Бази даних

Автореферати дисертацій - результати пошуку

Mozilla Firefox Для швидкої роботи та реалізації всіх функціональних можливостей пошукової системи використовуйте браузер
"Mozilla Firefox"

Вид пошуку
у знайденому
Сортувати знайдені документи за:
авторомназвоюроком видання
Формат представлення знайдених документів:
повнийстислий
 Знайдено в інших БД:Наукова електронна бібліотека (1)Реферативна база даних (420)Книжкові видання та компакт-диски (426)Журнали та продовжувані видання (1)
Пошуковий запит: (<.>U=Ш143.21-70$<.>)
Загальна кількість знайдених документів : 55
Представлено документи з 1 до 20
...

      
1.

Іваніна Т.В. 
Малоформатний англомовний політико-біографічний текст: структурний і прагматичний аспекти: Автореф. дис... канд. філол. наук: 10.02.04 / Т.В. Іваніна ; Харк. нац. ун-т ім. В.Н.Каразіна. — Х., 2007. — 20 с. — укp.

З використанням матеріалу британських і американських текстів досліджено статус малоформатного політико-біографічного тексту. Запропоновано методологічний алгоритм застосування структурно-семантичного, когнітивного та семіотичного підходів для дослідження такого тексту. Описано структурно-семантичні та семіотичні особливості основних жанрових різновидів (енциклопедичного, навчального та агітаційного) малоформатного політико-біографічного тексту, рубрикаційну модель якого побудовано та з'ясовано специфіку її лексичного наповнення. Висвітлен семіотичний простір малоформатного політико-біографічного тексту, який складається з загальних і політичних афективів, у трьох жанрових різновидах у британській і американській лінгвотрадиціях. З'ясовано універсальні й етноспецифічні характеристики британського й американського малоформатного політико-біографічного тексту. Для даних текстів спільним є жанрово-комунікативне членування та інформаційне наповнення, а лінгвокультурні розбіжності, взаємопов'язані з домінувальними концептами мовно-суспільної свідомості та політичними традиціями, стосуються інформаційних пріоритетів і засобів мовної оцінності.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ш143.21-70 +
Шифр НБУВ: РА351285

Рубрики:

      
2.

Ананко Т.Р. 
Англомовний корпоративний дискурс: автореф. дис... канд. філол. наук: 10.02.04 / Т.Р. Ананко ; Харк. нац. ун-т ім. В.Н.Каразіна. — Х., 2007. — 20 с. — укp.

Проаналізовано лінгвопрагматичні та соціолінгвістичні особливості корпоративного дискурсу. Обгрунтовано його виділення, запропоновано визначення, виокремлено основні компоненти, а також проаналізовано лексичні шари, які складають корпоративний дискурс та відрізняють його від інших різновидів. Корпоративний дискурс реалізується в інституційній сфері, а також виявляється у міжособистісних стосунках. Виокремлено шість типових комунікативних ситуацій з різними адресатно-адресатними характеристиками. Доведено, що комунікативну поведінку учасників зумовлюють цінності корпоративної культури компанії. Визначено основні напрями реалізації корпоративного іміджу для рекламних і PR компаній. Вивчено засоби створення корпоративного іміджу у віртуальному просторі. Проаналізовано комунікативні риси поведінки керівників великих компаній, які репрезентують директивний і демократичний стилі менеджменту. Виявлено засоби реалізації гендерного фактора. Вивчено комунікативні стратегії та тактики у корпоративному контексті.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ш143.21-70 +
Шифр НБУВ: РА354069

Рубрики:

      
3.

Бігарі А.А. 
Дискурс сучасної англомовної сім'ї: Автореф. дис... канд. філол. наук: 10.02.04 / А.А. Бігарі ; Київ. нац. ун-т ім. Т.Шевченка. — К., 2006. — 21 с. — укp.

Здійснено комплексний аналіз дискурсу сучасної англомовної сім'ї, який сформувався під впливом позалінгвальних змін другої половини XX ст. і якому притаманні залежна від статі, віку та сімейних ролей адресантно-адресатна конфігурація, широкий вибір комунікативних тактик, конфліктонебезпечні типові та новітні комунікативні ситуації, вищі вимоги до комунікативної компетенції мовців. Встановлено, що існує взаємовплив між фактором влада, традиційними та новими стереотипами та рольовою парадигмою сучасної сім'ї. Показано, що для сімейного спілкування у межах адресантно-адресатної конфігурації "ДРУЖИНА - ЧОЛОВІК" та "БАТЬКИ - ДИТИНА" характерним є паралельне застосування як конфронтативних (патріархальних), так і консенсусних (егалітарних) мовленнєвих засобів. Змодельовано типову для сімейного дискурсу конфліктонебезпечну комунікативну ситуацію "зрада", а також комунікативні ситуації, які набувають конфліктних ознак у сучасному житті ("сім'я на вихідні", "поповнення сім'ї").

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ш143.21-70 + Ш143.21-34:С + С5*681*32 + С5*644*333.4 +
Шифр НБУВ: РА344657

Рубрики:

      
4.

Біскуб І. П. 
Лінгвістична категоризація і моделювання знань в англомовному дискурсі програмного забезпечення: автореф. дис. ... д-ра філол. наук : 10.02.04 / І. П. Біскуб ; Київ. нац. ун-т ім. Т. Шевченка. — К., 2011. — 36 с.: рис., табл. — укp.

Розроблено загальну модель вербальної комунікації людини та комп'ютера, що в ньому реалізовується. Наведено механізми застосування лінгвістичної категоризації, комунікативно-стратегічного планування та лінгвістичного моделювання знань для створення потенційної мовної компетенції комп'ютера та моделювання його комунікативної діяльності. Виявлено та систематизовано ключові моделі знань, комунікативні стратегії та тактики, що реалізуються в дискусі програмного забезпечення (ПЗ) та сприяють веденню результативного діалогу з комп'ютерною системою. Розмежовано письмово-графічний та усний варіанти дискурсу ПЗ та проаналізовано їх вплив на розвиток сучасних мовленнєвих технологій.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ш143.21-70
Шифр НБУВ: РА381194 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

      
5.

Барташева Г.І. 
Взаємодія невербальних та вербальних компонентів ситуації комунікативного домінування в англомовному дискурсі: Автореф. дис... канд. філол. наук: 10.02.04 / Г.І. Барташева ; Харк. нац. ун-т ім. В.Н.Каразіна. — Х., 2004. — 20 с. — укp.

Вивчено взаємодію невербальних і вербальних компонентів комунікації, що використовуються у ситуаціях комунікативного домінування, яке має соціальні або ситуативні передумови. Досліджено функціонально-прагматичні особливості невербальних компонентів комунікативної поведінки домінантних індивидів та особливості номінації невербальних компонентів ситуації комунікативного домінування засобами сучасної англійської мови. Невербальними компонентами комунікації (НВК) є просодичні, кінесичні та проксемічні комунікативні компоненти. Запропоновано засоби їх номінації розподілити на групи номінацій просодичного, кінесичного та проксемічного компонентів відповідно. Визначено лексичний каркас номінацій НВК та встановлено основні засоби та принципи номінації невербальних компонентів комунікації соціально- та ситуативно-домінантних індивидів. Досліджено функціонування НВК у взаємодії з вербальними засобами, що дозволило упровадити понятття комплементарності невербальних і вербальних компонентів комунікації, у межах якої виділено два типи: квалітативну та кватитативну. Установлено основні чинники звернення соціально- та ситуативно-домінантних комунікантів до автономного використання НВК. Визначено принципи застосування НВК у комунікації соціально- та ситуативно-домінантних індивидів, виявлено соціально-дейктичну та образостворюючу функції невербальних компонентів.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ш143.21-70 +
Шифр НБУВ: РА334037

Рубрики:

      
6.

Бехта І.А. 
Оповідний дискурс в англомовній художній прозі: типологія та динаміка мовленнєвих форм: автореф. дис. ... д-ра філол. наук : 10.02.04 / І.А. Бехта ; Київ. нац. ун-т ім. Т.Шевченка. — К., 2010. — 36 с. — укp.

Доведено, що ідентифікація мовленнєвих форм зумовлена композиційно-тематичною структурою художніх творів. Побудовно мережу типологічних форм ендо- й екзофазного мовлення, підпорядкована дискурсній організації художнього твору. Наведено художньо-естетичні концепти англомовного літературного модернізму та постмодернізму, фреймові моделі текстових комунікантів, досліджено наративну організацію творів даних напрямків. Встановлено взаємозалежність функціонування дискурсних зон наратора та персонажа в англомовному художньому творі.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ш5(0)943.21-32 + Ш143.21-70
Шифр НБУВ: РА372044 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

Географічні рубрики:
  

      
7.

Бехта Т.О. 
Лінгвокогнітивне моделювання англомовного детективного дискурсу: автореф. дис... канд. філол. наук : 10.02.04 / Т.О. Бехта ; Чернів. нац. ун-т ім. Ю.Федьковича. — Чернівці, 2009. — 19 с. — укp.

Розглянуто систему когнітивних моделей (схем, сценаріїв, скриптів, планів, ментальних моделей, фреймів), виокремлено їх загальні та своєрідні властивості та принципи реалізації в англомовному детективному дискурсі. Проаналізовано, що дослідження зосереджено на побудові інваріантної моделі (фрейму-сценарію), яка включає концептуальний, наративний фрейм, фрейми репрезентації й інтерпретації та пояснює взаємозв'язок цих когнітивних структур під час подання та сприйняття англомовного класичного детективу. Охарактеризовано, що взаємодія фрейму інтерпретації детективу відображає синергетичну природу його тексту та дискурсу - поверхневої та глибинної структур.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ш143.21-70 + Ш5(0)943.21-357 +
Шифр НБУВ: РА367136

Рубрики:

Географічні рубрики:
  

      
8.

Бондаренко Я.О. 
Дискурс акцентуйованих мовних особистостей: комунікативно-когнітивний аспект (на матеріалі персонажного мовлення в сучасній американській художній прозі): Автореф. дис... канд. філол. наук: 10.02.04 / Я.О. Бондаренко ; Київ. нац. лінгв. ун-т. — К., 2002. — 19 с. — укp.

Здійснено комплексний комунікативно-когнітивний аналіз дискурсу акцентуйованих мовних особистостей в сучасній американській художній прозі. Висвітлено ідіосинкратичні особливості паранояльних, депресивних та демонстративних мовних особистостей. Комунікативні особливості виражені у співвідношенні вербального самовираження та самоствердження, комунікативних стратегій, засобів аргументації та вирішення вербальних конфліктів. Когнітивні - в особливостях Я-концепції, ціннісних, емотивних та концептуальних домінант, ключових концептуальних метафорах. Виявлено зв'язок комунікативних девіацій персонажів - акцентуйованих мовних особистостей у вигляді порушення максим комунікації. З'ясовано залежність концептуальних девіації та кількості ірраціональних елементів від ступеня когнітивної складності та абстрактності.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ш143.21-70 + Ш5(7СОЕ)-357 +
Шифр НБУВ: РА321609

Рубрики:

      
9.

Боцман А.В. 
Структурно-семантичні та прагматичні особливості фармацевтичних текстів (на матеріалі англомовних інструкцій до вживання лікарських препаратів): Автореф. дис... канд. філол. наук: 10.02.04 / А.В. Боцман ; Київ. нац. ун-т ім. Т.Шевченка. — К., 2006. — 20 с. — укp.

Здійснено інтегроване дослідження англомовних фармацевтичних текстів, що функціонують як супровідні інструкції щодо вживання лікарських препаратів. За результатами структурного дослідження даних текстів виявлено сегментацію текстового корпусу на інформаційні зони, блоки та підблоки. У текстовому корпусі визначено систему катафоричних і анафоричних посилань, а також мережу, що формується завдяки багаторазовому відтворенню назви лікарського препарату. Семантичний текстовий простір подано системою фреймів, зв'язаних міжфреймовими зв'язками. Домінуючими стильовими характеристиками дискурсивних форм є ознаки наукового стилю з елементами офіційно-ділового. У фармацевтичних текстах представлено систему індикаторів адресованості, розмежованих на кілька підгруп на підставі функціональних і семантичних ознак. Сукупність індикаторів адресованості формує модель рецепції текстової інформації та дозволяє відновити систему адресантів. Мікроадресантом є фірма, яка здійснює виробництво й ініціює наукові розробки нових препаратів. Взаємозв'язок між адресантами й адресатами зумовлює текстову рівновагу. Поєднання структурних, семантичних і прагматичних складників забезпечує зв'язність і цілісність фармтекстів.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ш143.21-70 +
Шифр НБУВ: РА343589

Рубрики:

      
10.

Бутова І. С. 
Прагматико-функціональні особливості політичного дискурсу США та України XXI ст.: автореф. дис. ... канд. філол. наук : 10.02.17 / І. С. Бутова ; Львів. нац. ун-т ім. І. Франка. — Л., 2011. — 20 с. — укp.

Здійснено порівняння сучасного політичного дискурсу США й України в лексико-семантичному, типологічному та когнітивному аспектах. Виявлено дивергентно-конвергентні ознаки ціннісної орієнтації політичних комунікацій обох країн, продемонстровано подібність у вербалізації тендерної "маркованості" політичних висловлень, відстежено шляхи еволюції політичних вокабуляріїв двох держав, а також роль алюзії та метафори у збагаченні політичного дискурсу США й України. Визначено головні принципи виникнення політичного гумору та продемонстровано його подвійну природу, запропоновано комплексний підхід до аналізу іронічних повідомлень політиків. Висвітлено жанрову структуру політичного дискурсу США й України та виокремлено її головні функції в сучасній комунікації. Виділено ключові прототипи й їх основні семантичні кола в політичних промовах.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ш141.14-70 + Ш143.21-70 + Ф082
Шифр НБУВ: РА380197 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

      
11.

Галапчук О.М. 
Вікова диференціація стратегій і тактик дискурсу в сучасній англійській мові: Автореф. дис... канд. філол. наук: 10.02.04 / О.М. Галапчук ; Харк. нац. ун-т ім. В.Н.Каразіна. — Х., 2000. — 18 с. — укp.

Досліджено мовленнєву поведінку представників різних вікових груп та проаналізовано стратегії й тактики англійського дискурсу, зумовлені віком комунікантів. За результатами системного аналізу виявлено універсально-вікові, преферентно-вікові та ексклюзивно-вікові особливості мовленнєвої поведінки дітей/підлітків і дорослих, виділено три класифікації форм звертань представників різних вікових груп за критеріями: кількість адресатів, ступінь вираження адресата, типовість/нетиповість даної форми звертання до адресата певної вікової групи. Проаналізовано функції форм звертань у мовленні представників різних вікових груп, виявлено універсально-вікові, преферентно-вікові та ексклюзивно-вікові мовленнєві стратегії і тактики представників різних вікових груп у 14 найчастіших ситуаціях спілкування. Розглянуто особливості реалізації інформативної та комунікативної інтенції, проаналізовано вибір форми реалізації мовленнєвих актів представниками різних вікових груп.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ш143.21-70 + Ш143.21-227.4
Шифр НБУВ: РА309090 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

      
12.

Гладьо С.В. 
Емотивність художнього тексту: семантико-когнітивний аспект (на матеріалі сучасної англомовної прози): Автореф. дис... канд. філол. наук: 10.02.04 / С.В. Гладьо ; Київ. держ. лінгв. ун-т. — К., 2000. — 19 с. — укp.

Дисертацію присвячено вивченю емотивності як однієї з базових категорій художнього тексту, дослідження якої пов'язано з вилученням із тексту емоціогенних знань і визначенням специфіки їх текстового означування. Встановлено, що реалізація емотивності в художньому тексті здійснюється через її показники - емоційно значущі компоненти тексту, які характеризуються лінгвосеміотичною, лінгвокогнітивною, формально-семантичною та функціональною неоднорідністю. З погляду текстової статики показники емотивності (сигнали емотивності, емотивні ситуації та емотивні топіки) розглянуто як емотивно навантажені текстові компоненти, за допомогою яких у тексті експліковані емоціогенні знання про мову та в мові, про світ, а також текстову дійсність. У ракурсі текстової динаміки показники емотивності відбивають процес експлікації даних знань у тексті через вказівку на внутрішньорівневі та міжрівневі зв'язки між ними. Сукупності функціонально-однорідних показників емотивності, що базуються на відношеннях аналогії, контамінації та амальгамування, об'єднуються у конфігурації. Показники емотивності різних рангів утворюють емотивний профіль як емотивно значущу підструктуру художнього тексту.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ш143.21-70
Шифр НБУВ: РА309136 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

      
13.

Гнатковська О.М. 
Комунікативні інтенції "я-висловлень" у сучасному англомовному дискурсі: лінгвокогнітивний та прагматичний аспекти: автореф. дис... канд. філол. наук : 10.02.04 / О.М. Гнатковська ; Чернів. нац. ун-т ім. Ю.Федьковича. — Чернівці, 2009. — 20 с. — укp.

Досліджено закономірності актуалізації інтенції в "Я-висловленнях" художнього, газетного та наукового авторських дискурсів сучасної англійської мови. Запропоновано комплексний підхід до вивчення комунікативного явища інтенції з використанням концептуального, фреймового, контекстуального та лігвостатистичного аналізів. Змодельовано концепт INTENTION, фрейм реалізації інтенції в англомовній картині світу, основні комунікативно-семантичні групи вербалізації інтенцій. Визначено частоту та варіативність вживання лексичних класів дієслова для вираження певних інтенцій, а також домінанті інтенції та засоби їх вираження у дискурсах зазначених типів.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ш143.21-70 +
Шифр НБУВ: РА364896

Рубрики:

      
14.

Гнезділова Я.В. 
Емоційність та емотивність сучасного англомовного дискурсу: структурний, семантичний і прагматичний аспекти: Автореф. дис... канд. філол. наук: 10.02.04 / Я.В. Гнезділова ; Київ. нац. лінгв. ун-т. — К., 2007. — 20 с. — укp.

Здійснено розмежування категорій емоційності й емотивності та виділено два типи дискурсу - емоційний й емотивний. Проведено комплексний аналіз мовних і позамовних чинників, які визначають ступінь експресивності цих дискурсів. Установлено критерії їх диференціації. Визначено особливості семантики, структури та прагматики англомовних емоційного й емотивного дискурсів. Запропоновано модель розгортання цих дискурсів, розкрито їх комунікативно-функціональне призначення та з'ясовано тип адресатно-адресної спрямованості зазначених дискурсів. Вивчено композиційну будову емотивного дискурсу та виокремлено три фази його розвитку, що уможливило виявлення стратегій і тактик мовленнєвої поведінки промовця та надало змогу довести метакомунікативну природу цього дискурсу. Побудовано типологію емоційного й емотивного дискурсів з урахуванням інтенції мовця та тональності мовлення.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ш143.21-70 +
Шифр НБУВ: РА350441

Рубрики:

      
15.

Гридасова О.І. 
Особливості актуалізації стереотипних ролей в англомовному сімейному конфліктному дискурсі: автореф. дис. ... канд. філол. наук: 10.02.04 / О.І. Гридасова ; Харк. нац. ун-т ім. В.Н.Каразіна. — Х., 2010. — 20 с. — укp.

Проведено комплексне вивчення стереотипних ролей в англомовному сімейному дискурсі. Визначено системний соціально-інтеракційний чинник даного дискурсу та його роль у ментально-вербальному конструкті. Проаналізовано поняттєвий та ціннісний складники як результат дії лінгвокогнітивних механізмів, що інтегрують інтелектуальну, емоційно-психологічну та мовленнєву діяльність на основі стереотипного знання про права й обов'язки членів нуклеарної сім'ї. Визначено комунікативну позицію суб'єкта дискурсу (мовця, адресата) як ендо- та екзостереотипну. Описано дескриптивно-оцінний, спонукальний та каузальний способи мовленнєвого представлення поняттєвого змісту ролей, засоби репрезентації ціннісного змісту, які подані мовними маркерами оцінки - первинними (експліцитними), вторинними (імпліцитними), нульовими (пресупозиційними). Зазначено, що способи омовлення ролей корелюють із засобами вираження оцінки, знак оцінки варіюється залежно від природи ролі: традиційної (патріархальної, сучасної), альтернативної та від культурних, групових, індивідуальних цінностей.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ш143.21-70
Шифр НБУВ: РА371257 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

      
16.

Грижак Л.М. 
Категорія означеності/неозначеності в різних типах англійського дискурсу: автореф. дис... канд. філол. наук: 10.02.04 / Л.М. Грижак ; Чернів. нац. ун-т ім. Ю.Федьковича. — Чернівці, 2009. — 20 с. — укp.

Розкрито лінгвістичну проблематику категорії означеності/неозначеності в діахронії та синхронії. Застосовано комплексний підхід до висвітлення цього явища в англійській мові та визначено кількісний та якісний склад означених/неозначених детермінативів. Виявлено й описано стилістичні функції, здійснювані детермінативами англійської мови в різних типах дискурсу, їх роль як стиле- та текстотвірних чинників.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ш143.21-2 + Ш143.21-70 +
Шифр НБУВ: РА366247

Рубрики:

      
17.

Данилюк С.С. 
Структурні та функціональні особливості англомовних електронних текстів (на матеріалі персональних веб-сторінок лінгвістів): Автореф. дис... канд. філол. наук: 10.02.04 / С.С. Данилюк ; Київ. нац. лінгв. ун-т. — К., 2006. — 20 с. — укp.

Вивчено англомовні електронні тексти персональних веб-сторінок лінгвістів як нового різновиду писемного мовлення, який базується на комплексному аналізі лінгвостилістичних, прагматичних, структурних і функціональних особливостей текстів дослідженого типу. Висвітлено природу електронних текстів, виявлено їх визначальні ознаки, установлено стратегії та тактики створення персональних веб-сторінок, закономірності структурно-композиційної та комунікативної організації досліджуваних електронних текстів. З урахуванням різноманітних критеріїв (орієнтації на адресанта, функціонування у різних сферах комунікації, типу викладу, первинності/вторинності джерела інформації, прагматичної спрямованості) запропоновано типологію англомовних електронних текстів персональних веб-сторінок лінгвістів. На підставі здійсненого аналізу англомовних електронних текстів персональних веб-сторінок лінгвістів показано, що у таких текстах дедалі частіше використовуються графічні засоби. Вони є набірними (шрифтове варіювання, виділеність джерел гіперпосилань, нелітерна графіка) й зображальними (фотографії, малюнки, таблиці, графіки, схеми, діаграми).

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ш143.21-70 с51 +
Шифр НБУВ: РА343464

Рубрики:

      
18.

Дьомкіна О.В. 
Прагмалінгвістичні особливості мовлення суддів Верховного Суду США: автореф. дис. ... канд. філол. наук : 10.02.04 / О.В. Дьомкіна ; Київ. нац. ун-т ім. Т.Шевченка. — К., 2010. — 20 с. — укp.

Визначено особливості мовленнєвої поведінки професійних комунікантів за інституційних умов. Досліджено мовлення суддів найвищої ланки. Встановлено основні стратегії та тактики домінантної мовленнєвої поведінки суддів. Змодельовано мовленнєвий портрет судді як авторитарної особистості, розглянуто його як лінгвістичний та соціально-професійний феномен. Висвітлено окремі аспекти теорії аргументації, зокрема, визначено основні тактико-стратегічні особливості аргументації на судовому засіданні за участю професійних суддів. Розглянуто мовленнєвий етикет як важливий чинник судової комунікації.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ш143.21-70
Шифр НБУВ: РА373513 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

      
19.

Жигадло О.Ю. 
Парадоксальні висловлення в англомовному художньому дискурсі: лінгвокогнітивний та прагматичний аспекти: Автореф. дис... канд. філол. наук: 10.02.04 / О.Ю. Жигадло ; Київ. нац. лінгв. ун-т. — К., 2006. — 19 с. — укp.

Досліджено парадоксальні висловлення як елементи художнього дискурсу, які мають специфічні лінгвокогнітивні й прагматичні особливості. На базі теорії концептуальної інтеграції та конверсаційного аналізу виявлено дистинктивні ознаки парадоксальних висловлень, розкрито лінгвокогнітивний механізм їх формування, з'ясовано особливості функціонування таких висловлювань в англомовному художньому дискурсі. Установлено, що парадоксальне висловлювання є семантичною та прагматичною аномалією, яка грунтується на прийомі антиномії, що полягає у навмисному поєднанні двох протилежних тверджень про об'єкт. Запропоновано класифікацію парадоксальних висловлень в англомовному художньому дискурсі за типом антиномії - внутрішньої або зовнішньої. Шляхом реконструкції ментальних просторів розроблено типологію когнітивних моделей, які є основою для утворення парадоксальних висловлень в англомовному художньому дискурсі. Виявлено два базових типи моделей формування парадоксальних висловлень в аналізованому типі дискурсу.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ш143.21-70 + Ш100.0 + Ш5(0)943.21-357 +
Шифр НБУВ: РА341542

Рубрики:

Географічні рубрики:
  
  

      
20.

Калінюк О.О. 
Композиційно-мовленнєва форма "опис" в науково-фантастичному тексті (на матеріалі науково-фантастичних творів англійських та американських авторів ХХ століття): Автореф. дис... канд. філол. наук: 10.02.04 / О.О. Калінюк ; Одес. держ. ун-т ім. І.І.Мечникова. — О., 1999. — 16 с. — укp.

Дисертація присвячена кількісному, функціональному і якісному аналізу і класифікації трьох видів композиційно-мовленнєвої форми "опис" - опис персонажа (портрет), опис відкритого простору (пейзаж), опис закритого простору (інтер'єр) - у науково-фантастичному тексті. Науково-фантастична література визначається як жанровий різновид художньої літератури, націлений на словесно-художнє зображення фантастичного світу як реально існуючого з дотриманням головного прийому остранення. Ефект чужинності, ірреальності зображеного світу в науково-фантастичній літературі досягається двома основними засобами: за рахунок відповідного конструювання референтного простору (що зображено) і за рахунок засобів його вербалізації (як зображено). Дослідження підтвердило жанрово детермінований характер портретних і просторових описів, що виявляється кількісними і якісними особливостями. Референтний простір науково-фантастичного тексту, предмети і істоти, які його складають, будується за принципом відхилення від норми, закону і стандартів людського буття. Особливості вербалізації референтного простору в науково-фантастичному тексті виявляються в численних структурах хезитації, порівняльних конструкціях, описових замість таксономічних номінацій, у використанні лексичних одиниць, що підкреслюють чужинність, незвичайність і частіше усього неприйняття автором (оповідачем) референтів.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ш143.21-70

Рубрики:
...
 

Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського