Бази даних

Автореферати дисертацій - результати пошуку

Mozilla Firefox Для швидкої роботи та реалізації всіх функціональних можливостей пошукової системи використовуйте браузер
"Mozilla Firefox"

Вид пошуку
у знайденому
Сортувати знайдені документи за:
авторомназвоюроком видання
Формат представлення знайдених документів:
повнийстислий
 Знайдено в інших БД:Віртуальна довідка (1)Наукова електронна бібліотека (30)Реферативна база даних (419)Книжкові видання та компакт-диски (103)Журнали та продовжувані видання (5)
Пошуковий запит: (<.>K=ТОПОНІМ$<.>)
Загальна кількість знайдених документів : 58
Представлено документи з 1 до 20
...

      
1.

Михальчук О.І. 
Мікротопонімія Підгір'я: Автореф. дис... канд. філол. наук: 10.02.01 / О.І. Михальчук ; НАН України. Ін-т мовознав. ім. О.О.Потебні. — К., 1998. — 16 с. — укp.

Дисертацію присвячено системному вивченню мікротопонімії Підгір'я (Надвірнянського району Івано-Франківської області). У роботі використано понад 1000 назв мікрооб'єктів, більшість з яких зібрано автором і введено в науковий обіг уперше. Мікротопонімія регіону вивчається з огляду на лексико-семантичне значення основ та специфіку словотвірно-структурної організації, що дозволяє виявити особливості базової лексики в топонімотворчому процесі і простежити основні мотиви пропріальної номінації в мікротопонімії.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ш141.4-316.1

      
2.

Матіїв М.Д. 
Гідронімія басейну Стрию: Автореф. дис... канд. філол. наук: 10.02.01 / М.Д. Матіїв ; Запоріз. держ. ун-т. — Запоріжжя, 1999. — 20 с. — укp.

Дисертацію присвячено комплексному аналізу гідронімікону басейну Стрию. Гідроніми досліджено з огляду на лексико-семантичне значення основ, виявлено джерела формування назв та особливості базової лексики в топонімотворчому процесі. Встановлено основні принципи, за якими здійснювались іменування мікротопонімів та мікрогідронімів.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ш141.4-316.1

      
3.

Мельник М.Р. 
Ономастика творів Ліни Костенко: Автореф. дис... канд. філол. наук: 10.02.01 / М.Р. Мельник ; Одес. держ. ун-т ім. І.І.Мечникова. — О., 1999. — 18 с. — укp.

Виконано комплексний аналіз літературної ономастики всіх поетичних творів Ліни Костенко до збірки "Вибране" (1989 р.) включно, з'ясовано специфічні особливості їх ономастичного простору. Ужиток онімів різниться залежно від етапів творчості поетеси та жанру і тематики твору. З часом кількості уживаних власних назв збільшуються, а їх художні функції урізноманітнюються, зростає онімічна глобальність, посилюється конотативне, експресивне наповнення онімів - до переростання їх у конотоніми, змінюється співвідношення онімічних розрядів. Уживаність антропонімії дещо знижується за рахунок підвищення впливовості топонімії та теонімії, а також астронімії. Вимогливий добір онімів та включення їх у належні контексти робить власні назви одним з найважливіших компонентів твору й дійовим художнім засобом.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ш141.4-316 + Ш5(4УКР)6-4 Костенко 535

Рубрики:

Географічні рубрики:
  

      
Категорія: Науки про Землю   
4.

Василюк Л.Л. 
Фізико-географічна зумовленість топонімії Волинської області: Автореф. дис... канд. географ. наук: 11.00.01 / Л.Л. Василюк ; НАН України. Ін-т географії. — К., 2000. — 17 с. — укp.

Проаналізовано географічні та соціальні умови формування місцевих природно-топонімічних комплексів. Значну увагу приділено новому напряму дослідження, який дозволяє використовувати географічні назви як інформативне джерело щодо змін ландшафтів від їх первинного стану до сучасного, антропогенного, змінного. Виявлені географічні закономірності топонімії забезпечують правильне розкриття етимології багатьох волинських найменувань, що є внеском географії у справу збереження та вивчення пам'яток матеріальної та духовної культури українського народу.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Д8в4(45Укр3) + Ш141.4-316.1
Шифр НБУВ: РА310423 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
5.

Семів А.Р. 
Структурні та семантико-стилістичні особливості лексики арго у сучасній французькій мові (на матеріалі мови преси): Автореф. дис... канд. філол. наук: 10.02.05 / А.Р. Семів ; Київ. нац. ун-т ім. Т. Шевченка. — К., 2000. — 19 с. — укp.

Розглянуто питання фонетико-морфологічних, словотвірних і семантико-стилістичних особливостей арготичної лексики у друкованих творах засобів масової інформації. Доведено, що лексику арго можна вважати особливою лексичною підсистемою розмовної мови, яка характеризується тенденцією до проникнення у нормативне вживання завдяки своїм фонетико-морфологічним і семантичним особливостям. Проведено систематизацію фонетичних процесів у арготичній лексиці, яка дозволила виявити фонетичні зміни, що стали регулярними та спричинили подвійне написання арготизму. Визначено слабкі тенденції вимови, які не можуть бути зафіксованими в орфографії арготизмів. Проведено частотний аналіз арготичних скорочень, який засвідчив, що домінуючою в арго є тенденція до скорочення слова. Дослідження семантичних процесів арготичному словнику дозволило охарактеризувати процес синонімічного заміщення, який структурно представлено системою синонімічних матриць. З'ясовано, що в мові преси топоніми й антропоніми виступають як лексичні одиниці, здатні виконувати різноманітні стилістичні функції. Їх функціонування на сторінках газет вносить у текст енциклопедичну, соціальну, емоційно-оцінну інформацію, за допомогою якої здійснюється мовленнєвий вплив на читача. Зроблено висновок про те, що використання арготизмів для реалізації різноманітних стилістичних функцій пов'язане з тенденцією до експресивності газетних текстів. Узагальнено соціально-когнітивні передумови узуалізації арготичних систем у нормативній французькій мові.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ш147.11-677.1 + Ш147.11-715
Шифр НБУВ: РА314222 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

      
6.

Ткачук-Мірошниченко О.Є. 
Імплікація в рекламному дискурсі (на матеріалі англомовної комерційної реклами): Автореф. дис... канд. філол. наук: 10.02.04 / О.Є. Ткачук-Мірошниченко ; Київ. нац. ун-т ім. Т.Шевченка. — Б.м., 2001. — 18 с. — укp.

Розглянуто імплікацію як особливий спосіб передачі інформації, яка не отримує прямої вербалізації, але індикується експліцитними вербальним та невербальними елементами - маркерами. Імпліцитною є оцінна й асоціативна інформація. Імплікація є дискурсивно обумовленою. У дискурсі англомовної комерційної реклами імплікацію простежено на дискурсивному, лексичному, граматичному та невербальному рівнях. Індикаторами імпліцитної інформації є дискурсивний, лексичні, граматичні та невербальні маркери. Вирішальну роль у декодуванні імпліцитної інформації належить когнітивному змісту дискурсу. Імпліцитними елементами, які маркуються вербальними та невербальними засобами реклами, є складові когнітивної моделі, оцінний компонент, прагматичне значення слова та тексту. Мовна реалізація когнітивної моделі може бути повною та неповною, що відображається в її трьох варіантах. До лексичних маркерів імпліцитної інформації належать топонімічна, темпоральна лексика, засоби вираження категорії компаративності, частки, інтертекстуальний компонент, до граматичних - непрямі способи передачі ілокутивної сили спонукання, а до невербальних маркерів - пікторальні, параграфічні маркери та колір.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ш143.21-716
Шифр НБУВ: РА316999 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

      
7.

Крупеньова Т.І. 
Ономастика драматичних творів Лесі Українки: Автореф. дис... канд. філол. наук: 10.02.01 / Т.І. Крупеньова ; Одес. нац. ун-т ім. І.І.Мечникова. — О., 2001. — 20 с. — укp.

Проаналізовано весь онімічний простір усіх завершених драматичних творів Лесі Українки. Поетеса використовувала спочатку власні назви дуже ощадно і навіть уникала їх, замінюючи апелятивною номінацією, але зрештою упевнилась у могутніх виразових спроможностях онімів і з 1907 р. стала широко їх використовувати. У творах поетеси немає вигаданих онімів - вона оперує реальними власними назвами, відповідними зображуваному місцю та часові, і спирається передусім на антропонімію, топонімію та теонімію. І до того ж у неї немає онімів нейтральних: ретельний добір власних назв і майстерне введення їх у контекст наповнюють кожен онім значною інформацією та високою експресією. Це досягається за допомогою фонетики, етимології, варіативності та перегуків онімів.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ш141.4-316 + Ш5(4УКР)5-4 Українка Л. 536
Шифр НБУВ: РА313562 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

Географічні рубрики:
  

      
8.

Бойчук І.В. 
Адаптація французьких онімів в українській та російській мовах: Автореф. дис... канд. філол. наук: 10.02.15 / І.В. Бойчук ; Донец. нац. ун-т. — Донецьк, 2002. — 20 с. — укp.

Розглянуто основні ономастичні поля, значну увагу приділено антропонімії та топонімії. Встановлено, що сучасний французький ономастикон, який пройшов довгий шлях свого розвитку, охоплює крім французьких онімів, значний алогенний прошарок, що необхідно враховувати під час адаптації французької онімної лексики. Запропновано рубрикацію для антропонімії та топонімії у французкій мові. Описано особливості французьких особових імен та варіанти їх адаптації. Вивчено лінгвальні та екстралінгвальні умови запозичення французької онімної лексики в українській та російській мовах. Подано характеристику ролі традицій в адаптації французьких онімів. Запропоновано періодизацію їх адаптації. Детально розглянуто фонетичну адаптацію та графічну реалізацію французьких онімів у сучасних українській та російській мовах: субституції в системі голосних, напівголосних, приголосних, а також передачу гемінат. Під час передачі французьких онімів засобами української або російської мов у деяких випадках виникають несправжні омоніми (проблема несправжньої омонімії). Описано морфологічну та структуру адаптацію онімних галицизмів. Особливу увагу приділено морфологічній адаптації хоронімів, ойконімів, відмінювання онімних галицизмів, родовій приналежності запозичуваних ойконімів, особливостям передачі ойконімів pluralia tantun, морфологічній адапатації оронімів, гідронімів, антропонімів. Висвітлено проблему родової приналежності запозичуваних гідронімів та антропонімів. Описано передачу демінутивної конструкції "le (la) + petit(e) + антропонім", передачу конструкції "прийменник de + ойконім", "прийменник de + хоронім", передачу антропонімів pluralia, передачу артиклів.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ш103.16
Шифр НБУВ: РА317837 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

      
9.

Фірсова Ю.А. 
Фразеологічні одиниці з топонімічним компонентом у німецькій мові: лінгвокультурологічний аспект: Автореф. дис... канд. філол. наук: 10.02.04 / Ю.А. Фірсова ; Київ. нац. лінгв. ун-т. — К., 2002. — 19 с. — укp.

Проведено комплексний аналіз шляхів утворення та видозміни німецьких фразеологічних одиниць з топонімічним компонентом з використанням лінгвокультурологічного підходу. Досліджено семантичну структуру топонімів і розкрито семантичні трансфомації, які зумовлюють зміну ідентифікуючої функції топонімів на характеризуючу. Встановлено провідну роль топонімічних компонентів передачі культурнозначущої інформації та пов'язаних з топонімом конотацій у процесі створення фразеологічних одиниць. Визначено та розкрито механізми фразеологічної деривації з урахуванням культурологічного компонента значення фразеологічних одиниць.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ш143.24-33 +
Шифр НБУВ: РА321329

Рубрики:

      
10.

Поляков В.Є. 
Історична еволюція топоніміки міста Сімферополя: Автореф. дис... канд. іст. наук: 07.00.01 / В.Є. Поляков ; Дніпропетр. нац. ун-т. — Д., 2003. — 20 с.: рис. — укp.

На підставі аналізу джерел та літератури розглянуто історичні та суспільно-політичні умови еволюції міської топонімії Сімферополя. Досліджено всі назви вулиць міста, включаючи ті, що вийшли зі вжитку. Простежено мотиви номінацій і перейменувань з дня створення міста до сучасності. Виявлено загальні закономірності та регіональні особливості. Обгрунтовано висновок про годонім як згорнутий багатоплановий текст, про назви вулиць як пам'ятників культури, історії та мови.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Т3(4УКР-6КРМ)-22 Сімферополь + Ш103.161 + Д8 в4(45УКР7-6КРМ) +
Шифр НБУВ: РА327700

Рубрики:

      
11.

Воїнов С.С. 
"Слово о полку Ігоревім" і Новгород-Сіверщина: Автореф. дис... канд. філол. наук: 10.01.01 / С.С. Воїнов ; НАН України. Ін-т л-ри ім. Т.Г.Шевченка. — К., 2003. — 19 с. — укp.

Проаналізовано історичні зв'язки літопису "Слово о полку Ігоревім" з Новгород-Сіверщиною, літературні та культурні традиції регіону, мову видатної літературної пам'ятки. Уперше досліджено топонімічні паралелі до лексики "Слова о полку Ігоревім", що існують в даному регіоні. Виконано цілісний історіографічний аналіз перекладів, переспівів, досліджень, літературних ремінісценцій "Слова", створених літераторами Новгород-Сіверщини. На підставі аналізу характерних особливостей мови регіону та існуючих на її території топонімів зроблено висновок про новгород-сіверське походження "Слова о полку Ігоревім" і його автора, про значний внесок літераторів до вивчення та популяризації даної пам'ятки.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ш5(4УКР)3-335 + Т3(4УКР)414,019.11 +
Шифр НБУВ: РА327245

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
12.

Костик Л.Б. 
Гідронімія Буковини (назви непротічних вод): Автореф. дис... канд. філол. наук: 10.02.01 / Л.Б. Костик ; Прикарпат. ун-т ім. В.Стефаника. — Івано-Франківськ, 2003. — 20 с. — укp.

Системно вивчено гідронімію Буковини (назви непротічних вод) з використанням 1500 найменувань гідрооб'єктів з огляду на лексико-семантичне значення слов. Описано апелятивну та онімну лексику, що є в основах гідронімів. Проаналізовано способи творення буковинських гідронімів, визначено продуктивність їх словотвірно-структурних типів. На підставі результатів дослідження наведено дані про особливості топонімного словотвору, доповнено відомості про гідронімійні регіональні системи, розкрито їх специфіку на загальноукраїнському топонімійному тлі.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ш141.4-316.1 + Д8в4(45УКР-9Бук) +
Шифр НБУВ: РА323439

      
13.

Білецька О.В. 
Поділля в другій половині XIV - першій половині XV ст.: політичний та соціально-економічний аспекти: Автореф. дис... канд. іст. наук: 07.00.01 / О.В. Білецька ; Одес. нац. ун-т ім. І.І.Мечникова. — О., 2004. — 20 с. — укp.

На підставі залучення широкого кола вітчизняних і зарубіжних джерел досліджено процес становлення історичної області України Поділля другої половини XIV - першої половини XV ст. Виконано комплексну систематизацію історичних матеріалів (XIII - XVI ст.), значну частину з яких (зокрема, жалувані грамоти польських королів) у науковий обіг введено вперше. З'ясовано сутність терміну "Поділля" в історико-географічному та історико-етнографічному аспектах. Встановлено особливості історичних умов виникнення Поділля як окремої адміністративної, політичної та соціально-економічної одиниці, виділено основні етапи розвитку краю та досліджено процеси його розподілу та перерозподілу між різними державами. Висвітлено діяльність східноєвропейських володарів та їх васалів щодо Поділля. На підставі соціально-економічного аналізу подільського регіону запропоновано оригінальну інтерпретацію соціальної стратифікації населення краю в другій половині XVI - першій половині XV ст. Досліджено адміністративно-територіальний устрій, земельні надання в регіоні, господарство, торгівлю, гроші та грошовий обіг. Вперше виділено важливі топонімічні дані, що дозволяють встановити еволюційний розвиток мережі середньовічних і сучасних населених пунктів. Здійснено критичне осмислення деяких традиційних уявлень щодо розвитку подільських земель, уточнено дати та обставини деяких історичних подій. Розроблено періодизацію політичної історії подільського регіону. Визначено перспективи та шляхи подальшого дослідження середньовічних земель України.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Т3(4УКР348)4 +
Шифр НБУВ: РА335342

Рубрики:

      
14.

Волошук В.І. 
Лінгвостильові особливості ідіолекту З.Ленца в малих епічних жанрах: Автореф. дис... канд. філол. наук: 10.02.04 / В.І. Волошук ; Львів. нац. ун-т ім. І.Франка. — Л., 2004. — 20 с. — укp.

Встановлено ідіолектні особливості текстів малих епічних жанрів З.Ленца. Проаналізовано сучасні лінгвістичні інтерпретації поняття "ідіолект". Досліджено константні й еволюційні стильові риси творчості письменника, визначено домінантні лексичні, синтаксичні та синтетичні компоненти ідіолекту З.Ленца, до яких належать: використання символів, оксюморонів, відокремлених епітетів, термінів, топонімів, макроречень та парентез, різних засобів комічного, повторів та оригінальних форм прямої й непрямої мови у вигляді монологу-звернення та поліоповідальності текстів, встановлено їх естетичну функцію. Визначено специфіку застосування окремих мовленнєвих засобів та форм висловлювання саме в ленцівських творах. Проаналізовано здатність окремих мовленнєвих елементів утворювати стильову цілісність на рівні тексту.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ш143.21-72 Ленц З. + Ш5(4ГЕР)-4 Ленц З. 457 +
Шифр НБУВ: РА332102

Рубрики:

      
15.

Кидибиц Н.Й. 
Географічні назви у мовленні угорців м. Берегова та його околиць: Автореф. дис... канд. філол. наук: 10.02.09 / Н.Й. Кидибиц ; Ужгород. нац. ун-т. — Ужгород, 2004. — 20 с. — укp.

Теоретично обгрунтовано велике значення вивчення топонімів, які є одним з надійних джерел фіксації мовних явищ. Досліджено історію виникнення географічних назв, динаміку їх розвитку та втрачання топонімів - назв населених пунктів у зв'язку зі змінами політичних систем. Проаналізовано 528 словникових статей та понад 1 200 їх фонетичних і морфологічних варіантів, зібраних за польових умов, винайдених на географічних і кадастрофічних картах різних історичних періодів, а також зібраних в архівах Будапешта та Берегова. Цей матеріал проаналізовано в етимологічному, словотвірному та соціолінгвістичному аспектах, а також за його функцією та мотивацією. За етимологією запропоновано розмежування власне угорських топонімів, топонімів іншомовного походження та змішану групу, до якої входять складні та складені топоніми, складові компоненти яких різного (змішаного) походження. У словотвірному аспекті розмежовано топоніми, утворені від загальних назв, а також - від власних назв. Запропоновано поділ топонімів за їх функцією та мотивацією формування за двома групами: назви об'єктів і споруд, загальні (відапелятивні) назви. З застосуванням цих методів дослідження у поєднанні з порівняльно-історичним методом уперше всебічно проаналізовано топоніми у мовленні угорців м.Берегова та його околиць.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ш166.52-671 + Ш166.52-34:Л + Д8 в4 +
Шифр НБУВ: РА334899

Рубрики:

      
Категорія: Науки про Землю   
16.

Таранова Н.Б. 
Фізико-географічна зумовленість топонімії Гологоро-Кременецької гряди та Малого Полісся: Автореф. дис... канд. геогр. наук: 11.00.01 / Н.Б. Таранова ; Львів. нац. ун-т ім. І.Франка. — Л., 2004. — 20 с. — укp.

Розглянуто географічні та соціальні умови формування географо-топонімічних систем Гологоро-Кременецької гряди та Малого Полісся. Наведено класифікацію українських топонімів, відмінну від семантичної та структурної класифікацій. Викладено методику комплексного аналізу топонімів, що базується на врахуванні критеріїв виникнення назв, їх діахронічному вивченні. Запропоновано нові етимології цілого ряду назв найдавніших поселень Гологоро-Кременецької гряди та Малого Полісся, висвітлено стратиграфію основних словотвірних типів регіону епохи давнього, старого та новоукраїнського періодів. Наведено оцінку продуктивності певних структурних моделей у різні століття, розкрито тенденції та причини її змін.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Д8в4(45УКР) + Ш141.4-316.1 +
Шифр НБУВ: РА329671

      
17.

Шкляєва Н.В. 
Народна топонімічна проза Західного Полісся: синхронічний аспект: Автореф. дис... канд. філол. наук: 10.01.07 / Н.В. Шкляєва ; Львів. нац. ун-т ім. І.Франка. — Л., 2005. — 18 с. — укp.

Досліджено сучасний стан побутування топонімічної прози Західного Полісся в синхронічному аспекті та її співвідношення з етнографічними, геологічними та біологічними даними. Уточнено критерії змістового наповнення поняття "народна топонімічна проза" та диференціації її жанрових одиниць. Встановлено тематичний склад досліджуваних оповідань та проведено розмежування топонімічного переказу та легенди з топонімічною тематикою. Визначено основні мотиви, притаманні топонімічній прозі Західного Полісся та рівень їх кореляції з науковими даними. З'ясовано детермінованість фольклорних мотивів історичними, соціальними, географічними чинниками, що вплинули на формування топонімічної прози різної тематики. Встановлено специфіку локалізації певних видів базових мотивів у різних районах західнополіського регіону. За допомогою методу картографування визначено мікроареали поширення основних типів домінантних мотивів топонімічної прози Західного Полісся.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ш141.4-316.1 + Ш3(2=1УК)-699 +
Шифр НБУВ: РА337204

      
18.

Сосніна Л.В. 
Адаптація англійської онімної лексики в російській мові другої половини XX початку XXI ст.: Автореф. дис... канд. філол. наук: 10.02.02 / Л.В. Сосніна ; Дніпропетр. нац. ун-т. — Д., 2005. — 19 с. — укp.

Здійснено аналіз адаптації англійських власних імен у сучасній російській мові. На підставі вивчення всіх класів запозичених онімів у мові періодичних видань розглянуто основні напрямки їх фонетичної, морфологічної та структурної адаптації. Проведено порівняльне дослідження функціонування в російській мові англійської онімної лексики у XVIII - XIX ст. та другій половині XX - початку XXI ст. Розглянуто процеси морфологічної адаптації основних класів англійської онімної лексики. Встановлено, що введення в граматичну систему мови-реципієнта англійських онімів супроводжується їх співвіднесенням з категоріями роду, числа та відмінка. Досліджено структурну адаптацію запозичених онімів. Виявлено переважний фонетичний характер модифікації їх структурних елементів. Зазначено відсутність явища взаємозаміни під час передачі словотворчих формантів російською мовою. Розглянуто особливості атрибутивних відношень у системі англійської топонімії, реалізованих шляхом описових моделей. Досліджено здатність англійських запозичень вступати в синтаксичні відношення у складі російського речення. Особливу увагу приділено проблемі адаптації ірландських і шотландських прізвищ з компонентом Мак- та апострофом. Обгрунтовано доцільність перекладу англійських онімів російською мовою та збереження їх оригінального вигляду.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ш141.2-322 + Ш143.21-316 +
Шифр НБУВ: РА335792

Рубрики:

      
19.

Марченко Н.В. 
Північнонімецькі топоніми слов'янського походження: Автореф. дис... канд. філол. наук: 10.02.04 / Н.В. Марченко ; Київ. нац. ун-т ім. Т.Шевченка. — К., 2005. — 19 с. — укp.

Досліджено північнонімецькі топоніми слов'янського походження. Розглянуто значення власної назви, її особливості як білатерального знаку, номінаційний аспект пропріальної лексики, шляхи творення топонімів. Значну увагу приділено процесу становлення, формування та розвитку регіональної топонімічної системи та роль у цих процесах топонімів слов'янського походження. З'ясовано слов'янсько-германську мовну взаємодію та її вплив на розвиток топосистеми. Визначено шляхи проникнення до топонімії топонімів слов'янського походження. Побудовано та проаналізовано структурно-словотвірні і номінативно-семантичні моделі номінації цих топонімів, вивчено аспект зміни їх семантики. Реконструйовано архетипи топонімів слов'янського походження.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ш143.24-316.1 + Ш143.24-06 +
Шифр НБУВ: РА338016

Рубрики:

      
20.

Бушаков В.А. 
Історична топонімія Криму: Автореф. дис... д-ра філол. наук: 10.02.13 / В.А. Бушаков ; НАН України. Ін-т сходознав. ім. А.Кримського. — К., 2005. — 36 с. — укp.

Визначено та охарактеризовано основні етапи розвитку історичної топонімії Криму. Уперше висвітлено основні тенденції розвитку топонімічної системи кримськотатарської мови у контексті розселення, міграцій, господарської діяльності населення півострова. Досліджено питання щодо відродження цієї системи. Доведено відсутність у кримській історичній топонімії індоарійських реліктів, постульованих О.Трубачовим. Уперше всю кримську топонімію розглянуто в історичній динаміці та семантико-топологічному аспекті. Проаналізовано лексичний склад, семантичну базу, словотвірну структуру тюркської топонімії Криму у її повному обсязі. Зроблено спробу дослідити закономірності утворення й розвитку топонімії як релігійної топонімічної системи з використанням відповідних матеріалів щодо Криму. Запропоновано ряд етимологій кримських топонімів, регіональних термінів та етнонімів з залученням екстралінгвістичних даних та генетичних і семантичних паралелей з різних мов і регіонів. З використанням топонімічного матеріалу вивчено етногенез кримськотатарського народу, а також на підставі даних топонімії виявлено етногенетичні зв'язки кримських татар з іншими етносами. За результатами вивчення ойконімії з'ясовано схему еволюції тимчасових поселень татар-кочовиків у постійні селища. До наукового обігу введено значний топонімічний матеріал. Укладено картосхему кадиликів й каймакамств у Кримському ханстві.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ш103.161 + Ш163.291-316.1 + Д8 в(45УКР7-6КРИ)4 +
Шифр НБУВ: РА335162

Рубрики:
...
 

Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського