Бази даних

Автореферати дисертацій - результати пошуку

Mozilla Firefox Для швидкої роботи та реалізації всіх функціональних можливостей пошукової системи використовуйте браузер
"Mozilla Firefox"

Вид пошуку
у знайденому
Сортувати знайдені документи за:
авторомназвоюроком видання
Формат представлення знайдених документів:
повнийстислий
 Знайдено в інших БД:Наукова електронна бібліотека (43)Реферативна база даних (1916)Книжкові видання та компакт-диски (1290)Журнали та продовжувані видання (417)
Пошуковий запит: (<.>U=Е70*73$<.>)
Загальна кількість знайдених документів : 134
Представлено документи з 1 до 20
...

      
Категорія: Біологічні науки   
1.

Смердова Т.А. 
Моделювання та структурний синтез імітаторів потовиділення людини: Автореф. дис... канд. техн. наук: 01.05.02 / Т.А. Смердова ; Держ. ун-т "Львів. політехніка". — Л., 1998. — 16 с. — укp.

Викладені результати теоретичних досліджень принципів побудови, структурного синтезу і моделювання імітаторів потовиділення (ІПВ) та їх практичного застосування для створення метрологічного забезпечення вимірювальних засобів потометрії. Дослідження спрямовані на розробку фізико-математичних моделей імітаторів потовиділення на принципі роздільного аналізу гідродинамічних і теплових процесів, на основі яких визначено закономірності процесів, що відбуваються в ІПВ і обумовлюють їх технічні характеристики. Розроблено методику розрахунку ІПВ, яка включає алгоритмічний опис процедури проектування і забезпечує виконання медико-технічних вимог.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Е70*735.21*71в641.0,022

Рубрики:

      
Категорія: Біологічні науки   
2.

Паніна Ю.Є. 
Фізико- математична теорія гіпотонічного гемолізу еритроцитів людини: Автореф. дис... канд. фіз.-мат. наук: 03.00.02 / Ю.Є. Паніна ; Харківський держ. ун-т. — Х., 1999. — 17 с. — укp.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Е70*732.241.3,022 + Р252.711.51

Рубрики:

      
Категорія: Біологічні науки   
3.

Фролова Л.З. 
Імітаційні моделі масопереносу респіраторних газів в організмі та їх чисельний аналіз: Автореф. дис... канд. техн. наук: 01.05.02 / Л.З. Фролова ; Київ. нац. ун-т ім. Т.Шевченка. — К., 1999. — 17 с. — укp.

Виконана і обгрунтована нова практична спрощена математична модель, на базі якої створена імітаційна модель по дослідженню функціонування системи дихання в організмі людини, а саме процесів газообміну в організмі на тривалих інтервалах часу за умов гіпоксії. Дано якісний аналіз результатів експериментів, які проведені на імітаційній моделі.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Е70*733.236в641.0,022

Рубрики:

      
Категорія: Біологічні науки   
4.

Попівненко Л.І. 
Розробка методу та вимірювання модуля зсуву мембран еритроцитів: Автореф. дис... канд. фіз.-мат. наук: 03.00.02 / Л.І. Попівненко ; Харк. нац. ун-т ім. В.Н.Каразіна. — Х., 2000. — 19 с. — укp.

Розроблено метод вимірювання модуля розтягу за сталої площі (модуля зсуву) мембрани еритроцита людини за часом протікання крізь циліндричний мікрокапіляр певної кількості суспензії з відомим гематокритом. Створено фізико-математичну модель процесу всмоктування еритроцитів людини у циліндричний мікрокапіляр з діаметром, який не перебільшує характерний розмір клітини. Визначено час проходження еритроцита крізь мікрокапіляр у залежності від перепаду тиску на ньому, в'язкості зовнішньоклітинного розчину, модуля зсуву клітинної мембрани, довжини та радіуса мікрокапіляра. Обгрунтовано методику визначення модуля зсування мембрани еритроцита людини за часом протікання крізь мікрокапіляр певної кількості суспензії клітин із заданим гематокритом. Проведено експерименти щодо визначення модуля зсуву мембран еритроцитів консервованої за 4 C крові людини в залежності від строків зберігання (2 - 20 днів).

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Е70*732.241*715.1,022
Шифр НБУВ: РА309199 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

      
Категорія: Біологічні науки   
5.

Бобрякова І.Л. 
Чутливість математичної моделі та оптимальність регуляції функціональної системи дихання: Автореф. дис... канд. фіз.-мат. наук: 01.05.02 / І.Л. Бобрякова ; НАН України. Ін-т кібернетики ім. В.М.Глушкова. — К., 2000. — 16 с. — укp.

Розглянуто актуальні питання математичного моделювання функціональних систем саморегуляції системи дихання за умов напруженого м'язового навантаження й у складній ситуаційній обстановці. Досліджено чутливість математичної моделі системи дихання до зміни фізіологічних параметрів. Розроблено та обгрунтовано математичні моделі саморегуляції системи дихання, що базуються на різноманітних критеріях оптимальності. Здійснено чисельний аналіз моделей керування газообміном за критерієм оптимальності, заснованим на принципі гомеостазу напруження кисню в артеріальній крові, а також за критерієм компромісного вирішення конфліктних ситуацій. Аналіз обчислювальних експериментів дозволив зробити висновки про вплив систем зовнішнього дихання і кровообігу на формування рівнів керуючих впливів, а також про роль гіпоксичного та гіперкапнічного стимулів регуляції у випадку впливу на організм збурень внутрішнього та зовнішнього середовищ.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Е70*733.2*112.6в661.5,022
Шифр НБУВ: РА310464 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

      
Категорія: Біологічні науки   
6.

Кравченко О.К. 
Стан властивостей основних нервових процесів, функції пам'яті та уваги у людей зрілого та похилого віку: Автореф. дис...канд. біол. наук: 03.00.13 / О.К. Кравченко ; Київ. нац. ун-т ім. Т.Шевченка. — К., 2000. — 18 с. — укp.

Встановлено, що властивості основних нервових процесів (функціональна рухливість і сила), сенсомоторні та психічні функції стабілізуються на максимальному рівні у віковій групі 21 - 25 років, після чого спостерігається їх поступове зниження - сповільнене у першому зрілому та більш інтенсивне у другому зрілому, а також похилому віці. Визначено динаміку зв'язків властивостей нервових процесів із сенсомоторними та психічними функціями. З'ясовано, що деякі показники сенсомоторних реакцій різного ступеня складності, параметри пам'яті та уваги досліджуваного вікового періоду мають мінливі зв'язки з властивостями основних нервових процесів. Вперше досліджено вікову динаміку психофізіологічних функцій у людей віком 21 - 74 років з різним рівнем розвитку властивостей основних нервових процесів. Доведено, що у обстежуваних з різним рівнем розвитку властивостей функціональної рухливості та сили нервових процесів, характер та спрямованість онтогенетичних змін психофізіологічних функцій однакові, але враженість їх різна. Особи з високим рівнем властивостей основних нервових процесів характеризувались достовірно вищими показниками пам'яті, уваги, сенсомоторної реактивності, меншими змінами та більш пізнім початком їх зниження, ніж люди з низьким рівнем розвитку типологічних властивостей вищої нервової діяльності.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Е70*739.177.54в2:Ю9,022 + Ю937.43/44
Шифр НБУВ: РА309582 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

      
Категорія: Біологічні науки   
7.

Дахнов С.Л. 
Акустичні властивості респіраторного тракту людини: Автореф. дис... канд. фіз.-мат. наук: 01.04.06 / С.Л. Дахнов ; НАН України. Ін-т гідромеханіки. — К., 2000. — 16 с. — укp.

Експериментально та теоретично досліджено акустичні властивості респіраторного тракту людини. Розроблено ряд сучасних методів електронної багатоканальної реєстрації та комп'ютерної обробки сигналів, характерних для коливань поверхні тіла людини. Проведено аналіз респіраторного тракту як аеродинамічного й акустичного каналів. Досліджено вплив фізичних та фізіологічних особливостей верхніх дихальних шляхів на характеристики шумів дихання.Показано, що завдяки великій швидкості потоку повітря в голосовій щілині виникає його турбулізація і, як наслідок, ефективне шумоутворення. На підставі аналізу спектрально-часових характеристик шумів дихання в нормі та патології проведено об'єктивізацію аускультативних ознак (вербальних моделей). Виконано і досліджено зміни основних і додаткових типів дихання, акустичних характеристик респіраторного тракту хворих в процесі їх одужання.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Е70*733.2*715.2,022 + Р412-431с05
Шифр НБУВ: РА310500 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

      
Категорія: Біологічні науки   
8.

Лизогуб В.С. 
Онтогенез психофізіологічних функцій людини: Автореф. дис... д-ра біол. наук: 03.00.13 / В.С. Лизогуб ; Київ. нац. ун-т ім. Т. Шевченка. — К., 2001. — 29 с.: рис. — укp.

Досліджено закономірності формування психофізіологічних функцій в онтогенезі людини та ролі властивостей основних нервових процесів у сомато-вегетативних реакціях, психічній, професійній, навчальній та спортивній діяльності. Вивчено становлення основних нервових процесів (функціональної рухливості та сили), сенсомоторних, психічних, вегетативних функцій у людей віком 6 - 70 років. Встановлено, що функціональна рухливість і сила основних нервових процесів, сомато-вегетативної функції у дітей, підлітків та юнаків розвиваються поступово та досягають свого найвищого рівня у 18 - 25 років, після чого відбувається зворотний процес - сповільнене їх зниження в першому та більш інтенсивне у другому зрілому та похилому віці. Виявлено, що формування психологічних функцій проходить нерівномірно та неодночасно, фазово змінюється, детермінується характером та інтенсивністю фізичних навантажень. Доведено, що властивості основних нервових процесів становлять нейродинамічну основу поведінкових і когнітивних процесів та їх вегетативного забезпечення.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Е70*73*33 + Ю923
Шифр НБУВ: РА314128 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

      
9.

Конарева І.М. 
Індивідуальні особливості пов'заних з подією ЕЕГ-потенціалів людини: Автореф. дис... канд. біол. наук: 03.00.13 / І.М. Конарева ; Тавр. нац. ун-т ім. В.І.Вернадського. — Сімф., 2001. — 18 с. — укp.

Наведено результати досліджень взаємозв'язку між параметрами, пов'язаними з дією ЕЕГ-потенціалів (ППП), ритмів ЕЕГ і психологічними характеристиками особистості за умов виконання цілеспрямованих поведінкових актів і в стані спокою. Встановлено, що однією з кардинальних причин міжіндивідуальної варіативності амплітудних параметрів ППП і ЕПГ є психологічні характеристики випробуваних. Зареєстровано домінування лівої півкулі головного мозку під час здійснення задачі на час сенсомоторної реакції та правої півкулі у ході відліку часових інтервалів. Охарактеризовано кореляційні взаємовідносини біоелектричних ЕЕГ і психологічних показників з величиною часу реакції та продукованого часового інтервалу. Описано зміни динаміки ППП і ЕЕГ, зумовлені проведеним сеансом біозворотного зв'язку.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Р343.375 + Е70*739.177.52*715.3 + в738.4
Шифр НБУВ: РА317248 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

      
Категорія: Біологічні науки   
10.

Савка Ю.М. 
Особливості гемодинамічного забезпечення дозованих фізичних навантажень в залежності від типу саморегуляції кровообігу: Автореф. дис... канд. мед. наук: 14.03.03 / Ю.М. Савка ; Ін-т геронтології АМН України. — К., 2001. — 17 с. — укp.

Досліджено типологічні особливості гемодинамічних реакцій здорових людей на дозовані фізичні навантаження. Встановлено, що найбільш оптимальні гемодинамічні реакції на одноразові дозовані фізичні навантаження характерні для представників судинного та середнього типів саморегуляції кровообігу (ТСК). Показано існування оптимальних варіантів типів саморегуляції для певних видів навантажень. Отримано кількісні критерії гемодинамічних показників, які можуть бути використано як типологічні нормативи. Аргументовано доцільність використання типів саморегуляції кровообігу для вибору спортивної спеціалізації.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Е70*738.7
Шифр НБУВ: РА314665 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

      
Категорія: Біологічні науки   
11.

Зятковська Н.Є. 
Функціональний стан дихальної системи за різних метеорологічних ситуацій у молодих здорових осіб: Автореф. дис... канд. мед. наук: 14.03.03 / Н.Є. Зятковська ; НАН України. Ін-т фізіології ім. О.О.Богомольця. — К., 2001. — 21 с. — укp.

Розглянуто особливості зовнішнього дихання та легеневого кровообігу в молодих здорових осіб за різних типів погоди. Встановлено, що у разі несприятливого ІІІ типу погоди, на відміну від особливо сприятливого І типу, змінюються співвідношення легеневих об'ємів легень, погіршується прохідність бронхів великого та середнього діаметра. Внаслідок цих змін виявлено суттєве зниження резервних можливостей системи зовнішнього дихання та погіршання кисневотранспортної функції крові. З'совано, що загальний легеневий кровообіг суттєво залежить від типу погоди. У випадку ІІІ типу погоди зафіксовано зростання інтенсивності загального кровонаповнення легень, підвищення швидкості кровотоку судинами великого діаметра. Вивчено зональний кровообіг молодих здорових осіб за різної погоди. Показано, що за умов погоди І і ІІ типів зміни зонального кровообігу є неістотними. Доведено, що це супроводжується достовірним посиленням легеневої вентиляції, переважно через збільшення глибини вдиху, суттєвим поліпшенням бронхіальної прохідності та збільшенням інтенсивності легеневого кровообігу.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Е70*733.233-652.33
Шифр НБУВ: РА315733 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

      
Категорія: Біологічні науки   
12.

Герасимов І.Г. 
Механізми та моделі регулювання функціональних станів організму жінок при дії ендогенних та екзогенних факторів: Автореф. дис... д-ра біол. наук: 03.00.13 / І.Г. Герасимов ; Київ. нац. ун-т ім. Т.Шевченка. — К., 2002. — 32 с.: рис. — укp.

Вивчено функціональні стани (ФС) організму жінок (20 - 40 років) за ендогенних (менструального циклу) та екзогенних (локального зниженого тиску) впливів. Запропоновано ентропійний еквівалент - інтегральний критерій оцінки ФС організму людини та індекс регулювання серцево-судинної системи - параметр, який характеризує індивідуальний ФС, а також показано можливість їх застосуванння. Доведено розвиток фізіологічних ФС із зниженим постачанням киснем та зменшенням pH крові у динаміці нормального менструального циклу жінок та за дії зниженого тиску. За умов впливу зниженого тиску виявлено пускові специфічні та неспецифічні механізми саморегуляції ФС, які завдяки розвитку компенсаторних реакцій призводять до його покращання. Розроблено модель системи індивідуального спрямованого регулювання ФС за допомогою зниженого тиску, що дає можливість покращання ФС організму людини.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Е70*736.324.3 + Р712.56 +
Шифр НБУВ: РА322158

Рубрики:

      
13.

Струтинський Р.Б. 
Дослідження впливу нових активаторів АТФ-залежних калієвих каналів на функції серця та вазомоторні реакції в нормальних та патологічних умовах: Автореф. дис... канд. біол. наук: 14.03.04 / Р.Б. Струтинський ; НАН України. Ін-т фізіології ім. О.О.Богомольця. — К., 2002. — 20 с.: рис. — укp.

Досліджено, що ПФ-10 посилює скоротливу активність міокарду, проявляє антиаритмічну дію та значно покращує функцію ішемізованого серця у період його реперфузії, проявляє кардіопротекторні властивості, подібні до феномену ішемічного прекондиціювання.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Р410.1-52 + Е70*732.12-64 +
Шифр НБУВ: РА322486

Рубрики:

      
14.

Мусієнко О.В. 
Зміни функціональної активності деяких залоз внутрішньої секреції внаслідок фізичного навантаження вправами Хатха-Йоги: Автореф. дис... канд. біол. наук: 03.00.13 / О.В. Мусієнко ; Львів. нац. ун-т ім. І.Франка. — Л., 2002. — 20 с.: рис. — укp.

Досліджено вплив виконання конкретних вправ (асан) Хатха-Йоги та занять Хатха-Йогою протягом тривалого часу на вміст трийодтироніну, тироксину, кортизолу, прогестерону. Показано, що поодиноке виконання асан впливає на вміст цих гормонів у крові. Кожна асана викликає різні зміни. Під час тривалих занять Хатха-Йогою відбуваються такі зсуви в організмі, які призводять до згладження сезонних коливань вмісту досліджених функціональних показників, а саме, підвищення активності ендокринної частини статевих залоз в чоловіків і жінок, нормалізації глюкокортикоїдної функції надниркових залоз, що сприяє зростанню рівня кортизолу, економізації роботи щитоподібної залози, поступовому зниженню кількості продуків ліпопероксидації в крові. Зазначено, що стан електролітного обміну та пульсу під час занять Хатха-Йогою протягом року свідчить про поступовий перехід від переважання реакцій симпатичної нервової системи до парасимпатичної, а це призводить до зростання функціональних можливостей організму. Проаналізовано результати розрахунку взаємних кореляційних функцій, встановлено чітку періодичність змін усіх досліджуваних показників у нормі, синхронність змін кількості тироїдних гормонів, рівня кортизолу та показників осмотичного балансу.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Р359.121 + Е70*737.1-63 +
Шифр НБУВ: РА322209

Рубрики:

      
Категорія: Біологічні науки   
15.

Острова Т.В. 
Діагностичний алгоритм оцінки електричної активності мозку людини у нормі і при деяких формах розладів свідомості: Автореф. дис... канд. мед. наук: 14.03.03 / Т.В. Острова ; Донец. держ. мед. ун-т ім. М.Горького. — Донецьк, 2002. — 20 с. — укp.

Удосконалено діагностику функціонального стану головного мозку з використанням розробленого діагностичного алгоритму оцінки електроенцефалограми (ЕЕГ), що визначає поняття "норма", та у разі непродуктивних форм розладів свідомості. За допомогою методу топографічного картування ЕЕГ розроблено метод інтегрального кількісного аналізу ЕЕГ. Наведено інтегральну кількісну оцінку ЕЕГ, характерну для "ідеальної норми" ЕЕГ, десинхронного та дезорганізованого типів ЕЕГ, а також стану оглушення, сопору, коми 1, коми 2 та коми 3. Встановлено рівні між- та внутрішньопівкульової когерентності в здорової людини та хворих у разі поглиблення розладів свідомості. Досліджено реактивність мозку у відповідь на фотостимуляцію 2,6 і 9 Гц, а також фармакологічний вплив з кількісною оцінкою змін спектральної потужності в досліджуваних діапазонах у здорових добровольців і хворих з порушенням свідомості. Виділено типи реакції центральної нервової системи на фармакологічний вплив. Вперше застосовано метод нейромережнового моделювання для класифікації ЕЕГ й оцінки функціонального стану мозку людини. Одержано в нейромережевій моделі класифікацію ЕЕГ, яка дозволяє класифікувати ступінь порушення ЕЕГ в автоматичному режимі.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Е70*739.177.52*715.3в738.4 + Р627.703-433.75
Шифр НБУВ: РА320257 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

      
Категорія: Біологічні науки   
16.

Бєлінська І.В. 
Морфофункціональні особливості мегакаріоцитів і тромбоцитів при мієлодиспластичному синдромі: Автореф. дис... канд. біол. наук: 03.00.11 / І.В. Бєлінська ; Київ. нац. ун-т ім. Т.Шевченка. — К., 2002. — 20 с.: рис. — укp.

Вивчено цитологічні та цитохімічні характеристики мегакаріоцитів, роль ліпідного матриксу мембран та мембранозв'язаних ферментів у функціонуванні тромбоцитів та розвитку мегакаріоцитів у разі мієлодиспластичного синдрому (МС). За результатами дослідження популяції мегакаріоцитів показано збільшення кількості гіпосегментованих мегакаріоцитів, мікромегакаріоцитів та диспластичних клітин, незрілих базофільних мегакаріоцитів, які утворюють тромбоцити, у разі зменшеної кількості зрілих поліхроматофільних мегакаріоцитів. У випадку МС в мегакаріоцитах зменшується вміст глікогену та неспецифічної естерази. Виявлені зміни будови мегакаріоцитів призводять до утворення функціонально неповноцінних тромбоцитів, що підтверджується гальмуванням агрегації тромбоцитів і зменшенням в них глікогену, азурофільних гранул та кислої фосфатази.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Е70*732.3 + Р252.71 +
Шифр НБУВ: РА322458

Рубрики:

      
Категорія: Біологічні науки   
17.

Кофан І.М. 
Модуляція сегментарних гальмівних процесів при активації сенсорного апарату півколових каналів людини: Автореф. дис... канд. біол. наук: 03.00.13 / І.М. Кофан ; Київ. нац. ун-т ім. Т.Шевченка. — К., 2002. — 20 с. — укp.

Досліджено філологічні механізми впливу активації сенсорного апарату півколових каналів на флексорне моторне ядро та реципрокну взаємодію антагоністичних м'язів верхніх кінцівок людини. Розглянуто зміни Н-відповіді в процесі ізольованої активації рецепторів горизонтального, вертикального, сагітального каналів, а також одночасної стимуляції трьох півколових каналів. Досліджено характер змін тестувальної Н-відповіді під час активації рецепторів півколових каналів у стані з закритими очами в обстежуваних. З урахуванням змін ЕЕГ досліджено можливий вплив рецепторів півколових каналів на флекорне моторне ядро спинного мозку. Охарактеризовано процеси взаємодії антогонистичних м'язів передпліччя людини в стані відносного фізіологічного спокою (з відкритими та закритими очами в пацієнтів) за змінами амплітуди Н-рефлексу флексорних м'язів у випадку кондиціонувального подразнення нервових волокон, які іннервують ексиензорні м'язи. Проаналізовано вплив активації лабіринтів на максимуми прояву реципрокного гальмування в мотонейронному пулі флексорних м'язів з закритими та відкритими очами в обстежуваних.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Е70*739.175*911.2 + Е70*739.175*012
Шифр НБУВ: РА319212 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

      
18.

Бойко С.А. 
Дослідження впливу надвисокочастотного електромагнітного поля на швидкість метаболізму sup137/supCs в організмі при використанні ентеросорбенту: Автореф. дис... канд. біол. наук: 03.00.01 / С.А. Бойко ; Київ. нац. ун-т ім. Т.Шевченка. — К., 2002. — 16 с. — укp.

Розглянуто умови, за яких відбувається деполяризація та гіперполяризація мембран поперечносмугастих м'язових клітин.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Р361 + Е70*731*716-633.4
Шифр НБУВ: РА319951 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

      
19.

Дмитрієва А.В. 
Роль факторів міжклітинної взаємодії в механізмах регуляції центрального і регіонарного кровообігу: Автореф. дис... д-ра мед. наук: 14.03.03 / А.В. Дмитрієва ; НАН України. Ін-т фізіології ім. О.О.Богомольця. — К., 2002. — 40 с.: рис. — укp.

Розроблено концепцію ієрархічної взаємодії факторів міжклітинної взаємодії у регуляції серцево-судинної системи за фізіологічних та патологічних умов. Доведено, що у мікроциркуляторному руслі простациклін є регулятором, який підтримує капілярний тиск та фільтрацію у межах фізіологічної норми через зміни опору перед- та післякапілярних судин. Розглянуто механізм розвитку постішемічної шокової реакції, головною ланкою якої є дилатація периферичних ємнісних судин, підвищення їх розтяжності, депонування значної кількості крові у венозних судинах, обмеження повернення венозної крові до серця, падіння серцевого викиду та артеріального тиску. На підставі хімічної деендотелізації та блокади циклооксигенази визначено роль ендотелія та констрикторних простаноїдів у розвитку гіпоксичного коронароспазму та легеневої гіпертензії. Розкрито механізм гіпотензивної дії великих доз тромбоцит-активуючого фактору. Досліджено, що судинний ендотелій через вивільнення монооксиду азоту (NO) приймає участь у модулюванні тонусу судин, їх реактивності, регулює скорочувальну функцію та еластичні властивості міокарду. Доведено наявність тонкої взаєморегуляції функціональної активності впадаючих до серця судин, міокарда та коронарних судин за допомогою NO. На підставі результатів досліджень встановлено, що NO та простациклін є головними регуляторами базального функціонального стану ефекторних елементів серцево-судинної системи.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Р252.70 + Е70*732.1 +
Шифр НБУВ: РА321973

Рубрики:

      
Категорія: Біологічні науки   
20.

Степаненко В.В. 
Регуляція функціонального стану моноцитів лізосомальними ферментами нейтрофілів при розвитку стрес-синдрому: Автореф. дис... канд. біол. наук: 03.00.13 / В.В. Степаненко ; Київ. нац. ун-т ім. Т.Шевченка. — К., 2002. — 17 с. — укp.

Встановлено існування функціонального зв'язку активності лізосомального апарату нейтрофілів переферичної крові та функціонального стану моноцитів на рівні цілісного організму під час формування стрес-синдрому. На підставі отраманих експериментальних даних доведено, що за умов розвитку стрес-синдрому лізосомальні ферменти нейтрофілів приймають участь у гуморальній регуляції функції моноцитів. Встановлено, що лізосомальні ферменти під час формування стрес-синдрому підсилюють фагоцитарну активність моноцитів, підвищують показники інтегрального НСТ-тесту, впливають на метаболізм РНК, а також визначають активність детоксированної систем неспецифічних естераз на пероксидазну активність моноцитів.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Е70*730*112.4*669.343.25
Шифр НБУВ: РА319206 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:
...
 

Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського