Бази даних

Автореферати дисертацій - результати пошуку

Mozilla Firefox Для швидкої роботи та реалізації всіх функціональних можливостей пошукової системи використовуйте браузер
"Mozilla Firefox"

Вид пошуку
у знайденому
Сортувати знайдені документи за:
авторомназвоюроком видання
Формат представлення знайдених документів:
повнийстислий
 Знайдено в інших БД:Віртуальна довідка (5)Тематичний інтернет-навігатор (24)Наукова електронна бібліотека (23)Реферативна база даних (781)Книжкові видання та компакт-диски (971)Журнали та продовжувані видання (922)
Пошуковий запит: (<.>U=Е0*80$<.>)
Загальна кількість знайдених документів : 61
Представлено документи з 1 до 20
...

      
1.

Сметана О.М. 
Антропогенна трансформація біогеоценозів Кривбасу (біоіндикація, відновлення, управління): Автореф. дис... канд. біол. наук: 03.00.16 / О.М. Сметана ; Дніпропетр. нац. ун-т. — Д., 2003. — 17 с. — укp.

На підставі результатів біогеоценотичних досліджень встановлено, що структура рослинного покриву у природних спепових біогеоцинозах (БГЦ) стала та детермінована грунтовим покривом та зволоженням. Виявлено, що у грунтах степових БГЦ переважають карбонатизація, нагромадження гумусу аморфного та типу муль, а також соленагромадження. Зазначено, що наземна мезофауна степових БГЦ має сталу еудомінантну морфо-екологічну та трофічну структури. Доведено, що у антропогенних БГЦ рослинний покрив специфічний, його зміни призводять до зміни типу гумусонагромадження (лісове гумусонагромадження у штучних лісових БГЦ) або до зміщення балансу у бік мінералізації гумусу (в агроБГЦ). Встановлено, що зміни чисельності наземної мезофауни (на рівні субдомінантів і рецедентів) під антропогенним впливом зумовлені зменшенням екологічної місткості (за рахунок кількості екологічних ніш і трансформації екологічного простору певних з них). Виявлено, що у техногенних БГЦ відбувається докорінна зміна (техногенна дигресія) або формування нового рослинного покрову. Доведено, що у техногенних БГЦ Криворіжжя виникають нові елементарні грунтові процеси: низхідна міграція мулистих шламових часток за профілем (технолесіваж), нагромадження пилуватої фракції у поровому просторі, гіпергенез гірських порід, які не властиві денній поверхні. Зазначено, що загальна чисельність мезофауністичного комплексу БГЦ порушених земель залежить від стадії формування БГЦ та якісного складу грунтотворної породи. Виявлено індивідуальну сполученість індикаторних блоків наземнної мезофауни з елементарними грунтовими процесами. Встановлено, що у регіоні переважають БГЦ техногенного підтипу антропогенного типу біогеосфери.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: П32.233(4УКР-4ДНІ) + Е0*806.3(4УКР-4ДНІ) + Е0*801.48(4УКР-4ДНІ) +
Шифр НБУВ: РА323344

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
Категорія: Біологічні науки   
2.

Перепелиця О.О. 
Аутекологічні особливості поглинання флуоридів рослинами лучних біотопів Чернівецької області: автореф. дис... канд. біол. наук: 03.00.16 / О.О. Перепелиця ; Чернів. нац. ун-т ім. Ю.Федьковича. — Чернівці, 2009. — 19 с. — укp.

Уперше досліджено вміст флуоридів у рослинах лучних біотопів Чернівецької області. Встановлено специфіку поглинання флуоридів рослинами залежно від їх таксономічної належності. Серед трав'янистих рослин лучних біотопів за комплексом запропонованих показників виявлено рослини з різним рівнем поглинання флуоридів. Досліджено вплив комплексу едафічних, орографічних і кліматичних чинників на поглинання флуоридів рослинами. Проведено комплексне оцінювання впливу едафічних чинників на поглинання флуоридів рослинами різних видів за допомогою регресійного аналізу.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Е0*805.9-658.1-09(4УКР-4ЧЕН) + П221-273.16(4УКР-4ЧЕН) +
Шифр НБУВ: РА362892

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
Категорія: Біологічні науки   
3.

Голтвянський А.В. 
Біоакумуляція іонів металів клітинами зелених водоростей та одержання біомаси, багатої на мікроелементи: Автореф. дис... канд. біол. наук: 03.00.20 / А.В. Голтвянський ; НАН України. Ін-т біохімії ім. О.В.Палладіна. — К., 2002. — 18 с.: рис. — укp.

Досліджено механізми стійкості мікроводоростей та біоакумуляції іонів металів клітинами Dunaliella viridis з метою одержання біомаси водоростей, збагачених міддю, залізом, селеном. Встановлено, що клітини Dunaliella viridis адаптовані до високих концентрацій іонів міді. Наведено мідєрезистентний штам, який відрізняється від вихідного вмістом нуклеїнових кислот та білків. Одержано штам резистентний до високих концентрацій сірчанокислої міді. Визначено морфологічну та функціональну гетерогенність клітин у культурі Dunaliella viridis. Клітини даної культури розділено методом диференційного центрифугування на важку та легку фракції. Розглянуто селективно-метаболічну гіпотезу, що пояснює формування різної стійкості клітин водоростей до токсиканту залежно від рівня метаболізму. Доведено можливість одержання біомаси даної культури, багатої на мікроелементи, яка може використовуватись як харчова домішка.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Е521.28-641 + Е0*803.21-23 +
Шифр НБУВ: РА322084

Рубрики:

      
Категорія: Біологічні науки   
4.

Гамуля Ю.Г. 
Біогеоценологічна характеристика галофітних дібров Степового Придніпро'я, іх охорона, поновлення і раціональне використання: Автореф. дис... канд. біол. наук: 03.00.16 / Ю.Г. Гамуля ; Дніпропетр. нац. ун-т. — Д., 2001. — 20 с. — укp.

Досліджено особливості існування галофітних дібров, формування їх грунтів у степовій зоні України. Проаналізовано стан проблеми вивчення галофітних дібров лівих приток Дніпра. Викладено методологічні підходи до їх вивчення з використанням біогеоценотичних методів дослідження. Наведено результати вивчення біогеоценозів галофітних дібров долин річок Орель і Самара. Розглянуто особливості вертикальної структури біогеоценозів галофітних лісів та окремих частин біогеоценозів. Установлено, що у заплавах степових річок шляхи генезису грунтів у галофітних дібровах досить специфічні. Визначено нові типи лісу, які запропоновано для включення до типологічної схеми лісів степової зони України за основними екотипами, наведено їх діагностичні описи.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Е0*806.3(45УКР),022
Шифр НБУВ: РА315842 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

      
Категорія: Біологічні науки   
5.

Павличенко А.В. 
Біоіндикаційна оцінка екологічного стану територій гірничопромислових центрів Дніпропетровської області: автореф. дис... канд. біол. наук: 03.00.16 / А.В. Павличенко ; Чернів. нац. ун-т ім. Ю.Федьковича. — Чернівці, 2008. — 21 с. — укp.

З використанням методів біоіндикації оцінено вплив гірничої промисловості на стан об'єктів навколишнього середовища. Визначено рівні екологічної та еколого-генетичної небезпеки для населення на території гірничопромислових центрів Дніпропетровщини. Виявлено міста з високими рівнями екологічної та еколого-генетичної небезпеки - Жовті Води та Вільногірськ. Апробовано систему еколого-соціального моніторингу на територіях гірничо-промислових центрів Придніпров'я. Одержано модель оцінки стану здоров'я населення за рівнем ушкодженості біоіндикаторів. Одержано експоненціальну модель та шкалу оцінювання небезпеки для здоров'я населення від забруднення грунтів важкими металами за рівнем ушкодженості біоіндикаторів. Установлено залежність зниження рівня токсичності грунтів у разі обробки розчином гумату натрію.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Е0*801.8(4УКР-4ДНІ) + П034.29(4УКР-4ДНІ) + Р11(4УКР-4ДНІ)0 +
Шифр НБУВ: РА360540

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
Категорія: Біологічні науки   
6.

Машталер О.В. 
Біомоніторинг видами Bryophyta техногенно трансформованого середовища південного сходу України: Автореф. дис... канд. біол. наук: 03.00.16 / О.В. Машталер ; Дніпропетр. нац. ун-т. — Д., 2007. — 20 с. — укp.

Установлено певні реакції мохоподібних Bryum argenteum Hedw. та Bryum caespiticum Hedw. на забруднення навколишнього середовища важкими металами (Pb, Zn, Cu, Ni, Mn Fe, Cr, Ca, Sn, Cd, Mo, Sb). Визначено видовий склад бріофітів та проведено біоіндикаційну оцінку ступеня забруднення за умов техногенно трансформованих екотопів південного сходу України. Вивчено особливості розподілу, екологічну, ценотичну та географічну структури мохоподібних. Досліджено частоту потрапляння, проективне покриття та форми росту мохоподібних в екотопах територій промислових підприємств і відвалів вугільних шахт південного сходу України. Уперше для території Донеччини зафіксовано мох Aulaomnium palustre (Hedw.) Schwaegr. (Краснолиманський район, с. Закотне, сосновий ліс, на грунті (2004 р.); м. Макіївка, вершина вугільного відвалу шахти ім. Орджонікідзе (2005 р.)). Уперше на вершині вугільного відвалу (шахта ім. Орджонікідзе) також було знайдено верхоплідний мох Bryum torquesces B. et S. та бокоплідний - Caiergonella cuspidata (Hedw.) Loeske. Установлено, що розвиток мохоподібних в екотопах техногенно трансформованого середовища є досить інформативним індикатором забруднення середовища, тому мохи можуть слугувати адекватними біомаркерами у системі моніторингу за станом середовища.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Е522.2*801.8(4УКР) + Е0*801.48(4УКР) +
Шифр НБУВ: РА349831

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
Категорія: Біологічні науки   
7.

Козловський В.І. 
Важкі метали в екосистемах висотного профілю Чорногори (Українські Карпати): Автореф. дис... канд. біол. наук: 03.00.16 / В.І. Козловський ; Дніпропетр. нац. ун-т. — Л., 2002. — 20 с. — укp.

Встановлено, що у порівнянні з кларковими значеннями, грунти збагачені Pb і Cd (2 - 3 рази), збіднені Fe, Zn (2 - 4 рази), Cu (5 - 13 разів) Mn (20 - 50 разів). Середній вміст Cu, Zn, Mn, Fe у рослинному покриві знаходиться на рівні кларкових значень для рослинності суші. Має місце перевищення над кларковими значеннями (на порядок величини та більше) вмісту Cd і Pb. Вміст макро- та мікроелементів у сніговому покриві не перевищує значень, характерних для найменш антропогенно змінених фонових районів Землі. Концентрації металів у мохах і лишайниках Чореногори є вищими, ніж середні значення для фонових екосистем Європи. Зазначено, що аналіз гербарних зразків мохів початку XX ст. часових трендів нагромадження важких металів не виявив, встановлено, що у гербарних і сучасних зразках трапляються концентрації металів, вищі за середні значення у Європі останнього десятиліття. Виявлено тісні кореляційні зв'язки між елементами у рослинних об'єктах, важливу роль у формуванні мікроелементного складу яких відіграє атмосферне живлення.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Е0*806(4УКР3) + Е0*807*801.48(4УКР3)
Шифр НБУВ: РА319227 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
8.

Процак В.П. 
Вторинний підйом радіоактивних аерозолів при виконанні агротехнічних операцій, осушенні водойм, лугових та лісових пожежах: автореф. дис... канд. техн. наук: 21.06.01 / В.П. Процак ; Ін-т пробл. безпеки атом. електростанцій НАН України. — К., 2009. — 24 с. — укp.

Оцінено параметри вторинного підйому й атмосферного переносу чорнобильських радіонуклідів під час виконання агротехнічних операцій, лугових і лісових пожеж на радіоактивно забруднених територіях з донних відкладів осушених водойм, що зазнали радіоактивного забруднення. Визначено значущість вторинного підйому радіонуклідів у додаткове забруднення територій, дезактивованих населених пунктів і аерального забруднення рослинності. Оцінено параметри радіоактивного аерозолю у зоні забруднення, видів агротехнічних операцій, метеоумов, типу грунту, умов праці. Показано, що незважаючи на значне збільшення концентрації радіонуклідів у повітрі, лугові та лісові пожежі за нормальних метеоумов не призводять до будь-якого значущого перерозподілу радіоактивного забруднення у локальному масштабі, а основний радіологічний ефект пожеж у Чорнобильській зоні зумовлений забрудненням екосистем трансурановими елементами. Експриментально одержано параметри ресуспензії з донних відкладів осушених водойм Чорнобильської зони, необхідні для математичного моделювання атмосферного переносу й оцінювання ризику у разі зниження рівня води у водоймі-охолоджувачі ЧАЕС до природного рівня. Показано, що до цього часу у донних відкладеннях водойми-охолоджувача ЧАЕС основна маса радіонуклідів міститься у матриці паливних частинок, що не зазнали значних змін з моменту аварії на ЧАЕС через нейтральні умови навколишнього середовища.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: П032.27 + Е0*801.1-652.15 + Р126 +
Шифр НБУВ: РА365194

Рубрики:

      
Категорія: Науки про Землю   
9.

Гайдай С.В. 
Геоекологічна оцінка території 30-кілометрової зони Хмельницької АЕС: Автореф. дис... канд. геогр. наук: 11.00.11 / С.В. Гайдай ; Київ. нац. ун-т ім. Т.Шевченка. — К., 2006. — 21 с. — укp.

Розроблено методику геоекологічної оцінки території з використанням ГІС-технологій. На базі ландшафтно-геохімічного підходу визначено зміненість геосистем 30-кілометрової зони Хмельницької АЕС. Побудовано електронні картографічні моделі зміненості геосистем даної зони. Визначено інтегральні показники геоекологічної оцінки території, що дозволяють оптимізувати економічну оцінку антропогенного навантаження на навколишнє природне середовище у зонах впливу АЕС. За результатами геоекологічної оцінки даної території в економічному аспекті проаналізовано вплив Хмельницької АЕС на грунтово-рослинний покрив. Обгрунтовано мережу геосистемного моніторингу дослідженої 30-кілометрової зони.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Д829(45УКР-4ХМЕ)081 + Е0*801.48(4УКР-4ХМЕ) +
Шифр НБУВ: РА345054

Рубрики:

Географічні рубрики:
  

      
Категорія: Біологічні науки   
10.

Чернишенко С.В. 
Динаміка лісових біогеоценозів степової зони України (нелінійні процеси: сукцесії, інформаційні взаємодії, рекультивація): Автореф. дис... д-ра біол. наук: 03.00.16 / С.В. Чернишенко ; Дніпропетр. нац. ун-т. — Д., 2006. — 35 с. — укp.

Розглянуто нелінійні форми динаміки лісових біогеоценозів степової зони України. Побудовано базову множину нелінійних моделей динамічних процесів у лісових біогеоценозах. Сформульовано принципи нелінійної біогеоценології та розглянуто особливості їх використання в лісовому господарстві. Досліджено особливості конкуретних взаємодій популяцій, що становлять основу сукцесійної динаміки. Розроблено класифікацію конкурентних стратегій популяції та запропоновано моделі основних форм сукцесій. Проведено системний аналіз сукцесійних процесів на засадах теорії амфіценозів О.Л.Бельгарда та його лісової типології. Проаналізовано роль біогеохімічних циклів у формуванні нелінійної динаміки лісових біогеоценозів. Розроблено модель амфіценозу як системи протиборчих біологічних кругообігів. На підставі ідей теорії амфіценозів і техногенної біогеоценології розроблено моделі процесу лісопосадок і лісової рекультивації за умов степової зони, розроблено й апробовано алгоритми оптимізації щодо цих моделей.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Е0*805.9-658.1-04(4УКР) +
Шифр НБУВ: РА343221

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
Категорія: Біологічні науки   
11.

Желтоножська М.В. 
Дослідження вертикальної міграції радіонуклідів у ближній зоні ЧАЕС з використанням нерадіохімічних методів: автореф. дис... канд. техн. наук: 21.06.01 / М.В. Желтоножська ; НАН України. Ін-т пробл. безпеки атом. електростанцій. — К., 2008. — 20 с. — укp.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Е0*801.1-652.152 +
Шифр НБУВ: РА356621

Рубрики:

      
Категорія: Біологічні науки   
12.

Давидова І.В. 
Екологічна оцінка забруднення водних об'єктів і грунтового покриву у процесі проведення вибухових робіт при розробці гранітних кар'єрів на Житомирському Поліссі: автореф. дис... канд. с.-г. наук: 03.00.16 / І.В. Давидова ; Житомир. нац. агроекол. ун-т. — Житомир, 2009. — 19 с. — укp.

Досліджено актуальну для Житомирського Полісся проблему впливу вибухових робіт за умов відкритої розробки родовищ на стан довкілля. Розглянуто процеси утворення шкідливих речовин у разі проведення даних робіт на кар'єрах, шляхи їх надходження до земної поверхні та до водних об'єктів. Проаналізовано зміни, які вони можуть спричиняти у природних системах. Висвітлено основні проблеми регіону досліджень, пов'язані з гірничовидобувною діяльністю. Виявлено характер змін хімічних показників кар'єрних вод внаслідок проведення вибухових робіт. На їх базі виведено математичні залежності динаміки основних показників якості води та наведено принципову схему визначення часу, необхідного для самоочистки кар'єрних вод. Експериментальним шляхом виявлено зміни, до яких призводить надходження продуктів вибухового перетворення на земну поверхню. Проаналізовано хімічні перетворення забруднювальних речовин та їх вплив на основні грунтовні показники, пригнічення лісових екосистем.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Е0*801.4(4УКР-4ЖИТ) + Б1(4УКР-4ЖИТ) с7 +
Шифр НБУВ: РА366725

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
Категорія: Біологічні науки   
13.

Матвійчук Л. А. 
Екологічна оцінка осушених біогеоценозів Західного Полісся України: автореф. дис. ... канд. біол. наук : 03.00.16 / Л. А. Матвійчук ; НАН України, Ін-т агроекол. і економіки природокористування. — К., 2011. — 20 с.: рис., табл. — укp.

Вперше в регіоні Західного Полісся України проведено комплексне екологічне обстеженя постмеліорованих природних біогеоценозів і агрокомплексів. Встановлено процеси деградації в структурі біогеоценозів, зміни складу й продуктивності рослинних угруповань регіону. Досліджено типи деградації грунтів на осушених територіях, у т.ч. переосушення, декальцинація, дегуміфікація, окарбоначення, озалізнення, вторинне заболочення, радіаційне забруднення, ерозія. Аналіз росту деревних порід засвідчив різке зниження приростів головних лісотвірних порід та виникнення малопродуктивних похідних угруповань на осушених площах. Доведено, що осушення р.Прип'ять негативно вплинуло на Шацький національний природний парк. Встановлено закономірності виникнення та поширення деградаційних процесів на осушених площах. Запропоновано нові методи оцінювання стану деградації та забрудненості агрокомплексів, що є науковою основою проведення моніторингу постмеліоративних територій. Установлено взаємозв'язок між показниками деградації грунтів і продуктивністю сільськогосподарських культур.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Е0*806.3(4УКР) + П063(4УКР3) + П00(4УКР3)
Шифр НБУВ: РА380620 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
Категорія: Біологічні науки   
14.

Бортнік Л.М. 
Екологічна оцінка урболандшафтів за вмістом важких металів у системі грунт-рослина (на прикладі міста Харкова): Автореф. дис... канд. біол. наук: 03.00.16 / Л.М. Бортнік ; Дніпропетр. держ. ун-т. — Д., 1999. — 19 с. — укp.

Досліджено вміст важких металів у грунтах та рослинах лісопаркової зони міста Харкова. Проведено екологічну оцінку забруднення поверхневого шару грунтового покриву. Складено картосхеми геохімічних ореолів розсіювання основних забруднювачів екосистеми. Проведено оцінку стану рослинного покриву методом біоіндикації. Виявлено види рослин, які толерантні до забруднення важкими металами. Проведено системний аналіз перерозподілу забруднення у системі "грунт - рослина". Отримані результати дозволили вивчити характер розподілу забруднень у ланках урбоекосистеми міста Харкова.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Е0*806.3-641.1(237УКР5-4ХАР),022

Рубрики:

      
15.

Савосько В.М. 
Екологічна роль геохімічних бар'єрів в розподілі та міграції важких металів в грунтах територій, що межують з залізорудними гірничозбагачувальними комбінатами: Автореф. дис... канд. біол. наук: 03.00.16 / В.М. Савосько ; Дніпропетр. нац. ун-т. — Д., 2001. — 19 с. — укp.

Вивчено закономірності розподілу рухомих форм важких металів у чорноземах звичайних і південних. Встановлено, що в грунти щорічно надходить важких металів аерогенним шляхом 0,11 - 66 кг на 1 га та гідротехногенним 0,14 - 126 кг на 1 га. Визначено діапазони грунтових властивостей, що обумовлюють перехід металів з рухомого стану в фіксований. Розроблено спосіб оптимізації вмісту важких металів у грунтах шляхом створення штучних геохімічних бар'єрів міграції в грунті та підтримання показників буферних властивостей грунту в оптимальних межах, що забезпечує перехід забруднювачів з рухомих у фіксовані форми.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: П035.8 + П032.342.9 + Е0*80-641.1
Шифр НБУВ: РА314670 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

      
16.

Троїцька О.О. 
Екологічні аспекти біоутилізації трупної сировини тваринного походження: автореф. дис... канд. біол. наук: 03.00.16 / О.О. Троїцька ; Ін-т агроекол. УААН. — К., 2008. — 22 с. — укp.

Проаналізовано вплив технологічних процесів з утилізації трупної сировини на Токмацькому ветсанзаводі на грунти, поверхневі та підгрунтові води та повітряне середовище. Досліжено вплив стічних вод утильзаводу після проходження очисних сопруд на грунти, що зрошують цими водами та рослини, які вирощують на даних територіях. Встановлено рівень забрудненості мікрофлорою напівфабрикатів і кінцевого продукту процесу утилізації трупної сировини - м'ясо-кісткового борошна. Наведено оцінку екологічної складової процесу утилізації трупної сировини на ветсанутильзаводі, визначено якісну й кількісну диференціацію екодеструктивних процесів, які впливають на об'єкти довкілля. Розроблено комплекс заходів, спрямованих на зменшення негативного впливу на стан навколишнього середовища процесу утилізації трупної сировини на спеціалізованих підприємствах.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: П811.23 + Е0*801.48 +
Шифр НБУВ: РА355807

Рубрики:

      
Категорія: Біологічні науки   
17.

Юрчак Л.Д. 
Екологічні основи алелопатичної взаємодії та післядії ароматичних рослин в агрофітоценозах: Автореф. дис... д-ра с.-г. наук: 03.00.16 / Л.Д. Юрчак ; Ін-т агроекології та біотехнології УААН. — К., 2002. — 35 с. — укp.

Розроблено та практично реалізовано теоретичні засади біологізації агрофітоценозів ароматичних рослин, які започаткували новий напрямок в екології - сільськогосподарську алелопатію. Розкрито алелопатичну взаємодію ароматичних рослин та післядію їх післяжнивних решток і відходів ефіроолійного виробництва, а також екзометаболітів мікроорганізмів, у формуванні алелопатичного режиму грунту, зокрема, грунтовтоми. Досліджено механізми алелопатичної дії виділень ароматичних рослин, в тому числі - ефірних олій, упродовж усього онтогенезу, на сортовому рівні, у рослин різного віку та за різних умов їх вирощування. Встановлено причини грунтовтоми під ароматичними культурами та розроблено шляхи їх подолання, а також з'ясовано роль грунту, як середовища для проявлення алелопатичної дії фітовиділень та їх післядії.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Е0*806.4 + Е50*805.6*801.313
Шифр НБУВ: РА320467 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

      
Категорія: Біологічні науки   
18.

Чонка І. І. 
Екологічні особливості впливу сміттєзвалищ на стан екосистем транскордонного регіону Берег: автореф. дис. ... канд. біол. наук : 03.00.16 / І. І. Чонка ; НАН України ; Ін-т агроекол. і економіки природокористування. — К., 2011. — 20 с. — укp.

Встановлено особливості впливу типових токсикантів полігонів твердих побутових відходів на компоненти екосистем, розміщених у заплавах верхнього басейну р. Тиса у регіоні Берег: грунтові ензими, мікробні угруповання та фітоценози. Вперше для екосистем заплави р. Тиса запропоновано нові напрямки фіторекультиваційних заходів, придатних для використання з метою відновлення порушених біогеоценозів сміттєзвалищ. Висвітлено наукові підходи до збереження цілісності унікальних екосистем заплави р. Тиса, раціонального природокористування та способів відтворення довкілля.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Е0*806.4(4УКР) + Н931.103-4
Шифр НБУВ: РА379499 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

Географічні рубрики:
  

      
19.

Мірзак О.В. 
Екологічні особливості едафотопів урбанізованих територій степової зони України (на прикладі міста Дніпропетровська): Автореф. дис... канд. біол. наук: 03.00.16 / О.В. Мірзак ; Дніпропетр. нац. ун-т. — Д., 2001. — 19 с. — укp.

Всебічно досліджено екологічний стан, морфогенетичні, фізичні та фізико-хімічні властивості грунтів урбанізованої території великого промислового центру півдня України - Дніпропетровська. Розглянуто особливості генезису грунтів, під шляховим покриттям (тексіземів). Визначено екологічні функції міських грунтів в урбоекосистемі. Удосконалено номенклатуру міських грунтів на основі їх просторової та функціональної будови. Узагальнено існуючі класифікації природних та урбанізованих грунтів, запропоновано класифікацію міських грунтів для степової зони України. Складено картосхему антропогенно-перетворених грунтів даного міста. Окреслено науково-обгрунтовані шляхи відновлення, охорони та раціонального використання грунтового покриву промислових центрів степової зони України.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: П031.9(4Укр) + Е0*801.4(4Укр)
Шифр НБУВ: РА319266 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
20.

Бригадиренко В.В. 
Екологічні особливості формування комплексів підстилкових безхребетних лісових біогеоценозів степової зони України: автореф. дис... д-ра біол. наук: 03.00.16 / В.В. Бригадиренко ; Дніпропетр. нац. ун-т. — Д., 2007. — 36 с. — укp.

Досліджено особливості формування комплексів безхребетних тварин підстилкового біогеогоризонту за умов різних типів природних і штучних лісових біогеоценозів степової зони України. Проведено порівняльне вивчення герпетобію із зональними степовими, навколоводними й урбанізованими екосистемами. Створено моделі трофічних мереж, що складаються з двох і трьох трофічних рівнів. Розроблено алгоритм перенесення трофічного навантаження для поліфагів за умов нестачі кормових ресурсів. Досліджено вплив трофічної спеціалізації поліфагів на стабілізацію структури трофічної мережі. Розроблено метод топологічних спектрів для зоологічної діагностики природних і антропогенно трансформованих екосистем. Проведено моделювання впливу на трофічних ресурс популяцій сапрофагів і фітофагів із генераціями, що накладаються. Оцінено вплив антропогенних чинників на герпетобій лісових біогеоценозів степової зони України. Проаналізовано розподіл безхребетних тварин за типами степових лісів. Із використанням факторного та дискримінантного аналізу виявлено закономірності утворення багатовидових комплексів підстилкових безхребетних тварин у різних типах біогеоценозів степової зони України, оцінено взаємовплив різних компонентів герпетобію. Розроблено рекомендації щодо оптимізації герпетобію як складової системи підвищення стійкості лісових біогеоценозів у разі географічної невідповідності умовам існування.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: П342.5(4УКР) + Е0*806.3(4УКР) +
Шифр НБУВ: РА352859

Рубрики:

Географічні рубрики:
...
 

Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського