Бази даних

Автореферати дисертацій - результати пошуку

Mozilla Firefox Для швидкої роботи та реалізації всіх функціональних можливостей пошукової системи використовуйте браузер
"Mozilla Firefox"

Вид пошуку
у знайденому
Сортувати знайдені документи за:
авторомназвоюроком видання
Формат представлення знайдених документів:
повнийстислий
 Знайдено в інших БД:Віртуальна довідка (11)Наукова електронна бібліотека (18)Реферативна база даних (1202)Книжкові видання та компакт-диски (210)Журнали та продовжувані видання (1)
Пошуковий запит: (<.>K=ФРАНЦУЗЬКІ$<.>+<.>K=ЗАПОЗИЧЕНН$<.>)
Загальна кількість знайдених документів : 218
Представлено документи з 1 до 20
...

      
1.

Адаменко С.Л. 
Серболужицька ботанічна номенклатура: її формування та специфіка (на матеріалі назв лікарських рослин): Автореф. дис... канд. філол. наук: 10.02.03 / С.Л. Адаменко ; НАН України. Ін-т мовознав. ім. О.О.Потебні. — К., 1999. — 18 с. — укp.

У роботі вперше в слов'янському мовознавстві визначаються етапи розвитку серболужицької нормативної ботанічної номенклатури, досліджуються її генетичні, лексико-семантичні, словотворчі особливості. З'ясовано, що формування цієї групи лексики відбувалося протягом ХІХ-ХХ ст. З точки зору генезису нормативна ботанічна номенклатура є неоднорідною. В її складі виділяється спільнослов'янська лексика, власне серболужицькі фітоніми й запозичення зі слов'янських і неслов'янських мов. В основі найменувань, що зберігають зв'язок із початковим принципом номінації, знаходяться кваліфікативні ознаки, які відображають властивості та якості реалії, а також релятивні ознаки, які вказують на зв'язок рослини з іншими предметами або явищами. У рамках ботанічної номенклатури розрізняється три типи лексико-семантичних відношень, а саме: синонімія, полісемія, омонімія. Словотворча структура нормативних назв визначається існуванням трьох типів фітонімів: простих, складних і складених найменувань (двочленних).

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ш141.54-34:Е

Рубрики:

      
2.

Єнікєєва С.М. 
Формування та функціонування нових словотворчих елементів англійської мови: Автореф. дис... канд. філол. наук: 10.02.04 / С.М. Єнікєєва ; Харк. держ. ун-т. — Х., 1999. — 16 с. — укp.

Дисертацію присвячено дослідженню проблеми формування нових словотворчих засобів англійської мови, вивченню джерел та шляхів утворення нових засобів деривації. Визначено особливий статус словотворчих елементів перехідного характеру (напівафіксів); розроблено систему критеріїв виділення словотворчих елементів перехідного характеру. Встановлено основні шляхи утворення нових дериваційних засобів: формантизації та фрагментації лексичних одиниць (остання здійснюється через телескопію, скорочення слова, поділ слова на псевдоморфеми). Розглянуто іншомовні та внутрішньомовні запозичення як джерела виникнення нових словотворчих елементів. Наведено результати інвентаризації формантів, що поповнили словотворчу систему англійської мови в 70-90-ті роки ХХ сторіччя.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ш143.21-20

Рубрики:

      
3.

Хміль В.В. 
Дилема етатизму та антиетатизму у сучасній французькій філософії (історико-філософський аналіз): Автореф. дис... д-ра філос. наук: 09.00.05 / В.В. Хміль ; Нац. гірн. акад. України. — Д., 1999. — 32 с. — укp.

Вперше в вітчизняній історико-філософській літературі здійснено аналіз концепцій держави у французькій соціальній філософії другої половини ХХ ст. Для цього виявлено та досліджено головні концепції держави, що репрезентовані різними школами та напрямами. Виявлені алгоритми дають змогу прогнозувати тенденції розвитку як європейської державності, так і розвиток державності в Україні. На основі комплексного аналізу концепцій французьких філософів був обгрунтований кризовий стан традиційних держав, що демонструють певну тенденцію переходу їх до неполітичних моделей, в яких держава буде осмислювати себе з позиції нової людиновимірної системи, де індивідуальні свободи, природні та громадянські права особистості стануть епіцентром розвитку соціальної організації. Незважаючи на розбіжності етатичних та антиетатичних концепцій, в них проявляється загальна тенденція до осмислення неполітичної держави, що характеризується високим рівнем децентралізації, різноманітністю та складністю структури, що прагне до рівноваги державного контролю та суспільної самодіяльності.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ю6г(4ФРА)6

Географічні рубрики:

      
4.

Карась М.А. 
Регіональна преса в демократичному суспільстві (на прикладі періодики США): Автореф. дис... канд. філол. наук: 10.01.08 / М.А. Карась ; Київ. ун-т ім. Т.Шевченка. — К., 1999. — 17 с. — укp.

Дисертацію присвячено опису регіонального сегменту як провідного у структурі системи преси розвинутих країн, його перспективам у національному інформаційному просторі. Яскравим прикладом цього виду засобів масової інформації (ЗМІ) є періодика США, що носить суцільну природу. Завдяки перевагам локальності газета ефективно вирішує проблему громадського контролю над демократичним самоврядуванням. Шлях від розладу до гармонії для вітчизняної місцевої преси пролягає через засвоєння проблемно-пошукового методу журналістського відображення дійсності, запозиченням досвіду випуску друкованих органів індустріальних держав Заходу.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ч612.4(7США)7

Рубрики:

      
5.

Гриценко С.П. 
Лексичний вплив як чинник динаміки структури мови-реципієнта (на матеріалі латинських запозичень українських пам'яток кінця XVI-XVII ст.): Автореф. дис... канд. філол. наук: 10.02.15 / С.П. Гриценко ; Київ. ун-т ім. Т.Шевченка. — К., 1999. — 20 с. — укp.

У дисертації досліджено вплив латинської мови на мову українськомовних пам'яток к. XVI-XVII ст. На тлі загальної характеристики соціокультурної ситуації України зазначеного періоду показано важливе значення латинської мови у шкільництві, художній творчості та урядуванні України. Широке використання латинської мови зумовило значне запозичення латиномовних елементів в українськомовних текстах. Відзначено, що тематично латинськомовні елементи охоплюють різні сфери: найповніше - тематичні групи: "Людина як істота", "Душа і розум", "Людина як член суспільства", "Організація суспільства і соціальні інститути", спорадично - "Небесні тіла", "Земля", "Простір", "Причина". Структурно запозичення розподіляють на лексичні, словосполучення, речення, фрагменти текстів; графічно - збереження графіки оригіналу, або ж середньоукраїнська кирилична графіка. Формально та семантично значна частина латинізмів адаптована українською мовою. Запозичення українською мовою латинізмів здійснювалося як безпосередньо (рецепція латинськомовних текстів), так і опосередковано (через польську, чеську, німецьку, французьку, римську, італійську мови). У роботі уточнено час переймання латинських елементів українською мовою, порівняно з тим, як до цього було потрактовано у наявній науковій літературі. Розширення лексичного та морфемного складу української мови, посилення функціонального навантаження окремих фонем української мови к. XVI-XVII ст. засвідчує важливість латинськомовних впливів як фактора динаміки структури мови-реципієнта.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ш141.4-06

      
6.

Гудманян А.Г. 
Відтворення власних назв у перекладі: Автореф. дис... д-ра філол. наук: 10.02.16 / А.Г. Гудманян ; Київ. нац. ун-т ім. Т.Шевченка. — К., 2000. — 40 с. — укp.

На підставі аналізу оригінальної та перекладної художньо-белетристичної та науково-публіцистичної літератури проведено повне системне дослідження фонографічної структури чужомовних власних назв (англійських і німецьких особових імен, прізвищ та географічних назв), а також їх асиміляції українською мовою в рамках загальної теорії перекладу та лексичного запозичення. Виявлено та докладно проаналізовано графічні відповідники фонемного складу англійських онімів, графемні сполучення німецьких назв, а також варіанти їх української передачі. Запропоновано два проекти передачі англійських і німецьких власних назв графічними засобами української мови, які передбачають правопис усіх проаналізованих варіантів.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ш141.4-17 + Ш141.4-772
Шифр НБУВ: РА310397 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
7.

Семів А.Р. 
Структурні та семантико-стилістичні особливості лексики арго у сучасній французькій мові (на матеріалі мови преси): Автореф. дис... канд. філол. наук: 10.02.05 / А.Р. Семів ; Київ. нац. ун-т ім. Т. Шевченка. — К., 2000. — 19 с. — укp.

Розглянуто питання фонетико-морфологічних, словотвірних і семантико-стилістичних особливостей арготичної лексики у друкованих творах засобів масової інформації. Доведено, що лексику арго можна вважати особливою лексичною підсистемою розмовної мови, яка характеризується тенденцією до проникнення у нормативне вживання завдяки своїм фонетико-морфологічним і семантичним особливостям. Проведено систематизацію фонетичних процесів у арготичній лексиці, яка дозволила виявити фонетичні зміни, що стали регулярними та спричинили подвійне написання арготизму. Визначено слабкі тенденції вимови, які не можуть бути зафіксованими в орфографії арготизмів. Проведено частотний аналіз арготичних скорочень, який засвідчив, що домінуючою в арго є тенденція до скорочення слова. Дослідження семантичних процесів арготичному словнику дозволило охарактеризувати процес синонімічного заміщення, який структурно представлено системою синонімічних матриць. З'ясовано, що в мові преси топоніми й антропоніми виступають як лексичні одиниці, здатні виконувати різноманітні стилістичні функції. Їх функціонування на сторінках газет вносить у текст енциклопедичну, соціальну, емоційно-оцінну інформацію, за допомогою якої здійснюється мовленнєвий вплив на читача. Зроблено висновок про те, що використання арготизмів для реалізації різноманітних стилістичних функцій пов'язане з тенденцією до експресивності газетних текстів. Узагальнено соціально-когнітивні передумови узуалізації арготичних систем у нормативній французькій мові.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ш147.11-677.1 + Ш147.11-715
Шифр НБУВ: РА314222 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

      
8.

Рак О.М. 
Семантико-функціональні особливості вигуків у французькій мові: діахронічний та синхронічний аспекти: Автореф. дис... канд. філол. наук: 10.02.05 / О.М. Рак ; Київ. нац. ун-т ім. Т.Шевченка. — К., 2001. — 20 с. — укp.

Встановлено особливості походження вигуків у сучасній французькій мові. Описано джерела їх виникнення та становлення. Розкрито мовну природу вигуку, що відрізняє його від слова як номінативної лексичної одиниці мови. Класифіковано вигуки відповідно до їх ролі та функцій у мовленні. Охарактеризовано їх структурні, синтаксичні, семантичні та прагматичні особливості. Досліджено межі розряду даних одиниць.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ш147.11-212.75
Шифр НБУВ: РА312553 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

      
9.

Куликова В.Г. 
Структура спонукальних мовленнєвих актів сучасної французької мови (комунікативно-прагматичний аспект): Автореф. дис... канд. філол. наук: 10.02.05 / В.Г. Куликова ; Київ. нац. лінгв. ун-т. — К., 2001. — 19 с. — укp.

Комплексно вивчено спонукальні мовленнєві акти та мовні засоби вираження спонукання в сучасній французькій мові. Визначено позамовні фактори, які впливають на функціонування спонукальних мовленнєвих актів, встановлено їх комунікативно-прагматичний зміст. Описано причини виникнення додаткових семантичних, стилістичних і прагматичних ознак, які накладаються в процесі спілкування на основне значення спонукального висловлювання. За результатами дослідження мовленнєвої поведінки комунікантів у конкретних спонукальних ситуаціях дозволило встановлено особливості мовних засобів, за допомогою яких передається спонукання, закономірності їх вибору мовцем відповідно до цілей комунікації.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ш147.11-22
Шифр НБУВ: РА315148 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

      
10.

Тришкіна-Аудіа 
Структура, семантика і прагматика окличних речень у сучасній французькій мові: Автореф. дис... канд. філол. наук: 10.02.05 / Т.В. Тришкіна-Аудіа ; Київ. нац. ун-т ім. Т.Шевченка. — К., 2001. — 21 с. — укp.

Комплексно проаналізовано категорію окличності у сукупності її мовних ознак і мовленнєвих виявів. Визначено лінгвопрагматичне поле окличності (ЛППО), що включає структуру її семантичних, граматичних та функціонально-комунікативних ознак. Досліджено ЛППО сучасної французької мови та виявлено базову одиницю її вираження, завдяки чому вирішено проблему граматичного та комунікативного статусу окличних речень (ОР) у сучасній французькій мові, основного семантичного змісту окличності, основних структурно-семантичних типів ОР і функціонально-комунікативних ознак окличності та типології комунікативних ситуацій з окличною основою вербальних інтеракцій.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ш147.11-221
Шифр НБУВ: РА312560 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

      
11.

Гоца Е.Д. 
Назви їжі й кухонного начиння в українських Карпатських говорах: Автореф. дис... канд. філол. наук: 10.02.01 / Е.Д. Гоца ; Ужгород. нац. ун-т. — Ужгород, 2001. — 20 с. — укp.

Здійснено лексиколого-етимологічний аналіз 2522 українських карпатських назв, що стосуються 172 реалій. Визначено основні способи номінації. З'ясовано, що збагачення назв їжі та кухонного начиння однолексемними одиницями відбувається в результаті словотворення (майже дві третини досліджених назв), переосмислення слів (понад 20 %) і запозичення готових назв з інших мов (9,5 %). Визначено співвіднесеність українських карпатських говорів з українською літературною мовою та з іншими українськими діалектами в обсязі зазначеної лексики. На підставі лінгвістичного атласу надано характеристику даної лексики.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ш141.4-672
Шифр НБУВ: РА316411 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
12.

Орехов В.В. 
Міф про Росію у французькій літературі першої половини ХІХ століття: Автореф. дис... канд. філол. наук: 10.01.05 / В.В. Орехов ; НАН України; Ін-т л-ри ім. Т.Г.Шевченка. — К., 2001. — 18 с. — укp.

Досліджено актуальні проблеми імагології. Обгрунтовано гіпотезу про міфопоетичну природу літературної рецепції інонаціональних держав і народів. Вивчено питання сприйняття й осмислення російської дійсності у французькій літературі першої половини ХІХ ст. на матеріалі індивідуально-художніх зразків вирішення "російської" теми, описів, узагальнюючих розмірковувань, зауважень та окремих згадок про Росію в творчості А.Ансло, О.Бальзака, П.-Ж.Беранже, В.Гюго, О.Дюма, П.Жюльвекюра, А. де Кюстіна, П.Меріме, Ж. де Сталь, Стендаля та інших авторів. З'ясовано, що літературна рецепція Росії у французькій літературі першої половини ХІХ ст. реалізована відповідно до міфопоетичних моделей, скоригованих особливостями актуальної історичної ситуації, морально-етичними й естетичними реаліями та індивідуальними авторськими інтерпретаціями.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ш5(4ФРА)-34
Шифр НБУВ: РА314180 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
13.

Лісова І.Г. 
Лексико-граматичні засоби вираження відносин часу у сучасній французькій мові (на матеріалі текстів офіційно-ділового стилю): Автореф. дис... канд. філол. наук: 10.02.05 / І.Г. Лісова ; Київ. нац. ун-т ім. Т.Шевченка. — К., 2001. — 21 с. — укp.

Охарактеризовано темпоральний план речення та тексту, який в цілому створюється синтезом граматичних, лексичних засобів та екстралінгвістичних чинників. Останніми у даному стилі виступають комунікативна сфера, прагматична настанова та функції тексту. Розглянуто граматичні часи дієслова у їх первинних і вторинних функціях, як центральну ланку часового плану висловлення. Визначено типи текстів і мовленнєві ситуації, у яких домінують значення актуальної, позачасової, гіпотетичної або реальної дії. Часовий план речення вивчено як результат взаємодії дієслівних часів з лексичними одниницями темпоральної та нетемпоральної семантики, з урахуванням їх синтаксичної організації.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ш147.11-315.5 + Ш147.11-2
Шифр НБУВ: РА313818 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

      
14.

П'ятакова Г.П. 
Проза М.Д.Чулкова у контексті романної творчості ХVІІІ-ХІХ століть: Автореф. дис... канд. філол. наук: 10.01.05 / Г.П. П'ятакова ; Терноп. держ. пед. ун-т ім. В.Гнатюка. — Т., 2001. — 24 с. — укp.

Досліджено прозу М.Чулкова у контексті романного жанру. Простежено особливості форм генетично-контактних зв'язків (запозичення, наслідування, адаптації, алюзії, пародії), що мають місце у романах М.Чулкова "Пересмішник" та "Пригожа кухарка". Вивчено прозу М.Чулкова на рівні синхронії у разі зіставлення з творами М.Попова, В.Лєвшина, В.Карамзіна. Розкрито значення прози М.Чулкова у формуванні "низового" роману. Усвідомлено та оцінено місце літературної спадщини письменника в історіко-літературному процесі. Простежено особливості впливу романів М.Чулкова на прозу XIX століття (М.Карамзіна, В.Наріжного, О.Пушкіна, М.Гоголя, М.Салтикова-Щедріна, М.Лескова, І.Нечуй-Левицького) у процесі виявлення спільних тем, мотивів, образів, композиційних структур у творах.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ш5(4РОС)4-334 + Ш5(4РОС)4-334 + Ш5(4РОС)4-334 + Ш5(4РОС)4-334
Шифр НБУВ: РА314702 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
15.

Клічук А.В. 
Проблема гармонії віри та розуму в житті людини у філософсько-антропологічних поглядах Е.Жильсона: Автореф. дис... канд. філософ. наук: 09.00.04 / А.В. Клічук ; Київ. нац. ун-т ім. Т.Шевченка. — К., 2001. — 18 с. — укp.

Розглянуто проблему гармонії віри та розуму в житті людини у контексті філософсько-антропологічних поглядів Е.Жильсона. Критичний аналіз досвіду онтологічного обгрунтування віри та розуму показав, що пошук особистістю відповіді на питання своєї природи починається в межах трансцендентного. Проблема співвідношення розуму та віри ставиться в томізмі не в абстрактних термінах, а на рівні конкретної людини як симбіоз двох різних і, водночас, взаємопов'язаних та діючих інстанцій пізнання. Філософське осмислення віри залишається раціональним і ніколи не перетворюється на саму віру. Наголошено, що філософські пошуки істинно сутнього (ontos on), співзвучні спрямуванням християнської віри. Всебічний аналіз філософсько-релігійної антропології Е.Жильсона та її витоків дає підстави простежити у французькій філософії певну лінію: Паскаль - Бергсон - Жильсон і зробити висновок щодо впливу філософії тривання А.Бергсона на привнесення динамічного аспекту до інтерпретації томізму.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ю3(4Фра)6-678.1
Шифр НБУВ: РА315823 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
16.

Ковтанюк М.Р. 
Зіставлення лексико-семантичних мікросхем із значенням "міцний" у французькій та англійській мовах: Автореф. дис... канд. філол. наук: 10.02.17 / М.Р. Ковтанюк ; Донец. нац. ун-т. — Донецьк, 2001. — 19 с. — укp.

Досліджено лексико-семантичні групи та семантичні поля міцності англійської та французької мов. Послідовно розглянуто тришаровий комплекс значення (концепт - поняття - лексико-семантичний варіант) у межах теорії когнітивно-семантичного континууму, запозичення як процес і наслідок міжмовних контактів. Запропоновано варіант процедури зіставлення лексико-семантичних угрупувань і семантичних полів міцності на основі компонентного та статистичного аналізу, який дозволив визначити загальні та диференційні ознаки мікросистем і лексико-семантичні зв'язки між досліджуваними словами в англійській та французькій мовах. На підставі використання частотних характеристик прикметників за творами письменників англійської (американської) та французької літератури другої половини XX ст. зіставлено синтагматичні та парадигматичні відношення, сполучуваність досліджуваних прикметників з підкласами іменників. На підставі об'єктивних даних математичної статистики зіставлено семантичні поля міцності англійської та французької мов, що суттєво уточнює існуючі дані щодо семантики лексичних одиниць і понятійного рівня обох мов.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ш143.21-315.5 + Ш147.11-315.5 + Ш100.751
Шифр НБУВ: РА313334 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

      
17.

Космеда Т.А. 
Аксіологічні аспекти прагмалінгвістики: засоби вираження категорії оцінки в українській та російській мовах: Автореф. дис... д-ра філол. наук: 10.02.01; / Т.А. Космеда ; Харк. держ. пед. ун-т ім. Г.С.Сковороди. — Х., 2001. — 32 с. — укp.

Вперше у вітчизняному мовознавстві зроблено спробу теоретичного осмислення універсальної лінгвістичної категорії оцінки. Доведено можливість розвитку аксіологічної прагмалінгвістики як нового напряму, в межах якого описано ознаки категорії оцінки в статиці та динаміці; враховано основні досягнення української лінгвофілософської думки, нового та новітнього мовознавства. Оцінку визначено як стуктурно-, функціонально- та прагмасемантичну категорію; подано характеристику типів класифікації значень категорії оцінки; описано засоби її вираження у проекції на текст. Вивчено оцінку в ракурсі мовленнєвих і міжмовних процесів конотації, нейтралізації/актуалізації, запозичення, міжмовної аналогії.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ш100.1
Шифр НБУВ: РА314849 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

      
18.

Мазниченко В.М. 
Фонографічні особливості українських антропонімів у французькій мові: Автореф. дис... канд. філол. наук: 10.02.05 / В.М. Мазниченко ; Київ. нац. ун-т ім. Т.Шевченка. — К., 2001. — 21 с. — укp.

Методом суцільної вибірки з текстів французьких джерел досліджено 2000 українських антропонімів. Проаналізовано існуючі варіанти їх відтворення у мові-реципієнті. Охарактеризовано українсько-французькі мовні контакти. Описано коротку історію французької україніки та поширення українських лексичних запозичень у французькій мові. Наведено класифікацію даних запозичень. Проведено зіставлення фонологічних систем української та французької мов. Розроблено систему фонем-відповідників двох мов. Визначено основні засоби передачі іншомовних онімів у мові-реципієнті, їх взаємозв'язок. Обгрунтовано пріоритетність практичної транскрипції. Досліджено взаємовплив графічного та звукового оформлень антропонімів у двох мовах. Розроблено практичні рекомендації щодо відтворення українських антропонімів у сучасній французькій літературній мові.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ш147.11-1 687 + Ш141.4-06
Шифр НБУВ: РА312870 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

      
19.

Антонець М.О. 
Особливості формування самосвідомості у дітей-погодків: Автореф. дис... канд. психол. наук: 19.00.07 / М.О. Антонець ; Нац. пед. ун-т ім. М.П.Драгоманова. — К., 2002. — 19 с.: рис. — укp.

Досліджено особливості становлення самосвідомості в дітей-погодків у порівнянні з близнюками та різновіковими дітьми. Розроблено дослідницьку модель формування самосвідомості у сибсів. У родинах погодків, близнюків та різновікових дітей зазначено відповідно симетричні, метакомплементарні та комплементарні стосунки, які відображаються в діадному спілкуванні сибсів. Показано, що ці стосунки впливають на виникнення узгодженої схильності до орієнтації в соціальному середовищі в погодків, у близнюків - протиставної схильності, а у різновікових дітей - іррадійованої. В погодків зазначено тенденцію до резонансних здібностей та тенденцію до більшої активності чи саморегуляції. Константовано ймовірність виникнення в погодків схожої з близнюками феноменології у поведінці. Знайдено специфічні діадні феномени спілкування в погодків: феномен "напруженої близькості" та феномен "тимчасового обопільного запозичення поведінки". В погодків виявлено порівняльну форму функціонування самосвідомості, у близнюків - приховану (латентну) форму, а у різновікових дітей - відкриту.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ю952.2-734 + Ч421.328 +
Шифр НБУВ: РА322465

Рубрики:

      
20.

Струганець Л.В. 
Динаміка лексичних норм в українській лексикографії ХХ століття: Автореф. дис... д-ра філол. наук: 10.02.01 / Л.В. Струганець ; НАН України; Ін-т укр. мови. — К., 2002. — 36 с. — укp.

Визначено динаміку лексичних норм сучасної української літературної мови на матеріалі словників ХХ ст. Охарактеризовано іманентні ознаки літературної норми і кодифікації, висвітлено процеси нормування лексики на тлі історичного контексту - періодизації української літературної мови ХХ ст. На підставі порівняльного аналізу лексикографічних джерел досліджено основні типи змін у словниковому складі літературної мови: неологізацію та архаїзацію, запозичення, зміни синтагматичних і парадигматичних зв'язків між лексичними одиницями. Висвітлено методику використання комп'ютерного програмування для вивчення динамічних зрушень у словниковому складі. За допомогою персональної автоматизованої системи "Lingua" у вигляді моделей розглянуто динаміку кодифікованих лексичних норм.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ш141.4-32 + Ш141.4-4
Шифр НБУВ: РА320896 Пошук видання у каталогах НБУВ 
...
 

Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського