Бази даних

Автореферати дисертацій - результати пошуку

Mozilla Firefox Для швидкої роботи та реалізації всіх функціональних можливостей пошукової системи використовуйте браузер
"Mozilla Firefox"

Вид пошуку
у знайденому
Сортувати знайдені документи за:
авторомназвоюроком видання
Формат представлення знайдених документів:
повнийстислий
 Знайдено в інших БД:Віртуальна довідка (18)Тематичний інтернет-навігатор (15)Наукова електронна бібліотека (223)Реферативна база даних (1372)Книжкові видання та компакт-диски (1042)Журнали та продовжувані видання (50)
Пошуковий запит: (<.>K=КОРОЛІВ$<.>+<.>K=СТАРИ$<.>)
Загальна кількість знайдених документів : 198
Представлено документи з 1 до 20
...

      
1.

Жила Т.І. 
Адміністративно-територіальна лексика української мови: Автореф. дис... канд. філол. наук: 10.02.01 / Т.І. Жила ; НАН України. Ін-т мовознав. ім. О.О.Потебні. — К., 2006. — 19 с. — укp.

Вперше досліджено адміністративно-територіальну лексику української мови. Зібрано лексику на позначення одиниць світського територіального поділу, зафіксовану в пам'ятках писемності XIV - XVIII ст. і новій українській літературній мові, здійснено її класифікацію за тематичними групами. Проаналізовано склад адміністративно-територіальної лексики щодо походження, досліджено семантичні процеси, що супроводжували її розвиток. З'ясовано вплив екстралінгвальних факторів на появу окремих назв та зміни у семантичній структурі лексем. Простежено динаміку розвитку семантики лексем. Вивчено особливості стилістичного використання лексем на позначення територіальних одиниць і пам'яток у сучасній українській мові. У межах досліджуваної лексики простежено спадкоємність між старим і новим варіантами української літературної мови.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ш141.4-31 +
Шифр НБУВ: РА348028

      
2.

Фоміна О.В. 
Активність ферментів утилізації ендогенних альдегідів в окисно-відновних реакціях у щурів різного віку при іммобілізації: Автореф. дис... канд. біол. наук: 03.00.04 / О.В. Фоміна ; Харк. нац. ун-т ім. В.Н.Каразіна. — Х., 2006. — 19 с. — укp.

Виявлено, що в процесі онтогенезу у щурів у тканинах внутрішніх органів виникають умови для зміни ефективності функціонування ферментів, які каталізують окисно-відновні шляхи утилізації карбонільних сполук метаболізму, за умов іммобілізаційного стресу. Вони зумовлюють виникнення "напруги" під час відновлення альдегідів в альдегідредуктазній реакції в печінці 1,5-місячних тварин, а також гальмування перетворень альдегідів в окисних і відновних реакціях у печінці та скелетному м'язі старих щурів. Вікове зниження швидкості утилізації ендогенних альдегідів у досліджених тканинах визначає зниження їх стійкості до вільнорадикального ушкодження. У зв'язку з цим важливу роль у підвищенні резистентності організму до дії ушкоджувальних факторів стресу відіграє спрямована регуляція утилізації ендогенних альдегідів.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: П836.51 + Р252.51 +
Шифр НБУВ: РА342715

Рубрики:

      
3.

Решота В.В. 
Англосаксонська модель адміністративної юстиції в державному управлінні: автореф. дис... канд. наук з держ. упр.: 25.00.01 / В.В. Решота ; Львів. регіон. ін-т держ. упр. Нац. акад. держ. упр. при Президентові України. — Л., 2008. — 20 с. — укp.

Обгрунтовано теоретико-методологічні засади адміністративної юстиції у державному управлінні країн англосаксонської моделі й України. Проаналізовано стан вивчення цієї проблеми та доведено необхідність її подальшого дослідження. Обгрунтовано теоретичні засади організації адміністративної юстиції у системі державного управління Сполученого королівства Великої Британії та Північної Ірландії, Сполучених Штатів Америки, Канади, Ірландії, Австралії та Нової Зеландії. Визначено позитивні та негативні аспекти їх функціонування. Досліджено інститут адміністративної квазіюстиції у контексті адміністративно-юстиційного захисту прав громадян у сфері державного управління. Розвинуто класифікацію світових моделей адміністративної юстиції. Охарактеризовано європейські стандарти. Визначено ефективність адміністративного та судового захисту прав громадян у сфері державного управління та місцевого самоврядування. Наведено практичні рекомендації та пропозиції щодо реформування адміністративної юстиції, зокрема, шляхом запровадження інституту адміністративної квазіюстиції з використанням досвіду країн англосаксонської моделі у систему державного управління України.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Х002.62 + Х819(4/8)072 +
Шифр НБУВ: РА362410

Рубрики:

Географічні рубрики:
  

      
4.

Старинський М.В. 
Банки як учасники адміністративно-деліктних відносин у сфері банківської діяльності: автореф. дис... канд. юрид. наук: 12.00.07 / М.В. Старинський ; НАН України, Ін-т держави і права ім. В.М.Корецького. — К., 2009. — 19 с. — укp.

Проведено дослідження банків як учасників адміністративно-деліктних відносин у сфері банківської діяльності. Проаналізовано механізм правового регулювання банківської діяльності, визначено його особливості. Наведено характеристику адміністративно-деліктних відносин у сфері банківської діяльності. Досліджено адміністративно-юрисдикційну правосуб'єктність Національного банку України й адміністративно-деліктну правосуб'єктність інших банків. Наведено характеристику заходів впливу, які застосовуються в адміністративному порядку Національним банком України за порушення банківського законодавства, обгрунтовано підстави щодо їх впровадження.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Х819(4УКР)072.8 + Х839(4УКР)921.230.1 +
Шифр НБУВ: РА362831

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
5.

Неприцький О.А. 
Велика Британія та європейська інтеграція (90-ті рр. ХХ ст.): Автореф. дис... канд. іст. наук: 07.00.02 / О.А. Неприцький ; Харк. нац. ун-т ім. В.Н.Каразіна. — Х., 2003. — 20 с. — укp.

Розглянуто питання місця й ролі Великої Британії в інтеграційних процесах Європи в 1990-х рр., історичну обумовленість її специфічної позиції щодо європейської та трансатлантичної інтеграції в контексті специфічного визначення ідентичності та розуміння суверенітету. Досліджено вплив процесів об'єднання на зовнішню та внутрішню політику Сполученого Королівства, еволюцію європейського питання в урядах та громадській думці. Проаналізовано особливості економічної, політичної та воєнної інтеграції через реакцію Лондона на Маастрихтський процес, введення єдиної валюти євро, побудову спільної європейської системи безпеки і оборони та розширення на Схід.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Т3(4ВЕЛ)64-6 + Т3(0)64-612.36 +
Шифр НБУВ: РА327076

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
6.

Балагура О.О. 
Витоки української духовної культури у творчій спадщині М.Ю.Брайчевського: автореф. дис... канд. філософ. наук: 09.00.12 / О.О. Балагура ; НДІ українознав. МОН України. — К., 2009. — 16 с. — укp.

Вперше проаналізовано витоки української духовної культури у творчій спадщині М. Брайчевського. Висвітлено основні етапи життя та діяльності ученого з метою визначення пріоритетних напрямів його наукових досліджень. Розглянуто концепцію етногенезу українського народу, розроблену М. Брайчевським, проаналізовано археологічні культури, зокрема черняхівську, та писемні пам'ятки. Доведено, що метод фіксації поступової зміни культур у часі на конкретній території дозволяє реконструювати процес еволюції культурних типів у даному регіоні, ствердити або заперечити безперевність і спадковість культурного розвитку. Досліджено процеси становлення й утвердження християнства, появу перших зразків світської художньої літератури у творчій спадщині науковця. Вивчено документи особового архівного фонду ученого, що стосуються його культурознавчої діяльності. З'ясовано, що у наукових працях М. Брайчевський вживав такі терміни: "український" - у дослідженнях ранньої та сердньовічної історії України, "українські племена", "українська державність" - у контексті Антського царства, "Україна - Русь" стосовно X - XI ст., "українське королівство", "друге українське королівство" - під час вивчення історії України XIII ст.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ю3(4УКР)6-8 Брайчевський М.Ю. + Т1(4УКР)-8 Брайчевський +
Шифр НБУВ: РА363134

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
7.

Морушко О.О. 
Військовий аспект діяльності польських партій Королівства Польського і Галичини напередодні та на початку Першої світової війни: автореф. дис... канд. іст. наук: 20.02.22 / О.О. Морушко ; Нац. ун-т "Львів. політехніка". — Л., 2009. — 20 с. — укp.

Висвітлено проблему польської присутності на теренах Російської імперії на початок Першої світової війни й основні причини підтримки царської Росії на початку війни переважною частиною польської знаті та впливовою Народно-демократичною партією. Розкрито основні аспекти проавстрійської позиції Польської партії Соціалістичної - "Фракції революційної", відтворено історію розвитку польських парамілітарних формувань на теренах Галичини напередодні Першої світової війни. Висвітлено антивоєнну позицію Соціал-демократичної партії Королівства Польського і Литви та Польської партії Соціалістичної-лівиці напередодні та на початку Першої світової війни.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Т3(4ПОЛ)52 + Т3(4УКР331)52 +
Шифр НБУВ: РА365234

Рубрики:

Географічні рубрики:
  

      
8.

Волощук М.М. 
Військово-політичні стосунки Угорського королівства з Галицьким та Галицько-Волинським князівством (кінець ХІІ - ХІІІ ст.): Автореф. дис... канд. іст. наук: 07.00.02 / М.М. Волощук ; Чернів. нац. ун-т ім. Ю.Федьковича. — Чернівці, 2005. — 16 с. — укp.

Досліджено місце східнослов'янських земель у зовнішньополітичних планах угорської династії Арпадів. Комплексно вивчено питання щодо відносин феодальної еліти Галичини та Волині до присутності на території Подністров'я угорських впливів. З залученням нових письмових і археологічних джерел досліджено військово-політичні відносини з Арпадами князів Романа Мстиславича, Данила Романовича, Мстислава Удатного і Лева Даниловича. Уперше з'ясовано роль і місце "Золотих булл" 1222 р. і 1231 р. у системі військово-політичних і дипломатичних зв'язків обох сторін. Досліджено їх вплив на зовнішньополітичні орієнтації галицької та волинської знаті. Установлено, що русько-угорські військово-політичні взаємини еволюціонізували у тісному взаємозв'язку з міжнародними подіями, що мали місце у Центрально-Східній Європі.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Т3(4ВЕН)4-6 + Т3(4УКР)430-6 +
Шифр НБУВ: РА338874

Рубрики:

Географічні рубрики:
  

      
Категорія: Біологічні науки   
9.

Киричок О.М. 
Вікові зміни в кістках скелета при адаптації організму до загального зневоднення та в період реадаптації: Автореф. дис... канд. мед. наук: 14.03.01 / О.М. Киричок ; Терноп. держ. мед. акад. ім. І.Я.Горбачевського. — Т., 2003. — 20 с. — укp.

Вперше встановлено особливості структурної перебудови та змін хімічного складу довгих кісток скелета у процесі адаптації організму до загального зневоднення у різні вікові періоди. Виявлено, що адаптація організму до умов загального зневоднення викликає незначні зміни структурної організації, мікро- та макроелементарного складу довгих кісток. Доведено, що дані зміни призводять до затримки росту та формоутворення довгих кісток у статевонезрілих, статевозрілих і старих тварин. Досліджено, що морфофункціональне пристосування кісткової тканини до загального зневоднення найкраще виражене у групі статевонезрілих і статевозрілих тварин, а найменш здатними до адаптації є старі тварини. Виявлено підвищення резистентності кісткової тканини за умов зневоднення у адаптованих статевонезрілих і статевозрілих тварин. Доведено, що для старих тварин дана схема адаптації є руйнівним фактором і не сприяє підвищенню резистентності кісткової тканини. Встановлено залежність рівня компенсаторно-пристосувальних процесів довгих кісток та характеру їх морфогенезу від тривалості дії дегідратаційного фактора, у адаптованих до дегідратації статевонезрілих, статевозрілих і старих тварин. Вперше одержано дані про характер вікових змін у період реадаптації у довгих кістках скелета після припинення дії загального зневоднення важкого ступеня в адаптованих до дегідратації тварин.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Е60*738.83 +
Шифр НБУВ: РА322731

Рубрики:

      
10.

Дзюба В.М. 
Вікові особливості впливу ішемії на структурно-функціональний стан мітохондрій і перекисне окислення ліпідів серця щурів: Автореф. дис... канд. біол. наук: 03.00.04 / В.М. Дзюба ; Харк. держ. ун-т. — Х., 1998. — 18 с. — укp.

Досліджено механізм ішемічного пошкодження серця щурів. Вивчено вікові особливості зміни перекисного окислення ліпідів, його ферментативної регуляції та структури і функції мітохондрій серця щурів при ішемії органу. Встановлено, що активація ПОЛ при ішемії передує порушенню бар'єрної функції сарколеми і структурно-функціонального стану мітохондрій серця щурів. Показано, що серце старих щурів менш стійке до дії ішемії. Досліджено протиішемічну дію ряду природних метаболітів і на підставі одержаних даних розроблено середовище для попередження ішемічного пошкодження тканин при трансплантації органів.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Р410.11-29

Рубрики:

      
11.

Бадова Т.О. 
Вікові особливості впливу прекондиціонування на зміну скорочувальної функції ізольованого серця та активність ферментів плазматичної мембрани: автореф. дис... канд. біол. наук: 03.00.13 / Т.О. Бадова ; Київ. нац. ун-т ім. Т.Шевченка. — К., 2009. — 20 с. — укp.

Досліджено вікові особливості відновлення скорочувальної функції (СФ) ізольованого серця (ІС) щурів під час реперфузії після довготривалої ішемії за умов застосування ішемічного прекондиціонування (ІП). Вивчено вплив різних концентрацій ауринтрикарбонової кислоти (АТК) на постішемічне відновлення серцевої діяльності. Досліди проведено на ІС дорослих (віком 6 - 8 міс.) і старих (віком 24 - 26 міс.) щурів лінії Вістар. Установлено, що один цикл ІП не впливає на відновлення показників частоти серцевого скрочення та коронарного кровотоку, але у 40 % дослідів сприяє підвищенню силових і швидкісних показників ІС дорослих щурів під час реперфузії після тривалої ішемії. В ІС старих тварин один цикл ІП у третині експериментів спричиняє підвищення реперфузійних значень ритму серця та його сили скорочень і не впливає на відновлення швидкісних показників і коронарного кровотоку. АТК, що додається у перфузійний розчин за різних концентрацій, має неоднаковий вплив на роботу ІС щурів. Сприятливими для відновлення роботи ІС є концентрації 0,1 мкмоль/л та 1,0 мкмоль/л, АТК за концентрації 0,01 мкмоль/л не впливає на роботу ІС після ішемії, а за концентрації 10 мкмоль/л погіршує її.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Р410.1-29 +
Шифр НБУВ: РА366760

Рубрики:

      
12.

Швець В.М. 
Вікові особливості змін енергетичного обміну міокарда при стресі та їхній взаємозв'язок з модуляцією вільнорадикальних процесів: автореф.дис ... д-ра біол. наук : 03.00.04 / В.М. Швець ; Харк. нац. ун-т ім. В.Н.Каразіна. — Х., 2009. — 38 с. — укp.

Вивчено вікові особливості змін енергетичного обміну в серці щурів, які було піддано іммобілізаційному стресу. Встановлено, що за умов цього стресу зменшується рівень енергетичного забезпечення міокарда. Важливе значення у виникненні цього зрушення має порушення енергетичного обміну за рахунок стимуляції вільнорадикальних процесів, за умов обмеження швидкості утилізації карбонільних продуктів обміну в серці. Встановлено, що зниження рівня енергетичного забезпечення міокарда за умов стресу супроводжується зрушеннями, що обмежують значення креатинфосфату як "енергетичного буфера", і зростанням інтенсивності анаеробного гліколізу, більшою мірою, у старих щурів. На відміну від дорослих тварин у них не обмежується швидкість окиснювально-відновних перетворювань у мітохондріях міокарда, що за умов тканинної гіпоксії, що виникає у разі стресу, відображає вікову дезадаптацію енергетичного метаболізму. Одержані дані свідчать про вікові відмінності у механізмі стабілізації енергетичного забезпечення серця у разі стресу. У дорослих щурів вони зумовлені появою адаптивних змін у швидкості окиснювально-відновних процесів у мітохондріях, а у старих - з гальмуванням процесів, спряжених з гідролізом АТФ.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Р252.701 + Е60*732.12 +
Шифр НБУВ: РА366553

Рубрики:

      
Категорія: Біологічні науки   
13.

Грабовецька Є.Р. 
Вікові особливості зміни активності ферментів катаболізму альдегідів у серці щурів при іммобілізаційному стресі: автореф. дис... канд. біол. наук: 03.00.04 / Є.Р. Грабовецька ; Харк. нац. ун-т ім. В.Н.Каразіна. — Х., 2009. — 19 с. — укp.

Досліджено активність ферментів утилізації карбонільних продуктів вільнорадикального окиснення у серці щурів різного віку під впливом іммобілізаційного стресу. Встановлено, що у процесі онтогенезу змінюється активність альдегіддегідрогенази, альдегідредуктази й глутатіонтрансферази у мітохондріальній і постмітохондріальній фракціях серцевого м'яза. Встановлено, що за умов іммобілізаційного стресу, більшою мірою у щурів пубертатного віку, ніж у дорослих і старих тварин, виникає модуляція активності ферментів катаболізму ендогенних альдегідів у субклітинних фракціях серця. Виявлено, що у 1,5 - 2-місячних щурів зростає концентрація ТБК-реактивних речовин і шиффових основ у мітохондріальній і постмітохондріальній фракціях міокарда. З'ясовано, що у щурів пізнього пубертатного віку даний ефект більш виражений. Зроблено висновок, що виникнення таких зрушень свідчить про уповільнення процесів утилізації ендогенних альдегідів у серці щурів пубертатного віку під впливом стресу.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Е60*732.12*334 + Е60*730*112.4 + Е60*732.12*725.111.4 +
Шифр НБУВ: РА369122

Рубрики:

      
Категорія: Біологічні науки   
14.

Муращук К.М. 
Вікові особливості мітохондріального дихання та перекисного окиснення ліпідів у тварин при активації системи оксиду азоту: автореф. дис... канд. біол. наук: 03.00.13 / К.М. Муращук ; Львів. нац. ун-т ім. І.Франка. — Л., 2007. — 20 с. — укp.

Досліджено вікові особливості перебігу кисень-залежних процесів (АДФ-стимульованого дихання мітохондрій печінки та міокарда, стану системи антиоксидантного захисту (АОЗ) і процесів ліпопероксидації) у щурів за активації NO-ергічної регуляторної системи. Це має фундаментальне та прикладне значення для з'ясування шляхів корекції процесів мітохондріального функціонування та продукції активних кисневих метаболітів на різних етапах індивідуального розвитку. З використанням сучасних електрофізіологічних і біохімічних методів одержано дані про вікові особливості впливу модуляторів NO на прооксидантні й антиоксидантні властивості тканин. За цього установлено високі значення показників мітохондріального дихання у печінці та міокарді молодих щурів, а енергозабезпечення - у статево незрілих. Досліджено вікову динаміку функціонування трансаміназних шляхів, виявлено переважання окиснення пірувату у статево незрілому та малату - у молодому та старому віці. З'ясовано, що інтенсивність ліпопероксидації у печінці та крові з віком знижується, а у міокарді - зростає. Основну роль у антиоксидантному захисті тканин і крові старих щурів відіграють ферменти глутатіон-залежної ланки АОЗ. Вплив L-аргініну та L-NNA на показники мітохондріального функціонування характеризується субстратною залежністю. Активація системи L-аргінін-оксид азоту сприяє інтенсивному перебігу ліпопероксидації у тканинах щурів різного віку за рахунок зниження споживання кисню, що характерно для статево незрілих і молодих тварин або зміни активності ферментів АОЗ, що властиво старим тваринам.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Е60*734.26*723.4 +
Шифр НБУВ: РА355046

Рубрики:

      
15.

Шахова О.Г. 
Вікові особливості модуляції обміну ліпідів та зовнішньосекреторної функції печінки щурів флавоноїдами: Автореф. дис... канд. біол. наук: 03.00.13 / О.Г. Шахова ; Харк. нац. ун-т ім. В.Н.Каразіна. — Х., 2007. — 21 с. — укp.

Наведено результати дослідження вікових особливостей обміну ліпідів і стану зовнішньосекреторної функції печінки щурів лінії Вістар, а також корекції вікових і експериментальних змін функціонального стану печінки за допомогою флавоноїдів. Установлено підвищення рівня холестеролу та церамідів, а також зниження вмісту фосфатидилхоліну у печінці 24-місячних щурів лінії Вістар у порівнянні з 3-місячними. Флавоноїди модулюють змінений з віком рівень ліпідів у печінці старих тварин і підсилюють жовчовиділення та біліарну екскрецію жовчних кислот у молодих і старих щурів. За умов моделювання стеатозу під впливом флавоноїдів відбувається суттєве поліпшення функціонального стану печінки тварин і нормалізація обміну сфінголіпідів шляхом інгібування сфінгомієліназної активності та запобігання накопиченню церамідів.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Р252.735 + Е60*734.26-64 +
Шифр НБУВ: РА349083

Рубрики:

      
16.

Овчаренко В.В. 
Вікові особливості морфофункціонального стану надниркових залоз при зміні імунного статусу (анатомо-експериментальне дослідження): Автореф. дис... канд. мед. наук: 14.03.01 / В.В. Овчаренко ; Крим. держ. мед. ун-т ім. С.І.Георгієвського. — Сімф., 2005. — 20 с. — укp.

Проведено дослідження морфофункціонального стану надниркових залоз за умов імунодепресії (видалення тимуса) та у випадку імуностимуляції (введення тимогену) щурам різних вікових груп неоднакових строків спостереження. Під час проведення наукового дослідження використано анатомічні, гістологічні, ультрамікроскопічні, морфометричні та математичні методи аналізу. Встановлено, що тимектомія призводить до збільшення ряду морфометричних показників щодо контролю. Відзначено, що дані зміни більш характерні для груп статевонезрілих і статевозрілих щурів, у групі старих тварин показники менш виражені та зафіксовані лише на ранніх етапах дослідження. За даними тривимірної реконструкції за серійними гістологічними зрізами встановлено співвідношення об'ємних часток зовнішньої сполучнотканинної капсули, зон коркової та мозкової речовини у цілісній залозі в тимектомованих і несправжньотимектомованих щурів. Виявлено нові особливості просторової організації зазначених елементів будови надниркових залоз. У тварин дослідної групи після введення тимогену відзначено зменшення морфометричних показників. Найбільш значні відмінності від контролю виявлено у групах статевонезрілих і статевозрілих щурів.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Р415.17-29 +
Шифр НБУВ: РА335403

Рубрики:

      
Категорія: Біологічні науки   
17.

Лоай Х.М.Х. 
Вікові особливості обміну ліпідів, які беруть участь в процесах сигнальної трансдукції: автореф. дис... канд. біол. наук: 03.00.13 / Х.М.Х. Лоай ; Харк. нац. ун-т ім. В.Н.Каразіна. — Х., 2008. — 20 с. — укp.

Досліджено вікові особливості обміну ліпідів, що беруть участь у процесах сигнальної трансдукції, проаналізовано регулювальний вплив тироксину й аліментарних факторів на їх перебіг. З'ясовано, що у період старіння відбувається посилення обміну ефінголіпідів у печінці, що призводить до нагромадження ліпідів (цераміду та сфінгозину), які є індукторами апотозу та запальних реакцій. Збільшення рівня цераміду виявлено і в структурах мозку: корі та гіпокампі. Встановлено, що у період старіння збільшення вмісту цераміду у функціонально різних тканинах відбувається у разі зростання рівня їх попередників - вільних жирних кислот і пропроліферативного ліпіду - діацилгліцерину (ДАГ). Доведено суттєву роль L-T4 у терміновій регуляції вмісту сигнальних ліпідів, залучених у різні шляхи сигнальної трансдукції. Встановлено, що дія гормону на обмін ліпідів характеризується віковою специфічністю, обгрунтовано можливість її зміни за допомогою аліментарних чинників. З'ясовано, що важливим модулятором обміну сфінголіпідів і ДАГ та відповіді клітин на дію L-T4 в клітинах печінки є вітамін E та пальмітинова кислота. Встановлено, що вітамін E знижує рівень церамідів у старих клітинах до рівня молодих, нормалізує обмін сфінголіпідів і гліцерофосфоліпідів за умов прискореного старіння гепатоцитів, збільшує чутливість клітин до термінової дії L-T4. Зроблено висновок про суттєве фізіологічне значення даного ефекту у регуляції сигнальних шляхів, що сприяють виживанню клітини.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Е60*73*334.6 + Е60*725.13 +
Шифр НБУВ: РА358471

Рубрики:

      
18.

Кліщ І.М. 
Вікові особливості перебігу окиснювальних процесів за умов токсичного ураження печінки та способи їх корекції: Автореф. дис... д-ра біол. наук: 03.00.04 / І.М. Кліщ ; Ін-т біології тварин УААН. — Л., 2003. — 32 с.: рис. — укp.

Установлено, що за умов токсичного ураження печінки молодих щурів тетрахлорметаном мають місце пригнічення активності мікросомного окиснення та активація вільнорадикальних процесів, які виражені значно більше, ніж у дорослих і старих. Показано, що це обумовлено токсифікацією тетрахлорметаном за участю мікросомної монооксигеназної системи, активність якої в молодих щурів значно вища. Визначено, що за даного ураження в молодих тварин переважає утворення високоактивних радикалів, які ініціюють процеси ліпопероксидації мембранних фосфоліпідів, а у старих - низькоактивних трихлорметильних радикалів, які здатні безпосередньо взаємодіяти з макромолекулами біополімерів. З'ясовано, що метаболічна біотрансформація в ендоплазматичному ретикулумі гепатоцитів не відіграє визначальної ролі в активації вільнорадикальних процесів за умови інтоксикації солянокислим гідразином. Доведено, що токсичне ураження солянокислим гідразином спричиняє найбільш виражені порушення мікросомального, вільнорадикального та енергозабезпечувального окиснення у гепатоцитах старих тварин. Уперше всебічно досліджено механізми антиоксидного ефекту карнітину хлориду та показано його гепатопротекторні властивості за умов токсичного ураження печінки. Експериментально доведено високу ефективність холінфосфатидних ліпосом з інкорпорованими в них карнітину хлоридом, бурштиновою кислотою та цитохромом C за токсичного ураження печінки. Установлено, що в старих тварин з токсичними ураженнями печінки ефективним є поєднання ентеросорбції з засобами антиоксидантної та метаболічної дії.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Р413.510.11-29 + Е60*734.26*72*801.1-64 +
Шифр НБУВ: РА325262

Рубрики:

      
19.

Терещук Б.П. 
Вікові особливості реакції нирки при дії денервації, ішемії та делімфатизації: Автореф. дис... канд. мед. наук: 14.03.09 / Б.П. Терещук ; Крим. держ. мед. ун-т ім. С.І.Георгієвського. — Сімф., 2004. — 20 с. — укp.

Досліджено вікові особливості будови та проявів адаптаційних і компенсаторних реакцій нирки. На підставі використання сучасних методів морфологічних, морфометричних і статистичних досліджень визначено інформативні структурні ознаки та хронологію морфогенезу нефронів і строми нирки у тварин різного віку після денервації, ішемії та делімфатизації. Виявлено ранні компенсаторні реакції у вигляді посилення структурного забезпечення транспорту у кіркових нефронах у старих і юкстамедулярних - у молодих щурів. Встановлено, що пізні компенсаторні реакції нефронів старих тварин відбувалися шляхом внутрішньоклітинної, а у молодих - клітинної регенерації. Визначено відмінності ранніх і пізніх адаптаційних реакцій, які у молодих тварин розгорталися в кіркових нефронах, а у старих - спочатку в кіркових, а в кінці експерименту - в юкстамедулярних. Одержані дані рекомендовано використовувати як теоретичну основу для розробки діагностичних показників стану та прогнозу функціональної повноцінності нирки.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Р414-323 +
Шифр НБУВ: РА334199

Рубрики:

      
20.

Лепявко А.А. 
Вікові особливості холінергічної регуляції серця при адреналіновому пошкодженні: автореф. дис... канд. мед. наук: 14.03.04 / А.А. Лепявко ; Держ. вищ. навч. закл. "Терноп. держ. мед. ун-т ім. І.Я.Горбачевського". — Т., 2009. — 20 с. — укp.

Вивчено особливості автономної регуляції серцевого ритму, чутливість холінорецепторів, вміст та активніть ферментативного гідролізу ацетилхоліну, метаболічні та структурні зміни у міокарді у щурів у разі пошкодження адреналіном залежно від віку та статі тварин. Встановлено, що у період старіння у щурів посилюється вплив адренергічної ланки автономної нервової системи на діяльність серця, а холінергічної - послаблюється, знижується чутливість холінорецепторів, вміст та активність ферментативного гідролізу ацетилхоліну. Виявлено, що інтенсивність таких змін більша у самок. Встановлено, що пошкодження міокарда старих щурів адреналіном тільки у самців обумовлює реакцію автономної нервової системи на розвиток патології, яка характеризується обмеженням адренергічних впливів. Доведено, що реалізація кардіотоксичного ефекту адреналіну у старих щурів відбувається за значно нижчої, ніж у дорослих, чутливості холінорецепторів, збільшення дефіциту ацетилхоліну у міокарді у поєднанні з пригніченням активності його ферментативного гідролізу, особливо у самок. Встановлено, що розвиток некротичного процесу у міокарді старих тварин обумовлює більш інтенсивне, ніж у дорослих щурів, зростання активності процесів ліпопероксидації, поєднаних з депресією ферментів антиокидантного захисту, та збільшує ступінь некротичного пошкодження міокарда адреналіном (даний ефект є більш характерним для старих самок).

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Р410.1-9 +
Шифр НБУВ: РА368480

Рубрики:
...
 

Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського