Бази даних

Автореферати дисертацій - результати пошуку

Mozilla Firefox Для швидкої роботи та реалізації всіх функціональних можливостей пошукової системи використовуйте браузер
"Mozilla Firefox"

Вид пошуку
у знайденому
Сортувати знайдені документи за:
авторомназвоюроком видання
Формат представлення знайдених документів:
повнийстислий
 Знайдено в інших БД:Віртуальна довідка (2)Наукова електронна бібліотека (94)Реферативна база даних (941)Книжкові видання та компакт-диски (250)Журнали та продовжувані видання (11)
Пошуковий запит: (<.>K=ШАХОВ$<.>+<.>K=КОМБІНАЦІЯ$<.>)
Загальна кількість знайдених документів : 132
Представлено документи з 1 до 20
...

      
1.

Дмитренко С.О. 
Чинники захворюваності та смертності в осіб з артеріальною гіпертензією сільської популяції (проспективне популяційне дослідження): Автореф. дис... д-ра мед. наук: 14.01.11 / С.О. Дмитренко ; Харк. держ. мед. ун-т. — Х., 2001. — 35 с. — укp.

Вперше вивчено динаміку розповсюдженості артеріальної гіпертензії (АГ) та основних чинників ризику в неорганізованій сільській популяції протягом 10-річного періоду. Досліджено розповсюдженість АГ у селі, її чинників ризику серед чоловіків та жінок залежно від соціальної та професійної орієнтації обстежених. Встановлено розповсюдженість поведінкових чинників ризику АГ у селі не лише окремо, але і у різних комбінаціях серед сільських чоловіків та жінок. Визначено рівень фізичної активності сільської популяції України залежно від віку, рівня освіти, сімейного стану та наявності АГ. Використано під час вивчення звички вживання алкоголю серед сільських жителів частотно-кількісний критерій, що характеризує інтенсивність вживання алкогольних напоїв та регіональні особливості звички поведінки. Висвітлено обтяжену спадковість серцево-судинних захворювань за батьківською та материнською лініями й особливості взаємозв'язку АГ з основними чинниками ризику в сільських пробандів з обтяженою спадковістю. Наведено порівняльну характеристику серед сільських жителів електрокардіографічних змін в осіб з нормальним та підвищеним артеріальним тиском. Виявлено кореляційну залежність між ішемічними змінами на електрокардіографію та чинниками ризику. Досліджено рівень ліпідів у сироватці крові серед сільських чоловіків та жінок залежно від наявності АГ у різних статево-вікових групах. Встановлено відносний ризик розвитку АГ в осіб з надлишковою масою тіла, гіперхолестеринемією та гіпертригліцеридемією. Визначено рівень смертності у сільській популяції України за 3-річний період у розрахунку на 1000 людино/років з урахуванням АГ та чинників ризику. Проведено порівняльну характеристику смертності сільського населення залежно від здійснених заходів щодо первинної та вторинної профілактики АГ.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Р410.030-3
Шифр НБУВ: РА313968 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

      
2.

Шахов П.Е. 
Чеховські традиції в драматургії О. Вампілова: автореф. дис... канд. філол. наук: 10.01.02 / П.Е. Шахов ; Тавр. нац. ун-т ім. В.І.Вернадського. — Сімф., 2009. — 21 с. — укp.

Вперше у контексті системного підходу досліджено чеховські традиції у драматургії О. Вампілова. Визначено форми їх прояву та функції у художньому тексті. Проаналізовано вплив "нової драми" А. Чехова на сюжет, композицію, тематику, мотиви, образну систему, організацію сценічної дії, жанрові особливості п'єс О. Вампілова. Виявлено типологічні паралелі між художніми системами А. Чехова та О. Вампілова щодо використання поетикальних засобів (символіка, деталь, підтекст, мова). Розкрито своєрідність жанрового синтезу у п'єсах О. Вампілова. Досліджено взаємодію чеховських традицій з традиціями фольклору, міфології, класичної літератури у п'єсах О. Вампілова. Визначено особливості художнього методу митця, розглянуто його творчий підхід щодо використання класики та новаторські методи.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ш5(4РОС)6-4 Вампілов О.В. 536 + Ш5(4РОС)5-4 Чехов А.П. 417 +
Шифр НБУВ: РА368495

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
3.

Ященко І.А. 
Церебропротекторні ефекти alpha-токоферолу і пентоксифіліну при моделюванні космічної хвороби руху: Автореф. дис... канд. мед. наук: 14.03.05 / І.А. Ященко ; Одес. держ. мед. ун-т. — О., 1998. — 18 с. — укp.

Дисертація присвячена питанням церебропротекторної дії окремого та комбінованого використання $ E alpha-токоферолу ацетату і пентоксифіліну при моделюванні цереброваскулярних порушень, які виникають при космічній хворобі руху. Встановлено, що препарати мають виражену захисну дію на цереброваскулярну систему та нервову тканину головного мозку під час тривалого впливу закачування в антиортостатичному стані. За мірою протекторного ефекту їх можна розташувати у наступному порядку: пентоксифілін $ E alpha-токоферол комбінація пентоксифіліну і $ E alpha-токоферолу.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Р627.703.0-52

Рубрики:

      
4.

Воронова З.Ю. 
Художня своєрідність "малої" прози Мері Шеллі: автореф. дис... канд. філол. наук: 10.01.04 / З.Ю. Воронова ; Дніпропетр. нац. ун-т. — Д., 2007. — 20 с. — укp.

Вперше проведено дослідження малої прози (оповідань) М.Шеллі, показано їх своєрідність щодо художнього втілення романтичних тем і моделей. Проаналізовано зміну естетичних пріоритетів письменниці, зокрема, розглянуто особливості трансформування романтичних тем, сюжетів і мотивів у контексті переходу романтизм - реалізм. Розглянуто критичні дослідження творчої спадщини М.Шеллі у пострадянському й зарубіжному літературознавстві та виявлено, що традиційно увагу науковців привертає лише один роман - "Франкенштейн", проте помітне зростання їх інтересу до романістики письменниці. Досліджено еволюцію творчого методу М.Шеллі, особливості втілення романтичних і реалістичних тенденцій в її оповіданнях, визначено місце "малої" прози у творчій спадщині письменниці та літературі англійського романтизму. Виявлено проблемно-тематичну своєрідність оповідань М.Шеллі у контексті романтичної тематики: італійскої теми, східних мотивів, теми кохання. Детально проаналізовано специфіку реалізації характерних для романтизму мотивів "угоди з дияволом", "трансформації", "двійництва", показано їх пріоритетне значення в оповіданнях М.Шеллі. Виявлено особливості побудови системи образів у "малій" прозі письменниці в традиційних та оригінальних комбінаціях структурування героя ("Daformed transformed", жіночих образах, архетипах близнюків). Розкрито естетичне значення оповідань М.Шеллі й осмислено їх роль у процесі розвитку "малої" романтичної прози в англійській літературі першої половини XIX ст.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ш5(4ВЕЛ)-4 Шеллі, М. 534 +
Шифр НБУВ: РА352855

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
5.

Пролом Н.В. 
Хірургічна корекція структурно-функціональних порушень печінки у хворих на хронічний калькульозний холецистит: автореф. дис... канд. мед. наук: 14.01.03 / Н.В. Пролом ; Нац. ін-т хірургії та трансплантології ім. О.О.Шалімова. — К., 2008. — 20 с. — укp.

Досліджено питання корекції структурно-функціональних порушень печінки у хворих на калькульозний холецистит. Наведено дані обстеження 151-го хворого, яких прооперовано з використанням лапароскопічної холецистектомії. Відзначено, що найбільш інформативним методом для виявлення патологічних змін печінки є морфологічне дослідження біоптату, одержаного за розробленою методикою. За результатами морфологічного дослідження біоптату печінки показано, що структурні порушення печінки наявні у 91,5 % хворих на хронічний калькульозний холецистит (ХКХ), з яких у 63,7 % пацієнтів виявлено жирову дистрофію гепатоцитів. Визначено, що глибина порушення структурно-функціонального стану печінки у хворих на ХКХ залежить від тривалості анамнезу. Під час оперативного втручання з приводу ХКХ 52-м хворим після морфологічного підтвердження стеатозу печінки виконано хірургічну корекцію структурно-функціональних змін печінки крапковим електродом апарату хірургічної діатермії у шаховому порядку по передній поверхні правої та лівої частки печінки у кожній зоні зі зниженим електричним потенціалом. У післяопераційному періоді хворим проведено комплекс реабіліаційних заходів. На підставі віддалених результатів показано, що застосування медикаментозної та хірургічної корекції структурно-функціональних порушень печінки під час холецистектомії забезпечує покращання стану печінки, яке має прояв у зниженні на 76,9 % морфологічних змін печінки та її функціонального стану, про що свідчить покращання біохімічних показників у 64,2 % хворих та імунологічних - у 53,2 %. Розроблено шляхи покращання результатів хірургічного лікування хворих на холецистит, що дозволило зменшити частоту післяопераційних ускладнень і покращити якість життя у 92,3 % пацієнтів.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Р457.465.520.11 + Р457.445.52-86 +
Шифр НБУВ: РА363752

Рубрики:

      
6.

Герасимчук Н. М. 
Функціональний стан ендотелію та оксидативний стрес в динаміці комбінованої антигіпертензивної терапії у хворих на гіпертонічну хворобу з надмірною масою тіла та ожирінням: автореф. дис. ... канд. мед. наук : 14.01.02 / Н. М. Герасимчук ; Харк. нац. мед. ун-т. — Х., 2010. — 23 с. — укp.

Встановлено, що на тлі лікуванням хворих на гіпертонічну хворобу з різним рівнем підвищення маси тіла комбінація лацидипіну з кандесартаном має перевагу в порівнянні з комбінаціями бісопрололу з індапамідом і фозіноприлу з гідрохлортіазидом стосовно корекції порушень вазоактивного пулу оксиду азоту на підставі підвищення активності e-NOS, протягом всього часу лікування, так і ефективності антиоксидантного впливу шляхом зниження рівня 8-ізопростану, через два місяця лікування. Визначено, що з приводу покращання функціонального стану ендотелію, на підставі зниження активності i-NOS комбінації лацидипіну з кандесарганом і фозіноприлу з гідрохлортіазидом має практично однаковий відсоток зниження, який за період лікування у стаціонарі поступається комбінації бісопрололу з індапамідом і перевищує останню комбінацію протягом двох місяців лікування.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Р410.030-37 + Р415.202.1-37
Шифр НБУВ: РА371825 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

      
7.

Линда І. Є. 
Формування та функціонування фінансового механізму розвитку аграрних підприємств: автореф. дис. ... канд. екон. наук : 08.00.04 / І. Є. Линда ; Міжнар. ун-т бізнесу і права. — Херсон, 2010. — 20 с.: рис. — укp.

Розглянуто теоретико-методичні та практичні аспекти формування та функціонування фінансового механізму розвитку аграрних підприємств, який забезпечує подолання негативних наслідків трансформаційних процесів і фінансової кризи. Розроблено систему організаційно-економічних заходів щодо формування механізму реалізації фінансової політики сталого розвитку аграрних підприємств. Обгрунтовано концептуальні положення даної фінансової політики з урахуванням її складових, об'єктів і суб'єктів. Удосконалено механізм державного регулювання розвитку ринку сільськогосподарського страхування, зокрема, запропоновано створення Фонду аграрних страхових субсидій, який буде забезпечувати часткову компенсацію сільгосппідприємствам вартості страхових послуг. Розроблено систему гарантування повернення кредитів, яка дозволяє зменшити рівень банківських ризиків під час кредитування агробізнесу, і формується як комбінація систем розподілу між банком і Фондом гарантування кредитів. Визначено методичні підходи до формування стратегії реалізації фінансової політики розвитку аграрних підприємств з урахуванням збалансованої системи показників.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: У9(4УКР)321-93
Шифр НБУВ: РА382186 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
8.

Тригуб С.О. 
Формування та властивості функціональних композитів на основі водорозбавлюваних алкідів: Автореф. дис... канд. хім. наук: 02.00.06 / С.О. Тригуб ; НАН України. Ін-т хімії високомолекуляр. сполук. — К., 2004. — 20 с.: рис. — укp.

Встановлено закономірності спрямованого регулювання властивостей водорозбавлюваних плівкотвірних композитів шляхом зміни хімічного складу, типу та співвідношення відправних алкідних полімерів, модифікаторів, наповнювачів. Розроблено метод синтезу ряду нових кремнійвмісних олігоуретансечовинокарбоксилатів з властивостями поверхнево-активних сполук для використання як модифікаторів алкідних композитів. Встановлено, що введення модифікаторів з епоксидними та уретановими групами забезпечує зростання міцнісних характеристик. Зазначено, що за концентрації 1 % мас. модифікатор знаходиться у об'ємі полімерної матриці у вигляді окремих мікрообластей, що сприяє поліпшенню властивостей композитів. Виявлено підвищення швидкості формування, твердості та захисних властивостей композитів у разі введення молібдата цинку та оксидів заліза; ударної міцності та хімстійкості за умови введення оксиду хрому. З'ясовано, що кращі властивості притаманні композитам з комбінаціями наповнювачів. Визначено, що спільне використання модифікаторів та наповнювачів забезпечує підвищення фізико-механічних та антикорозійних характеристик композитів. На підставі досліджених властивостей композитів різного хімічного складу виявлено їх достатню термо-, радіаційно-, водо-, паро-, кислото- та солестійкість.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Л719.4-106
Шифр НБУВ: РА331144

Рубрики:

      
9.

Кушнерьов О.І. 
Фероїдні властивості другого порядку сегнетоелектричних кристалів: Автореф. дис...канд. фіз.-мат. наук: 01.04.07 / О.І. Кушнерьов ; Дніпропетр. держ. ун-т. — Д., 2000. — 18 с. — укp.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: В379.371.7,022
Шифр НБУВ: РА309587 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

      
10.

Харченко Ю. В. 
Фармакологічна корекція розладів мозку за умов експериментальної гепато-ентеральної дисфункції, спричиненої ізоніазидом і рифампіцином / Ю. В. Харченко. — Б.м., 2021 — укp.

Дисертація присвячена вдосконаленню фармакокорекції енцефалопатії, спричиненої ізоніазид-рифампіцин-індукованою гепато-ентеральною дисфункцією шляхом експериментального обґрунтування доцільності застосування S аденозил L метіоніну, йогурту та лактулози, фіксованої комбінації іпідакрин/фенібут та їх сумісного використання. Встановлено, що йогурт з лактулозою максимально зменшують порушення функціонального стану та гістоструктури печінки. Найкращим чином пошкоджений кишковий мікробіом відновлює комбінація йогурт/лактулоза з S аденозил L метіоніном. Іпідакрин/фенібут або S аденозил L метіонін максимально покращують когнітивні функції. S аденозил L метіонін, комбінації іпідакрин/фенібут чи комбінації йогурту та лактулози обмежують пошкоджувальний вплив тривалого використання протитуберкульозних препаратів на гіпокамп за рахунок активації адаптаційно-компенсаторного потенціалу нейронів, зниження структурних порушень синапсів, зменшення виразності змін ГЕБ та пошкодження астроглії.^UРеферат (англ. мова) The thesis is dedicated to the improvement of pharmacocorrection of encephalopathy caused by isoniazid-rifampicin-induced hepato-enteral dysfunction by experimental substantiation of the expediency of using S adenosyl L methionine, yogurt and lactulose, fixed combination ipidacrine/phenibut and their combined use. It was found that yogurt with lactulose minimizes disorders of the functional state and histostructure of the liver. The combination of yogurt / lactulose with S adenosyl L methionine restores the damaged intestinal microbiome in the best way. Ipidacrine/phenibut or S adenosyl L methionine maximize cognitive function. S adenosyl L methionine, ipidacrine/phenibut or yogurt/lactulose combinations limit the damaging effect of long-term use of anti-TB drugs on the hippocampus by activating the adaptive-compensatory potential of neurons, reducing structural disorders of synapses, reducing the severity of changes in the blood-brain barrier and damage to astroglia.


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
11.

Тараненкова В. В. 
Фізико-хімічні засади одержання спеціальних цементів на основі композицій системи CaО – BaО – Al2O3 – Fe2O3 – SiO2 / В. В. Тараненкова. — Б.м., 2021 — укp.

Об'єкт дослідження: процеси спрямованого формування фазового складу та структури спеціальних поліфункціональних цементів на основі композицій системи СаО– ВаО–Al2O3–Fe2O3–SiO2. Мета дослідження: створення фізико-хімічних засад одержання спеціальних цементів з високою міцністю, жаро- та вогнетривкістю, сульфатостійкістю, стійкістю до дії жорсткого радіаційного випромінювання на основі силікатів, алюмінатів, феритів і алюмоферитів кальцію та барію. Методи дослідження та апаратура: термодинамічний, геометро-топологічний, рентгенофазовий, диференційно-термічний, ІЧ-спектроскопія, петрографічний, електронно-мікроскопічний. Фізико-механічні та технічні властивості визначались згідно діючих ДСТУ та міжнародних стандартів ISO. Обробка експериментальних даних виконувалась із застосуванням методів математичної статистики. Теоретичні і практичні результати: обґрунтовано наукові положення і отримано експериментальні дані щодо розробки складів спеціальних кальційбарійвмісних цементів, які характеризуються високими експлуатаційними показниками, а також розроблено ресурсозберігаючу технологію їх отримання з використанням відходів хімічної промисловості. Розроблено технічну документацію на випуск дослідно-промислових партій жаростійкого радіаційностійкого цементу та бетону на його основі. Новизна: створено теоретичні основи одержання спеціальних кальційбарійвмісних цементів, які базуються на заданих стабільних комбінаціях співіснуючих фаз системи CaО–BaО–Al2O3–Fe2O3–SiO2, що обумовлюють отримання в'яжучих матеріалів поліфункціонального призначення на основі силікатів, алюмінатів, феритів і алюмоферитів кальцію та барію. Ступінь упровадження: розроблені матеріали апробовано на наступних підприємствах - в умовах НВП «Спецкераміка» (м. Рубіжне, Луганська обл.) - жертовні матеріали для багатошарового покриття елементу конструкції системи пасивного захисту об'єктів атомної енергетики; в умовах БКП «Моноліт» (м. Костянтинівка, Донецька обл.) - тампонажні розчини; в умовах ТОВ «Запоріжспецогнеупор» (м. Запоріжжя) виготовлено та досліджено партії радіаційностійких жаростійких цементів та бетонів на їх основі. Теоретичні результати впроваджено в навчальний процес кафедри технології кераміки, вогнетривів, скла та емалей НТУ «ХПІ» при підготовці студентів за спеціальністю 161.04 – «Хімічна технологія тугоплавких неметалевих і силікатних матеріалів». Галузь використання: розроблені матеріали можуть бути використані на підприємствах вогнетривкої, нафто-газовидобувної та атомної енергетичної галузей; отримані теоретичні закономірності можуть застосовуватися у фундаментальних дослідженнях багатокомпонентних оксидних систем і розробці принципів створення новітніх матеріалів із заданим фазовим складом; результати досліджень доцільно використовувати у вищих навчальних закладах при підготовці фахівців з технології тугоплавких неметалевих і силікатних матеріалів.^UThe object of research: processes of directed formation of phase composition and structure of special polyfunctional cements on the basis of compositions the СаО–ВаО–Al2O3–Fe2O3–SiO2 system. Objective: creation of physical and chemical fundamentals of obtaining the special cements with high strength, heat and fire resistance, sulfate resistance, resistance to action of hard radiation on the basis of silicates, aluminates, ferrites and alumoferrites of calcium and barium. Research Methods and apparatus: thermodynamic, geometrical, topological, X-ray diffraction, differential thermal, infrared spectroscopy, petrographic and electron microscopy. Physical, mechanical and technical properties were determined in accordance with international standards. The experimental data were processed by performed using the methods of mathematical statistics. Theoretical and practical results: the scientific postulates were substantiated and the experimental data concerning development of compositions of special calcium-barium-containing cements, which are characterized with high operating indicators, were obtained, and also the resource-saving technology of their production with use of chemical industry wastes was developed. Technical documentation for the production of experimental- industrial batches of heat- and radiation-resistant cement and concrete based on it has been developed. Novelty: theoretical foundations for obtaining special calcium-barium-containing cements based on preassigned stable combinations of coexisting phases of the system CaО-BaО-Al2O3-Fe2O3-SiO2, which cause the production of binders for multifunctional purposes based on silicates, aluminates, ferrites and alumoferrites of calcium and barium. Degree of integration: the developed materials were tested at the following plants - under conditions of SPE "Spetskeramika" (Rubizhne, Luhansk region) - sacrificial materials for multilayer coating of the structural element of the system of passive protection of nuclear power plants; under conditions of BKP "Monolith" (Kostiantynivka, Donetsk region) - the grouting mortars; under conditions of LLC "Zaporizhspetsogneupor" (Zaporizhzhya) batches of radiation- and heat-resistant cements and concretes based on them have been produced and studied. Theoretical results have been incorporated in the practice of educational process of department “Technology of ceramics, refractories, glass and enamels” NTU “KhPI” for training of students of specialty 161.04 – “Chemical technology of refractory non-metal and silicate materials”. Application: developed materials can be appllied at the plants of refractory, oil-gas mining and nuclear power industries; the obtained theoretical regularities can be used for fundamental researches of multicomponent oxide systems and development of principles for creation of the newest advanced materials with the preassigned phase composition; the results of studies can be recommended for using in high schools at the training of specialists in technology of refractory non-metal and silicate materials.


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
12.

Горин О. І. 
"Фізіолого-біохімічні реакції коропових риб на вплив новітніх біоризиків" / О. І. Горин. — Б.м., 2021 — укp.

У наш час все актуальнішою стає проблема поширення ціанобактерій, насамперед представників ряду Nostocales, в поверхневих водах Європи і збільшення кількості випадків цвітіння води за їх участі (Taranu et al. 2015). Як було недавно показано, очікується експансія цієї групи організмів в нові місця проживання із наступною інтеграцією їх в екосистеми, а відтак - порушення стійкості останніх. Це підтверджується, наприклад, збільшенням частоти поширення Raphidiopsis raciborskii за останні десятиліття, особливо в зонах з помірним кліматом (Rzymski et al. 2018). Таке явище можна пояснити високою фенотиповою пластичністю, зміною клімату та антропогенною евтрофікацією (Cirés and Ballot 2016). Цито- та генотоксичні властивості циліндроспермопсину - алкалоїду біосинтезованого певними видами ціанобактерій - широко вивчені на експериментальних моделях in vitro та in vivo. За допомогою кількох незалежних досліджень було по окремо встановлено роль урацилу, гуанідину та гідроксильної групи у його токсичності (Evans and Murphy 2011; Cartmell et al. 2017). У ході пропонованого дослідження з використанням нормальних гепатоцитів коропа в умовах in vitro було перевірено токсичність п'яти синтетичних аналогів циліндроспермопсину, усі з яких містили у своїй структурі урациловий компонент, але віднізнялися комбінаціями інших притаманних йому компонентів та функціональних груп. Усі тестовані аналоги викликали генерацію активних форм оксинену, окиснення ліпідів та фрагментацію ДНК. Найбільше зростання вмісту ТБК-АП та активності каспази-3 (маркера апоптозу) було продемонстровано аналогом, який, подібно до циліндроспермопсину, містить групи гуанідину, гідроксилу та урацилу, але не має його складної трициклічної структури. Зроблені в процесі роботи спостереження підтверджують гіпотезу, що токсичність циліндроспермопсину є результатом взаємодії компонентів урацилу, гуанідину та гідроксильної групи.Відомо, що окремі види ціанобактерій та зелених водоростей виробляють ліпофільні поліметокси-1-алкени, які можуть викликати тератогенні прояви invivo. Зважаючи на недостатній рівень інформації щодо ПМА у Arthospira sp. (комерційно відома як спіруліна) та Chlorella sp., які культивуються для виробництва харчових біодобавок, ми проаналізували рівень біобезпеки харчових добавок на основі хлорели (n = 10) та спіруліни (n = 13), зареєстрованих у ЄС з використанням реакцій молекулярних маркерів Danio rerio (in vivo). Мас-спектрометричний аналіз фракціонованих екстрактів досліджуваних матеріалів не виявив жодних сполук, споріднених з ПМА. Аналізовані зразки не проявляли тератогенної дії, за винятком викривлення хорди, викликаного фракціями двох препаратів на основі хлорели. Разом з тим, проаналізовані біодобавки викликали прояви окисного стресу та цитотоксичності у тканинах печінки даніо, на що вказує підвищений рівень активних форм оксигену, активність каталази, пероксидне окиснення ліпідів та збільшення рівня фрагментації ДНК. Більшість (60 %) фракцій з препаратів на основі хлорели викликали активацію холінестерази у мозку даніо, тоді як вплив 61,5 % фракцій з препаратів на основі спіруліни викликав протилежну реакцію - її пригнічення. Наслідки впливу ліпофільних екстрактів, особливо з препаратві на основі хлорели, на D. rerio були схожими на реакцію у відповідь на вплив екстрактів ціанобактерій, що може свідчити про схожість токсичних метаболітів, продукованих обома групами організмів, чи забруднення біодобавок ціанобактеріями. Застосування до досліджуваних зразків розробленого на основі описаних вище досліджень способу виявлення потенційно токсичних синьо - зелених водоростей (Фальфушинська та Горин, 2019) показало, що при впливі Cl5,7 та Sp 12 відповідь ізольованих клітин тканин коропа Cyprinus carpio можна оцінити як «стрес», а для C16 та Sp2, 6 - «передстресовий стан» (адаптивна реакція на пошкоджуючий вплив). Відтак, незважаючи на те, що проведені нами дослідження підтверджують відсутність у проаналізованих препаратах на основі хлорели та спіруліни тератогенних сполук класу поліметокси-1-алкенів, їх цитотоксичний ефект свідчить про необхідність подальших досліджень з даного напрямку.Ключові слова: ціанобактерії, ціанотоксини, коропові риби, біомаркери, окисний стрес, цитотоксичність, генотоксичність, нейротоксичність.^UNowadays, there is an active spread of cyanobacteria, primarily of the Nostocales order, in the surface waters of Europe and an increase in the number of cases of water blooms with their involvement (Taranu et al. 2015). As recently shown, the Nostocales are expected to expand into new habitats and then integrate into ecosystems, thus disrupting their resilience. This is proven, for example, by the increase in the prevalence of Raphidiopsis raciborskii in recent decades, especially in temperate climates (Rzymski et al. 2018). This phenomenon can be explained by high phenotypic plasticity, climate change and anthropogenic eutrophication (Cirés and Ballot 2016). It is obvious that freshwater reservoirs with a steadily elevated temperature regime provide a favorable environment for the expansion of toxic species of cyanobacteria to new areas with their subsequent spread.Based on the data that the expansion of potentially toxic cyanobacteria began in latitudes with tropical and subtropical climates, we chose for the study reservoirs characterized by elevated temperatures due to geographical location (Kasperivtsi Reservoir and the Seret River below its dam) or operating conditions (Netishyn Reservoir). Phytoplankton analysis showed that cyanobacteria were the dominant fraction in all cases with a more visible predominance in summer . In particular, several potential producers of potent toxins were identified: Raphidiopsisraciborskii, Aphanizomenongracile, Dolichospermumflos-aquae. However, screenings for dissolved or partial cylindrospermopsin, microcystins (-LR, -YR, and -RR), and toxoid were negative.The cyto- and genotoxic properties of cylindrospermopsin, an alkaloid biosynthesized by certain species of cyanobacteria, have been extensively studied in experimental in vitro and in vivo models. Several independent studies have separately identified the role of uracil, guanidine, and the hydroxyl group in CYN toxicity (Evans and Murphy 2011; Cartmell et al. 2017). In the proposed study on a model of normal carp hepatocytes in vitro, the toxicity of five synthetic simplified analogues was tested, all of which contained a uracil component in their structure, but differed in combinations of other components and functional groups inherent in CYN. All tested analogues caused the reactive oxygen species, lipid peroxidation and increased levels of DNA fragmentation/ The greatest increase in TBARS content and activity of caspase-3 (a marker of apoptosis) was demonstrated by an analogue that, like CYN, contains functional groups of guanidine, hydroxyl and uracil, but does not have its complex tricyclic structure. Observations made in the course of this work confirm the hypothesis that the toxicity of CYN is the result of the interaction of the components of uracil, guanidine and the hydroxyl group. Certain species of cyanobacteria and green algae are known to produce lipophilic polymethoxy-1-alkenes, which can cause teratogenicity invivo. Due to the insufficient level of information on PMA in Arthospira sp. (commercially known as spirulina) and Chlorella sp., which are cultivated for the production of food additives, we analyzed the level of biosafety of food additives Chlorella (n = 10) and Spirulina (n = 13) registered in the EU. Mass spectrometric analysis of the fractionated extracts did not reveal any potentially related chemical compounds in the studied materials. The analyzed samples did not show teratogenic effects, except for curvature of the spine caused by fractions of two chlorella drugs. However, the analyzed supplements caused oxidative stress and cytotoxicity in zebrafish liver tissue, as indicated by increased levels of reactive oxygen species, catalase activity, lipid peroxidation and increased levels of DNA fragmentation. The majority (60%) of chlorella fractions caused cholinesterase activation in zebrafish brain, while the effect of 61.5% of spirulina fractions caused the opposite reaction - its suppression. The effects of lipophilic extracts, especially Chlorella, on Danio rerio were similar to the response to cyanobacterial extracts, which may indicate the similarity of toxic metabolites produced by both groups or contamination of bioadditives with blue-green algae. Application to the studied samples of the method of detection of potentially toxic blue- green algae developed on the basis of the studies described above (Falfushynska and Horyn, 2019) showed that for Ch5,7 and Sp 12 the level of biosafety corresponds to the indicator “stress” (acute stress response), and for Ch6 and Sp2, 6 - “pre-stress state” (adaptive response to damage).Therefore, although our studies confirm the absence of teratogenic compounds belonging to the class of polymethoxy-1-alkenes in the Chlorella and Spirulina preparations, their cytotoxic effect attests the necessity of further research.Key words: cyanobacteria, cyanotoxins, carp fish, biomarkers, oxidative stress, cytotoxicity, genotoxicity, neurotoxicity.


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
13.

Шахова Ю. Ю. 
Фізіологічні закономірності змін в яєчниках впродовж спонтанного статевого циклу та під час індукції статевого полювання у корів (телиць): автореф. дис. ... канд. с.-г. наук : 03.00.13 / Ю. Ю. Шахова ; НААН, Ін-т тваринництва. — Х., 2010. — 20 с. — укp.

Наведено результати комплексного вивчення морфофункціональних змін в яєчниках, їх взаємозв'язок та залежність від них, точності ректального методу дослідження впродовж спонтанного статевого циклу та під час індукції статевого полювання. Встановлено, що фолікули впродовж циклу мають три хвилі росту. Розглянуто лютеальну та фолікулярну фазу циклу. Показано корелятивні зв'язки між площею, об'ємом, масою яєчників, діаметром жовтого тіла, домінуючого фолікула, рівнем прогестерону й естрадіолу. Запропоновано додаткове введення 0,5 % розчину прозерину після ін'єкції препарату "Естрофан". Встановлено залежність точності ректального методу дослідження яєчників від доби циклу. Розроблено пристрій для зниження тиску на руку оператора у разі ректальних маніпуляцій "Наручій".

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: П60-273.96
Шифр НБУВ: РА371046 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

      
14.

Макарчук І. В. 
Управління ризиками ІТ-проєктів на підприємстві.: автореферат дис. ... д.філософ : 073 / І. В. Макарчук. — Б.м., 2024 — укp.

Дисертація є комплексним дослідженням теоретичних засад та удосконалення методологічних положень щодо управління ризиками ІТ- проєктів на підприємстві з метою досягнення поставлених результатів та очікувань зацікавлених сторін.Беручи до уваги стрімкий розвиток діджиталізації та прагнення до оптимізації наявних в компанії бізнес-процесів, ІТ-проєкти вже стали обов'язковим атрибутом операційної діяльності компанії, реалізація яких направлена на досягнення стратегічних цілей організації.Реалізація ІТ-проєктів притаманна не тільки підприємствам, що провадять свою господарську діяльність у галузі інформаційних технологій, а є актуальною для кожної організації незалежно від специфіки ведення бізнесу, позаяк ІТ проєкт розглядається як сукупність узгоджених дій, що спрямовані на розробку програмного забезпечення, що має на меті вирішення певних задач.Об’єктом дослідження є процеси, закономірності та тенденції формування і розвитку системи управління ризиками в ІТ-проєктах. У рамках дослідження було проаналізовані основні концепції та підходи до управління ризиками в ІТ- проєктах в провідних організаціях, що націлені на реалізацію ІТ-проєктів як провідний напрямок господарської діяльності.Предметом дослідження є теоретичні, методичні засади та практичні аспекти формування системи управління ризиками в ІТ-проєктах.У рамках виконання дисертаційного дослідження були поставлені та виконані такі завдання: узагальнено теоретичні підходи щодо визначення змісту, класифікації та особливостей ідентифікації проєктних ризиків на підприємствах сфери інформаційних технологій; проведено ґрунтовне дослідження сутності і особливостей управління ризиками в різних моделях життєвого циклу ІТ- проєкту. Виконано дослідження системи забезпечення якості управління ризиками ІТ-проєктів; проведено аналіз сучасних тенденцій, стану і напрямків розвитку сфери інформаційних технологій в Україні та окреслено перспективні шляхи до подальшого розвитку. Визначено атрибути та проведено типізацію ризик-орієнтованого управління ІТ-проєктів. Розроблено підходи до встановлення ризик-апетиту при реалізації ІТ-проєкту та побудовано процесну карти управління ризиками ІТ-проєктів; сформовано систему інтегрованого управління ризик-апетитом при реалізації ІТ-проєкту; запропоновано методичний підхід до розроблення програми управління ризиками ІТ-проєкту. У роботі застосовано комплекс методів і підходів, що дозволило реалізувати концептуальну єдність дослідження. Абстрактно-логічний метод для розкриття теоретико-методологічних засад управління ризиком ІТ-проєкту; гносеологічний аналіз під час вивчення наукових підходів щодо визначення змісту категорій «ризик», «ризик ІТ-проєкту», «ризик-орієнтоване управління ІТ-проєктом», «ризик-апетит», «толерантність до ризику», «ємність ризику»; історичний і діалектичний методи було використано під час дослідження еволюції наукових підходів до управління ризик-апетитом; інституціонально- еволюційний підхід використовувався для виявлення змін в сучасному середовищі управління ІТ-проєктами; класифікації та типології – для уточнення формалізації понятійного апарату в частині удосконалення класифікації ризиків ІТ-проєкту і визначення типу ризик-орієнтованого управління ІТ-проєкту; методи теоретичного узагальнення, синтезу і системного аналізу були використані для обґрунтування сутнісних характеристик процесу управління ризиком ІТ-проєкту; метод статистичного аналізу дослідження тенденцій розвитку застосовувався під час визначення проблем і перешкод, можливостей та напрямів розвитку ІТ-сфери в Україні; комплекс економіко-математичних та економіко-статистичних методів застосовувалися для оцінювання та аналізування показників ризик-апетиту, схильності до ризику, рейтингу ризику ІТ-проєкту; метод кореляційно-регресійного аналізу застосовувався для оцінювання сили впливу розвитку ІТ-сфери на економіку України загалом, а графічні та матричні методи були вжиті для наочного подання низки теоретичних, аналітичних та рекомендаційних положень дослідження. Інформаційну базу дослідження становили статистична інформація щодо показників діяльності суб’єктів ринку інформаційних технологій в Україні, звіти про результати господарської діяльності провідних ІТ компаній України, щорічні звіти про результати діяльності ІТ Асоціації України, міжнародні та національні нормативні документи у царині стандартизації підходів до управління ризиками, а також методологічні рекомендації з управлінняпроєктами від Інституту Проєктного Менеджменту (РМІ).Наукова новизна одержаних результатів полягає у поглибленні теоретико-методичних засад та наданні практичних рекомендацій з впровадження і розвитку системи управління ризиками ІТ-проєктів. Удосконалено методичний інструментарій врахування ризик-апетиту під час прийняття рішень, спрямованих на досягнення цільових показників ІТ- проєкту за допомогою комбінованого критерію, який розглядається як комбінація критеріїв Байєса та мінімального значення дисперсії.^UThe dissertation is a comprehensive study of the theoretical foundations and improvement of methodological provisions on risk management of IT projects in the enterprise in order to achieve the set results and expectations of stakeholders.Considering the rapid development of digitalization and the desire to optimize the company's business processes, IT projects have already become an indispensable attribute of the company's operational activities, the implementation of which is aimed at achieving the organization's strategic goals. Implementing IT projects is inherent to enterprises that conduct their economic activities in the Makarchuk I. V. Risk management of IT projects in the enterprise.Qualifying scientific work as a manuscript.Dissertation for the degree of Doctor of Philosophy in the specialty 073 -"Management" (07 "Management and Administration"). - State University of Trade and Economics, Kyiv, 2023.The dissertation is a comprehensive study of the theoretical foundations and improvement of methodological provisions on risk management of IT projects in the enterprise in order to achieve the set results and expectations of stakeholders.Considering the rapid development of digitalization and the desire to optimize the company's business processes, IT projects have already become an indispensable attribute of the company's operational activities, the implementation of which is aimed at achieving the organization's strategic goals.The object of the study is the processes, patterns, and trends in the formation and development of a risk management system in IT projects. The study analyzed the main concepts and approaches to risk management in IT projects in leading organizations aimed at implementing IT projects as a leading line of business. Implementing an IT project is relevant for every organization, regardless of the specifics of doing business, since it is considered a set of coordinated actions to develop software to solve specific tasks.The object of the study is the processes, patterns, and trends in the formation and development of a risk management system in IT projects. The study analyzed the main concepts and approaches to risk management in IT projects in leading organizations aimed at implementing IT projects as a leading line of business.The subjects of the study are theoretical, methodological principles, and practical aspects of forming a risk management system in IT projects.As part of the dissertation research, the following tasks were set and performed: theoretical approaches to determining the content, classification, and features of identifying project risks at enterprises in the field of information technology were generalized; a thorough study of the essence and features of risk management in various models of the IT project life cycle was conducted. A study of the quality assurance system for risk management of IT projects was carried out; an analysis of current trends, state, and directions of development of the sphere of information technologies in Ukraine is carried out, and perspective ways for further development are outlined. Attributes are defined, and risk-oriented management of IT projects is typified. Approaches to establishing risk appetite in implementing an IT project have been developed, and a process map of risk management of IT projects has been built; a system of integrated risk-appetite management in implementing an IT project has been formed; a systematic approach to developing an IT project risk managementprogram is proposed. The scientific novelty of the results is to deepen the theoretical andmethodological foundations and provide practical recommendations for implementing and developing the risk management system for IT projects. The approach to the formalization of risk-oriented enterprise management in two dimensions: "methods and control" and "level of personnel involvement," has been improved; the result of using this model is the definition of four types of risk-oriented project management: spontaneity, humanism, methodical, competition.The methodical toolkit for risk appetite accounting in decision-making aimed at achieving the IT project targets using the combined criterion considered a combination of Bayes criteria and the minimum variance value has been improved. According to the proposed methodology, five types of formalization of risk appetite are determined: aggressive, moderately aggressive, rational, moderately conservative, and conservative.The integrated risk management system of the IT project has been improved, taking into account the risk appetite, which includes the definition of project goals, risk exposure, communication of the level of risk exposure in the team and its coordination with stakeholders, introduction of risk appetite into the overall project management processes, monitoring of risk appetite in the process of project implementation.


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
15.

Дорожинська О. С. 
Удосконалення технології цукерок кристалічної структури з використанням різних цукрів: автореферат дис. ... д.філософ : 181 / О. С. Дорожинська. — Б.м., 2023 — укp.

Дисертація присвячена удосконаленню технології неглазурованих помадних цукерок з метою розширення асортименту конкурентоспроможної продукції функціонального спрямування, в тому числі зі зниженою калорійністю та глікемічністю, оригінальними смаковими властивостями, завдяки частковій та повній заміни цукру білого кристалічного іншими видами цукрів та харчовим волокном полідекстрозою. Встановлена можливість отримання цукеркових мас дрібнокристалічної структури на основі різних цукрів. Виявлено, що для отримання дрібнокристалічної маси на основі глюкози необхідною є технологічна операція внесення глюкози в кристалічному вигляді на етапі помадоутворення в кількості 10 % до маси помади, а з метою інтенсифікації процесу кристалізації встановлена доцільність зниження рН помадного сиропу до 3,0-3,5. Встановлено, що застосування цукрів фруктози, лактози і тагатози доцільно здійснювати в комбінаціях: лактоза: фруктоза = 1:1, тагатоза : фруктоза = 9:1, що забезпечує отримання дрібнокристалічної структури цукеркової маси. Визначено можливість зниження частки цукру на 30 % в помадних цукерках за рахунок його заміни полідекстрозою, з додатковим внесенням карбоксиметилцелюлози на стадії темперування цукеркової маси. Визначено необхідність корегування режиму уварювання сиропів на основі досліджуваних цукрів. Для забезпечення якісного процесу формування виробів визначені раціональні режими процесу темперування цукеркових мас: для зразка на глюкозі - 60-65˚С, для зразку на лактозі і фруктозі - 65-70˚С; для зразка на тагатозі і фруктозі – 65-70˚С, а для зразку на основі цукру білого кристалічного і полідекстрози – 80-85˚С. Вивчені процеси структуроутворення цукерок в безкрохмальних формах і встановлено, що лише зразок на основі комбінації лактози і фруктози потребує збільшення тривалості вистоювання в 2 рази в порівнянні з контрольним зразком. Аналіз сорбційних властивостей розроблених цукерок продемонстрував, що при зберіганні в межах відносної вологості повітря до 70 % для всіх зразків притамані десорбційні процеси, в зразках на основі комбінації тагатози і фруктози та лактози і фруктози при відносній вологості 75 % і вище спостерігається сорбція вологи з оточуючого середовища, яка підвищується зі збільшенням значень відносної вологості повітря. Досліджено зміну показників якості розроблених цукерок при зберіганні. Досліджено позитивний вплив процесу пакування на збереження початкової кристалічності розроблених цукерок. Встановлено, що для розроблених цукерок раціональним є пакування способом «флоу-пак» в пакувальні матеріали на основі поліпропілену. Удосконалено принципові схеми виробництва цукерок зі зміненим вуглеводним складом та апаратурно-технологічну схему виробництва цукерок з кристалічною структурою на основі різних цукрів із використанням існуючого кондитерського обладнання. Розроблено і затверджено у встановленому порядку рецептури та технологічні інструкції на всі розроблені цукерки на основі різних цукрів: «Енергійна ягідка», «Молочне сузір'я», «Тагантіні», «Ноктюрн». Проведено оцінку якості розроблених цукерок за комплексним показником, яка засвідчує, що всі розроблені зразки, виготовлені у виробничих умовах, мають оцінку «відмінно». Розраховано економічну ефективність удосконалених технологій цукерок зі зміненим вуглеводним складом та доведено соціальний ефект від впровадження за рахунок зниження їх калорійності та показника глікемічності.^UThe dissertation is devoted to the improvement of the technology of unglazed fondant sweets with the aim to expand the range of competitive products with functional properties, including those with reduced caloric and glycemic content and original taste properties, due to the partial and complete replacement of white crystalline sugar with other types of sugars and polydextrose as dietary fiber.The possibility of obtaining candy masses with fine crystal structure based on various sugars was established. It was found that in order to obtain a fine crystalline mass based on glucose, the technological operation of introducing glucose in crystalline form at the stage of fondant formation in the amount of 10% to the mass of the fondant is necessary. In order to intensify the crystallization process, it was established the feasibility of reducing the pH of the fondant syrup to 3.0-3.5. It was established that the use of fructose, lactose and tagatose sugars is expedient in combinations: lactose: fructose – 1:1, tagatose: fructose – 9:1, which ensures the production of a fine crystalline structure of the candy mass. The possibility of reducing the amount of sugar in fondant candies by 30% due to its replacement with polydextrose with the additional introduction of carboxymethylcellulose at the stage of tempering the candy mass, was determined.The need to adjust the mode of boiling syrups based on the studied sugars was determined.To ensure the high-quality process of product formation, rational modes of tempering candy masses are defined: for a sample on glucose - 60-65˚C, for a sample on lactose and fructose - 65-70˚C, for the sample based on tagatose and fructose - 65-70°C, and for the sample based on white crystalline sugar and polydextrose - 80-85°C. The processes of structure formation of candies in starch-free forms were studied, and it was established that only the sample based on the combination of lactose and fructose required a 2-fold increase in the duration of proofing compared to the control sample. The analysis of the sorption properties of the developed candies proved that desorption processes are inherent in all samples when stored within the relative humidity of air up to 70%, in samples based on a combination of tagatose and fructose and lactose and fructose at a relative humidity of 75% and more, moisture sorption from the surrounding environment is observed, which increases with increasing values of relative air humidity.The change in the quality indicators of the developed candies during storage was studied.The positive influence of the packaging process on the preservation of the initial crystallinity of the developed candies was studied. It was established that for the developed candies it is rational to use the "flow-pack" method and polypropylene-based packaging materials.The principle schemes for the production of candies with a changed carbohydrate composition and the equipment-technological scheme for the production of candies with a crystalline structure based on various sugars using existing confectionery equipment was improved. Formulations and technological instructions for all developed candies based on various sugars were developed and approved in the established order: «Energy berry», «Milk constellation», «Tagantini», «Nocturne». The quality of the developed candies was evaluated according to a comprehensive indicator, which certifies that all the developed samples, manufactured in production conditions, have an "excellent" rating. The economic efficiency of the improved technologies of candies with a changed carbohydrate composition was calculated and the social effect of their implementation due to the reduction of their caloric content and glycemic index was proved.


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
16.

Россомаха О. І. 
Удосконалення стратегії технічного обслуговування і ремонту суднових допоміжних механізмів ротаційного типу / О. І. Россомаха. — Б.м., 2021 — укp.

У судноремонті застосовують змішану стратегію ремонту, а також післяоглядову планово-попереджувальну стратегію ремонту та технічного обслуговування суден. Їх використання регламентується «Правилами ремонту», «Правилами Класифікаційного суспільства» і керівними технічними матеріалами з технічного обслуговування і ремонту суден. Для реалізації обслуговування технічних об'єктів необхідні методи і засоби технічного діагностування, що дають можливість безперервно або періодично визначати дійсний стан об'єкта. У дисертаційній роботі проведено аналіз стратегій технічного обслуговування і ремонту суднових технічних засобів з метою відпрацювання видів ремонту в залежності від вимог до безпеки експлуатації. Проаналізовано усі види документів, щодо організації робіт з ТОіР. Здійснено аналіз існуючих моделей і методів оцінки фактичного стану, прогнозування його зміни у процесі функціонування. Запропонована загальна схема суднових допоміжних механізмів ротаційного типу. У дослідженні на основі двох методів прогнозування – аналітичного і ймовірнісного, розроблено концептуальну модель стратегії технічного обслуговування і ремонту суднових допоміжних механізмів ротаційного типу.Представлені результати перевірки запропонованої моделі та методів на прикладі відцентрового суднового насоса. Прогнозування зміни значення того чи іншого діагностичного параметра у часі виконується на основі регресійного аналізу.Прогноз може бути складений за одним або кількома параметрами. Багатофакторний аналіз включає в себе одночасне використання відповідних даних однією системою моніторингу. З метою підвищення ефективності практичного впровадження стратегії технічного обслуговування і ремонту на судах в роботі запропоновано використання Computerized Maintenance Management System (CMMS) – комп'ютеризована система управління технічним обслуговуванням.Результати дослідження становлять удосконалену концептуальну модель технічного обслуговування і ремонту суднових допоміжних механізмів роторного типу для уточнення методів прогнозування.^UIt is notable that mixed repairs, post-inspection action planning and risk warning strategies for repair and maintenance are applied in the ship repair industry. Their use is regulated by the “Repairs and Maintenance Policy Guidance”, “Regulations of Classification Societies” and other relevant ship's guidance documents. To implement the maintenance of machineries, methods and means of technical diagnostics are needed. This offers the possibility of continuous or periodical determining the current state of the machinery. The thesis deals with the analysis of maintenance and repair strategies of ship's machineries to highlight the forms of repairs depending on the safety requirements. All the documents related to the organization of maintenance have been analyzed. The study of existing models and methods of assessment of an actual state and prediction of its change while in operation has been specified. In addition, the general scheme of ship's rotary auxiliary machinery has been elaborated.The research is based on two prediction methods. They are analytical and probabilistic. The conceptual model of the maintenance and repair strategy of ship auxiliary machinery of rotary type has been developed. The verification of the proposed model and methods on the example of a centrifugal pump has been submitted. Furthermore, the prediction of value changes of this or that diagnostic parameter in time is carried out on the basis of the regression analysis. This prediction is provided by one or several parameters. It should be mentioned that multivariate analysis involves the simultaneous use of relevant data by a single monitoring system. In order to increase the efficiency of the practical implementation of the maintenance and repair strategy of ships we have used the Computerized Maintenance Management System (CMMS). The obtained results represent the improved conceptual model of maintenance and repair of ship's rotary auxiliary machinery to refine prediction methods.


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
17.

Гогоці О. Г. 
Удосконалення режимних і конструктивних параметрів високотемпературних печей з електротермічним киплячим шаром для термічної обробки вуглецевих матеріалів / О. Г. Гогоці. — Б.м., 2021 — укp.

Дисертація спрямована на вирішення важливої науково-технічної задачі підвищення ефективності та надійності печей для термічної обробки вуглецевих матеріалів з електротермічним киплячим шаром (ЕКШ)шляхом вдосконалення режимних та конструктивних параметрів їх роботи.Поставлені задачі вирішені шляхом експериментальних та теоретичних досліджень гідродинаміки та тепломасообміну у печах з ЕКШ. Експериментальні дослідження гідродинаміки проводили на холодній моделі печі з ЕКШ, що дозволило визначити режими, які забезпечують рівномірну обробку матеріалу. Запропоновано методику розрахунку печей з ЕКШ, з використанням якої розроблено та виготовлено пілотну піч продуктивністю 10 кг/год. Проведено її випробування, в результаті якого доведено принципову можливість електротермічного нагріву природного графіту та визначено основні вимоги до конструктивних елементів печі. Запропоновано двоступеневу схему охолодження готового продукту, що включає прямотрубний холодильник щільного шару з паралельними каналами та перехреснотоковий холодильник з шаховим розташуванням водоохолоджуваних труб. На основі математичного моделювання доведено, що інтенсифікація процесу охолодження готового продукту в прямотрубних холодильниках першого ступеня можлива за рахунок зменшення діаметру каналів та використання секцій, що забезпечують перемішування матеріалу. Експериментально визначено ерозійний вплив вуглецевих матеріалів на трубчасті теплообмінні поверхні холодильнику готового продукту в залежності від швидкості та тиску.На основі математичного моделювання охолодження запиленого газу розроблено технологічну схему охолодження і очищення відхідних газів печі з електротермічним киплячим шаром.^UThe dissertation is aimed at solving of an important scientific and technical problem of enhancing the efficiency and reliability of furnaces for heat treatment of carbon materials with electrothermal fluidized bed (EFB) by improving theiroperating and design parameters of their operation.The problems were solved by experimental and theoretical studies of hydrodynamics and heat-and-mass transfer in furnaces with EFB. Experimental studies of hydrodynamics were performed on a “cold” model of a furnace with an EFB, which allowed to determine the modes that ensure uniform processing of material. A method for calculating furnaces with EFBwas proposed. On its basis, a pilot furnace of 10 kg / h capacity was developed and fabricated. Its tests were carried out, as a result, the possibility of heating natural graphite was proved and the basic requirements tostructural elements of a furnace were determined.A two-stage cooling of the final product was proposed, which includes a straight-tube cooler of a fixed bed with parallel channels and a cross-flow cooler with a checkerboard arrangement of water-cooled pipes. On the basis of mathematical simulation, it was proved that intensification of the cooling process of the final product in straight-tube coolers of the first stage is possible by reducing the diameter of the channels and application of sections that provide mixing of the material. The erosive impact of carbon materials on tube heat-exchange surfaces of a final product coolerdepending on material velocity and pressure was experimentally determined.On the basis of mathematical simulation of cooling of dust containing gases the technology process flow diagram of cooling and cleaning of exhaust gases of a furnace with EFBwas developed.


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
18.

Лищенко Д.В. 
Удосконалення діагностики та хірургічного лікування акустичної невриноми у хворих з односторонньою сенсоневральною приглухуватістю: Автореф. дис... канд. мед. наук: 14.01.19 / Д.В. Лищенко ; АМН України. Ін-т отоларингології ім. О.С.Коломійченка. — К., 2004. — 14 с. — укp.

Вперше вивчено топографо-анатомічні характеристики піраміди скроневої кістки і прилеглих до неї структур, врахування яких допомагає уникнути пошкодження важливих анатомічних утворень під час виконання транслабіринтного та ретросигмоїдного доступів і забезпечити максимальний доступ до пухлини. Визначено анатомічні орієнтири, які дозволяють дренувати післяопераційну порожнину в області внутрішнього слухового проходу найбезпечніші для оточуючих анатомічних утворень. Удосконалено транслабіринтний спосіб видалення невриноми слухового нерва, використання якого сприяє зменшенню кількості ускладнень у ранньому післяопераційному періоді. Встановлено, що найбільш ефективними дослідженнями для ранньої діагностики невриноми VIII нерва серед електофізіологічних та електроакустичних методів є комбінація реєстрації коротколатентних слухових викликаних потенціалів (КСВП), акустичного рефлексу внутрішньовушних м'язів і калоричної проби. Досліджено поширеність невриноми слухового нерва у хворих з прогресуючою односторонньою сенсоневральною приглухуватістю, що складає 69 (21,6 %) випадків на 320 обстежених пацієнтів.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Р683.024.2 +
Шифр НБУВ: РА332971

Рубрики:

      
19.

Красняк О. І. 
Триба Bromeae Dumort. (Poaceae) у флорі України (критико-таксономічний аналіз) / О. І. Красняк. — Б.м., 2019 — укp.

У дисертації представлені результати критичного вивчення таксонів триби Bromeae Dumort. видового, надвидового й підвидового рангів, уточнена структура триби й проведений таксономічний аналіз морфологічних ознак її представників, а також уточнені ареали видів на території України. Встановлено, що триба Bromeae представлена одним родом Bromus, чотирма секціями (Bromus, Bromopsis, Genea та Ceratochloa) й 20 видами. У таксономії триби флори України головну роль відіграють макроморфологічні ознаки вегетативних й генеративних органів, ознаки ж будови епідерми листка мають більш загальне застосування й переважно характеризують трибу в цілому. На основі результатів, отриманих шляхом статистичної обробки даних, вивчення протологів, дослідження типового матеріалу видів й гербарних зразків у численних гербарних колекціях здійснене переосмислення таксономічної структури деяких груп видів. Запропоновані нова комбінація Bromus cappadocicus var. glabrata (Klokov) Krasniak comb. et stat. nov., comb. provis., нова назва міжвидового гібрида Bromus ×neotauricus Krasniak, nom. nov. et provis., а також уточнена таксономічна система всередині окремих секцій роду Bromus s.l. Проаналізована географічна приуроченість ареалів видів та вивчена їхня еколого-ценотична специфіка. Виявлено нові локалітети для B. diandrus, B. sterilis, B. scoparius, B. carinatus, B. erectus й відмічено суттєве скорочення частоти трапляння B. arvensis та B. secalinus на території України. Складено дихотомічний ключ для визначення таксонів рівня секції й виду.^UThe paper presents the results of a critical study of the taxa of the tribe Bromeae Dumort. at genus, species, subspecies and varietas levels, the structure of the tribe was clarified and a taxonomic analysis of the morphological characters of its representatives was carried out, as well as the ranges of species on the territory of Ukraine were specified. It has been established that the tribe Bromeae is represented by one genus Bromus s.l., four sections (Bromus, Bromopsis, Genea, and Ceratochloa) and 20 species. In the tribe taxonomy of the Ukrainian flora, the main role is played by the macromorphological signs of the vegetative and generative organs, while the signs of the structure of the leaf epiderma have more general application and mainly characterize the tribe as a whole. Based on the results obtained by statistical data processing, study of the protologues, the type material of species and samples in numerous herbarium collections, the taxonomic structure of some groups of species was rethought. A new combination Bromus cappadocicus var. glabrata (Klokov) Krasniak comb. et stat. nov., comb. provis. is suggested, a new name for the interspecific hybrid Bromus ×neotauricus Krasniak, nom. nov. et provis. is offered, and also a taxonomic system within individual sections of the genus Bromus s.1. is precised. The ecological-coenotic features of species are studied and species ranges are analyzed. Several new localities were revealed for B. diandrus, B. sterilis, B. scoparius, B. carinatus, B. erectus, and a significant decrease in the frequency occurrence of B. arvensis and B. secalinus in Ukraine was noted. A dichotomous key and a synopsis have been compiled to determine the taxa of the section and species level.


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
20.

Камінська О. В. 
Токсиногенні мікроміцети роду Fusarium, біологічне обґрунтування заходів обмеження накопичення їх вторинних метаболітів у пшениці озимій та кукурудзі в Правобережному Лісостепу України / О. В. Камінська. — Б.м., 2020 — укp.

Дисертацію присвячено вивченню інфікування зерна пшениці озимої грибами роду Fusarum, з'ясуванню питань, що стосуються видового складу патогенів, їх токсиногенних властивостей, дослідженню вмісту вторинних метаболітів у зерні пшениці озимої та кукурудзи, визначенню рівнів токсичності інфікованого зерна, аналізу ризиків продукування фузарієтоксинів у зерні кукурудзи під час його зберігання.За результатами трирічного польового досліду зафіксовано значні кількості дезоксиніваленолу та Т-2 токсину в зерні пшениці озимої в контрольних посівах. Виявлено небезпеку щодо інфікування зернаі продукування мікотоксинів у зерні пшениці озимої в польових умовах. Наявність у пшениці озимій високопатогенних видів F. graminearum, F. sporotrichiella (Bilai) обумовила накопичення, у концентраціях небезпечних для людей і тварин – дезоксиніваленолу, Т-2 токсину. Встановлено одночасне накопичення небезпечних концентрацій декількох токсинів: дезоксиніваленолу і зеараленону – у 25 % зразків або дезоксиніваленолу, зеараленону і Т-2 токсину – у 16,7 % перевірених зразків зерна пшениці за умови ураження зернівки грибами роду Fusarium ‒ від 31 до 37 %. З'ясовано, що під час зберігання зерна кукурудзи в різних елеваторах та зерносховищах протягом року в 6,5 % партій відбувалося накопичення дезоксиніваленолу і Т-2 токсину у кількостях, що не допускаються для використання навіть для кормових потреб. Внаслідок контамінації мікотоксинами 11,7 % партій зерна кукурудзи були не придатними для продовольчих, технічних потреб та експортування. Виявлено партії зерна кукурудзи, що були контаміновані одночасно двома і трьома мікотоксинами в різних комбінаціях. Рівень токсинів в зерні кукурудзи мав тенденцію до збільшення протягом весняного та літнього періодів. Доведено ефективність використання фунгіцидів під час вегетації, зокрема за протруєння насіння Раксілом Ульта 120 FS, т. к. с. у поєднанні з обробкою посівів у фазу цвітіння Байзафоном, з. п., що сприяло зменшенню ураження грибами роду Fusarium та зниженню рівнів мікотоксинів. Удосконалено скринінговий метод тонкошарової хроматографії за допомогою колоночної очистки з силікагелем, завдяки чому можна проводити токсикологічний скринінг зерна з високою специфічністю до фузарієтоксинів: Т-2 токсину, зеараленону, дезоксиніваленолу.^UThe dissertation is devoted to studying levels of infection of winter wheat grain with fungi of the genus Fusarum and the species composition of pathogens, toxinogenic properties of fungi of the genus Fusarium, studying the content of secondary metabolites in grain of winter wheat and corn, establishing toxicity levels of grain infected with pathogenic fungi, analyzing the risks of producing toxins in corn grain before storage. According to the results of a three-year field experiment, it was determined that a high infectious background of fungal etiology for winter wheat after the corn precursor poses a serious danger to the infection of grain and the productionof mycotoxins even in the field. As a result, a large amount of deoxynivalenol and T-2 toxin was recorded in winter wheat in the control groups of crops. It is proved that more formation of toxins was observed with endophytic damage to the grain with mycelium of the fungus. This fact was affected by the degree of damage to the grain and the period of contamination of the pathogen on it. The simultaneous accumulation of dangerousconcentrations of several toxins deoxynivalenol and zearalenone in 25 % of the samples or deoxynivalenol, zearalenone and T-2 toxin in 16.7 % of the tested wheat grain samples was observed. This was facilitated by a high degree of damage to the grain by fungi of the genus Fusarium ‒ from 31 to 37 %. As a result of mycotoxin contamination, 11.7 % of maize grains were unsuitable for food, technical purposes and export. It has been determined that the effectiveness of the use of fungicides during the growing season, in particular when seed treatment with Raxil Ulta FS (tebuconazole 120 g/l) is combined with the treatment of crops in the flowering phase with Baizafon (triadimefon 250 g/kg) of the triazole class. The essence of the improvement lies in the method of purification of extracts using column purification with silica gel, which has shown high specificity for toxins: T-2 toxin, zearalenone, deoxynivalenol.


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 
...
 

Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського