Бази даних

Автореферати дисертацій - результати пошуку

Mozilla Firefox Для швидкої роботи та реалізації всіх функціональних можливостей пошукової системи використовуйте браузер
"Mozilla Firefox"

Вид пошуку
у знайденому
Сортувати знайдені документи за:
авторомназвоюроком видання
Формат представлення знайдених документів:
повнийстислий
 Знайдено в інших БД:Наукова електронна бібліотека (3)Реферативна база даних (190)Книжкові видання та компакт-диски (380)Журнали та продовжувані видання (35)
Пошуковий запит: (<.>U=Э370.9(4УКР)$<.>)
Загальна кількість знайдених документів : 32
Представлено документи з 1 до 20
...

      
1.

Фазан В.В. 
Вивчення педагогіки у вищих навчальних духовних закладах України (поч. XIX ст. - 20-і рр. XX ст.): автореф. дис... канд. пед. наук: 13.00.01 / В.В. Фазан ; Полтав. держ. пед. ун-т ім. В.Г.Короленка. — Полтава, 2009. — 20 с. — укp.

Виявлено й обгрунтовано теоретичні ідеї, а також науково узагальнено практичний досвід вивчення педагогіки у духовних ВНЗ початку XIX ст. - 1920-х рр. Виявлено й обгрунтовано теоретичні ідеї вивчення морального богослов'я та практики виховання. Розкрито динаміку процесу вивчення педагогіки у даних ВНЗ України у зазначений період, з'ясовано його етапи. Виявлено й охарактеризовано творчі особливості особистостей - священнослужителів (архієпископа А. Знаменського, архімандрита Платону, протиєрея П. Солярського, протиєреєя І. Королькова); богословів і викладачів, авторів підручників і посібників з педагогіки (П. Блонського, С. Гогоцького, М. Демкова, П. Євстраф'єва, К. Єлницького, М. Зайцева, М. Маккавейського, І. Малишевського, М. Олесницького, В. Певницького, К. Скворцова, П. Юркевича, І. Янишева), які розробляли теоретичні та практичні основи вивчення педагогічних дисциплін, обгрунтували систему дидактичних принципів; науково узагальнили досвід вивчення педагогіки; визначали суть основних педагогічних понять через специфіку духовної діяльності.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ч33(4УКР)5 + Ч33(4УКР)61 + Э370.9(4УКР)-67 +
Шифр НБУВ: РА363961

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
2.

Цендра Н. М. 
Відносини держави і церкви в Україні (1991 - 1996 рр.): автореф. дис. ... канд. іст. наук : 07.00.01 / Н. М. Цендра ; НАН України, Ін-т історії України. — К., 2011. — 20 с. — укp.

Досліджено відносини держави та церкви в Україні у 1991 - 1996 рр. Висвітлено проблему становлення якісно нових форм відносин. Розкрито наслідки радянської спадщини та відтворено зміни, які відбулися в теоретичних засадах державно-церковних відносин після 1991 р. Обгрунтовано внесок різних гілок державної влади у розв'язання проблем церковно-релігійного життя, визначено результативність релігійного законодавства. Розглянуто основні напрями діяльності Ради у справах релігій. Визначено місце та роль держави в забезпеченні суспільної функціональності церков і релігійних організацій. Вперше в українській історіографії розглянуго проблеми розвитку матеріальної бази церков і релігійних організацій, забезпечення доступності віруючим місць богослужіння та прав сповідувань, налагодження ділових контактів з міжнародними організаціями та запобігання в Україні релігійному екстремізму.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Т3(4УКР)64-55 + Э370.9(4УКР)-364-021.5
Шифр НБУВ: РА380217 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
Категорія: Релігія   
3.

Горбаченко Т.Г. 
Вплив християнства на становлення писемної культури Русі-України: філософсько-релігієзнавчий аспект: Автореф. дис... д-ра філос. наук: 09.00.11 / Т.Г. Горбаченко ; Ін-т філос. ім. Г.С.Сковороди НАН України. — К., 2002. — 35 с. — укp.

Вперше комплексно досліджено вплив християнства на становлення писемної культури Русі-України з позицій системного розгляду етноконфесійних проявів її будови. Обгрунтовано зв'язок писемної культури з історичною свідомістю, її непересічну роль у збереженні етнічної та політичної самосвідомості Русі-України. Розглянуто роль мови, писемності, рукописної, друкованої книги, монастирської бібліотеки як складових системи писемної культури, що свідчать про пізнавальні, естетичні, духовно-релігійні потреби народу та є своєрідним засобом відтворення духовного та релігійного життя соціуму, національного стилю мислення та менталітету.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Э370.9(4УКР)-117.3 + Т3(4Укр)4-7
Шифр НБУВ: РА316995 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
Категорія: Релігія   
4.

Хитровська Ю.В. 
Громадянсько-політична позиція духовенства Правобережної України наприкінці ХVІІІ - середині ХІХ ст. (в контексті церковної політики самодержавства): Автореф. дис... канд. іст. наук: 09.00.11 / Ю.В. Хитровська ; Ін-т філос. ім. Г.С.Сковороди НАН України. — К., 2001. — 19 с. — укp.

Комплексно досліджено громадянсько-політичні позиції українського православного, римо-католицького та греко-католицького духовенства Правобережної України наприкінці XVIII - середині XIX ст. З використанням великої кількості джерел з'ясовано участь церкви в польському та українському національно-визвольному русі на Правобережжі та реакцію уряду на неї, а також заангажованість духовенства в діяльності таємних організацій на Правобережній Україні. Здійснено корекцію усталених у літературі поглядів на окремі аспекти тогочасної церковної історії, зокрема, стосовно першої (1794) й другої (1839) кампаній щодо приєднання уніатів до православної церкви, а також спробу реконструювати заходи уряду щодо одержавлення церкви на Правобережній Україні та їх конкретні результати.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Э370.9(4УКР)-347 + Т3(4УКР)47-55
Шифр НБУВ: РА314684 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
5.

Денисенко В. А. 
Духовна освіта в Україні X - XVIII ст.: автореф. дис. ... д-ра іст. наук : 07.00.01 / В. А. Денисенко ; Чернів. нац. ун-т ім. Ю. Федьковича. — Чернівці, 2011. — 31 с. — укp.

Проаналізовано архівні документи, вітчизняну та зарубіжну історіографію, мемуари та матеріали періодичних видань. Вперше комплексно досліджено історію духовної освіти в Україні протягом майже тисячоліття. Розкрито динаміку розвитку освітнього процесу, соціальні передумови виникнення релігійної мережі освітніх закладів, показано роль духовної освіти у формуванні культурного простору тогочасного суспільства. Проаналізовано вплив богословської та теологічної спадщини, книжкової культури на розвиток духовної освіти.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Т3(4УКР)4-7 + Э370.9(4УКР)-67
Шифр НБУВ: РА382196 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
Категорія: Релігія   
6.

Ліщинська-Милян О.І. 
Ідеї християнського гуманізму в українській релігійній філософії першої половини XX століття: Автореф. дис... канд. філос. наук: 09.00.05 / О.І. Ліщинська-Милян ; Львів. нац. ун-т ім. І.Франка. — Л., 2001. — 20 с. — укp.

Досліджено феномен християнського гуманізму в українській релігійній філософії першої половини ХХ ст. Простежено спорідненість між західноєвропейськими та українськими концепціями християнського гуманізму. Показано, що спільним є трактування особливості християнського гуманізму (синтез ідей людинолюбства та теоцентризму) й основних категорій (боголюдяність, спокутування, спасіння, християнська любов). З'ясовано, що типовим виявом українського християнського гуманізму є концепція А.Шептицького, за якою проаналізовано особливості українського християнського гуманізму: єдність християнських, гуманістичних і національно-патріотичних цінностей.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Э37-110.3 + Э370.9(4УКР)-4-3 + Ю3(4УКР)6-678
Шифр НБУВ: РА312515 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

Географічні рубрики:
  

      
Категорія: Релігія   
7.

Стоколос Н.Г. 
Конфесійно-етнічні трансформації в Україні (XIX - перша половина XX ст.): Автореф. дис... д-ра іст. наук: 09.00.11 / Н.Г. Стоколос ; Ін-т філос. ім. Г.С.Сковороди НАН України. — К., 2003. — 37 с. — укp.

Проаналізовано інституційно-конфесійні та переважно негативні та трагічні для українців етноконфесійні трансформації на Правобережній Україні та на західних українських - автохтонних і етнічних землях у XIX - першій половині XX ст. (до 1945 р.). Відзначено, що "обрусение" - дискурс самодержавно-церковної політики в XIX ст. - нівелювало національні особливості культурного та релігійного життя українців на Правобережній Україні. Істотні трансформації церковного, національного та культурного життя відбувалося в Галичині та Закарпатті під австро-угорською, мадярською та польською владою, але найглибшими й найтрагічнішими були на теренах етноконфесійного прикордоння - на Холмщині, Підляшші, Лемківщині. Зауважено, що у період Другої світової війни (1939 - 1945 рр.) під церковно-релігійне життя України було закладено "міну сповільненої дії", якою став насильницький перехід частини ієрархів і духовенства Православної церкви в західних областях України під юрисдикцію Московської патріархії. Саме це значною мірою спричинило в період німецької окупації розкол і конфронтацію в Українському православ'ї, утворення ворогуючих церков - Автономної православної церкви та Української автокефальної церкви. Зазначено, що окупаційна німецька політика щодо церков і релігійних груп в Україні мала на меті усіма засобами перешкоджати встановленню єдиної Української православної церкви. Показано, що німецька окупаційна влада ефективно протидіяла становленю Києва як центру українського православного життя та виокремленню з середовища православних ієрархів авторитетного лідера, який був би здатним очолити рух за встановлення канонічного статусу Київської митрополії та таким чином консолідувати всі течії Українського православ'я, остаточний демонтаж усієї системи керування православним церковним життям в Україні й тотальне його підпорядкування окупаційній адміністрації на початку 1943 р. спричинили далекосяжні наслідки. Зазначено, що до повернення в Україну радянської влади інституціалізаційно-конфесійна трансформація всього православного комплексу дійшла до такого ступеня, яка дозволила без зайвих зусиль формалізувати його в межах Руської православної церкви та нав'язати йому таку модель іманентного виживання, яка цілком влаштовувала радянську тоталітарну систему. Зроблено висновок, що наслідки цих історичних інституалізаційно-конфесійних та етноконфесійних трансформацій мають дискурсну рефлексійність на сучасний стан та тенденції розвитку православ'я в незалежній Україні.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Э370.9(4УКР)-3 + Ф51(4УКР) +
Шифр НБУВ: РА326364

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
8.

Тищенко О. В. 
Літургія в українській музиці кінця XX - початку XXI ст. (до проблеми співвідношення обряду і жанру): автореф. дис. ... канд. мистецтвознав. : 17.00.03 / О. В. Тищенко ; Нац. муз. акад. України ім. П.І. Чайковського. — К., 2011. — 18 с. — укp.

Досліджено проблему жанрового визначення літургії на прикладі творчості сучасних українських композиторів. Описано та систематизовано авторські літургічні твори рубежу ХХ - ХХІ ст. В основі даної класифікації лежить можливість функціонального використання авторської музики у богослужінні залежно від ступеня слідування канону обряду та від вибраної композиційної моделі, що склалася у композиторській практиці протягом історико-культурного процесу. Таким чином виділяються літургії, що: зорієнтовані на богослужебне використання, відтворюють модель обряду, написані по жанровій моделі, створені за власною авторською моделлю. Розглянуто феномени обряду та жанру з метою виявлення відмінностей богослужебної та концертної літургій. Вперше проаналізовано літургічні твори українських композиторів: архієпископа Іонафана (Єлецьких), Р. Гурко, О. Козаренка, В. Камінського, Р. І. Дрозда Ц о. М. Б. Дрозда, Є. Станковича, М. Скорика, М. Шуха, В. Степурка, В. Сильвестрова.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Щ313(4УКР)64:Э + Щ318.93(4УКР)64-4 + Э370.9(4УКР)-503.181
Шифр НБУВ: РА382318 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
Категорія: Релігія   
9.

Яковець 
Монастирі та собори України як уособлення християнської письменної культури: автореф. дис... канд. філос. наук: 09.00.11 / Лариса Миколаївна Яковець ; Київський національний ун-т ім. Тараса Шевченка. — К., 2009. — 19 с. — укp.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Э370.9(4УКР)-647.2 + Э370.9(4УКР)-647.2 + Э370.9(4УКР)-647.2
Шифр НБУВ: РА365305

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
Категорія: Релігія   
10.

Кузенко П.Я. 
Народні кам'яні надмогильні хрести Українських Карпат середини XVIII - першої половини ХХ ст. (історія, типологія, художні особливості): Автореф. дис... канд. мистецтвознав.: 17.00.01 / П.Я. Кузенко ; Держ. акад. кер. кадрів культури і мистецтв. — К., 2005. — 20 с. — укp.

Проведено дослідження народних кам'яних надмогильних хрестів Українських Карпат середини XVIII - першої половини XX ст. На підстві вперше введеного в науковий обіг потужного комплексу пам'яток та аналізу літературних джерел розкрито особливості даного виду народної творчості в регіоні. На базі результатів вивчення емпіричного матеріалу, встановлено, що для виготовлення ландшафтних (надмогильних) хрестів широко використовували камінь. Розглянуто історію та специфіку розвитку меморіапластики, проведено типологізацію артефактів, визначено їх художні ознаки. Встановлено, що формування кам'яних надмогильних хрестів Українських Карпат відбувалося під впливом міського пам'яткарства, народного мистецтва та частково малої сакральної архітектури сусідніх народів.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Э370.9(4УКР)-56 + Щ136-163(4УКР)5 + Щ133(4УКР)0 +
Шифр НБУВ: РА339911

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
11.

Клімашевський А.В. 
Облаштування інтер'єру дерев'яних церков Західного Поділля та Покуття ХVІІІ - поч. ХХ ст. (Проблема ансамблевості): Автореф. дис... канд. мистецтвознав.: 17.00.06 / А.В. Клімашевський ; Львів. акад. мистец. — Л., 2001. — 18 с. — укp.

Досліджено облаштування інтер'єру дерев'яних церков Західного Поділля та Покуття ХVІІІ - поч. ХХ ст., як самобутнє маловивчене явище в українському сакральному мистецтві. Висвітлено історичні етапи розвитку церковного обладнання, вплив на його формування мистецьких стилів, народних традицій. З використанням функціональних і формотворчих засад розроблено типологію церковного обладнання, проаналізовано художньо-конструктивні особливості обстави літургійного простору. Здійснено комплексний аналіз художньо-естетичних і функціональних основ формування ансамблевості обладнання інтер'єру дерев'яних церков на досліджуваних територіях.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Щ117.166.5(4Укр38) + Щ128.4 + Э370.9(4УКР)-655
Шифр НБУВ: РА315945 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

Географічні рубрики:
  
  

      
Категорія: Релігія   
12.

Верещагіна Н.В. 
Перші загальнодержавні культи святих Климента і Миколая та їх відтворення у пам'ятках історії і культури Київської Русі: Автореф. дис... канд. іст. наук: 09.00.11 / Н.В. Верещагіна ; НАН України. Ін-т філос. ім. Г.С.Сковороди. — К., 1999. — 18 с. — укp.

Дисертація є першим у вітчизняній науці комплексним релігієзнавчим дослідженням патрональних культів святих Климента і Миколая в контексті їх ролі в давньоруському церковному і культурному житті, впливу київської традиції на формування загальнодержавного й регіонального шанування святителів в межах Київської Русі. Феномен названих культів висвітлено як видатне явище українського духовного життя, відображеного у давньоруських пам'ятках історії і культури.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Э370.9(4УКР)

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
Категорія: Релігія   
13.

Продивус С. Р. 
Політизація релігії в Україні: християнський контекст: автореф. дис. ... канд. філософ. наук : 09.00.11 / С. Р. Продивус ; Ін-т філософії ім. Г.С. Сковороди НАН України. — К., 2010. — 16 с. — укp.

Розглянуто аналіз процесу політизації релігії в Україні, взаємовпливові політики та релігії, християнський аналіз можливості їх взаємодії. Висвітлено православний, католицький та протестантський погляди на можливість взаємодії політики та релігії. Проаналізовано норми Закону України "Про свободу совісті та релігійні організації", які потребують приведення у відповідність до міжнародних стандартів. Доведено, що політизація релігії - об'єктивний процес, який через недосконалість нашого законодавства може поглиблюватися, особливо напередодні виборів.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Э370.9(4УКР)-110.0
Шифр НБУВ: РА373875 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
Категорія: Релігія   
14.

Продивус С. Р. 
Політизація релігії в Україні: християнський контекст: автореф. дис. ... канд. філософ. наук : 09.00.11 / С. Р. Продивус ; Ін-т філософії ім. Г.С. Сковороди НАН України. — К., 2010. — 16 с. — укp.

Розглянуто аналіз процесу політизації релігії в Україні, взаємовпливові політики та релігії, християнський аналіз можливості їх взаємодії. Висвітлено православний, католицький та протестантський погляди на можливість взаємодії політики та релігії. Проаналізовано норми Закону України "Про свободу совісті та релігійні організації", які потребують приведення у відповідність до міжнародних стандартів. Доведено, що політизація релігії - об'єктивний процес, який через недосконалість нашого законодавства може поглиблюватися, особливо напередодні виборів.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Э370.9(4УКР)-110.0
Шифр НБУВ: РА373875 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
Категорія: Релігія   
15.

Продивус С. Р. 
Політизація релігії в Україні: християнський контекст: автореф. дис. ... канд. філософ. наук : 09.00.11 / С. Р. Продивус ; Ін-т філософії ім. Г.С. Сковороди НАН України. — К., 2010. — 16 с. — укp.

Розглянуто аналіз процесу політизації релігії в Україні, взаємовпливові політики та релігії, християнський аналіз можливості їх взаємодії. Висвітлено православний, католицький та протестантський погляди на можливість взаємодії політики та релігії. Проаналізовано норми Закону України "Про свободу совісті та релігійні організації", які потребують приведення у відповідність до міжнародних стандартів. Доведено, що політизація релігії - об'єктивний процес, який через недосконалість нашого законодавства може поглиблюватися, особливо напередодні виборів.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Э370.9(4УКР)-110.0
Шифр НБУВ: РА373875 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
16.

Дундяк І.М. 
Процесійні ікони Західної України XVII - XIX ст. (походження, іконографічні та художні особливості): Автореф. дис... канд. мистецтвознав.: 17.00.05 / І.М. Дундяк ; Львів. акад. мистец. — Л., 2003. — 18 с. — укp.

Досліджено західноукраїнські процесійні ікони XVII - XIX ст. як оригінальне малодосліджене явище українського мистецтва. На основі комплексного аналізу з'ясовано генезу даної типологічної групи ікон, встановлено найдавніші процесійні ікони. Прослідковано суспільно-культурний контекст використання зазначених ікон у XVII - XVIII ст., а також зміну функціонального призначення. Проведено типологічний поділ процесійних ікон за зображеннями лицевої та зворотньої сторін. Виділено основні іконографічні сюжети та проаналізовано найхарактерніші, враховуючи специфіку позаіконостасних зображень. Акцентовано увагу на художніх особливостях даних ікон: стилістиці малярства та відображенні історичних мистецьких стилів у зображеннях, тенденціях, характері та формах декору.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Щ146.563(4УКР33)3/5 + Э370.9(4УКР)-575.1 +
Шифр НБУВ: РА324247

Рубрики:

Географічні рубрики:
  

      
Категорія: Релігія   
17.

Кислий А.О. 
Релігійна освіта в Україні як чинник формування суспільної моралі: автореф. дис... канд. філософ. наук: 09.00.11 / А.О. Кислий ; Київ. нац. ун-т ім. Т.Шевченка. — К., 2007. — 20 с. — укp.

Проаналізовано вплив релігійної освіти в Україні на формування суспільної моралі. Розглянуто історичну ретроспективу, сучасний стан і тенденції розвитку даної освіти. Вивчено стан навчально-виховного процесу у духовних навчальних закладах різних конфесій (православ'я, католіцизму, протестантизму), спрямованого на моральне виховання учнів зазначених навчальних закладів згідно до морально-етичних норм, що базуються на християнстві та розкриваються у змісті богословських предметів і комплексі духовних практик, пов'язаних з культовою діяльністю Церкви. Її специфіка полягає у конфесійній підготовці високоосвічених та глибоковіруючих випускників на потребу Церкви як основної складової механізму поширення Слова Божого та зміцнення моралі парафіян. Визначено, що Церква домагається використовувати освіту як найбільш ефективний засіб морального виховання на основі християнської етики та поширенні віровчення. Узгодження світської та релігійної освітніх систем в Україні - закономірний процес розвитку демократичного суспільства, у якому релігії та Церкві відводиться поважне місце. Вмотивованими напрямками взаємовпливу світської ра релігійної освітніх систем в Україні є запровадження християнської етики як навчально-виховної дисципліни до змісту української школи та відкриття загальноосвітніх навчальних закладів під опікою Церкви.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Э370.9(4УКР)-67 + Э243 + Ю703 +
Шифр НБУВ: РА352324

Рубрики:

Географічні рубрики:
  
  

      
18.

Котломанітова Г.О. 
Релігійне виховання в історії шкільної освіти України (60-ті роки XIX ст. - 30-ті роки XX ст.): автореф. дис... канд. пед. наук: 13.00.01 / Г.О. Котломанітова ; Прикарпат. нац. ун-т ім. В.Стефаника. — Івано-Франківськ, 2007. — 20 с. — укp.

Здійснено історико-педагогічний аналіз еволюції релігійного виховання в історії шкільної освіти України, зокрема, у 1860 - 1930-[ рр. З'ясовано стан дослідженості проблеми. Виявлено передумови еволюції релігійного виховання в історії шкільної освіти України зазначеного періоду, а саме: вплив державної ідеології та шкільної урядової політики, суспільно-політичної та громадсько-педагогічної думки стосовно релігійного виховання у навчально-виховних закладах. Установлено роль Церкви, державних і громадських інституцій, які брали участь у процесі виховання підростаючого покоління. Розроблено періодизацію релігійного виховання у закладах шкільної освіти України з 1860-х рр. до 1930-х рр. Визначено головні тенденції кожного періоду. З'ясовано особливості змісту, методів, форм і засобів даного виховання у початковій і середній школі України у складі Російської імперії (1860 - 1917 рр.) та УНР (1917 - 1920 рр.). Висвітлено антирелігійну пропаганду у навчально-вихованому процесі радянської школи з 1920 р. до кінця 1930-х рр.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ч421.350.4 + Ч33(4УКР)5 + Ч33(4УКР)6 + Э370.9(4УКР)-112.68 +
Шифр НБУВ: РА354024

Рубрики:

Географічні рубрики:
  

      
Категорія: Релігія   
19.

Литвинов В.Д. 
Ренесансний гуманізм в Україні (Ідеї гуманізму епохи Відродження в українській філософії XV - початку XVII століть): Автореф. дис... д-ра філософ. наук: 09.00.11 / В.Д. Литвинов ; Ін-т філософії ім. Г.С.Сковороди НАН України. — К., 2003. — 29 с. — укp.

У широкому аспекті європейського Відродження розглянуто погляди вітчизняних гуманістів на проблеми людини, Бога, освіти, морального виховання, історіософії, держави та права. Значну увагу приділено міжконфесійним взаєминам в Україні та участі українських гуманістів у полеміці між православними, католиками та протестантами. Встановлено, що ренесансний гуманізм в Україні розвивався значною мірою у переплетенні з ідеями реформації та бароко, а початковий його період був схожий з раннім італійським, представники якого цікавилися передусім суспільно-політичною, релігійною та етичною проблематикою.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Э370.9(4УКР)-4-3 + Ю3(4УКР)43/44 +
Шифр НБУВ: РА325130

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
Категорія: Релігія   
20.

Піддубна С.М. 
Розвиток християнської писемної культури в Україні: етно-конфесійна специфіка: Автореф. дис... канд. філософ. наук: 09.00.11 / С.М. Піддубна ; Київ. нац. ун-т ім. Т.Шевченка. — К., 2003. — 18 с. — укp.

Обгрунтовано етно-конфесійну специфіку християнської писемної культури в Україні як певний культурний процес, який дозволяє прослідкувати зміни в часі й стані таких об'єктів писемної культури, якими є християнська православна паристика, ораторська, агіографічна, паломницька література, полемічні, повчальні твори, а також твори художньої літератури, в яких є наявною християнська символіка. Показано історичні шляхи Священного Писання в українській писемній культурі та визначено його найважливіші віхи. Висвітлено етно-конфесійні прояви формування української писемної культурної традиції в християнській літературі, які вплинули на формування менталітету як сфери певних моральних, соціально-психологічних орієнтацій, що складають специфіку світовідчуття, сприймання та світобачення українського народу на певних історичних етапах його розвитку. Виявлено етно-конфесійні прояви біблійних мотивів і символів у сучасній українській художній літературі, які несуть велике моральне навантаження й застосовуються авторами літературних творів для того, щоб акцентувати увагу читача на етичному аспекті твору, щоб викликати відповідну реакцію моральної свідомості адресатів їх літературного звернення.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Э370.9(4УКР)-117.3 + Ш5(4УКР)-304 +
Шифр НБУВ: РА327655

Рубрики:

Географічні рубрики:
...
 

Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського