Бази даних

Автореферати дисертацій - результати пошуку

Mozilla Firefox Для швидкої роботи та реалізації всіх функціональних можливостей пошукової системи використовуйте браузер
"Mozilla Firefox"

Вид пошуку
Сортувати знайдені документи за:
авторомназвоюроком видання
Формат представлення знайдених документів:
повнийстислий
 Знайдено в інших БД:Віртуальна довідка (1)Наукова електронна бібліотека (7)Реферативна база даних (278)Книжкові видання та компакт-диски (222)Журнали та продовжувані видання (12)
Пошуковий запит: (<.>A=СТАНКЕВИЧ$<.>+<.>A=ОЛЬГ$<.>+<.>A=ВИКТОРОВН$<.>)
Загальна кількість знайдених документів : 19
Представлено документи з 1 до 19

      
Категорія: Біологічні науки   
1.

Станкевич О.І. 
Вплив урбанізації на структурно-функціональні характеристики угруповань птахів (на прикладі м.Ужгорода): Автореф. дис... канд. біол. наук: 03.00.16 / О.І. Станкевич ; Чернів. нац. ун-т ім. Ю.Федьковича. — Чернівці, 2002. — 19 с.: рис. — укp.

Визначено видовий і кількісний склад орнітонаселення в Ужгороді протягом року та в окремих низинних і гірських населених пунктах у гніздовий період. Встановлено розподіл птахів за типом фауни, ландшафтною належністю, способом живлення та гніздування. Детально вивчено та проаналізовано орнітофауну Ужгорода у сезонному аспекті. Вперше досліджено вплив урбанізації на структурно-функціональні характеристики орнітоугруповання. Відзначено, що видова структура угруповань птахів в урболандшафтах має певні особливості: за низького видового багатства спостерігається висока щільність населення. На відміну від угруповань птахів природних екосистем, тут завжди присутні масові види. Зі зростанням урбанізованості середовища існування виразніше спостерігається явище супердомінування одиничних масових видів, чисельність яких в угрупованні складає понад 70 % - 90 % посезонно від загальної чисельності птахів. Особливості просторової структури орнітоугруповань урболандшафту полягають у появі специфічної групи птахів, які гніздяться на будівлях; деякі кроногніздні (воронові) змінюють висоту розташування гнізда у бік її збільшення. З підвищенням ступеня урбанізованості середовища знижується динаміка структурних змін орнітонаселення протягом року - орнітоугруповання стають більш статичними. Домінуючу роль у функціонуванні угруповань птахів міста відіграють окремі види супердомінанти, участь решти незначна. З'ясовано, що популяції птахів, які володіють схожими топічними чи трофічними функціями і мають ніші однакового розміру за одним з функціональних рівнів, утворюють певні групи, які можна розглядати як окремі функціональні одиниці, властиві лише урбанізованим ландшафтам.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Е623.35*801.4(4УКР) + Е623.35*804*803.31(4УКР)
Шифр НБУВ: РА321000

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
2.

Станкевич Ю.Ю. 
Домогосподарство в ринковій економічній системі та його відображення у світовій економічній думці XX ст.: автореф. дис. ... канд. екон. наук : 08.00.01 / Ю.Ю. Станкевич ; Київ. нац. екон. ун-т ім. В.Гетьмана. — К., 2010. — 19 с. — укp.

Досліджено генезис домогосподарства, розкрито його сутність у наукових працях економістів XX ст. на підставі використання принципів цивілізаційної парадигми та системного аналізу. Розглянуто характерні риси діяльності сучасного домогосподарства, зокрема, виробництво, обмін, споживання та заощадження. Проаналізовано різні підходи щодо класифікації домогосподарств, досліджено взаємозв'язки даної господарської форми з іншими суб'єктами ринкової економічної системи, зокрема, з державною й економічними організаціями. Висвітлено еволюцію домогосподарства на українських землях у період розвитку ринкових відносин. Розкрито роль сім'ї у становленні домогосподарства, визначено особливості її життєдіяльності у період командно-адміністративної системи. Висвітлено погляди радянських учених щодо сутності та функцій сім'ї. Проаналізовано передумови загострення кризи інституту сім'ї у другій половині XX ст. (втрата орієнтації суспільства на сімейні цінності, розвиток феміністичного руху, збільшення часу на здобуття освіти, зменшення рівня народжуваності). Охарактеризовано основні етапи розвитку домогосподарства в Україні за часів незалежності. Охарактеризовано їх сучасне становище шляхом аналізу таких компонентів, як економічна складова, соціально-демографічна поведінка та нормативно-правова база, що регулює діяльність суб'єктів ринкової економічної системи.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: У010.35 + У02(0)6 + У9(4УКР)0-94
Шифр НБУВ: РА369947 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

Географічні рубрики:
  

      
3.

Станкевич В.В. 
Інфрачервоне неінвазивне лазерне опромінення крові при проведенні ад'ювантної хіміотерапії хворим на рак молочної залози: Автореф. дис... канд. мед. наук: 14.01.07 / В.В. Станкевич ; НАН України. Ін-т експерим. патології, онкології і радіобіології ім. Р.Є.Кавецького. — К., 2001. — 20 с. — укp.

Досліджено питання підвищення ефективності лікування хворих на рак молочної залози шляхом вдосконалення методів профілактики та лікування ускладнень під час проведення ад'ювантної хіміотерапії (схема CMF) із застосуванням засобів неспецифічної імуномодуляції та ентеросорбції (ентеросгель).

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Р569.133.1-56
Шифр НБУВ: РА313462 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

      
Категорія: Науки про Землю   
4.

Станкевич С.А. 
Метод оцінювання інформативності гіперспектральних зображень в задачах дистанційного зондування Землі: автореф. дис... д-ра техн. наук: 05.07.12 / С.А. Станкевич ; НАН України. Ін-т геол. наук, Наук. центр аерокосм. дослідж. Землі. — К., 2008. — 32 с. — укp.

Обгрунтовано шляхи вирішення наукової проблеми недостатньої повноти та достовірності оцінювання інформативності гіперспектральних аерокосмічних зображень у задачах дистанційного зондування Землі. Обгрунтовано новий статистичний просторово-частотний критерій інформативності гіперспектральних зображень, складовими якого є інформаційна дивергенція Кулібака - Лейблера, еквівалентна просторова розрізненність та еквівалентне відношення сигнал - шум. Розроблено багатовимірну інформаційну та статистичну просторово-частотну моделі гіперспектрального зображення, на базі яких створено новий метод оцінювання інформативності, удосконалено метод оптимізації за новим критерієм. Вперше до наукового обігу введено поняття еквівалентної просторової розрізненості, що описує просторово-частотні властивості гіперспектральних зображень на базі еквівалентності імовірнісних характеристик виявлення об'єкта. Розроблено комплекс нових ефективних алгоритмів статистичної просторово-частотної обробки гіперспектральних цифрових аерокосмічних зображень. Наведено рекомендації щодо впровадження розроблених методів та алгоритмів до практики дистанційного зондування. Сформульовано загальну методологію статистичної просторово-частотної обробки гіперспектральних аерокосмічних зображень, в якій визначено принципи та підходи до створення нових методів на базі статистичної просторово-частотної парадигми. Встановлено, що використання результатів наукового дослідження сприяє підвищенню достовірності й оперативності розв'язання важливих природно-ресурсних, наукових і спеціальних тематичних задач дистанційного зондування Землі за рахунок об'єктивного оцінювання інформативності, оптимізації гіперспектральних аерокосмічних зображень і суттєвого скорочення потрібних обсягів їх обробки.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Д23 с141.2 +
Шифр НБУВ: РА359531

Рубрики:

      
5.

Станкевич О.Б. 
Наукові принципи адаптації планування і прогнозування рослинництва до умов ринкової економіки: Автореф. дис... канд. екон. наук: 08.07.02 / О.Б. Станкевич ; Дніпропетр. держ. аграр. ун-т. — Д., 1999. — 15 с. — укp.

Розглядаються теоретичні основи, методологічні та методичні принципи адаптації планування і прогнозування галузей рослинництва до вимог ринкової економіки. Встановлено, що існуючі підходи до розв'язання цієї проблеми потребують удосконалення. Основними шляхами реалізації поставленого завдання є заміна усереднених нормативів відображення причинно-наслідкових взаємозв'язків у системі "виробничі ресурси - кінцевий результат" нелінійними виробничими функціями. Внесені конкретні пропозиції з удосконалення наукового інструментарію планування і прогнозування рослинництва в ринкових умовах.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: У9(4УКР)325.10-23

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
6.

Станкевич Л.В. 
Оцінка терапевтичної ефективності лікування хворих на гломерулонефрит з нефротичним синдромом еферентними методами: Автореф. дис... канд. мед. наук: 14.01.02 / Л.В. Станкевич ; Івано-Франків. держ. мед. акад. — Івано-Франківськ, 2000. — 20 с. — укp.

Дисертацію присвячено оптимізації лікування хворих на гломерулонефрит з нефротичним синдромом шляхом включення у комплексну терапію еферентних методів детоксикації. Досліджено вплив масивної безперервної плазмосорбції, гемосорбції, гемодіалізу та ультрафільтрації на перебіг хронічного гломерулонефриту з нефротичним синдромом в II - IV ст. хронічної ниркової недостатності та гострий гломерулонефрит з гострою нирковою недостатністю. Встановлено, що застосування еферентних методів детоксикації у комплексному лікуванні хворих на гломерулонефрит з нефротичним синдромом підвищує ефективність патогенетичної терапії та стимулює діурез, сприяє зниженню концентрації азотистих шлаків у плазмі крові, зменшує інтоксикацію. Запропоновано застосування еферентних методів у комплексній терапії гломерулонефриту відповідно до стадії хронічної ниркової недостатності.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Р414.011.7-5
Шифр НБУВ: РА308275 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

      
7.

Станкевич Л.Г. 
Підвищення ефективності тренувальної діяльності спортсменів шляхом використання комплексу антиоксидантів: Автореф. дис... канд. наук з фіз. виховання і спорту: 24.00.01 / Л.Г. Станкевич ; Нац. ун-т фіз. виховання і спорту України. — К., 2007. — 20 с. — укp.

Вперше розроблено новий засіб корекції фізичної працездатності та процесів відновлення у триатлоністів на передзмагальному етапі підготовки, що включає вітаміни C, E, ліпоєву кислоту та селен. Експериментально показано ефективність впливу запропонованого антиоксидантного (АО) комплексу на відносну потужність роботи, фізичну працездатність і процеси відновлення, показники субстратного метаболізму та стан АО статусу організму спортсменів. Досліджено мембранопротекторну дію розробленого антиоксидантного комплексу. Виявлено позитивний взаємозв'язок між відносною потужністю роботи й АО активністю крові, а також АО статусом організму спортсменів-триатлоністів. Зроблено висновок, що високий функціональний стан АО-системи на передзмагальному етапі підготовки сприяє підвищенню фізичної працездатності та активізації процесів відновлення. Уточнено наукові дані щодо застосування антиоксидантів у спорті з метою підвищення фізичної працездатності та прискорення процесів відновлення.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ч510.7 +
Шифр НБУВ: РА351339

Рубрики:

      
8.

Станкевич І. В. 
Складові організаційно-економічного механізму управління якістю послуг поштового зв'язку: автореф. дис. ... канд. екон. наук : 08.00.04 / І. В. Станкевич ; Одеська національна академія зв'язку ім. О.С.Попова. — О., 2009. — 20 с. — укp.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: У9(4УКР)385.0
Шифр НБУВ: РА369359 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
9.

Станкевич І.П. 
Сучасні політичні конфлікти: основні джерела та шляхи розв'язання: автореф. дис. ... канд. політ. наук : 23.00.02 / І.П. Станкевич ; Київ. нац. ун-т ім. Т.Шевченка. — К., 2010. — 18 с. — укp.

Наведено результати комплексного теоретико-методологічного аналізу політичного конфлікту (ПК), виявлено ступінь розробленості цього феномену в сучасній вітчизняній політичній думці. На підставі аналізу конфліктологічних теорій розкрито сутність ПК, його специфіку, об'єкт і предмет, джерела виникнення. Визначено структурні елементи ПК, основні чинники, деструктивні та конструктивні наслідки ПК для сучасного суспільства. Класифіковано ПК у сучасній Україні, на основі джерел їх виникнення. Запроповано класифікацію джерел ПК на основі характеру існування, податливості до впливу та можливих наслідків. Доведено доцільність застосування комплексного критерію класифікації даних джерел. Охарактеризовано етапи ПК, типи взаємин між його учасниками. Розкрито відмінність між основними поняттями впливу на ПК - управлінням, розв'язанням, врегулюванням ПК. Встановлено, що спільним для технологій врегулювання та розв'язання ПК є спрямованість на їх джерело. Доведено, що саме процес управління ПК призводить до його негативних або позитивних функцій в суспільстві. Виокремлено ПК, що піддаються лише врегулюванню, а також ті, що можуть бути розв'язаними. Визначено найбільш оптимальні поведінкові стратегії для успішного управління ПК, шляхи, принципи та стадії його розв'язання. Проаналізовано процедури для управління та розв'язання ПК, конструктивні наслідки в ході управління ПК. Зазначено, що оптимальною поведінковою стратегією у ПК для успішного його розв'язання є дискурсивно-консенсусна стратегія.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ф043.2
Шифр НБУВ: РА371585 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

      
10.

Станкевич В.Л. 
Україна і болгарське національне відродження: Автореф. дис... канд. іст. наук: 07.00.02 / В.Л. Станкевич ; Донец. держ. ун-т. — Донецьк, 1998. — 18 с. — укp.

Дисертація є комплексно-історичним дослідженням взаємозв'язку України та болгарського національного відродження в період з кінця ХVІІІ до початку ХХ століття. У роботі вперше проведений порівняльний аналіз розвитку процесів українського та болгарського відроджень. Показано, що українсько-болгарські зв'язки мають власну історію, яку нерідко розчиняли раніше у болгарсько-східнослов'янських і болгарсько-російських зв'язках. Аналіз взаємовпливу та взаємодії процесів українського та болгарського відроджень проведено відповідно з сучасним рівнем методології гуманітарних наук.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Т3(4УКР=9БОЛ)64

Рубрики:

      
11.

Станкевич О.І. 
Фінансовий звіт: прагматика, семантика, структура (на матеріалі російської мови): автореф. дис. ... канд. філол. наук : 10.02.02 / О.І. Станкевич ; Дніпропетр. нац. ун-т ім. О.Гончара. — Д., 2010. — 18 с. — укp.

Розглянуто лінгвістичні особливості російськомовного фінансового звіту (ФЗ) як особливого виду тексту, що функціонує у просторі економічного дискурсу. Виявлено, що економічні зміни у житті суспільства розширили коло осіб, зацікавлених в економічному спілкуванні, що обумовило виникнення якісних і кількісних змін у жанрово-дискурсивній системі мови. Традиційний ФЗ суб'єкта економічної діяльності, який повинен відповідати чітким стандартам і будуватися у табличній формі, доповнено документами близької тематики, які представлено у ЗМІ. Зафіксовано виникнення нестандартних форм звітів, які можуть мати форму гіпертексту або креолізованого тексту, будуватися у вільній формі, мати певне стилістичне забарвлення. Доведено, що евалютивний характер є спільною рисою усіх структурних типів звітів.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ш141.12-70 + У052.9(4УКР)20-149.3-15 в3
Шифр НБУВ: РА372444 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

Географічні рубрики:
  

      
12.

Станкевич О. М. 
Методологічні основи ідентифікування типів макроруйнування матеріалів за енергетичними параметрами акустичної емісії / О. М. Станкевич. — Б.м., 2019 — укp.

Дисертація присвячена розробленню методологічних засад діагностування макроруйнування матеріалів і елементів конструкцій та оцінювання стану локальної водневої деградації феромагнетних матеріалів. Розроблення методологічних засад ґрунтується на побудові за результатами теоретико-експериментальних досліджень енергетичного критерію ідентифікування типів макроруйнування матеріалів за енергетичними параметрами вейвлет-перетворення сигналів акустичної емісії.Отримано загальний аналітичний розв'язок задачі поширення пружних хвиль, ініційованих зсувом протилежних поверхонь дископодібних тріщин відносно їх центру, у тришаровій композитній структурі. На підставі числового розв'язання часткових випадків розглянутої задачі (дво- та трикомпонентних структур) встановлено, що поля переміщень на поверхні багатошарових композитів суттєво залежать від пружних характеристик їх складових, частоти зміщення поверхонь тріщини, відстані від точки спостереження до епіцентру руйнування, глибини залягання тріщини в композиті. Побудовано новий енергетичний критерій кількісного оцінювання типів руйнування конструкційних матеріалів за енергетичними параметрами неперервного вейвлет-перетворення сигналів акустичної емісії. На його основі створено прикладні методики ідентифікування типів та джерел руйнування металів та їх зварних з'єднань, визначення моменту старту тріщин низькотемпературної повзучості, ідентифікування різних стадій руйнування волоконних композитів, якісного ранжування стоматологічних полімерів та конструкцій.Розроблено методику аналізу сигналів магнетопружної акустичної емісії за енергетичними та частотними параметрами, яка дає змогу отримати інформацію про процеси перебудови доменної структури під час перемагнечення феромагнетика та діагностувати стан водневого деградування матеріалів, які тривало контактують із воденьвмісним середовищем.^UThe dissertation is devoted to the scientific and technical problem which consists in the development on the basis of theoretical and experimental studies the methodological backgrounds of solids fracture diagnostics and estimation of the structural materials state using energy parameters of acoustic emission of elastic wave.A general analytical solution of the problem of elastic waves propagation initiated by the displacement of the opposite surfaces of the penny-shaped cracks relative to their center in a three-layer composite structure is constructed using the boundary integral equations method.The problem for three typical partial cases of multilayered composites (“layer+halfspace with crack”, “layer+layer with crack”, “layer+layer+halfspace with crack”) was solved numerically. The displacement fields on the surface of multilayered composites depend on the elastic characteristics and geometric dimensions of their components, the frequency of displacement of the crack surfaces, the distance from the observation point to the fracture epicenter and the depth of the crack in the composite. A new energy criterion for quantitative estimation of the materials macrofracture types based on the energy parameter of WT of AE signals has been constructed. Based on the new criterion the applied method of identification of fracture types of aluminum, aluminum alloys and their welded joints has been developed. Based on the research results it was shown that the identification of the fracture types using the energy parameters of the WT of the AE signals makes it possible to correctly determine the start of the low-temperature creep cracks. A new method for the identification of the fracture mechanisms of fiber composite materials based on the energy parameters of continuous and discrete WT has been developed. An express method of qualitative ranking of dental polymers and prosthetic constructions based on the parameters of their brittleness using of the energy criterion of continuous WT has been created. The method of estimation of the state of local hydrogen degradation of materials using energy and frequency parameters of WT of MAE signals has been created. The analysis of local features of continuous WT of MAE signals made it possible to obtain information about the processes of restructuring of the domain structure during the ferromagnetic magnetization and to diagnose the state of hydrogen degradation of materials that contacts for a long period of time with the hydrogen-containing environment.


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
13.

Валентюк Н. О. 
Удосконалення технології післязбиральної обробки та зберігання зерна амаранту / Н. О. Валентюк. — Б.м., 2019 — укp.

Валентюк Н.О. Удосконалення технології післязбиральної обробки та зберігання зерна амаранту. – На правах рукопису. Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата технічних наук (док-тора філософії) за спеціальністю 05.18.02 «Технологія зернових, бобових, круп'я-них продуктів і комбікормів, олійних і луб'яних культур». – Одеська національна академія харчових технологій, Одеса, 2019. Дисертація присвячена удосконаленню технології післязбиральної обробки та зберігання зерна амаранту, яка буде гарантувати належну його якість та безпе-чне зберігання. В роботі досліджено та визначено фізико-технологічні, аеродинамічні та гі-гроскопічні властивості зерна амаранту, його гранулометричний склад, теплофі-зичні характеристики, встановлено закономірності їх зміни та отримано емпіричні рівняння для їх розрахунку. Досліджено кінетичні закономірності конвективного, комбінованого конве-ктивно-мікрохвильового та ІЧ сушіння амаранту та запропоновано їх математич-ний опис. Науково-обґрунтовані технологія та оптимальні режими сушіння зерна амаранту дозволяють отримати кондиційне за вологістю та якістю зерно, зменши-ти енерговитрати на його післязбиральну обробку. За результатами мікробіологічних досліджень і зміни хімічних показників якості зерна амаранту встановлено термін та умови його гарантованого зберіган-ня. Запропоновано удосконалені технологічні схеми, розроблено рекомендації з післязбиральної обробки амаранту та визначено економічну ефективність від впровадження рекомендацій роботи. Ключові слова: амарант, післязбиральна обробка зерна, сушіння амаранту, очищення амаранту, зберігання амаранту.^UValentyuk N.O. Improvement of the technology of postharvest processing and storage of amaranth grain. – On the rights of the article. Thesis for a Candidate Degree in Engineering (Doctor of Philosophy), specialty 05.18.02 “Technology of cereals, legumes, cereals and compound feeds, oilseeds and bast crops”. – Odessa National Academy of Food Technologies, Odessa, 2019. The thesis is focused on the improvement of the technology of post – harvest processing and storage of amaranth grain, which will guarantee its proper quality and safe long – term storage. The object of research has been the technology of postharvest processing and storage of amaranth grain, the subject of research was the amaranth grain of the Ultra and Kharkovsky varieties of 2006-2014 crops grown in Kherson region. Physical-mechanical properties of amaranth grain are investigated in the work and regularities of their change depending on grain moisture in the range 9.2...19.3 % are established. It has been shown that with increasing grain moisture the geometric dimensions of grain, the mass of 1000 grains increases, the porosity, the rate of natural sloping, and the coefficients of external friction at rest and motion. Nature (volume mass) decreases. On the basis of the study of the particle size distribution of freshly harvested amaranth grain, it has been established that a set of sieves with circular openings of the following sizes (mm) can be used to isolate its main contaminants in grain separators: Б1 – 1,0...1,1; Б2 – 1.0...1.1; В – 0.6...0.8; Г – 0.6...08; and oblong holes with dimensions (mm): Б1 – (0,8...1,0) × 20, Б2 – (0,5...0,7) × 20, Б1 – (0,4...0,6)×20. The results of studies of the aerodynamic properties of amaranth grain have made it possible to establish that the amaranth grain grain velocity is 3.28...3.51 m/s, and the coefficient of sail respectively 0.91...0.79 depending on the initial moisture content of the grain. The thermophysical characteristics of amaranth grain (specific heat, coefficients of thermal conductivity, thermal conductivity and thermal activity) are determined, depending on its humidity and temperature. The empirical equations were obtained, which allow to calculate thermophysical characteristics at grain moisture content of 9.4...19.6 % and temperature 5...25 °C. It is shown that it is possible to achieve the conditioning moisture content of grain within the permissible temperature of its heating without deteriorating the quality of dried amaranth in the following drying modes: for convective drying of amaranth for food purposes in mine grain dryers at a drying agent temperature of 50...60 °C, and for drying at a temperature of the drying agent is not higher than 50 °C; for IR drying at radiator power not exceeding 100 W; at MV drying under pulsed (oscillating) modes with duration of pulses of energy supply of 4 s and duration of pulses of purging with outside air 20...40 s. It is shown that the largest reduction of squalene occurs when using IR drying. However, this method can be used if it is not intended to produce oil, but flour, blown grains, etc. products. Sciencebased technology and optimal modes of different ways of drying amaranth grain allow you to obtain grain moisture and quality conditionally, as well as reduce energy costs for its post-harvest processing. The joint effect of temperature and humidity of amaranth grain on the intensity of its respiration was investigated, an empirical equation describing this dependence was obtained. The study of chemical indicators of quality of amaranth grain showed that when stored under relative humidity those of air φ = 75 % and temperatures of 25 °C the acidic number of fat (from 5.56 to 38.20 mg KOH) and acidity (from 2.45 to 7.15 deg. of acidity) in the alcohol hood change the most. Therefore, reducing the storage temperature of the seed to +4...+6 °C under conditions of relative humidity φ = 55...75 % guarantees the extension of the life. The results of microbiological studies have shown that the conservative effect of low temperatures, which significantly reduces the life of microorganisms occurs at temperatures of +5...15 °C and relative humidity φ = 55 %. It is shown that storage of amaranth grain at a temperature of 15 °C and relative humidity φ = 75 % contributes to the development of microorganisms. However, storage at the same relative humidity, but at a temperature of +5 °C, stops the reproduction of microorganisms. Advanced technological schemes of postharvest amaranth grain processing using convective and combined convective microwave drying methods are proposed. Recommendations for postharvest amaranth processing have been developed and costeffectiveness of implementation of work recommendations have been determined. Keywords: amaranth, postharvest grain treatment, amaranth drying, amaranth cleaning, amaranth storage.


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
14.

Пенаки А. А. 
Підвищення ефективності формування та оцінки якості партій пшениці різного призначення / А. А. Пенаки. — Б.м., 2021 — укp.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата технічних наук (доктора філософії) за спеціальністю 05.18.02 «Технологія зернових, бобових, круп'яних продуктів і комбікормів, олійних і луб'яних культур». – Одеська національна академія харчових технологій, Одеса, 2021.Дисертація присвячена удосконаленню та підвищенню ефективності формування та оцінки якості партій пшениці різного призначення, що в свою чергу приведе до більш раціонального використання зернового потенціалу та збільшення прибутків від реалізації сформованих партій. У роботі досліджено та визначено показники якості згідно з ДСТУ, фізико-механічні, гігроскопічні властивості пшениці, залежність впливу на якісні показники різних чинників (факторів), досліджено вплив крупності фракцій на показники якості, вивчено змішувальні властивості партій пшениціЗа результатами вивченої теоретичної інформації та практичних досліджень запропоновано введення на підприємствах етапу формування партій шляхом змішування для отримання партій зерна підвищеної якості. Окрім того, один з можливих варіантів отримання прибутку – фракціонування – виділення з партій певної фракції, що має підвищені показники якості. Визначено економічну ефективність від впровадження рекомендацій роботи.^UThe dissertation is devoted to the development of rational methods for assessing and controlling the impact on the quality indicators and the formation of batches of wheat for various purposes, which will increase the efficiency of using the grain potential and the grain fund.The paper presents the results of the analysis of the state of the grain market in Ukraine, the quantity and quality of wheat grain for various purposes. For the period 2000-2019 shows the annual fluctuating tendencies of changes in most indicators of grain production in Ukraine: growth in yields and gross harvest of wheat, the nature of wheat, falling numbers, protein and gluten content, the content of grains damaged by a bug-turtle.The analysis of methods for determining indicators of wheat quality according to international and domestic standards is presented. It is shown that most indicators of wheat quality have similar methods of determination, however, there are differences in some indicators of quality and their use.Changes in the quality indicators of wheat grain in the southern regions of Ukraine in 2016 harvest were investigated and ranges of their values were established. It was shown that the nature of all samples of wheat of 2 ... 6 classes exceeded the standard values. More than 50% of wheat of 5 and 6 classes exceeded the standard values for wheat of 3 classes both in protein content (≥11.0%) and in gluten content (≥18%), and in terms of gluten quality they met the requirements of class 2 wheat (45. .. 100 units of the IDK device). The falling number significantly exceeded the norm (180 s) even for class 2 wheat. Shown is the heterogeneity of grain masses by individual quality indicators.To prevent significant deviations in the direction of deteriorating the quality of the formed batch of wheat, it is necessary for the ambassador of calculating its composition to conduct an experimental clarification of quality indicators, especially for the quantity and quality of gluten, which do not obey the law of mixing.It is shown that the use of linear programming methods, implemented in a Microsoft Excel spreadsheet processor, makes it possible to obtain batches of the optimal composition of food wheat of high quality from non-food wheat grain. This allows enterprises to receive additional income due to the difference in their prices.


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
15.

Станкевич В. З. 
Гранично-інтегральне моделювання та аналіз тривимірних задач динамічного навантаження пружних кусково-однорідних тіл з тріщинами. / В. З. Станкевич. — Б.м., 2021 — укp.

У дисертаційній роботі розроблено загальні гранично-інтегральні моделі для опису тривимірних хвильових полів у пружних кусково-однорідних тілах (біматері-алах та багатошарових композитах, зокрема періодично-шаруватої та дзеркально-симетричної структур та з рідинними складовими) з довільно розташованими трі-щинами поза поверхнями поділу матеріалів за дії гармонічних і нестаціонарних про-сторових навантажень. Розглянуто ситуації як з ідеальним, так і неідеальним дина-мічним контактом на плоскопаралельних міжфазних поверхнях композитних тіл від проковзування та наявності тонкого проміжкового шару чи покриття.^UIn the thesis, the general boundary-integral models for the description of three-dimensional wave fields in the elastic piecewise-homogeneous solids (bimaterials and multilayered composites, in particular two-periodic and mirror-symmetric structures and with liquid components) with arbitrarily located sub-interface cracks under time-harmonic and non-stationary spatial loading are developed. Situations with both ideal and non-ideal dynamic contact on plane-parallel interfaces of composites caused by the sliding and the presence of a thin intermediate layer or coating are involved into analysis.


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
16.

Свіденюк М. О. 
Методика комплексування даних радіолокаційного та оптичного знімання для визначення фізичних параметрів земної поверхні / М. О. Свіденюк. — Б.м., 2021 — укp.

Дисертаційне дослідження присвячено розробці методики комплексуванні даних радіолокаційного та оптичного знімання для обчислення фізичних параметрів земної поверхні. Об'єкт дослідження – фізичні параметри земної поверхні та їх відображення на матеріалах ДЗЗ.Предмет дослідження – процедури комплексування даних, отриманих за результатами зйомки різними типами систем ДЗЗ.Метою дослідження є підвищення точності визначення фізичних параметрів земної поверхні, перш за все – вологості ґрунту шляхом створення нової методики комплексування багатосенсорних радіолокаційних та оптичних супутникових даних.В рамках дисертаційного дослідження, для обчислення фізичних параметрів земної поверхні, були використані супутникові дані, отримані в різних спектральних діапазонах. Зокрема, радіолокаційні супутникові дані C-SAR Sentinel-1 GRDH були використані для обчислення діелектричної проникності та шорсткості земних покривів на основі Integral Equation Model (IEM). Обчислення температури земної поверхні було здійснено на основі оберненої формули Планка для «сірого тіла», з використанням багатоспектральних оптичних супутникових даних в видимому/ближньому інфрачервоному (PlanetSope PS2.SD) та тепловому інфрачервоному (Landsat-7 ETM+, Landsat-8 OLI та EOS MODIS) спектральних діапазонах. Геометричні параметри земної поверхні було отримано на основі цифрової моделі місцевості ALOS AW3D.Отримані фізичні та геометричні параметри були використані як складові розробленої моделі комплексування супутникових даних на основі багатовимірного регресійного аналізу. Точність побудованої моделі була перевірена при обчисленні вологості ґрунту. Для цього, на тестових ділянках було здійснено відбір проб ґрунту, а вологість обчислено термостатно-ваговим методом. Багатовимірний регресійний аналіз залежності виміряної та модельної вологості ґрунту дозволив встановити, що розроблена модель забезпечує високу точність обчислень, про що свідчить коефіцієнт детермінації 0,84 та середньоквадратичне відхилення 4,37 % (N = 96).В результаті, розроблено нову методику комплексування багатоспектральних оптичних та двополяризаційних радарних супутникових даних для обчислення фізичних параметрів земної поверхні, перш за все – вологості ґрунтів. На відміну від існуючих, розроблена методика використовує складну лінеаризовану багатовимірну регресійну модель з мінімізацією абсолютних відхилень, оригінальний підхід до визначення температури ґрунту в разі несинхронного оптичного і радіолокаційного знімання, та додатково враховує геометричні неоднорідності земної поверхні і локальні девіації радіолокаційного відбиття.Запропоновано нову лінеаризовану багатовимірну регресійну модель з мінімізацією абсолютних відхилень, яка на відміну від існуючих, враховує низку фізичних параметрів, таких як коефіцієнти зворотного розсіювання, діелектрична проникність, шорсткість, температура земної поверхні, параметрів рослинного покриву, та додаткових геометричних параметрів, таких як висота, нахил, експозиція та ортогональна увігнутість рельєфу, локальні девіацій радіолокаційного сигналу та взаємна орієнтація елементу рельєфу по відношенню до сенсора.Удосконалено відомий метод обчислення відносної діелектричної проникності земної поверхні за даними двополяризаційного радіолокаційного знімання на основі калібрування моделі IEM. Метод удосконалено шляхом введення алгоритму автоматизованого обчислення шорсткості ґрунту. Також запропоновано критерії фільтрації двополяризаційних радарних зображень на основі діапазону допустимих значень діелектричної проникності та шорсткості ґрунту, який дозволяє виявляти випадки зриву моделі визначення діелектричної проникності ще до проведення розрахунків.Подальшого розвитку зазнав метод визначення температури земної поверхні з використанням багатоспектральних оптичних супутникових даних знімання у видимому, ближньому та тепловому інфрачервоних діапазонах. Зокрема, застосовано перерахунок температури, одержаної дистанційно, до температури в момент радіолокаційного знімання.^UThe thesis research was devoted to the development of the radar and optical data fusion technique for land surface physical parameters restoration.The research object was the land surface physical parameters and their display on Earth observation data.The research subject was multi-sensor Earth observation data fusion algorithms.The aim of the study was to improve the accuracy of the land surface physical parameters estimation, especially soil moisture, by developing the new technique for the multi-sensor radar and optical satellite data fusion.In the framework of the thesis research, Earth observation (EO) data retrieved in several spectral ranges were used to estimate the land surface parameters. In particular, the C-SAR Sentinel-1 A/B GRDH products were used to calculate land surface permittivity and roughness based on Integral Equation Model (IEM). The land surface temperature was estimated based on the inverse Planck's equation for «grey» bodies, by using the multispectral EO data in Visible/Near Infrared (PlanetSope PS2.SD) and Thermal Infrared (Landsat-7 ETM+, Landsat-8 OLI та EOS MODIS) spectral ranges. Geometric parameters were calculated based on the ALOS AW3D digital terrain elevation model.The physical and geometric parameters obtained were used as a components of the model developed for the multi-sensor EO data fusion based on the multidimensional regression analysis. The accuracy of the model was verified by an example of the soil moisture estimation. For this purpose, a soil samples were selected within test sites and the reference soil moisture were calculated by the thermostat-weight method. The multi-dimensional regression analysis of the reference and model soil moisture dependence allowed to conclude that the developed model provides the high accuracy of computation, as indicated by the determination coefficient of 0.84 and an root mean square error of 4.37 % (N = 96).As a result, the new technique was developed for multispectral optical and double polarization radar satellite data fusion for the land surface physical parameters, soil moisture especially, estimation. Unlike existing approaches, the developed technique uses the complex linearized multidimensional regression model with absolute deviations minimization, the original approach for the land surface temperature estimating for non-synchronous radar and optical observations, and additionally relies on the radar signal local fluctuations and relief heterogeneity. The linearized multidimensional regression model with absolute deviations minimization was proposed. Unlike existing models, the developed model relies on the number of physical parameters, e.g. backscattering coefficients, permittivity, roughness, land cover temperature, vegetation cover parameters, and additional geometric parameters, e.g. the relief elevation, slope, aspect and orthogonal concave, radar signal local fluctuations and mutual orientation of the relief element to a sensor.A well-known method for the land surface permittivity estimation was improved by using the dual polarization radar sensing based on the IEM calibration. Additionally, the model was improved by the computer assisted soil roughness estimation algorithm implementation. In addition, the theoretical criteria for the function rupture detection were proposed based on the soil permittivity and roughness tolerance ranges. The theoretical criteria for the double polarization radar images filtering were also proposed based on the permittivity and roughness tolerance ranges, which can identify the model disruption cases before estimations.The well-known method for the land surface temperature estimation, by using visible, near and thermal infrared multispectral optical data, based on Planck's law was improved. In particular, the temperature obtained remotely was recalculated to a temperature at the time of radar sensing.


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
17.

Шпак В. М. 
Удосконалення технології приймально-відпускних операцій та зберігання зерна на зернових терміналах / В. М. Шпак. — Б.м., 2021 — укp.

Дисертація присвячена удосконалення технології приймально-відпускних операцій та зберігання зерна на зернових терміналах, що дозволить підвищити якість та ефективність відвантаження суднових партій зерна за вимогами контрактівна зернових терміналах. У дисертації розглянуто сучасний стан, проблеми та перспективи розвитку зернових терміналів, встановлено кількісно-якісні характеристики зерна, що надходить на зернові термінали автомобільним транспортом та залізницею, досліджено формування зернових мас з автомобільних і залізничних партій у силосах великого діаметру та визначено ефективність використання місткості силосів, досліджено температурні характеристики зерна при його накопиченні та зберіганні у силосах великого діаметру. Встановлено закономірності динаміки прийманнязернових мас автомобільним та залізничним транспортом, проведено хронометраж окремих етапів надходження зерна та визначено коефіцієнти нерівномірності його надходження. Дослідити кількісно-якісні характеристики зерна та суден,визначити тривалість окремих етапів, фактичну продуктивність відвантаження зерна на водний транспорт, та однорідність суднових партій за показниками якості. На основі графоаналітичного моделювання зовнішньої і внутрішньої роботи зерновихтерміналів визначено коефіцієнти інтенсивного і екстенсивного використання основних норій.Удосконалено технологію приймально-відпускних операцій, зберігання та формування суднових партій зерна на перевантажувальних зернових терміналах та рекомендації з її застосування у виробничих умовах. Визначити економічнуефективність впровадження результатів роботи.^UThe dissertation is devoted to the improvement of the technology of receiving and selling operations and storage of grain at grain terminals, which will improve the quality and efficiency of grain shiploads according to the requirements of contracts at grainterminals. Recently, modern grain terminals have been built and are being built in Ukrainian ports for receiving, accumulating, forming export consignments of grain and shipping. However, little attention is paid to the issues of improving the technological processes of grain terminals. The regularities of grain delivery dynamics have also been insufficiently studied, there are no actual values of the duration of the individual stages of grain acceptance from various types of transport and the coefficients of uneven grain flow. There are certain problems with the formation of the optimal composition and ensuring the uniformity of grainheavy shiploads. The dissertation presents the results of grain flow characteristics research by road in 2012-2018. The quantitative and qualitative characteristics of grain supplied by road and rail have been established. The ratio of the volumes of grain taken from vehicles and from the railway is shown. The features of the placement of grain masses in large metal silos are considered,the uneven distribution of moisture and trash in the layers of grain during filling and unloading of silos is shown. The dynamics of changes in the temperature of grain during storage in a silo, in which it was stored for a long period, has been investigated. The influence of various factors on the grain temperature was confirmed - the location of the silos relative to thecardinal points, the proximity of the grain to the walls of the silos and the roof, the time of day, and others. It has been shown that the best time for measuring the temperature of grain in a silo is 7 or 20 hours, which give a weighted average grain temperature closer to the real one. The results of studies of grain masses flow dynamics by road and rail transport are presented. The periods of grain supply by road transport, daily average and maximum volumes of grain supply, as well as actual values of the coefficients of daily irregularity of grain supply by road transport have been determined. For grain terminals, the concept of the coefficient of monthly irregularity of grain flow by road has been introduced. For 2018, this coefficient based on data from Ukrelevatorprom LLC was 1.73. Its use in the calculations of grain acceptance lines from vehicles will contribute to amore accurate justification of the performance of the transport equipment of grain terminals.The timing of nloading of cars was carried out, its longest stages were revealed and the ways of their reduction were shown.Optimal composition of a ship export consignment of wheat grain weighing 35 thousand tons and its shipment at the grain terminal of LLC Ukrelevatorprom are presented. The article describes the results of the working patterns analysis of the movementof grain and waste of grain terminals of LLC "Ukrelevatorprom" and LLC "Ilyichevsk Grain Terminal" The results of calculations and estimates of economic efficiency from the production of work results in the production process are presented. It is shown that the return on investment for the modernization (increase in productivity) of the grain shipping line for water transport will pay off by 20% in less than 3 years. Experimental verification of quality indicators of the export batch of wheat grain of the optimal composition in the volume of 40 thousand tons, which was formed at Ukrelevatorprom LLC. It confirmed compliance with the requirements of the contract for its quality, which provided a profit of 3312.3 thousand grivnas (UAH). The appendices show the chronological and deadweight characteristics of ships when delivering grain in 2013-2014, calculating the technical and economic indicatorsof LLC Ukrelevatorprom when increasing the productivity of lines for delivering grain to water transport, recommendations for improving receiving and leaving operations and storage of grain at grain terminals, as well as acts of implementation of the resultsof work in the educational process and production.


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
18.

Желобкова М. В. 
Удосконалення технології зберігання зерна кукурудзи в полімерних зернових рукавах / М. В. Желобкова. — Б.м., 2021 — укp.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата технічних наук (доктора філософії) за спеціальністю 05.18.02 «Технологія зернових, бобових, круп'яних продуктів і комбікормів, олійних і луб'яних культур». – Одеська національна академія харчових технологій, Одеса, 2021. Дисертація присвячена удосконаленню технології зберігання зерна кукурудзи в полімерних зернових рукавах, яка буде гарантувати належну його якість та безпечне зберігання.В роботі досліджено та визначено вплив анаеробних умов зберігання на фізіологічні, фізико-технологічні та біохімічні властивості зерна кукурудзи, хімічний склад зерна, загальний мікробіологічний стан та обсіменіння плісеневими грибами і дріжджами. Встановлено закономірності їх зміни залежно від вологості зерна кукурудзи та температурних умов зберігання. Науково-обґрунтовано терміни та удосконалену технологію безпечного зберігання зерна кукурудзи продовольчого призначення в ПЗР залежно її вологості та температури довкілля, що дозволяє після анаеробного зберігання довести показники якості зерна продовольчої кукурудзи до нормативних та контрактних вимог. Розроблено рекомендації з впровадження удосконаленої технології анаеробного зберігання зерна кукурудзи в ПЗР та визначено економічну ефективність від впровадження результатів роботи на зернозаготівельних підприємствах.^UThe aim of the study was the scientific substantiation and practical implementation of the technology for storage of wet and raw corn grain in silo bags, which guarantees its proper quality and safe storage. The object of the study was the technology of grain storage under anaerobic conditions of silo bags. The subject of the research was the physical and technological properties of the grain mass of corn, its chemical and biochemical composition, physiological processes of respiration, microbiological state, storage processes.At the first stages of research, the analysis of the grain of 10 different hybrids of dent-type corn DK 315, DK 391, DK 440, DKC 3511, DKC 3705, DKC 3795, DKC 4082, DKC 4490, DKC 4590, DKC 4795 crop in 2013 was carried out. As a result three most promising hybrids were found (DKC 3511, DKC 3705 and DKC 4590), which, in terms of their agrotechnical properties, are most suitable for growing on agricultural holdings, and the grain yield obtained from them has the best performance due to its technological properties. Further, the chemical composition of corn grain was studied before and after 3 months of storage at various temperatures. The moisture content of grain, mass fraction of protein, carbohydrates, and their fractional composition (starch, mono- and disaccharides, fiber), fat and ash were determined. Studies have shown that there were practically no changes in the content of these components, determined for dry matter. Only small differences were observed within the experimental error.The moisture content of corn grain samples increased by 0.07...2.23% in all grain samples, which was caused by the absorption of moisture vapor that is released during grain respiration. Since dry matter of grain is consumed for the respiration process, at the end of storage a decrease in the amount of mono- and disaccharides was noted by 1.15...6.53%, as well as starch by 1.1...4.99%.The effect of anaerobic storage conditions of corn grain on changes in the Falling Number (FN) was investigated, which indirectly characterizes the activity of the α-amylase enzyme. The FN was determined by the Hagberg-Perten method, which is a standardized method (ICC 107/1, ISO 3093-2004, AACC 56-81B). Selected freshly harvested corn grain samples with an initial moisture content of 14%, 21% and 28% were stored under anaerobic conditions at temperatures of 18 ° C, 11 ° C and 4 °C. The corn grain was stored for 12 weeks and the FN was determined weekly. Studies have shown that in corn with an initial moisture content of 14%, regardless of temperature conditions, there is a steady tendency for a gradual decrease in the FN for 3 months. In samples with moisture content above 14%, at the beginning of storage, an increase in the FN is observed, the intensity of which depends on the initial moisture content of the grain and the temperature conditions. This period of the FN growth in the grain moisture ranges of 14...28% and storage temperatures of 4...18 °С lies within 2...4 weeks. After the completion of the post-harvest ripening processes, its further storage leads to a decrease in the FN. Before placement for storage, the QMAFANM indicators (thous. CFU / g) of samples of corn grain with a moisture content of 14%, 21% and 28% were determined, which amounted to 51...59, 550...570 and 560...670, respectively. The contamination of the samples with molds and yeasts (CFU/g) was at the level of 90...180, 470...590 and 660...700, respectively. The results showed that during the 3-month storage of grain samples under anaerobic conditions, their total surface contamination gradually decreased and at the end of the 3-month storage period at a temperature of 11 °C was for grain with a moisture content of 21% and 28%, respectively (thous. CFU/g) 270 and 340. At 18 °C, the same trend is observed. At this temperature, the total surface contamination of grain samples at the end of storage was 180 and 210 (thousand CFU/g), respectively, for grain with a moisture content of 21% and 28%. So, the use of anaerobic storage conditions provides a decrease in the quantitative indicator of the total surface microflora and mold and yeast on the surface of the grain. After the analysis of the research carried out, the critical stages were identified at which undesirable changes in the quality indicators of grain begin. Using the interpolation method, a table of safe storage periods has been developed.Improvements in technology have been developed to optimize the processes of loading, extraction, accounting, deratization and work during storage. The improved technology was implemented at two elevators in the Khmelnytsky region, which made it possible to use only their own capacities of enterprises without involving third-party elevators.


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
19.

Лисенко А. Р. 
Методика підвищення інформативності космічних знімків, отриманих за допомогою багатополяризаційного радару з синтезованою апертурою: автореферат дис. ... д.філософ : 172 / А. Р. Лисенко. — Б.м., 2023 — укp.

У сучасному світі мікро-, макроекономіки постає необхідність контролю, оцінки, прогнозування ризиків, стану, результатів тощо. Для забезпечення таких потреб вкрай необхідним є залучення великих обсягів відповідних даних. Завдяки сьогоденному супутниковому покриттю та методам дистанційного зондування Землі (ДЗЗ) стає можливим отримання даних про земні об’єкти, практично, з будь-якої ділянки земної поверхні як у великих масштабах, так і в короткі терміни.Важливою якісною характеристикою даних дистанційного зондування Землі є їх інформативність, яка відповідає за кількість корисної інформації для вирішення конкретної тематичної задачі. А тому, для різних задач цей параметр є різним. Враховуючи лише зростаючі потреби у більш якісних даних для отримання більш точних результатів, підвищення інформативності супутникових зображень є актуальною задачею нинішнього часу.Отже, метою цієї роботи є підвищення інформативності космічних знімків, отриманих за допомогою багатополяризаційного радару з синтезованою апертурою (РСА), шляхом використання сучасних наукових напрацювань для розробки відповідної методики.Для досягнення заданої мети передбачено виконання кількох наукових завдань, першим з яких постав аналіз існуючих методів підвищення інформативності супутникових зображень, та встановлення взаємозв’язку інформативності з просторовою розрізненністю.В якості радіолокаційних даних з синтезованою апертурою було обрано знімки отримані з сузір’я супутників радіолокаційної системи Sentinel-1. Так як даний супутник надає дані в одразу двох поляризаціях, одна з яких збігається у випромінюваному та приймальному режимах поляризацій електромагнітного імпульсу, а інша містить міжполяризаційну складову, то для подолання проблем неузгодженості та різнорідності даних було розроблено моделі супутникового зворотного розсіювання радарного сигналу з подальшим їх використанням в алгоритмі зведення різнополяризаційних даних в спільну фізичну величину – діелектричну проникність земної поверхні.З метою підвищення просторової розрізненності було розроблено математичну модель синтезу супутникових зображень з низькою просторовою розрізненністю у єдине двократно збільшене зображення підвищеної просторової розрізненності та відповідний алгоритм, що її реалізує.Оцінка досягнутого результату – підвищення інформативності радарних даних – була проведена кількісно порівнянням фактичних просторових розрізненностей вхідних та вихідного зображень. В свою чергу фактичні просторові розрізненності оцінювалися методами просторово-частотного аналізу через апроксимовані функції передачі модуляції (ФПМ) цифрових зображень.Наукова новизнаВперше розроблено методику підвищення інформативності космічних знімків, отриманих за допомогою багатополяризаційного радару з синтезованою апертурою. Методика забезпечує підвищення просторової розрізненності вихідного радіолокаційного зображення за рахунок спільної субпіксельної обробки кількох вхідних зображень, отриманих в кожній поляризації окремо та переведених до єдиної фізичної величини, притаманної земної поверхні – діелектричної проникності, шорсткості, вологовмісту та таке інше. В результаті такого перетворення стає можливим коректно застосувати алгоритм надрозрізненності до сукупності різнополяризаційних радіолокаційних зображень.Удосконалено модель перетворення різнополяризаційних радарних даних в діелектричну проникність земної поверхні шляхом накладання фізично обумовлених обмежень цільової величини та застосування ітераційного прямого-оберненого моделювання відбитого радіолокаційного сигналу.Удосконалено алгоритм відновлення спільного зображення субпіксельної розрізненності із набору супутникових знімків за рахунок його адаптації до радіолокаційних даних, яка полягає в застосуванні додаткової спекл-фільтрації безпосередньо в частотній області, де виконується і вся інша обробка.Практична значимістьЗа результатами експериментального тестування на багатьох реальних двополяризаційних радарних зображеннях розроблена методика забезпечила, в середньому, підвищення інформативності на 85.4 %. Окрім власне підвищення інформативності матеріалів багатополяризаційного радарного знімання запропонована методика забезпечує відтворення просторового розподілу цільової фізичної характеристики земної поверхні підвищеної розрізненності, що відповідає сучасній концепції ARD (analysis-ready data), яка передбачає отримання з сирих супутникових даних карт фізичних/біофізичних параметрів земної поверхні, зрозумілих фахівцям з тематичних наземних досліджень.Розроблену методику можна застосовувати для таких тематичних задач спостереження Землі як екологічний моніторинг, геофізичне картування, пошук корисних копалин, прогнозування деградації земель, дослідження кліматичних змін тощо.Ключові слова: дистанційне зондування Землі (ДЗЗ), супутникові дані, радар із синтезованою апертурою (РСА), коефіцієнт зворотного розсіювання, діелектрична проникність, надрозрізненність (superresolution), субпіксельна обробка^UIn modern world of micro-, macroeconomy the ability for risks, status, results control, assessment or forecast is necessary. To supply growing demands big amounts of relevant data must be provided. Owing to recent satellite coverage and remote sensing methods, it is possible to retrieve huge extent of land objects data, practically, from any point of the land surface in a remarkably short time.An important qualitative characteristic of Earth remote sensing data is their informativeness, which is responsible for the amount of useful information for solving a specific thematic problem. Therefore, this parameter is different for different tasks. Taking into account growing needs for high quality data in order to obtain more accurate results, satellite imagery informativity enhancement is a relevant task of nowadays.Thus, the aim of this work is to increase the informativity of space images obtained with a multi-polarization synthetic-aperture radar (SAR), by using modern exploratory works to develop the appropriate technique.To achieve the given goal, it is envisaged to perform several scientific tasks, the first of which was the analysis of existing methods for satellite imagery informativity enhancement, and the relationship between informativity and spatial resolution establishment.The satellite images obtained from the constellation of satellites of the Sentinel-1 radar system were chosen as the source SAR data. Since this satellite provides data in two polarizations at once, one of which coincides in the emitted and received polarization modes of the electromagnetic pulse, and the other contains an interpolarization component, the models of satellite radar backscattering signal were developed to transform different polarization data into a common physical quantity – dielectric permittivity of the land surface.In order to enhance the spatial resolution, a corresponding mathematical model and algorithm for the low spatial resolution satellite images fusion into a single two-fold enlarged image of enhanced spatial resolution, were developed.The assessment of the achieved result – radar data informativity enhancement – was carried out quantitatively by comparing the actual spatial resolution of the input and output images. In turn, the actual spatial resolutions were estimated by the methods of spatial-frequency analysis through the approximate modulation transfer functions (MTF) of digital images.Scientific noveltyFor the first time a technique for multi-polarization synthetic-aperture radar data informativity enhancement technique was developed. The technique provides an enhancement in the spatial resolution of the output radar image due to the joint subpixel processing of several input images obtained in each polarization separately and converted into a single physical value inherent in the land surface – dielectric permittivity, roughness, moisture content, and so on. As a result of such transformation, it becomes possible to correctly apply the superresolution algorithm to a set of different polarization radar images.The model for converting multi-polarization radar data into dielectric permittivity of the land surface has been improved by imposing physically determined limitations of the target value and applying iterative forward-inverse modeling of the reflected radar signal.The algorithm for restoring a joint image of subpixel resolution from a set of satellite images has been improved by its adaptation to the radar data, which consists in applying additional speckle filtering directly in the frequency domain, where all other processing is performed.Practical implicationsAccording to the results of experimental testing on many actual dual-polarization radar images, the developed technique provided, on average, an enhancement in spatial resolution by 85.4 %. In addition to actually enhance the informativity of multi-polarization radar imaging materials, the proposed technique provides restoration of the spatial distribution of the target physical characteristics of the land surface with enhanced resolution, which corresponds to the modern concept of ARD (analysis-ready data), which means obtaining from raw satellite data maps of physical/biophysical parameters of the land surface that are understandable to experts in applied ground-based studies.The developed technique can be used for such Earth observation applications as: environmental monitoring, geophysical mapping, mineral exploration, land degradation forecasting, climate change research, etc.Keywords: Earth remote sensing, satellite data, synthetic-aperture radar (SAR), radar backscattering coefficient, dielectric permittivity, superresolution, subpixel processing


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 
 

Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського