Бази даних

Автореферати дисертацій - результати пошуку

Mozilla Firefox Для швидкої роботи та реалізації всіх функціональних можливостей пошукової системи використовуйте браузер
"Mozilla Firefox"

Вид пошуку
у знайденому
Сортувати знайдені документи за:
авторомназвоюроком видання
Формат представлення знайдених документів:
повнийстислий
 Знайдено в інших БД:Наукова електронна бібліотека (1)Реферативна база даних (420)Книжкові видання та компакт-диски (426)Журнали та продовжувані видання (1)
Пошуковий запит: (<.>U=Ш143.21-70$<.>)
Загальна кількість знайдених документів : 55
Представлено документи з 1 до 20
...

      
1.

Фоменко О.С. 
Лінгвістичний аналіз сучасного політичного дискурсу США (90-ті роки XX століття): Автореф. дис... канд. філол. наук: 10.02.04 / О.С. Фоменко ; Київ. ун-т ім. Т.Шевченка. — К., 1998. — 18 с. — укp.

У роботі розглядаються аксіологічні характеристики сучасного політичного дискурсу Сполучених Штатів Америки, риторичні принципи його організації, шляхи поповнення глосарію політичної термінології, а також особливості риторики американських президентів, й у першу чергу особливості дискурсу Президента Білла Клінтона. Обгрунтовується необхідність урахування широкого спектру соціальних факторів, що впливають на формування та розвиток американського політичного дискурсу.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ш143.21-70

Рубрики:

      
2.

Калінюк О.О. 
Композиційно-мовленнєва форма "опис" в науково-фантастичному тексті (на матеріалі науково-фантастичних творів англійських та американських авторів ХХ століття): Автореф. дис... канд. філол. наук: 10.02.04 / О.О. Калінюк ; Одес. держ. ун-т ім. І.І.Мечникова. — О., 1999. — 16 с. — укp.

Дисертація присвячена кількісному, функціональному і якісному аналізу і класифікації трьох видів композиційно-мовленнєвої форми "опис" - опис персонажа (портрет), опис відкритого простору (пейзаж), опис закритого простору (інтер'єр) - у науково-фантастичному тексті. Науково-фантастична література визначається як жанровий різновид художньої літератури, націлений на словесно-художнє зображення фантастичного світу як реально існуючого з дотриманням головного прийому остранення. Ефект чужинності, ірреальності зображеного світу в науково-фантастичній літературі досягається двома основними засобами: за рахунок відповідного конструювання референтного простору (що зображено) і за рахунок засобів його вербалізації (як зображено). Дослідження підтвердило жанрово детермінований характер портретних і просторових описів, що виявляється кількісними і якісними особливостями. Референтний простір науково-фантастичного тексту, предмети і істоти, які його складають, будується за принципом відхилення від норми, закону і стандартів людського буття. Особливості вербалізації референтного простору в науково-фантастичному тексті виявляються в численних структурах хезитації, порівняльних конструкціях, описових замість таксономічних номінацій, у використанні лексичних одиниць, що підкреслюють чужинність, незвичайність і частіше усього неприйняття автором (оповідачем) референтів.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ш143.21-70

Рубрики:

      
3.

Галапчук О.М. 
Вікова диференціація стратегій і тактик дискурсу в сучасній англійській мові: Автореф. дис... канд. філол. наук: 10.02.04 / О.М. Галапчук ; Харк. нац. ун-т ім. В.Н.Каразіна. — Х., 2000. — 18 с. — укp.

Досліджено мовленнєву поведінку представників різних вікових груп та проаналізовано стратегії й тактики англійського дискурсу, зумовлені віком комунікантів. За результатами системного аналізу виявлено універсально-вікові, преферентно-вікові та ексклюзивно-вікові особливості мовленнєвої поведінки дітей/підлітків і дорослих, виділено три класифікації форм звертань представників різних вікових груп за критеріями: кількість адресатів, ступінь вираження адресата, типовість/нетиповість даної форми звертання до адресата певної вікової групи. Проаналізовано функції форм звертань у мовленні представників різних вікових груп, виявлено універсально-вікові, преферентно-вікові та ексклюзивно-вікові мовленнєві стратегії і тактики представників різних вікових груп у 14 найчастіших ситуаціях спілкування. Розглянуто особливості реалізації інформативної та комунікативної інтенції, проаналізовано вибір форми реалізації мовленнєвих актів представниками різних вікових груп.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ш143.21-70 + Ш143.21-227.4
Шифр НБУВ: РА309090 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

      
4.

Фадєєва О.В. 
Стратегії й тактики конфліктного дискурсу (на матеріалі сучасної англійської мови): Автореф. дис... канд. філол. наук: 10.02.04 / О.В. Фадєєва ; Київ. держ. лінгв. ун-т. — К., 2000. — 18 с. — укp.

Досліджено прагматичні особливості стратегій і тактик конфліктного дискурсу, що реалізуються у мовленнєвих ситуаціях суперечки та сварки. Запропоновано відповідні критерії побудови дискурсу. Значну увагу приділено опису мовних та позамовних характеристик конфліктного дискурсу у статичному та динамічному аспектах з урахуванням критеріїв комунікативного статусу, ролі та дотримання або порушення конвенційних правил спілкування. Наведено сценарії типових ситуацій та властивих їм засобів мовленнєвого впливу. Розглянуто роль емоційної напруженості ситуації у лінгвістичній репрезентації комунікативних стратегій. Запропоновано класифікацію мовленнєвих тактик реалізації комунікативних стратегій на групи раціонального, емоційного та емоційно-раціонального впливу на адресата. Описано мовні засоби їх реалізації на лексичному, лексико-синтаксичному та синтаксичному рівнях. Встановлено основні лінгвістичні та екстралінгвістичні характеристики двох типів конфліктного дискурсу - аргументованого та вербально агресивного, комунікативні стратегії та засоби їх реалізації на тактичному рівні та рівні оперативної діяльності.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ш143.21-70
Шифр НБУВ: РА309258 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

      
5.

Гладьо С.В. 
Емотивність художнього тексту: семантико-когнітивний аспект (на матеріалі сучасної англомовної прози): Автореф. дис... канд. філол. наук: 10.02.04 / С.В. Гладьо ; Київ. держ. лінгв. ун-т. — К., 2000. — 19 с. — укp.

Дисертацію присвячено вивченю емотивності як однієї з базових категорій художнього тексту, дослідження якої пов'язано з вилученням із тексту емоціогенних знань і визначенням специфіки їх текстового означування. Встановлено, що реалізація емотивності в художньому тексті здійснюється через її показники - емоційно значущі компоненти тексту, які характеризуються лінгвосеміотичною, лінгвокогнітивною, формально-семантичною та функціональною неоднорідністю. З погляду текстової статики показники емотивності (сигнали емотивності, емотивні ситуації та емотивні топіки) розглянуто як емотивно навантажені текстові компоненти, за допомогою яких у тексті експліковані емоціогенні знання про мову та в мові, про світ, а також текстову дійсність. У ракурсі текстової динаміки показники емотивності відбивають процес експлікації даних знань у тексті через вказівку на внутрішньорівневі та міжрівневі зв'язки між ними. Сукупності функціонально-однорідних показників емотивності, що базуються на відношеннях аналогії, контамінації та амальгамування, об'єднуються у конфігурації. Показники емотивності різних рангів утворюють емотивний профіль як емотивно значущу підструктуру художнього тексту.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ш143.21-70
Шифр НБУВ: РА309136 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

      
6.

Яворська С.М. 
Рецензія як тип тексту (на матеріалі англомовної рецензії): Автореф. дис... канд. філол. наук: 10.02.04 / С.М. Яворська ; Львів. нац. ун-т ім. І.Франка. — Львів, 2000. — 23 с. — укp.

Досліджено англійські рецензії як тип тексту в межах лінгвістичного аналізу, розроблено теоретично-практичний підхід до аналізу функціонування реальних текстів рецензії у сучасній комунікації. Виявлено основні принципи використання засобів мови комунікантами у процесах породження та сприйняття різних типів тексту рецензії. Комплексне дослідження відбувалось із залученням декількох філологічних наук: лінгво- та прагмастилістики англійської мови, лінгвістики тексту, прикладної лінгвістики, сучасної теорії інформації та теорії декодування текстів і літературознавства на матеріалі писемних критичних творів англійською мовою XVII - XX ст.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ш143.21-70
Шифр НБУВ: РА311512 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

      
7.

Ковальова Т.П. 
Лінгвопоетичні особливості зображення світу речей в англійській художній прозі XVIII - XX століть: Автореф. дис... канд. філол. наук: 10.02.04 / Т.П. Ковальова ; Київ. держ. лінгв. ун-т. — К., 2000. — 20 с. — укp.

Дисертацію присвячено дослідженню еволюційних змін зображення світу речей в англійській художній прозі XVIII - XX століть. ЗА результатами комплексного композиційно-структурного та лексико-семантичного аналізу розроблено загальну характеристику мовних особливостей текстових форм і способів зображення світу речей для різних літературних напрямків зазначеного періоду. У композиційно-структурному плані простежено зміни об'єму та модифікації структури текстових форм; у лексико-семантичному плані досліджено виділені в описах семантичні ознаки та лексико-стилістичні засоби їх репрезентації. Розглянуто зв'язок мовних засобів зображення світу речей із його функціональним навантаженням, ідейно-прагматичною спрямованістю твору, індивідуальним авторським стилем та стильовими константами певної літературної епохи. Встановлено, що вибір засобів літературного зображення світу речей обумовлений екстралінгвістичними факторами, а саме, загальною культурологічною ситуацією епохи та процесом взаємодії літератури з іншими видами мистецтва.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ш143.21-70 + Ш5(4ВЕЛ)-334
Шифр НБУВ: РА309218 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

Географічні рубрики:
  

      
8.

Нефьодова О.Д. 
Особливості лінгвостилістичної організації тексту британської літературної казки: Автореф. дис... канд. філол. наук: 10.02.04 / О.Д. Нефьодова ; Харків. нац. ун-т ім. В.Н.Каразіна. — Х., 2001. — 18 с. — укp.

Досліджено інтертекстуальність і процеси об'єктивації фольклорної традиції у художньому тексті. Британську літературну казку розглянуто як семантично двоплановий текст-матрицю, що перебуває в інтертекстуальній взаємодії з прецедентним текстом, який формує його другий план, - чарівною народною казкою, що є сукупністю типологічних структурно-семантичних рис. Адекватне сприйняття другого плану оптимізується наявністю на рівні лінгвостилістичної організації тексту-матриці елементів інтертексту чарівної народної казки - формул казки і характеризуючих номінацій персонажів. Аналіз їх асиміляції в британській літературній казці визначає еволюцію співвідношення стереотипних і оригінальних елементів її лінгвостилістичної організації внаслідок змін семантики казкового тексту, обумовлених лінгвокреативною діяльністю автора у процесі діахронічного розвитку.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ш143.21-70 + Ш5(4ВЕЛ)-357
Шифр НБУВ: РА313620 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

Географічні рубрики:
  

      
9.

Короткова Л.В. 
Семантико-когнітивний та функціональний аспекти текстових аномалій у сучасній англомовній художній прозі: Автореф. дис... канд. філол. наук: 10.02.04 / Л.В. Короткова ; Київ. нац. лінгв. ун-т. — К., 2001. — 20 с. — укp.

Вивчено текстові аномалії (ТА) як стрижневі елементи художніх текстів постмодернізму, дослідження яких пов'язане з установленням лінгвокогнітивних механізмів їх виникнення та функціонування в тексті. Встановлено, що текстові аномалії є виявом зовнішнього та внутрішнього текстового напруження. З концептуальної точки зору механізм виникнення ТА в англомовній постмодерністській художній прозі переважно базується на взаємодії (перетині, накладанні або злитті) текстових світів через їх суб'єктно-об'єктний або просторово-часовий фокуси, а також може грунтуватися на співіснуванні в тексті паралельних текстових світів, можливі точки дотику яких реконструюються читачем. Основними функціональними характеристиками ТА в англомовній постмодерністській художній прозі малої форми є: спрямованість на іронічну характеризацію персонажа як суб'єкта текстового світу, на акцентоване підкреслення текстової невизначеності як одного з виявів діалогізації художньої комунікації, використання ігрового моменту шляхом маніпуляції символікою контакту текстових світів.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ш143.21-70 + Ш400.221.89 + Ш5(0)943.21-334
Шифр НБУВ: РА315421 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

Географічні рубрики:
  
  

      
10.

Бондаренко Я.О. 
Дискурс акцентуйованих мовних особистостей: комунікативно-когнітивний аспект (на матеріалі персонажного мовлення в сучасній американській художній прозі): Автореф. дис... канд. філол. наук: 10.02.04 / Я.О. Бондаренко ; Київ. нац. лінгв. ун-т. — К., 2002. — 19 с. — укp.

Здійснено комплексний комунікативно-когнітивний аналіз дискурсу акцентуйованих мовних особистостей в сучасній американській художній прозі. Висвітлено ідіосинкратичні особливості паранояльних, депресивних та демонстративних мовних особистостей. Комунікативні особливості виражені у співвідношенні вербального самовираження та самоствердження, комунікативних стратегій, засобів аргументації та вирішення вербальних конфліктів. Когнітивні - в особливостях Я-концепції, ціннісних, емотивних та концептуальних домінант, ключових концептуальних метафорах. Виявлено зв'язок комунікативних девіацій персонажів - акцентуйованих мовних особистостей у вигляді порушення максим комунікації. З'ясовано залежність концептуальних девіації та кількості ірраціональних елементів від ступеня когнітивної складності та абстрактності.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ш143.21-70 + Ш5(7СОЕ)-357 +
Шифр НБУВ: РА321609

Рубрики:

      
11.

Соколова І.В. 
Прагматико-комунікативні характеристики категорії повтору в текстах-анонсах: Автореф. дис... канд. філол. наук: 10.02.04 / І.В. Соколова ; Харк. нац. ун-т ім. В.Н.Каразіна. — Х., 2002. — 19 с. — укp.

Досліджено прагматико-комунікативні характеристики категорій повтору в текстах-анонсах. Визначено статус текстів-анонсів (ТА) у парадигмі інформаційно-рекламних текстів. Проаналізовано загальні та індивідуальні текстові категорії та статус повторів у процесі їх використання, а також у процесі реалізації інформативної та рекламної функцій ТА англомовних публікацій. Внаслідок комплексного аналізу феномену рекурентності в ТА надано визначення повтору з урахуванням психологічного, лінгвістичного та прагматико-комунікативного аспектів. Запропоновано узагальнену класифікацію структурно-семантичних видів повтору, зважаючи на імпліцитні та експліцитні повтори. Вивчено функціонування повтору на текстовому рівні, розроблено класифікацію повторів за їх функціональним навантаженням. Наведено концептуальну модель ТА з урахуванням рекурентної представленості концептів. Експериментально доведно, що частотність, варіативність і дистрибуція повторів за комунікативними блоками визначається прагматико-комунікативною настановою ТА на спонукання реципієнта до звернення до первинного тексту, а також те, що повтори мають вплив на реалізацію прагматико-комунікативної настанови.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ш143.21-70
Шифр НБУВ: РА319151 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

      
12.

Насалевич Т.В. 
Портретний опис у різних типах тексту: Автореф. дис... канд. філол. наук: 10.02.04 / Т.В. Насалевич ; Одес. нац. ун-т ім. І.І.Мечникова. — О., 2003. — 16 с. — укp.

Зроблено спробу комплексного порівняльного дослідження портретних описів у текстах різних типів за різними критеріями, що дає змогу виявити набір тих ознак та особливостей, які визначають специфіку даного виду опису. Проведено багатовекторне вивчення композиційних особливостей включення портретного опису до тексту твору. Досліджено проблему мовленнєвих особливостей портретних описів у різних типах тексту, які характеризують специфіку їх сприйняття.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ш143.21-70 + Ш3(41ВЛ)-615.1 + Ш5(0)943-357 +
Шифр НБУВ: РА326409

Рубрики:

Географічні рубрики:
  
  

      
13.

Крючкова П.Г. 
Авторитарний дискурс (на матеріалі сучасної англійської мови): Автореф. дис... канд. філол. наук: 10.02.04 / П.Г. Крючкова ; Київ. нац. ун-т ім. Т.Шевченка. — К., 2003. — 21 с. — укp.

Визначено основні лінгвальні та позалінгвальні компоненти авторитарного дискурсу, проаналізовано комунікативні риси авторитарних особистостей, їх комунікативні стратегії та ідіолекти. Обгрунтовано, що основними критеріями авторитарності є особлива адресантно-адресатна конфігурація комунікативної ситуації, ілокутивна мета комуніканта здійснити авторитарний тиск чи домінувати у комунікації, порушення комунікативних максим, принципів кооперації та ввічливості, авторитетність. Досліджено мовну реалізацію авторитарної поведінки, ефективний і неефективний вплив авторитарного дискурсу.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ш143.21-70 +
Шифр НБУВ: РА325785

Рубрики:

      
14.

Барташева Г.І. 
Взаємодія невербальних та вербальних компонентів ситуації комунікативного домінування в англомовному дискурсі: Автореф. дис... канд. філол. наук: 10.02.04 / Г.І. Барташева ; Харк. нац. ун-т ім. В.Н.Каразіна. — Х., 2004. — 20 с. — укp.

Вивчено взаємодію невербальних і вербальних компонентів комунікації, що використовуються у ситуаціях комунікативного домінування, яке має соціальні або ситуативні передумови. Досліджено функціонально-прагматичні особливості невербальних компонентів комунікативної поведінки домінантних індивидів та особливості номінації невербальних компонентів ситуації комунікативного домінування засобами сучасної англійської мови. Невербальними компонентами комунікації (НВК) є просодичні, кінесичні та проксемічні комунікативні компоненти. Запропоновано засоби їх номінації розподілити на групи номінацій просодичного, кінесичного та проксемічного компонентів відповідно. Визначено лексичний каркас номінацій НВК та встановлено основні засоби та принципи номінації невербальних компонентів комунікації соціально- та ситуативно-домінантних індивидів. Досліджено функціонування НВК у взаємодії з вербальними засобами, що дозволило упровадити понятття комплементарності невербальних і вербальних компонентів комунікації, у межах якої виділено два типи: квалітативну та кватитативну. Установлено основні чинники звернення соціально- та ситуативно-домінантних комунікантів до автономного використання НВК. Визначено принципи застосування НВК у комунікації соціально- та ситуативно-домінантних індивидів, виявлено соціально-дейктичну та образостворюючу функції невербальних компонентів.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ш143.21-70 +
Шифр НБУВ: РА334037

Рубрики:

      
15.

П'ятничка Т.В. 
Категорія теперішності та засоби її реалізації в англомовному художньому дискурсі (на матеріалі прозових творів XIX - XX століть): Автореф. дис... канд. філол. наук: 10.02.04 / Т.В. П'ятничка ; Львів. нац. ун-т ім. І.Франка. — Л., 2005. — 20 с. — укp.

Класифіковано семантичний потенціал англійського презенса та визначено структури, що передають кожне зі значень теперішності за певних умов функціонування. Досліджено особливості вираження презентності художньому дискурсі різнорівневими мовними засобами, що реалізують категорії часу, часової віднесеності та часової орієнтації. З'ясовано умови реалізації теперішності модальними словами, структурами наказового й умовного способів дієслова, апеляційними та іменними засобами. Проаналізовано таксисний зв'язок неперфектних форм інфінітива, герундія, Participle I з центром первинної предикації та підтверджено прикладами здатність цих безособових форм за певних умовних ситуацій виражати віднесеність до теперішності. Здійснено структуризацію функціонально-семантичного поля теперішності й аналіз функціонування у ньому мовних засобів вираження теперішності за ядровою, навколоядровою, близькою, віддаленою та найвіддаленішою периферійними зонами.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ш143.21-70 + Ш401.171 + Ш5(0)943.21-357 +
Шифр НБУВ: РА334805

Рубрики:

Географічні рубрики:
  
  

      
16.

Сніховська І.Е. 
Механізми, засоби та прийоми мовної гри в сучасній англійській мові: Автореф. дис... канд. філол. наук: 10.02.04 / І.Е. Сніховська ; Запоріз. нац. ун-т. — Запоріжжя, 2005. — 20 с. — укp.

Вперше проведено комплексний і диференційований аналіз лінгвокреативної сутності та когнітивної природи мовної гри у сучасній англомовній комунікації. Виділено базову лудичну одиницю - ігрему та операційні механізми її продукування та використання у мовленнєвому спілкуванні. Вперше описано та систематизовано різнорівневі засоби продукування лудично маркованих явищ у сучасній англійській мові у контексті їх лексико-семантичної та функціонально-стилістичної значущості.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ш143.21-70 +
Шифр НБУВ: РА337777

Рубрики:

      
17.

Карпчук Н.П. 
Адресованість в офіційному та неофіційному англомовному дискурсі (комунікативно-прагматичний аналіз): Автореф. дис... канд. філол. наук: 10.02.04 / Н.П. Карпчук ; Харк. нац. ун-т ім. В.Н.Каразіна. — Х., 2005. — 20 с. — укp.

Вивчено комунікативно-прагматичні характеристики категорії адресованості в офіційному та неофіційному дискурсах на матеріалі малих текстів, а саме: вступної статті законодавчого дискурсу та вступу науково-технічної статті (офіційний дискурс), а також анекдоту (неофіційний дискурс). Розкрито суть поняття "модель адресата" та її топологічні властивості, побудовано модель адресата офіційного і неофіційного дискурсів та власні моделі міжсуб'єктної інтеракції у межах офіційного та неофіційного дискурсів. Зазначено, що адресованість офіційного дискурсу субординованому інтелектуально-логічному адресатові-професіоналу/автоадресату, що є дорослою людиною, зумовлює добір адресантом продукційних і стилістичних стратегій, що реалізуються у домінуванні еспліцитно вираженої інформації, раціональної оцінки, побудові дискурсу за жорсткою композиційною моделлю. Адресованість неофіційного дискурсу "рівному" "загальнопрофесійному" емоційно-інтуїтивному/інтелектуально-логічному адресатові, що диференціюється за віком, іноді за статтю та національністю, визначає добір адресантом продукційних та стилістичних стратегій, що реалізуються у домінуванні імпліцитно вираженої інформації, емоційної оцінки, у побудові дискурсу за узуальною моделлю.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ш143.21-70 +
Шифр НБУВ: РА335079

Рубрики:

      
18.

Обелець Ю.А. 
Темпоральна структура можливих світів художнього тексту (на матеріалі англомовної прози): Автореф. дис... канд. філол. наук: 10.02.04 / Ю.А. Обелець ; Одес. нац. ун-т ім. І.І.Мечникова. — О., 2006. — 21 с. — укp.

Запропоновано схеми ієрархічної структури Художнього Світу та Художнього Часу і встановлено їх кореляцію. З'ясовано взаємозалежність темпоральної структури літературного твору та його композиції. Внесено суттєві корективи у тлумачення "сюжетного теперішнього" та з'ясовано його гетерогенність на різних рівнях репрезентації у тексті. Виявлено можливість розшарування хронотопу та розкрито закономірності даного явища. Розроблено типологію структури Можливого Світу, визначено основні типи "вертикальних зламів" Художнього Часу, зокрема наведено характеристику Ретроспекції та Проспекції. Виокремлено опозицію "Час, який зображується (Час Зображуваний) та Час, який переживається (Час Переживаний)". Досліджено результати впливу її членів на стягення/розтягнення Часу. Уточнено та/або переглянуто поняття інтертекстуальності, перспективи (точки зору), художньої комунікації та її компонентів. Проведено дослідження темпоральної структури Можливого Світу, створюваного текстом. Здійснено ієрархічну структуризацію Можливого Світу тексту - Художнього (фікціонального) Світу, охарактеризовано його рівні. Показано, що нижчий рівень Можливого Світу тексту представлений окремими мікросвітами персонажів/нараторів/автора та позначається, відповідно, як мікрорівень.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ш143.21-70 + Ш401.17 + Ш5(0)943.21-334 +
Шифр НБУВ: РА343295

Рубрики:

Географічні рубрики:
  
  

      
19.

Данилюк С.С. 
Структурні та функціональні особливості англомовних електронних текстів (на матеріалі персональних веб-сторінок лінгвістів): Автореф. дис... канд. філол. наук: 10.02.04 / С.С. Данилюк ; Київ. нац. лінгв. ун-т. — К., 2006. — 20 с. — укp.

Вивчено англомовні електронні тексти персональних веб-сторінок лінгвістів як нового різновиду писемного мовлення, який базується на комплексному аналізі лінгвостилістичних, прагматичних, структурних і функціональних особливостей текстів дослідженого типу. Висвітлено природу електронних текстів, виявлено їх визначальні ознаки, установлено стратегії та тактики створення персональних веб-сторінок, закономірності структурно-композиційної та комунікативної організації досліджуваних електронних текстів. З урахуванням різноманітних критеріїв (орієнтації на адресанта, функціонування у різних сферах комунікації, типу викладу, первинності/вторинності джерела інформації, прагматичної спрямованості) запропоновано типологію англомовних електронних текстів персональних веб-сторінок лінгвістів. На підставі здійсненого аналізу англомовних електронних текстів персональних веб-сторінок лінгвістів показано, що у таких текстах дедалі частіше використовуються графічні засоби. Вони є набірними (шрифтове варіювання, виділеність джерел гіперпосилань, нелітерна графіка) й зображальними (фотографії, малюнки, таблиці, графіки, схеми, діаграми).

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ш143.21-70 с51 +
Шифр НБУВ: РА343464

Рубрики:

      
20.

Мартинюк А.П. 
Регулятивна функція гендерно маркованих одиниць мови (на матеріалі сучасного англомовного публіцистичного дискурсу): Автореф. дис... д-ра філол. наук: 10.02.04 / А.П. Мартинюк ; Київ. нац. ун-т ім. Т.Шевченка. — К., 2006. — 40 с. — укp.

Розглянуто регулятивний вплив гендерно маркованих граматичних, лексичних та фразеологічних одиниць, що зареєстровані в англомовному публіцистичному дискурсі 70-х рр. XX ст. - початку XXI ст., на формування гендерного аспекту особистості його суб'єкта. Дослідження виконано у межах міждисциплінарної функціональної методології, що грунтується на діяльнісному підході щодо вивчення мовленнєвих явищ та інтегрує новітні досягнення функціонально-семантичної, комунікативно-прагматичної та когнітивної парадигм. Значення гендерно маркованої одиниці англійської мови подано як фрейм, здатний до "вбудовування" у фреймову мережу дискурсу, що використовує регулятивний потенціал гендерних еталонів і стереотипів і стимулює інференційні процеси у межах аксіологічних орієнтирів лінгвокультури. Доведено, що завдяки залученню до фрейму гендерно маркована одиниця функціонує у дискурсі як закодована у мовному знаку гендерно диференційована регулятивна настанова. На підставі результатів структурного, семантико-прагматичного та когнітивного аналізу гендерно маркованих одиниць граматичного, лексичного та фразеологічного рівнів, що вживаються у досліджуваному дискурсі, встановлено систему поведінкових настанов, задіяних у конструюванні гендерної ідентичності англомовного суб'єкта дискурсу. З'ясовано, що регуляція поведінки суб'єкта дискурсу чоловічої статі спирається на уявлення про нього як автономну соціальну особу, категоризовану за статусно-рольовими параметрами в ієрархії інституціональних структур англомовного соціуму. Властивості та поведінкові характеристики чоловіка кваліфіковано відповідно до його основної соціальної ролі добувача, що припускає активну соціальну позицію, орієнтовану на успіх. Виявлено, що регуляція поведінки суб'єкта дискурсу жіночої статі спирається на уявлення про неї як про залежну неавтономну реляційну особу, категоризовану стосовно чоловіка, з яким її пов'язують кровні, шлюбні чи суто сексуальні стосунки. Властивості та поведінкові характеристики жінки кваліфіковано відповідно до її основної соціальної ролі берегині домашнього вогнища, яка обмежує жінку сімейно-побутовою сферою.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ш100.01 + Ш143.21-70 + С5*681*148:С5*423.2*344 +
Шифр НБУВ: РА342383

Рубрики:
...
 

Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського