Бази даних

Автореферати дисертацій - результати пошуку

Mozilla Firefox Для швидкої роботи та реалізації всіх функціональних можливостей пошукової системи використовуйте браузер
"Mozilla Firefox"

Вид пошуку
у знайденому
Сортувати знайдені документи за:
авторомназвоюроком видання
Формат представлення знайдених документів:
повнийстислий
 Знайдено в інших БД:Наукова електронна бібліотека (607)Реферативна база даних (3174)Книжкові видання та компакт-диски (17399)Журнали та продовжувані видання (7083)
Пошуковий запит: (<.>U=Э37$<.>)
Загальна кількість знайдених документів : 383
Представлено документи з 1 до 20
...

      
Категорія: Релігія   
1.

Московчук А.В. 
Декалог і проблема свободи в морально-етичній концепції адвентизму: Автореф. дис... канд. філос. наук: 09.00.11 / А.В. Московчук ; Ін-т філос. ім. Г.С.Сковороди НАН України. — К., 1998. — 20 с. — укp.

Праця є релігієзнавчим дослідженням проблеми свободи і Декалогу, її інтерпретації з наукових і богословських позицій та аналітичного осмислення з точки зору морально-етичної концепції адвентизму. Проаналізовано особливості співвідношення Декалогу і категорії свободи та їх впливу на формування і становлення особи. Аналіз зроблено в контексті його сучасної нагальної необхідності на оздоровлення суспільства. Широко висвітлена роль культової практики адвентистської церкви в реалізації свободи її членів та впливу на духовне удосконалення і гармонічний розвиток особи, сприянню її духовної самореалізації.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Э376.222-42

Рубрики:

      
Категорія: Релігія   
2.

Ізмайлова Н.О. 
Домінантні мовленнєві засоби створення образу святого в "Житії Теодосія Печерського" (XI ст.): Автореф. дис... канд. філол. наук: 10.02.02 / Н.О. Ізмайлова ; Харківський держ. ун-т. — Х., 1998. — 14 с. — укp.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Э372.27,12 + Ш141.1/4-0 + Ш5(4РОС)3-334

Рубрики:

Географічні рубрики:
  
  

      
Категорія: Релігія   
3.

Павленко П.Ю. 
Вплив філософії Платона на зародження та становлення християнської антропології: Автореф. дис... канд. філол. наук: 09.00.11 / П.Ю. Павленко ; Ін-т філос. ім. Г.С.Сковороди НАН України. — К., 1998. — 20 с. — укp.

Дисертацію присвячено питанням виникнення та становлення християнського віровчення, зокрема, такого його аспекту як християнська антропологія. Розроблено новий підхід до з'ясування механізму зародження віровчення християнської релігії, згідно з яким процес зародження і оформлення її віровчення відбувався переважно під впливом філософії Платона. Так, розкриваючи зміст релігійно-філософської концепції віровчення раннього християнства і встановлюючи спільні риси Платонової філософії і головних християнських віроповчальних положень, платонізм визначається за головне ідейне підгрунтя становлення християнської релігії. Атмосферою і географічним місцем, що слугувало за праматірне підгрунтя появи християнства, як релігійної системи, постала іудео-олександрійська діаспора Єгипту.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Э37-4-3

Рубрики:

      
4.

Мищишин І.Я. 
Моральне виховання української молоді в процесі співпраці школи, греко- католицької Церкви і громадськості (Галичина, кін. ХІХ- 30-і роки ХХ ст.): Автореф. дис... канд. пед. наук: 13.00.01 / І.Я. Мищишин ; Тернопільський держ. педагогічний ун-т ім. Володимира Гнатюка. — Т., 1999. — 20 с. — укp.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ч33(4УКР3) + Ч421.350.4 + Ч421.53 + Э377.109(4УКР)-36-026.8

Рубрики:

Географічні рубрики:
  
  

      
Категорія: Релігія   
5.

Недавня О.В. 
Греко-католицизм в контексті духовного самовизначення українців між християнським Сходом і Заходом: Автореф. дис... канд. філос. наук: 09.00.11 / О.В. Недавня ; Ін-т філос. ім. Г.С.Сковороди НАН України. — К., 1999. — 20 с. — укp.

В праці здійснено історіософське релігієзнавче дослідження духовної самоідентифікації українців в культурно-цивілізаційному оточенні - між спільнотами східно- та західнохристиянських традицій - на основі аналізу передумов виникнення й тенденцій розвитку українського греко-католицизму. Доведено, що феномен українського греко-католицизму був породжений проблемою непослідовного, з огляду на природні духовні зв'язки та пріоритети культурного спілкування, самовизначення українських християн між християнським Сходом і Заходом. З'ясовано: пошуки власної ідентичності в греко-католицькому середовищі, які характеризуються наступом "західників" та демаршами "восточників", є авангардним проявом аналогічних процесів в рамках всієї України. Виявлено, що українським стратегічним націодержавним інтересам відповідає не посередництво між самоцінними світами, християнським Сходом і Заходом, уособленими для українців насамперед сусідніми народами - російським та європейськими, а скріплення суверенного поступу України - члена європейської спільноти адекватною духовною самоідентифікацією українців.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Э377.109(4УКР)

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
Категорія: Релігія   
6.

Гордієнко В.В. 
Православні конфесії в Україні періоду другої світової війни (вересень 1939 - вересень 1945 рр.): Автореф. дис... канд. іст. наук: 07.00.01 / В.В. Гордієнко ; Київ. ун-т ім. Т.Шевченка. — К., 1999. — 18 с. — укp.

Аналізуються процеси в церковно-православному житті України в період другої світової війни. Висвітлюється релігійно-церковна політика радянської держави, нацистського та румунського окупаційних режимів. Визначено фактори і умови відродження православної церкви в Україні під час окупації. Показана роль церкви в суспільному житті України після визволення її від німецько-фашистських загарбників.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Э372.27-36 + Э372.09(4УКР) + Т3(4УКР)62-55

Рубрики:

Географічні рубрики:
  

      
7.

Тур В.Г. 
Православні монастирі Криму у ХІХ - на початку ХХ ст.: Автореф. дис... канд. іст. наук: 07.00.01 / В.Г. Тур ; НАН України. Ін-т історії України. — К., 1999. — 19 с. — укp.

Подано результати досліджень історії православних монастирів, запропоновано її хронологію. Вивчено соціально-політичні, культурні та економічні передумови, які сприяли їх відродженню у другій половині ХІХ ст., а також особливості функціонування до початку 30-х рр. ХХ ст. Обгрунтовано гіпотезу іконоборського часу розповсюдження чернецтва в Криму, розкрито причини його згасання під тиском ісламу у XV - XVIII ст. і майже столітньої перерви в житті іноцтва після приєднання півостроіва до Росії. На підставі архівних матеріалів і публікацій дореволюційного періоду проаналізовано передумови та обставини відродження православних монастирів у середині ХІХ ст., розкрито процес і специфіку відновлювання кіновій у взаємозв'язку з політичними подіями. Підкреслено значення використання інституту чернецтва імператорською владою з метою ідеологічного обгрунтування належності Криму до православної держави, показано його орієнтацію на витиснення ісламу, цілеспрямоване створення центрів паломництва для православних християн. На основі аналізу джерел з історії монастирів Криму розглянуто місце чорного духовенства у правовому полі Російської імперії, політичній і церковній структурі держави.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Т3(4УКР-6КРМ)0-55 + Э372.27-649
Шифр НБУВ: РА307680 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

      
8.

Рубльова Н.С. 
Політика радянської влади щодо Римо-католицької церкви в Україні, 20-30-ті роки ХХ ст.: Автореф. дис... канд. іст. наук: 07.00.01 / Н.С. Рубльова ; НАН України. Ін-т історії України. — К., 1999. — 19 с. — укp.

Аналізується комплекс аспектів антикатолицької політики радянської держави періоду 20-30-х років XX ст. Досліджується специфіка реалізації засад одержавленого атеїзму стосовно Римо-католицької церкви (РКЦ) на терені підрадянської України. Розкривається роль партійно-державного апарату і спецслужб у здійсненні антикатолицьких заходів. Висвітлюються проблеми національної ідентифікації католиків. Прослідковується залежність ставлення держави до РКЦ від процесів формування тоталітарного режиму.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Т3(4УКР)61-55 + Э375.09(4УКР)-36-021.5

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
Категорія: Релігія   
9.

Мозговий І.П. 
Неоплатонічна традиція в східній патристиці: Автореф. дис... д-ра філос. наук: 09.00.11 / І.П. Мозговий ; Ін-т філос. ім. Г.С.Сковороди НАН України. — К., 1999. — 40 с. — укp.

Аналізується процес становлення ранньохристиянського богослов'я та його філософського обгрунтування представниками східної патристики за допомогою засобів ідейно-методологічного і логіко-концептуального апарату неоплатонізму. Аргументується думка про виключне значення неоплатонічної традиції для перетворення християнства в динамічну конфесію і високоінтелектуальне вчення. Цей вплив простежується шляхом порівняльного аналізу ключових етапів розвитку Універсума в сакралізованій пізньоантичній філософії і філософсько-богословській системі східної патристики.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Э371-4-3

Рубрики:

      
Категорія: Релігія   
10.

Верещагіна Н.В. 
Перші загальнодержавні культи святих Климента і Миколая та їх відтворення у пам'ятках історії і культури Київської Русі: Автореф. дис... канд. іст. наук: 09.00.11 / Н.В. Верещагіна ; НАН України. Ін-т філос. ім. Г.С.Сковороди. — К., 1999. — 18 с. — укp.

Дисертація є першим у вітчизняній науці комплексним релігієзнавчим дослідженням патрональних культів святих Климента і Миколая в контексті їх ролі в давньоруському церковному і культурному житті, впливу київської традиції на формування загальнодержавного й регіонального шанування святителів в межах Київської Русі. Феномен названих культів висвітлено як видатне явище українського духовного життя, відображеного у давньоруських пам'ятках історії і культури.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Э370.9(4УКР)

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
11.

Кагамлик С.Р. 
Культурно-просвітницька діяльність Києво-Печерської лаври в другій половині ХVІІ - ХVІІІ ст.: Автореф. дис... канд. іст. наук: 07.00.01 / С.Р. Кагамлик ; НАН України. Ін-т історії України. — К., 2000. — 19 с. — укp.

Створено цілісну картину культурно-просвітницької діяльності Києво-Печерської лаври у другій половині XVII - XVIII ст. і визначено її основні напрями. Розглянуто проблеми щодо місця Києво-Печерської лаври в системі державно-церковних відносин в Україні. Оцінено внесок лаврського чернецтва в поширення освіти на українських землях, Російській державі, країнах Європи. Зроблено висновок, що Києво-Печерська лавра зазначеного періоду була визначним науково-освітнім центром, навколо якого гуртувалися представники української духовної та інтелектуальної еліти, і у своїй діяльності виходила далеко за межі суто релігіозної установи. Досліджено особливості видавничої діяльності друкарні Києво-Печерської лаври, її місце у книгообміні українських земель, книговидавничі стосунки між православною Київською і уніатською Почаївською друкарнями. Проаналізовано вплив лаврських видань на культуру інших народів.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Т3(4УКР-2К)0-9 + Т3(4УКР)46-7 + Э372.27-346-021.7 + Э372.27-647.2 + Ч611.63(4УКР)
Шифр НБУВ: РА308023 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

Географічні рубрики:
  
  

      
Категорія: Релігія   
12.

Решетніков Ю.Є. 
Становлення та диференціація євангельського руху в Україні: Автореф. дис... канд. філос. наук: 09.00.11 / Ю.Є. Решетніков ; НАН України. Ін-т філос. ім. Г.С.Сковороди. — К., 2000. — 17 с. — укp.

Комплексно досліджено український євангельський рух, його становлення та диференціацію. Проаналізовано чинники, що спричинили духовне пробудження та появу євангельського руху в Україні, богословські погляди складових руху (штундизму, баптизму, младоштунтизму, мальованства, адвентизму, євангельського християнства), тенденції, притаманні його розвитку, а також причини його диференціації. Проаналізовано правове становище українських євангельських віруючих в Російській імперії, а також їх соціально-політичні погляди.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Э376.09(4УКР) + Э378.152
Шифр НБУВ: РА311561 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

Географічні рубрики:
  

      
Категорія: Релігія   
13.

Борщевич В.Т. 
Українська православна церква на Волині у 20 - 40-х рр. ХХ ст.: Автореф. дис... канд. іст. наук: 07.00.01 / В.Т. Борщевич ; Ін-т українознав. ім. І.Крип'якевича НАН України. — Л., 2000. — 19 с. — укp.

Досліджено український національно-церковний рух на Волині у міжвоєнний період 1918 -1939 рр., під час Другої світової війни та у перше післявоєнне п'ятиріччя. З'ясовано стан боротьби за дерусифікацію Православної церкви та її автокефалію, церковну політику в краї Другої Речі Посполитої, німецько-фашистьких окупаційних властей та більшовицько-радянського режиму.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Э372.270.91
Шифр НБУВ: РА310410 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

      
14.

Маріо М.Д. 
Виховання молоді засобами православної духовної музики у закладах освіти України (кінець ХІХ - початок ХХ століття): Автореф. дис... канд. пед. наук: 13.00.01 / М.Д. Маріо ; Харк. держ. пед. ун-т ім. Г.С.Сковороди. — Х., 2000. — 19 с. — укp.

Вперше здійснено цілісний науковий аналіз процесу виховання молоді засобами православної духовної музики в закладах освіти України кінця ХІХ - початку ХХ ст. як соціально-педагогічного феномену. Обгрунтовано основні його етапи: 1884 - 1889 рр. - пропедевтичний, 1889 - 1908 рр. - становлення, 1908 - 1914 - активного розвитку, 1914 - 1917 рр. - завершальний. Охарактеризовано моральну, естетичну та громадсько-патріотичну виховну сутність православної духовної музики. Встановлено та класифіковано провідні тенденції (сутнісно-розвивальні, змістовно-процесуальні, актуально-визначальні). Виявлено основні чинники (методи, форми, види діяльності, умови) виховання молоді у церковнопарафіяльних школах, гімназіях, учительських семінаріях, народних та єпархіальних училищах. Доведено позитивний вплив українських духовних піснеспівів на етнопедагогіку, національно-культурні виховні традиції, українську та російську музично-педагогічні культури.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ч33(4УКР)52 + Ч421.355.23 + Э372.27-509.11 + Щ318.9 + Щ310.03
Шифр НБУВ: РА311637 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

Географічні рубрики:
  
  
  
  

      
15.

Гром'як Л.М. 
Особливості християнської поезії в Західній Україні 20 - 40-х років ХХ століття: мотиви, жанри, поетика (львівська група письменників "Логос"): Автореф. дис... канд. філол. наук: 10.01.01 / Л.М. Гром'як ; Львів. нац. ун-т ім. І.Франка. — Л., 2000. — 17 с. — укp.

Досліджено творчість львівської групи письменників-католиків "Логос" (1922 - 1939 рр.), на основі якої визначено особливості християнсько-католицької поезії у Західній Україні 20 - 40-х рр. XX ст.: мотиви, жанри, поетику. Проаналізовано збірки Г.Лужницького (Меріяма), О.Моха (Петрійчука), С.Семчука і В.Мельника (Лімниченка), а також неопубліковані досі твори останнього. Критично осмислено українську версію концепції "католицької літератури" на тлі європейських пошуків її специфіки, окреслено роль і місце провідних діячів "Логосу" в історико-літературному процесі України.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ш5(4УКР)6-335 + Э37-103.6 + Ш400.04:Э
Шифр НБУВ: РА307886 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:
  

Географічні рубрики:
  
  

      
Категорія: Релігія   
16.

Смирнов 
Православ'я в контексті сучасних соціально-політичних процесів в Україні (90-ті роки): Автореф. дис... канд. політ. наук: 23.00.02 / Сергій Анатолійович Смирнов ; НАН України; Інститут політичних і етнонаціональних досліджень. — К., 2000. — 21 с. — укp.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Э372.27-36-021 + Ф015.29 + Ф51(4УКР)
Шифр НБУВ: РА313957

Рубрики:

Географічні рубрики:
  
  

      
17.

Орлевич 
Діяльність Львівського Ставропігійського інституту (кінець XVIII - 60-і рр. XIX ст.): Автореф. дис... канд. іст. наук: 07.00.01 / І.В. Орлевич ; Ін-т українознав. ім. І.Крип'якевича НАН України. — Л., 2000. — 20 с. — укp.

У контексті суспільно-політичного, релігійного та культурного життя Галичини кінця ХVІІІ - 60-х рр. ХІХ ст. досліджено діяльність єдиної (до 1848 р.) світської інституції українського населення краю - Ставропігійського інституту у Львові. Простежено еволюцію правового статусу Ставропігії відповідно до австрійського законодавства, її внутрішню структуру, фінансово-господарську, релігійну, видавничу, освітню діяльність Інституту та його місце у процесі національного відродження галицьких українців. Ставропігію показано як інституцію, що об'єднувала представників української інтелектуальної еліти, патронувала Львівську Успенську церкву, утримувала українську книгарню та школу для українських дітей, користувалася значним моральним авторитетом серед галицької суспільності, відігравала важливу роль у період "весни народів" 1848 - 1849 рр. З'ясовано, що внаслідок ідейних та організаційних трансформацій в національному русі 50 - 60-х рр. ХІХ ст. та формування провідних суспільно-політичних течій (русофільської та народовської) Інститут поступово втратив свої колишні позиції, поступився значною частиною своїх функцій на користь нових, здебільшого національно зорієнтованих культурних і політичних сил та інституцій.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ч33(4УКР3)5 + Э377.109(4УКР)-66
Шифр НБУВ: РА311486 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
18.

Черник Л.З. 
Арістотелізм у Києво-Могилянській академії: Автореф. дис... канд. філос. наук: 09.00.05 / Л.З. Черник ; Львів. нац. ун-т ім. І.Франка. — Л., 2000. — 16 с. — укp.

Досліджено особливості проявів інтересу до арістотелізму у філософських курсах Києво-Могилянської академії. Простежено поступове зацікавлення ідеями Арістотеля в Київській Русі, формування раціоналістичної традиції в українській духовній культурі. Визначено причини звернення професорів Києво-Могилянської академії до філософії Арістотеля, проаналізовано прояви схоластизованого арістотелізму та простежено його трансформацію в арістотелізм ренесансний і постренесансний.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ю3(4УКР)44-356 + Э372.27-103.3
Шифр НБУВ: РА311780 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

Географічні рубрики:
  

      
19.

Змерзлий Б.В. 
Політика радянської держави щодо Російської Православної Церкви у Криму в 1921 - 1929 роках: Автореф. дис... канд. іст. наук: 07.00.01 / Б.В. Змерзлий ; Київ. нац. ун-т ім. Т. Шевченка. — К., 2000. — 18 с. — укp.

Комплексно досліджено політику радянської влади у Криму щодо Російської Православної Церкви (РПЦ) в 1921-1929 рр., що дозволило глибше вивчити форми та методи впливу більшовицької держави на тенденції розвитку суспільно-політичного та релігійного життя цього періоду. Досліджено сутність релігійної політики Радянської держави щодо РПЦ, визначено фактори, що впливали на її формування та еволюцію, визначено та досліджено створені для її проведення адміністративні, партійні та громадські органи, розглянуто методи їх роботи. Проаналізовано масив документів щодо участі партійних і державних органів у процесі нищення РПЦ, релігійного життя та світогляду. Надано загальну характеристику стосунків радянської держави та РПЦ в Криму в означений період, підсумовано результати проведення адміністративними органами республіки антирелігійної політики радянської держави.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Т3(4УКР-6КРМ)6-55 + Э372.270.91
Шифр НБУВ: РА313211 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

      
20.

Варипаєв О.М. 
Мандрівництво у східнослов'янській культурі: Автореф. дис... канд. філос. наук: 09.00.04 / О.М. Варипаєв ; Харк. нац. ун-т ім. В.Н.Каразіна. — Х., 2000. — 19 с. — укp.

Проведено комплексний аналіз феномена мандрівництва, виявлено його сутнісні характеристики, що дозволяють говорити про його безсумнівну філософську значущість для культурного дискурсу XIX - XX ст. Виділено головні типи мандрівництва, показано генетичний зв'язок феномена з первинними ментальністними уявленнями, що виникають на грунті просторової метафорики. Виявлено народно-релігійну філософську парадигму мислення, що формує цілісне уявлення про світ і місце мандрівника в ньому. Досліджено стадіально первинну "українську лінію" мандрівництва Сковорода - Гоголь, що перевела мандрівництво на духовну площину, надавши йому статус повноцінної культурної програми; визначила напрямки осмислення феномена російською культурою і філософською думкою. Показано процес становлення опозиції мандрівництво/блукання, виявленої і дослідженої на матеріалі робіт філософів і мислителів "срібного віку". Визначено напрямок трансформації феномена в епоху постмодерна, зокрема, віртуального мандрівництва.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ю3(45=СЛ)5-578 + Э372-103.3
Шифр НБУВ: РА308472 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:
...
 

Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського