Бази даних

Автореферати дисертацій - результати пошуку

Mozilla Firefox Для швидкої роботи та реалізації всіх функціональних можливостей пошукової системи використовуйте браузер
"Mozilla Firefox"

Вид пошуку
Сортувати знайдені документи за:
авторомназвоюроком видання
Формат представлення знайдених документів:
повнийстислий
 Знайдено в інших БД:Наукова електронна бібліотека (4)Реферативна база даних (57)Книжкові видання та компакт-диски (161)Журнали та продовжувані видання (18)
Пошуковий запит: (<.>K=ХАДЖ$<.>)
Загальна кількість знайдених документів : 18
Представлено документи з 1 до 18

      
1.

Григоришен А.І. 
Агробіологічна оцінка технічних гібридних форм винограду в умовах півдня України: Автореф. дис.. канд. с.-г. наук: 06.01.08 / А.І. Григоришен ; УААН. Ін-т винограду і вина "Магарач". — Ялта, 2002. — 17 с. — укp.

Вивчено агробіологічні та технологічні властивості нових гібридних технічних форм винограду селекції Інституту виноградарства і виноробства ім. В.Є.Таїрова. За результатами фенологічних спостережень встановлено, що досліджені форми за показником тривалості продукційного періоду є пізніми та дуже пізніми, відзначено їх високу плодоносність та середньорослість. Для більшості гібридів характерним є добре або посереднє визрівання однорічних пагонів, а також висока зимо- та морозостійкість. Досліджено стійкість зразків до грибних хвороб (мілді, оїдіуму), а також до гнилі ягід і чорної плямистості на жорсткому інфекційному фоні, виявлено шість форм, стійких до трьох і одну (34 - 4 - 49) - до чотирьох хвороб винограду. Значна продуктивність і адаптивність більшості гібридних форм поряд з високою якістю виноматеріалів дозволяє зробити висновок щодо доцільності вирощування кращих з них за промислових умов, зокрема, чорноягідної Хаджибей (31 - 53 - 37) і білоягідної Загрей (34 - 4 - 49), білоягідну форму 39 - 35 - 88 рекомендовано використати для подальшої селекційної роботи.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: П26-4(4УКР)
Шифр НБУВ: РА318516 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
2.

Хаджирадєва В. П. 
Бессарабія напередодні та в роки Другої світової війни: автореф. дис. ... канд. іст. наук : 07.00.01 / В. П. Хаджирадєва ; Переяслав-Хмельниц. держ. пед. ун-т ім. Г. Сковороди. — Переяслав-Хмельницький, 2010. — 21 с. — укp.

Досліджено комплекс проблем, пов'язаних з подіями, що відбувалися на теренах Бессарабії напередодні та в період Другої світової війни. Визначено місце регіону в зовнішньополітичних розрахунках Румунії, СРСР і Німеччини, простежено еволюцію "бессарабського питання" упродовж 1930 - поч. 1940-х рр. Висвітлено особливості та наслідки походу Червоної армії в Бессарабію та Північну Буковину 28 червня - 5 липня 1940 р., а також процес радянізації приєднаних територій. Простежено процес складання агресивного альянсу Гітлер - Антонеску та його експансіоністські плани. Викладено хід підготовки та бойових дій на теренах від Прута до Дністра на початковому етапі агресії німецько-румунських військ проти СРСР, показано їх вплив на загальну ситуацію на "Східному фронті". Розкрито специфіку структури, компетенцію й основні напрями діяльності румунської окупаційної адміністрації в Бессарабії. З'ясовано особливості "остаточного розв'язання єврейського питання" та карально-репресивної практики у краї. Проаналізовано форми та засоби антифашистського руху Опору і його результативність.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Т3(4МОЛ)62
Шифр НБУВ: РА377410 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
3.

Квач Ю.В. 
Гельмінти бичків (Gobiidae) та інших фонових видів риб Одеської затоки та лиманів Північно-Західного Причорномор'я (фауна, екологія): Автореф. дис... канд. біол. наук: 03.00.08 / Ю.В. Квач ; НАН України. Ін-т зоології ім. І.І.Шмальгаузена. — К., 2005. — 22 с. — укp.

Досліджено гельмінтофауну риб Одеської затоки та лиманів Північно-Західного Причорномор'я, наведено дані щодо гельмінтофауни окремих видів риб. Проаналізовано зараженість бичків залежно від їх зоогеографічного походження, біології та екології, типу живлення. Описано гельмінтофауну бичків окремих акваторій, зокрема, Будацького лиману і лиманів Тузловської групи, гельмінтів риб Одеської затоки, Тилігульського, Григорівського, Хаджибейського, Дністровського лиманів. Висвітлено зміни гельмінтофауни бичків Хаджибейського лиману протягом періоду дослідження, зв'язані з його розпрісненням. Відзначено, що лиман характеризується нестабільністю гельмінтофауни, суттєво змінилася також гельмінтофауна бичків Тилігульського лиману, зміни, якої продовжуються й зараз, в зв'язку з підвищенням його солоності, відносно стала гельмінтофауна бичків Одеської затоки та Григорівського лиману. Зареєстровано вперше у північно-західній частині Чорного моря 3 види гельмінтів - Bucephalus marinum met, Raphidascaris sp. 1., Streptocara crassicauda 1, у лиманах Північно-Західного Причорномор'я відзначено 5 видів: Paratimonia gobii, Cryptocotyle lingua met, Proteocephalus subtilis, Contracaecum rudolphil 1., S. crassicauda 1.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: П873.382.62 + Е0*836.6:Е623.33 +
Шифр НБУВ: РА336397

Рубрики:

      
4.

Хаджинов І.В. 
Зовнішньоекономічна стратегія України в контексті її інтеграції до європейської економічної системи: Автореф. дис... канд. екон. наук: 08.05.01 / І.В. Хаджинов ; Донец. нац. ун-т. — Донецьк, 2004. — 20 с.: рис. — укp.

Розкрито суть і механізми формування зовнішньоекономічної стратегії держави, проаналізовано теоретичні підходи та концепції формування моделей відкритості економіки за умов інтеграції до світової економіки. Розглянуто питання стосовно впливу інтеграційних процесів на динаміку макроекономічних показників. Здійснено оцінку динаміки й основних тенденцій розвитку зовнішньоекономічної діяльності України, зокрема з країнами Європи. Визначено детермінанти економічної безпеки держави у контексті її європейської інтеграції. Запропоновано економіко-математичну модель, що дає змогу визначити найбільш значущі фактори державного впливу на зростання ВВП з метою нівелювання негативних наслідків інтеграційних процесів. На підставі дослідження й аналізу статистичних даних розраховано рівні еквівалентного мита та визначено наслідки вступу України до Світової організації торгівлі для металургійної, машинобудівної, хімічної промисловості. Висвітлено пріоритетні напрямки подальшого розвитку національної економіки за умови дотримання економічної безпеки у контексті інтеграції України в європейський економічний простір.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: У9(4УКР)80 +
Шифр НБУВ: РА334242

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
5.

Хаджихіє Ф.Ф. 
Комплексна терапія хворих на гострий калькульозний пієлонефрит та цукровий діабет (ІІ тип) в післяопераційний період: Автореф. дис... канд. мед. наук: 14.01.06 / Ф.Ф. Хаджихіє ; Ін-т урології та нефрології АМН України. — К., 2001. — 20 с.: рис. — укp.

Досліджено організаційний та діагностично-лікувальний процеси, пов'язані з лікуванням хворих на гострий калькульозний пієлонефрит за наявністі цукрового діабету (II тип). Розглянуто питання покращання результатів лікування в до- та післяопераційному періодах, що стосувалося проблеми запобігання ускладненням, інвалідізації, а також летальним випадкам. Простежено за станом здоров'я 123-х хворих на гострий калькульозний пієлонефрит та цукровий діабет різного ступеню тяжкості. На підставі використання сучасних методів дослідження (радіоізотопних, ультразвукових, рентгенологічних, біохімічних та імунологічних) запропоновано дійовий алгоритм корекції основних показників гомеостазу з використанням вітчизняного антиоксидантного препарату "Тіотриазоліну", включаючи глікемію, функцію нирок, водно-сольовий обмін, імунологічний й доопераційному та післяопераційному періодах. Досягнуто зменшення кількості ускладнень, летальність становила 9,1 %.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Р696.540.112-52 + Р457.465.6-52
Шифр НБУВ: РА313394 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

      
6.

Хаджинова О.В. 
Логістична стратегія управління витратами великого багатопрофільного промислового підприємства: Автореф. дис... канд. екон. наук: 08.06.01 / О.В. Хаджинова ; Приазов. держ. техн. ун-т. — Маріуполь, 2006. — 22 с. — укp.

Досліджено питання розробки та впровадження нових теоретичних підходів до управління витратами великих багатопрофільних промислових підприємств, що базуються на принципах і методах логістики. Розроблено логістичні підходи до управління ресурсами та методику проведення аудиту логістичної діяльності великого багатопрофільного промислового підприємства й обгрунтовано показники ефективності та якості логістичного управління його витратами. Запропоновано функціонально-логістичний підхід до управління структурою витрат великого багатопрофільного промислового підприємства та розподілення його ресурсів. Розроблено методики планування й управління витратами суб'єктів господарювання на підставі виділення цільових пріоритетів, які впроваджено на ВАТ "Азовзагальмаш", ВАТ "Маріупольський завод важкого машинобудування", ТОВ "Судноремонтний завод" (м. Маріуполь).

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: У9(4УКР)301-862-21 +
Шифр НБУВ: РА347521

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
Категорія: Гірнича справа   
7.

Самі Мухамед Амін Раджи Хадж Ахмад 
Оперативно формовані джерела автономного аварійного живлення електроприводів головних вентиляторних установок шахт: Автореф. дис... канд. техн. наук: 05.09.03 / Самі Мухамед Амін Раджи Хадж Ахмад ; Нац. гірн. акад. України. — Д., 2002. — 19 с. — укp.

Розглянуто питання побудови оперативних джерел живлення під час роботи в аварійному режимі шахтних вентиляційних установок і турбомеханізмів. Розроблено системи узгодження енергосилових установок транспортних засобів та їх застосування як оперативних джерел живлення. Здійснено розробку елементів системи керування режимами джерела аварійного енергоживлення та системи керування електроприводом вентиляторної установки у разі автономного живлення. Розроблено алгоритм керування енергосилової установки транспортних систем і пристрою узгодження оперативно формованих джерел живлення, який забезпечує мінімізацію витрат палива під час виконання технологічних вимог з продуктивності та напору головних вентиляційних установок.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: И181-52-041.7
Шифр НБУВ: РА317618 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

      
8.

Хаджиєв О.Ч. 
Оптимізація хірургічного лікування хворих з перфоративною виразкою шлунка і дванадцятипалої кишки (клініко-експериментальне дослідження): Автореф. дис... д-ра мед. наук: 14.01.03 / О.Ч. Хаджиєв ; Харк. держ. мед. ун-т. — Х., 2001. — 36 с. — укp.

Обстежено 751 хворого, а також проведено експеримент на 126 білих щурах з використанням клініко-біохімічних, гістохімічних, ультраструктурних, рентгенологічних, електро-гастро-ентероміографічних, ендоскопічних, а також об'єктивних методів дослідження. Розглянуто основні патогенетичні механізми шлункового виразкоутворення та розвитку моторно-рухових розладів шлунково-кишкового тракту (ШКТ) після ваготомії й резекції шлунка. Встановлено, що основною причиною виразкоутворення є порушення провообігу на мікроциркуляторному рівні, зумовлені серотоніновою недостатністю. Визначено, що екзогенне введення серотоніну усуває серотонінову недостатність і сприяє швидкому загоєнню експериментальної виразки. Виявлено, що навколо перфоративної виразки є значні деструктивні та дегенеративні зміни. У 66 % оперованих хворих виявлено порушення функції кукси резектованого та ваготомованого шлунка та відділів ШКТ, які розташовані нижче, що у 18 % випадків носить стійкий характер, всупереч застосуванню високоефективних антихолінестеразних препаратів. Доведено, що включення у ранньому післяопераційному періоді серотоніну адипінату 10 мг (1мл), розчиненого в 200 мл ізотонічного розчину натрію хлориду, два рази на добу протягом 7 днів хворим з перфоративною виразкою шлунка та двнадцятипалої кишки, які перенесли операцію ваготомії й резекцію шлунка, сприяє усуненню гладком'язової недостатності й мікроциркуляторних розладів у слизовій оболонці шлунка.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Р457.465.204.6
Шифр НБУВ: РА317045 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

      
Категорія: Транспорт   
9.

Касєм Ахмєд Абдел Хаді Аль-Хадж Абдулла 
Оцінка напружено- деформованого стану обробок станційних виробок метрополітену та оточуючих порід з урахуванням ймовірнісної природи вихідних даних: Автореф. дис... канд. техн. наук: 05.15.09 / Касєм Ахмєд Абдел Хаді Аль-Хадж Абдулла ; Національна гірнича академія України. — Д., 1999. — 18 с. — укp.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: О112.538-041
Шифр НБУВ: РА305851

Рубрики:

      
Категорія: Транспорт   
10.

Касєм Ахмед Абдел Хаді Аль-Хадж Абдулла 
Оцінка напружено- деформованого стану обробок станційних виробок метрополітену та оточуючих порід з урахуванням ймовірності природи вихідних даних: Автореф. дис... канд. техн. наук: 05.15.09 / Касєм Ахмед Абдел Хаді Аль-Хадж Абдулла ; Національна гірнича академія України. — Д., 1999. — 18 с. — укp.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: О112.538-041
Шифр НБУВ: РА305851

Рубрики:

      
11.

Хаджидавидов О.І. 
Підвищення відгодівельних і м'ясних якостей бичків червоної степової породи з використанням параметрів інтенсивності росту: Автореф. дис... канд. с.-г. наук: 06.02.01 / О.І. Хаджидавидов ; Херсон. держ. аграр. ун-т. — Херсон, 1998. — 17 с. — укp.

Викладено теоретичний і практичний матеріал по вивченню росту, відгодівельних і м'ясних якостей бичків різних груп розподілу за мірними ознаками. Встановлено зв'язок між живою масою новонароджених бичків з їх інтенсивністю формування та продуктивністю. Визначені основні параметри відбору тварин за кількісними ознаками для комплектування однорідних рівновагових груп при відгодівлі і оптимальний віковий період для прогнозування продуктивності в ранньому віці з використанням показників інтенсивності формування і напруженості росту.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: П60-65,022

Рубрики:

      
12.

Хаджирадєва С.К. 
Підготовка державних службовців до професійно-мовленнєвої комунікації: концептуальні засади й стратегія модернізації технологій: Автореф. дис... д-ра наук з держ. упр.: 25.00.03 / С.К. Хаджирадєва ; Нац. акад. держ. упр. при Президентові України. — К., 2006. — 36 с. — укp.

Досліджено методологічні та практичні проблеми підготовки державних службовців (ПДС) до професійно-мовленнєвої комунікації (ПМК) у контексті професіоналізації державної служби в Україні. Запропоновано концептуальну модель ПДС до ПМК, визначено стратегію модернізації технологій процесу ПДС до ПМК. Розроблено методику оцінювання рівня готовності державних службовців (ГДС) до ПМК і встановлено соціопсихолінгвістичі фактори, що безпосередньо впливають на рівень ГДС до ПМК.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Х819(4УКР)012.1 р + Ш141.4-713 р7 +
Шифр НБУВ: РА342784

Рубрики:

Географічні рубрики:
  

      
13.

Айман Абу-Ель-Хадж Абдель Барі 
Реалізація принципу мирного розв'язання міжнародних спорів у діяльності Ліги Арабських Держав: Автореф. дис... канд. юрид. наук: 12.00.11 / Айман Абу-Ель-Хадж Абдель Барі ; НАН України. Ін-т держави і права ім. В.М.Корецького. — К., 1999. — 19 с. — укp.

Дисертацію присвячено дослідженню теоретичних і практичних аспектів діяльності Ліги Арабських Держав у галузі мирного розв'язання міжнародних спорів відповідно до Статутів ООН і ЛАД. Особливу увагу приділено практиці ЛАД у цій сфері, зокрема у розв'язанні арабо-ізраїльського конфлікту та відверненні війни у Перській Затоці.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Х915.22(5)1-2

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
14.

Хаджинова Н.А. 
Стан і перспективи розвитку геріатричної спрямованості у діяльності лікаря загальної практики - сімейної медицини: автореф. дис... канд. мед. наук: 14.02.03 / Н.А. Хаджинова ; Нац. мед. акад. післядиплом. освіти ім. П.Л.Шупика. — К., 2008. — 24 с. — укp.

Запропоновано нове вирішення актуальної наукової проблеми удосконалення розвитку сімейної медицини у геріатричному напрямку в Україні. Розкрито роль лікаря загальної практики-сімейної медицини (ЗПСМ) і геріатричної сестри у наданні медичної допомоги, підвищенні її ефективності та доступності для осіб похилого віку у країнах з швидкостаріючим населенням. Виявлено зростання потреб людей похилого віку у допомозі лікарів загальної практики - сімейної медицини. Розроблено модель організації надання допомоги населенню похилого віку на рівні амбулаторії ЗПСМ. Наведено пропозиції щодо внесення змін і доповнень до нормативних документів, що регулюють їх діяльність на підставі урахування потреб людей похилого віку. Зокрема, обгрунтовано доцільність введення посади патронажної геріатричної сестри, збільшення вдвічі терміну амбулаторного прийому пацієнтів похилого віку, створення надомних форм надання довготривалої допомоги, забезпечення взаємодії амбулаторій ЗПСМ з державними та недержавними структурами надання допомоги людям похилого віку. Розроблено сучасні напрями оптимізації системи геріатричної підготовки кадрів для медико-соціальної допомоги людям похилого віку із використанням багаторівневої мультидисциплінарної системи навчання.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Р11(4УКР)292 + Р259.2 +
Шифр НБУВ: РА355968

Рубрики:

Географічні рубрики:
  

      
15.

Хайдар Хаджджі 
Удосконалення процесу подачі та натягу ниток основи роторними пристроями на ткацьких верстатах: автореф. дис... канд. техн. наук: 05.19.03 / Хайдар Хаджджі ; Київ. нац. ун-т технологій та дизайну. — К., 2007. — 19 с. — укp.

Удосконалено процес подачі та натягу ниток основи на ткацьких верстатах, який базується на зменшенні пікового натягу ниток у період зівоутворення шляхом додаткової подачі та вибирання ниток основи роторними компенсаторами подачі та нятягу даних ниток у цей період. Одержано вирази для визначення величини динамічного та статичного натягу ниток за умов зміни заправочної лінії у момент удару. Установлено, що статична складова натягу ниток основи перевищує динамічну більше, ніж у 5,5 раза. Зроблено висновок про незначний вплив їх динамічного натягу, що виникає під час роботи роторного компенсатора подачі та натягу ниток основи на їх обривність. На базі одержаної математичної моделі роторного компенсатора подачі та натягу ниток основи та виразу усередненої величини зміни довжини ниток основи у зоні зівоутворення у разі чистого та нечистого зівів розроблено цільові функції для проектування роторних компенсаторів за нечистого та чистого зівів. Розроблено алгоритм розв'язання такої задачі. Установлено, що використання роторних компенсаторів на безчовникових ткацьких станках типу СТБ дозволяє підвищити питоме розривне навантаження для комплексної нитки 28 текс на 23 %, для бавовняної пряжі 27,6 текс - на 35 %, підвищити відносне розривне видовження для комплексної нитки 28 текс на 30 %, для бавовняної пряжі 27,6 текст - на 32 %.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: М304.020 +
Шифр НБУВ: РА353010

Рубрики:

      
16.

Шипоша В. А. 
Механізм управління розвитком бізнес-інтегрованих структур промислових регіонів / В. А. Шипоша. — Б.м., 2022 — укp.

Дисертацію присвячено обґрунтуванню теоретичних положень, науково-методичних підходів і розробленню практичних рекомендацій щодо вдосконалення механізму формування та управління розвитком бізнес-інтегрованих структур промислових регіонів України.Уточнено суть і зміст термінів «бізнес-інтегрована структура», «розвиток бізнес-інтегрованої структури», «механізм управління розвитком бізнес-інтегрованої структури». Проаналізовано й узагальнено міжнародний досвід розвитку кластерних структур і надано пропозиції щодо його можливого застосування у промислових регіонах України. На підставі узагальнення здійснених досліджень, аналітичних матеріалів дослідницьких і консалтингових компаній, агентств регіонального розвитку, аналізу статистичних даних виявлено основні перешкоди, які стримують ефективний економічний розвиток східних регіонів України. Проаналізовано стратегічні документи щодо соціально-економічного розвитку Донецької та Луганської областей у частині створення кластерних об'єднань. Визначено методичні засади логістичного забезпечення управління розвитком бізнес-інтегрованих структур. Запропоновано та апробовано комплексний підхід до оцінювання ефективності кластерних утворень.Надано пропозиції щодо нормативно-правового регулювання розвитку кластерних структур в економіці України. Обґрунтовано концептуальний підхід до формування кластера як елемента інноваційної інфраструктури промислових регіонів на засадах смарт-спеціалізації. Удосконалено організаційно-економічний механізм функціонування бізнес-інтегрованих структур і запропоновано алгоритм його реалізації на прикладі східних регіонів України.Ключові слова: національна економіка, регіональна економіка, бізнес-інтегрована структура, кластер, показники оцінювання, прогнозування, стратегії регіонального розвитку, правові засади, логістичне забезпечення, концептуальний підхід, організаційно-економічний механізм, алгоритм реалізації механізму, синергетичний ефект.^UThe dissertation is devoted to substantiation of theoretical positions, scientific and methodical approaches and development of practical recommendations on improvement of the mechanism of formation and management of development of business integrated structures of industrial regions of Ukraine.The essence and content of the terms "business integrated structure", "development of business integrated structure", "mechanism for managing the development of business integrated structure" are specified. The international experience of development of cluster structures is analyzed and generalized and offers concerning its possible application in industrial regions of Ukraine are given.Based on the generalization of research, analytical materials of research and consulting companies, regional development agencies, statistical analysis, the main barriers that hinder the effective economic development of the eastern regions of Ukraine.Strategic documents concerning the socio-economic development of Donetsk and Luhansk oblasts in terms of creating cluster associations were analyzed. Methodical bases of logistical support of management of development of business integrated structures are defined. A comprehensive approach to evaluating the effectiveness of cluster formations is proposed and tested.Proposals on normative-legal regulation of cluster structures development in the national economy of Ukraine are given. The conceptual approach to the formation of the cluster as an element of the innovation infrastructure of industrial regions on the basis of smart specialization is substantiated. The organizational and economic mechanism of functioning of business integrated structures is improved and the algorithm of its realization on the example of the eastern regions of Ukraine is offered.It is proved that the development and implementation of the proposed algorithm for implementing the organizational and economic mechanism of business integrated structures (clusters) will create appropriate conditions for increasing the volume and quality of transport services, intensifying innovative development, as well as implementing a qualitatively new regional model of sustainable sustainability. development that will meet modern management requirements.Implementation of the developed recommendations for improving the mechanism of formation and management of the development of business integrated structures in Donetsk and Luhansk regions will help to obtain a synergistic effect, the components of which are:economic effect ‒ increasing the level of investment attractiveness of territories; increase of receipts to budgets (regional, local) due to formation of qualitatively new model of regional economy, strengthening of competitive advantages of area and increase of economic capacity of territorial communities in the conditions of decentralization; increase in the volume of cargo transportation and cargo turnover of different types of transport; reduction of costs for the organization of logistics activities by reducing the transport component in the cost of services, reducing the time to perform customs procedures for clearance of goods; ensuring favorable institutional conditions for the functioning of the transport services market;social ‒ job creation and employment growth;ecological ‒ reduction of greenhouse gas emissions from transport due to optimization of transport flows; increasing the level of environmental safety.Keywords: national economy, regional economy, business integrated structure, cluster, evaluation indicators, forecasting, regional development strategies, legal bases, logistical support, conceptual approach, organizational and economic mechanism, algorithm of mechanism realization, synergetic effect.


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
17.

Доценко Т. А. 
Управління професійно­службовою кар’єрою у сферіДержавної податкової служби України.: автореферат дис. ... д.філософ : 281 / Т. А. Доценко. — Б.м., 2023 — укp.

У дисертації здійснено науково­теоретичне обґрунтування тарозроблено практичні рекомендації щодо підвищення ефективностіуправління професійно­службовою кар’єрою у сфері Державної податковоїслужби України, що дає підстави зробити відповідні висновки таузагальнення.У першому розділі дисертації – Концептуальні засади управлінняпрофесійно­службовою кар’єрою у сфері публічного адміністрування –проаналізовано: проблеми професіоналізації публічної служби у системікоординат сучасних парадигмальних зсувів публічного управління таадміністрування; базові теоретичні підходи, концепції та моделі кар’єрногорозвитку публічних службовців; особливості управління професійнослужбовою кар’єрою у сфері Державної податкової служби України.^UIn the dissertation a scientific and theoretical justification carried out and practical recommendations developed to improve the efficiency of the management of professional and service careers in field of the State Tax Service of Ukraine, which gives grounds for drawing appropriate conclusions and generalizations.In the first chapter of the dissertation – Conceptual principles of managing a professional career in the field of public administration – the following are analyzed: problems of professionalization of public service in coordinate system of modern paradigm shifts in public management and administration; basic theoretical approaches, concepts and models of career development of public servants; peculiarities of career management in field of State Tax Service of Ukraine.


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
18.

Батуєва Є. Д. 
Роль селективного світла в регуляції морфогенетичних та біосинтетичних процесів рослин різних фотоперіодичних груп на ранніх етапах онтогенезу: автореферат дис. ... д.філософ : 091 / Є. Д. Батуєва. — Б.м., 2023 — укp.

Дисертацію присвячено вивченню світлового сигналінгу через активацію фоторецепторних систем шляхом опромінення селективним світлом трьох спектрів у прояві ростових, морфогенетичних та біосинтетичних реакцій осьових органів проростків Бобових з різною фотоперіодичною реакцією (ФПР).Світло в рослинному організмі виступає як інформаційний сигнал, що регулює процеси росту та розвитку рослин. Рослини сприймають світловий сигнал за допомогою п'яти фоторецепторних систем. Одним з основних фоторецепторних комплексів рослин є система фітохромів. Фоторецепторами, що сприймають синє світло, є криптохроми, фототропіни та білки ZTL. Наразі рецептор зеленого світла невідомий, але припускають, що в його рецепції бере участь фітохромна та криптохромна системи.Фоторецепторний сигналінг в рослинному організмі реалізується у взаємозв’язку з іншими сигнальними шляхами. Крім того фізіологічна відповідь рослини залежить від взаємодій органів цілісного рослинного організму.В сучасних умовах змін клімату великого розповсюдження набувають технології культивування рослин у контрольованих умовах. Поширені технології світлокультури потребують теоретичного обґрунтування використання світлового фактору з урахуванням специфічної реакції рослин в залежності від їх ФПР, що є також малодослідженим на наш час.Метою даної роботи було провести комплексне дослідження ефектів дії опромінення селективним світлом трьох спектрів – червоного (ЧС λ = 660 нм), зеленого (ЗС λ = 530 нм) та синього (СС λ = 450 нм) на ростові, морфогенетичні та біосинтетичні процеси в проростках Бобових з різною ФПР за умов фотоіндукції та світлокультури.Показано, що ростові, морфологічні та біосинтетичні процеси у відповідь на опромінення селективним світлом у етиольованих проростків Бобових залежать від їх ФПР. Проростки ДДР гороху сорту Меценат максимально реагують на дію ЗС через активацію ростової реакції. Біосинтетичні процеси у проростках ДДР гороху посівного також активуються за впливу ЗС. У проростках сої КДР сорту Хаджибей найбільш виражені реакції ростових, морфогенетичних та біосинтетичних процесів спостерігалися за дії ЧС та СС. У етиольованих проростках НДР сої культурної ростова реакція та окремі біохімічні показники не залежать від фотоактивації селективним світлом.Виявлено, що активність фітогормонів зазнає змін за фотоіндукції селективним світлом у осьових органах проростків. Активність ІОК в етиольованих проростках представників Бобових з різною ФПР змінюється за опромінення ЗС і СС односпрямовано у гіпокотилі та кореневій системі. Активність АБК змінювалася у відповідь на опромінення лише у проростках фотоперіодично чутливих рослин. Компоненти антиоксидантної системи (АОС) реагують на дію селективного світла залежно від ФПР проростків. Вміст сигнальної молекули пероксиду, що пов’язує світловий та фітогормональний сигналінг в рослинному організмі, в проростках ДДР гороху посівного збільшується за опромінення ЗС та СС, у проростках КДР сої – за фотоопромінення всіх досліджуваних спектрів, в проростках НДР сої культурної істотні зміни не виявлено.Показано, що за вирощування рослин в умовах світлокультури світло виступає не тільки регуляторним фактором, але й джерелом енергії. На ранніх етапах онтогенезу фотоперіодична реакція досліджуваних рослин не впливає на ростові процеси: дія ЗС та СС призводить до видовження пагону у всіх досліджуваних проростків. Також відбувається збільшення вмісту цукрів та розчинних білків у гіпокотилях, зміна активності фітогормонів та компонентів АОС за опромінення світлом всіх досліджуваних спектрів. У НДР проростків сої відсутня специфічність реакції на опромінення селективним світлом різного спектру.У роботі вперше проведено комплексне дослідження опромінення трьох спектрів на взаємозв’язок ростових, морфогенетичних та біосинтетичних процесів в органах етиольованих проростків Бобових з різною ФПР. Встановлено, що біологічні ефекти процесів росту та розвитку на індуктивний вплив селективного світла залежать від ФПР рослин та проявляються на ранніх етапах їх онтогенетичного розвитку. Показано, що активація фоторецепторних систем у проростків Бобових з контрастною ФПР здійснюється селективним світлом певного спектру: ДДР горох посівний реагує на опромінення ЗС, КДР соя культурна – на фотовплив ЧС. Встановлена органоспецифічність складу та активності фоторецепторів незалежно від ФПР рослин: у надземній частині проростків переважають фітохроми, а у підземній частині - криптохроми та фототропіни. Проаналізовано зв’язок світлового сигналу Бобових з різною ФПР з іншими сигнальними шляхами регуляції росту та розвитку рослинного організму: трофічним, фітогормональним сигналінгом та компонентами антиоксидантної системи. Показана переважна роль світлого сигналу певного спектру як джерела енергії, а не регуляторного фактору при культивуванні проростків за умов світлокультури.^UThe dissertation is devoted to the study of light signaling through the activation of photoreceptor systems by selective light irradiation of three spectra in the manifestation of growth, morphogenetic and biosynthetic reactions of the axial organs of bean seedlings with different photoperiodic response (PPR).Light in the plans acts as an information signal that regulates the processes of growth and development. Plants perceive the light signal with the help of five photoreceptor systems. One of the main photoreceptor complexes of plants is the phytochrome system. Photoreceptors of blue light are cryptochromes, phototropins, and ZTL proteins. The green light receptor is currently unknown, but it is assumed that the phytochromes and cryptochromes are involved in its reception.Photoreceptor signaling in the plant organism is realized in connection with other signaling pathways. Also, the physiological response of the plant depends on the interactions of the organs of the whole plant organism.In today's conditions of climate change, technologies for cultivating plants under controlled conditions are becoming widespread. Widespread technologies of light culture require a theoretical justification of the use of the light factor, taking into account the specific reaction of plants depending on their PPR, which is also poorly researched at the moment.The purpose of this work was to conduct a comprehensive study of the effects of selective light irradiation of three spectra - red, green and blue, on growth, morphogenetic and biosynthetic processes in seedlings Legumes with different PPR under conditions of photoinduction and light culture.It was shown that the growth and development in response to irradiation with selective light in etiolated legume seedlings depend on their PPR. LDP of pea of Mecenat variety respond to the action of GL due to the activation of the growth reaction. Biosynthetic processes in the plants of LDP of pea are also activated under the influence of GL. The most visible reactions of growth and development were observed in the plants of SDP of soybean under the effects of RL and BL. In the plants of NDP of soybean the growth and certain biochemical parameters do not depend on photoactivation by selective light.It was found that the activity of phytohormones undergoes changes during photoinduction by selective light in the axial organs of seedlings. The activity of IAA in etiolated seedlings of leguminous plants with different PPR changes unidirectionally in the hypocotyl and root system due to exposure to RL and BL. ABA activity changed in response to irradiation only in seedlings of photoperiodically sensitive plants.The components of the antioxidant system (AOS) respond to the effect of selective light depending on the PPR. The content of the signal molecule H2O2 in the plants of the LDP of pea increases under exposure to GL and BL, in the seedlings of the SDP of soybean - under photoirradiation of all studied spectra, in the seedlings of the NDP of soybean no significant changes were detected.It is shown that light is not only a regulatory factor, but also a source of energy during growing under light culture conditions. At the early stages of ontogenesis, the PPR of the studied plants does not affect the growth processes: the effect of GL and BL leads to the elongation of the shoot in all the studied seedlings. There is also an increase in the content of sugars and soluble proteins in hypocotyls, a change in the activity of phytohormones and AOS under light irradiation of all studied spectra. The NDP of soybean lacks the specificity of the reaction to irradiation with selective light of a different spectrum.In the work, for the first time, a comprehensive study of the irradiation of three spectra on the growthand development in the etiolated Legume seedlings with different PPR was carried out. It has been shown that the biological effects on growth and development of the inductive effect of selective light depend on the PPR and are manifested at the early stages of their ontogenesis. It has been shown that the activation of photoreceptor systems in Legumes with contrast PPR is carried out by selective light of a certain spectrum: the LDP of pea reacts to the irradiation of the GL, the SDP of soybean - to the influence of RL. The organ specificity of the composition and activity of photoreceptors has been established regardless of the PPR of plants: phytochromes predominate in the above-ground part of seedlings, and cryptochromes and phototropins in the roots. The connection of the light signal of Legumes with different PPR with other signaling pathways regulating the growth and development was analyzed: trophic, phytohormonal signaling and components of the AOS. The main role of a light signal of a certain spectrum as a source of energy, rather than a regulatory factor in the cultivation under light culture conditions, is shown.


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 
 

Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського