Бази даних

Автореферати дисертацій - результати пошуку

Mozilla Firefox Для швидкої роботи та реалізації всіх функціональних можливостей пошукової системи використовуйте браузер
"Mozilla Firefox"

Вид пошуку
у знайденому
Сортувати знайдені документи за:
авторомназвоюроком видання
Формат представлення знайдених документів:
повнийстислий
 Знайдено в інших БД:Реферативна база даних (204)Книжкові видання та компакт-диски (153)Журнали та продовжувані видання (37)
Пошуковий запит: (<.>U=П478.2$<.>)
Загальна кількість знайдених документів : 34
Представлено документи з 1 до 20
...

      
Категорія: Біологічні науки   
1.

Коренєва А.А. 
Біологічні властивості вірусів лікарських рослин: автореф. дис... канд. біол. наук: 03.00.06 / А.А. Коренєва ; Київ. нац. ун-т ім. Т.Шевченка. — К., 2009. — 22 с. — укp.

Досліджено властивості вірусів, що уражують лікарські рослини, які вирощуються в Україні. За методом візуального діагностування виявлено чотири лікарські культури, що мали найвищий відсоток вірусного ураження, а саме: женшень справжній (Panax ginseng C.A. Meyer), подорожник великий (Plantago major L.), валеріана лікарська (Valeriana officinalis L.) та ураженості різних рослин, різноманітність симптомів захворювання та наявність домінуючих симптомів на певних культурах. Експериментально підібрано й опрацьовано оптимальні методики для виділення збудників, за якими вперше одержано високоочищені та концентровані препарати вірусів і встановлено локалізацію патогенів у рослинах. Вивчено біологічні, морфологічні та фізико-хімічні властивості виявлених вірусів. Установлено молекулярну масу вірусних структурних білків. Показано, що геноми вірусів, які інфікують рослини Panax ginseng, Plantago major та Valeriana officinals, представлені одноланцюговою РНК. З використанням методу імуноферментного аналізу (ІФА) й електронної мікроскопії доведено, що вірусна хвороба рослин Echinacea purpurea спричинена вірусом огіркової мозаїки. Встановлено негативний вплив вірусної інфекції на метаболізм у рослині та кількісний вміст основних біологічно активних речовин у рослинах Panax ginseng та Echinacea purpurea. Вперше одержано поліклональні кролячі антисироватки до вірусів, виділених з Valeriana officinalis та Panax ginseg, які можуть використовуватися для діагностування вірусів за методом ІФА.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Е325.2 + П478.2 +
Шифр НБУВ: РА366588

Рубрики:

      
2.

Мостов'як І.І. 
Біологічно-активні речовини в системі захисту озимої пшениці від вірусних хвороб в умовах Правобережного Лісостепу України: Автореф. дис... канд. с.-г. наук: 06.01.11 / І.І. Мостов'як ; Нац. аграр. ун-т. — К., 2002. — 20 с. — укp.

Висвітлено ефективність біологічно-активних речовин (мікроелементи, регулятори росту рослин), як сполук, здатних підвищувати витривалість рослин озимої пшениці до збудників вірусних хвороб. Розглянуто питання перебігу фізіолого-біохімічних процесів, що відбуваються в рослинах. Проаналізовано значення попередників у зв'язку з ураженістю озимої пшениці вірусними хворобами; на основі одержаних еспериментальних даних описано заходи захисту посівів озимої пшениці від вірусних хвороб за умов правобережного Лісостепу України.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: П478.2(4УКР) + П491.121(4УКР)
Шифр НБУВ: РА320091 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
3.

Антіпов 
Біотехнологічні аспекти молекулярної діагностики латентної вірусної інфекції картоплі (Solanum tuberosum L.): автореф. дис... канд. с.-г. наук: 03.00.20 / Ігор Олександрович Антіпов ; Національний аграрний ун-т. — К., 2008. — 18 с. — укp.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: П478.29 + П491.151
Шифр НБУВ: РА358653

Рубрики:

      
Категорія: Біологічні науки   
4.

Бисов 
Віруси та вірусні захворювання чорного перцю (Piper nigrum L.) в умовах закритого грунту та тропічних і субтропічних агроценозів: Автореф. дис... канд. біол. наук: 03.00.06 / Андрій Сергійович Бисов ; Київський національний ун-т ім. Тараса Шевченка. — К., 2002. — 20 с.: рис. — укp.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Е325 + П478.2
Шифр НБУВ: РА321898

Рубрики:

      
Категорія: Біологічні науки   
5.

Коротєєва Г.В. 
Віруси та вірусні хвороби представників родини IOrchidaceae Juss./I - біологічні характеристики та розповсюдження на території України: Автореф. дис... канд. біол. наук: 03.00.06 / Г.В. Коротєєва ; Київ. нац. ун-т ім. Т.Шевченка. — К., 2003. — 20 с. — укp.

Досліджено властивості вірусів зозулинцевих і вивчено їх розповсюдженість за умов захищеного грунту та природної флори. Виявлено та ідентифіковано збудники вірусних хвороб зозулинцевих захищенного грунту та природних екосистем України, показано їх нерівномірне розповсюдження. Установлено факт відсутності шкодочинних вірусів зозулинцевих закритого грунту за їх природних умов існування. Виявлено толерантний до вірусної інфекції сорт рослин Cymbidium hybridum hort. Одержано поліклональну діагностичну сироватку до ізолятів вірусу мозаїки цимбідіуму (ВМЦ) і вірусу кільцевої плямистості одонтоглосуму (ВКПО) для створення діагностикумів на основі непрямого ІФА з використанням лужної фосфатази, що дозволить ідентифікувати ВМЦ і ВКПО в рослинному матеріалі. Модифіковано схему оздоровлення посадкового матеріалу зозулинцевих і розроблено технологію одержання терестріальних їх видів за умов I<>in vitro.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Е522.912.151 + П478.2 +
Шифр НБУВ: РА325698

Рубрики:

      
6.

Компанець Т.А. 
Вірусні хвороби гербери (IGerbera jamesonii/I Bolus ex Hook) та біотехнологічні прийоми отримання її безвірусного посадкового матеріалу: Автореф. дис... канд. біол. наук: 03.00.06 / Т.А. Компанець ; Київ. нац. ун-т ім. Т.Шевченка. — К., 2002. — 19 с.: рис. — укp.

Наведено результати обстеження промислових насаджень гербери на вірусоносійство. Описано різноманітні симптоми ураження гербери. Досліджено властивості виявлених збудників вірусних хвороб. Встановлено кореляцію між візуальними симптомами на гербері та наявністю вірусних антигенів в уражених рослинах. Виявлено не описаний раніше на гербері вірус. Досліджено реакцію рослин-індикаторів на цей вірус, його серологічні особливості та морфологію віріона, а також визначено молекулярну масу єдиного структурного білка. Експериментально підібрано умови введення гербери в культуру in vitro, які передбачають час відбору первинних експлантів та умови їх стерилізації. Модифіковано склад живильного середовища для культивування гербери in vitro, що дало змогу прискорити процес мікроклонального розмноження цієї культури. З використанням розробленої технології одержано вільні від вірусу рослини-донори гербери сортів "Роулетта" та "Циган", які вирощено за промислових умов у ВАТ "Агрофірма Троянда".

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: П478.2 + П278.89-44 +
Шифр НБУВ: РА321712

Рубрики:

      
7.

Таранухо Ю.М 
Вірусні хвороби смородини чорної і малини у Лісостепу України та одержання здорового садивного матеріалу: автореф. дис. ... канд. біол. наук : 06.01.11 / Ю.М Таранухо ; Нац. ун-т біоресурсів і природокористування України. — К., 2010. — 22 с. — укp.

Виявлено на рослинах смородини чорної ознаки махровості та зеленої крапчастості, на малині - жовтої плямистості та хлорозу жилок. Проведено ідентифікацію їх збудників: Blackcurrant reversion virus, Cucumbermosaic virus 1 Smith, Raspberry yellow blotch virus і Raspberry vein chlorosis virus. Удосконалено методику діагностики вірусу жовтої плямистої малини. Проведено фітовірусологічну оцінку сортів смородини чорної та малини на стійкість проти вірусів махровості та жовтої плямистості. Встановлено їх вплив на біохімічний склад плодів і вміст зелених пігментів у листках даних культур. Досліджено фотосинтетичну активність здорових і хворих рослин смородини чорної та малини.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: П491.584 + П491.582 + П478.29
Шифр НБУВ: РА372937 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

      
Категорія: Біологічні науки   
8.

Улинець В.З. 
Вплив вірусної інфекції на спектральні характеристики фотосинтетичного апарату рослин родини Solanaceae: Автореф. дис... канд. біол. наук: 03.00.06 / В.З. Улинець ; Київ. нац. ун-т ім. Т.Шевченка. — К., 2002. — 22 с.: рис. — укp.

Показано можливість діагностування фітовірусих інфекцій з застосуванням спектрометричних методів досліджень, які базуються на вимірюванні концентрації хлорофілу. Головною перевагою даного методу є знаходження відмінностей у спектрах відбиття контрольних і системно інфікованих вірусом тютюнової мозаїки рослинах, які можна спостерігати ще до появи перших симптомів інфекції. Виявлено негативний вплив вірусної інфекції на структуру та функціональний стан фотосинтетичного апарата з переважним ураженням фотосистеми II. Встановлено, що під час оцінки впливу вірусу на рослину за допомогою спектрального методу необхідно використовувати також параметри відбиття, чутливі до зміни величини листового індексу.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Е325.222.18 + П478.2 +
Шифр НБУВ: РА321710

Рубрики:

      
9.

Шевченко О.В. 
Вплив сполук важких металів на перебіг фітовірусної інфекції в модельних системах: Автореф. дис... канд. біол. наук: 03.00.06 / О.В. Шевченко ; Київ. нац. ун-т ім. Т.Шевченка. — К., 2004. — 21 с.: рис. — укp.

Встановлено, що наявність у грунті важких металів у високих концентраціях може призводити до більш суворих симптоматичних проявів вірусного інфікування рослин і сприяє розвитку процесу накопичення рослинами вірусів. Зазначено, що за дуже високих концентрацій важких металів у грунті відбувається пригнічення утворення вірус-індукованих включень в інфікованих рослинах. Доведено, що за сумісного впливу вірусної інфекції та важких металів відсутній синергічний або адитивний ефект щодо вмісту сумарного хлорофілу та співвідношення концентрацій хлорофілу a до хлорофілу b в рослинах у порівнянні з окремою дією кожного з даних факторів.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: П478.29 тютюнова мозаїка + П478.29 х-вірус картоплі +
Шифр НБУВ: РА329744

Рубрики:

      
10.

Решетник Г. В. 
Діагностика вірусних інфекцій пшениці за дії абіотичних чинників: автореф. дис. ... канд. біол. наук : 03.00.06 / Г. В. Решетник ; Київ. нац. ун-т ім. Т. Шевченка. — К., 2010. — 20 с. — укp.

Вперше ідентифіковано вірусну та фізіолого-біохімічну природу симптомів "багряних листків" озимої пшениці. Встановлено, що подібні симптоми супроводжують вірусне ураження рослини. Показано, що підвищення вмісту цукрів у рослинах озимої пшениці відбувається під впливом вірусної інфекції та за низьких позитивних температур. Вперше з листків рослин озимої пшениці з раніше неописаними симптомами хлоротичних штрихів виділено вірусні частинки розмірами 360 +/- 10 х 14 нм, 100 +/- 10 х 14 нм і 220 +/- 20 х 14 нм з паличкоподібною морфологією. Розроблено ефективні способи застосування гумінових препаратів, координаційних сполук літію та натрію. Підтверджено можливість індукції стійкості щодо вірусів рослин за умов модельованої мікрогравітації.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: П478.2 + П491.121
Шифр НБУВ: РА375326 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

      
11.

Щербина А.В. 
Діагностика вірусних хвороб в процесі одержання здорового садивного матеріалу винограду: Автореф. дис... канд. біол. наук: 06.01.11 / А.В. Щербина ; Нац. аграр. ун-т. — К., 2004. — 21 с. — укp.

На підставі проведених досліджень відпрацьовано та вперше застосовано в Україні для одержання здорового матеріалу клонів винограду методи імуноферментного виявлення вірусу мармуровості та вірусу A винограду. Визначено ступінь ураження вірусом мармуровості сортів і кущів клонів винограду. Показано можливість цілорічного виявлення вірусу коротковузля винограду. Встановлено оптимальний тип матеріалу та час відбору зразків для детекції вірусів коротковузля, скручування листя та мармуровості винограду. Для тестування садивного матеріалу, ввезеного в Україну з-за кордону, відпрацьовано та вперше застосовано методи імуноферментної детекції вірусів з родини Comoviridae, роду Nepovirus (розеткової мозаїки бруньок персика, кільцевої плямистості томату та тютюну, мозаїки резухи). Розроблено молекулярно-біологічні методи виявлення вірусу скручування листя винограду. Вперше в Україні показано роль кокцид у переносі даного вірусу. Методом термотерапії та культури меристеми одержано здоровий садивний матеріал сортів Голубок, Рубін Таїровський та селекційних форм 1-55/8, L-4-9-18.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: П478.2 + П262.4 +
Шифр НБУВ: РА333797

Рубрики:

      
12.

Харіна А.В. 
Дослідження антивірусної активності гетерополіядерних координаційних сполук перехідних металів на різних рівнях взаємодії вірус - рослина: Автореф. дис... канд. біол. наук: 03.00.06 / А.В. Харіна ; Київ. нац. ун-т ім. Т.Шевченка. — К., 2004. — 21 с.: рис., табл. — укp.

Вперше встановлено антифітовірусну активність гетерополіядерних координаційних сполук перехідних металів in vitro та in vivo. Виявлено найбільш активні препарати, які проявляють віруліцидну активність щодо вірусу тютюнової мозаїки (ВТМ) та X-вірусу картоплі (XВК). Показано, що координаційні комплексні сполуки впливають на серологічні властивості бактеріофагу Т4, ВТМ та XВК. Встановлено, що під час дії на віріони найбільш активні сполуки зумовлюють агрегацію віріонів між собою. Зазначено, що в деяких випадках під впливом гетерополіядерних координаційних сполук відбувається порушення морфологічної цілісності віріонів. Виявлено, що додавання препаратів координаційних сполук у середовище для культивування рослин значно редукує розвиток вірусної інфекції. Встановлено, що обробка експлантів з вірусінфікованих рослин зменшує кількість вірусу в одержаному калусі.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: П478.2 + Е325 +
Шифр НБУВ: РА330336

Рубрики:

      
13.

Будзанівська І.Г. 
Дослідження циркуляції фітовірусів в грунтах різних регіонів України: Автореф. дис... канд. біол. наук: 03.00.16 / І.Г. Будзанівська ; Київ. ун-т ім. Т.Шевченка. — К., 1999. — 17 с. — укp.

Наведено результати вивчення розповсюдженості та циркуляції РНК-геномних фітовірусів різних таксономічних груп (таких як Tobamovirus - ВТМ; Cucumovirus - ВОМ; Potyvirus - УВК, ВМБ; Potexvirus - ХВК; Luteovirus - ВСПБ, ВЖКЯ, Hordeivirus - ВШМЯ) в грунтах у різних екологічних умовах України та оцінено можливість виникнення епіфітотій, викликаних цими вірусами. Вперше обстежено грунти різних регіонів України на наявність антигенів фітовірусів та створено карту розповсюдженості антигенів фітовірусів різних таксономічних груп. Показано нерівномірність розповсюдження фітовірусів у обстежених областях та її залежність від характеристик грунту та ступеню антропогенного навантаження агро- та природних ценозів. Запропоновано схему відбору зразків грунту для визначення антигенів фітовірусів. Розроблено методику підготовки та проведення імуноферментного аналізу грунту. Показано, що в грунтах агроценозів спостерігається коливання концентрацій антигенів вірусів рослин з року в рік, яке залежить від рослин, що культивуються. Сформульовано загальні закономірності впливу забруднення оточуючого середовища важкими металами на віруси рослин. Така дія може призводити до виникнення нових штамів вірусів або зміни інфекційності вже існуючих. Доведено, що збільшення концентрації важких металів у грунті призводить до підвищення контамінації рослин вірусами, розвитку вірусної інфекції та, як наслідок, вторинної контамінації грунту вірусами або їх антигенами.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: П478.2-1(4УКР),022

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
14.

Чернюк С.О. 
Екологія вірусів рослин заповідника "Асканія-Нова": Автореф. дис... канд. біол. наук: 03.00.16 / С.О. Чернюк ; Київ. нац. ун-т ім. Т. Шевченка. — К., 2002. — 19 с. — укp.

Досліджено вірусологічний спектр заповідника "Асканія-Нова" на дикорослих рослинах, що дало змогу зафіксувати складні відносини хазяїн - паразит за умов мінімального впливу антропогенного фактора. На підставі отриманих даних зроблено висновок, що вірусологічне різноманіття залежить від флористичного спектра й антропогенного навантаження. Найбагатшими щодо вірусів виявилися ділянки дендрологічного парку та межові ділянки степу з агроценозами, дендропарку зі степом і агроценозами, межові ділянки дендропарку та Чапельського поду. З диких рослин виділено ізоляти ВСМП, ВТМ і ВОМ з різними властивостями (точка температурної інактивації, максимальне розведення соку, ступінь впливу на ФСА клітин), що корелює з особливостями мікроклімату місця проростання рослин. Завдяки використанню методу індукованої флуоресценції хлорофілу (ІФХ) встановлено патогенність виділених ізолятів. Порівняно вплив різних ізолятів вірусів на фотосинтетичний апарат з використанням методу ІФХ. У числовому вираженні встановлено зміни у фотосинтетичному апараті, який виявився надзвичайно чутливим до будь-яких патогенних змін, у тому числі вірусного ураження. Проведено порівняння ступеня патогенної дії різних ізолятів вірусів смугастої мозаїки пшениці, тютюнової та огіркової мозаїк. Встановлено, що кліностатування зумовлює зниження активності фотосинтетичного апарату та інших фізіологічних процесів, це призводить до зменшення репродукції та накопичення вірусу смугастої мозаїки пшениці, яке проявляється в зміні титру патогену.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: У30*80(4УКР) + П478.2-1(4УКР)
Шифр НБУВ: РА317024 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
15.

Бойко О.А. 
Екологія вірусів та діагностика вірусних хвороб печериць: Автореф. дис... канд. біол. наук: 03.00.16 / О.А. Бойко ; Київ. нац. ун-т ім. Т.Шевченка. — К., 2000. — 19 с. — укp.

Досліджено розповсюдження та шкодочинність вірусів печериць за умов довкілля, а також виробництва. Показано нерівномірність розповсюдження патогенів у регіонах Полісся, Лісостепу, Ботанічних садах України та біотехнологічних центрах. Враховано деструкцію органел клітин та зміни у габітусі рослин, які були експериментально інфіковано паличкоподібним вірусом печериць. Розглянуто основні властивості вірусів, які інфікують печерицю двоспарову (Agaricus bisporus (J. Lge) Imbach). За умов біоценозів та штучних екосистем вивчено поширення паличкоподібного патогену, який мав певну серологічну спорідненість із вірусом тютюнової мозаїки. Розроблено систему відбору здорового посівного матеріалу грибів, яка включає ступеневий вірусологічний контроль усього біотехнологічного циклу їх вирощування. На підставі використання діагностику вірусів за методом Ухтерлоні, ІФА, електронномікроскопічний та інші методи проаналізовано локалізацію патогенів у грибах, посівному матеріалі, грунті, а також фекаліях тварин. Доведено, що вірусні хвороби печериць знижують урожай плодових тіл грибів у 1,5 - 3 рази, а їх збудники викликають патологічні зміни міцелію та плодових тіл. Запропоновано ключ-схему для оцінки посівного матеріалу та плодових тіл грибів, що ростуть за умов природних регіонів та вирощуються у штучних екосистемах з урахуванням симптомів хвороб, властивостей вірусів у динаміці росту та розвитку грибів. Розглянуто стійкість до вірусних хвороб різних штамів печериць. На основі властивостей збудників та їх циркуляції в екологічних нішах розроблено комплекс профілактичних заходів боротьби з вірусними інфекціями.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: П491.419.207,022 + П478.2-1,022
Шифр НБУВ: РА310100 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

      
16.

Снігур Г.О. 
Епідеміологія вірусів зернових культур в агроценозах України: Автореф. дис... канд. біол. наук: 03.00.06 / Г.О. Снігур ; Київ. нац. ун-т ім. Т.Шевченка. — К., 2006. — 20 с. — укp.

Представлено результати дослідження посівів 14-ти областей України на наявність вірусів зернових культур. Встановлено найвищий відсоток ураження рослин вірусною інфекцією в агроценозах Харківської, Одеської, Київської, Чернігівської та Вінницької областей. Виявлено, що найбільш розповсюдженими вірусами злакових в Україні є вірус мозаїки бромусу, вірус жовтої карликовості ячменю та вірус смугастої мозаїки пшениці. Вперше на території України детектовано віруси, які передаються через грунт за допомогою гриба Polymyxa graminis, такі як: вірус веретеновидної смугастої мозаїки пшениці, вірус м'якої мозаїки ячменю, грунтовий вірус мозаїки злакових та грунтовий вірус мозаїки пшениці. Проведено дослідження біологічних властивостей вірусів зернових культур на рослинах-індикаторах. За допомогою методу електронної мікроскопії визначено морфологію вірусних частинок деяких вірусів зернових. Виділено ізолят вірусу мозаїки бромусу, для якого розроблено спеціальну діагностичну тест-систему. На підставі результатів тестування насіння різних сортів та ліній зернових культур, а також диких злаків за допомогою імуноферментного аналізу на контамінацію вірусом штрихуватої мозаїки ячменю (ВШМЯ) встановлено, що у 10-ти сортів (11,8 %) з 85-ти досліджених наявні антигени ВШМЯ. На основі полімеразної ланцюгової реакції (ПЛР) розроблено діагностичну систему для тестування ВШМЯ в насінні. Проведено скринінг селекційного матеріалу на чутливість до грунтового вірусу мозаїки злакових, з 107-ми досліджених виявлено 6 несприятливих сортів пшениці (5,6 %), показано перспективність їх використання для виведення стійких сортів.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: П478.2 + П491.12 +
Шифр НБУВ: РА344627

Рубрики:

      
17.

Юсько 
Епідеміологія вірусу шарки сливи (Plum pox virus) в Закарпатському регіоні: автореф. дис... канд. біол. наук: 03.00.06 / Леся Сергіївна Юсько ; Київський національний ун-т ім. Тараса Шевченка. — К., 2009. — 20 с. — укp.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: П478.29 вірус шарки
Шифр НБУВ: РА363695

Рубрики:

      
18.

Оверченко 
Молекулярна діагностика латентного вірусу та SSR-ПЛР ідентифікація сортів хмелю (Humulus lupulus L.) української селекції: автореф. дис... канд. с.-г. наук: 03.00.20 / Віталій Віталійович Оверченко ; Національний ун-т біоресурсів і природокористування України. — К., 2009. — 18 с. — укp.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: П259-31 + П478.2-2
Шифр НБУВ: РА369105

Рубрики:

      
19.

Мельничук М.Д. 
Молекулярно-біологічне вивчення геномних і реплікативних РНК фіто- та міковірусів як основа для створення рослинних біотехнологій: Автореф. дис... д- ра біол. наук: 03.00.06; 03.00.20 / М.Д. Мельничук ; Ін-т мікробіології і вірусології ім. Д.К.Заболотного НАН України. — К., 2006. — 48 с. — укp.

Розглянуто проблему створення та впровадження в Україні системи вірусологічних біотехнологій для ідентифікації фіто- та і міковірусів і оздоровлення рослин від інфекційних хвороб. Вдосконалено методику, оптимізовано процедури та розроблено молекулярно-біологічні тест-системи для виділення, очистки та ідентифікації дволанцюгових вірусних РНК з рослин і грибів. На підставі електронно-мікроскопічних досліджень, клонування фрагментів длРНК та аналізу філогенетичних дерев, побудових за вирівнюванням амінокислотних послідовностей фрагментів гена РНК-залежної РНК-полімерази, ідентифіковано новий міковірус Helicobasidium purpureum Partitivirus. Вперше визначено видовий склад мікроміцетів у листках, коренеплодах і ризосфері цукрових буряків, одержано чисті культури грибів, уражених вірусами. За нуклеотидними послідовностями внутрішніх трансляційних спейсерів рибосомальних генів визначено належність вірусінфікованих культур мікроміцетів до родів Peniofora, Thanatephorus, Schizophillum. З'ясовано причетність міковірусів до виникнення гнилей коренеплодів цукрових буряків, що викликаються мікроміцетами, а також доведено можливість оцінки шкодочинності мікопатогенів за наявністю в рослинах вірусних длРНК.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: П478.2 + П478.2 + П478.2 + П478.2 + П478.2
Шифр НБУВ: РА343771

Рубрики:

      
20.

Господарик А.В. 
Молекулярно-біологічні властивості Українських ізолятів латентних вірусів яблуні: автореф. дис... канд. біол. наук: 03.00.06 / А.В. Господарик ; Київ. нац. ун-т ім. Т.Шевченка. — К., 2009. — 20 с. — укp.

Вивчено молекулярно-біологічні властивості латентних вірусів яблуні - вірусу хлоротичної плямистості листя яблуні (ВХПЛЯ, Trichovirus)), вірусу борознистості деревини яблуні (ВБДЯ, Capillovirus), вірусу ямкуватості деревини яблуні (ВЯДЯ, Foveavirus), вірусу мозаїки яблуні (ВМЯ, Ilarvirus). У результаті детекції вірусів з використанням методу полімеразної ланцюгової реакції зі зворотньою транскрипцією різними парами праймерів підібрано найбільш оптимальні праймери для детекції українських ізолятів. Установлено, що найбільш ефективною методикою виділення тотальної РНК з тканин плодових культур є методика, яка передбачає використання LiCl і протеїнкінази K, в екстрагувальному буфері, pH 7,8. Визначено нуклеотидні послідовності фрагмента гена капсидного білка українських ізолятів ВХПЛЯ, ВЯДЯ, ВБДЯ, ВМЯ. За результатами проведеного філогенетичного аналізу ізолятів БДЯ, ВЯДЯ, ВМЯ показано їх високу спорідненість з відомими ізолятами в Генбанку. Спорідненість українських ізолятів ВХПЛЯ з послідовностями Генбанку є порівняно низькою - 79 - 90 %, що може свідчити про існування в Україні певного штаму ВХПЛЯ.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: П478.2-2 + П478.2-2 + П478.2-2
Шифр НБУВ: РА364032

Рубрики:
...
 

Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського