Бази даних

Автореферати дисертацій - результати пошуку

Mozilla Firefox Для швидкої роботи та реалізації всіх функціональних можливостей пошукової системи використовуйте браузер
"Mozilla Firefox"

Вид пошуку
у знайденому
Сортувати знайдені документи за:
авторомназвоюроком видання
Формат представлення знайдених документів:
повнийстислий
 Знайдено в інших БД:Віртуальна довідка (2)Наукова електронна бібліотека (7)Реферативна база даних (256)Книжкові видання та компакт-диски (8)Журнали та продовжувані видання (7)
Пошуковий запит: (<.>K=EC<.>)
Загальна кількість знайдених документів : 29
Представлено документи з 1 до 20
...

      
1.

Кукушкін В.Н. 
Клініко-епідеміологічна характеристика синдрому раптової смерті дітей та обгрунтування принципів його профілактики (на моделі Одеської області): Автореф. дис... канд. мед. наук: 14.01.10 / В.Н. Кукушкін ; Ін-т педіатрії, акушерства та гінекології АМН України. — К., 2003. — 20 с. — укp.

Доведено, що синдром раптової смерті дітей (СРСД) має гетерогенну природу, показано його зв'язок з певними особливостями догляду за дитиною, фоновими станами, що характеризували її здоров'я, несприятливими характеристиками акушерського анамнезу матерів та перебігом вагітності та пологів, соціальними особливостями родини. Проведено порівняльний аналіз регіональних та загальноєвропейських чинників ризику СРСД, що вивчались в міжнародному дослідженні ECAS. Запропоновано спосіб прогнозування ризику СРСД з використанням рівняння логістичної регресії. Обгрунтовано профілактичні заходи щодо зниження рівня СРСД, результати дослідження впроваджено в клінічну практику.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Р733-3 +
Шифр НБУВ: РА323317

Рубрики:

      
2.

Ліщук-Якимович Х. О. 
Клінічні та імунологічні особливості еозинофільного синдрому в хворих на бронхіальну астму та системні васкуліти: автореф. дис. ... канд. мед. наук : 14.03.08 / Х. О. Ліщук-Якимович ; Нац. мед. ун-т ім. О.О. Богомольця. — К., 2011. — 22 с. — укp.

Проведено оцінювання різних ланок природженого та набутого імунного нагляду в хворих на бронхіальну астму (БА) та системний васкуліт (СВ) залежно від наявності чи відсутності еозинофільного синдрому (EC). Поглиблено вивчено різні патогенетичні імунологічні механізми розвитку БА та СВ на тлі EC, пов'язані з гіперпродукцією IgE, циркулюючих імунних комплексів та антинейтрофільно-цитоплазматичних антитіл. Вперше проаналізовано вплив поєднання декількох імунопатологічних синдромів на формування клінічних та імунологічних змін у хворих на БА та СВ з EC. Вперше охарактеризовано клінічні, імунологічні та морфологічні особливості синдрому Чардж-Стросса (СЧС) залежно від ступеня тяжкості еозинофілії. Вперше розроблено математичну модель імунологічних факторів ризику розвитку СЧС у хворих на БА та СВ на тлі еозинофілії, що надалі дозволяє визначати тактику ведення таких хворих і необхідність раннього призначення в них протизапальної та базової терапії.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Р412.301.19-37 + Р412.202-37 + Р410.210.11-37
Шифр НБУВ: РА381001 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

      
3.

Гудима У.В. 
Найкраща рівномірна апроксимація неперервного компактнозначного відображення множинами неперервних однозначних відображень: Автореф. дис... канд. фіз.-мат. наук / У.В. Гудима ; Ін-т математики НАН України. — К., 2006. — 22 с. — укp.

Досліджено задачі найкращої рівномірної апроксимації неперервного компактнозначного відображення множинами неперервних однозначних відображень. Доведено теореми існування та єдиності елемента найкращого рівномірного наближення неперервного компактнозначного відображення множинами неперервних однозначних відображень, встановлено необхідні, достатні умови та критерії цього елемента. Знайдено співвідношення двоїстості, які зводять дану задачу до двоїстих задач на обчислення верхньої межі у просторах EX* та EC*(S, X). Для розв'язання задачі найкращої рівномірної апроксимації неперервного компактнозначного відображення скінченновимірним чебишовським підпростором однозначних неперервних відображень модифіковано метод січної площини та узагальнено алгоритм Ремеза. Одержано двосторонні оцінки збіжності побудованих алгоритмів, які можна використати для відшукання найкращого наближення з наперед заданою точністю.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: В161.49,0 + В161.514.1,0
Шифр НБУВ: РА344310

Рубрики:

      
Категорія: Будівництво   
4.

Сліпич О.О. 
Несучі стіни будинків з дрібних блоків ніздрюватого бетону під впливом сейсмічних навантажень: автореф. дис. ... канд. техн. наук: 05.23.01 / О.О. Сліпич ; Київ. нац. ун-т буд-ва і архіт. — К., 2010. — 23 с. — укp.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Н431.311.33 + Н539.4-028.68
Шифр НБУВ: РА370286 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

      
5.

Каленська О.В. 
Патоморфологія місцевих регуляторних систем (APUD та імунної) жовчного міхура при різних формах холециститу: Автореф. дис... канд. мед. наук: 14.03.02 / О.В. Каленська ; Нац. мед. ун-т ім. О.О.Богомольця. — К., 2006. — 20 с. — укp.

Вивчено особливості морфологічних змін регуляторних систем жовчного міхура, зокрема, місцевої ендокринної та імунної систем, за різних форм холециститів. Наукове дослідження проведено з використанням гістологічних, гістохімічних, електронно-мікроскопічних та морфометричних методів. Здійснено клінічне обстеження 135-ти хворих, в яких виявлено хронічний калькульозний і некалькульозний холецистит та його деструктивні форми. У разі наявності хронічного холециститу, особливо у поєднанні з жовчекам'яною хворобою, у слизовій оболонці виявлено зростання кількості ендокринних Ec-клітин у порівнняні з жовчними міхурами без патології, а на ультраструктурному рівні встановлено зростання морфофункціональної активності даних клітин. Показано, що за рахунок секреторної функції ендокринні Ec-клітини впливають на перебіг запалення та проліферацію сполучної тканини в стінці жовчного міхура. За деструктивних форм холециститу встановлено значне зменшення кількості Ec-клітин внаслідок некротичних змін у слизовій оболонці жовчного міхура. Імунну систему жовчного міхура подано міжепітеліальними лімфоцитами, дифузною та вогнищевою інфілтрацією у підслизовій основі слизової оболонки та м'язевій оболонці, яка за хронічного некалькульозного холециститу за щільністю розподілу клітин утричі, а за жовчекам'яної хвороби в шість разів більша у порівнянні з нормою. Встановлено позитивну кореляційну залежність між змінами у місцевій ендокринній та імунній системах жовчного міхура, яка свідчить про їх взаємозв'язок і взаємодію, а також про участь у пато- та морфогенезі хронічних холециститів.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Р413.520.11-2 +
Шифр НБУВ: РА345868

Рубрики:

      
6.

Кучеренко О.С. 
Токсиколого-гігієнічна оцінка сучасної технології хімічного захисту посівів рису: автореф. дис... канд. мед. наук: 14.02.01 / О.С. Кучеренко ; Нац. мед. ун-т ім. О.О.Богомольця. — К., 2009. — 24 с. — укp.

Проведено токсиколого-гігієнічне оцінювання сучасної технології хімічного захисту посівів рису та розроблено гігієнічні нормативи нової діючої речовини біспірибак-натрію. Обгрунтовано регламент безпечного застосування препаратів ураган форте 500 SL, в. р. к., реглон супер 150 SL, в. р. к., карате зеон 050 CS, мк. с., тілт 250 EC, к. е., максим 025 FS, т. к. с., номіні 400, к. с. в системі. Обгрунтовано припустиму добову дозу біспірибак-натрію для людини, гігієнічні нормативи біспірибак-натрію у воді водойм господарсько-побутового призначення, повітрі робочої зони, атмосферному повітрі, грунті та зерні рису. Встановлено закономірності поведінки біспірибак-натрію, гліфосату, лямбда-цигалотрину, пропіконазолу, дикват диброміду та флудіоксонілу в об'єктах навколишнього середовища у разі їх застосування в системі хімічного захисту посівів рису, міграцію біспірибак-натрію в системі грунт - грунтові води та розраховано екотоксикологічний ризик. За результатами проведених натурних досліджень умов праці осіб, які на всіх етапах вегетації культури застосовували препарати ураган форте 500 SL, в. р. к., реглон супер 150 SL, в. р. к., карате зеон 050 CS, мк. с., тілт 250 EC, к. е., максим 025 FS, т. к. с. номіні 400, к. с., оцінено потенційний ризик шкідливого впливу діючих речовин досліджених препаратів на здоров'я працівників за умов комплексного та комбінованого надходження через дихальні шляхи та шкіру. Розроблено аналітичні методи кількісного та якісного визначення біспірибак-натрію у повітрі робочої зони, атмосферному повітрі, грунті, воді та зерні рису за методом високоефективної рідинної хроматографії.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: П415.26н6 + П491.123-5 + Р124.432.6 +
Шифр НБУВ: РА365246

Рубрики:

      
7.

Ількевич Н. С. 
Фізико-хімічні властивості та будова ряду іміно-похідних госиполу: автореф. дис. ... канд. хім. наук: 02.00.04 / Н. С. Ількевич ; НАН України, Ін-т фіз.-орган. хімії і вуглехімії ім. Л.М. Литвиненка. — Донецьк, 2011. — 19 с. — укp.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Г739,0 + Р281.7/9 госипол
Шифр НБУВ: РА382054 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

      
8.

Бурлака В.С. 
Філостиктоз яблуні та удосконалення заходів захисту в центральному Лісостепу України: автореф. дис... канд. с.-г. наук: 06.01.11 / В.С. Бурлака ; Нац. ун-т біоресурсів і природокористування України. — К., 2009. — 19 с. — укp.

Встановлено взаємозв'язок між метеорологічними умовами та розвитком хвороби. Досліджено біологічні та екологічні особливості збудника Ph. mali. , а також динаміку розвитку хвороби на різних за стійкістю сортах яблуні. Уточнено спосіб перезимівлі збудника та весняного відновлення інфекції. Визначено вплив філостикозу на процес метаболізму в листках яблуні. Виявлено найефективніші фунгіциди (хорус 75 % WG 0,25 кг/га, стробі 50 % в.г. 0,2 кг/га, флінт 50 % в.г. 0,15 кг/га, топаз 100 E к.с. 0,3 л/га, скор 250 EC к.с. 0,2 л/га.) проти філостиктозу. Розроблено доцільну систему захисту багаторічних насаджень яблуні, що орієнтована на застосування нових ефективних препаратів і агротехнічних прийомів, зокрема, формування крон за типом площинного веретена та суперверетена, утримання міжрядь під чорним паром, проведення літньої обрізки. Показано біологічну ефективність даної системи захисту проти філостиктозу яблуні, її вплив на підвищення урожаю та його якості, обгрунтовано економічну доцільність застосування. Проведено оцінку стійкості 94-х сортів та 8-ми перспективних гібридних форм яблуні.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: П478.139 Phyllosticta + П491.551 +
Шифр НБУВ: РА366667

Рубрики:

      
9.

Циганкова О. В. 
Удосконалення технології столових вин регулюванням вмісту фенольних речовин. / О. В. Циганкова. — Б.м., 2019 — укp.

Дисертаційна робота присвячена удосконаленню технології червоних та білих столових сухих вин із перспективних для України сортів винограду Буковинка, Сіра, Санджовезе, Пті Вердо, Темпранільйо, Пінотаж шляхом регулювання вмісту речовин фенольного комплексу для підвищення їх біологічної цінності. Встановлено, що накопичення технологічного запасу фенольних речовин, у тому числі антоціанів, збільшується при визріванні винограду і досягає максимуму за масовою концентрацією цукрів у діапазоні 225…239 г/дм3. Встановлено, що виноматеріали, виготовлені на расах дріжджів Vitilevure LВ rouge і Lalvin EC 1118 характеризувалися більш високою концентрацією терпенових спиртів, які входять до складу ефірних олій винограду та мають антиоксидантні властивості. Доведено ефективність технологічного прийому додавання 40…50 % збідненої м'язги для підвищення вмісту речовин фенольного комплексу. Для збалансування органолептичних характеристик та фенольного комплексу червоних сортових виноматеріалів запропоновано їхнє купажування. Регресійний аналіз дозволив встановити співвідношення сортових виноматеріалів Сіра, Санджовезе та Пті Вердо у купажі 0,48:0,13:0,40 відповідно. Застосування танінів сприяє уповільненню зменшення кількості фенольних речовин і антоціанів в процесі зберігання виноматеріалів. Встановлено, що використання гуміарабику та комплексного препарату для оклеювання виноматеріалів позитивно впливає на збереження речовин фенольного комплексу в порівнянні з іншими речовинами.^UThe dissertation is devoted to the improvement of the technology of red and white table dry wines from perspective grape varieties Bukovinka, Syrah,, Sangiovese, Petit Verdot, Tempranillo, Pinotage for Ukraine by regulating the content of phenolic complex substances to increase their biological value. It has been established that the technological content of phenolic substances and anthocyanins increases with the ripening of grapes. The content of phenolic compounds reaches a maximum at a content of sugar in the range of about 225... 239 g/l. It has been established that wine materials made on Vitilevure LV rouge and Lalvin EC 1118 yeast races had a higher concentration of terpene alcohols. It is proved that the addition of crushed grapes in the amount of 40..50 %, which without must, increases the level of phenolic substances in red wines. The blending of red wine materials allows you to get a balance of organoleptic characteristics and the phenolic complex of red varietal wines. The ratio of varietal wine materials Syrah, Sangiovese and Petit Verdot in the blend 0,48:0,13:0,40, the use of regression analysis was established. In imported pink and red table wines, polymer fractions of phenolic substances that did not have biological value prevailed, it was found. The use of tannins helps to slow down the decrease in the number of phenolic substances and anthocyanins during the storage of wine materials. It has been established that the use of gum arabic and a complex preparation for gluing wine materials has a good effect on the conservation of phenolic complex substances in comparison with other substances.


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
10.

Боговик Р. І. 
Роль протеазаактивованих рецепторів першого типу у розвитку епілептичного статусу та його наслідків у щурів / Р. І. Боговик. — Б.м., 2020 — укp.

В дисертаційній роботі викладені результати досліджень з визначення впливу протеазаактивованих рецепторів типу 1 (ПАР1) на зміни локальних потенціалів у гіпокампі під час розвитку епілептичного статусу та на поведінкові реакції під час латентного і хронічного періоду розвитку епілепсії у дорослих щурів. Нами була розроблена чотирьох-канальна бездротова система для реєстрації електрофізіологічних потенціалів мозку щурів, яка дозволяє проводити запис під час епілептичних нападів та виконання поведінкових тестів. Так, за допомогою цієї системи, було визначено, що інтеріктальні спалахи нейрональної активності, які співвідносять з початком нападу, з'являлись раніше у нюховій цибулині і зміни потужності локальних потенціалів нюхової цибулини були значно більші, ніж гіпокампа та мигдалини. Блокування ПАР1 рецепторів призводило до зменшення потужності тета- та гамма-ритму під час транзитної фази становлення епілептичного статусу, але не впливало на зміни потужності ритмів під час латентної фази, що свідчить про зменшення гіперсинхронізованості нейронних мереж напередодні становлення ЕС. Блокування ПАР1 перед становленням епілептичного статусу, нормалізує рівень тривожності та емоційно-зумовленої пам'яті у латентний період розвитку епілепсії, та призводить до покращення цих показників у хронічний період. Таким чином в роботі продемонстровано не тільки залученість нюхової цибулини у розвитку ЕС, а і вплив ПАР1 на локальні потенціали гіпокампа під час розвитку епілептичного статусу та залучення цих рецепторів у регуляцію тривожної поведінки епілептичних щурів. Доповнено інформацію щодо ключової ролі ПАР1-залежної сигналізації у формуванні пам'яті, обумовленої страхом, у дорослих щурів.^UThe dissertation is devoted to the determination of the influence of protease - activated receptors of type 1 (PAR1) on the changes of local potentials in the hippocampus during the development of status epilepticus and on behavioral reactions during the latent and chronic period of epilepsy development in adult rats. The study shows changes in local potentials in the olfactory bulb during the development of status epilepticus (SE), together with the simultaneous registration of local potentials of the hippocampus and amygdala. To conduct these experiments, a four-channel wireless system was developed to record the electrophysiological potentials of the rat brain, which allows recording during epileptic seizures and behavioral tests. Using this system, it was determined that the interictal spikes of neuronal activity, which correspond to the onset of the seizure, appeared earlier in the olfactory bulb and changes in the power of local potentials of the olfactory bulb were much greater than in the hippocampus and amygdala, indicating at a possible role of olfactory bulb in the development of status epilepticus. Changes in the local potentials of the rat hippocampus during the development of status epilepticus in the lithium-pilocarpine model of epilepsy in conditions of inhibition of the function of protease-activated receptors of the first type (surfactant 1) were also studied. Blocking of PAR1 receptors reduced the power of theta and gamma rhythms during the transit phase of status epilepticus, but did not affect changes in rhythm power during the latent phase, indicating a decrease in the hypersynchronization of neural networks before SE formation. The effect of PAR1 blockade on the behavioral responses of rats with status epilepticus was also determined. Studies have been conducted on the locomotor activity of animals, the level of anxiety and emotional memory. Thus, it was determined that the blocking of PAR1 before the formation of status epilepticus, normalizes the level of anxiety and emotional memory in the latent period, and blocking after SE led to an improvement in these indicators in the chronic period of epilepsy. Thus, the study demonstrates not only the involvement of the olfactory bulb in the development of EC, but also the effect of surfactants on the local potentials of the hippocampus during the development of status epilepticus and the involvement of these receptors in regulating the anxiety behavior of epileptic rats. The key role of PAR1-dependent signaling in the formation of fear-induced memory in adult rats has been demonstrated.


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
11.

Юхта О. І. 
Кредитний механізм підтримки експортерів – суб'єктів малого та середнього бізнесу / О. І. Юхта. — Б.м., 2020 — укp.

Об'єкт дослідження: сукупність грошових відносин, пов'язаних з кредитуванням експортерів. Мета дослідження: поглиблення теоретичних засад використання кредитного інструментарію для підтримки експортерів та розроблення практичних рекомендацій щодо удосконалення кредитування експортерів – суб'єктів МСБ в Україні. Методи дослідження: діалектичний, системний, історико-логічний – для досліджень понятійно-категоріального апарату; графічно-аналітичний – для візуалізації досліджуваних соціально-економічних явищ (показників кредитування, результативності діяльності малого та середнього бізнесу, поточного стану експорту тощо); абстрагування та узагальнення – при вивченні світового досвіду побудови системи експортної підтримки та використання кредитних інструментів, формулюванні висновків та рекомендацій; аналізу і синтезу – при обґрунтуванні пропозицій щодо підтримки експортерів через ЕКА. Наукова новизна одержаних результатів полягає в поглибленні теоретичних засад кредитування експортерів та обґрунтуванні практичних рекомендацій щодо удосконалення кредитування експортерів – суб'єктів малого та середнього бізнесу в Україні. Уперше розроблено концептуальну схему організації підтримки експортерів на дворівневій основі (національний та регіональний рівні), що базується на ключовій функціональній ролі установи-координатора (ЕКА). Удосконалено науково-практичний підхід щодо вибору кредитних інструментів підтримки експортерів; методичний підхід до формування статистичних даних щодо експортної діяльності підприємств; науково-методичні підходи до визначення коротко- та середньострокових цілей при формуванні національної експортної стратегії; методичний підхід до оцінки дієвості системи підтримки експортерів. Набули подальшого розвитку: практичні рекомендації щодо формування функціональних повноважень ЕКА; практичні рекомендації щодо удосконалення кредитування експортерів – суб'єктів малого та середнього бізнесу; підходи до сегментації ринку банківських кредитних послуг для МСБ в Україні. Окремі результати дисертаційного дослідження використовуються для підвищення ефективності кредитування експортерів суб'єктів МСБ: АТ «Ощадбанк» (довідка № 115897 від 10.06.2019), ПАТ «Акціонерний банк «Південний» (довідка №0193-33688 від 15.06.2018), департаментом економіки та розвитку Черкаської міської ради (довідка №174 від 21.06.2018). Сфера (галузь) використання: кредитування експортерів – суб'єктів малого та середнього бізнесу.^UThe object of study: the aggregate of monetary relations associated with exporting credit. Aim of the study: to deepen the theoretical foundations of using credit instruments to support exporters and to develop practical recommendations for improving lending to SME exporters in Ukraine. Research methods: dialectical, systemic, historical and logical - for the research of the conceptual and categorical apparatus; graphical-analytical - for visualization of the studied socio-economic phenomena (indicators of lending, performance of small and medium-sized businesses, current export status, etc.); abstracting and generalizing - in studying the world experience of building an export support system and using credit instruments, formulating conclusions and recommendations; analysis and synthesis - when justifying proposals to support exporters through ESA. The scientific novelty of the obtained results is to deepen the theoretical principles of exporter crediting and to substantiate practical recommendations for improving the crediting of exporters - small and medium-sized businesses in Ukraine. For the first time, a conceptual scheme for organizing exporter support on a two-tier basis (national and regional level) has been developed, based on the key functional role of the coordinating institution (ECA). There were improved the following: scientific and practical approach to the choice of credit instruments to support exporters; methodical approach to the production of statistics on the export activity of enterprises; scientific and methodological approaches to defining short and medium-term goals in the formulation of a national export strategy; methodical approach to evaluating the effectiveness of the exporter support system. The following items have been developed: practical recommendations on the formation of functional competences of the ECA; practical recommendations for improving lending to exporters - small and medium-sized businesses; approaches to segmentation of the SME banking market in Ukraine. Separate results of the dissertation research are used to increase the efficiency of lending to SME exporters: JSC Oschadbank (reference № 115897 dated June 10, 2019), PJSC Joint Stock Bank Pivdennyi (reference № 0193-33688 dated June 15, 2018), Department of Economics and the development of the Cherkasy City Council (reference № 174 of 06/21/2018). Scope (industry) of use: lending to exporters - small and medium-sized businesses.


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
12.

Ничипорук О. М. 
Основні хвороби газонних трав грибної етіології та заходи обмеження їх розвитку в Україні. / О. М. Ничипорук. — Б.м., 2020 — укp.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата сільськогосподарських наук (доктора філософії) зі спеціальності 06.01.11 – фітопатологія. – Інститут захисту рослин Національної академії аграрних наук України, Київ, 2020; Харківський національний аграрний університет ім. В.В. Докучаєва, Харків, 2020. У результаті проведених досліджень визначено видовий склад комплексу хвороб газонних трав у Поліссі, Лісостепу, Степу України та особливості його формування. Вперше в Україні на газонних травах виявлено ураження слизовою плісенню (збудник – міксоміцет Physarum cinereum Batsch.). Найпоширенішою хвороба була в Лісостепу, де її розвиток досягав 21,2 %. Установлено, що в умовах України септоріоз листя газонних трав викликає збудник Zymoseptoria tritici (Roberge ex Desm.) Quaedvl. & Crous. Доведено, що ключовим абіотичним чинником, який впливає на прояв рожевої снігової плісені, є тривалість снігового покриву. Визначеноо, що патогенна мікофлора насіння злакових трав складається з представників родів Alternaria, Fusarium, Bipolaris, Penicillim, Aspergillus. При цьому спостерігали домінування Alternaria spp. та Fusarium spp. Досліджено вплив агротехнічних заходів (унесення добрив, скошування, аерація, скарифікація, вертикуляція) на розвиток хвороб газонних трав. Доведено, що комплексне застосування аерації, скарифікації та вертикуляції сприяло зниженню розвитку всіх досліджуваних хвороб на 70 %. Здійснено оцінку технічної ефективності протруйників та фунгіцидів проти основних грибних хвороб. Доведено ефективність обробки фунгіцидами в пізньоосінній період проти рожевої снігової плісені. Максимальний захист посіву забезпечило обприскування сумішшю фунгіцидів Максим 025 FS, т.к.с. та Хорус 75 WG, в.г.Розроблено систему захисту газонних трав від мікозів, яка передбачає комплексне застосування агротехнічних заходів (весняна аерація, скарифікація та осіння вертикуляція), дворазове обприскування фунгіцидами проти хвороб листя та профілактичну осінню обробку для запобігання розвитку снігової плісені. Система забезпечує технічну ефективність проти хвороб на рівні 81,6–95 % та формування газону зі 100 % проективним покриттям. Результати досліджень упроваджено в ТОВ «НІФРА» (Кіровоградська обл.) на площі 0,5 га та дочірньому підприємстві «Українські газони» (Житомирська обл.) на площі 1 га, рентабельність становила відповідно 259 та 190,5 %.^UThesis for a scientific degree of a candidate of agricultural sciences (doctor of philosophy) in specialty 06.01.11 - phytopathology. – Institute of plant protection of National academy of agrarian sciences of Ukraine, Kyiv, 2020; Kharkiv National Agrarian University named after V.V. Dokuchaiev. – Kharkiv, 2020.In the dissertation the composition of the complex of turfgrass diseases in Polissya, Forest-steppe and Steppe of Ukraine was determined and the features of its formation were investigated. It has been established that species composition of the pathogens of turfgrass diseases consists from the following: powdery mildew (causal agent Erysiphe graminis), septoria leaf blotch (Septoria tritici), brown spot (Bipolaris sorokiniana), sharp eyespot (Rhizoctonia spp.), yellow rust (Puccinia striiformis), slime mold (Physarum cinereum), pink snow mold (Microdochium nivale). The most common disease of lawn grasses in Polissya is powdery mildew, the proportion of which in the complex of diseases was 31.3%, in Forest-Steppe – powdery mildew and slime mold, the dominance of yellow rust was observed in the steppe zone.Slime mold (causal agent - myxomicete Physarum cinereum Batsch.) was noted on turfgrasses for the first time in Ukraine. The most widespread disease was in the forest-steppe zone, where its development reached 21.2%. It was established that Zymoseptoria tritici (Roberge ex Desm.) Quaedvl. & Crous is a causal agent of septoria leaf blotch of turfgrasses under conditions of Ukraine.It is proved that the duration of the snow cover is the key abiotic factor affecting the manifestation of pink snow mildew. Significant linear dependence between them was found (correlation coefficient is 0.749) and it has been established that the disease developed when the duration of the snow cover exceeds 39 days. There is also a tendency of increase of disease severity with rise of maximum height of snow cover.Pathogenic mycoflora of grass seeds consists of representatives of genera Alternaria, Fusarium, Bipolaris, Penicillim, Aspergillus. Domination of Alternaria spp. and Fusarium spp. was established. The phytopathological analysis of two mixtures of turfgrasses has shown that the sowing quality is related to the level of infection by microorganisms.It has been established that agrotechnical measures have a multi-vector impact on the development of diseases of turfgrasses. It has been shown that fertilization with nitrogen fertilizers increases the growth of powdery mildew severity by 5-6 times, septoria leaf blotch and yellow rust – twice as much as control. The highest level of disease severity was found on plots where nitrogen was applied with the dosage N50 and N75 at a lower frequency of mowing. For more frequent fertilization (every 15 days), 100% of the projective coating was formed, as opposed to 60% in the control. Mowing every 7 days led to decrease in the disease severity compared with the variants, where this practice was carried out once every 14 days, for powdery mildew - 2-5 times, septoria leaf blotch and yellow rust - in 1,2-1,5 times. The application of complex fertilizers contributed to the development of powdery mildew and yellow rust.Aeration, scarification and verticutting helped to reduce the development of all studied diseases. The efficiency of their complex application was more than 70% compared to control.The best results against leaf diseases were obtained for the application of Alto Super 330 EC (0.5 l/ha), Amistar Gold 250 SE (12 ml/5 l of water per 100 m2) and tank mixture of Maxim 025 FS (0.75 l/ha) + Horus 75 WG (0.6 kg/ha). Technical efficiency against powdery mildew in these variants was 84.8-92.6%, septoria leaf blotch - 74.5-82.1%.The efficiency of spraying of leaf surface of plants of turfgrasses in the late autumn period against pink snow mold has been proved. Maximum protection of the crop was ensured by spraying with a mixture of fungicides Maxim 025 FS and Horus 75 WG. Their efiiciency was at the level of 85.3-91.5%.On the basis of the generalization of the experimental data obtained, a system of protection of lawn grasses from diseases was developed. It includes the complex application of agrotechnical measures, two-time spraying with fungicides against leaf diseases and autumn treatment for preventing the development of snow mold. According to the results of field tests carried out in 2017/2018, it constrains the development of diseases at low level (0.2-3.3%) and the formation of a lawn with a 100% projective coating.Calculations of economic effect confirm the practicabilityof the application of the developed system of protection. The profit from its adaptation amounted to 164554-227259 UAH/ha, the profitability of the system was 190,5-259%.


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
13.

Панасюк О. С. 
Вплив складових фосфоліпідів на функціональний стан ендотелію і мітохондрій серця / О. С. Панасюк. — Б.м., 2021 — укp.

Дисертація присвячена дослідженню впливу омега-3 поліненасичених жирних кислот (омега-3 ПНЖК) та лізофосфоліпідів (ЛФЛ) на функціональний стан мітохондрій міокарда та судиних ендотеліальних клітин та визначенню ендогенних механізмів, які обумовлюють кардіопротекторний вплив цих сполук.В роботі виявлено особливості впливу терапії омега- 3 ПНЖК на чутливість мітохондріальної пори до кальцієвого перенавантаження двох функціонально та структурно гетерогенних фракцій мітохондрій міокарда. Результати дослідження свідчать, що інтерфібрилярна (ІФ) та субсарколемальна (СС) фракції мітохондрій в умовах контролю проявляють однакову чутливість до кальцій-індукованого набухання. Встановлено, що терапія щурів препаратом «Епадол», шо містить омега-3 ПНЖК, впродовж 4 тижнів, зменшує чутливість мітохондріальної пори до кальцій-індукованого відкриття обох мітохондріальних фракцій міокарда. Встановлено, що протекторний ефект терапії омега-3 ПНЖК значно більш виражений для інтерфібрилярної, ніж для субсарколемальної фракції мітохондрій, вказуючи на те, що функціональна роль мітохондріальної гетерогенності зростає при патологічних станах, які супроводжуються кальцієвим перенавантаженням.В роботі також дослідженно вплив омега-3 ПНЖК на функціонування інтерфібрилярної та субсарколемальної фракцій мітохондрій міокарда щурів за умов ізопротереноліндукованого ураження міокарда. Показано, що за таких умов, застосування омега-3 ПНЖК запобігає набуханню мітохондрій серця, зокрема більш виражений їх вплив на ІФ фракцію мітохондрій.Виявлено захисний вплив омега-3 ПНЖК при ізопротереноліндукованому пошкодженні серця. Зокрема, при реєстрації мітохондріального дихання було встановлено, що швидкість дихання в стані 3, дихальний контроль та ефективність фосфорилювання достовірно відновлювались у щурів з ізопротереноловим пошкодженням при застосуванні омега-3 ПНЖК. Підтверджено, що ін'єкції ізопротеренолу змінюють показники дихання мітохондрій при окисненні сукцинату; швидкість дихання в стані 4 за таких умов не змінювалась. Також відновлювалась здатність мітохондрій реагувати на додавання іонів кальцію при реєстрації світлопоглинання суспензії у групі з омега-3 ПНЖК.Для з'ясування механізмів, що забезпечують захисну дію омега-3 ПНЖК на функцію міокарда і судин, було досліджено їх вплив на електричні властивості ізольованих мітохондрій та ендотеліальних клітин. В експериментах на ізольованих мітопластах за домомогою методу петч-кламп продемонстрована поодинока активність кальційзалежних калієвих каналів великої провідності (ВКСа) (~300 пС), яка підсилювалась після додавання 3 мкМ докозагексаєнової кислоти (ДГК) (ПНЖК класу омега-3). Амплітуда поодиноких каналів при цьому не змінювалась. Подальше додаваня паксиліну, селективного блокатора ВКСа каналів, та хелатування іонів Са2+ в зовнішньому розчині призводило до значного пригнічення активності поодиноких каналів, що свідчить про залучення ВКСа каналів внутрішньої мітохондріальної мембрани в реалізацію ефекта ДГК.Концентраційнозалежне підсилення активності поодиноких ВКСа каналів продемонстровано при додаванні ДГК до внутрішньої поверхні плазматичної мембрани ендотеліальних клітин лініі EA.hy926. Підсилення активності відбувалося при позитивних та негативних підтримуючих потенціалах. ДГК викликала гіперполяризацію ендотеліальних клітин, що свідчить про стимуляцію кальцій-залежних процесів, зокрема, до збільшення синтезу оксида азоту ендотеліальними клітинами. Після видалення мембранного холестерину за допомогою метилциклодекстрину, додавання ДГК не призводило до стимуляції активності ВКСа каналів. Досліджено вплив складових фосфоліпідів на функціональну активність ВКСа каналів ендотеліальних клітин лініі EA.hy926. Продемонстровано, що лізофосфатидилхолін (ЛФХ) та лізофосфатидилінозитол (ЛФІ) мають пряму модулюючу дію на активність BKCa каналів, гіперполяризуючи ендотеліальні клітини. Крім того, ЛФХ та ЛФІ пригнічують гіперполяризацію ендотеліальних клітин, індуковану дією ендотелійзалежних вазодилататорів гістаміна та ацетилхоліна (Ац). Такий ефект спостерігається за рахунок пригнічення натрій-кальцієвого обмінника.^UThe dissertation is devoted to investigation of the influence of omega-3 polyunsaturated fatty acids (omega-3 PUFA) and lysophospholipids (LPL) on the function and signalling of myocardial mitochondria and vascular endothelium. The differences in the effects of omega-3 PUFA therapy on the sensitivity of mitochondrial permeability transition pore (MPTP) opening elicited by Ca2+ overload between the two functionally and structurally heterogeneous fractions of myocardial mitochondria were revealed in the work. The results of the study indicate that the interfibrillar (IF) and subsarcolemmal (SS) fractions of mitochondria have the same sensitivity to Ca2+-induced swelling. Four weeks treatment of rats with Epadol containing 45% omega-3 PUFA, was found to reduce the sensitivity of MPTP to calcium-induced opening of both myocardium mitochondrial fractions. It was found that the protective effect of omega-3 PUFA therapy is much more pronounced for the IF than for the SS fraction of mitochondria, indicating that the functional role of mitochondrial heterogeneity increases under pathological conditions accompanied by Ca2+ overload.The effect of omega-3 PUFA-enriched diet on the functioning of IF and SS fractions of rat myocardial mitochondria under isoproterenol-induced myocardial damage was also studied. It is shown that under such conditions, omega-3 PUFA-enriched diet prevents Ca2+-induced mitochondria swelling, pointing for protective effect of omega-3 PUFA on isoproterenol-induced heart damage. This effect was found to be more pronounced for the IF mitochondrial fraction, When studying mitochondrial respiration, it was found that in mitochondria isolated from rats with isoproterenol-evoked myocardial damage, the respiration rate in state 3, the respiratory control and phosphorylation efficiency were significantly restored by omega-3 PUFA-enriched diet. Isoproterenol injections have been shown to result in altered mitochondrial respiration during succinate oxidation: respiration rate in state 4 under such conditions did not change significantly. The ability of mitochondria to respond to the addition of Ca2+ in the group with omega-3 PUFA was also restored.To elucidate the mechanisms providing the protective effect of omega-3 PUFA on myocardial and vascular function, their effects on the electrical properties of isolated mitochondria and endothelial cells (EC) were investigated. In patch-clamp experiments on isolated mitoplasts (mitochondria without an outer membrane), single channel activity of Ca2+-dependent potassium channels of big conductance (BKCa) was demonstrated. The channel activity was increased by the administration of 10-5 M docosahexaenoic acid (DHA), a member of omega-3 PUFA, to the external solution. Addition of paxilin, a selective blocker of BKCa channels, led to a significant inhibition of the channel activity, indicating the involvement of BKCa channels of the inner mitochondrial membrane in the effect of DHA. Addition of DHA elicited hyperpolarizion of endothelial cells. In patches excised from endothelial cells, the addition of DHA to the inner membrane surface enhanced the BKCa single channel activity in a concentration-dependent manner. After removal of membrane cholesterol with methylcyclodextrin, the addition of DHA did not stimulate the activity of BKCa channels. In inside-out patches, lysophosphatidylcholine (LPH) and lysophosphatidylinositol (LPI) were shown to stimulate the BKCa channel activity. Endothelial cells were hyperpolarized in response to these compounds, however, the hyperpolarization to histamine and acetylcholine (Ac) was inhibited by LPH and LPI. It was shown that this effect is mediated by inhibition of the sodium-calcium exchanger.


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
14.

Решетник Л. Л. 
Клініко-лабораторне обґрунтування профілактики і лікування генералізованих захворювань пародонта у хворих на нервову анорексію / Л. Л. Решетник. — Б.м., 2021 — укp.

У дисертації наведено наукове обґрунтування і практичне вирішення однієї з актуальних задач терапевтичної стоматології - підвищення ефективності діагностики, профілактики та лікування генералізованих захворювань пародонта у хворих на нервову анорексію шляхом патогенетичного обґрунтування методів фармакологічної корекції виявлених змін білкового та ліпідного обміну, оксидантно-антиоксидантного гомеостазу тканин пародонта та імунологічної реактивності.Нервова анорексія (НА) – серйозний розлад психіки, що проявляється у порушенні харчування, коли особа свідомо себе обмежує в спожитих кілокалоріях з метою схуднення різноманітними методами при хибному уявленні щодо власної ваги (Bulik C., 2006, Steinhausen H. C., 2009, Goh KH, Lee EL., 2015). За даними ВООЗ, рівень НА коливається від 0,28 до 1,5 на 100 000 населення, з частотою 1,3- 5,2% у жінок і 0,2-0,9% у чоловіків та має схильність до зростання. Виявлено, що смертність від анорексії в 3 рази вище, ніж від інших психічних захворювань, а особливо високий рівень смертності у осіб, що мають критично низьку масу тіла і тривало існуючу хворобу. Особливим є те, що пацієнти з НА майже ніколи не вважають себе хворими, не визнають свою проблему і старанно її приховують, навіть від самих близьких. Hunt D. (2013) переконаний, що нервова анорексія – захворювання нашого часу та одна з важливих хвороб століття. Відомо, для хворих з НА характерні стереотипні форми поведінки, спрямовані на обмеження прийому їжі і ретельний контроль за витратою енергії. Крім того, характерними є «неспецифічні порушення», які зазвичай включають в себе порушення уявлення про свій імідж, зниження настрою, імпульсивності поведінки і прояви спотвореного міжособистісного спілкування (Devlin B., 2002; LioydS., Yiend J., Schmidt U., Tchanturia K., 2014; Lloyd EC, Haase AM, Verplanken B., 2018).Доведено, що хворим на НА притаманні певні особливості, що, ймовірно, обумовлені впливом генетичного фактору: схильність до нав'язливих станів, прагнення до досконалості, високий рівень тривожності і так чи інакше змінені, але стереотипні варіанти поведінки. Вчені відзначають, що нервова анорексія не обмежується тільки психологічними порушеннями і соціальними наслідками, ключовим моментом є порушення соматичних функцій організму (Voderholzer U, Cuntz U, Schlegl S., 2012; Goh KH, Lee EL., 2015; Keski-Rahkonen A1, Mustelin L., 2016).^UThe dissertation presents scientific substantiation and practical solution of one of the urgent tasks of therapeutic dentistry - increase of efficiency of diagnostics, prevention and treatment of generalized parodontal diseases in patients with anorexia nervosa by pathogenetic substantiation with methods of pharmacological correction of detected changes of protein and lipid metabolism immunological reactivity.Anorexia nervosa (AN) is a serious mental disorder that manifests itself in eating disorders, when a person consciously limits her-/himself in calories consumed in order to lose weight by various methods with a misconception about their own weight (Bulik C., 2006, Steinhausen H.C., 2009, Goh K.H., Lee E.L., 2015). According to the WHO, the level of AN ranges from 0.28 to 1.5 per 100,000 population, with a frequency of 1.3-5.2% in women and 0.2-0.9% in men and has a tendency to increase. Mortality from anorexia was found to be 3 times higher than from other mental illnesses, and a particularly high mortality rate in people with critically low body weight and long-standing illness. What is special is that patients with AN almost never consider themselves ill, do not admit their problem and carefully hide it, even from their relatives. Hunt D. (2013) is convinced that anorexia nervosa is a disease of our time and is one of the important diseases of the century.It is known that patients with AN are characterized by stereotyped behaviors aimed at limiting food intake and careful control of energy expenditure. In addition, "nonspecific disorders" are typical, which usually include disturbances in the perception of their image, low mood, impulsive behavior and manifestations of distorted interpersonal communication (Devlin B., 2002; Lioyd S., Yiend J., Schmidt U., Tchanturia K., 2014; Lloyd E.C., Haase A.M., Verplanken B., 2018).It is proved that patients with AN have certain features that are probably due to the influence of genetic factors: a tendency to obsessions, the desire for perfection, a high level of anxiety and somehow changed, but stereotypical behaviors. Scientists note that anorexia nervosa is not limited to psychological disorders and social consequences, the key point is the violation of somatic functions of the body (Voderholzer U, Cuntz U, Schlegl S., 2012; Goh K.H., Lee E.L., 2015; Keski-Rahkonen A., Mustelin L., 2016).


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
15.

Буслов П. В. 
Моделі та методи диференціації даних консолідованої інформації для систем підтримки рішень / П. В. Буслов. — Б.м., 2021 — укp.

Дисертаційна робота присвячена вирішенню науково-практичної задачі підвищення оперативності прийняття управлінських рішень шляхом використання моделей та методів диференціації даних консолідованої інформації.Для досягнення мети дисертації були отримані такі результати досліджень: розроблено інформаційну модель персонального і групового соціальних портретів, на основі OSINT-технології, що дозволило знизити ризики порушення приватності та законів при збереженні повноти та якості вхідних даних; удосконалено метод управління соціальними процесами, що відрізняється від відомих синтезом загальної системної моделі управління в єдину тріадну ієрархічну систему, що дозволило знизити невизначеність у вирішенні завдань вибору різних варіантів управлінських рішень; отримала подальший розвиток модель процесу визначення значущості параметрів соціального профілю, що відрізняється від відомих використанням удосконаленого коефіцієнту значущості, що дозволяє знизити невизначеність вхідних даних ті підвищити оперативність прийняття рішень; розроблені у роботі методи та моделі є науково-практичною основою для диференціації консолідованої інформації та розроблені на їх базі алгоритми та програми дозволили зменшити часові витрати на аналіз великих обсягів даних при збереженні рівня об'єктивності оцінювання порівняно з залученням експертів.^UThe dissertation is devoted to solving the scientific and practical problem of increasing management decision-making efficiency by using models and methods of differentiation of consolidated information data.The purpose of the dissertation determined the need to set and solve several specific research problems:to analyze existing models and methods of consolidated information data differentiation on the example of the construction of the social portrait, to justify the choice of research objectives;to develop fuzzy criteria to determine the significance of the social profile information components;to develop information models of personal and group social portraits formation based on OSINT-technology of legal obtaining and use of information from open sources;to improve the method of modeling the social profile using the optimization of the transformation of Big Data structures;to investigate the developed models and methods of forming social portraits and develop practical recommendations for their application.The object of the paper is the processes of consolidated information differentiation.The subject of the paper is models and methods of consolidated information data differentiation.Currently, decision support systems are widely used in various spheres of human activity. They need to process large amounts of consolidated information to function. Such processing often has to be done under time constraints and using insufficient computing resources of decision-making information systems. Decision-making systems mainly operate in real-time, which imposes stringent requirements on these systems' timeliness.The management decision-making speed increase may be obtained by improving the methods of data processing management. Based on the consolidated information characteristics, data differentiation methods, which allow the processing of large amounts of data, are used to reduce data processing time. However, the currently existing models and methods of data differentiation do not allow to fully obtain the proper values of the operability indicators. Therefore, there is a contradiction between the increasing volume of processed information and requirements for speed of decision-making and existing models and methods of processing consolidated information, which determines the relevance of the purpose of this dissertation research The dissertation research was conducted using the mathematical apparatus of graph theory, database theory, and the concept of non-relational data warehouses, Big Data technology, text analytics technology, parallel data processing methods, methods of research and construction of neural networks, multimedia data analysis methods.To achieve the aim of the dissertation, the following research results were obtained: an information model of personal and group social portraits was developed, based on OSINT-technology, which allowed reducing the risks of confidentiality violations while maintaining the completeness and quality of the input data; the method of management of social processes has been improved, which differs from the known by the synthesis of the general system model of management into a single triadic hierarchical system, which allowed reducing the uncertainty in solving the problems of selecting different options for management decisions; the model of the process of determining the significance of the social profile parameters has been further developed, which differs from the known ones by using an improved coefficient of significance, which reduces the uncertainty of the initial data and increases the speed of decision-making; the methods and models developed in the work are a scientific and practical basis for the differentiation of consolidated information, and the algorithms and programs developed on their basis allowed reducing the time spent on the analysis of large amounts of data while maintaining the level of objectivity of the evaluation compared to the involvement of experts.The practical significance of the results is that the methods and models developed in the work are a scientific and practical basis for the differentiation of consolidated information. The algorithms and programs obtained on their basis made it possible to reduce the time loss for the analysis of large amounts of data while maintaining the level of objectivity of the evaluation by 7% compared to inviting experts.The developed Big Data processing models allowed carrying out the transformation of structures of large data sets by 5% faster compared to classical models.The model developed on the basis of OSINT-technology has reduced the time to find the necessary information by 8%.The dissertation research results were used in the work of Horizont LLC Kharkiv, Radiant LLC Kharkiv, Teploenergosistemy LLC Kharkiv and in the educational process of the EC department of Kharkiv National University of Radio Electronics.


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
16.

Капітанова Л. В. 
Аналіз та синтез злітно-посадкових характеристик модифікацій літаків транспортної категорії / Л. В. Капітанова. — Б.м., 2021 — укp.

Об'єкт дослідження – злітно-посадкові характеристики модифікацій літаків транспортної категорії; мета дослідження – створення методу удосконалення ЗПХ модифікацій літаків транспортної категорії до їх значень, заявлених для базової моделі; методи дослідження – базуються на вимогах FAR-25, IKAO за нормованими параметрами для зльоту і посадки, а також на підставі нового методу формування тягооснащеності більш важкої модифікації та використання принципово нових локальних конструктивів у крилі ЩІЗ (щілинні інтерцептори в закрилках) і в шасі з ДЕК (додаткові енергетичні камери); оцінка ефективності ДЕК зроблена на основі розрахункових моделей і експериментально (копрові випробування); оцінка ефективності ЩІЗ зроблена шляхом продувки високомеханізованого крила в аеродинамічній трубі; результати – використання нового методу формування тягооснащеності більш важкої модифікації та ДЕК і ЩІЗ дозволило скоротити довжини розбігу при зльоті на 26…28 %, пробігу при посадці на 35…38 %; новизна – уперше запропоновано й реалізовано пакет нових концептуально-структурних положень формування ЗПХ, що забезпечує використання більш продуктивних модифікацій на аеродромах, заявлених для базового літака; уперше розроблено новий метод формування основних параметрів модифікацій (стартової маси і тягооснащеності); уперше запропоновано застосовування інтерцепторів у щілинах висувних закрилків (ЩІЗ), удосконалено амортизаційні системи стояків шасі шляхом уведення ДЕК; встановлено вплив незрівноваженості посадкової маси модифікації піднімальною силою крила, в момент приземлення літака, на переміщення центра мас на наземних ділянках негальмівного пробігу при посадці, що забезпечує більш раннє включення гальмівних пристроїв і скорочення ділянки негальмівного пробігу; що дало можливість забезпечити базування більш важкої модифікації літака Ан-140-200 на ЗПС, заявленої для базового літака; ступінь впровадження – результати досліджень використані і упроваджено на АТ «ФЕД», ТОВ «Прогрестех-Україна», НДІ ПФМ, ДП «Антонов» і в навчальному процесі Національного аерокосмічного університету ім. М. Є. Жуковського «Харківський авіаційний інститут»; галузь використання – проектування авіаційної техніки.^UObject of research take-off and landing performance (TLP) of transport category aircraft modifications; goal of research creation of method of TLP improvement of transport category aircraft modifications to the values assigned for base model; methods of research are based on the requirements of FAR-25, ICAO as per standardized parameters for takeoff and landing, and on the basis of a new method of forming thrust-to-weight ratio of heavier modification and use of fundamentally new local structures in the wing (slotted spoilers in flaps (FSS)) and in the landing gear (with additional energetic chambers (AEC)), evaluation of effectiveness of the FSS is based on computational models and experiments (copra tests), the FSS efficiency is evaluated by blowing a highly mechanized wing in the wind tunnel; the results the use of a new method of forming thrust-to-weight ratio of heavier modification, and of FSS and AEC allowed to reduce the takeoff run length by 26…28 %, landing run length by 35…38 %; novelty for the first time a package of new conceptual and structural provisions for TLP formation has been proposed and implemented, which ensures the use of more productive modifications at aerodromes assigned for base aircraft; for the first time a new method of forming the basic parameters of modifications (starting weight and thrust-to-weight ratio) has been developed; for the first time the use of spoilers in the slotted retractable flaps (FSS) has been proposed, the damping systems of landing gear struts have been improved by applying AEC; the influence of imbalance of landing mass of modification by lifting force of a wing (at the moment of landing of the plane) on CG shift on ground sites of non-braking landing run has been set that provides earlier application of brake devices and reduction of a site of non-braking run which provides basing the heavier modification of the An-140-200 on a runway; the degree of implementation research results have been used and implemented at "FED" JSC, "Progrestech-Ukraine" LLC, PFM Research Institute, Antonov Company and in the educational process of the National Aerospace University "Kharkiv Aviation Institute"; field of application designing of aircraft.


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
17.

Мірзоєв Р. Ш. 
Міжнародно-правове регулювання транскордонного співробітництва (на прикладі України). / Р. Ш. Мірзоєв. — Б.м., 2021 — укp.

Дисертаційна робота є першим у вітчизняній науці міжнародного права комплексним дослідженням особливостей міжнародно-правового регулювання транскордонного співробітництва (на прикладі України). Актуальність вибору теми дисертаційної роботи обумовлена міжнародним співробітництвом між територіальними громадами і владами, які перебувають під юрисдикцією різних держав, але при цьому розташовані у географічно суміжних районах, розділених державним кордоном. Особливо важливим для територіальних громад і влад України є транскордонне співробітництво з територіальними громадами і владами сусідніх з Україною держав – членів Європейського Союзу (Польщею, Словаччиною, Угорщиною та Румунією), оскільки саме транскордонне співробітництво розглядається як один із найбільш ефективних факторів європейської інтеграції. У дисертації узагальнено і систематизовано особливості міжнародно-правового регулювання транскордонного співробітництва в рамках Ради Європи, Європейського Союзу, у міжнародно-правовій практиці України і в чинному законодавстві України. Встановлено, що на універсальному рівні міжнародно-правове регулювання транскордонного співробітництва практично відсутнє і зводиться до міжнародно-правових актів рекомендаційного характеру, які загальним чином сприяють розвитку міжнародного співробітництва територіальних громад і влад. Таким чином, основу міжнародно-правового регулювання транскордонного співробітництва для України складають відповідні міжнародно-правові акти регіонального (європейського) характеру, а також двосторонні міжнародні договори із сусідніми країнами. Питання транскордонного співробітництва в Європейському регіоні врегульовані на підставі правових актів двох європейських регіональних міжнародних організацій – Ради Європи і Європейського Союзу. Основні правові акти, які регулюють транскордонне співробітництво в рамках Ради Європи, це – Європейська (Мадридська) рамкова конвенція про транскордонне співробітництво між територіальними общинами або властями 1980 р., три додаткові протоколи до неї 1995 р., 1998 р. і 2009 р., а також Європейська хартія місцевого самоврядування 1985 р. Зазначені міжнародні договори є міжнародно-правовим зобов'язанням для України, а основним вітчизняним актом імплементації Рамкової конвенції є Закон України «Про транскордонне співробітництво» 2004 р. У свою чергу Європейський Союз прийняв низку регламентів, що регулюють питання транскордонного співробітництва, найважливіші з яких це – Регламент (EC) № 1082/2006 від 05.07.2006 р. про європейське об'єднання територіального співробітництва (ЄОТС) і Регламент (EU) № 1302/2013 від 17.12.2013 р., який доповнив попередній Регламент в частині роз'яснення, спрощення та вдосконалення створення та функціонування європейських об'єднань територіального співробітництва (ЄОТС). На підставі Загальнодержавної програми адаптації законодавства України до законодавства Європейського Союзу Україна має враховувати у своєму національному законодавстві акти вторинного права ЄС (зокрема і зазначені регламенти), які регулюють питання транскордонного співробітництва за участю територіальних громад і влад України.Встановлено, що Європейський Союз приймає власні обов'язкові правові акти у сфері транскордонного співробітництва у формі регламентів Європейського Парламенту і Ради ЄС, а також у формі імплементаційних регламентів Європейської Комісії. Акти рекомендаційного характеру у сфері 3 транскордонного співробітництва приймають Парламентська Асамблея, Комітет Міністрів, Конгрес місцевих і регіональних влад Ради Європи, Комітет регіонів Європейського Союзу, а також міжнародна неурядова організація – Асоціація європейських регіонів.^UThis dissertation is the first comprehensive study of the specifics of international legal regulation of transfrontier cooperation (based on the case of Ukraine) in the Ukrainian school of international law. The subject matter of the dissertation is relevant due to international cooperation between territorial communities and authorities that reside in different state jurisdictions but are located in geographically adjoining areas separated by a state border. Especially important for Ukrainian territorial communities and authorities is transfrontier cooperation between the territorial communities and authorities of the neighboring European Union member states (Poland, Slovakia, Hungary and Romania), since transfrontier cooperation is considered one of the most effective factors of European integration. The dissertation generalizes and systematizes the specifics of international legal regulation of transfrontier cooperation in the Council of Europe, the European Union, the international case law of Ukraine and the current Ukrainian legislation. It argues that at a universal level, international legal regulation of transfrontier cooperation is virtually nonexistent and limited to recommendatory international instruments, which generally encourage the development of international cooperation between territorial communities and authorities. Consequently, the basis for international legal regulation of transfrontier cooperation for Ukraine rests on the corresponding international instruments of regional (European) nature, as well as bilateral international agreements with its neighboring countries. The matter of transfrontier cooperation in Europe are regulated by legal instruments of two European international organizations, the Council of Europe and the European Union. The main legal instruments regulating transfrontier cooperation in the Council of Europe are the 1980 European (Madrid) Outline Convention on Transfrontier Co-operation between Territorial Communities or Authorities, its three additional protocols of 1995, 1998, and 2009, and the 1985 European Charter of Local Self-Government. The above international agreements are international obligations for Ukraine, while the main national act for implementing the Outline Convention is the 2004 Law of Ukraine «On Trans-Frontier Cooperation». For its part, the European Union has adopted a number of regulations on transfrontier cooperation, of which the most important ones are Regulation (EC) No 1082/2006 of 5 July 2006 on a European Grouping of Territorial Cooperation (EGTC) and Regulation (EU) No 1302/2013 of 17 December 2013 amending the previous Regulation (EC) No 1082/2006 as regards the clarification, simplification and improvement of the establishment and functioning of European groupings of territorial cooperation (EGTC). According to the National Program on Adaptation of Ukrainian Legislation to the Legislation of the European Union, Ukraine must recognize in its national legislation the non-legislative acts of the EU (including the abovementioned Regulations) that regulate transfrontier cooperation involving territorial communities or authorities of Ukraine.It has been established that the European Union adopts its own binding legal instruments regarding transfrontier cooperation in the form of regulations of the European Parliament and the Council of the EU, as well as implementing regulations of the European Commission. Recommendatory acts on transfrontier cooperation are adopted by the Parliamentary Assembly, the Committee of Ministers, the Council of Europe Congress of Local and Regional Authorities, the European Committee of the Regions, and one international non-governmental organization, the Assembly of European Regions.The dissertation analyzes the meaning of the concept of «transfrontier cooperation» as used in the documents of the Council of Europe and the European Union. It concludes that the term «transfrontier cooperation,» used in the documents of the Council of Europe and in particular the 1980 European Outline Convention on Transfrontier Co-operation between Territorial Communities or Authorities and its protocols, and the term «cross-border cooperation,» used in the documents of the European Union, have identical meaning, because these terms refer to the same international relations that arise at the local level between territorial communities provided they possess a common state frontier. It is established that the term «transboundary,» used in universal and regional international agreements, does not refer to matters of transfrontier cooperation, since a) the implementers of these agreements are states, not territorial communities or authorities; and b) the subject matter of these agreements are interstate public relations, not relations at a local level.


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
18.

Челтонов М. М. 
Одержання амоній і калій перхлоратів та октогену переробкою енергоконденсованих систем із закінченим терміном зберігання / М. М. Челтонов. — Б.м., 2021 — укp.

Дисертаційну роботу присвячено встановленню закономірностей фізико-хімічних процесів одержання амоній та калій перхлоратів і октогену з енергоконденсованих систем для вторинного використання. Амоній і калій перхлорати, октоген широко застосовують у промислових вибухових речовинах (ВР), композиційних складах твердого ракетного палива (ТРП) та інших енергоконденсованих системах. Багатьом країнам доводиться імпортувати ці компоненти, наприклад Україні, де їх виробництво відсутнє. Вирішення проблеми дефіциту цих компонентів можливе за рахунок створення надійних технологій переробки вторинних ресурсів (боєприпасів, бойових частин, ракетних двигунів твердого палива) із закінченим терміном зберігання. Ресурсозворотні технології є економічно й екологічно більш доцільними порівняно з технологіями ліквідації, оскільки дозволяють отримувати сировину для повторного цільового застосування вилученням з матеріалів, непридатних до використання. Серед вторинних ресурсів для отримання цих енергетичних речовин на особливу увагу заслуговують споряджені корпуси двигунів твердого ракетного палива (СКД ТРП) із закінченим терміном зберігання, кількість яких в Україні сягає 1800 т. Аналіз наукової літератури свідчить, що найбільш вивченою і відпрацьованою технологією переробки СКД ТРП зі збереженням сировинної бази є метод гідромеханічного вимивання, під час якого утворюються фрагменти палива, які можуть бути утилізовані у складі промислових вибухових речовин (ВР) або використані як сировина для вилучення цінних компонентів. Визначити найкращі умови для отримання цих компонентів на основі літературних джерел неможливо, оскільки дослідження проводили в різних умовах і з різними сировинними ресурсами. Повністю відсутні дані про вилучення компонентів з того типу ТРП, які наявні в Україні. Таким чином, переробка ТРП з отриманням амоній та калій перхлоратів і октогену є актуальною науково-технічною задачею, вирішення якої потребує виконання експериментальних досліджень. Об'єктом досліджень є технологічні процеси одержання амоній та калій перхлоратів і октогену з енергоконденсованих систем із закінченим терміном зберігання. Проведені дослідження дозволяють отримати цінні енергетичні речовини (амоній і калій перхлорати, октоген) для повторного їх використання у промислових вибухових речовинах, композиційних складах ТРП.^UThis thesis paper considers establishing the regularities of physicochemical processes of obtaining ammonium and potassium perchlorates and octogen (HMX) from re-used energy-condensed systems. Ammonium and potassium perchlorates, and HMX are widely used in industrial explosives, solid rocket propellant (SRP) compositions and other energy-condensed systems. Many countries where their production is unavailable, such as Ukraine, have to import these components. The problem of their shortage can be solved using technologies of secondary resources processing (ammunition, warheads, solid propellant rocket engines) with expired storage life and unsuitable for further use. Resource-recovery technologies are economically and environmentally feasable in comparison with destruction technologies as they allow raw materials to be obtained for targeted reuse by removing ones from materials unsuitable for use.Among the secondary resources for obtaining these energy substances, special attention should be paid to the equipped casings of expired solid rocket propellant engines (EC SRPs), the quantity of which is about 1800 thousand in Ukraine. The analysis of patents and scientific literature shows that the most studied and well proven resource-recovery technology for EC SRPs processing with the preservation of the raw material base is a hydromechanical washing-out method during which fuel fragments are formed. These fragments can be disposed of in the composition of industrial explosives, or used as raw materials for the extraction of valuable components. It is impossible to determine the best conditions for obtaining these components on the basis of published sources, since the studies were carried out at different conditions and with different raw materials. There is no data on the extraction of components from the type of SRPs that are available in Ukraine. Therefore, the processing of SRPs with obtaining ammonium and potassium perchlorates and HMX is a topical scientific and technical issue, the solution of which requires experimental research. The object of research is the technological processes of obtaining ammonium and potassium perchlorates and octogen from from expired solid rocket fuel. The conducted research makes it possible to receive valued energy substances (ammonium perchlorate, potassium perchlorate, HMX) for reuse within industrial explosives and SRP compositions.


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
19.

Лінійчук Н. В. 
Санітарно-гігієнічна оцінка продуктів забою курчат-бройлерів за застосування енрофлоксацину / Н. В. Лінійчук. — Б.м., 2021 — укp.

Вперше в Україні проведено оцінку придатності методу з визначення енрофлоксацину у м'ясі, крові та посліді курчат-бройлерів відповідно до Рішення Комісії 657/2002/ЄС. Проаналізовано результати державного моніторингу антибактеріальних речовин в Україні за 2013–2019 роки. За досліджуваний період виявлено два позитивних результати в яйцях, що містили залишковий вміст енрофлоксацину.Із досліджених проб м'яса курчат бройлерів у 74,4 % проб було виявлено залишковий вміст енрофлоксацину, який не перевищував МДР.Випоювання курчатам-бройлерам енрофлоксацину в терапевтичній концентрації не впливає на їх клінічний стан. Не виявлено впливуенрофлоксацину на прирости живої маси курчат-бройлерів дослідних груп, проте встановлено збільшення показників забійного виходу курчат на 14 добу після випоювання препарату. За хімічними показниками м'ясо курчат-бройлерів дослідної групи було свіжим. Проте за реакцією з купруму сульфатом, аміаком, солями амонію м'ясо курчат-бройлерів дослідної групи на 14 добу після застосуванняенрофлоксацину на 4 добу його зберігання було сумнівної свіжості. Найвищий вміст енрофлоксацину, у разі його застосування, буловизначено у шкірі, м'язах крил, стегна. Впродовж всього терміну проведення досліду виявлено високий вміст енрофлоксацину у крові та посліді. М'язи та шкіра курчат-бройлерів, які мали високий вміст енрофлоксацину, за токсико-біологічною оцінкою були лаботоксичними і мали низьку біологічну цінність, проте за мікробіологічними показниками м'ясо відповідає вимогам чинних в Україні нормативно-правових актів. Застосування енрофлоксацину курчатам-бройлерам не вплинуло на рівень та видовий склад мікрофлори у м'язах птиці. Під час проведення гістологічних досліджень виявлено мікроскопічні зміни в усіх м'язах курчат-бройлерів дослідної групи.^UFor the first time in Ukraine, the suitability of the method for quantification of enrofloxacin in muscles tissues, blood and litter of broiler chickens has been assessed in accordance with the European Commission Decision 657/2002/EC. The results of the state monitoring of antibacterial substances application in Ukraine during the years 2013–2019 have been analyzed. Two positive results pertaining to hen eggs containing residual enrofloxacin have been revealed within the study period. Residual content of enrofloxacin, which did not exceed the MRL was also found in 74 % of the studied samples of broiler chicken meat. Enrofloxacin administered in therapeutic concentration orally with drinking water to broiler chickens does not affect their clinical condition. No effect of enrofloxacin on live weight gain of broiler chickens has been found in the experimental groups, however, an increase in weight of chickens slaughtered on the 14th day after cessation of the drug administration has been revealed. According to chemical indices, the meat of broiler chickens of the experimental group was fresh. However, reactions with copper sulphate, ammonia and ammonium salts demonstrated that meat of broiler chickens of the experimental group slaughtered on the 14th day after cessation of enrofloxacin administration was of dubious freshness on the 4th day of its storage. The highest concentration of enrofloxacin in tissues of broiler chickens exposed to enrofloxacin treatment was found in skin, wings and thighs. High levels of enrofloxacin in blood and chicken manure were being detected throughout the study period. The results of toxicological and biological assessment showed that muscles and skin of broiler chickens containing high levels of enrofloxacin were of weak toxicity and of low biological value. However, according to microbiological indices the meat complies with requirements of the regulations that are currently in force in Ukraine. Treatment of broiler chickens with enrofloxacin did not affect the level and species composition of the microflora in poultry muscles. The histological examinationsrevealed microscopic changes in all muscles of broiler chickens of the experimental group.


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
20.

Журавльов О. В. 
Науково-практичне обґрунтування методів управління водним режимом ґрунту в зрошуваних умовах / О. В. Журавльов. — Б.м., 2021 — укp.

Дисертація на здобуття наукового ступеня доктора сільськогосподарських наук за спеціальністю 06.01.02 – сільськогосподарські меліорації (сільськогосподарські науки). – Інститут водних проблем і меліорації НААН України, Київ, 2021. У дисертаційній роботі наведено теоретичне узагальнення та результати експериментальних досліджень, які розв'язують важливу науково-прикладну проблему щодо обґрунтування методів визначення евапотранспірації та призначення поливів сільськогосподарських культур при управлінні водним режимом ґрунту. За результатами досліджень удосконалено методи управління водним режимом ґрунту інструментальними, розрахунковими та методами фітомоніторингу. Встановлено функціональні залежності між вологістю ґрунту та показниками датчиків: Sentek Drill & Drop; Decagon Devices – 10HS, EC5, AquaSpy CTG-02; WaterScout SM-100, Watermark 200SS, які використовують в інтернет-станціях вологості ґрунту та ручних приладах AQUATERR M-350, НН2 (датчик SM-200), МГ44. Обґрунтовано науково-методичні підходи планування зрошення методами фітомоніторингу. Адаптовано розрахункові методи: Пенмана-Монтейта, А.М. і С.М. Алпатьєвих, Д.А. Штойка та М.М. Іванова для умов Степу України в сучасних умовах зміни клімату за вирощування низки овочевих, зернових, олійних та інших просапних культур. Уточнено коефіцієнти, що використовують для розрахунку фактичної евапотранспірації за цими методами. Досліджено вплив водного стресу на евапотранспірацію сільськогосподарських культур та розроблено математичну модель коефіцієнта водного стресу Ks. Встановлено закономірності водного обміну, евапотранспірації та формування продуктивності сільськогосподарських культур в умовах зрошення. Виявлено, що між інтенсивністю транспірації рослин томата сонячною радіацією, відносною вологістю повітря та температурою повітря спостерігається тісний лінійний звʼязок, на що вказують попарні коефіцієнти кореляції, які дорівнюють 0,99, 0,96 та 0,94 відповідно. За результатами кореляційно-регресійного аналізу даних отримано модель залежності інтенсивності транспірації рослин томата протягом доби від екологічних чинників. Виконано розрахунки економічної та енергетичної ефективності методів управління водним режимом ґрунту. Ключові слова: інструментальний метод, розрахунковий метод, методи фітомоніторингу, датчики вологості ґрунту, коефіцієнт водного стресу, евапотранспірація, коефіцієнт культури, водний режим ґрунту.^UIn the thesis it is given theoretical generalization and results of experimental researches which solve an important scientific and applied problem of substantiation of methods for determining evapotranspiration and irrigation of crops in the management of soil water regime. According to the research results, the methods of soil water regime management by instrumental, calculation and phytomonitoring methods have been improved. Functional relationships between soil moisture and sensor performance have been established: Sentek Drill & Drop; Decagon Devices – 10HS, EC5, Aqua Spy CTG-02; WaterScout SM-100, Watermark 200SS, which are used in Internet stations of soil moisture and hand-held devices AQUATERR M-350, НН2 (sensor SM-200), МГ 44. Scientific and methodological approaches to irrigation planning by phytomonitoring methods are substantiated. Adapted calculation methods: Penman-Monteith, A.M. and S.M. Alpatyev, D.A. Shtoyko, M.M. Ivanov for the conditions of the Steppe of Ukraine in modern conditions of climate change, for a number of vegetable, grain, oilseeds and row crops, the coefficients used to calculate the actual evapotranspiration by these methods are specified. The influence of water stress on evapotranspiration of agricultural crops is investigated and a mathematical model of water stress coefficient Ks is developed. Regularities of water exchange, water consumption and formation of productivity of agricultural crops in the conditions of irrigation are established. It was found that there is a close linear relationship between the intensity of transpiration of tomato plants by solar radiation, relative humidity and air temperature, as indicated by pairwise correlation coefficients, which are 0,99, 0,96 and 0,94 respectively. According to the results of correlation-regression analysis of the data, a model of the dependence of the intensity of transpiration of tomato plants during the day on environmental factors was obtained. Calculations of economic and energy efficiency of soil water regime management methods are performed. Key words: instrumental method, calculation method, phytomonitoring methods, soil moisture sensors, water stress coefficient, evapotranspiration, culture coefficient, soil water regime.


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 
...
 

Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського