Бази даних

Автореферати дисертацій - результати пошуку

Mozilla Firefox Для швидкої роботи та реалізації всіх функціональних можливостей пошукової системи використовуйте браузер
"Mozilla Firefox"

Вид пошуку
Сортувати знайдені документи за:
авторомназвоюроком видання
Формат представлення знайдених документів:
повнийстислий
 Знайдено в інших БД:Наукова електронна бібліотека (8)Реферативна база даних (208)Книжкові видання та компакт-диски (203)Журнали та продовжувані видання (7)
Пошуковий запит: (<.>A=Сас$<.>)
Загальна кількість знайдених документів : 17
Представлено документи з 1 до 17

      
1.

Сас Н.Б. 
Визначення періоду докритичного росту тріщин високотемпературної повзучості в матеріалах і елементах конструкцій: автореф. дис... канд. фіз.-мат. наук: 01.02.04 / Н.Б. Сас ; НАН України. Ін-т приклад. пробл. механіки і математики ім. Я.С.Підстригача. — Л., 2008. — 20 с. — укp.

У межах механіки руйнування пружно-пластичних тіл сформульовано математичну модель для дослідження росту в конструкційних матеріалах тріщин високотемпературної повзучості, визначення залишкового ресурсу елементів конструкцій та їх високотемпературної міцності з використанням першого закону термодинаміки стосовно механіки сповільненого руйнування тіл за високотемпературної повзучості. Розкрито домінуючу роль у даному процесі періоду усталеної повзучості. Удосконалено метод еквівалентних площ для ефективної реалізації запропонованої моделі та наближеного визначення періоду докритичного росту в тривимірних тілах тріщин високотемпературної повзучості. Встановлено, що зміна площі тріщини високотемпературної повзучості у разі її поширення у полі однорідних напружень тривимірного тіла мало залежить від конфігурації її контуру і тому замінюється кодовим контуром за відповідних початкових і кінцевих розмірів. Запропоновано критерій високотемпературної міцності тонкостінних елементів конструкцій з тріщинами, який базується на розв'язку задачі про межово-рівноважний стан пластини з довільно орієнтовною тріщиною високотемпературної повзучості за двовісного розтягу. Даний критерій підтверджено відомими в літературі результатами експериментальних досліджень. Сформульовано задачу про докритичний ріст тріщин високотемпературної повзучості в стінці паропроводу, його зварному з'єднанні, у колесі парової турбіни та визначено їх залишковий ресурс. Запропоновано спосіб наближеного розв'язку даної задачі. Розв'язано деякі нові задачі про кінетику поширення тріщин високотемпературної повзучості у пластинах і тривимірних тілах.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ж4-028.4 + В251.6,022 + В251.104,022 +
Шифр НБУВ: РА360028

Рубрики:

      
2.

Сас 
Законодавство про регламент Верховної Ради України: проблеми теорії і практики: Автореф. дис... канд. юрид. наук: 12.00.02 / Сергій Володимирович Сас ; Інститут законодавства Верховної Ради України. — К., 2005. — 20 с. — укp.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Х809(4УКР)62-3
Шифр НБУВ: РА337412

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
3.

Сас Л.М. 
Зміни холінергічної регуляції серця при експериментальному тироксиновому токсикозі та їх корекція: Автореф. дис... канд. мед. наук: 14.03.04 / Л.М. Сас ; Терноп. держ. мед. акад. ім. І.Я.Горбачевського. — Т., 2004. — 20 с. — укp.

З'ясовано співвідносну роль холінергічного й адренергічного відділів вегетативної нервової системи у формуванні серцевого ритму за умов тироксинового токсикозу, особливостей обміну ацетилхоліну (АХ) та вмісту магнію в міокарді гіпертиреоїдних щурів, змін чутливості серця до стимуляції блукаючих нервів у динаміці розвитку тироксинового токсикозу (ТТ). Розроблено та обгрунтовано принципи корекції серцевого ритму у разі ТТ шляхом активації холінергічних впливів. Доведено, що за умов гіпертиреозу відбувається перебудова вегетативної регуляції серця переважно за рахунок ослаблення вагусних впливів, що є головним патогенетичним механізмом розвитку синусової тахікардії. Установлено, що обмеження регуляторних впливів з боку блукаючих нервів виникає внаслідок зниження рівня АХ у холінергічних терміналях, зменшення вмісту магнію в міокарді у випадку гіпертиреозу поглиблює енергетичний дефіцит тиреотоксичного серця.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Р415.120.21-29 +
Шифр НБУВ: РА328532

Рубрики:

      
4.

Саско О.І. 
Кримінальна відповідальність за порушення порядку здійснення операцій з металобрухтом (аналіз складу злочину): Автореф. дис... канд. юрид. наук: 12.00.08 / О.І. Саско ; Львів. нац. ун-т ім. І.Франка. — Л., 2007. — 18 с. — укp.

Досліджено проблему кримінальної відповідальності за порушення порядку здійснення операцій з металобрухтом. Вивчено підстави кримінальної відповідальності за порушення порядку здійснення операцій з металобрухтом, на базі одержаних результатів обгрунтовано доцільність криміналізації даних посягань і збереження встановленої норми на сучасному етапі розвитку законодавства. Зроблено висновок про недосконалість чинної редакції ст. 213 КК України, наведено пропозиції щодо внесення відповідних змін і доповнень. Запропоновано використовувати у новій редакції статті термін "ухилення" та визначати розмір доходу (вартісного вияву металобрухту), на підставі якого встановлюється кримінальна відповідальність.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Х881.9(4УКР)117 +
Шифр НБУВ: РА351950

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
5.

Сасов О.В. 
Кримінально-правова охорона лісу: Автореф. дис... канд. юрид. наук: 12.00.08 / О.В. Сасов ; Нац. акад. внутр. справ України. — К., 2002. — 19 с. — укp.

Визначено історично сформовані моделі кримінально-правової охорони лісу й обгрунтовано висновок про те, що в історії цівілізації лісові ресурси у багатьох країн світу визначаються майном, така кримінально-правова охорона лісу здійснюється згідно з його майновим статусом, що має свою грошову вартість. Обгрунтовано висновок, що новостворювана в Україні правова система охорони лісу має відповідати головним принципам громадянського суспільства та базуватися на багатоукладності економіки та, зокрема, запровадженні, поряд з державною та колективною, приватної форми власності на лісові ресурси, а також створенні для всіх суб'єктів власності правових противаг проти використання, щодо охорони та відтворення лісів з метою уникнення безконтрольного розпорядження власністю та балансування особистісних, колективних і загальнодержавних мотивацій охорони природи. Концептуальною основою модернізації застарілої моделі кримінально-правової охорони лісу є відхід від властивої етатистській моделі одноярусної управлінської структури, згідно з якою виключні права на власність, створення правових норм і нагляд за дотриманням законодавства фокусуються в одному центрі. Запропоновано диференціацію цих прав між державою, іншими власниками та громадськістю. Науково обгрунтовано соціальну значущість лісу щодо його майного, речового, товарного характеру.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Х881.9(4Укр)118 + Х895(4Укр)17
Шифр НБУВ: РА318096 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
Категорія: Біологічні науки   
6.

Сасімова І.А. 
Обгрунтування інформаційних електромагнітних методів і оптико-електронних систем збільшення продуктивності тварин: автореф. дис... канд. техн. наук: 05.11.17 / І.А. Сасімова ; Харк. нац. техн. ун-т сільс. г-ва ім. П.Василенка. — Х., 2009. — 24 с. — укp.

Розв'язано науково-технічну задачу зі збільшення продуктивності тварин через вплив на їх ембріони інформаційного електромагнітного поля (ЕМП) з оптимальними біотропними параметрами, які визначені за допомогою розробленого оптико-електронного пристрою (ОЕС). Встановлено, що для визначення діапазону зміни резонансної частоти ЕМП, яка може впливати на інформаційні процеси ембріонів тварин, розв'язано задачу дифракції однорідної Е-поляризованої хвилі на діелектричному циліндрі з ембріонами. Визначення оптимальних біотропних параметрів ЕМП, що визивають стимуляцію метаболічних процесів в ембріонах, здійснено на розробленій ОЕС з виділенням корисного сигналу параметрів руху ембріонів із шумів.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Е60*333-633.4 +
Шифр НБУВ: РА368340

Рубрики:

      
7.

Сас В.А. 
Організація і тактика слідчих дій при розслідуванні злочинів, вчинених засудженими до позбавлення волі: Автореф. дис... канд. юрид. наук: 12.00.09 / В.А. Сас ; Нац. акад. внутр. справ України МВС України. — К., 2004. — 18 с. — укp.

Розглянуто актуальні проблеми організації і тактики слідчих дій під час розслідування злочинів, вчинених засудженими до позбавлення волі. Удосконалено поняття криміналістичної тактики та її засобів. Запропоновано власний погляд на структуру слідчої дії у кримінальній тактиці та типову структуру організації слідчої дії на всіх її стадіях і етапах. Скориговано особливості організації і тактики слідчих дій під час розслідування злочинів, вчинених засудженими до позбавлення волі. Сформульовано визначення тактико-криміналістичного забезпечення слідчих дій в установах виконання покарань. Надано пропозиції щодо удосконалення досудового розслідування в установах Державного департаменту України з питань виконання покарань з урахуванням специфіки їх діяльності та чинних кримінального, кримінально-процесуального та кримінально-виконавчого законодавств України.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Х894.9(4УКР)312.8 + Х881.9(4УКР)128 +
Шифр НБУВ: РА329979

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
8.

Сасіна І. О. 
Особливості та корекція розвитку уваги у дітей старшого дошкільного віку зі зниженим зором: автореф. дис. ... канд. психол. наук : 19.00.08 / І. О. Сасіна ; Нац. пед. ун-т ім. М.П. Драгоманова. — К., 2011. — 20 с.: рис., табл. — укp.

У ході дослідження визначено, що увага дітей з порушенням зору розвивається за умов активної діяльності відповідно до загальних закономірностей психічного розвитку дитини, але внаслідок обмеженості зорового сприймання має специфічні особливості. На підставі виявлених особливостей зорової та слухової уваги дітей старшого дошкільного віку зі зниженим зором було розроблено авторську комплексну програму корекції розвитку уваги, спрямовану не просто на корекцію відхилень у розвитку уваги та їх запобігання, але й на створення сприятливих умов для найповнішої реалізації потенційних можливостей розвитку даного психічного процесу за рахунок оптимізації навчально-виховного процесу спеціального дошкільного навчального закладу компенсувального типу для дітей з порушенням зору.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ю983.515.01 + Ю948.23
Шифр НБУВ: РА379010 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

      
Категорія: Транспорт   
9.

Сасов О.О. 
Прогнозування вихідних характеристик шин понаднизького тиску для автомобілів та тракторів: Автореф. дис... канд. техн. наук: 05.22.02 / О.О. Сасов ; Нац. трансп. ун-т. — К., 2007. — 20 с. — укp.

Виявлено взаємозв'язок між амплітудно-частотними характеристиками армованої оболонки пневматичних шин наднизького тиску від зміни кута орієнтації армувального елемента, що дозволяє визначити дійсні величини їх напружено-деформованого стану. Розвинуто метод рішення динамічних контактних задач з урахуванням односторонніх зв'язків на базі моделі Кірхгофа - Лява на базі моделі зсуву Тимошенко, що дозволяє формувати на стадії проектування ефективні параметри пневматичних шин, а саме: вантажопідйомність, максимальну швидкість, тиск у зоні контакту шини з грунтом, ресурс. Визначено математичну залежність температури у характерних зонах пневматичної шини під часу руху, радіального навантаження, швидкості руху та внутрішнього тиску. Установлено, що найбільш термонапруженою зоною є плечова зона шини, температура у цій зоні на 4 - 12 % більша, ніж у центральній та підканавочній зонах. Розвинуто методику розрахунку ресурсу пневматичних шин, яка передбачає врахування не тільки температурного режиму експлуатації, а й амплітудно-частотних характеристик армованої оболонки пневматичних шин від зміни кута орієнтації армувального елемента, що дозволяє визначити дійсні величини ресурсу пневматичних шин наднизького тиску.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: О33-042.66 + О34-042.656 +
Шифр НБУВ: РА348554

Рубрики:

      
10.

Сасюк З.К. 
Просторова екстраполяція показників моніторингу осушуваних грунтів: Автореф. дис... канд. с.-г. наук: 06.01.02 / З.К. Сасюк ; УААН. Ін-т гідротехніки і меліорації. — К., 2006. — 16 с. — укp.

Наведено результати теоретичних досліджень проблем моніторингу осушуваних земель північно-західної частини України. Обгрунтовано нове вирішення наукової задачі поширення моніторингової інформації на території осушуваних земель, що не охоплені мережею спостережень. Запропоновано метод просторової екстраполяції даних моніторингових спостережень на базі вперше створених, теоретично обгрунтованих й експериментально апробованих емпіричних моделей для розрахунку значень грунтових показників у різних точках осушуваних масивів. Показано необхідність вирішення даних задач для проведення еколого-моніторингової оцінки осушуваних земель, їх картографування, визначення загальної родючості сільськогосподарських угідь на даних територіях, а також для розробки відповідних природоохоронних заходів.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: П034.307 +
Шифр НБУВ: РА348979

      
11.

Сасько О. О. 
Психолого-педагогічні умови розвитку соціального інтелекту у студентів, схильних до адиктивної поведінки: автореф. дис. ... канд. психол. наук : 19.00.07 / О. О. Сасько ; Харк. нац. пед. ун-т ім. Г.С. Сковороди. — Х., 2010. — 20 с. — укp.

Визначено характер взаємозв'язку між рівнем розвитку соціального інтелекту, його особливостями та вираженістю схильності до алкогольної та наркотичної залежності. Встановлено особливості взаємозв'язків між різними видами узалежненої поведінки. Визначено зв'язки між невротичними потребами, ранніми дитячими рішеннями та схильністю до узалежнення різних видів з урахуванням статевих відмінностей. Розроблено розвивально-корекційнуц програму для студентів з розвитку соціального інтелекту та корекції схильності до узалежнення, ефективність якої експериментально підтверджена.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ю953.2-513 + Ю937.42
Шифр НБУВ: РА377419 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

      
12.

Сас О. О. 
Формування життєвої компетентності дітей 6 - 7-річного віку в умовах соціально-рольової діяльності: автореф. дис. ... канд. пед. наук : 13.00.05 / О. О. Сас ; Нац. пед. ун-т ім. М. П. Драгоманова. — К., 2011. — 21 с. — укp.

Вперше обгрунтовано та розроблено модель і визначено технологію формування життєвої компетентності дітей 6 - 7-річного віку за умов дошкільного навчального закладу. Розкрито виховний потенціал соціально-рольової діяльності дітей в дошкільному закладі. Уточнено сутність понять "життєва компетентність", "соціально-рольова діяльність" та запропоновано визначення дефініцій "життєва компетентність дітей 6 - 7-річного віку" та "соціально-рольова діяльність дітей 6 - 7-річного віку". Обгрунтовано критерії (когнітивний, поведінковий, діяльнісний, комунікативний) та показники сформованості життєвої компетентності дітей 6 - 7-річного віку. Розширено їх розуміння особливостей соціально-педагогічної технології формування. Визначено й охарактеризовано її структурні компоненти (мотиваційний, пізнавальний, практичний).

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ч312 + Ч411.350.0
Шифр НБУВ: РА379184 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

      
13.

Сас Н.М. 
Формування педагогічної взаємодії у шкільних об'єднаннях підлітків за інтересами: Автореф. дис... канд. пед. наук: 13.00.01 / Н.М. Сас ; Криворіз. держ. пед. ун-т. — Кривий Ріг, 2001. — 20 с. — укp.

Теоретично обгрунтовано цілісний процес формування суб'єкт-суб'єктної педагогічно доцільної взаємодії у шкільних об'єднаннях підлітків за інтересами у єдності трьох основних етапів: інформаційно-організаційного, регулятивно-стимулювального, індивідуально-консультативного, визначених на основі відповідних критеріїв - інтересу, інтеракції, активності. Визначено й експериментально перевірено систему засобів формування педагогічної взаємодії, які охоплюють методи організації діяльності, стимулювання поведінки та розвитку підлітка, формування його свідомості; прийоми опори на позитивне, заохочення перспективою, індивідуальну етичну бесіду, координацію впливів, взаємну довіру; різноманітні види діяльності (пізнавальну, предметно-перетворювальну, художньо-ігрову, соціально-комунікативну) та її форми (індивідуальну, групову, колективну). Визначено умови (пізнавальні, процесуальні, емоційно-етичні), що забезпечують ефективність формування педагогічної взаємодії у рамках специфічної педагогічної системи - шкільного підліткового об'єднання за інтересами.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ч421.382
Шифр НБУВ: РА313120 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

      
14.

Сас Б.Б. 
Центральний банк в системі валютного регулювання: Автореф. дис... канд. екон. наук: 08.04.01 / Б.Б. Сас ; Терноп. нац. екон. ун-т. — Т., 2007. — 21 с. — укp.

Розглянуто теоретичні засади механізму реалізації валютної політики. Досліджено роль і місце центрального банку в системі інституційних аспектів здійснення даної політики. Сформульовано повноваження центрального банку як основного регулятора валютних відносин. Запропоновано трактування системи валютного регулювання. Розглянуто інструментарій центрального банку, за допомогою якого даний банк спроможний ефективно впливати на економічні процеси. Здійснено класифікацію факторів впливу на валютний курс, а саме: внутрішніх і зовнішніх. Проаналізовано особливості становлення й обгрунтовано практичні рекомендації щодо вдосконалення існуючої системи валютного регулювання в Україні. Розглянуто причини виникнення валютних криз і наведено основні критерії їх класифікації. Обгрунтовано засади вибору гнучкого обмінного курсу національної грошової політики як ефективного режиму валютного курсоутворення. Визначено його вплив на забезпечення стабільності грошової одиниці України. Висвітлено можливі напрями лібералізації валютних відносин, що полягають у зменшенні застосування центральним банком кількості адміністративних важелів регулювання, а також розробки та запровадження ринкових інструментів валютної політики.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: У9(4УКР)262.100 + У9(4УКР)262.6-18 +
Шифр НБУВ: РА348571

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
15.

Сас Л. С. 
Ефективність технологічного оновлення виробництва у сільськогосподарських підприємствах / Л. С. Сас. — Б.м., 2020 — укp.

Досліджено теоретико-методологічні та прикладні аспекти ефективності технологічного оновлення виробництва в сільськогосподарських підприємствах. Визначено особливості технологічного забезпечення виробництва в цих підприємствах. Запропоновано підхід до системної класифікації технологій виробництва у рослинництві й тваринництві. Доведено необхідність комплексного розгляду ефективності технологічного оновлення виробництва сільськогосподарських підприємств.Проаналізовано передумови, стан та тенденції технологічного оновлення виробництва в сільськогосподарських підприємствах, здійснено оцінку ефективності діяльності сільськогосподарських підприємств на основі застосовуваних технологій. Встановлено взаємозв'язок між елементами прямих матеріальних витрат на виробництво продукції рослинництва і тваринництва, що є складовими технології і показниками ефективності технологічного забезпечення виробництва (урожайністю культур і продуктивністю тварин).Обґрунтовано методику комплексної оцінки технологічного забезпечення виробництва у сільськогосподарських підприємствах. Розроблено організаційно-економічний механізм забезпечення технологічного оновлення виробництва у сільськогосподарських підприємствах. Доведено необхідність управління процесом технологічного оновлення виробництва. Визначено напрями вдосконалення виробничого процесу сільськогосподарських підприємств на основі застосування новітніх технологій у рослинництві, тваринництві та управлінні виробництвом.^UTheoretical, methodological and applied aspects of technological renewal of production in agricultural enterprises are investigated. The peculiarities of technological support of production in agricultural enterprises are determined. An approach to the systematic classification of production technologies in crop-livestock farming is proposed. The necessity of comprehensive consideration of the efficiency of technological modernization of agricultural enterprises production has been proved.Prerequisites, status and tendencies of technological updating of production in agricultural enterprises are analyzed, the efficiency of activity of agricultural enterprises on the basis of applied technologies is estimated. The relationship between the elements of direct material costs for the production of crop and livestock products, which are the components of technology and indicators of technological support of production (crop yields and animal productivity) is established.The methodical approach to the complex assessment of technological support of production in agricultural enterprises is substantiated. The organizational and economic mechanism of technological modernization of production in agricultural enterprises has been developed. The necessity to control the process of technological updating of production is proved. The directions of improvement of production process of agricultural enterprises on the basis of application of the latest technologies in crop production, animal husbandry and production management are determined.


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
16.

Сас С. П. 
Фінансовий потенціал закладів вищої освіти України в умовах трансформаційних змін / С. П. Сас. — Б.м., 2023 — укp.

Актуальність дисертації полягає в тому, що у сучасних умовах в Україні фінансовий потенціал закладів вищої освіти (ЗВО) та його ефективне використання є передумовою розвитку вітчизняної системи і покращення якості вищої освіти, що принципово важливо в часі інтенсифікації трансформаційних процесів та виникнення глобальних викликів і загроз, зокрема російської військової агресії. В зв’язку з цим забезпечення стійкого фінансового потенціалу, як фактору впливу на ефективне виконання функцій та завдань ЗВО, підвищення економічної безпеки і сталого розвитку країни, на сьогодні є одним із пріоритетних цілей менеджменту як на рівні ЗВО, так й держави загалом. У результаті наукового дослідження запропоновано авторське визначення фінансового потенціалу закладу вищої освіти як сукупність фінансових ресурсів, що формуються в результаті активізації його взаємовідносин з іншими суб’єктами економіки, і спроможність щодо їхньої мобілізації, обсяги та ефективне використання яких дають змогу досягати цілей сталого розвитку в освітній, науковій, інноваційній та інших видах діяльності. Розроблено модель формування фінансового потенціалу ЗВО, що інтегрує його цілі (спрямовані на реалізацію окремих видів діяльності) та фінансові ресурси (як основа досягнення оперативних й стратегічних орієнтирів розвитку). Для оптимізації процесу прийняття управлінських рішень рекомендовано використовувати систему бюджетування, яка складається із п’яти послідовних етапів, що включають: підготовчий етап формування бюджету, розроблення його проєкту, розгляд та затвердження, виконання, аналіз і коригування. На основі виявлених проблем фінансування національної системи вищої освіти (СВО) та розрахованих прогнозних значень показників її розвитку, із врахуванням закономірностей, що склалися у попередніх періодах, визначено та обґрунтовано стратегічні орієнтири розширення й диверсифікації джерел фінансового забезпечення національної СВО. Сформульовано концептуальні положення щодо діагностування фінансового потенціалу ЗВО, а також науково-аналітичні інструментарії його оцінки в частині виокремлення індикаторів у процесі формування та реалізації стратегії розвитку СВО. Обґрунтовано, що формування сучасної стратегії розвитку вищої освіти на рівні держави та кожного ЗВО є пріоритетним завданням керівних органів, а поетапне її виконання, досягнення цілей, мети і поставлених завдань, моніторинг й оцінка реалізації – передумовами ефективного управління СВО в країні. Запропоновано систему індикаторів ефективності формування фінансового потенціалу за: видами діяльності ЗВО (освітня, наукова, маркетингова та організаційно-економічна), зацікавленими особами (здобувачі вищої освіти, викладачі і дослідники, абітурієнти, випускники, роботодавці, менеджмент ЗВО) та критеріями ефективності (результативність, продуктивність, диверсифікація доходів). Аргументовано доцільність використання інтегрованої системи фінансової ефективності ЗВО України, що забезпечить прозорість і відкритість у провадженні усіх видів їхньої діяльності, прийнятті управлінських рішень, а також покращення інформаційної взаємодії між головним розпорядником коштів, вітчизняними ЗВО та зацікавленими сторонами. Визначено основні напрями підвищення ефективності управління фінансовими ресурсами, процесами формування і нарощуванням фінансового потенціалу ЗВО України та зміцнення їхньої конкурентоспроможності. Отримані теоретико-методологічні та науково-прикладні результати дослідження сприятимуть ефективному формуванню й використанню фінансового потенціалу вітчизняних ЗВО, а практична реалізація обґрунтованих пропозицій дасть можливість підвищити рівень фінансової стійкості та забезпечити їхню конкурентоспроможність на глобальному ринку освітньо-наукових послуг.^UThe relevance of the dissertation is defined by the fact that in modern conditions in Ukraine, the financial potential of higher education institutions (HEIs) and its effective use are the prerequisites for the development of the domestic system of higher education and the improvement of its quality which are fundamentally important at a time of intensification of transformation processes and the emergence of global challenges and threats, in particular, russian military aggression. In this regard, ensuring sustainable financial potential as a factor influencing effective performance of functions and tasks of a higher education institution, increasing economic security and sustainable development of the country, are currently one of the priority goals of management both at the level of a higher education institution and the state in general. As a result of the scientific research, the author's definition of the financial potential of a higher education institution is proposed and defined as a set of financial resources formed from the activation of its relations with other subjects of the economy, and the ability to mobilize them, the volumes and effective use of which make it possible to achieve the goals of sustainable development in the educational, scientific, innovative and other types of activities. A model for the formation of the financial potential of higher education institutions has been developed, which integrates its goals (aimed at the implementation of certain types of activities) and financial resources (as a basis for achieving operational and strategic development guidelines). To optimize the management decision-making process, it is recommended to use the budgeting system, which consists of five consecutive stages, including: the preparatory stage of budget formation, development of its project, consideration and approval, execution, analysis and adjustment. Based on the identified problems of financing national higher education system and the calculated forecast values of its development indicators, taking into account the patterns that have developed in previous periods, strategic guidelines for the expansion and diversification of sources of financial support of the national higher education system have been defined and substantiated. Conceptual provisions regarding the diagnosis of the financial potential of a HEI, as well as scientific and analytical tools for its evaluation in terms of identifying indicators in the process of formation and implementation of the development strategy of a HEI have been formulated. It is verified that the formation of a modern strategy for the development of higher education at the level of the state and every higher education institution is a priority task of the governing bodies. Step-by-step implementation, achievement of goals, objectives and tasks, monitoring and evaluation of implementation are prerequisites for effective management of higher education institutions in the country. A system of indicators of the effectiveness of the formation of financial potential is proposed according to: types of activities of higher education institutions (educational, scientific, marketing and organizational and economic), interested (involved) parties (students of higher education institutions, teachers and researchers, applicants, graduates, employers, management of higher education institutions) and performance criteria (effectiveness, productivity, income diversification). The expediency of using an integrated financial efficiency system of higher education institutions of Ukraine which will ensure transparency and openness in conducting all types of their activities, making management decisions, as well as improving information interaction between the main manager of funds, domestic higher education institutions and stakeholders has been reasoned. The main directions of increasing the efficiency of financial resources management, the processes of formation and acceleration of the financial potential of higher education institutions of Ukraine and strengthening their competitiveness have been determined. The obtained theoretical-methodological and scientific-applied research results will contribute to the effective formation and use of the financial potential of domestic higher education institutions, and practical implementation of substantiated proposals will provide an opportunity to increase the level of financial stability and ensure their competitiveness on the global market of educational and scientific services.


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
17.

Сас В. В. 
Вплив тривалої психотравмуючої ситуації на психофізіологічний стан: автореферат дис. ... д.філософ : 222 / В. В. Сас. — Б.м., 2024 — укp.

Дисертаційна робота присвячена вивченню відновлення психофізіологічного стану в осіб із різною стресостійкістю, які перенесли тривалі психотравмуючі ситуації. Встановлено особливості впливу тривалої психотравмуючої ситуації на психофізіологічний стан військовослужбовців, які повернулися із зони бойових дій та проаналізовано динаміку відновлення психофізіологічних функцій залежно від стресостійкості. Проаналізовано динаміку зниження рівня депресії, тривоги і тривожності, відновлення рівня вольової саморегуляції та індивідуальних особливостей вищої нервової діяльності (латентного періоду простої зорово-моторної реакції, латентного періоду складної зорово-моторної реакції та функціональної рухливості нервових процесів) у військовослужбовців, які повернулися із зони бойових дій в залежності від рівня стресостійкості. Отримані результати показали, що в осіб із доброю стресостійкістю відбувається швидше і якісніше їх відновлення, порівняно із військовими із середньою стресостійкістю. Вивчено кореляційні зв’язки між стресостійкістю та зміною психофізіологічних функцій в осіб, які переживають наслідки тривалої психотравмуючої ситуації.^UThe dissertation is devoted to the study of the recovery of the psychophysiological state in people with different stress resistance who are experiencing the consequences of a long-term psychotraumatic situation. The peculiarities of the influence of a long-term psycho-traumatic situation on the psycho-physiological state of servicemen who returned from the combat zone were determined, and the dynamics of the recovery of psycho-physiological functions depending on stress resistance were analyzed. The dynamics of lowering the level of depression, anxiety and restlessness, restoration of the level of volitional self-regulation and individual characteristics of higher nervous activity (the latent period of a simple visual-motor reaction, the latent period of a complex visual-motor reaction and functional mobility of nervous processes) in servicemen who returned from the zone were analyzed for the first time combat operations depending on the level of stress resistance. The obtained results showed that people with good stress resistance recover faster and better, compared to military personnel with average stress resistance. The correlations between stress resistance and changes in psychophysiological functions in persons experiencing the consequences of a long-term psychotraumatic situation were studied.


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 
 

Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського