Бази даних

Реферативна база даних - результати пошуку

Mozilla Firefox Для швидкої роботи та реалізації всіх функціональних можливостей пошукової системи використовуйте браузер
"Mozilla Firefox"

Вид пошуку
у знайденому
Сортувати знайдені документи за:
авторомназвоюроком видання
Формат представлення знайдених документів:
повнийстислий
 Знайдено в інших БД:Віртуальна довідка (1)Наукова електронна бібліотека (12)Автореферати дисертацій (36)Книжкові видання та компакт-диски (52)Журнали та продовжувані видання (2)
Пошуковий запит: (<.>K=МЕНТАЛЬНІСТЬ$<.>)
Загальна кількість знайдених документів : 262
Представлено документи з 1 до 20
...

      
Категорія:    
1.

Mediaevalia Ucrainica: Ментальність та історія ідей. Т. 5 / ред.: Г. Боряк; Ін-т укр. археографії та джерелознавства ім. М.С.Грушевського . - К., 1998. - 128 c. - у.

На сторінках даного випуску розглянуто наступні питання - проблема становлення популярних християнських культів в Україні; публічність як домінанта культурної традиції (Волинь другої половини XVI ст.); середньовічна традиція слова, мови та книги в творах Іоана Вишенського; лук та рушниця в лицарській символиці українського козацтва: парадокси козацької ідеології і проблема східного впливу; біблійна генеалогія в етногенетичних концепціях польських та українських літописців і хроністів та ін.


Індекс рубрикатора НБУВ: Т3(4УКР)4-7 я43 + Э370.9 я54

Рубрики:

Шифр НБУВ: В338966 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
2.

Залізняк Л.  
Козацька Україна - прямий нащадок України-Русі / Л. Залізняк // Людина і політика. - 1999. - № 1. - С. 34-38. - Бібліогр.: 23 назв. - укp.

Спростовано історіографічну традицію радянської історичної науки щодо відірваності козацької України від Київської Русі, зокрема, неоімперську концепцію давньоруської народності. Зроблено історіографічний аналіз розвитку концепції "спільної давньоруської колиски східних слов'ян". Простежено генетичний зв'язок етновизначальних ознак українців козацької доби у попередньому княжому періоді їх історії у царині матеріальної та духовної культури, мови, історичної свідомості. Доведено генетичний зв'язок князівських і козацьких лицарських традицій, їх близьку спорідненість із західноєвропейським лицарством.


Ключ. слова: концепція "спільної давньоруської народності", історична спадщина Київської Русі, козацька Україна, ментальність козацтва, лицарство
Індекс рубрикатора НБУВ: Т1(4Укр)4

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж16653 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
3.

Дем'яненко В.  
Ментальні характеристики свідомості українців / В. Дем'яненко // Людина і політика. - 2001. - № 1. - С. 93-100. - Бібліогр.: 16 назв. - укp.

Розглянуто вплив геополітичного та географічного становищ на формування менталітету, української нації. Доведено необхідність подолання комплексу меншовартості в національно-політичній свідомості.


Ключ. слова: ментальність українців, традиції, державність
Індекс рубрикатора НБУВ: Т597.2(4Укр) + С5*425(4Укр)

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж16653 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
4.

Поліщук І.  
Ментальність українства: політичний аспект / І. Поліщук // Людина і політика. - 2001. - № 1. - С. 86-92. - Бібліогр.: 7 назв. - укp.

Вивчено політичний аспект української ментальності. Визначено особливості нашого менталітету, які детермінують напрямок та якість політичного процесу в Україні. Наведено риси традиційного політичного менталітету українства (індивідуалізм, консерватизм, провінційність та ін.), джерела їх формування та вплив на розвиток державності.


Ключ. слова: ментальність українців, держава
Індекс рубрикатора НБУВ: Ф052

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж16653 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
5.

Присяжнюк Ю. П. 
Ментальність українського селянства в умовах капіталістичної трансформації суспільства (друга половина XIX - початок XX ст.) / Ю. П. Присяжнюк // Укр. іст. журн. - 1999. - № 3. - С. 23-33. - укp.


Індекс рубрикатора НБУВ: Т597.5(4Укр) + Т3(4Укр)52-283

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж27630 Пошук видання у каталогах НБУВ 



      
Категорія:    
6.

Наливайко Д.  
Очима Заходу: Рецепція України в Західній Європі XI-XVIII ст. / Д. Наливайко. - К. : Основи, 1998. - 578 c. - Бібліогр.: 977 назв. - укp.

Рецепція України у Західній Європі ХІ-ХVІІІ ст. висвітлюється як історичний процес зі своєю тяглістю й парадигмами, етапами й особливостями, породжуваними як об'єктом рецепції, так і її суб'єктами. Досліджується література про Україну, що з'явилася в Західній Європі впродовж цього періоду. Охоплюються не тільки ті твори, що належать до красного письменства, а й пам'ятки історіографії, публіцистики й "літератури факту" - описи мандрівок, мемуари, листи, послання, реляції тощо. При цьому увага приділяється не тільки об'єктивно-історичному змісту джерел, тобто відбиттю в них фактів історії України та реалій життя українського народу, а й змісту суб'єктивно-історичному, тобто рецепції та осмисленню цих фактів тим, чи іншим автором, який представляє ментальність певної країни й епохи, певні ідейно-культурні моделі і течії. Автор пов'язує розвиток західноєвропейської україніки з рухом європейської думки й культури від Середньовіччя до Просвітництва і прагне його висвітлювати в такому контексті.


Індекс рубрикатора НБУВ: Т3(4УКР)4

Рубрики:

Шифр НБУВ: ВА587272 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
7.

Подвижники й меценати: Грецькі підприємці та громадські діячі в Україні ХVII - ХІХ ст. : Іст.-біогр. нариси / ред.: В. Смолій; НАН України. Ін-т історії України. - К., 2001. - 341 c. - укp.

Розглянуто питання з історії підприємницької та благодійної діяльності греків України у XVII - XIX ст. в контексті тогочасної політики, економіки та культури. Висвітлено окремі сторінки життя політичних та громадських діячів, духовних осіб, підприємців, купецьких родин, а також вплив культури Греції на українську ментальність.


Індекс рубрикатора НБУВ: Т3(4УКР=9ГРЕ)4-7 + Т3(4УКР)4-8 + Т3(4УКР)4-7

Рубрики:

Шифр НБУВ: ВА606409 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
8.

Місевра І. В. 
Проблеми ментальності та національної самосвідомості: спроби дослідження витоків / І. В. Місевра; ред.: Г. І. Гончарук. - О. : Астропринт, 1998. - 47 c. - Бібліогр.: 60 назв. - укp. - рус.

З урахуванням сучасних наукових поглядів на великому історіографічному матеріалі зроблено аналіз застосувань термінів "менталітет", "ментальність", "свідомість", "національна свідомість". Зроблена спроба простежити головні моменти становлення самосвідомості українського народу, основи його соціально-культурного розвитку.


Індекс рубрикатора НБУВ: Т597.5(4УКР)

Рубрики:

Шифр НБУВ: Р85912 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
9.

Писаренко Л. М. 
Психологічні проблеми менталітету особистості у сфері державно-правових відносин / Л. М. Писаренко // Наук. вісн. Південноукр. держ. пед. ун-ту ім. К.Д.Ушинського. - О., 2000. - Вип. 12. - С. 122-127. - Бібліогр.: 7 назв. - укp.

Розглянуто поняття "ментальність", яке потребує вирішення ряду важливих методологічних проблем, головними з яких є забезпечення послідовності та збереження традицій.


Індекс рубрикатора НБУВ: Ю937.231 + Ю955 + Ю958

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж69786 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
10.

Чибисова Н. Г. 
Черты украинской ментальности в художественной культуре Слободской Украины / Н. Г. Чибисова // Вч. зап. Харк. гуманіт. ін-ту "Нар. укр. акад.". - 2000. - Т. 6. - С. 229-238. - Библиогр.: 4 назв. - рус.

Розглянуто поняття національної ментальності, досліджено втілення її рис у художній культурі Слобожанщини на прикладі культурних пам'яток з найдавніших часів до початку ХХ ст. На матеріалі творів різних видів мистецтва простежено національне та самобутнє начало українського народу, акцентовано увагу на процесі його становлення у ХVIII ст. і на розквіті в ХІХ ст. Простежено впливи європейської культури на художню спадщину Слобідської України, визначено фактори, що впливали на розвиток художньої творчості.


Ключ. слова: ментальність, українська ментальність, художня культура, художня діяльність, художня культура Слобідської України
Індекс рубрикатора НБУВ: Ч111.153 + Щ03(4Укр)5 + Ю8,1(4Укр)

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж69505 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
11.

Небилиця Н. В. 
Менталітет як світоглядна та теоретична проблема / Н. В. Небилиця // Культура народов Причерноморья. - 2004. - № 51. - С. 125-127. - Бібліогр.: 13 назв. - укp.

Досліджено менталітет як складне, багаторівневе та інтеграційне явище духовного буття людини, етносу, нації. Розкрито головні риси менталітету, простежено історію появи даного терміна та введення його у науковий обіг. Розглянуто різні підходи до тлумачення терміна "менталітет" (психологічний, антропологічний, філософський). Виявлено співвідношення понять "менталітет" та "ментальність", "національний характер", "суспільна свідомість", "спосіб мислення".

Исследован менталитет как сложное, многоуровневое и интеграционное явление духовного бытия человека, этноса, нации. Раскрыты основные черты менталитета и прослежена история появления данного термина и введение его в научный оборот. Рассмотрены разные подходы к разъяснению термина "менталитет" (психологический, антропологический, философский). Определено соотношение понятий "менталитет" и "ментальность", "национальный характер", "общественное сознание", "способ мышления".


Індекс рубрикатора НБУВ: Т597 + Ю958

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж16332 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
12.

Васильєва Л. П. 
До питання про співвідношення мови-системи та мови-стандарту / Л. П. Васильєва // Мовознавство. - 2002. - № 2-3. - С. 46-55. - Бібліогр.: 30 назв. - укp.

Зазначено, що мова як система підлягає лінгвістичним, а мова як стандарт - соціолінгвістичним закономірностям. У цій дихотомії штокавська система має можливість для реалізації в сербському, хорватському, боснійському та чорногорському стандартах. Зроблено висновок, що відмінності між ними мають місце на всіх мовних рівнях, вони також релевантні особливостям у культурі, вірі, ментальності, а отже, зумовлені соціолінгвістичними чинниками.

Language as a system is subject to linguistic, and language as a standard - to socio-linguistic laws. This dichotomy presents Shtokavian system respectively as a possibility for the realization in four standards: Serb, Croatian, Bosnian and Montenegrin. The differences between them can be found on all language levels and relevant to the peculiarities in culture, mentality and thus are conditioned by socio-linguistic factors.


Ключ. слова: мова-система, мова-стандарт, штокавські мови, соціолінгвістичні закономірності, культура, ментальність
Індекс рубрикатора НБУВ: Ш100.3 + Ш141.64

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж60238 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
13.

Записки "Перекладацької майстерні 2000 - 2001". Т. 3 / ред.: М. Прокопович; Львів. нац. ун-т ім. І.Франка. - Л., 2002. - 359 с. - укp.

Проаналізовано стан сучасного перекладознавства на Заході. Описано новітні літературні теорії. Розглянуто мовну ментальність та шляхи її формування, риторику як науку про успішну мовну комунікацію. Особливу увагу приділено церковнослов'янській мові як найдавнішій літературній слов'янській мові, її минулому, сучасному і майбутньому. Висвітлено роль інтелектуальних спілок в житті європейського суспільства. Охарактеризовано капіталізм у контексті соціалістичних ідеологій.

Проанализировано состояние современного переводоведения на Западе. Описаны новейшие литературные теории. Расмотрены языковая ментальность и пути ее формирования, риторика как наука об успешной языковой коммуникации. Особое внимание уделено церковнославянскому языку как древнейшему литературному славянскому языку, его прошлому, современному и будущему. Освещена роль интеллектуальных сообществ в жизни европейского общества. Охарактеризован капитализм с позиции социалистических идеологий.


Індекс рубрикатора НБУВ: Ш.я54(4УКР)3

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж71986 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
14.

Історичний досвід і сучасність. Вип. 7. Матеріали VІІ наукової студентської конференції, присвяченої 10-ій річниці незалежності України / ред.: В. М. Букач; Південноукр. держ. пед. ун-т ім. К.Д.Ушинського. - О., 2001. - 33 c. - укp.

Обговорено особливості роботи над поетичними пейзажами в початкових класах. Проаналізовано етапи розвитку історичної науки в незалежній Україні. Розглянуто історію культури Стародавньої Греції, визначено її зв'язок з сучасністю. Проаналізовано народну ментальність Леруа Ладюрі в "Карнавалі у романі". З'ясовано роль поляків у національно-культурному розвитку країни в 1920-х рр.


Індекс рубрикатора НБУВ: Ч481.267я431

Шифр НБУВ: В345282 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
15.

Патлах І.  
Міждисциплінарна модель дослідження дискурсів національного менталітету / І. Патлах // Людина і політика. - 2002. - № 1. - С. 54-65. - Бібліогр.: 18 назв. - укp.

Визначено, що у процесі дослідження національного менталітету збігаються об'єкти різних наук (філософії, політичної та етнічної психології, етнології, етнополітології). Розглянуто методологію аналізу проблеми національного менталітету і пов'язані з ним питання індивідуальної та колективної свідомості, обговорено тенденції та наведено характеристики різних теоретичних моделей ментальності.


Ключ. слова: ментальність
Індекс рубрикатора НБУВ: Ф088

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж16653 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
16.

Мультиверсум : Філософ. альм. Вип. 27 / ред.: В. В. Лях; Ін-т філос. ім. Г.С.Сковороди НАН України. - К. : Укр. центр духовн. культури, 2002. - 247 с. - укp.

Висвітлено проблеми історії східної та західної філософії, соціальної філософії, логіки, естетики, релігієзнавства. Проаналізовано взаємовідношення моралі та права в сучасних філософсько-правових ученнях, наведено структуру сучасного комплексу прав людини. Розглянуто владу як феномен ідеальної реальності, а також українську ментальність як складову сучасного державотворення. Запропоновано філософські погляди на конструктивізацію мови мозку.

Освещены проблемы истории восточной и западной философии, социальной философии, логики, эстетики, религиоведения. Проанализированы взаимоотношения морали и права в современных философско-правовых учениях, а также структуру современного комплекса прав человека. Рассмотрены власть как феномен идеальной реальности, а также украинская ментальность как составляющая современного государственного строительства. Предложены философские взгляды на конструктивизацию языка мозга.


Індекс рубрикатора НБУВ: Ю0я54(4УКР)2

Шифр НБУВ: Ж70616 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
17.

Врублевський В. К. 
Національна економічна система та ментальність української нації / В. К. Врублевський, І. В. Маринич // Соц.-екон. дослідж. в перехід. період. Україна в ХХІ ст.: концеп. та моделі екон. розв.: Щорічник наук. пр. - 2001. - Вип. 23. - С. 43-59. - Бібліогр.: 15 назв. - укp.


Індекс рубрикатора НБУВ: Ф5(4Укр) + Т597.5(4Укр)

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж69299 Пошук видання у каталогах НБУВ 



      
Категорія:    
18.

Політологічний вісник : Зб. наук. пр. Вип. 9 / ред.: Ф. М. Кирилюк; Київ. нац. ун-т ім. Т.Шевченка. Політол. центр. - К. : Т-во "Знання" України, 2001. - 316 с. - укp.

Проаналізовано ментальність та історизм у практиці сучасної історичної освіти. Розглянуто психологічні передумови як визначальний чинник вибору політичних ідеалів. Висвітлено процес становлення й еволюції сучасної політичної свідомості. Охарактеризовано відносини центральної та регіональних еліт в Україні. Проведено теоретико-методологічний аналіз основ формування соціального типу держави. Наведено політологічні характеристики етнічної ідентичності. Визначено особливості запобігання ескалації та врегулювання етнополітичних конфліктів.


Індекс рубрикатора НБУВ: ФОя54

Шифр НБУВ: Ж68683 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
19.

Фурман А. В. 
Психокультура української ментальності / А. В. Фурман. - Т. : Екон. думка, 2002. - 131 c. - Бібліогр.: с. 106-111. - укp.

На підставі міжпредметних позицій уперше розглянуто українську ментальність як надскладне вітокультурне явище історичного життєпотоку самобутньої європейської нації. На парадигмальному, методологічному й емпіричному рівнях наукового аналізу обгрунтовано полівалентність, узгодженість і розвитковість визначальних культурно-психологічних характеристик-координат української ментальності - основи проектування та побудови інноваційних програм, проектів і моделей розвитку суверенної України. Запропоновано категорійну матрицю феномену, що розкриває основний закон його генезису як вершинного шляху менталеформування: життя - спілкування - національна свідомість - рідна мова - слово. На підставі положень національної системи освіти обгрунтовано можливість створення повноцінного соціокультурного простору еталонного ментально-психологічного змісту діяльності інноваційних навчально-виховних закладів.


Індекс рубрикатора НБУВ: Т597.5(4УКР)

Рубрики:

Шифр НБУВ: ВА621601 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
20.

Суспільство. Держава. Армія : Зб. наук. пр. Вип. 4. Суспільні науки: філософія, соціологія / ред.: В. О. Ананьїн; НАН України. Ін-т філос. ім. Г.С.Сковороди, Військ. ін-т телекомунікацій та інформації НТУ України "КПІ". - К., 2002. - 102 с. - укp.

Висвітлено особливості трансформації світоглядних критеріїв військовослужбовців за умов соціально-перехідного суспільства. Розглянуто українську ментальність як складову сучасного державотворення. Наведено методи збирання первинної військово-соціологічної інформації, зокрема, аналіз документів. Висвітлено проблеми виховання майбутньої військової інтелігенції за умов військових навчальних закладів, а також формування навчально-професійної мотивації у курсантів військових закладів. З'ясовано роль етнонаціонального чинника у механізмі забезпечення безпеки соціуму.

Освещены особенности трансформации мировоззренческих критериев военнослужащих в условиях социально-переходного общества. Рассмотрена украинская ментальность как составную современного государственного строительства. Приведены методы сбора первичной информации, в частности, анализ документов. Освещены проблемы воспитания будущей военной интеллигенции, а также, формирования учебно-профессиональной мотивации у курсантов военных заведений. Выявлен этнонациональный фактор в механизме обеспечения безопасности социума.


Індекс рубрикатора НБУВ: Ц4,8(4УКР)4я43

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж71801 Пошук видання у каталогах НБУВ 
...
 

Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського