за їх складом. У слов'янських старожитностях виділено комлекс речей і художніх елементів, пов'язаних з впливами кочовиків. Відповідно до аналогій, які мають предмети зі слов'янських комплексів у старожитностях різних степових регіонів, диференційовано кочівницькі культурні впливи. За повідомленнями писемних джерел та археологічними матеріалами визначено контактну зону між слов'янами та кочовими племенами Південно-Східної Європи у VI-VII ст. На підставі аналізу взаєморозташування археологічних пам'яток відтворено умови сусідства кочової та слов'янської людності. Визначено механізми мирного співіснування обох етнічних спільнот, простежено різнорівневі міжетнічні контакти. Висвітлено вплив загальних етно-історичних процесів на характер взаємовідносин кочовиків і слов'ян.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Т4(45)4-6 + Т4(2)432.194 +
Шифр НБУВ: РА351604

Рубрики:

Географічні рубрики:
  

      
2.

Ореховський В.О. 
Взаємовідносини церкви і держави на євразійському та північноафриканському просторах (I - XVIII ст.): автореф. дис... д-ра іст. наук: 07.00.02 / В.О. Ореховський ; Чернів. нац. ун-т ім. Ю.Федьковича. — Чернівці, 2009. — 34 с. — укp.

Визначено передумови виникнення та становлення феномену влади у християнстві. Розкрито характер взаємовідносин між християнськими спільнотами та державною владою в Римській імперії. Розглянуто характеристику релігійної політики візантійських імператорів. Виокремлено характерні риси цезарепапістської та папоцезаристської моделей відносин між світською та духовною владою. Висвітлено взаємовідносини між державою та Церквою періоду Реформації та доби Просвітництва. Проаналізовано характер державно-церковних відносин в історії країн Східної Європи.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Т3(0)4-55 + Э211 +
Шифр НБУВ: РА366641

Рубрики:

Географічні рубрики:
  

      
Категорія: Релігія   
3.

Недавня О.В. 
Греко-католицизм в контексті духовного самовизначення українців між християнським Сходом і Заходом: Автореф. дис... канд. філос. наук: 09.00.11 / О.В. Недавня ; Ін-т філос. ім. Г.С.Сковороди НАН України. — К., 1999. — 20 с. — укp.

В праці здійснено історіософське релігієзнавче дослідження духовної самоідентифікації українців в культурно-цивілізаційному оточенні - між спільнотами східно- та західнохристиянських традицій - на основі аналізу передумов виникнення й тенденцій розвитку українського греко-католицизму. Доведено, що феномен українського греко-католицизму був породжений проблемою непослідовного, з огляду на природні духовні зв'язки та пріоритети культурного спілкування, самовизначення українських християн між християнським Сходом і Заходом. З'ясовано: пошуки власної ідентичності в греко-католицькому середовищі, які характеризуються наступом "західників" та демаршами "восточників", є авангардним проявом аналогічних процесів в рамках всієї України. Виявлено, що українським стратегічним націодержавним інтересам відповідає не посередництво між самоцінними світами, християнським Сходом і Заходом, уособленими для українців насамперед сусідніми народами - російським та європейськими, а скріплення суверенного поступу України - члена європейської спільноти адекватною духовною самоідентифікацією українців.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Э377.109(4УКР)

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
4.

Кальян С.Є. 
Єврейська спільнота у політичному процесі на українських землях у складі Російської імперії (середина XIX століття - 1903 р.) : автореф. дис. ... д-ра політ. наук: 23.00.05 / С.Є. Кальян ; Ін-т політ. і етнонаціон. дослідж. ім. І.Ф. Кураса НАН України. — К., 2009. — 30 с. — укp.

Досліджено особливості етнополітичного середовища, в якому в період з середини ХІХ - до початку ХХ ст. функціонувала єврейська громада на українських землях в складі Російської імперії, зокрема, увагу приділено європейському, російському, польському й українському "контекстам". З'ясовано специфікку складових ресурсу (демографічного, економічного, інформаційного) єврейської нації. Висвітлено причини конфліктності міжетнічних відносин на підросійській українській території. Розглянуто питання політичного розвитку єврейства на "переднаціональному" етапі та в період політизації, зокрема, проаналізовано націоналізуючі чинники, процес зміни та сутність політичних стратегій, інтелектуальну складову процесу становлення єврейства як суб'єкта політичного процесу.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Т3(4УКР=9Е)5-7 + Ф5(4УКР=9Е) +
Шифр НБУВ: РА369724 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

      
5.

Нідзельська Ю.М. 
Ключові концепти єврейської культури в сучасній англійській мові: автореф. дис... канд. філол. наук: 10.02.04 / Ю.М. Нідзельська ; Харк. нац. ун-т ім. В.Н.Каразіна. — Х., 2009. — 20 с. — укp.

Розглянуто засоби англомовної репрезентації ключових концептів єврейської культури ШАББАТ, ПЕСАХ, КАШРУТ, ГОЛОКОСТ, ЦДАКА, визначено їх семантичні, стилістичні, лінгвокогнітивні характеристики. З'ясовано, що домінантними цінностями євреїв є ідентичність, сім'я та спільнота, показано їх суттєве значення у лексиці та фразеологічному фонді англійської мови. Проаналізовано ключові поняття єврейської культури - Ізраїль, Тора, Шалом. Розкрито роль єврейського народу у мовно-культурних сферах США та Великобританії на підставі дослідження особливостей засвоєння єврейських номінацій в англійській мові. Розглянуто лінгвістичні особливості еволюції державності народу. Лексичні одиниці, що позначають діаспору та міграції євреїв, розглянуто у контексті орієнтаційних метафор. Лінгвокогнітивні особливості асиміляції й остракізму народу розкрито у контексті метафори, метонімії, епітетів, виникнення синтезованих одиниць єврейської й англомовної свідомості. Значну увагу приділено вивченню стереотипів євреїв. Досліджено етноспецифічні, структурно-семантичні та прагматичні компоненти, розкрито визначну роль табу й етноспецифіку жанру молитви. Шляхом представлення базових соціальних ролей рабина, вербальних засобів характеризації репрезентовано його лінгвокогнітивні особливості.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ш143.21-70 + Т3(9=Е)0-7 +
Шифр НБУВ: РА368885

Рубрики:

      
6.

Щерба О. В. 
Кримсько-татарська спільнота як суб'єкт політики в Україні: автореф. дис. ... канд. політ. наук : 23.00.02 / О. В. Щерба ; Львів. нац. ун-т ім. І. Франка. — Л., 2010. — 20 с. — укp.

Обгрунтовано зміст теоретичних моделей понять "національна меншина" та "корінний народ" та їх застосування щодо статусу кримсько-татарської спільноти в Україні. З'ясовано, що політична суб'єктність кримсько-татарської національної спільноти полягає в досить високому рівні політичної свідомості, внутрішній мобілізації спільноти для досягнення власних цілей та її виході на політичну арену. Розглянуто основні форми політичної діяльності кримсько-татарської спільноти, механізм реалізації її політичних інтересів. Доведено, що комплекс етнокультурних особливостей кримсько-татарської спільноти є мотиваційним фундаментом для формування політичних інтересів.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ф51(4УКР-6КРИ)
Шифр НБУВ: РА371345 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Географічні рубрики:

      
7.

Щерба О. В. 
Кримсько-татарська спільнота як суб'єкт політики в Україні: автореф. дис. ... канд. політ. наук : 23.00.02 / О. В. Щерба ; Львів. нац. ун-т ім. І. Франка. — Л., 2010. — 20 с. — укp.

Обгрунтовано зміст теоретичних моделей понять "національна меншина" та "корінний народ" й їх застосування щодо статусу кримсько-татарської спільноти в Україні. З'ясовано, що політична суб'єктність кримсько-татарської національної спільноти полягає в досить високому рівні політичної свідомості, внутрішній мобілізації спільноти для досягнення власних цілей та її виході на політичну арену. Розглянуто основні форми політичної діяльності кримсько-татарської спільноти, механізм реалізації її політичних інтересів. Доведено, що комплекс етнокультурних особливостей кримсько-татарської спільноти є мотиваційним фундаментом для формування політичних інтересів.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ф51(4УКР-6КРИ)
Шифр НБУВ: РА371345 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Географічні рубрики:

      
8.

Захарчук І.В. 
Культурологічно-естетичні функції малої прози Григора Тютюнника (Семантика та динаміка проекцій): Автореф. дис... канд. філол. наук: 10.01.01 / І.В. Захарчук ; Київ. нац. ун-т ім. Т.Шевченка. — К., 1998. — 16 с. — укp.

Дисертація присвячена дослідженню функціональних аспектів прози Григора Тютюнника. Аналізується культурологічна модель митця у контексті естетичних, філософських, ідеологічних і морально-етичних чинників; досліджуються характерні проекції авторського "я" у малій прозі письменника. З'ясовуються основні моделі комунікації на рівні автор-читач (жінка, чоловік, спільнота); функціональні аспекти рецепції - етичний, культурологічний, ігровий, рецептор "правди" (гносеологічний). Осмислюється спроба письменника подолати рольові алуоритми примусової ідентичності та освоїти виміри плюралізму.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ш5(4УКР)6-4 Тютюнник 534

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
9.

Захарова Н.В. 
Лінгвокультурологічні особливості українських і німецьких народних загадок: структура, семантика, прагматика: автореф. дис... канд. філол. наук: 10.02.17 / Н.В. Захарова ; Київ. нац. лінгвіст. ун-т. — К., 2009. — 20 с. — укp.

Установлено структурну, семантичну та прагматичну специфіку українських і німецьких народних загадок, що вивчаються шляхом поєднання структурального, лінгвокультурологічного та когнітивно-дискурсивного підходів до цих текстових явищ. З'ясовано статус народної загадки як лінгвокультурного феномена та виявлено засоби й особливості вербалізації національно-культурного компонента її змісту у зіставлюваних мовах. Запропоновано розглядати народну загадку як текст, який належить до нерозгорнутих форм втілення фольклорної свідомості, що репрезентують культурно значущі смисли як неподільне ціле. Відзначено, що специфіку функціонування аналізованих народних загадок у мовленні визначають прагматичні особливості їх організації. Розкрито задіяні у загадках шляхи та засоби концептуалізації та лігвокультурної інтерпретації навколишнього світу українською та німецькою спільнотами, які подано як відповідні концептосистеми. Встановлено базові концептуальні структури, які одержують мовну актуалізацію у корпусі текстів українських і німецьких народних загадок.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ш3(4УКР)-654 + Ш3(4НІМ)-654 +
Шифр НБУВ: РА364011

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
10.

Гон М.М. 
Міжетнічна взаємодія на західноукраїнських землях у міжвоєнний період: Автореф. дис... д-ра політ. наук: 23.00.05 / М.М. Гон ; Ін-т політ. і етнонац. дослідж. ім. І.Ф.Кураса НАН України. — К., 2007. — 34 с. — укp.

Досліджено участь суб'єктів західноукраїнської етнополітичної сфери у міжетнічній взаємодії. Визначено сталі й ситуативні фактори політизації етнічностей, показано особливості та закономірності етнополітичної поведінки дисперсних та етноареальних спільнот у різних політичних ситуаціях. Проаналізовано етнонаціональну політику держав, визначено амбівалентну природу міжетнічних компромісів. Обгрунтовано контроверсійну роль міжетнічної соціокультурної дистанції у міжетнічному інтеракціонізмі. Проаналізовано етнополітичні, ціннісні й етносоціальні суперечності й конфлікти між рівно- та різностатусними етнонаціональними спільнотами, розглянуто методи захисту групових інтересів, досліджено процес становлення культури міжетнічної взаємодії.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ф050(4УКР3) + Ф51(4УКР3) +
Шифр НБУВ: РА350909

Географічні рубрики:

      
11.

Сьомик Т.В. 
Міжнародно-політична протидія розповсюдженню наркотиків як чинника деструктивного впливу на суспільний розвиток: Автореф. дис... канд. політ. наук: 23.00.04 / Т.В. Сьомик ; НАН України. Ін-т світ. економіки і міжнарод. відносин. — К., 2004. — 19 с. — укp.

Проведено політологічне дослідження, присвячене проблемі міжнародно-політичної протидії розповсюдженню наркотиків й психотропних речовин та теоретичне узагальнення еволюції міжнародного співробітництва у даній сфері. З'ясовано, що розповсюдження наркотиків є складною політичною проблемою, яка виходить за межі традиційних уявлень, становлячи загрозу національній і міжнародній безпеці, що унеможливлює стабільність міжнародної системи без розв'язання даної проблеми. Доведено, що міжнародна спільнота реально і своєчасно не оцінила масштабів загрози розповсюдження наркотиків, що призвело до подальшого загострення проблеми. Встановлено, що дана проблема набуває транснаціонального характеру, суттєво знижуючи ефективність національно-державних зусиль у боротьбі з розповсюдженням наркотиків. Виявлено, що інтернаціоналізація проблеми наркотиків диктує потребу в створенні міжнародних кооперативних механізмів боротьби з розробки відповідних стратегій. З'ясовано, що за умов глобалізації та міжнародної відкритості неможливо реалізувати контроль за розповсюдженням наркотиків без координації на рівні ООН та інших міжнародних організацій. Сформульовано конкретні пропозиції щодо використання Україною міжнародного досвіду у сфері протидії розповсюдженню наркотиків.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ф4(0)64 + Ф4(4УКР)64 + С5*363.3 + Х916.881.3 +
Шифр НБУВ: РА329396

Рубрики:

Географічні рубрики:
  
  

      
12.

Свинаренко А.М. 
Міжпоколінні особливості колективних ідентифікацій в умовах інтенсивних соціальних змін: Автореф. дис... канд. соціол. наук: 22.00.03 / А.М. Свинаренко ; Київ. нац. ун-т ім. Т.Шевченка. — К., 2004. — 16 с. — укp.

Проаналізовано генезис концепції покоління у суспільних науках та запропоновано засоби її застосування. Наведено дані щодо евристичної значущості використання концепції поколінь у досліженні етнічних та громадянських самоідентифікацій. На основі виділення елементів феномену соціальної ідентифікації визначено особливості процесів самоідентифікацій з етнічними та політичними культурними спільнотами, доведено пріоритетну роль феномену культурної спадкоємності як критерію взаємозв'язку та взаємообумовленості поколінь. Визначено різні стратегії процесу самоідентифікації, що характеризують культурні особливості різних поколінь. Сутність міжпоколінних розбіжностей етнічних та громадянських ідентифікацій відображено в особливостях співвідношення між процесами самоідентифікації та об'єктами ідентифікацій. З'ясовано, що характер взаємовідносин між індивідом та спільнотою визначає особливості процесів самоідентифікації різних поколінь.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: С5*423.11
Шифр НБУВ: РА331101

Рубрики:

      
13.

Кравчук О.М. 
Національна політика Чехословацької республіки. 1918-1929 рр.: автореф. дис... канд. іст. наук: 07.00.02 / О.М. Кравчук ; Київ. нац. ун-т ім. Т.Шевченка. — К., 2007. — 18 с. — укp.

Проаналізовано процес створення національної держави чехів і словаків, її політику щодо національних меншин в 1918 - 1919 рр. Досліджено конституційні основи національної політики Чехословаччини, що забезпечили рівність громадян усіх національностей, гарантували національним спільнотам національно-культурну автономію, Закарпаттю - територіальну автономію. Охарактеризовано особливості політики Чехословаччини щодо Словаччини та національних меншин у 1920 - 1925 рр., що полягала в розвитку словацького краю і Закарпаття, сприяла становленню словацької нації, забезпечила громадянську рівноправність і культурні права всіх представників національних спільнот. Висвітлено спробу розв'язання національного питання в державі чехів і словаків у 1926 - 1929 рр. на основі створення уряду міжнаціональної коаліції із залученням до її складу представників правих чехословацьких, активістських судетсько-німецьких партій і Глінкової словацької народної партії.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Т3(4ЧЕХ)61-56 +
Шифр НБУВ: РА352893

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
14.

Яловий В. Б. 
Особливості здійснення місцевого самоврядування в столичній агломерації: автореф. дис. ... канд. наук з держ. упр. : 25.00.04 / В. Б. Яловий ; Нац. акад. держ. упр. при Президентові України. — К., 2010. — 20 с. — укp.

Розроблено модель столичної агломерації, а також концепцію столичного регіону як нової адміністративно-територіальної, соціально-економічної системи. Визначено концептуальні засади та зміст методологічних положень, пов'язаних із запровадженням у Києві нової стратегії розвитку його територіальної громади. Удосконалено організаційно-правові механізми взаємодії міської влади з громадськими організаціями та професійно-експертними спільнотами. Розроблено рекомендації щодо внесення змін до управлінсько-функціональної структури представницьких і виконавчих структур Києва та створення Київської регіонально-управлінської ради як контролюючого та координуючого органу столичної агломерації. Обгрунтовано пропозиції щодо активізації участі столичної громадськості у прийнятті управлінських рішень, спрямованих на соціально-економічний розвиток столичного міста.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Х809(4УКР)8 + Х819(4УКР)011.215.1
Шифр НБУВ: РА377036 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
15.

Крюков В.Г. 
Писемні джерела Арабського халіфату IX - X ст. про етноісторичні процеси на території України: автореф. дис. ... д-ра іст. наук : 07.00.06 / В.Г. Крюков ; НАН України, Ін-т укр. археографії та джерелознавства ім. М.С.Грушевського. — К., 2010. — 30 с. — укp.

Проведено джерелознавчий аналіз повідомлень арабських писемних документів про територію та населення України язичницької доби її середньовічної історії. Виявлено, що у творах арабських учених зазначеного періоду відображено такі етноісторичні процеси початкового етапу формування українського етносу: протистояння предків українців, осілих землеробів, кочовим угорським і тюркським етнічним спільнотам, що тимчасово перебували у степах Південної України; етнічна консолідація слов'ян середнього Подніпров'я та Прикарпаття за умов формування Київської держави; поширення на слов'янські етнічні спільності, що ввійшли до складу Київської держави, загальної назви "руси" як означення їх державного підданства.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Т211(539=А)41 + Т3(4УКР)41,01
Шифр НБУВ: РА371715 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

Географічні рубрики:
  

      
16.

Примаченко Я.Л. 
Північноамериканська історіографія діяльності ОУН і УПА: автореф. дис... канд. іст. наук: 07.00.06 / Я.Л. Примаченко ; НАН України; Ін-т історії України. — К., 2009. — 20 с. — укp.

Проведено комплексний аналіз північноамериканської історіографії діяльності ОУН і УПА. Досліджено її політико-ідеологічний та інтелектуальний контекст у другій половині XX ст. Розглянуто процес становлення північноамериканської історіографії проблеми ОУН - УПА та ті чинники, що впливали на актуальність дослідження української проблематики в США та Канаді на різних етапах її розвитку. Вивчено ключові проблеми історії ОУН - УПА в даній історіографії. З урахуванням методологічних підходів, дослідницьких технік і світоглядних позицій виокремлено три групи північноамериканських дослідників: емігрантську, діаспорну та американську. На підставі аналізу наукової літератури визначено динаміку розвитку досліджень в середині окремих груп північноамериканських дослідників, на рівні взаємодії між ними та з іншими етнічними спільнотами Північної Америки. Визначено характерні особливості націоналістичного наративу, створеного емігрантськими партійними істориками, та діаспорного "мученицького" наративу. Виявлено тенденцію до підвищення зацікавленості до проблеми ОУН - УПА з боку молодого покоління американських дослідників.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Т211(71)6 + Ф513(4УКР)6 г +
Шифр НБУВ: РА366688

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
17.

Зварич І.Т. 
Регіональні особливості розвитку етнополітичних процесів в Україні: автореф. дис... д-ра політ. наук: 23.00.05 / І.Т. Зварич ; Ін-т політ. і етнонац. дослідж. ім. І.Ф.Кураса НАН України. — К., 2009. — 34 с. — укp.

Здійснено наукове узагальнення ключових аспектів і принципів системно-функціонального аналізу державної етносоціальної політики України у її комплексному взаємозв'язку з істотними регіональними особливостями сучасного розвитку етнополітичних процесів. Розкрито авторське бачення сутності концепції регіоналізму, її ролі та місця у дослідженні поставлених проблем. Акцентовано увагу на розгляді феномену "нового регіоналізму", який за умов України - держави з помітною політизацією регіональних чинників, несе в собі цілком реальні загрози та виклики її національній безпеці. На основі системного аналізу етнополітичні процеси розглядаються як поліаспектна взаємодія між етнонаціональними спільнотами та державними інституціями. Аргументовано, що етнічний і регіональний чинники, самі по собі, так і в їх синтезованому сполученні, обумовлюють функції та конкретні дії державної влади, її структуру та механізми взаємостосунків з органами місцевого самоврядування різних рівнів. Критично осмислено та проаналізовано запроваджену у сучасному міжнародному праві, а також запозичену з нього й адаптовану до умов України систему законодавчо-правових механізмів захисту національних меншин. Актуалізовано питання щодо невідкладного оновлення чинного вітчизняного законодавства у сфері державної етнополітики та, особливо, міжнаціональних і міжрегіональних відносин.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ф51(4УКР-4А/Я) +
Шифр НБУВ: РА367934

      
Категорія: Релігія   
18.

Теремко В.І. 
Релігійна громада: сутність та її історичні форми: автореф. дис... канд. філософ. наук: 09.00.11 / В.І. Теремко ; Київ. нац. ун-т ім. Т.Шевченка. — К., 2007. — 18 с. — укp.

Розкрито сутність феномену релігійної громади, визначено його джерела та основні форми. Встановлено наявність універсального алгоритму релігійної громади, який проявляється у причинах виникнення та механізмах її формування. Розглянуто особливості утворення релігійної громади в архаїчному суспільстві й античному полісі. Визначено роль релігійного чинника у формуванні касти. Проаналізовано співвідношення релігійної громади з релігійним виміром таких понять, як "релігійна група", "релігійна спільнота", "релігійна організація", досліджено їх взаємозв'язок. Досліджено процес формування буддійської санги. Здійснено історичну реконструкцію різних форм вияву буття релігійних громад. Розкрито їх сутність та особливості на прикладі формування релігійних громад давнього світу та їх функціонування у світових релігіях. Доведено наявність спільних тенденцій і специфічних особливостей у розвитку християнської та мусульманської громад.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Э260.55 +
Шифр НБУВ: РА356039

Рубрики:

      
19.

Кузнєцова І.В. 
Розвиток ментальної моделі світу в ранній юності засобами Інтернет-середовища: автореф. дис... канд. психол. наук: 19.00.07 / І.В. Кузнєцова ; Ін-т психології ім. Г.С.Костюка АПН України. — К., 2009. — 18 с. — укp.

Висвітлено сутність, структуру та фактори розвитку ментальної моделі світу, а також особливості її розвитку у ранній юності. Розглянуто проблему впливу на ментальну модель світу людини діяльності у штучному середовищі Інтернет, а також досліджено розвивальні можливості цього середовища. Запропоновано методику дослідження ментальної моделі світу у ранній юності, для якої розроблено систему характеристик та основних елементів ментальної моделі, що є актуальними для раннього юнацького віку. Досліджено особливості ментальної моделі світу активних користувачів раннього юнацького віку та доведено їх зв'язок з властивостями середовища Інтернет. Описано принципи психологічної роботи з юнаками у віртуальному тренінговому середовищі. Проаналізовано такі аспекти віртуального тренінгу, як зміст тренінгового сайту, мережева спільнота та норми мережевого етикету. Розглянуто основні методи роботи у віртуальному тренінгу та шляхи їх втілення з урахуванням специфіки діяльності у середовищі Інтернет. Емпірично доведено ефективність застосування вищеописаних методів роботи для розвитку ментальної моделі світу активних користувачів Інтернет раннього юнацького віку.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ю983.723.1 + Ю983.402.3 + Ю959.49 + Ю983.732 +
Шифр НБУВ: РА366998

Рубрики:

      
20.

Ороховська Л.А. 
Світова спільнота в контексті глобалізаційних процесів: філософсько-історичний та соціокультурний аспекти: автореф. дис... канд. філос. наук: 09.00.03 / Л.А. Ороховська ; Київ. нац. ун-т ім. Т. Шевченка. — К., 2008. — 18 с. — укp.

Здійснено системний аналіз філософсько-історичного та соціокультурного аспектів становлення світової спільноти за умов глобалізаційних процесів. Визначено соціокультурну суть феномену глобалізації як об'єктивного фактора розвитку суспільства та суть глобалізму як суб'єктивного фактора, а саме, політики пануючих у світі країн. Доведено, що глобалізація - вищий етап інтеграції людства. Досліджено особливості зміни конфігурації напрямків "Захід - Схід" і "Північ - Південь" під впливом глобалізаційних процесів. Проаналізовано різні варіанти впливу глобалізації на соціокультурний розвиток світової спільноти. Наголошено, що універсалізація світу має означати появу певних єдиних стандартів, але не нівелювання культурного розмаїття, що можливо внаслідок зростання освіченості населення Землі й інформованості про особливості культури різних народів.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ю6*1 + Ю6*328.941 +
Шифр НБУВ: РА359486

Рубрики:
...
 

Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського