Бази даних

Автореферати дисертацій - результати пошуку

Mozilla Firefox Для швидкої роботи та реалізації всіх функціональних можливостей пошукової системи використовуйте браузер
"Mozilla Firefox"

Вид пошуку
у знайденому
Сортувати знайдені документи за:
авторомназвоюроком видання
Формат представлення знайдених документів:
повнийстислий
 Знайдено в інших БД:Віртуальна довідка (9)Наукова електронна бібліотека (3)Реферативна база даних (145)Книжкові видання та компакт-диски (144)Журнали та продовжувані видання (1)
Пошуковий запит: (<.>K=СПЕЦІАЛЬНІСТЬ$<.>)
Загальна кількість знайдених документів : 23
Представлено документи з 1 до 20
...

      
1.

Усенко С.А. 
Гігієнічна характеристика та оптимізація професійного навчання підлітків, які освоюють у коледжі спеціальність банківського службовця: Автореф. дис... канд. мед. наук: 14.02.01 / С.А. Усенко ; Донец. держ. мед. ун-т ім. М.Горького. — Донецьк, 2001. — 19 с. — укp.

Розроблено рекомендації щодо підвищення працездатності, професійної сталості, збереження та зміцнення здоров'я учнів, які навчаються у коледжах за спеціальністю "Банківська справа". Вперше надано детальну фізіолого-гігієнічну характеристику спеціальності, встановлено критеріальні професійно значущі функції фахівця та визначено комплекс загальносередовищних чинників, які впливають на сталість системи підліток - навчальне середовище. Запропоновано психологічні критерії професійного відбору підлітків для навчання за обраною спеціальністю. Вперше виявлено закономірності формування професійної діяльності та існуючого режиму дня, на базі яких розроблено та впроваджено комплекс профілактичних заходів для вирішення адаптогенних, саногенних та режимно-організаційних проблем.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Р128.944-38
Шифр НБУВ: РА315192 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

      
2.

Пінчук І. Я. 
Медико-соціальне обгрунтування системи надання допомоги населенню похилого віку з вадами психічного здоров'я: автореф. дис. ... д-ра мед. наук : 14.02.03 / І. Я. Пінчук ; Нац. мед. акад. післядиплом. освіти ім. П.Л. Шупика. — К., 2011. — 36 с. — укp.

Визначено основні групи захворювань психічними розладами, з якими особи, старші за працездатний вік, звертаються за допомогою до психіатрів. Виявлено невідповідність існуючих форм надання медико-соціальної допомоги в Україні людям похилого віку з вадами психічного здоров'я сучасним вимогам і реальним потребам користувачів та їх родин. Доведено зменшення показника задоволеності користувачів психіатричної допомоги за існуючої організації надання допомоги. Обгрунтовано якісно нову функціонально-організаційну систему геронтопсихіатричної допомоги на принципах системності та функціональної єдності, з використанням існуючих, частково змінених елементів систем охорони здоров'я та соціального захисту населення України та введення якісно нових елементів, виділення геронтопсихіатрії в окрему спеціальність, введення мультидисциплінарних команд і впровадження системи безперервного підвищення якості медико-соціальної допомоги за вдосконалення професійного рівня персоналу.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Р11(4УКР)286.1
Шифр НБУВ: РА381563 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
3.

Князевич В.М. 
Наукове обгрунтування оптимізації системи інтенсивної медичної допомоги населенню України: автореф. дис... д-ра мед. наук: 14.02.03 / В.М. Князевич ; Нац. мед. акад. післядиплом. освіти ім. П.Л.Шупика. — К., 2009. — 36 с. — укp.

Науково обгрунтовано сучасну систему оптимізації інтенсивної медичної допомоги дорослому населенню. Визначено основні недоліки в організації інтенсивної медичної допомоги. За результатами проведеного дослідження встановлено основні фактори летальності у підрозділах інтенсивної терапії лікарень різного рівня надання медичної допомоги. Обгрунтовано систему оптимізації інтенсивної медичної допомоги за принципами системності та функціональної єдності, зберігаючи наявні елементи існуючої системи. Проведено функціонально-структурну оптимізацію стосовно виділення інтенсивної медичної допомоги в окрему клінічну спеціальність, створення міжрайонних / територіальних лікарень для пацієнтів з гострими станами, матеріально-технічне переоснащення, запровадження індикаторів якості та системи управління.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Р11(4УКР)2 +
Шифр НБУВ: РА366617

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
4.

Кудрявцева Н.П. 
Організаційно-економічний механізм державного регулювання освіти (на прикладі післядипломної освіти): Автореф. дис... канд. екон. наук: 08.02.03 / Н.П. Кудрявцева ; Н.-д. екон. ін-т. — К., 2004. — 18 с.: табл. — укp.

Визначено кількість і структуру закладів післядипломної освіти України, форми її організації, тенденції розвитку за регіональною ознакою та напрямами перепідготовки, що дає змогу прогнозувати структуру підготовки фахівців у дослідженій сфері. Розроблено методику оцінки економічної та соціально-економічної ефективності діяльності даних закладів з використанням запропонованої системи показників, які застосовуються на мікро- (закладу освіти) і макрорівні та характеризують результативність і відповідність системи післядипломної освіти суспільним потребам. Обгрунтовано доцільність застосування коефіцієнту відповідності щодо планів навчального процесу спеціалістів різного профілю, економічний зміст якого полягає в оцінці ступеня сумісності планів навчального процесу. Висвітлено порядок фінансування післядипломної освіти та системи підготовки кадрів, який передбачає диверсифікацію джерел залучення коштів, а також визначення підходів щодо їх використання та посилення відповідальності державних закладів післядипломної освіти за результати своєї діяльності. Запропоновано економіко-математичну модель функціонування системи даної освіти на базі застосування балансового методу, яка дозволяє за умов ринку праці кваліфікованих кадрів оцінити гнучкість та ефективність процесу підготовки спеціалістів і прогнозувати економічні наслідки державного регулювання цієї сфери. Удосконалено структуру організаційно-економічного механізму державного регулювання післядипломної освіти на базі розробки концептуальних положень, законодавчо-нормативного, економічного та організаційного забезпечення з метою її ефективного функціонування. Визначено суть і співвідношення понять "професійна освіта", "підготовка кадрів", "післядипломна освіта". Відзначено, що професійною освітою є система надання загальноосвітніх та професійних знань у певному обсязі, підготовка кадрів передбачає надання знань з конкретної спеціальності, а післядипломна освіта є системою надання знань на базі періодичного додаткового навчння осіб, які вже мають спеціальність, з метою забезпечення відповідності рівня їх кваліфікації вимогам ринку праці. Розвинуто методику проведення соціологічного опитування слухачів та викладачів з питань діяльності закладів післядипломної освіти, практичне використання якої протягом 2001 - 2004 рр. дало зомгу сформулювати рекомендації щодо удосконалення системи стимулювання праці педагогічних працівників та підвищення ефективності роботи даних закладів.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: У9(4УКР)49:Ч30/49 + Ч34(4УКР)78 +
Шифр НБУВ: РА334285

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
5.

Барашева Д.Є. 
Психологічні особливості особистісного і професійного становлення майбутнього викладача іноземної мови: автореф. дис... канд. психол. наук: 19.00.07 / Д.Є. Барашева ; Ін-т психології ім. Г.С.Костюка АПН України. — К., 2008. — 19 с. — укp.

Вивчено психологічні особливості особистісного та професійного становлення майбутнього викладача іноземної мови. Визначено самоідентифікацію як критерій виявлення особистісних і професійних особливостей становлення даного майбутнього фахівця, а її розвиток - як спосіб оптимізації інтеграції особистісних і професійних смислів. Диференційовано психологічні особливості особистісного становлення, а саме: прагнення до ідентифікації себе як екзистенційної даності, до самовизначення та саморозуміння; тенденцію до саморефлексії у міжособистісному спілкуванні; прагнення до визначення своєї ролі у власному суспільному житті. Виокремлено психологічні особливості професійного становлення майбутнього викладача іноземної мови, зокрема, відзначено, що особистість стикається з необхідністю присвоєння образу професії перетворювального характеру (професії педагога), що актуалізує суб'єктну активність через розвиток творчих здібностей, самосвідомості, рефлексії, відповідальності. Зауважено, що професійний образ педагога-словесника передбачає розвиток суб'єктної активності в інтерсуб'єктному спілкуванні, спеціальність викладача іноземної мови вимагає ототожнення особистості студента з образом лінгвокультури, мова якої вивчається. Доведено, що продуктивність процесу психологічного становлення особистості майбутнього викладача іноземної мови у період професійного навчання залежить від гармонійної інтеграції психологічних особливостей його особистісного та професійного становлення. Актуалізація самоідентифікації особистості студента у соціально і професійно значущих образах і ролях сприяє трансформації особистості в нову інтегративну функціональну систему - свідомий суб'єкт інтерсуб'єктних взаємовідносин.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ю952.2 + Ш12-913-1 +
Шифр НБУВ: РА362533

Рубрики:

      
6.

Бойко Д.М. 
Психологічні умови формування правової культури старшокласників: Автореф. дис... канд. психол. наук: 19.00.07 / Д.М. Бойко ; Ін-т педагогіки і психології проф. освіти АПН України. — К., 2005. — 21 с. — укp.

Розроблено й експериментально апробовано концептуальну модель формування правової культури учнівської молоді за умов навчально-виховного процесу загальноосвітньої школи. На підставі теоретичного аналізу психологічної, юридичної, філософської та соціологічної літератури сформульовано визначення правової культури особистості, встановлено психологічні умови її формування та особливості прояву в єдності ціннісно-мотиваційного, когнітивно-інформаційного та поведінково-регулятивного компонентів. Виявлено позитивний вплив на розвиток даної якості таких чинників, як формування механізмів рефлексії, інтересу до правознавчих дисциплін, знання про права та обов'язки особистості та усвідомленого ставлення до необхідності додержання законодавчих норм. Доведено, що єдина спрямованість виховної діяльності школи та сім'ї сприяє запобіганню делінквентної поведінки. Розроблено систему виховної роботи щодо орієнтації учнів на юридичну спеціальність і наведено методичні рекомендації з формування правової культури учнівської молоді.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ю937.231 + Ч421.352.26 +
Шифр НБУВ: РА334871

Рубрики:

      
7.

Котюк І.І. 
Судова гносеологія: проблеми методології та практики: автореф. дис... д-ра юрид. наук: 12.00.09 / І.І. Котюк ; Київ. нац. ун-т ім. Т.Шевченка. — К., 2008. — 37 с. — укp.

Досліджено проблеми методологічного забезпечення пізнавальних процесів у сфері судочинства: створення якісно нової системи знань - теорії судового пізнання, визначення її структури й основних категорій. Висвітлено характеристики засобів судового пізнання та внесено пропозиції, спрямовані на вдосконалення процесуальної регламентації пізнавальних правовідносин. Розглянуто аспект розв'язання практичних завдань у цій сфері. Обгрунтовано висновки про необхідність уніфікації законодавства, яким регламентована процедура судочинства та створення єдиного кодексу судочинства або кодексів публічного та приватного судочинства, створення на базі кафедр криміналістики у класичних ВНЗ кафедр теорії судового пізнання, уточнення переліку і назв юридичних спеціальностей та перейменування спеціальності 12.00.09 - кримінальний процес і криміналістика, судова експертиза - на спеціальність - судочинства, теорія судового пізнання. Удосконалено підходи до класифікації слідів у криміналістиці, розвинуто уявлення про механізми формування судових показань, систему методів наукового пізнання і заснованих на них тактичних прийомів, які використовуються у сфері судочинства.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Х893.9(4УКР)в +
Шифр НБУВ: РА357302

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
8.

Севастюк М.С. 
Формування прогностичних знань та вмінь у студентів педагогічних факультетів (спеціальність "Початкове навчання"): Автореф. дис... канд. пед. наук: 13.00.09 / М.С. Севастюк ; Нац. пед. ун-т ім. М.П.Драгоманова. — К., 2001. — 17 с. — укp.

Обгрунтовано теоретико-методичні засади підготовки студентів педагогічних факультетів до прогностичної діяльності, систему формування у них прогностичних знань та вмінь. Досліджено зміст та структуру інтегративного прогностичного вміння майбутнього вчителя початкових класів, структурні компоненти його готовності до прогностичної діяльності, педагогічні чинники, які сприяють ефективному формуванню прогностичних умінь та їх взаємозв'язок зі спеціальними прогностичними здібностями. Наведено методичні рекомендації щодо вдосконалення професійної підготовки студентів педагогічних факультетів.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ч489.518.3
Шифр НБУВ: РА314413 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

      
9.

Дробиш Л.В. 
Формування та регулювання попиту й пропозиції праці в регіоні (на прикладі фахівців торговельно-економічного спрямування): автореф. дис... канд. екон. наук: 08.00.07 / Л.В. Дробиш ; Держ. вищ. навч. закл. "Київ. нац. екон. ун-т ім. В.Гетьмана". — К., 2009. — 20 с. — укp.

Удосконалено теоретико-методологічні засади формування та регулювання попиту та пропозиції праці у професійному аспекті. Обгрунтовано механізми формування та регулювання попиту та пропозиції праці фахівців торговельно-економічного спрямування та запропоновано засоби регуляції з метою їх збалансування. Розкрито сутність ринку праці фахівців, обгрунтовано необхідність його сегменатції для проведення аналізу. Виділено ринок праці фахівців торговельно-економічного спрямування, визначено фактори формування попиту на спеціальність і попиту на фахівців торговельно-економічного спрямування, описано механізми регулювання даного ринку. Проведено дослідження стану ринку праці фахівців в Україні, виявлено основні тенденції й особливості його формування. Зроблено оцінювання кон'юнктури ринку праці фахівців торговельно-економічного спрямування та стану попиту на цих фахівців. Запропоновано методичні підходи щодо дослідження та прогнозування професійних сегментів ринку праці, визначено напрямки збалансування попиту та пропозиції на ринку праці фахівців торговельно-економічного спрямування. Результати наукового дослідження впроваджено у практичну діяльність регіональних органів, які займаються проблемами працевлаштування фахівців.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: У9(4УКР)240.523.3 +
Шифр НБУВ: РА362878

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
10.

Наконечна А. В. 
Удосконалення фізкультурно-оздоровчих занять пілатесом для жінок другого періоду зрілого віку з використанням програм різного цільового спрямування. / А. В. Наконечна. — Б.м., 2019 — укp.

Об'єкт − фізкультурно-оздоровчі заняття для жінок другого періоду зрілого віку; мета дослідження − підвищити ефективність фізкультурно-оздоровчих занять пілатесом для жінок другого періоду зрілого віку та поліпшити їхній фізичний і психоемоційний стан завдяки використанню індивідуальних програм занять пілатесом різного цільового спрямування; методи: теоретичний аналіз та узагальнення; педагогічне спостереження; соціологічні; емпіричні: морфофункціональні, педагогічне тестування; педагогічний експеримент; методи математичної статистики; новизна: уперше доведено доцільність використання індивідуальних програм різного цільового спрямування у фізкультурно-оздоровчих заняттях пілатесом для жінок другого періоду зрілого віку; уперше визначено пріоритетні мотиви занять пілатесом у жінок другого періоду зрілого віку, що полягають у корекції постави та усуненні больових відчуттів у різних ділянках хребта; нормалізації маси тіла, зміні рельєфу і пружності м'язів; підвищенні працездатності та підтриманні або поліпшенні рівня розвитку фізичних якостей; уперше систематизовано завдання й об'єкти тренувального впливу індивідуальних програм занять пілатесом для жінок другого періоду зрілого віку, створених з урахуванням пріоритетних мотивів занять та фізичного стану жінок другого періоду зрілого віку; результати: удосконалено процес розроблення фізкультурно-оздоровчих тренувань для жінок другого періоду зрілого віку з використанням індивідуальних програм занять пілатесом різного цільового спрямування, що позитивно впливають на поліпшення показників їхнього фізичного та психоемоційного стану; результати досліджень упроваджено у практичну діяльність фахівців сфери фітнесу та рекреації, у практику фітнес-центрів «Престиж», «Ківі-фітнес», Міжнародного центру корекції постави Оксани Слінько «Академія Грація» (м. Львова), у навчальний процес студентів ЛДУФК ім. Івана Боберського з дисциплін «Реабілітаційно-відновлювальна підготовка в хореографії» (спеціальність 024 – хореографія); «Рекреаційно-оздоровча діяльність» і «Оздоровчий фітнес» (спеціальність 017 – фізична культура і спорт, 227 – фізична терапія і ерготерапія та 014.1 – середня освіта); галузь – фізичне виховання та спорт.^UThe object is fitness classes for women of the second period of mature age. The goal of the research is to increase the effectiveness of physical training and Pilates training for women of the second period of mature age and to improve their physical and psycho-emotional state by using individual programs of Pilates classes of different targeting. The methods are theoretical analysis and generalizations; pedagogical observation; sociological; empirical: morphofunctional, pedagogical testing; pedagogical experiment; mathematical statistics methods. The novelty is that the expediency of using individual programs of different targeting in physical training classes of Pilates for women of the second period of mature age is proved; the priority motives of Pilates training in women of the second period of mature age, which are correction of posture and elimination of pain in different parts of the spine; normalization of body weight, changes in relief and muscle elasticity; to increase the capacity for work and maintain or improve the level of development of physical qualities; systematized tasks and objects of training impact of individual Pilates classes for women of the second period of mature age, created taking into account the priority motives of employment and physical condition of women of the second period of mature age. The results are improvement of the process of development of physical and fitness trainings for women of the second period of mature age with the use of individual programs of Pilates classes of different target direction, which positively influence on improvement of indicators of their physical and psycho-emotional state. The results of the study were implemented in the practical activity of specialists in the field of health-related physical culture, in the practice of the fitness centers «Prestige», «Kiwi-fitness», The International Center for Posture Correction, Oksana Slinko «Academy of Grace» in Lviv, were used in the educational process of the students of LSUPC named after I. Boberskyi in the disciplines «Rehabilitation and restorative training in choreography» (specialty 024 Choreography); disciplines «Recreational-health activity» and «Health-related fitness» (specialty 017 Physical education and sports, 227 Physical therapy and ergotherapy and 014.11 Secondary education), which is confirmed by the acts of implementation. The branch is physical education and sport.


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
11.

Кобрин Н. З. 
Розвиток професійної освіти фахівців з медичної інформатики у Канаді (друга половина ХХ – початок ХХІ століття) / Н. З. Кобрин. — Б.м., 2020 — укp.

Об'єкт дослідження – система вищої освіти Канади. Мета дослідження – виявити особливості розвитку професійної освіти фахівців з медичної інформатики у канадській системі вищої освіти, а також розробити науково-методичні рекомендації щодо використання конструктивних ідей досвіду Канади в умовах українського освітнього середовища. Методи дослідження: аналіз і синтез, індукція і дедукція, узагальнення, порівняння та зіставлення, логічний, історико-генетичний, описовий метод, бесіда, анкетування, інтерв'ювання.Вперше виявлено особливості розвитку професійної освіти фахівців з медичної інформатики у Канаді (вплив зовнішніх чинників – централізованої державної політики щодо інформатизації системи охорони здоров'я, прогресу інформаційно-комунікаційних технологій, людського фактору тощо на кількісну та якісну динаміку розвитку професійної освіти фахівців з медичної інформатики; гнучкість змісту освітніх програм, що зумовлена академічною автономією й орієнтованістю закладів вищої освіти на актуальні соціально-економічні потреби; співпраця закладів вищої освіти з роботодавцями, громадськими і професійними організаціями; участь професійних асоціацій у формуванні стратегій розвитку освіти з медичної інформатики); обґрунтовано професійну освіту фахівців з медичної інформатики як науково-педагогічну проблему, в основу якої покладено теорії та концепції медицини, інформатики, менеджменту; виконано ретроспективний аналіз розвитку професійної освіти фахівців з медичної інформатики у Канаді (виокремлено зовнішні та внутрішні передумови становлення освіти з медичної інформатики і запропоновано періодизацію розвитку професійної освіти фахівців з медичної інформатики у Канаді); визначено особливості реалізації професійної освіти фахівців з медичної інформатики у канадській системі вищої освіти на початку ХХІ ст. (неперервність професійної освіти фахівців з медичної інформатики, практична спрямованість їхньої професійної підготовки, застосування діяльнісного та компетентнісного підходів до оволодіння фаховими компетентностями, партнерство і взаємодія сектору вищої освіти з суб'єктами економічної діяльності); розроблено науково-методичні рекомендації щодо використання конструктивних ідей досвіду Канади в умовах університетської освіти України. Уточнено зміст понять «професійна освіта», «медична інформатика як навчальна дисципліна», «медична інформатика як спеціальність», «фахівець з медичної інформатики». Подальшого розвитку набули положення про розвиток вищої освіти на засадах неперервності, компетентнісного підходу до оволодіння професійними уміннями та навичками, співпраці закладів вищої освіти та потенційних роботодавців. У науковий обіг введено нові факти, ідеї, підходи, джерельна база розвитку професійної освіти фахівців з медичної інформатики.^UThe system of higher education in Canada is the research object. The research aim is to identify characteristic features of the health informatics professional education development in Canadian higher education system and to offer scientific and methodological recommendations on applying constructive ideas of Canada's experience into the Ukrainian educational environment.The research methods: analysis and synthesis, induction and deduction, generalization, comparison and juxtaposition, logical, historical-genetic, descriptive method, conversation, questionnaire, interview.For the first time the characteristic features of the health informatics professional education development in Canada have been identified (the influence of extrinsic factors – the centralized state policy on the healthcare informatization, the progress of information and communication technologies, human factor, etc. – on the quantity and quality dynamics of the health informatics professional education development; flexibility of health informatics educational programs' content conditioned by postsecondary institutions' academic autonomy and their orientation on actual social and economic needs; collaboration of postsecondary institutions with employers, non-government and professional organizations; professional associations' participation in providing visions of developing the health informatics education); health informatics professional education as an educational research problem based on the theory and concepts of medicine, informatics and management has been introduced; the retrospective analysis of the health informatics professional education development in Canada has been performed (the extrinsic and intrinsic preconditions of the health informatics education rise have been determined, and the periodization of the health informatics professional education development in Canada has been proposed); the specifics of the health informatics professional education implementation in Canada at the beginning of the 21st century has been outlined (life-long professional development of specialists in health informatics, practice-orientation of their professional training, activity- and competency-based approaches to acquire core health informatics professional competencies, partnership and cooperation of the education sector with economic entities); and the scientific and methodological recommendations on applying constructive ideas of Canada's experience into the Ukrainian university education have been offered. The meaning of the notions ‘professional education', ‘health informatics as an academic discipline', ‘health informatics as a specialty', ‘a health informatics professional' have been clarified. The ideas of higher education development on the principles of life-long professional development, competency-based approach to acquiring core professional skills, and cooperation of the higher education sector with potential employers have gained further development. New facts, ideas and approaches, scientific literature on health informatics professional education have been introduced to scientific circulation. The ideas concerning the formation of professional and pedagogical competences of professional subject's teachers involved in the professional training of specialists in Information, Library and Archival Studies gained further development.


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
12.

Тимченко М. Є. 
Комплексне лікування неспроможності анастомозів в хірургії тонкої кишки. / М. Є. Тимченко. — Б.м., 2021 — укp.


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
13.

Овчаренко Л. Р. 
Іншомовна підготовка майбутніх учителів нефілологічних спеціальностей у закладах вищої освіти України (друга половина ХХ – початок ХХІ століття) / Л. Р. Овчаренко. — Б.м., 2021 — укp.

Дисертація присвячена ретроспективному аналізу іншомовної підготовки майбутніх учителів нефілологічних спеціальностей, що здійснювалася впродовж другої половини ХХ та на початку ХХІ ст., і на цій основі визначено перспективні напрями та педагогічні умови активізації процесу професійно орієнтованого навчання іноземних мов у закладах вищої освіти України.Схарактеризовано науково-теоретичні засади дослідження та визначено його поняттєво-категоріальний апарат. Вивчення процесу організації та здійснення іншомовної підготовки майбутніх учителів нефілологічних спеціальностей в досліджуваний період потребувало застосування таких наукових підходів: системного, діяльнісного, особистісно орієнтованого та компетентнісного. Розкрито сутність і зміст основних термінів понятєво-категоріального апарату, як-от: «професійно орієнтоване навчання іноземних мов», «іншомовна професійна компетентність», «комунікативна компетенція», «міжкультурна компетенція». На підставі найбільш значущих характеристик запропоновано авторське визначення іншомовної підготовки майбутніх учителів нефілологічних спеціальностей як системно організованого процесу орієнтації мети, змісту, форм, методів і засобів навчання та виховання на майбутню педагогічну спеціальність, що уможливлює розвиток у студентів засобами іноземної мови професійно орієнтованих знань, умінь і навичок мовно-мисленнєвої діяльності, підвищення рівня їхньої комунікативної та міжкультурної компетенцій. Результат такого освітнього процесу дає змогувипускникам педагогічних закладів вищої освіти ефективно виконувати професійні функції та завдання, зокрема й з використанням іноземної мови.З'ясовано, що іншомовна підготовка майбутніх учителів нефілологічних спеціальностей передбачає інтеграцію іноземної мови з соціально-гуманітарними та професійно орієнтованими навчальними дисциплінами з метою отримання випускниками педагогічних закладів вищої освіти додаткових професійних знань й умінь і формування у них професійно важливих компетенцій та якостей особистості. При цьому, іноземна мова виступає, з одного боку, важливим чинником особистісного розвитку, а з іншого – ефективним засобом підвищення рівня професійної компетентності, інваріантними складовими якої є комунікативна та міжкультурна компетенції,що дозволяє здійснювати іншомовне спілкування в різних сферах і ситуаціях професійно-педагогічної діяльності.Аналіз наукових джерел дозволив сформулювати загальну мету іншомовної підготовки в педагогічному закладі вищої освіти – формування у майбутніх учителів нефілологічних спеціальностей іншомовної професійної компетентності, інваріантними складовими якої є комунікативна та міжкультурна компетенції, оволодіння іноземною мовою як засобом крос-культурного спілкування для здійснення успішної професійно-педагогічної діяльності. Узагальнена мета іншомовної підготовки студентів нами диференціюється як комунікативна (формування готовності до іншомовної комунікації), особистісно орієнтована (розширення світогляду, підвищеннярівня загальної культури й освіти за допомогою іноземної мови) та професійно орієнтована (використання іноземної мови як інструменту в майбутній професійно-педагогічній діяльності). Охарактеризовано основні принципи організації ефективної іншомовної підготовки майбутніх учителів нефілологічних спеціальностей у педагогічному закладі вищої освіти, а саме: розвивальний характер учіння; активність та діяльнісний характер навчання; індивідуалізація; автономність; функціональність; новизна; концентрованість; баланс лінгвістичних і нелінгвістичних знань; перенесення комунікативних стратегій з рідної мови; ситуативність; прагнення до подолання мовних і культурних бар'єрів; позитивна емоційність; врівноваженість усвідомленого вивчення іноземної мови й неусвідомленого володіння нею; внутрішня системність; поліфункціональність вправ; колективна взаємодія; діалог культур.^UThe dissertation gives a retrospective analysis of the foreign language training of future teachers of non-philological specialties, which was carried out during the second half of the 20th and at the beginning of the 21st century. On this basis, the author identifies promising directions and pedagogical conditions for enhancing the process of professionally oriented teaching of foreign languages in higher educationinstitutions in Ukraine.The work describes the scientific and theoretical foundations of the research and defines its conceptual and categorical framework. The following scientific approaches were used to study the process of organizing and implementing foreign language training of future teachers of non-philological specialties over the specified period: systemic, activity-based, personality-oriented and competence-based. The author ascertains the essence and content of the main terms of the conceptual-categorical apparatus, such as: «professionally oriented teaching of foreign languages», «foreign language professional competence», «communicative competence», «intercultural competence». Based on the most significant characteristics, the author's definition of foreign language training of future teachers of non-philological specialties is proposed as a systemic organized process of orienting the goal, content, forms, methods and means of teaching and upbringing to the future pedagogical specialty, which contributes to the development of professionally oriented knowledge, skills and knowledge in students through foreign language skills of cultural and mental activity, increases the level of their communicative and intercultural competences. The result of such an educationalprocess allows pedagogical universities graduates to effectively perform professional functions and tasks including the use of a foreign language.The author finds out that the foreign language training of future teachers of non-philological specialties involves the integration of a foreign language with social, humanitarian and professionally oriented academic disciplines in order to obtain supplementary professional knowledge and skills for graduates of pedagogical higher educational institutions that contribute to the formation of professionally important competencies and personal qualities. On the one hand, a foreign language acts as an important factor in personal development and on the other, an effective means of increasing the level of professional competence, the invariant components of which are communicative and intercultural competence, which carries out in practice foreign language communication in various spheres and situations of professional and pedagogical activity.


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
14.

Делікатна Н. М. 
Формування конструктивно-проєктивних умінь у майбутніх вчителів початкової школи / Н. М. Делікатна. — Б.м., 2021 — укp.

Дисертацію присвячено дослідженню педагогічного феномена формування конструктивно-проєктивних умінь у майбутніх учителів початкової школи.У роботі проаналізовано стан розробленості досліджуваного питання в теорії професійної педагогіки, узагальнено наукові підходи до професійної підготовки майбутніх учителів початкової школи в світлі компетентнісного підходу, встановлено, що це питанню в наукових працях із теорії педагогічної освіти має різновекторне трактування. Концептуальні засади, що зумовлюють нагальну потребу в удосконаленні професійної підготовки майбутніх учителів початкової школи, відтак становлять базову основу цього дослідження, відображено в Державному стандарті початкової освіти (2018 р.), Професійному стандарті «Вчитель початкових класів закладу загальної середньої освіти» (2018 р.), Законі України «Про Освіту» (2017 р.), Законі України «Про повну загальну середню освіту» (2020 р.), Законі України «Про вищу освіту» (2014 р.), Концепції розвитку педагогічної освіти (2018 р.), Концепції «Нова Українська школа» (2016 р.).Наукова новизна результатів дослідження полягає в тому, що уперше розроблено, теоретично обґрунтовано й експериментально перевірено функційно-структурну дидактичну модель формування конструктивно-проєктивних умінь майбутніх учителів початкової школи, яка складається з чотирьох компонентів (методологічно-атрактивного; визначення когнітивно-змістової основи; реалізації конструктивно-проєктивної діяльності; забезпечення рефлексійності конструктивно-проєктивної діяльності) та забезпечує цілеспрямоване константне вдосконалення конструктивної та проєктивної діяльності майбутніх учителів початкової школи як агентів змін.Окрім цього, визначено зміст і структуру конструктивно-проєктивних умінь майбутніх учителів початкової школи як єдності чотирьох компонентів (мотиваційно-атракційного; когнітивно-змістового; проєктно-діяльнісного; рефлексійно-результативного); виявлено й обґрунтовано сукупність дидактичних умов як основу моделювання процесу формування конструктивно-проєктивних умінь у майбутніх учителів початкової школи (цілеспрямоване забезпечення атракції конструктивно-проєктивної діяльності на мотиваційно-ціннісному рівні; удосконалення змісту психолого-педагогічних дисциплін у контексті надання знань про особливості конструктивно-проєктивної діяльності вчителя початкової школи; активація застосування інноваційних інтерактивних форм, методів і засобів реалізації конструктивно-проєктивної діяльності в процесі фахової підготовки майбутніх учителів початкової школи; стимулювання рефлексії, спрямованої на оцінювання процесу й результатів конструктивно-проєктивної діяльності).Визначальним у роботі є уточнення сутності понять «конструктивно-проєктивні вміння» і «дидактичні умови формування конструктивно-проєктивних умінь у майбутніх учителів початкової школи»; конкретизація критеріїв й показників вияву рівня сформованості конструктивно-проєктивних умінь майбутніх учителів початкової школи (мотиваційний, когнітивний, проєктивно-діяльнісний та рефлексійний), рівнів сформованості конструктивно-проєктивних умінь майбутніх учителів початкової школи (низький, середній, достатній, високий); розроблення критерійно-діагностувального інструментарію для вияву рівня сформованості конструктивно-проєктивних умінь у майбутніх учителів початкової школи, програми експериментальної роботи з імплементації авторської моделі в освітній процес вищої педагогічної школи.Поряд із заначеним, у дисертації з'ясовано дидактичний потенціал психолого-педагогічних дисциплін щодо формування конструктивно-проєктивних умінь у майбутніх учителів початкової школи.Подальшого розвитку набули положення про активацію дидактичного потенціалу психолого-педагогічних дисциплін у професійній підготовці майбутніх учителів початкової школи в контексті формування професійно важливих умінь. Практичне значення отриманих результатів дослідження полягає в підготовці методичних рекомендацій для викладачів і студентів педагогічних спеціальностей щодо формування конструктивно-проєктивних умінь у майбутніх учителів початкової школи. Матеріали дисертаційної праці можуть бути використані під час викладання психолого-педагогічних дисциплін у професійній підготовці майбутніх учителів початкової школи, розроблення спецкурсів і спецсемінарів для студентів педагогічних закладів вищої освіти, які здобувають спеціальність 013 Початкова освіта, у системі підвищення кваліфікації вчительських кадрів, під час укладання підручників, навчальних посібників, проведення педагогічної практики, написання кваліфікаційних робіт на здобуття ОС «Бакалавр» і «Магістр».^UThe thesis is aimed at investigating the problem of forming future primary school teachers' constructive and project skills. The issue of pedagogical construction and design is given considerable attention in scientific works on the theory of pedagogical education, which reflect different approaches to the interpretation of these pedagogical phenomena. The conceptual principles that determine the urgent need to improve the professional training of future primary school teachers are reflected in the State Standard of Primary Education (2018), the Professional Standard "Primary School Teacher of General Secondary Education" (2018), the Law of Ukraine "On Education" (2017), the Law of Ukraine "On Complete General Secondary Education" (2020), the Law of Ukraine "On Higher Education" (2014), the Concept of Development of Pedagogical Education (2018), the Concept of the New Ukrainian School (2016).The scientific novelty of the research results is that: for the first time the functional-structural didactic model of formation of constructive and project skills among future primary school teachers is developed, theoretically substantiated and experimentally tested, which consists of four components (methodological-attractive, definition of cognitive-semantic basis, realization constructive-projective activity and ensuring the reflectivity of constructive-projective activity) and provides purposeful constant improvement of constructive and projective activity of future primary school teachers as agents of change; the content and structure of constructive and project skills among future primary school teachers as a unity of four components (motivational-attractive; cognitive-semantic; project-activity; reflection-productive) are determined; identified and substantiated a set of didactic conditions (purposeful provision of attraction of constructive-projective activity at the motivational-value level; improvement of the content of psychological and pedagogical disciplines in the context of providing knowledge about features of constructive-projective activity of primary school teachers; activation of innovative interactive forms, methods and means constructive-projective activity in the process of professional training of future primary school teachers; stimulation of reflection aimed at evaluating the process and results of constructive-projective activity) as a basis for modelling the process of formation of constructive and project skills among future primary school teachers; the essence of the concepts "constructive-projective skills" and "didactic conditions of formation of constructive and project skills among future primary school teachers" is specified; specified criteria and indicators of manifestation of the formation of constructive and project skills among future primary school teachers: motivational, cognitive, projective-activity and reflective, levels of formation of constructive and project skills among future primary school teachers (low, average, sufficient, high).Provisions on activating the didactic potential of psychological and pedagogical disciplines in the professional training of future primary school teachers in the context of the formation of professionally important skills have been further developed.The practical significance of the obtained research results lies in the preparation of methodological recommendations for teachers and students of pedagogical specialties on the formation of constructive and project skills among future primary school teachers. The materials of the dissertation can be used during the teaching of psychological and pedagogical disciplines in the training of future primary school teachers, development of special courses and special seminars for students of pedagogical institutions of higher education studying in the specialty 013 Primary education, in the system of teacher training. textbooks, manuals, pedagogical practice, writing qualifying works for obtaining Bachelor and Master Degrees.The conducted research made it possible to identify and define a set of didactic conditions as a basis for modeling the process of formation of c constructive and project skills among future primary school teachers. Criteria-diagnostic tools were developed to identify the level of formation of constructive and project skills among future primary school teachers, presented a program of experimental work on the implementation of the author's model in the educational process of higher pedagogical school, analyzed and summarized the results of experimental work.


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
15.

Німцович Т. І. 
Клінічне значення та можливості корекції високої варіабельності артеріального тиску у хворих на артеріальну гіпертензію, що проживають у сільській місцевості / Т. І. Німцович. — Б.м., 2021 — укp.

У дисертаційній роботі представлений новий підхід до вирішення наукового-практичного завдання в галузі знань 22 «Охорона здоров'я» (спеціальність 222 «Медицина») – удосконалення лікування хворих на артеріальну гіпертензію (АГ) чоловіків, що проживають у сільській місцевості, на підставі визначення клінічно значущих асоціацій міжвізитної варіабельності артеріального тиску (МВАТ) з факторами серцево-судинного ризику (ФССР), ознаками гіпертензивного ураження органів-мішеней (ГУОМ), фібриляцією передсердь неклапанного ґенезу (ФП), прихильністю до фармакотерапії (ПФ), великими несприятливими подіями (ВНП) при тривалому спостереженні, та обґрунтування шляхів фармакологічної і немедикаментозної корекції високої МВАТ (ВМВАТ). У відкритому проспективному непорівняльному дослідженні послідовно включили 160 сільських чоловіків (середній вік (50 ± 6,1) року) з есенціальною АГ ІІ стадії (основна група). Індекс маси тіла (ІМТ) становив (медіана, квартилі) 27,2 (24,8-30,2) кг/м2 Максимальний ступінь АГ був таким: 1 – у 30 (18,8 %) пацієнтів; 2 – 65 (40,6 %); 3 – 65 (40,6 %). При включенні у дослідження курили 85 (53,1 %) пацієнтів. Сімдесят сім (48,1 %) чоловіків вказували на вживання алкоголю ≥1 разу/тиждень. У 29 (18,1 %) пацієнтів були зареєстровані пароксизми ФП. МВАТ оцінювали за стандартним відхиленням (SD) і коефіцієнтом варіації(КВ). ВМВАТ констатували у випадку SD ≥15 мм рт. ст. (за систолічним артеріальним тиском [САТ]) та/або SD ≥14 мм рт. ст. (за діастолічним артеріальним тиском [ДАТ]). Розподіл ризику за шкалою SCORE був таким: 1-4 % − 58 (36,3 %) осіб; 5- 9 % − 45 (28,1 %); ≥10 % − 57 (35,6 %). Середній «ризиковий» («судинний») вік становив 70 (60-82) роки. В усіх 160 пацієнтів фіксували ознаки ГУОМ. Помірний загальний серцево судинний ризик (ЗССР) констатували у 18 (11,3 %) пацієнтів, високий – у 53 (33,1 %), і дуже високий – у 89 (55,6 %).Прихильність до фармакотерапії (ПФ) оцінювали за допомогою шкали Morisky Green Levine Medication Adherence Scale (MGLS). Початкова ПФ була такою: 1 бал – 7 (4,4 %), 2 бали – 55 (34,4 %), 3 бали (субоптимальна ПФ) – 61 (38,1 %), 4 бали (оптимальна (максимальна) ПФ) – 37 (23,1 %).З метою корекції попередньо неефективної антигіпертензивної терапії (АГТ), включеним пацієнтам з АГ призначали фіксовану подвійну комбінацію периндоприлу (ПЕР) й амлодипіну (АМЛ). У пацієнтів з АГ і початковою ВМВАТ, стартовими дозами ПЕР/АМЛ, здебільшого, були 4 (5)/5 мг на добу. У динаміці 1-річного спостереження (1РС) аналізували частоту досягнення цільових рівнів САТ/ДАТ, а також зміни показників МВАТ. АГТ у динаміці 1РС коригували шляхом титрування дози ПЕР до 8 (10) мг/добу та/або АМЛ до 10 мг/добу, а також, за потреби, − додаткового призначення індапаміду (ІНД) у дозі 2,5 мг/добу.Аторвастатин, як ліпідознижувальну терапію (ЛЗТ), призначали у таких стартових добових дозах: 10 мг (А10) – 71 (44,4 %) пацієнту; 20 мг (А20) – 8 (5,0 %), 30 мг (А30) – 55 (34,4 %), і 40 мг (А40) – 26 (16,2 %). У динаміці тривалого спостереження фіксували ВНП, зокрема випадки інсульту, транзиторної ішемічної атаки (ТІА) та інфаркту міокарда (ІМ). Контрольна група включала 46 практично здорових сільських чоловіків без АГ віком (48 ± 6,3) року. Додатково проаналізовано ретроспективні дані випадкової вибірки 132 сільських чоловіків з АГ (середній вік (51 ± 6,4) року).Зважаючи на те, що включені пацієнти з АГ та особи групи контролю були представниками сільської популяції Хмельницької області України, проаналізовано дані обласної статистичної звітності (форма 12), зокрема щодо поширеності АГ.^UThe thesis deals with a new approach for solving the scientific and practical task in the field of knowledge 22 «Healthcare» (the specialty 222 «Medicine»), namely an improvement in the management of rural males with arterial hypertension (AH), by the study of clinically significant associations of visit-to-visit blood pressure variability (BPV) with cardiovascular risk factors (CVRF), AH-mediated target organs damage (TOD), non-valvular atrial fibrillation (AF), compliance with pharmacotherapy (CP), major adverse events (MAEs) at long-term follow-up, − and also by way of substantiation the approaches to pharmacological and non-pharmacological management of high BPV (HBPV) in rural hypertensives. The open prospective non-comparative study consecutively enrolled 160 rural males (mean age (50 ± 6,1) years) with primary AH of stage II (main group). Body mass index (BMI) was (median, interquartile range) 27,2 (24,8-30,2) kg/m2. The maximal AH degree was as follows: 1st– in 30 (18,8 %) patients; 2nd – 65 (40,6 %); 3rd – 65 (40,6 %). At enrollment, 85 (53,1 %) patients were current smokers. Seventy-seven (48,1 %) males pointed at alcohol consumption once a week and more. Paroxysmal AF was detected in 29 (18,1 %) patients.


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
16.

Рубель Н. Г. 
Тривожність особистості у кризах професійного становлення психологів / Н. Г. Рубель. — Б.м., 2021 — укp.

У дисертаційній роботі здійснено теоретичне узагальнення та вирішення важливої наукової проблеми визначення індивідуально-психологічних чинників тривожності як індикатора професійних криз у процесі професійного становлення психологів. На підставі аналізу наукових підходів, розроблених у вітчизняній та зарубіжній психології, визначено теоретико-методологічні засади вивчення психологічних чинників тривожності особистості у зв'язку із процесом професійного становлення та специфікою подолання криз професійного розвитку. Вихідну позицію та логіку дослідження побудовано на методології інтегративно-особистісного підходу до розуміння феномену тривожності як полідетермінованого утворення, що проявляється на всіх рівнях психологічної активності особистості. Проаналізовано основні концептуальні визначення дефініції «тривожність особистості», що тлумачиться науковцями залежно від акценту дослідження як обумовлена дією стресового чинника особистісна диспозиція, наслідок фрустрації соціальних потреб, результат порушення механізму особистісної саморегуляції, стійкий мотив та стійка форма його реалізації, функція потенційно небезпечної ситуації та особливостей її інтерпретації.Наукова новизна і теоретичне значення роботи полягає в тому, що:- вперше: теоретично та емпірично обґрунтовано концептуальну модель тривожності, представлену інтегративним взаємозв'язком її когнітивно-диспозиційних, емоційно-ціннісних та регулятивно-мотиваційних чинників;- уточнено: психологічний зміст тривожності як індикатора кризи професійного становлення особистості у процесі професійного розвитку психологів;- поглиблено: наукове уявлення щодо специфіки детермінації тривожності на різних етапах професійного становлення психологів, які: здобувають кваліфікацію (етап професійної освіти – криза професійного вибору); підвищують кваліфікацію (етап первинної професіоналізації – криза професійного росту) та перекваліфіковуються, опановуючи нову спеціальність (етап вторинної професіоналізації – криза професійної кар'єри).- розширено: арсенал психолого-методичного інструментарію щодо гармонізації процесу професійного розвитку майбутніх психологів та психологів-фахівців з метою конструктивного подолання та попередження криз професійного становлення.Практичне значення дослідження визначається тим, що програма психологічного супроводу процесу професійного становлення психологів, розроблена та апробована з метою запобігання явищам дезадаптації та кризовим станам, може використовуватись психологами-практиками в якості методичного забезпечення консультативної і корекційно-превентивної роботи. Пропонований комплекс заходів, що передбачає запровадження наставництва для студентів-психологів під час ознайомчої і виробничої практики, проведення тренінгів для фахівців із високим рівнем тривожності, може бути застосований в системі безпервної психологічної освіти. Окремі результати дослідження можуть знайти своє застосування у роботі центрів підвищення кваліфікації та навчальному процесі професійної підготовки психологів у якості складової методичного забезпечення навчальних дисциплін: «Психологія кризових станів», «Психологія праці», «Психологія управління», «Самоменеджмент психолога», «Основи психологічної практики».Ключові слова: особистість, тривожність, індивідуально-психологічні чинники, процес професійного становлення, кризи професійного становлення, криза професійного вибору, криза професійного росту, криза професійної кар'єри, майбутні психологи, психологи-фахівці, психологи-початківці, наставництво, безперервна освіта.^UThe thesis presents the theoretical generalization and solving the important scientific problem of determining individual psychological factors of anxiety as a professional crises indicator in the personal professional development process. We determined theoretical and methodological principles of studying the psychological factors of personal anxiety in connection with the process of professional development and the specifics of overcoming crises in professional development based on the analysis of Ukrainian and Western scientific approaches in psychology. The initial position and logic of the study is based on the methodology of integrative-personal approach to understanding the phenomenon of anxiety as a polydeterministic formation, which is manifested at all levels of individual psychological functioning. We analyzed the main conceptual definitions of "personal anxiety". Depending on the focus of the study, scientists interpret it as personal disposition caused by a stress factor, the consequence of social needs frustration, the result of violation of the personal self-regulation mechanism, stable motive and stable form of this mechanism's implementation, the function of potentially dangerous situation and individual interpretation of it.We have witnessed the lack of scientific unity in defining the concept of anxiety and approaches to its operationalization based on the generalization results of existing modern psychological science concepts, theories and models of personal anxiety in terms of its biological, psychological and social nature, content, essence and phenomenology.The scientific novelty and theoretical significance of the work is that:– for the first time: the conceptual model of anxiety, represented by the integrative interrelation of its cognitive-dispositional, emotional-value and regulatory-motivational factors, is theoretically and empirically substantiated;– specified: the psychological content of the anxiety as an indicator of professional development crisis of the individual in the process of psychologists' professional development.– advanced: scientific understanding of the specifics of the anxiety determination at the different stages of professional development of psychologists, who are getting qualifications (crisis of professional choice stage of professional education); improve their skills (stage of primary professionalization - crisis of professional growth) and retrain, getting a new specialty (stage of secondary professionalization - crisis of professional career).– expanded: the variety of psychological and methodological tools for harmonizing the professional development process of future psychologists and psychologists-specialists in order to prevent professional development crises of the individual.The practical significance of the study is determined by the fact that the program of psychological support of the psychologists' professional development process, developed and tested to prevent maladaptation and crisis, can be used by practicing psychologists as a methodological support for counseling and correctional work. The offered set of measures can be used in the system of continuing psychological education as a part of mentoring for psychology students during the introductory practice, internship training and trainings for professionals with a high level of anxiety. Some research results can be used in the work of training centers and the educational process of training psychologists as part of the methodological support in disciplines: "Psychology of Crisis", "Occupational Psychology", "Psychology of management", "Psychologist's Self-Management" and "Fundamentals of Psychological Practice".Key words: personality, anxiety, individual psychological factors, professional development process, professional development crises, professional choice crisis, professional growth crisis, professional career crisis, future psychologists, psychologists-specialists, beginner psychologists, mentoring, lifelong education.


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
17.

Левитська Т. В. 
Професійна підготовка фахівців з фізичної терапії в університетах Данії / Т. В. Левитська. — Б.м., 2021 — укp.

У дисертації здійснено теоретичне узагальнення й практичне розв'язання проблеми професійної підготовки фахівців з фізичної терапії в університетах Данії. Вивчено стан законодавчого і нормативно-правового забезпечення професійної підготовки фахівців з фізичної терапії в Данії та Україні. Охарактеризовано особливості професійної підготовки фахівців з фізичної терапії в університетах Данії. У роботі описано типову структурну модель професійної підготовки майбутніх фахівців з фізичної терапії, яка складається з цільового, теоретико-методологічного (системний, компетентнісний, аксіологічний, акмеологічний, міждисциплінарний та особистісний методологічні підходи та дидактичні принципи доступності, відкритості, гуманізації, демократизації, науковості, ступеневості, неперервності, гнучкості, мобільності, інтеграції з наукою і виробництвом, зв'язку теорії з практикою, індивідуалізації, активності), технологічного (схарактеризовано зміст і обсяги освітніх компонентів та часовий опис їх опанування; форми (навчальні заняття, самостійну роботу, практичну підготовку і контрольні заходи) та активні методи навчання (симуляція, рольова гра, дебати, методи проблемного навчання і кейс-метод)) і контрольно-регулювального (схарактеризовано загальні принципи оцінювання навчальних досягнень та описано систему контрольних заходів, акцент на написанні письмових робіт) блоків. Характерним для професійної підготовки фізичних терапевтів в університетах Данії є: стандартизація професійної підготовки; поетапність розробки і впровадження освітніх програм; додаткові вимоги вступу на спеціальність; доклінічний та клінічний етапи підготовки; професіоналізація змісту підготовки та рання спеціалізація; трансформація навчальної діяльності в професійну; диверсифікація моделей практичної підготовки, запровадження клінічних ротацій; використання інноваційних педагогічних та клінічних методів і технологій навчання (пацієнт-орієнтоване навчання, навчання на основі клінічного досвіду, технологія міжпрофесійної взаємодії в навчанні, симуляційне навчання, клінічне моделювання), акцентування ваги і важливості самостійної роботи в навчанні. Розкрито особливості професійної підготовки фахівців з фізичної терапії в Україні. Встановлено, що модель професійної підготовки фахівців з фізичної терапії в університетах України більшою мірою орієнтована на теоретичне навчання, недостатньо орієнтована на практичну підготовку майбутніх фахівців і при цьому використовує усталені методи, форми й засоби навчання. Здійснено порівняльно-педагогічний аналіз особливостей професійної підготовки фахівців з фізичної терапії в університетах Данії та України. Обґрунтовано можливості творчого використання конструктивних ідей данського досвіду підготовки фахівців з фізичної терапії у системі університетської освіти України. Рекомендовано управлінцям у галузі освіти: уточнити зміст професійних стандартів і паспортів професій у галузі фізичної терапії; задекларувати необхідність складання міжнародного іспиту з англійської мови (рівень В1) вже на рівні ЗЗСО; розробляти рейтинги університетів за конкретними спеціальностями для кращого розуміння стейкґолдерами якості підготовки фахівців. Рекомендовано науковцям у галузі педагогічних наук: здійснювати компаративно-педагогічні дослідження досвіду професійної підготовки фахівців з фізичної терапії у країнах, які мають ефективні системи охорони здоров'я (країни ЄС, Китай тощо); для забезпечення конкурентоспроможності випускників на ринку праці зосередити увагу на адміністративно-організаційних і науково-методичних засадах розроблення й реалізації міждисциплінарних програм.^UThe dissertation provides a theoretical generalization and a practical solution to the problem of professional training in physical therapy at Danish universities. The state of legislative and regulatory support of professional training of specialists in physical therapy in Denmark and Ukraine has been studied. The peculiarities of professional training of specialists in physical therapy in Danish universities are described. The paper describes a typical structural model of professional training of future specialists in physical therapy, which consists of targeted, theoretical - methodological (systemic, competency, axiological, acmeological, interdisciplinary and personal methodological approaches and didactic principles of accessibility, openness, humanization, democratization, scientific, gradual, continuity, flexibility, mobility, integration with science and industry, the connection of theory with practice, individualization, activity), technological (characterized the content and scope of educational components and time description of their mastery; forms (training, independent work, practical training and control measures) and active learning methods (simulation, role play, debate, problem-based learning methods and case-method)) and control-regulatory (characterized by the general principles of assessment of academic achievement and described the system of control measures, emphasis on writing) units. Peculiarities of professional training of specialists in physical therapy in Ukraine are revealed. It is established that the model of professional training of specialists in physical therapy in the universities of Ukraine is more focused on theoretical training, insufficiently focused on practical training of future specialists and uses established methods, forms and means of training. A comparative and pedagogical analysis of the features of professional training of specialists in physical therapy at the universities of Denmark and Ukraine. Possibilities of creative use of constructive ideas of the Danish experience of preparation of experts in physical therapy in the system of university education of Ukraine are substantiated. It is recommended to managers in the field of education: to clarify the content of professional standards and passports of professions in the field of physical therapy; to declare the need to pass the international English language exam (level B1) already at the level of ZSSO; develop university rankings for specific specialties to better understand stakeholders' quality of training. It is recommended to scientists in the field of pedagogical sciences: to carry out comparative pedagogical research of the experience of professional training of specialists in physical therapy in countries that have effective health care systems (EU countries, China, etc.); to ensure the competitiveness of graduates in the labor market to focus on administrative-organizational and scientific-methodological principles of development and implementation of interdisciplinary programs.


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
18.

Савчук А. Б. 
Формування дипломатичних кадрів у державах Вишеградської четвірки (1991-2004 рр.).: автореферат дис. ... д.філософ : 052 / А. Б. Савчук. — Б.м., 2023 — укp.

Об’єкт дослідження – Республіка Польща (РП), Чеська Республіка (ЧР), Словацька Республіка (СР), Угорщина як члени V4 у глобалізаційних процесах на шляху євроатлантичної інтеграції на зламі епох. Мета дослідження – проаналізувати професійну підготовку дипломатичних кадрів (ППДК) у державах V4, схарактеризувати особливості розвитку дипломатичної освіти в РП, ЧР, СР, Угорщині. Наукова новизна результатів дослідження полягає в тому, що вперше схарактеризовано генезу ППДК у контексті становлення та розвитку дипломатичних служб РП, ЧР, СР, Угорщини, євроатлантичних процесів. На основі компаративного аналізу виокремлено спільне та відмінне в досвіді ППДК у РП, ЧР, СР, Угорщині, розвитку дипломатичних систем; окреслено можливості використання прогресивних ідей закордоння за умов розвитку ЗВО України; удосконалено положення щодо реалізації особистісно орієнтованого й компетентнісного підходів до ППДК; подальшого розвитку набули положення про дипломатичну персоналістику; культурну дипломатію; розвиток ДО; взаємозв’язок дипломатичних систем і ДО в РП, ЧР, СР, Угорщині; дисидентський дипломатичний рух; інтернаціоналізацію ДО; європейський вимір ППДК, організаційно-дидактичні принципи організації освітнього процесу; положення про організацію ППДК на основі тісної співпраці навчальних закладів та профільних міністерств, закордонних представництв, потенційних працедавців тощо. До наукового обігу введено нові факти, теоретичні ідеї і підходи, обґрунтовані теоретиками і практиками держав V4 щодо розвитку системи ППДК, інтернаціоналізації ДО. Практичне значення результатів дослідження полягає в тому, що його матеріали можна використовувати в діяльності вітчизняних ЗВО, зокрема, у процесі професійної підготовки бакалаврів та магістрів гуманітарних наук зі спеціальностей «Міжнародні відносини, суспільні комунікації та регіональні студії», «Соціальні та поведінкові науки» (спеціальність 052 Політологія).^UThe object of the study is Republic of Poland (RP), the Czech Republic (CzR), Slovak Republic (SR), and Hungary as members of the V4 in globalization processes on the way to Euro-Atlantic integration at the turn of the century. The purpose of the research is to analyze the professional training of diplomatic personnel (PTDP) in the V4 states, to characterize the peculiarities of the development of diplomatic education in the RP, the CzR, the SR, and Hungary. The scientific novelty of the research results is that for the first time, the genesis of the PTDP was characterized in the context of the formation and development of the diplomatic services of the Republic of Poland, the Czech Republic, the Slovak Republic, Hungary, and Euro-Atlantic processes. On the basis of a comparative analysis, the common and distinctive features of the experience of the PTDP in the Republic of Poland, the Czech Republic, the Slovak Republic, and Hungary, as well as the development of diplomatic systems, have been identified; the possibilities of using progressive ideas from abroad under the conditions of the development of higher education institutions of Ukraine are outlined; provisions regarding the implementation of person-oriented and competence-based approaches to PTDP have been improved; provisions on diplomatic personalism acquired further development; cultural diplomacy; the development of AE; the relationship between diplomatic systems and diplomatic missions in the Republic of Poland, the Czech Republic, the Slovak Republic, and Hungary; dissident diplomatic movement; internationalization of AE; the European dimension of PTDP, organizational and didactic principles of organizing the educational process; regulations on the organization of the PTDP on the basis of close cooperation between educational institutions and relevant ministries, foreign missions, potential employers, etc. New facts, theoretical ideas and approaches substantiated by theoreticians and practitioners of the V4 countries regarding the development of the PTDP system and the internationalization of AE have been introduced into the scientific circulation. The practical significance of the research results lies in the fact that its materials can be used in the activities of domestic higher education institutions, in particular, in the process of professional training of bachelors and masters of humanitarian sciences in the specialties "International relations, public communications and regional studies", "Social and behavioral sciences" (specialty 052 Political Science).


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
19.

Макоєдова В. О. 
Інформаційна технологія супроводу вступної кампанії в закладах вищої освіти: автореферат дис. ... д.філософ : 122 / В. О. Макоєдова. — Б.м., 2023 — укp.

Дослідження присвячене підвищенню ефективності функціонування приймальної комісії і загалом закладу вищої освіти шляхом поглиблення теоретичних засад та розроблення практичних рекомендацій до застосування побудованої інформаційної технології супроводу вступної кампанії в закладах вищої освіти.Залежно від масштабів діяльності ЗВО збільшується кількість інформаційних потоків та зростає складність узгодження дій між приймальною комісією та іншими структурними підрозділами ЗВО. Актуальність теми зумовлена практичною необхідністю у моделюванні та побудові інформаційної технології для супроводу процесу прийому на навчання до ЗВО, що дозволить ефективно управляти інформаційними потоками для підвищення ефективності функціонування приймальної комісії і ЗВО.Об’єктом дослідження є процес функціонування приймальної комісії закладу вищої освіти.Предметом дослідження є методи, технології й інструментальні засоби розробки інформаційної технології супроводу вступної кампанії в закладах вищої освіти.Інформаційну базу дослідження становили законодавчі та нормативно-правові акти, стандарти, наукові праці науковців України та світу, нормативно-правові акти, стандарти, статистичні дані щодо проведення вступної кампанії, результати проведених опитувань.Дисертаційна робота складається зі вступу, трьох розділів, поділених на підрозділи, висновків, списку використаних джерел і додатків.У вступі обґрунтовано актуальність теми, сформульовано мету, поставлено завдання, визначено предмет, об’єкт та методи дослідження, викладено основні положення наукової новизни та практичного значення одержаних результатів.У першому розділі досліджено поняття та структуру інформаційної технології ЗВО. На основі проведеного аналізу було сформульовано комплексне визначення поняття «інформаційна технологія», яке відрізняється від інших визначень тим, що враховує аспекти етичності використання інформаційної технології та знищення інформації. Окреслено структуру інформаційної технології, яка може бути представлена у вигляді комплексу технічних та програмних засобів. Розкрито цільове призначення інформаційних технологій ЗВО, що полягає у можливості їх застосування для регулювання адміністративних відносин та для забезпечення інформаційно-комунікаційного середовища співробітників ЗВО. Запропоновано уточнену класифікацію інформаційних технологій згідно з їх цільовим використанням.Проаналізовано та розкрито можливості використання готових рішень для управління діяльністю приймальної комісії ЗВО, що здебільшого є складником загальної інформаційної системи ЗВО, і часто не можуть функціонувати окремо або бути сумісними зі сторонніми інформаційними системами. Встановлено переваги і недоліки використання готового рішення та власної розробки, змодельованої під потреби ЗВО, для супроводу вступної кампанії. Запропоновано концептуальну модель інформаційної технології вступної кампанії в ЗВО, яка базується на моделюванні інформаційних потоків супроводу вступної кампанії в ЗВО із застосуванням засобів CASE-технологій.У другому розділі розглянуто каузальне моделювання, що дозволяє на основі емпіричних даних та спостережень відтворити модель, яка буде відображати причинно-наслідкові зв’язки між процесами, що відбуваються під час вступної кампанії. Проведено аналіз чинників, застосовуючи статистичні методи аналізу даних вступної кампанії, метод опитування здобувачів та працівників приймальної комісії, спостереження. Каузальні моделі інформаційних потоків подання заяв вступу до ЗВО та на спеціальність, побудовані за результатами дослідження, дають змогу краще розуміти причинно-наслідкові зв’язки щодо поданих заяв та визначити чинники, які можна покращити в процесі супроводу вступної кампанії.Розглянуто CASE-технологїї для моделювання супроводу вступної кампанії в ЗВО. Обґрунтовано вибір засобів для моделювання процесу супроводу вступної кампанії. Застосовано функціональний підхід для визначення об’єктів супроводу вступної кампанії та з’ясування зв’язків між ними. Деталізовано та описано процеси, стрілки входу, виходу, контролю та механізму. Розроблено контекстну модель «Супровід вступної кампанії у закладах вищої освіти», модель першої декомпозиції «Супровід вступної кампанії у закладах вищої освіти», модель декомпозиції «Аналіз вступної кампанії попереднього року», модель декомпозиції «Підготовка до прийому на навчання до ЗВО», модель декомпозиції «Проведення вступної кампанії» та модель декомпозиції «Завершення вступної кампанії». Загалом розроблена модель супроводу вступної кампанії складається з 18 процесів другого рівня декомпозиції.^UThe dissertation for the degree of Doctor of Philosophy, Subject Area 122 – Computer Science. – State University of Trade and Economics, Kyiv, 2023.The dissertation is devoted to improving the efficiency of the admission committee functioning and the institution of higher education in general by deepening the theoretical principles and developing practical recommendations for the use of the implemented information technology to support the introductory campaign.Depending on the scale of the institution of higher education, the number of information flows increases and the complexity of coordinating actions between the admissions committee and other structural units of the IHE (institution of higher education) grows. The relevance of the topic is due to the practical need to model and implement information technology to support the admission process of the institution of higher education as it will help to manage effectively information flows and improve the efficiency of admission committee and the institution of higher education.The object of the paper is the process of functioning of the admission committee of the institution of higher education.The subject of the paper is the methods, technologies and tools for developing information technology to support the introductory campaign at the institutions of higher education.The theoretical basis of the work includes legislative and regulatory acts, standards, scientific articles of Ukrainian and foreign scholars, statistics on the introductory campaign, and the results of surveys.The dissertation consists of the introduction, three sections (divided into subsections), conclusions, literature review and appendices.The introduction substantiates the relevance of the topic, formulates the purpose, defines the objectives, the subject and methods of the paper, it also outlines the main provisions of scientific novelty and practical importance of the results.Section 1 examines the term and structure of information technology at the institution of higher education. Based on the analysis, the paper formulates a complex definition of the term «information technology», which differes from other definitions in that it takes into account the ethical use of information technology and destruction of information. The structure of information technology, which can be presented as a complex of hardware and software, is defined. The intended purpose of information technologies of the IHE is revealed, which is the possibility of their use to regulate administrative relations and to ensure the information and employees’ communication environment of the IHE. A refined classification of information technologies according to their intended use is proposed.The possibilities of using ready-made solutions for managing the activities of the admission committee of the IHE, which are mostly part of the general information system of the IHE, and often cannot function separately or be compatible with third-party information systems, are analysed and disclosed. The advantages and disadvantages of using ready-made solution and own development, modelled on the needs of the IHE, to support the introductory campaign are identified. A conceptual model of information technology of the IHE introductory campaign is proposed, which is based on modelling the information flows of support of the IHE introductory campaign using CASE technologies.Section 2 examines causal modelling, which allows on the basis of empirical data and monitoring, to recreate a model that represents the cause-and-effect relationships between the processes during the introductory campaign. The factors are analysed using statistical methods of analysis of the introductory campaign data, the method of interviewing applicants and employees of the admission committee and monitoring. The causal models of information flows of applications for admission to the IHE and specialities, implemented on the basis of the paper results, make it possible to understand better of the cause-and-effect relationships of the submitted applications and identify factors that can be improved in the process of supporting the introductory campaign.


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
20.

Лю Я. .. 
Розвиток міжкультурної компетентності бакалаврів-перекладачів (на прикладі університетів Китайської Народної Республіки).: автореферат дис. ... д.філософ : 011 / Я. .. Лю. — Б.м., 2024 — укp.

Дисертація є теоретико-експериментальним дослідженням проблеми розвитку міжкультурної компетентності бакалаврів-перекладачів у галузі іншомовної освіти в університетах Китайської Народної Республік.У дисертації розв'язано проблему розвитку міжкультурної компетентності, визначено рівні та компоненти міжкультурної компетентності, теоретично обґрунтовано організаційно-педагогічні умови розвитку міжкультурної компетентності бакалаврів-перекладачів у процесі професійної перекладацької підготовки та іншомовної освіти, експериментально перевірено ефективність моделі та технології розвитку міжкультурної компетентності.За результатами аналізу та узагальнення стану розвитку міжкультурної компетентності бакалаврів-перекладачів на прикладі університетів Китайської Народної Республіки визначаємо, що питання розвитку міжкультурної компетентності бакалаврів-перекладачів є недостатньо теоретично обґрунтованим.Актуальність проблеми дослідження зумовлена тим, що ринок праці Китайської республіки відповідно до вимог світового трудового ринку вимагає активного реагування на нові виклики суспільства, ставлячи питання підготовки перекладачів у закладах вищої освіти на високий рівень. Цим питанням підготовки спеціалістів бакалаврів з усного та письмового перекладу в закладах освіти Китаю займаються не одне десятиліття, формуючи завдяки видатним дослідникам, перспективний довідковий матеріал для нинішньої реформи навчання студентів-перекладачів у закладах вищої освіти Китаю. Завдяки чіткій орієнтації процесу навчання на практично орієнтовані завдання, спеціальність із перекладу являється однорідною з точки зору навчальних цілей та навчальних програм підготовки бакалаврів. Освітньо-професійна програма визначає нормативну частину змісту освіти, встановлює вимоги до змісту, обсягу, рівня освіти та професійної підготовки студентів відповідного освітньо-кваліфікаційного рівня. В роботі досліджено, що навчальний процес об’єднує особливості керованого навчання як спеціально організованого та відповідним чином керованого навчання в конкретному вищому навчальному закладі з чітко визначеним обсягом змісту освіти, координованою діяльністю учасників освітнього процесу, який здійснюється в установленому порядку та режиму в різних формах проведення. Важливою складовою освітнього процесу є зміст освіти, який втілює суспільні цілі. Сучасний навчальний процес у вищому навчальному закладі є цілісною багатогранною системою, яка потребує постійного аналізу, де велика увага приділяється особистості студента, його злагодженої взаємодії з науково-педагогічним та студентським колективом у напряму реалізації навчально-наукової, методичної та організаційної роботи.Аналіз понять і змісту моделей міжкультурної компетентності, міжкультурного та перекладацького потенціалу показує, що вони є взаємозалежними. Можливості розвитку міжкультурної компетентності бакалаврів-перекладачів дають студентам змогу краще адаптуватися до міжкультурної діяльності в майбутній професійній кар'єрі перекладача. У другому розділі дисертації науково обґрунтовано організаційно-педагогічні умови розвитку міжкультурної компетентності бакалаврів-перекладачів; організацію специфічного освітнього середовища; моделювання розвитку міжкультурної компетентності шляхом використання ситуаційних навчальних завдань та інтерактивних методів навчання; організацію рефлексивної діяльності студентів щодо процесу навчання та результатів моніторингу і тестування.Розроблено модель розвитку міжкультурної компетентності бакалаврів-перекладачів. Завданням моделі є організація, координація та моніторинг процесу розвитку міжкультурної компетентності бакалаврів-перекладачів.У дисертації доведено, що в освітньому процесі важливим є зворотний зв'язок, досягнути який можна завдяки проведенню постійного моніторингу, тому перевірку визначення ефективності моделі розвитку міжкультурної компетентності бакалаврів-перекладачів доцільно реалізовувати через застосування відповідного інструментарію (факторно-критеріальної (кваліметричної) субмоделі визначення рівня розвитку міжкультурної компетентності бакалаврів-перекладачів закладів вищої освіти), який розроблено на основі кваліметричного підходу. Автором запропоновано технології розвитку міжкультурної компетентності бакалаврів-перекладачів. Практична цінність підготовлених матеріалів підтверджується їх впровадженням в освітній процес закладів вищої освіти, а саме Сичуаньського університету мистецтв і науки КНР (довідка № 20230510). У Національному університеті «Чернігівська політехніка» протягом 2021-2023 років впроваджено в освітній процес результати дослідження (довідка №109).^UThe dissertation is a theoretical and experimental study of the problem of developing bachelor-translators’ intercultural competence in the field of foreign language education at universities of the People’s Republic of China.The main idea of the study is to determine the appropriate organisational and pedagogical conditions and to develop a model for the development of bachelor translators’ intercultural competence in Chinese higher education institutions.The dissertation addresses the problem of intercultural competence development, identifies the levels and components of intercultural competence, theoretically substantiates the organisational and pedagogical conditions for the development of bachelor-translators’ intercultural competence of in the process of professional translation training and foreign language education, and experimentally tests the effectiveness of the model and technology for intercultural competence development.Based on the results of the analysis and generalisation of the state of development of bachelor-translators’ intercultural competence on the example of universities in the People’s Republic of China, we determine that the issue of developing bachelor-translators’ intercultural competence is not sufficiently theoretically grounded.The relevance of the research problem is driven by the fact that the labor market in the People's Republic of China, in line with the demands of the global labor market, necessitates an active response to the new challenges society faces. This situation raises questions regarding the preparation of translators in higher education institutions to a high standard. Addressing the training of bachelor-level specialists in oral and written translation in Chinese educational institutions has been an ongoing endeavor for several decades. The contributions of eminent researchers have been instrumental in shaping valuable reference materials for the present-day reforms in the education of student translators in China. Through a clear orientation of the educational process towards task-oriented objectives, the field of translation studies is homogeneous concerning educational goals and curricular programs for bachelor's degree preparation. The educational-professional program defines the normative part of the educational content, setting requirements for the scope, level of education, and professional training of students at the relevant educational qualification level. This study has investigated that the educational process combines the features of managed learning as a specifically organized and appropriately directed learning within a specific higher educational institution. The educational content is a crucial component of the educational process, which embodies societal objectives.The analysis of the concepts and content of the models of intercultural competence, intercultural and translation potential shows that they are interdependent. Opportunities for developing bachelor-translators’ intercultural competence enable students to better adapt to intercultural activities in their future professional careers as translators. The second chapter of the dissertation scientifically substantiates the organisational and pedagogical conditions for the development of bachelors-translators’ intercultural competence; organisation of a specific educational environment; modelling the development of intercultural competence through the use of situational learning tasks and interactive teaching methods that encourage independence; organisation of students’ reflective activity on the learning process.A model of the development of intercultural competence of translator bachelors has been developed. The task of the model is to organize, coordinate and monitor the process of developing the intercultural competence of translator bachelors. The main structural components of the model are defined, namely: target module, intercultural educational environment; substantive, methodical and effective modules.The dissertation proves that feedback is important in the educational process, which can be achieved through continuous monitoring, so it is advisable to test the effectiveness of the model of development of bachelor-translators’ intercultural competence through the use of appropriate tools, which was developed on the basis of the qualimetric approach.The author has proposed technologies for developing intercultural competence in bachelor-level translators. The practical value of the prepared materials is confirmed by their implementation in the educational process of higher education institutions, namely Sichuan University of Arts and Science of the PRC (certificate No. 20230510). In the National University "Chernihiv Polytechnic" from 2021 to 2023, the research results (reference No. 109) with scientific novelty have been incorporated into the educational process.


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 
...
 

Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського