Бази даних

Автореферати дисертацій - результати пошуку

Mozilla Firefox Для швидкої роботи та реалізації всіх функціональних можливостей пошукової системи використовуйте браузер
"Mozilla Firefox"

Вид пошуку
Сортувати знайдені документи за:
авторомназвоюроком видання
Формат представлення знайдених документів:
повнийстислий
 Знайдено в інших БД:Наукова електронна бібліотека (1)Реферативна база даних (94)Книжкові видання та компакт-диски (78)Журнали та продовжувані видання (1)
Пошуковий запит: (<.>U=Ш143.21-316$<.>)
Загальна кількість знайдених документів : 16
Представлено документи з 1 до 16

      
1.

Сосніна Л.В. 
Адаптація англійської онімної лексики в російській мові другої половини XX початку XXI ст.: Автореф. дис... канд. філол. наук: 10.02.02 / Л.В. Сосніна ; Дніпропетр. нац. ун-т. — Д., 2005. — 19 с. — укp.

Здійснено аналіз адаптації англійських власних імен у сучасній російській мові. На підставі вивчення всіх класів запозичених онімів у мові періодичних видань розглянуто основні напрямки їх фонетичної, морфологічної та структурної адаптації. Проведено порівняльне дослідження функціонування в російській мові англійської онімної лексики у XVIII - XIX ст. та другій половині XX - початку XXI ст. Розглянуто процеси морфологічної адаптації основних класів англійської онімної лексики. Встановлено, що введення в граматичну систему мови-реципієнта англійських онімів супроводжується їх співвіднесенням з категоріями роду, числа та відмінка. Досліджено структурну адаптацію запозичених онімів. Виявлено переважний фонетичний характер модифікації їх структурних елементів. Зазначено відсутність явища взаємозаміни під час передачі словотворчих формантів російською мовою. Розглянуто особливості атрибутивних відношень у системі англійської топонімії, реалізованих шляхом описових моделей. Досліджено здатність англійських запозичень вступати в синтаксичні відношення у складі російського речення. Особливу увагу приділено проблемі адаптації ірландських і шотландських прізвищ з компонентом Мак- та апострофом. Обгрунтовано доцільність перекладу англійських онімів російською мовою та збереження їх оригінального вигляду.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ш141.2-322 + Ш143.21-316 +
Шифр НБУВ: РА335792

Рубрики:

      
2.

Співак С.М. 
Власна назва в композиційно-смисловій структурі віршованих текстів американської поезії: комунікативно-когнітивний підхід: Автореф. дис... канд. філол. наук: 10.02.04 / С.М. Співак ; Київ. нац. лінгв. ун-т. — К., 2004. — 19 с. — укp.

Досліджено власні назви як композиційні чинники американських поетичних текстів. Запропоновано визначення поняття композиції вірша та його композиційно-смислової структури на засадах когнітивної поетики. З використанням методології сучасної комунікативно-когнітивної парадигми лінгвістики реконструйовано концептуальні схеми композиційно-смислових структур та побудовано узагальнену модель композиції, що визначає порядок зчеплення семантичних вузлів, вербалізованих у фрагментах поетичного тексту. На підставі аналізу функцій та позицій власних назв виявлено набір стратегій і тактик композиції поетичного тексту. За результатами вивчення ономастичного складу американських поетичних текстів зроблено висновок, що впродовж XX ст. власні назви еволюціонували до рівня композиційних прийомів, завдяки оповідальності, набутої ними у процесі культурно-історичного розвитку американської спільноти.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ш143.21-316 + Ш401.17 + Ш5(7СОЕ)-335 +
Шифр НБУВ: РА328518

Рубрики:

      
3.

Кривенко Г.Л. 
Зоосемізми в англійській та українській мовах: семантико-когнітивний і функціонально-прагматичний аспекти: Автореф. дис... канд. філол. наук: 10.02.17 / Г.Л. Кривенко ; Київ. нац. лінгв. ун-т. — К., 2006. — 20 с. — укp.

Здійснено зіставлення англійських і українських зоосемізмів - назв тварин у переносному значенні, які використовуються для характеристики людини. Базуючись на принципах когнітивізму, етноцентризму, антропоцентризму, екологізму, функціоналізму, прагматизму й аксіологічності, досліджено співвідношення зоосемічних фрагментів англійської та української мовних картин світу, що відображають контакти людини з живою природою, зокрема з фауною. Установлено, що вказівка на фауну у лексиці та фразеології з анімальним компонентом здійснюється експліцитно, з використанням назв тварин у переносному значенні, а також імпліцитно, за допомогою назв частин тіла тварин, назв предметів для утримання тварин, назв місць їх проживання, звуконаслідувальних слів. На підставі компонентного та фреймового аналізу досліджуваних одиниць розроблено типологію концептуальних моделей, на яких базується утворення англійських і українських зоосемізмів, а також подано зіставну класифікацію ознак для порівняння людини з тваринами у даних мовах.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ш141.1-316 + Ш143.21-316 +
Шифр НБУВ: РА346394

Рубрики:

      
4.

Скляренко О.М. 
Ізоморфізм та аломорфізм в ойконімії США й Україні: автореф. дис... канд. філол. наук: 10.02.15 / О.М. Скляренко ; Київ. нац. ун-т ім. Т. Шевченка. Ін-т філології. — К., 2008. — 20 с. — укp.

Здійснено комплексний порівняльний аналіз словотвірного та лексико-семантичного аспектів ойконімії США й України з залученням численних топонімічних фактів з інших мов. Здійснено систематичне дослідження ойконімічних систем США і України на синхронному рівні з використанням даних діахронії. Виявлено значну кількість схожих або навіть ідентичних (ізоморфних) явищ у лексико-семантичному та словотвірному аспектах ойконімічних систем розглянутих мов. Ізоморфізм виявлено в номінаційних принципах ойконімії, у аспекті використання однакових словотвірних топонімічних структур. Виявлено значні топонімічні розходження, різні (аломорфні) явища стсовно топонімічної номенклатури, способів її організації, статистичних параметрів. Установлено, що відмінності зумовлені специфічним характером і шляхами розвитку розглянутих мов, різними географічними й історичними умовами їх існування, а також особливостями ономастичного менталітету, ономастичних смаків і традицій народів, які творили ці назви.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ш141.4-316 + Ш143.21-316 +
Шифр НБУВ: РА359816

Рубрики:

      
5.

Шиманович 
Когнітивні чинники еволюції назв осіб в англійській мові XX століття: Автореф. дис... канд. філол. наук: 10.02.04 / Ганна Миколаївна Шиманович ; Київський національний ун-т ім. Тараса Шевченка. — К., 2005. — 20 с. — укp.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ш143.21-316.2
Шифр НБУВ: РА340426

Рубрики:

      
6.

Васильєва О.Г. 
Концептуальна семантика субстантивних композитів-бахуврихі (на матеріалі антропосемічної лексики сучасної англійської мови): Автореф. дис... канд. філол. наук: 10.02.04 / О.Г. Васильєва ; Київ. нац. лінгв. ун-т. — К., 2006. — 20 с. — укp.

Вивчено концептуальні особливості антропосемічні субстантивні композити-бахуврихі (АСКБ) у сучасній англійській мові. Установлено взаємозв'язок лексичного значення композитів, їх ономасіологічної структури та відповідної концептуальної структури в аспекті когнітивної природи номінації. Утворення АСКБ у сучасній англійській мові розглянуто як вербалізацію структури репрезентації знань про людину та контекст її називання. Визначено макрокомпонентний склад лексичного значення досліджених композитів. Проаналізовано референційну та категоріальну семантику їх конституентів, подано типологію семантичних зв'язків, що їх об'єднують. З'ясовано роль концептуальної метонімії, концептуальної метафори та когнітивного контексту в утворенні й інтерпретації аналізованих антропосем. За допомогою фреймового моделювання представлено концептуальну структуру номінативного простору АСКБ, розкрито її пояснювальні можливості.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ш143.21-316.2 + Ш143.21-316.2
Шифр НБУВ: РА341541

Рубрики:

      
7.

Алексєєва О. М. 
Лінгвістична генеза та сучасний стан антропонімів США й України: автореф. дис. ... канд. філол. наук : 10.02.17 / О. М. Алексєєва ; Нац. пед. ун-т ім. М.П. Драгоманова. — К., 2011. — 20 с. — укp.

Розроблено комплексну методику зіставлення антропонімів в англійській та українській мовах. Проаналізовано дохристиянський, християнський і постхристиянський світовий антропонімікон в історико-культурологічному плані. Здійснено інвентаризацію антропонімів відповідно до антропонімічних формул англо-американської й української лінгвокультур. Виявлено особливості семантичної структури антропонімів як мовних знаків та як згорнутих національно-культурних текстів, що моделюють спільні та відмінні ситуації власне ідентифікації й характеристики як носіїв імені - представників американського й українського соціумів. Встановлено спільні закономірності та відмінності сучасних національних антропоніміконів США й України.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ш141.14-316.2 + Ш143.21-316.2
Шифр НБУВ: РА379954 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

      
8.

Борисович О.В. 
Лінгвокогнітивний аспект онімів та їх дериватів у англомовній літературній рецензії: автореф. дис... канд. філол. наук: 10.02.04 / О.В. Борисович ; Київ. нац. ун-т ім. Т.Шевченка. — К., 2009. — 20 с. — укp.

Досліджено мас-медійний літературно-критичний дискурс, важливим елементом якого є прецедентні оніми й утворені від них похідні. Прецедентні оніми, представлені іменами письменників, персонажів і назвами літературних творів, актуалізують "літературну пам'ять" читачів, до якої належать знання класичної та сучасної літератури, знання літературних напрямків стилів і жанрів, а також літературно-критичні категорії. Зазначено, за умов дискурсу відбувається концептуалізація літературних знань, що вивчається на рівнях: мовному, риторичної фігурації та літературно-критичної когніції. На мовному рівні концептуалізація найбільш повною мірою простежується у відонімних дериватах. Виявлено й проаналізовано концептуальні класи відонімних похідних на основі словотвірних значень. На рівнів риторичної фігурації досліджено метафоричну та метонімічну трансформацію прецедентних онімів. Проаналізовано прецедентні оніми у функції порівняння й епітетів. Процес концептуалізації стосується найхарактерніших особливостей творчості певного письменника, що можна представити у вигляді набору модулів "жанр", "стиль", "місце дії", "персонаж", "сюжет". Модуль є когнітивною одиницею, що репрезентує закладену в прецедентних онімах інформацію на основі літературних категорій.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ш5(0)943.21-357 + Ш143.21-316 +
Шифр НБУВ: РА362340

Рубрики:

Географічні рубрики:
  

      
9.

Борисович О.В. 
Лінгвокогнітивний аспект онімів та їх дериватів у англомовній літературній рецензії: автореф. дис... канд. філол. наук: 10.02.04 / О.В. Борисович ; Київ. нац. ун-т ім. Т.Шевченка. — К., 2009. — 20 с. — укp.

Досліджено мас-медійний літературно-критичний дискурс, важливим елементом якого є прецедентні оніми й утворені від них похідні. Прецедентні оніми, представлені іменами письменників, персонажів і назвами літературних творів, актуалізують "літературну пам'ять" читачів, до якої належать знання класичної та сучасної літератури, знання літературних напрямків стилів і жанрів, а також літературно-критичні категорії. Зазначено, за умов дискурсу відбувається концептуалізація літературних знань, що вивчається на рівнях: мовному, риторичної фігурації та літературно-критичної когніції. На мовному рівні концептуалізація найбільш повною мірою простежується у відонімних дериватах. Виявлено й проаналізовано концептуальні класи відонімних похідних на основі словотвірних значень. На рівнів риторичної фігурації досліджено метафоричну та метонімічну трансформацію прецедентних онімів. Проаналізовано прецедентні оніми у функції порівняння й епітетів. Процес концептуалізації стосується найхарактерніших особливостей творчості певного письменника, що можна представити у вигляді набору модулів "жанр", "стиль", "місце дії", "персонаж", "сюжет". Модуль є когнітивною одиницею, що репрезентує закладену в прецедентних онімах інформацію на основі літературних категорій.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ш5(0)943.21-357 + Ш143.21-316 +
Шифр НБУВ: РА362340

Рубрики:

Географічні рубрики:
  

      
10.

Риженко С.С. 
Мотиваційні і структурні типи назв професій в англійській та українській мовах: автореф. дис... канд. філол. наук: 10.02.17 / С.С. Риженко ; Донец. нац. ун-т. — Донецьк, 2008. — 19 с. — укp.

Проведено зіставний аналіз назв професій (НП) сучасних англійської та української мов з метою виявлення їх спільних і відмінних рис. Виділено мотивувальні бази зазначених одиниць. Установлено особливості їх лексичної та структурної мотивації. Визначено словотвірні типи назв професій у зазначених мовах. З'ясовано специфіку кількісного представлення мотиваційних і структурних типів досліджених одиниць даних мов. Проаналізовано НП української (2 525 одиниць) і англійської (2 463 лексеми) мов у аспекті їх умотивованості, що дозволило виділити в англійській мові шістнадцять, а в українській - вісім лексико-тематичних груп назв професій, в основу найменування яких покладено різні мотивувальні ознаки. Особливістю структурної мотивації таких одиниць є широкий набір формантних частин з додатковим значенням, за допомогою яких утворюються ці назви (в українській мові - ій, ист; в англійській - er, ive). В результаті дослідження основних способів творення НП англійської та української мов виділено певні структурні типи, а саме: афіксальні (суфіксальні, префіксальні, префіксально-суфіксальні); складні (композити, афіксальні складні, складноскорочені); словосполучення; юкстапозити; кореневі, конверсиви. За цього специфічною рисою англійських назв є наявність префіксальних НП, а в українській - НП-юкстапозитів. Найпродуктивнішим способом творення нових НП в обох мовах є афіксація - 1 722 НП української мови та 770 одиниць - англійської.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ш141.14-316 + Ш143.21-316 +
Шифр НБУВ: РА361892

Рубрики:

      
11.

Коновалова О.В. 
Мотивація англійських ентомонімів у когнітивно-ономасіологічному висвітленні: автореф. дис... канд. філол. наук: 10.02.04 / О.В. Коновалова ; Одес. нац. ун-т ім. І.І.Мечникова. — О., 2009. — 20 с. — укp.

Комплексно досліджено англійські номенклатурні назви комах у когнітивно-ономасіологічному аспекті. Розглянуто мотиваційні відношення ономасіологічної структури англійських ентомонімів, їх семантику з фрагментом знань про зазначене. Встановлено статус номенклатури в термінологічній системі ентомофауни. Обгрунтовано методику когнітивно-ономасіологічного аналізу мотивації англійських ентомонімів. Проаналізовано різні концепції мотивації та підходи до типологізації. Охарактеризовано різновиди пропозиційно-диктумного й асоціативно-термального типів мотивації, механізм модусної мотивації досліджених найменувань. З'ясовано способи поєднання різних за когнітивним статусом мотиваторів у змішано мотивованих англійських ентомонімах.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ш143.21-316 + Е621.158в3 +
Шифр НБУВ: РА366526

Рубрики:

      
12.

Петренко О.Д. 
Ономастика дитячих творів Роалда Дала: Автореф. дис... канд. філол. наук: 10.02.04 / О.Д. Петренко ; Одес. нац. ун-т ім. І.І.Мечникова. — О., 2006. — 19 с. — укp.

Вперше досліджено ономастику дитячих творів Р. Дала. З'ясовано основні функції та специфіку вживання онімів. Розглянуто структуру та етимологічний статус Далових онімів, виявлено інтертекстуальні взаємозв'язки у межах його творів та за їх межами. Проаналізовано особливості онімії дитячих творі Р.Дала, досліджено ономатворчість письменника у порівнянні з поетонімосферою його творів для дорослих. Показано взаємозв'язок власних назв та їх функцій з ідіостилем автора. Розглянуто поетоніми та онімні оказіоналізми у творах Р.Дала. Уточнено шляхи та прийоми вивчення художньої онімії, зокрема поетонімії творів для дітей.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ш143.21-316 + Ш5(4ВЕЛ)-4 Дал, Р. 457 +
Шифр НБУВ: РА345956

Рубрики:

Географічні рубрики:
  

      
13.

Святюк Ю.В. 
Семантика та функціонування етнономінацій у сучасній англійській мові: Автореф. дис... канд. філол. наук: 10.02.04 / Ю.В. Святюк ; Донец. нац. ун-т. — Донецьк, 2005. — 20 с. — укp.

Досліджено семантику та особливості функціонування етнономінацій у британському варіанті сучасної англійської мови. Представлено існуючі види етнономінацій на позначення етнічних спільнот залежно від напряму здійснення номінації (авто- та зовнішніх етнонімів) та сфери вживання (офіційних етнонімів, етнофобізмів й етнонімів-прізвиськ). Визначено лінгвокогнітивне підгрунтя етнічної номінації у сучасній англійській мові та проаналізовано семантичні характеристики етнономінацій. Представлено структуру концепту ІНОЗЕМЕЦЬ. З використанням методики фреймового моделювання розглянуто номінацію іноземця в сучасній англійській мові. Виявлено лексичні й образні засоби вторинної номінації представників "чужих" етнічних спільнот. Розглянуто функціональний аспект етнономінацій у мовленні персонажів-англійців з урахування впливу етнічних стереотипів, політичної коректності або ксенофобії на міжетнічне спілкування. З'ясовано комунікативні тактики та стратегії англійців щодо представників інших етносів.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ш143.21-316.3 +
Шифр НБУВ: РА335755

Рубрики:

      
14.

Олійник Т.С. 
Семантичні та функціональні характеристики символічних власних імен в сучасній англійській мові: Автореф. дис... канд. філол. наук: 10.02.04 / Т.С. Олійник ; Київ. нац. ун-т ім. Т.Шевченка. — К., 2001. — 21 с. — укp.

Вивчено семантичні та функціональні особливості англійських символічних власних імен, визначено їх символічне значення. Виділено окремий ономастичний ряд символічних власних імен та їх класифікацію. Доведено, що семантика та функціонування символічних власних імен суттєво відрізняється від семантики та функціонування звичайних ономастичних слів. Відзначено, що семантика символічних власних імен найкраще визначається та описується в рамках лінгвокраїнознавчої теорії значення слів. З'ясовано умови та сфери функціонування символічних власних імен у сучасній англійській мові.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ш143.21-316
Шифр НБУВ: РА312548 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

      
15.

Собков 
Типологія криптонімів англійської та української мов: автореф. дис... канд. філол. наук: 10.02.17 / Юрій Вікторович Собков ; Львівський національний ун-т ім. Івана Франка. — Л., 2008. — 20 с. — укp.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ш141.4-316.2 + Ш143.21-316.2
Шифр НБУВ: РА359203

Рубрики:

      
16.

Музя Є.М. 
Топонімічна лексика і методи її опису в англомовних словниках: автореф. дис... канд. філол. наук: 10.02.04 / Є.М. Музя ; Одес. нац. ун-т ім. І.І.Мечникова. — О., 2007. — 22 с. — укp.

На підставі лексикографічного підходу уточнено особливості онтологічної природи топонімічної лексики, в якій поєднано властивості онімної лексики, термінології та одиниць загального словника. Визначено культурний потенціал топонімів. Розглянуто сучасні методи лексикографічного опису топонімічної лексики в спеціальних, учбових та загальних тлумачних словниках англійської мови. Виявлено домінуючі методи семантичної характеристики досліджуваного шару лексики у словниках різних типів. Обгрунтовано доцільність розробки положень теорії лексикографічного опису топонімів, в яких необхідно враховувати особливості їх природи та загальновизнані вимоги до лексикографічної практики.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ш143.21-316.1 +
Шифр НБУВ: РА353827

Рубрики:
 

Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського