Бази даних

Реферативна база даних - результати пошуку

Mozilla Firefox Для швидкої роботи та реалізації всіх функціональних можливостей пошукової системи використовуйте браузер
"Mozilla Firefox"

Вид пошуку
у знайденому
Сортувати знайдені документи за:
авторомназвоюроком видання
Формат представлення знайдених документів:
повнийстислий
 Знайдено в інших БД:Наукова електронна бібліотека (6)Автореферати дисертацій (49)Книжкові видання та компакт-диски (43)
Пошуковий запит: (<.>K=ОРІЄНТУВАННЯ$<.>)
Загальна кількість знайдених документів : 421
Представлено документи з 1 до 20
...

      
Категорія:    
1.

Greenberg B. A. 
On the Possibility of Induced Yield-Stress Anisotropy in Prestrained Intermetallics = О возможности наведенной анизотропии предела текучести в предварительно деформированных интерметаллидах / B. A. Greenberg, M. A. Ivanov // Металлофизика и новейшие технологии. - 1999. - 21, № 8. - С. 3-9. - Библиогр.: 13 назв. - англ.

Передбачено появу ефекту наведеної анізотропії межі плинності в інтерметалідах. Цей ефект можна спостерігати, якщо після високотемпературної попередньої деформації та охолодження проводити наступну деформацію при різних орієнтуваннях. Сподівана анізотропія обумовлена тим, що жорсткий регулярний каркас, який має високу щільність дислокацій та наслідується під час охолодження, виявляється прозорим для наступної пластичної течії в одних напрямках та непрозорим - в інших. Після однієї і тієї ж високотемпературної стадії наведена анізотропія буде виявляти себе також і в зміні вигляду температурної залежності межі плинності під час наступної деформації, яка відбувається в різних напрямках. Запропоновано спеціальні експерименти для виявлення наведеної анізотропії межі плинності.


Ключ. слова: induced anisotropy of yield stress, dislocation framework, temperature dependence of yield stress after prestraining
Індекс рубрикатора НБУВ: В378.6 + К204

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж14161 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
2.

Дмитрук О. Ю. 
Безпека життєдіяльності географа з основами професійної підготовки : Навч. посіб. для студ. природн. ф-тів / О. Ю. Дмитрук, Ю. В. Щур; Київ. ун-т ім. Т.Шевченка. - К., 1998. - 129 c. - Бібліогр.: с. 127. - укp.

Висвітлюється коло питань, що стосуються безпечного, безаварійного проведення польових експедиційних досліджень у контексті взаємовідносин людини з природою (орієнтування в полі, побут, харчування, постачання, охорона здоров'я). Розглянуто теоретичні положення, методики, правила та практичні рекомендації з цього питання для фахівців-природничників: географів, геологів, біологів, екологів, а також медиків (фахівців з медицини катастроф), інструкторів з туризму і широкого загалу туристів-аматорів.


Індекс рубрикатора НБУВ: Д8,0с10я73-1

Рубрики:

Шифр НБУВ: ВА588782 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
3.

Ярошенко М. Б. 
Військова топографія (навчальний посібник) : Для студ. мед. акад., ун-тів / М. Б. Ярошенко, І. М. Герасимів, В. В. Лотоцький; Терноп. держ. мед. акад. ім. І.Я.Горбачевського. - Т. : Укрмедкн., 1999. - 84 c. - Бібліогр.: 9 назв. - укp.

Наведено стислу характеристику топографічних карт. Детально розглянуто масштаби, номенклатуру топографічних карт, а також правила нанесення на карту орієнтирів та інших об'єктів. Висвітлено питання військової топографії, а саме: орієнтування на місцевості, виконання різних вимірів на карті, організація бою (прийняття рішення, планування бою, визначення бойових завдань підрозділами, організація взаємодії й всебічного забезпечення бою та управління) тощо.


Індекс рубрикатора НБУВ: Ц93 я73

Шифр НБУВ: ВА594298 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
4.

Дейнека Ю. П. 
Геодезичні роботи в тунелебудуванні : Навч. посіб. для студ. спец. "Геодезія" і "Маркшейдерія" / Ю. П. Дейнека; Ін-т змісту і методів навчання. - Л., 1999. - 220 c. - Бібліогр.: 19 назв. - укp.

Викладені методи і засоби геодезичного забезпечення будівництва різних тунелів, зокрема, метрополітенів. Наведені загальні відомості про тунелі, способи їх спорудження, розрахунок проекту тунелю. На стадії будівництва тунелів розглянуті питання створення планової та висотної геодезичної основи на поверхні, способи і точність орієнтування підземних виробок, створення підземної геодезичної основи, способи прокопу та обробки тунелів. Описані геодезичні спостереження за деформаціями наземної та підземної частин тунелів на стадіях їх будівництва та експлуатації, а також основні правила і заходи з техніки безпеки геодезичних робіт в підземних умовах.


Індекс рубрикатора НБУВ: О112.5-02 я73

Рубрики:

Шифр НБУВ: ВА591111 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
5.

Влох І. Й. 
Довідник з терапії психічних захворювань / І. Й. Влох, С. І. Михняк, Б. П. Сувало. - Л. : Каменяр, 1998. - 78 c. - Бібліогр.: 14 назв. - укp.

У довіднику подано класифікацію лікарських засобів і загальну характеристику окремих класів психотропних ліків з описом основного спектру їх терапевтичної активності. Для кращого орієнтування в різноманітних назвах психотропних та інших середників наводяться найбільш часто вживані та ідентичні за своєю хімічною будовою і клінічною дією аналоги кожного препарату. Першою вказується міжнародна назва, а потім ідуть назви (синоніми) препаратів, що випускаються в різних країнах.


Індекс рубрикатора НБУВ: Р64-52я221 + Р281.702я221

Рубрики:

Шифр НБУВ: ВА587781 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
6.

Підпалий І. Ф. 
Енергетична оцінка технологій вирощування кормових буряків за умов Лісостепу України / І. Ф. Підпалий, М. О. Остапчук // Зб. наук. пр. Вінниц. держ. аграр. ун-ту. - 2000. - Вип. 7. - С. 45-49. - укp.

Встановлено, що посів кормових буряків малими нормами висіву насіння, орієнтування сільськогосподарських машин у міжряддях, суміщення технологічних операцій і механізоване збирання дозволяє отримати економію витрат енергії на рівні 6,6-9,6 %.


Індекс рубрикатора НБУВ: П222.32-4(4Укр),025

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж69948 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
7.

Камелин А. Б. 
Построение системы управления авиационно-космического ракетного комплекса легкого класса с использованием бесплатформенной инерциальной навигационной системы / А. Б. Камелин // Косм. наука і технологія. - 2001. - 7, № 2-3. - С. 3-15. - Библиогр.: 8 назв. - рус.

Розглянуто особливості побудови структури системи керування авіаційно-космічним ракетним комплексом легкого класу. Виявлено, що за жорстких вимог до динамічних і точнісних характеристик як інерціальнy навігаційнy систему доцільно використовувати безплатформну навігаційну систему на базі лазерних гіроскопів. Досліджено особливості реалізації режиму початкового орієнтування.


Індекс рубрикатора НБУВ: О62-082.022.5

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж14846 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
8.

Андрющенко В. А. 
Влияние импульсного лазерного воздействия на ориентации alpha-мартенсита в закаленных Fе - Аl - С-сплавах / В. А. Андрющенко, И. Е. Гнатюк, Е. Н. Дзевин // Металлофизика и новейшие технологии. - 2001. - 23, № 6. - С. 777-788. - Библиогр.: 29 назв. - рус.

Досліджено орієнтування мартенситу в дебаївських монокристалічних зразках загартованих аустенітних та аустеніто-карбідних високовуглецевих сплавів системи Fе - Аl - С після імпульсного лазерного впливу. Встановлено, що симетрія орієнтувань alpha-мартенситу та їх кількість змінюються в зразках у разі віддалення від обробленої поверхні. Порушення симетрії та зменшення кількості дифракційних відбиттів пояснено впливом залишкових стискальних та розтягальних напружень в зразках.


Ключ. слова: мартенсит, аустенит, ориентационные соотношения, асимметрия
Індекс рубрикатора НБУВ: К222.091 + К233.109.1

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж14161 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
9.

Андрющенко В. А. 
Ориентации alpha-мартенсита в высокоуглеродистых сплавах системы Fe - Al - C / В. А. Андрющенко, Ю. Н. Коваль, И. Е. Гнатюк, Т. А. Шаповал // Металлофизика и новейшие технологии. - 2001. - 23, № 5. - С. 639-654. - Библиогр.: 35 назв. - рус.

У широких температурних і концентраційних інтервалах досліджено орієнтування мартенситу в сплавах системи Fe - Al - C, а також зміни цих орієнтувань під час відпуску. Встановлено, що змінюючи склад, швидкість охолодження, тривалість низькотемпературного відпуску, можна отримати alpha-мартенсит з будь-якими відомими орієнтаційними співвідношеннями.


Ключ. слова: мартенсит, аустенит, ориентационные соотношения
Індекс рубрикатора НБУВ: К222.043 + К233.104.3

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж14161 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
10.

Голець М. І. 
Етика матері і дитини. Нарис з історії виховання дітей раннього віку : Навч. посіб. для студ. пед. спец. вищ. навч. закл. / М. І. Голець. - К. : Вища шк., 2005. - 159 c. - Бібліогр.: с. 151-158. - укp.

Висвітлено філософсько-педагогічні погляди щодо виховання дітей у давні часи, добу середньовіччя, епоху Просвітництва та сучасний період. Розглянуто педагогічні концепції М.Монтессорі, Ж.Піаже, К.Роджерса, Л.Виготського В.Сухомлинського. Особливу увагу приділено вивченню пропедевтичного аспекту підготовки матері до виховання дитини. Розроблено програму навчально-виховної та оздоровчої роботи з дітьми від двох місяців до трьох років. Наведено методичні рекомендації щодо розвитку відчуттів та удосконалення здатності до орієнтування у навколишньому середовищі дітей віком 2 - 4,5 місяців. Запропоновано програму навчання грамоти та розвитку мовлення в I класі чотирирічної початкової школи.

Освещены философско-педагогические взгляды на воспитание детей в древнее времена, эпоху средневековья, период Просвещения и современный период. Рассмотрены педагогические концепции М.Монтессори, Ж.Пиаже, К.Роджерса, Л.Выготского, В.Сухомлинского. Особое внимание уделено пропедевтическому аспекту подготовки матери к воспитанию ребенка. Разработана программа учебно-воспитательной и оздоровительной работы с детьми от двух месяцев до трех лет. Приведены методические рекомендации по развитию чувствительных и ориентационных способностей детей в возрасте 2 - 4,5 месяцев. Предложена программа обучения грамоте и развитию речи в I классе четырехлетней начальной школы.


Індекс рубрикатора НБУВ: Ч33(0) я73 + Ч311.3 я73 + Ч491.3 я73 + Ю984.01 я73

Рубрики:

Шифр НБУВ: ВА663297 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
11.

Законотворчість. Проблеми гармонізації законодавства України з міжнародним та європейським правом : Зб. наук.-практ. матеріалів / Ін-т законодавства ВР України, Укр.-європ. центр з питань законодавства (UEPLAC), Укр. шк. законотворчості Ін-ту законодавства ВР України. - Б.м., 2005. - 200 c. - (Б-ка Укр. шк. законотворчості; Вип. 4). - укp.

Розглянуто питання законотворчої діяльності в контексті процесів інтеграції України до ЄС, адаптації національного законодавства країни до законодавства ЄС і орієнтування розвитку національної правової системи на міжнародні принципи та стандарти. Проаналізовано міжнародний досвід правового моделювання та показано його значення для гармонізації законодавства країни в аспекті її інтеграції. Висвітлено роль судової практичної діяльності у правовій системі, наведено огляд правил законодавчої техніки в процесі викладання норм міжнародного права та права ЄС з використанням досвіду ФРН.

Рассмотрены вопросы законотворческой деятельности в контексте процессов интеграции Украины в ЕС, адаптации национального законодательства страны к законодательству ЕС и ориентирования развития национальной правовой системы на международные принципы и стандарты. Проанализирован международный опыт правового моделирования и показано его значение для гармонизации законодательства государства в аспекте ее интеграции. Освещена роль судебной практической деятельности в правовой системе, приведен обзор правил законодательной техники при преподавании норм международного права и права ЕС с учетом опыта ФРГ.


Індекс рубрикатора НБУВ: Х8(4УКР)-30 я43 + Х915.232.5-91 я43

Рубрики:

Шифр НБУВ: ВС40555 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
12.

Потапенко С. І. 
Мовна особистість у просторі медійного дискурсу (досвід лінгвокогнітивного аналізу) : Моногр. / С. І. Потапенко; Київ. нац. лінгвіст. ун-т. - К., 2004. - 359 c. - Бібліогр.: с. 280-312. - укp.

Розглянуто вплив концептуальних структур свідомості мовної особистості - основи спільної діяльності комунікантів - на побудову медійного дискурсу в його номінативному та композиційному аспектах. Описано метод лінгвокогнітивного аналізу, згідно з яким концептуальна ієрархія, відображена в мові та дискурсі, грунтується на досвіді тілесного орієнтування людини в навколишньому середовищі.

Рассмотрено влияние концептуальных структур сознания языковой личности - основы совместной деятельности коммуникантов - на построение медийного дискурса в его номинативном и композиционном аспектах. Описан метод лингвокогнитивного анализа, в соответствии с которым концептуальная иерархия, отображенная в языке и дискурсе, основывается на опыте телесного ориентирования человека в окружающей среде.


Індекс рубрикатора НБУВ: Ш100.02 + Ш143.21-715

Рубрики:

Шифр НБУВ: ВА660601 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
13.

Деміденко Ю. А. 
Організація та проведення занять з військової топографії : Навч. посіб. Ч. 1 / Ю. А. Деміденко, О. Є. Чернишов, В. О. Філатов; Нац. акад. держ. податк. служби України. - Ірпінь, 2005. - 57 c. - Библиогр.: с. 49 - укp.

Наведено короткі відомості з історії виникнення та розвитку військової топографії, встановлено її значення для підвищення бойової майстерності військ. Охарактеризовано основні форми та методи проведення топографічної підготовки курсантів у навчальних військових закладах. Розроблено методичні рекомендації щодо організації занять з військової топографії, встановлено критерії оцінювання набутих вмінь і навичок. Охарактеризовано основні елементи місцевості, її різновиди і тактичні властивості (прохідність, захисні чинники, умови орієнтування, спостереження, маскування, ведення вогню, інженерного обладання). Визначено сутність орієнтування на місцевості, встановлено призначення, особливості вибору та використання площинних, лінійних, точкових орієнтирів. Наведено різні способи визначення напрямків сторін горизонту, магнітного азимуту, відстані між предметами та їх висоти.

Представлены краткие сведения по истории возникновения и развития военной топографии, установлено ее значение для повышения боеспособности войск. Охарактеризованы основные формы и методы проведения топографической подготовки курсантов в военных учебных заведениях. Разработаны методические рекомендации по организации практических занятий и установлены критерии оценивания приобретенных умений и навыков. Охарактеризованы различные элементы местности, ее разновидности и тактические свойства (проходимость, защитные факторы, условия ориентирования, наблюдения, маскировки, ведения огня, инженерного оборудования). Раскрыта сущность ориентирования на местности, установлены назначение, особенности выбора и использования плоскостных, линейных, точечных ориентиров. Приведены различные способы определения направлений сторон горизонта, магнитного азимута, расстояния между предметами и их высоты.


Індекс рубрикатора НБУВ: Ц834 я73

Рубрики:

Шифр НБУВ: В348669 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
14.

Ющик О.  
Основи цифрової обробки зображень : Навч. посіб. для студ. вид.-поліграф. спеціальностей вищ. навч. закл. / О. Ющик; Укр. акад. друкарства. - Л. : УАД, 2005. - 184 c. - Бібліогр.: с. 180-184. - укp.

Розглянуто методи дискретизації та квантування неперервних зображень, а також способи їх геометричних перетворень, відновлення та прив'язки. Показано можливості поліпшення візуальної якості зображень шляхом поелементного перетворення. Запропновано методи їх лінійного контрастування, соляризації, препарування, а також перетворення гістограм та еквалізації. Розглянуто особливості фільтрації та відновлення зображень, розкрито зміст понять фотограмметрії та стереобачення. Наведено модель реєструвальної камери, показано зв'язок між різними системами координат, представлено методи взаємного орієнтування та пошуку спряжених точок.

Рассмотрены методы дискретизации и квантирования непрерывных изображений, а также способы их геометрических преобразований, обновления и привязки. Показаны возможности улучшения визуального качества изображений путем поэлементного преобразования. Предложены методы их линейного контрастирования, соляризации, препарирования, а также преобразования гистограмм и эквализации. Рассмотрены особенности фильтрации и обновления изображения, раскрыто содержание понятий фотограмметрии и стереовидения. Приведена модель регистрирующей камеры, установлена связь между различными системами координат, представлены методы взаимного ориентирования и поиска сопряженных точек.


Індекс рубрикатора НБУВ: З970.632 я73-1

Рубрики:

Шифр НБУВ: ВА666363 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
15.

Сучасні досягнення геодезичної науки та виробництва : Зб. наук. пр. Вип. 1 / ред.: І. С. Тревого; Укр. т-во геодезії та картографії. Зах. геодез. т-во, Нац. ун-т "Львів. політехніка", НДІ геодезії і картографії, Укр. держ. наук.-вироб. ін-т зйомки міст та геоінф-ки ім. А.В.Шаха, ЗАТ "Ін-т перед. технологій". - Л., 2005. - 427 с. - укp.

Проаналізовано стан та перспективи розбудови геодезичних мереж України. Розглянуто питання точності визначення відносного місцеположення на основі GPS-технології. Викладено концепцію побудови висотної складової референтної системи координат країни. Описано астрономічний метод орієнтування геодезичних мереж, оптимальну модель мережі перманентних станцій в Україні. Висвітлено особливості визначення аномальної вертикальної рефракції, латерального розподілу густини аномальних мас у верхніх сферичних оболонках Землі та планет, геодинаміки Карпатського регіону за результатами GPS-вимірів перманентних станцій. Наведено результати дослідження горизонтальних деформацій земної поверхні Антарктичного півострова, класифікацію методів інтерполяції та апроксимації функцій трансформування растрових зображень. Розкрито концептуальні засади створення національної інфраструктури геопросторових даних України. Проаналізовано значення метрологічного забезпечення геодезичних робіт за ринкових умов.

Проанализированы состояние и перспективы развития геодезических сетей Украины. Рассмотрены вопросы точности определения относительного местоположения на основе GPS-технологии. Представлена концепция построения высотной составляющей референтной системы координат страны. Приведены описания астрономического метода ориентирования геодезических сетей, оптимальной модели сети перманентных станций в Украине. Освещены особенности определения аномальной вертикальной рефракции, латерального распределения плотности аномальных масс в верхних сферических оболочках Земли и планет, геодинамики Карпатского региона по результатам GPS-измерений перманентных станций. Изложены результаты исследования горизонтальных деформаций земной поверхности Антарктического полуострова, представлена классификация методов интерполяции и аппроксимации функций трансформирования растровых изображений. Раскрыты концептуальные основы создания национальной инфраструктуры геопространственных данных Украины. Проанализировано значение метрологического обеспечения геодезических работ в рыночных условиях.


Індекс рубрикатора НБУВ: Д1,0я54(4УКР)

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж72536 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
16.

Всеукраїнська конференція молодих науковців з теоретичної та експериментальної фізики "Евріка-2002", Львів, 22 - 24 трав. : Зб. тез / Львів. нац. ун-т ім. І.Франка. Фіз. ф-т, "Евріка-2002", Всеукраїнська конференція молодих науковців з теоретичної та експериментальної фізики. - Л., 2002. - 206 c. - укp.


Індекс рубрикатора НБУВ: В3 я431(4УКР) + Ж3 я431(4УКР)

Рубрики:

Шифр НБУВ: ВА624009 Пошук видання у каталогах НБУВ 



      
Категорія:    
17.

Банах С. М. 
Раціональна тривалість виконання швидкісних спортивно-прикладних стрілецьких вправ / С. М. Банах // Педагогіка, психологія та мед.-біол. пробл. фіз. виховання і спорту. - 2002. - № 26. - С. 37-40. - Бібліогр.: 6 назв. - укp.

Обгрунтовано необхідність орієнтування на оптимальні часові параметри спортивно-прикладних стрілецьких вправ.

Обоснована необходимость ориентирования на оптимальные характеристики темпо-ритмовой структуры спортивно-прикладных стрелковых упражнений.

In this article the necessity of optimization of characteristic from the time for sporting-applied firing.


Ключ. слова: спорт, стрільба, прикладний, пістолет, час, мішень
Індекс рубрикатора НБУВ: Ч517.231

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж69411 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
18.

Бороменський О. В. 
Удосконалення фізичної підготовленності студентів педагогічного вузу у процесі самостійних занять фізичною культурою і спортом та основами туризму і краєзнавства / О. В. Бороменський // Педагогіка, психологія та мед.-біол. пробл. фіз. виховання і спорту. - 2002. - № 7. - С. 55-60. - Бібліогр.: 4 назв. - укp.

Розглянуто питання екологічного виховання засобами туризму та спортивного орієнтування у процесі фізичного виховання та самостійних занять фізичними вправами у повсякденному житті.


Ключ. слова: екологія, краєзнавство, туризм, самостійні заняття
Індекс рубрикатора НБУВ: Ч511.153.318

Шифр НБУВ: Ж69411 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
19.

Едвардес У.  
Ключові фінансові інструменти. Орієнтування та інновації у світі деривативів / У. Едвардес; Пер.: Р. А Семків. - К. : Всеувито; Наук. думка, 2003. - 255 c. - (Усе про менеджмент). - укp.

Розглянуто похідні фінансові інструменти з точки зору їх структури, переваг і ризиків, механізм здійснення деривативних інструментів. Досліджено, якими простими способами фінансова інженерія може бути застосована для зменшення непевності та покращання рентабельності. Проаналізовано податкові аспекти застосування деривативів, менеджмент правових ризиків, охарактеризовано ісламську банківську систему.

Рассмотрены производные финансовые инструменты с точки зрения их структуры, преимуществ и рисков, механизм осуществления деривативных инструментов. Исследовано, какими простыми способами финансовая инженерия может быть применена для уменьшения ненадёжности и улучшения рентабельности. Проанализированы налоговые аспекты применения деривативов, менеджмент правовых рисков, охарактеризирована исламская банковская система.


Індекс рубрикатора НБУВ: У526

Рубрики:

Шифр НБУВ: ВА637167 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
20.

Лукавенко Є. Г. 
Розвиток інтелектуальних здібностей студентів за допомогою спортивного орієнтування / Є. Г. Лукавенко // Педагогіка, психологія та мед.-біол. пробл. фіз. виховання і спорту. - 2002. - № 28. - С. 22-26. - Бібліогр.: 3 назв. - укp.

До групи здібностей, які вдосконалюються одночасно під впливом багаторічних тренувань та вікового розвитку, відноситься більшість вивчених інтелектуальних здібностей. Зазначено, що під впливом багаторічних тренувань та вікового розвитку покращується логіка мислення, збільшується гнучкість та інтенсивність мислення, зорова пам'ять, стійкість і переключення уваги. Однак здібності спортсменів змінюються збільшого під впливом багаторічних тренувань, ніж у процесі вікового розвитку. Встановлено, що під впливом багаторічної систематичної підготовки відбувається надпотужний та цілеспрямований розвиток специфічних інтелектуальних здібностей, які є основою високої, тривалої працездатності за умов напруженої діяльності. Акцентовано увагу тренерів та спортсменів, які спеціалізуються у спортивному орієнтуванні, у першу чергу, на удосконаленні своїх специфічних здібностей.

К группе способностей, которые совершенствуются одновременно под влиянием многолетних тренировок и возрастного развития, относится большинство изучаемых интеллектуальных способностей. Отмечено, что под влиянием многолетних тренировок и возрастного развития улучшается логика мышления, увеличивается гибкость и интенсивность мышления, зрительная память, стойкость и переключение внимания. Однако способности спортсменов изменяются в большей мере под влиянием многолетних тренировок, чем в процессе возрастного развития. Установлено, чтопод влиянием многолетней систематической подготовки происходит сверхмощное и целенаправленное развитие специфических интеллектуальных способностей, которые являются основой высокой, продолжительной трудоспособности в условиях напряженной деятельности. Акцентировано внимание тренеров и спортсменом, которые специализируются в спортивном ориентировании, в первую очередь, на усовершенствование своих специфических способностей.

To group of abilities which are improved simultaneously under influence of long-term trainings and age development, the most part of investigated mental abilities concerns. Under influence of long-term trainings and age development the logic of thinking is improved, flexibility and intensity of thinking, a visual memory, stability and switching of attention is increased. However abilities of sportsmen change in the greater measure under influence of long-term trainings, than in process age development. Under influence of long-term regular preparation there is a super-power and purposeful development of specific mental abilities, which forms a basis of high, long work capacity in conditions of the intense activity. Therefore trainers and sportsmen who specialize in sports orientation, first of all, should pay attention to improvement of the specific abilities.


Ключ. слова: спортивне орієнтування, фізична культура, трудова діяльність, інтелектуальні здібності
Індекс рубрикатора НБУВ: Ч517.291.523

Шифр НБУВ: Ж69411 Пошук видання у каталогах НБУВ 
...
 

Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського