Бази даних

Автореферати дисертацій - результати пошуку

Mozilla Firefox Для швидкої роботи та реалізації всіх функціональних можливостей пошукової системи використовуйте браузер
"Mozilla Firefox"

Вид пошуку
у знайденому
Сортувати знайдені документи за:
авторомназвоюроком видання
Формат представлення знайдених документів:
повнийстислий
 Знайдено в інших БД:Віртуальна довідка (4)Тематичний інтернет-навігатор (4)Наукова електронна бібліотека (21)Реферативна база даних (1579)Книжкові видання та компакт-диски (767)Журнали та продовжувані видання (26)
Пошуковий запит: (<.>K=ЧОРНОБИЛ$<.>)
Загальна кількість знайдених документів : 228
Представлено документи з 1 до 20
...

      
Категорія: Будівництво   
1.

Корчагін П.О. 
Шлаколужні бетони для дорожніх основ і покриттів, що споруджуються в умовах радіоактивного забруднення середовища: Автореф. дис... канд. техн. наук: 05.23.05 / П.О. Корчагін ; Київ. нац. ун-т буд-ва і архіт. — К., 2005. — 19 с. — укp.

Теоретично обгрунтовано й експериментально доведено методи модифікування шлаколужних в'яжучих шляхом введення до їх складу комплексної мінеральної домішки на основі портландцементного клінкеру та глин різного структурного типу. Розроблено рецептури та технологію одержання бетонів для дорожніх основ і покриттів з використанням грунтів різного типу. Запропоновано склади бетонів і технологію використання забруднених радіонуклідами грунтів Зони відчуження Чорнобильської АЕС для одержання дорожніх бетонів на основі модифікованих шлаколужних в'яжучих.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Н626.28 +
Шифр НБУВ: РА340337

Рубрики:

      
2.

Барановська Н.П. 
Чорнобиль в новітній історії України: влада і суспільство: Автореф. дис... д-ра іст. наук: 07.00.01 / Н.П. Барановська ; НАН України. Ін-т історії України. — К., 2006. — 35 с. — укp.

Здійснено комплексний аналіз суспільно-політичних, соціальних, гуманітарних і зовнішньополітичних проблем, спричинених Чорнобильською катастрофою, на розв'язанні яких були зосереджені влада та суспільство після 1991 р. На підставі широкої джерельної бази, зокрема вперше введених до наукового обігу документів і матеріалів, досліджено гуманітарні наслідки Чорнобиля, їх вплив на зміст і якість життя громадян України. Досліджено екологічну, медичну та морально-етичну складові цих наслідків. Проаналізовано політику держави у країні та за її межами. Соціально-економічні аспекти проблеми розглянуто у контексті юридичного та соціального статусу постраждалого населення. Висвітлено проблеми, що постали перед державою і колективом Чорнобильської АЕС, у зв'язку з виведенням її з експлуатації. Досліджено питання, взаємопов'язані з об'єктом "Укриття".

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Т3(4УКР)634-5 +
Шифр НБУВ: РА346426

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
3.

Мазник Н.О. 
Цитогенетичні ефекти як біологічний індикатор дії іонізувальної радіації в низьких дозах у ранні та віддалені строки після опромінення у осіб чорнобильського контингенту: Автореф. дис... д-ра біол. наук: 03.00.01 / Н.О. Мазник ; АМН України. Наук. центр радіац. медицини. — К., 2005. — 46 с. — укp.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Р361.1 + Р362 +
Шифр НБУВ: РА340782

Рубрики:

      
4.

Червякова О.В. 
Цитогенетичні ефекти в учасників ліквідації аварії на ЧАЕС з мієлодиспластичним синдромом, рефрактерними цитопеніями, лейкоцитозом: Автореф. дис... канд. мед. наук: 14.01.31 / О.В. Червякова ; АМН України. Ін-т гематології та трансфузіології. — К., 2001. — 18 с. — укp.

Висвітлено результати дослідження каріотипу клітин кісткового мозку та лімфоцитів периферичної крові пацієнтів з мієлодиспластичним синдромом (МДС), рефрактерними цитопеніями (РЦ), лейкоцитозом, які постраждали внаслідок аварії на Чорнобильській АЕС. Вивчено частоту та спектр порушень каріотипу кісткового мозку і лімфоцитів периферичної крові в обстежених груп пацієнтів. На підставі дослідження каріотипу кісткового мозку виділено три групи ризику лейкемічної трансформації МДС: високого, низького та проміжного. Відзначено, що ризик трансформації МДС, зумовлений гострим лейкозом (ГЛ), вище у пацієнтів, які мають порушення каріотипу. Частина аберацій у пацієнтів із РЦ ідентична з абераціями, описаними у разі МДС та ГЛ, а частота трансформації лейкоцитозів у хронічні мієлопроліферативні захворювання вища у пацієнтів з аномальним каріотипом.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Р361.1 + Р411.022.2-3
Шифр НБУВ: РА315550 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

      
5.

Качак Т.Б. 
Художні особливості жіночої прози 80 - 90-х років XX століття: Автореф. дис... канд. філол. наук: 10.01.01 / Т.Б. Качак ; Кіровоград. держ. пед. ун-т ім. В.Винниченка. — Кіровоград, 2006. — 20 с. — укp.

Досліджено прозові тексти Н.Бічуї, Г.Гордасевич, Л.Пономаренко, виданих у 1980-х рр. і творів О.Забужко, С.Йовенко, Є.Кононенко, С.Майданської, В.Мастерової, Г.Пагутяк, Г.Тарасюк, Л.Тарнашинської та інших письменниць, виданих у 1990-х рр. Розглянуто динаміку й основні аспекти формування жіночої прози, феномен жіночої творчості. З'ясовано специфічні особливості української жіночої літературної традиції, "жіночого письма". Визначено художні (змістові та формальні) ознаки української жіночої прози 1980 - 1990-х рр., зокрема, специфіку та новизну в розробці актуальних тем сучасності (морально-етичного, гендерно-феміністичного, екзистенційно-філософського, мистецького, історико-національного та суспільно-спрямованого). Проаналізовано жанрово-стильові модифікації текстів: "нетрадиційність" малої прози Л. Тарнашинської, Г.Пагутяк, В.Мастерової, Л.Пономаренко; "експериментальної прози" Т.Пагутяк. Розкрито специфіку художньої презентації "чорнобильського жанру" С.Йовенко; жанрову своєрідність романів О.Забужко, С.Майданської, Г.Тарасюк, Є.Кононенко. Розроблено типологію жіночих образів у прозі письменниць виокремленого періоду з урахуванням "типової" моделі героя і особливостей та принципів (зокрема автобіографізму) характеротворення, які домінували в літературі 1980 - 1990-х рр. Інтегровано наукові погляди та висновки літературознавців щодо жіночої прози даного періоду.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ш5(4УКР)6-334 +
Шифр НБУВ: РА345927

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
6.

Любарець С.Ф. 
Характеристика стану твердих тканин зубів та пародонта у дітей з хронічним тиреоїдитом та його фармакологічна корекція: Автореф. дис... канд. мед. наук: 14.01.22 / С.Ф. Любарець ; Нац. мед. ун-т ім. О.О.Богомольця. — К., 2004. — 16 с. — укp.

Уперше встановлено високу розповсюдженість та дуже високу інтенсивність карієсу зубів у дітей з хронічним тиреоїдитом (ХТ), які постраждали внаслідок аварії на Чорнобильській АЕС (евакуйованих з м.Прип'ять, жителів територій, забруднених радіонуклідами, III та IV зон, опромінених внутрішньоутробно). Установлено кореляційний зв'язок між ступенем порушень та тяжкістю захворювання щитовидної залози (максимально виражений у разі ХТ), а також тривалістю дії радіаційного фактора на обстежених осіб (найбільш суттєвий - у жителів III та IV зон). Виявлено високу поширеність гінгівіту, представленого катаральною та гіпертрофічною формами в дітей з ХТ. Діагностовано незадовільний стан гігієни порожнини рота у всіх обстежених дітей з захворюваннями щитовидної залози, а також установлено зниження IgA та підвищення сироваткового IgA в ротовій рідині. Максимальне значення цих показників діагностовано у жителів III зони. Визначено зниження вмісту кальцію у ротовій порожнині та відсутність змін його рівня в сироватці крові у дітей з ХТ, які зазнали дії комплекса поставарійних факторів. Установлено кореляційний зв'язок між інтенсивністю карієсу зубів і вмістом кальцію в ротовій порожнині дітей ХТ, які мали контакт з іонізуючим опроміненням. З'ясовано, що інтенсивність карієсу та ступінь тяжкості гінгівіту корелює з рівнем sIgA. Обгрунтовано та створено комплекс лікувально-профілактичних заходів, спрямованих на запобігання розвитку та подальше прогресування карієсу зубів і гінгівіту в дітей з ХТ, який передбачає застосування препарату ремінералізуючої дії "Белагель Ca/P" і гелю антимікробної та імунокорегуючої дії "Парагель".

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Р733.661.210.12-52 + Р733.415.120.11-52 +
Шифр НБУВ: РА329832

Рубрики:

      
7.

Здоренко Л.Л. 
Характеристика психічної працездатності в учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС: Автореф. дис. канд... мед. наук: 03.00.01 / Л.Л. Здоренко ; АМН України. Наук. центр радіац. медицини. — К., 2002. — 21 с.: рис. — укp.

На підставі клінічних, психометричних і психофізіологічних досліджень розроблено уніфіковану методологію інтегральної оцінки психічної працездатності учасників ліквідації наслідків аварії (УЛНА) на ЧАЕС. Надано характеристику психічної працездатності УЛНА на ЧАЕС з органічними психічними розладами, в тому числі осіб, яким діагностували гостру променеву хворобу. Визначено вплив порушень мотиваційної сфери, особистісних, емоційно-вольових і когнітивних розладів на стан їх психічної працездатності у віддалений період після аварії. Розроблено підходи до адекватної корекції даних порушень в УЛНА на ЧАЕС з органічними психічними розладами.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Р361.6 + Р124.04
Шифр НБУВ: РА321772

Рубрики:

      
8.

Дибська О.Б. 
Характер цитогенетичних пошкоджень у дітей, які мешкають на територіях, забруднених радіоактивними опадами внаслідок аварії на Чорнобильській АЕС: Автореф. дис... канд. біол. наук: 03.00.15 / О.Б. Дибська ; Укр. наук. гігієн. центр. — К., 1998. — 16 с. — укp.

Дисертаційна робота присвячена оцінці цитогенетичних пошкоджень в лімфоцитах периферичної крові груп дітей, які мешкають в деяких селах України в західному напрямку Чорнобильського радіоактивного "сліду". Було виявлено вірогідне підвищення загальної частоти аберантних метафаз та хромосомних аберацій у дітей із сіл : М. Чернігівка, В. Чернігівка, Виступовичі, Першотравневе Овруцького району Житомирської області з щільністю забруднення грунту ізотопами цезію від 3,9 до 14,5 Кі/км. 2D при порівнянні з контрольними групами. В опромінених групах цитогенетичні пошкодження знаходились в межах від 0,25 до 0,57 на 100 метафаз для дицентриків і центричних кілець та від 0 до 0,15 на 100 метафаз для аномальних моноцентриків, позитивно корелюючи із щільністю забруднення грунту радіонуклідами. При повторному обстеженні тих самих дітей, які мешкають на найбільш забрудненій території (14,5 Кі/км. 2D), було встановлено ріст цитогенетичних ефектів та накопичення аберацій хромосомного типу з часом. Було проведено розрахунок ефективної еквівалентної дози іонізуючого опромінення на популяційному рівні за цитогенетичними критеріями для обстеження груп дітей Овруцького району.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Р361.1

Рубрики:

      
9.

Чебанюк С.В. 
Функціональний стан системи кровообігу при пролабуванні мітрального клапана у постраждалих внаслідок Чорнобильської катастрофи: Автореф. дис... канд. мед. наук: 14.01.11 / С.В. Чебанюк ; АМН України. Ін-т кардіології ім. М.Д.Стражеска. — К., 1999. — 20 с. — укp.

Дисертацію присвячено дослідженню функціонального стану системи кровообігу при пролабуванні мітрального клапана (ПМК) у 340 постраждалих внаслідок Чорнобильської катастрофи. Вперше проведено вивчення, систематизацію та узагальнення даних про частоту і вираженість клінічних проявів, змін структур і функцій серця, фізичної працездатності при ПМК в осіб, які зазнали радіаційного впливу. Оцінено відмінності виявлених змін у діапазоні доз опромінення, які зростають, і тривалості контакту з іонізуючим випромінюванням, генетично зумовленої схильності, зі ступенем пролабування, наявністю мітральної регургітації та міксоматозної дегенерації, а також з особливістю перебігу ПМК. Показано, що найбільш ранньою зміною в функціональному стані серця є діастолічна дисфункція. За результатами досліджень обгрунтовано алгоритм діагностики пролапсу і тактики ведення постраждалих з ПМК, необхідність його використання при здійсненні професійного відбору.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Р361.0 + Р410.1-3

Рубрики:

      
10.

Погонцева І.М. 
Функціональний стан нейтрофілів в учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС: Автореф. дис... канд. мед. наук: 14.03.08 / І.М. Погонцева ; Нац. мед. ун-т ім. О.О.Богомольця. — К., 2004. — 24 с.: рис., табл. — укp.

Оцінено стан функціональної активності нейтрофілів в учасників ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС у віддаленому періоді з використанням модифікованого підходу як відгуку системи на зовнішній вплив. Виявлено ознаки виснаження резервних потенцій нейтрофільних гранулоцитів, які супроводжувались кількісними та якісними змінами у клітинах периферичної крові, а також визначено різноспрямовані відхилення чинників гуморальної ланки імунітету. За результатами комплексного морфофункіцонального оцінювання стану нейтрофілів у осіб, що зазнали впливу іонізуючого випромінювання, з використанням математичних співвідношень запропоновано найбільш інформативні критерії для формування груп ризику щодо розвитку патологічних станів, які характеризуються порушенням функціональної активності нейтрофілів. На підставі результатів експериментального дослідження виявлено високу чутливість клітинних мембран та позаклітинного середовища щодо дії на них радіації.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Р411-45 +
Шифр НБУВ: РА328929

Рубрики:

      
11.

Моторна М.М. 
Функціональна морфологія судин головного мозку в осіб, що зазнали впливу наслідків Чорнобильської катастрофи: Автореф. дис... канд. мед. наук: 14.03.02 / М.М. Моторна ; Нац. мед. ун-т ім. О.О. Богомольця. — К., 2001. — 19 с. — укp.

Вивчено структурно-функціональні зміни у церебральних судинах мешканців районів, забруднених радіонуклідами внаслідок аварії на ЧАЕС 1986р. Проведено гістологічне та гістохімічне дослідження судин речовини головного мозку та черепної м'якої оболонки в осіб, які протягом 11 - 14 років мешкали в районах України з різним ступенем радіоактивного забруднення. Виявлено зміни в капілярах, венулах, артеріолах, артеріях і венах (склероз, гіаліноз, збільшення судинної проникненості), які здатні обмежувати компенсаторно-пристосувальні можливості судинної системи. Зроблено висновок, що мешканців даних територій можна віднести до групи ризику щодо розвитку пошкоджень головного мозку судинного генезу, тому вони потребують проведення відповідних лікувально-профілактичних заходів.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Р361.6 + Р627.703.0-2
Шифр НБУВ: РА317140 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

      
12.

Євко О.І. 
Функціональні зміни щитоподібної залози та наднирників у дітей з гематологічною патологією, що постраждали внаслідок аварії на Чорнобильській АЕС, у віддалений після аварійний період: автореф. дис... канд. мед. наук: 03.00.01 / О.І. Євко ; АМН України. Держ. установа "Наук. центр радіац. медицини". — К., 2008. — 25 с. — укp.

Вперше встановлено, що діти з полідефіцитними анеміями (ПДА) та лейкемоїдними реакціями лімфоцитарного типу з підвищеним рівнем тиреотропного гормону (ТТГ) гіпофіза та зниженим рівнем кортизолу в сироватці крові мали родичів з ендокринною патологією, частіше хворіли на гострі респіраторні захворювання, у четвертої частини пацієнтів виявлено тиреоїдит. Вперше вивчено рівні ТТГ гіпофізу, гормонів щитоподібної залози та кортизолу в сироватці крові у дітей з гострою лімфобластною лейкемією у динаміці лейкемічного процесу, визначено строки тривалості життя пацієнтів і розраховано ризики розвитку лейкемій. З'ясовано, що діти з підвищеним ініціальним рівнем ТТГ, які захворіли на лейкемію у віці до 5-ти років, мали родичів, які частіше хворіли на гострі респіраторні й ендокринні захворювання (цукровий діабет, ожиріння), народжувалися з більшою масою тіла (більш як 4000 г) і мали гіперплазію лімфоїдної тканини. Встановлено зв'язок між ривалістю життя дітей, хворих на гостру лімфобластну лейкемію, з ініціальними рівнями кортизолу. Виявлено, що низькі ініціальні рівні кортизолу в сироватці крові (нижче за 60 нмоль/л) не супроводжуються проявами кушингоїдних ознак на лікування преднізолоном. Визначено більш тривалі строки лікування осіб із залізодефіцитними анеміями (ЗДА), які проживають у регіонах з підвищеним вмістом цинку та міді в грунті. Не встановлено зв'язку між дозами опромінення дітей з анеміями, лейкомоїдними реакціями, лейкеміями та рівнями досліжуваних гормонів, забруденням повітря та грунту солями важких металів, зокрема, кадмію, свинцю, цинку, міді.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Р733.411-3 + Р733.569.411 + Р733.415.1 +
Шифр НБУВ: РА358293

Рубрики:

      
13.

Ностопирьова О.І. 
Формування рефракції у дітей, які мешкають на радіаційно забрудненій території: автореф. дис... канд. мед. наук: 14.01.18 / О.І. Ностопирьова ; Ін-т оч. хвороб і тканин. терапії ім. В.П.Філатова АМН України. — О., 2007. — 20 с. — укp.

Проведено дослідження протягом 11-ти років дітей віком 6,5 - 17 років, що мешкають на радіаційно забрудненій (РЗ) і "незабрудненій" (НЗ) місцевості однієї клімато-географічної зони. Відзначено прискорення еметропізації дітей віком 7 - 12 років, що народилися після Чорнобильської аварії та мешкають на РЗ у порівнянні з дітьми даного віку за умов НЗ. Установлено уповільнення рефрактогенезу в дітей віком 13 - 16 років з РЗ, що народилися до аварії на ЧАЕС. Установлено, що ризик гіперметропії дітей віком 15 - 16,5 років, народжених до аварії, що мешкають на РЗ у 2,3 раза вищий, ніж у дітей цього віку з НЗ, а ризик міопії - у 1,9 раза. Визначено вищу частоту змішаного астигматизму в дітей з РЗ (1,6 %) у порівнянні з дітьми з НЗ (0,45 %, p = 0,03). Виявлено фактори, що зумовлюють ризик порушень рефракції у школярів, що мешкають у РЗ, а саме: наявність захворювань травного тракту, органів дихання, ЛОР-органів, патології сполучної тканини, алергічних захворювань (за цього ризик виникнення міопії збільшується в 1,5 - 3 раза). Відхилення у фізичному розвитку призводять до збільшення частоти міопії в 1,4 раза та гіпертермії - в 1,3 раза у порівнянні з дітьми без зазначених відхилень).

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Р733.670.2-1 +
Шифр НБУВ: РА354638

Рубрики:

      
14.

Гринько Ю. М. 
Формування державної політики патріотичного виховання молоді.: автореферат дис. ... к. держ.упр. : 25.00.02 / Ю. М. Гринько. — Б.м., 2023 — укp.

Об'єкт дослідження: державна політика патриотичного виховання. Мета: обґрунтування теоретичних засад та розробка практичних рекомендацій щодо удосконалення механізмів формування державної політики патріотичного виховання. Методи: гіпотетико-дедуктивний, структурно-функціональний аналіз, порівняльний, статистичний, прогностичний, теоретико-концептуальний. Результати: вирішено важливе наукове завдання, що полягає в обґрунтуванні теоретичних засад та обґрунтування науково-прикладних рекомендацій з формування державної політики патріотичного виховання. Новизна: уперше обгрунтивано концептуальні підходи до формування державної політики патріотичного виховання що акцентують увагу на розвитку особового, групового, національно-державного і загальнолюдського патріотизму, розвитку активної життєвої позиції молоді на основі компетентностного впливу; удосконалено: технологію патріотичного виховання в умовах вищої освіти; інноваційні технології формування та реалізації державної політики патріотичного виховання молоді України; дістали подальшого розвитку: напрями формування і розвитку у молоді високих моральних якостей, етносоціальних цінностей, громадянськості і патріотизму, залучення її до етнічної культури і історичних традицій свого народу в процесі навчання і виховання в навчальних закладах через взаємовідносини з суб'єктами патріотичного виховання; комплекс методичних підходів щодо здійснення державної політики патріотичного виховання молоді для цільової установки системи виховної роботи. Впроваджено в діяльність: Черкаської районної державної адміністрації; відділу освіти, охорони здоров’я, культури та спорту Звенигородської районної військової адміністрації Черкаської області; Черкаського інституту пожежної безпеки імені Героїв Чорнобиля Національного університету цивільного захисту України. Галузі використання: органи державної влади.^UObject of research: state policy of patriotic education. Purpose: substantiation of the theoretical foundations and development of practical recommendations for improving the mechanisms of formation of the state policy of patriotic education. Methods: hypothetical-deductive, structural-functional analysis, comparative, statistical, prognostic, theoretical-conceptual. Results: important scientific tasks arising in the substantiation of theoretical tasks and substantiation of scientific and applied recommendations for the formation of the state policy of patriotic education were solved. Novelty: for the first time, conceptual approaches to the formation of the state policy of patriotic education, which emphasize the development of personal, group, national-state and universal patriotism, the development of an active life position of young people based on competent influence, are justified for the first time; improved: the technology of patriotic education in the conditions of higher education; innovative technologies for the formation and implementation of the state policy of patriotic education of the youth of Ukraine; remote further development: directions of formation and development of high moral qualities, ethnic values, citizenship and patriotism among young people, their involvement in the ethnic culture and historical traditions of their people in the process of learning and education in educational institutions through mutual relations with the subjects of patriotic education; a set of methodical approaches to the implementation of the state policy of patriotic education of youth for the target setting of the system of educational work. Implemented in the activity of: Cherkasy District State Administration; Department of Education, Health Care, Culture and Sports of the Zvenigorod District Military Administration of the Cherkasy Region; Cherkasy Institute of Fire Safety named after Heroes of Chernobyl of the National University of Civil Defense of Ukraine. Fields of use: state authorities.


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
15.

Костенко 
Фізичний і статевий розвиток хлопців, народжених від батьків-ліквідаторів аварії на Чорнобильській АЕС: Автореф. дис... канд. мед. наук: 14.01.14 / Тетяна Павлівна Костенко ; Інститут проблем ендокринної патології ім. В.Я.Данилевського АМН України. — Х., 2007. — 20 с. — укp.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Р731.15 + Р731.9
Шифр НБУВ: РА350335

Рубрики:

      
16.

Ковальов О.С. 
Фізична працездатність і її забезпечення в учасників ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи з гіпертонічною хворобою: Автореф. дис... канд. мед. наук: 14.01.11 / О.С. Ковальов ; АМН України. Ін-т кардіології ім. М.Д.Стражеска. — К., 1999. — 20 с. — укp.

Дисертацію присвячено систематизації й узагальненню даних про стан фізичної працездатності (ФП) у 280 учасників ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи (ЛНК) з гіпертонічною хворобою (ГХ) та 174 без захворювань системи кровообігу. Зміни ФП і її забезпечення в учасників ЛНК з ГХ із зростаючою дозою опромінення від 0,05 до 0,5 Зв характеризуються нелінійною залежністю, відмінності порогової потужності складають 2 - 9 ВТ. Виділено варіанти адаптації до фізичного навантаження, зокрема, несприятливі, що характеризуються відхиленням лінійного збільшення споживання кисню від виходу на "плато" на рівні 100 - 125 і 50 Вт. Встановлено зниження ФП у 60% учасників ЛНК з ГХ, які зазнали впливу іонізуючого випромінювання у діапазоні 0,05 - 0,5 Зв з відновленням у середньому за 2 - 6 місяців після виконання робіт з ЛНК. Доведено, що до кінця десятиріччя порогова потужність зменшилася на 27,5 Вт. За результатами досліджень розроблено спосіб визначення порогової потужності у хворих на ГХ без проведення навантажувального тесту та запропоновано програму велотренувань, яка сприяє збільшенню порогової потужності, економізації забезпечення фізичного навантаження.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Р124.424.100.30-4
Шифр НБУВ: РА308294 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

      
17.

Климчук О.В. 
Фізичні фактори у комплексному лікуванні хворих на ішемічну хворобу серця у поєднанні з тиреоїдною патологією у осіб, що брали участь у ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС: Автореф. дис... канд. мед. наук: 14.01.33 / О.В. Климчук ; Укр. НДІ мед. реабілітації та курортології МОЗ України. — О., 1999. — 20 с. — укp.

У 204 хворих на ішемічну хворобу серця (ІХС), поєднану з тиреоїдною патологією, вивчено можливості та оцінено ефективність застосування синусоїдальних модульованих струмів та інгаляцій ізоптину на фоні хлориднонатрієвих ванн, шляхом оцінки одноразових проб і результатів курсового лікування. Зміни простежувалися аналізом клінічних параметрів та даних електрокардіографії, ехокардіографії, реовазографії та реоенцефалографії, а також фізикального і ультразвукового дослідження щитовидної залози, радіоімунологічного визначення рівнів тиреоїдних гормонів. Отримані нові дані про лікувально-реабілітаційні можливості та механізми дії вказаних фізичних факторів на стан серцево-судинної системи і тиреоїдний статус при ІХС в поєднанні з тиреоїдною патологією у осіб, які брали участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС. Дано рекомендації щодо їх диференційованого застосування. Здійснено впровадження у практику пропонованих лікувально-реабілітаційних комплексів, доведено їх ефективність - підвищення фізичної працездатності хворих, які зазнали дії малих доз іонізуючої радіації.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Р361

Рубрики:

      
18.

Чебаненко С.І. 
Уран і плутоній у грунтах ближньої зони Чорнобильської АЕС: Автореф. дис... канд. геол. наук: 04.00.02 / С.І. Чебаненко ; НАН України. Ін-т геохімії, мінералогії та рудоутворення. — К., 2006. — 20 с. — укp.

Проведено дослідження геохімії техногенних радіонуклідів у зоні впливу Чорнобильської АЕС. Встановлено, що в грунтах ближньої зони ЧАЕС внаслідок акумуляції диспергованого реакторного палива ізотопний склад U змінений щодо природної константи у напрямку збагачення ізотопами U-234 і U-235, а також присутній штучний U-236. Виявлено, що реакторне паливо надійшло у ці грунти у кількості, сумірній з кількістю в них природного U. З'ясовано, що заглиблення Pu-239, 240 у грунтах відбувається за рахунок механічної міграції паливних "гарячих" часток, стійких до деструкції у зоні гіпергенезу. Експериментально показано, що U-239 та 240 неадекватно розподіляються в системі грунт-розчин. Встановлено, що Pu проявляє вищу, ніж U, сорбційну здатність. Для урану різного генезису розроблено градаційний ряд за зменшенням міграційної здатності: рухомий природний U - техногенний реакторний U - кристалохімічно зв'язаний U. Визначено, що у грунтах пункту тимчасової локалізації радіоактивних відходів "Рудий ліс" міграція водорозчинного Pu реалізується за рахунок одночасного співіснування у грунтових розчинах його катіоних, аніонних і псевдоколоїдних форм.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: П032.518(4УКР) +
Шифр НБУВ: РА344570

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
19.

Сегеда Т. П. 
Ультраструктурна характеристика патології мікроциркуляції в учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС: автореф. дис. ... д-ра біол. наук : 03.00.01 / Т. П. Сегеда ; ДУ "Наук. центр радіац. медицини АМН України". — К., 2011. — 37 с.: рис., табл. — укp.

Обгрунтовано етіологічну роль іонізуючого випромінення щодо патології судин мікроциркуляторного русла слизових оболонок бронхів, шлунка та дванадцятипалої кишки за хронічних запальних захворювань в учасників ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС. Встановлено стереотипність структурних змін, більшу вираженість пошкодження гемомікросудин слизової оболонки бронхів у порівнянні з органами травлення. Як пато-(морфо-)генетичні складові поліморбідної радіаційно-індукованої патології зафіксовано порушення мікрогемодинаміки та реологічних властивостей крові, розлади транссудинного транспорту, трансформацію кінетики запальних процесів, прискорення процесу старіння. Розроблено алгоритм верифікації структурних трансформацій судин мікроциркуляторного русла у разі радіаційного впливу. Аргументовано розгляд проявів патології мікроциркуляції як складових системного радіаційного синдрому. Запропоновано концепцію морфогенезу радіаційно-індукованих змін мікросудин та обгрунтовано оптимальну скерованість щодо цього ад'ювантних лікувальних заходів.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Р361.2 + Р412-2
Шифр НБУВ: РА379009 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

      
20.

Мишковська А. А. 
Удосконалення системи довготривалого радіаційного моніторингу продуктів харчування та харчових раціонів на території України: автореф. дис. ... канд. мед. наук : 03.00.01 / А. А. Мишковська ; Наук. центр радіац. медицини АМН України. — К., 2010. — 24 с. — укp.

Встановлено, що населення України отримує дози внутрішнього опромінення в середньому 0,12 мЗв/рік і вони коливаються у межах від 0,04 до 0,28 мЗв/рік. Основними забрудненими харчовими продуктами є найбільш вживані у харчуванні молоко, м'ясо, овочі, дикорослі ягоди та гриби. Виявлено критичні елементи системи радіаційного контролю харчових продуктів і харчових раціонів, обгрунтовано підходи до її оптимізації, а також оптимізації регламентування вмісту радіонуклідів у продуктах харчування та питній воді, розрахунку доз внутрішнього опромінення, можливого ризику реалізації стохастичних ефектів обумовлених колективною ефективною дозою внутрішнього опромінення та запропоновано заходи з мінімізації внутрішнього опромінення населення України, зокрема територій, що зазнали радіаційного впливу внаслідок Чорнобильської катастрофи.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Р123.0(4УКР) + Р123.1(4УКР)
Шифр НБУВ: РА379970 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

Географічні рубрики:
...
 

Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського