Бази даних

Реферативна база даних - результати пошуку

Mozilla Firefox Для швидкої роботи та реалізації всіх функціональних можливостей пошукової системи використовуйте браузер
"Mozilla Firefox"

Вид пошуку
у знайденому
Сортувати знайдені документи за:
авторомназвоюроком видання
Формат представлення знайдених документів:
повнийстислий
 Знайдено в інших БД:Наукова електронна бібліотека (4)Автореферати дисертацій (20)Книжкові видання та компакт-диски (215)Журнали та продовжувані видання (36)
Пошуковий запит: (<.>U=Ш100.0$<.>)
Загальна кількість знайдених документів : 176
Представлено документи з 1 до 20
...

      
Категорія: Мовознавство   
1.

Kovalevska Т. Yu. 
Suggestive linguistics: specificity and core methods = Сугестивна лінгвістика: специфіка та базові методи / Т. Yu. Kovalevska, A. V. Kovalevska-Slavova // Зап. з укр. мовознавства : зб. наук. пр. - 2022. - Вип. 29. - С. 303-312. - Бібліогр.: 17 назв. - англ.

Висвітлено специфіку сугестивної лінгвістики як сучасної та максимально затребуваної науки, що вивчає впливову, сугестивну функцію комунікації. Мета досягається шляхом деталізації завдань конкретизації основних положень сугестивної лінгвістики та базових технологій і методів, які використовуються в її рамках. Їх представлено з метою увиразнення важливості подальших досліджень у зазначеній галузі знань, оскільки вона скерована переважно на реалізацію передбачуваного впливу на співрозмовника/аудиторію через специфіку мовної конструкції. Базові правила, а саме постулати сугестивної лінгвістики грунтовно інтерпретовано, оскільки вони повною мірою характеризують основні підсгвалини науки, її найважливіші правила. Найважливішими із них є такі: "мову в цілому можна розглядати як сугестивний феномен, тому основна увага приділяється комунікативно-волюнтативній (сугестивній) функції мови", "сугестивна лінгвістика динамічна за предметом дослідження", "мовна сугестія має ймовірнісний характер, спрямований на подолання норм, наявних у кожному синхронному зрізі мови", "будь-які сугестивні компоненти мають символічний двобічний характер, тобто складають єдність форми і змісту" та ін. Коротко охарактеризовано найважливіші із методів впливу, які використовуються в межах сугестивної лінгвістики, зокрема індивідуальні та групові методи гіпнозу, вербальну міфологізацію особистості, методи автоміфологізації, фоносемантичного сугестивного аналізу та конструювання. Таким чином доведено, що новизна та креативність сугестивної лінгвістики, а також її спрямованість на вивчення як вербальної, так і невербальної сторони сугестії роблять цю науку найбільш актуальною для вивчення будь-яких сугестивних контекстів.


Індекс рубрикатора НБУВ: Ш100.0

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж70290 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія: Мовознавство   
2.

Коваль А. 
Здатність мови відображати реальність: референтивна теорія і теорія словників / А. Коваль // Humanitarian Vision. - 2022. - 8, № 1. - С. 33-38. - Бібліогр.: 37 назв. - укp.

Розглянуто мову як засіб комунікації та відображення (рефлексії) реальності. Проведено загальний огляд проблеми та авторів, які займалися нею; референтивної теорії як основної та найдавнішої теорії у сфері вивчення функцій мови. Розглянуто одну з сучасних теорій словників Р. Рорті. Зроблено висновки, що референтивна теорія хоч і є корисною та фундаментальною, однак дуже далекою від повноцінного та вичерпного пояснення функціонування мови. Вона є вірною в своїй основі, але не пояснює більшості випадків у вживанні мови, коли значення слів і висловів є змінними, багатозначними та контекстуально адаптивними. Натомість теорія словників Р. Рорті є гнучкішою, ширшою, та пояснює ті сторони вживання мови, які не охоплює референтивна теорія. Теорія словників є, по суті, прагматичною теорією. Вона відображає спроби постмодерністських філософів звільнити всі сфери діяльності людини (зокрема мовлення) від авторитаризму та фіксації більш традиційних підходів до мови.


Індекс рубрикатора НБУВ: Ш100.03

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж101312 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
3.

Кутуза Н. В. 
Лінгвістичні основи комунікативного впливу: теоретичний вимір / Н. В. Кутуза // Зап. з укр. мовознавства : зб. наук. пр. - 2021. - Вип. 28. - С. 283-291. - Бібліогр.: 24 назв. - укp.

Розглянуто феномен комунікативного впливу, де основну увагу приділено його теоретичному розгляду в лінгвістиці. Окреслено тісний зв'язок усіх складників комунікативного впливу - фізіологічного, психологічного та лінгвістичного, де останній є основним, провідним. Розглянуто сугестеми/сугестогени мовних рівнів і запропоновано аналізувати їх за ступенем інтенсивності актуалізації маркованої насиченості.


Індекс рубрикатора НБУВ: Ш100.01

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж70290 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
4.

Slabouz V. V. 
Contradictions in interpreting the conceptual apparatus of cognitive linguistics (cognitive analysis) = Протиріччя у трактовці понятійного апарату когнітивної лінгвістики (когнітивний аналіз) / V. V. Slabouz // Теорет. й приклад. проблеми сучас. філології : зб. наук. пр. - 2021. - Вип. 12. - С. 201-209. - Бібліогр.: 7 назв. - англ.

Представлено інтерпретацію основних процесів пізнання світу та одиниць, що представляють результати цих процесів, з метою аналізу причин суттєвих протиріч, пов'язаних з інтерпретацією понятійного апарату когнітивної лінгвістики. Чітке, послідовне розмежування трьох основних етапів оволодіння світом - категоризації, концептуалізації та мовної свідомості, а також структур, що представляють результати цих процесів, дозволить кваліфікувати багато граматичних явищ, які вивчає традиційна лінгвістика, по-новому. Зазначається, що наявні на сьогодні розбіжності в трактуванні основних когнітивних термінів пов'язані з ігноруванням наявності концептуальних (розсудливих) категорій, що належать сфері свідомості, що оперує вродженими або набутими категоріями, які не мають нічого спільного з онтологією світу. Багато лінгвістів, виходячи з певних онтологічних ознак, ототожнюють ці категорії з класифікаційними, лише відображаючими позамовну дійсність, і відводять їм роль явища, незначного для опису мови. Зроблено висновок, що концептуальні категорії відіграють вирішальну роль у поданні ситуаційного знання, в межах якого люди можуть думати про одну й ту саму подію з різних сторін, не порушуючи номінативної тотожності лексичних одиниць. Ці концептуальні категорії знаходять свою реалізацію у свідомості людини через різноманітні універсальні фреймові структури, які, у свою чергу, інтерпретуються на рівні мовної свідомості через пропозиції як внутрішньомовні інтерпретації універсального фрейму. Специфіка мовної свідомості виявляється в сукупності сутнісних граматичних утворень, що носять індивідуальний характер і притаманні конкретній мові.


Індекс рубрикатора НБУВ: Ш100.02

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж74512 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
5.

Chernyshov V. 
Contemporary theoretical approaches in cognitive linguistics = Сучасні теоретичні підходи в когнітивній лінгвістиці / V. Chernyshov, M. Moskalenko // Лінгвіст. студії : зб. наук. пр. - 2020. - Вип. 40, т. 2. - С. 89-96. - Бібліогр.: 16 назв. - англ.

Розглянуто сучасні теоретичні підходи у когнітивній лінгвістиці. Засобами історичного, концептуального та порівняльного аналізу досліджено процес становлення та внутрішньої еволюції сучасних теоретичних підходів у когнітивній лінгвістиці. Узагальнюючи результати дослідження зроблено висновок, що у процесі становлення та еволюції когнітивної лінгвістики існує тенденція до розширення досліджуваної сфери, що реалізується за допомогою поступового звільнення від рудиментів модульного підходу, характерного для традиційної лінгвістики, та поступового поглиблення міждисциплінарних зв'язків із суміжними дисциплінами - природничими та соціальними науками, психологією, філософією, тощо.


Індекс рубрикатора НБУВ: Ш100.02

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж69181 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
6.

Нікітіна Н. 
Комунікативні стилі в культурному контексті / Н. Нікітіна, В. Слабоуз, О. Бабенко // Теорет. й приклад. проблеми сучас. філології : зб. наук. пр. - 2020. - Вип. 10 (ч. 2). - С. 3-10. - Бібліогр.: 3 назв. - укp.

Систематизовано класифікацію комунікативних стилів на основі західних і східних ментально-світоглядних позицій та загальнокультурних цінностей, які традиційно сповідують народи Заходу та Сходу. Типи комунікації протиставлено як опозиції за ознаками прямоти / непрямоти, впевненості / стриманості, концентрації на проблемах / зосередженість на людських стосунках, максимально мовного вираження / обов'язкового залучення невербальних засобів; говоріння / слухання.


Індекс рубрикатора НБУВ: Ш100.01 + Ш100.33

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж74512 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
7.

Турчин В. В. 
Деякі онтологічні аспекти становлення сучасної гуманітарної комунікації / В. В. Турчин, В. М. Турчин // Прикарпат. вісн. НТШ. Сер. Слово. - 2019. - № 3. - С. 245-255. - Бібліогр.: 13 назв. - укp.

Запропоновано інтегрований підхід до вивчення деяких онтологічних аспектів сучасної гуманітарної комунікації. Кожен феномен наукового життя має фундаментальну основу і сучасна гуманітарна комунікація не є винятком. Вона має власну незмінну онтологічну основу походження, існування та розвитку. Професійна комунікація у гуманітарній сфері базується на важливих складових частинах, які мають полі функціональне онтологічне відображення, яке розглядається з метою об'єктивізації істини. Серед численних складових частин сучасної професійної комунікації у гуманітарній сфері центральне місце займає лінгвістичний процес філософії історії та прагматики як джерел розвитку науки. З позиції вивчення комунікативного процесу у контексті антропоцентризму та гуманізму онтологічний аспект дослідження вимагає додаткової уваги, інакше виникає ризик однобокого висвітлення проблем, пов'язаних із гуманітарною комунікацією на сучасному етапі. Філософські та лінгвопсихологічні одиниці в німецьких текстах і дискурсах часом відіграють експресивну функцію та мають різноманітні конотації. Вони слугують засобом вираження прагматичних рис відповідних понять будучи евфонічними та доволі екзотичними у сучасному світі. Увагу приділено способам подачі та передачі лінгвістичних, прагматичних і філософських ментальних стратегій, які характеризують мовця чи автора як авторитетну мовну особистість. Окремо виділяються дискурсивна та інтерпретаційна стратегії, які застосовуються для побудови кооперативної наукової комунікації, яка часто залежить від ментальних, політичних, культурних і сучасних філософських особливостей і рівня розвитку конкретної нації та цивілізації.


Індекс рубрикатора НБУВ: Ш100.01 + Ш143.24-70

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж73616 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
8.

Афанасьєва О. М. 
Ритуалізовані комунікативні практики в добу новітніх технологій / О. М. Афанасьєва // Філол. трактати. - 2018. - 10, № 2. - С. 13-24. - Бібліогр.: 27 назв. - укp.

Проаналізовано сучасні трактування новітніх процесів комунікації в цифровому середовищі, виокремлено основні параметри та ознаки цих процесів, які зумовлюють їх ритуалізацію. Виділено когнітивні, праксисні, соціокомунікативні та власне комунікативні параметри організації віртуального простору спілкування. Представлено нові ознаки й типи комунікативних структур, інтерактивних моделей, комунікативних акторів, форм і засобів комунікації. Комунікативні практики в добу новітніх технологій розглядаються у взаємодії процесів рутинізації та ритуалізації, які зумовлюють закріплення певних практик та надання їм культурно-символічного виміру. Ритуал розглядається в динамічному аспекті, що визначає можливості його перенесення, трансформацій тощо.


Індекс рубрикатора НБУВ: Ш100.01

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж100384 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
9.

Prosianyk O. 
Methodology of functional pragmatism as the merge of antropocentrism and relationismus / O. Prosianyk // Лінгвіст. студії : зб. наук. пр. - 2018. - Вип. 35. - С. 9-13. - Бібліогр.: 12 назв. - англ.

Мета роботи - вивчення методології функціонального прагматизму, що розуміється як поєднання антропоцентризму та реляціонізму. Розуміння світу як об'єкта людського досвіду, людського досвіду - як інформації (і навпаки), а також розуміння інформації як відношення є ключовими положеннями описуваної методології.


Індекс рубрикатора НБУВ: Ш100.03

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж69181 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
10.

Kobyakova I. 
Communicative behavior: gender aspect = Комунікативна поведінка: гендерний аспект / I. Kobyakova // Філол. трактати. - 2018. - 10, № 3. - С. 49-52. - Бібліогр.: 14 назв. - англ.

Значну роль в різних науках (філософія, історія, лінгвістика, література, мистецтво) відіграють гендерні дослідження, що дозволяють виявляти нові аспекти розвитку мови соціуму, глибше проникати в суть мовних явищ. Об'єкт роботи - номінується у заголовку роботи (комунікативна поведінка), предметом є рематичне уточнення (гендерний вимір). За результатами останнього виявляються основні атрибути комунікативної поведінки: емоційність та вербальна поведінка. Зазначені величини у роботі осмислюються на матеріалі домінантних складових - лем та алонімів - шляхом димензіонального виміру. Спрацьовують релевантні комплексні методологічні засоби. Використовується лексикографічний дискурс, словникові складові англійської та української мов. Має місце огляд літератури з релевантних питань. Актуальність роботи, її зміст, новизна, висновки, перспектива подальшого творчого пошуку подаються в роботі. Робота присвячена гендерним конструктам англійської мови, лінгвокогнітивним аспектам у фразеологічному просторі, проблемам лінгвістичної гендерології та в котрий раз доведенню того, що мова відбиває та фіксує картину світу. Дослідження комунікативної поведінки в гендерному аспекті, стереотипів та асиметрії сприяє виявленню культурних констант, загальноприйнятих оцінок та понять, які стоять за ними та визначення яких служить допоміжним способом для всеосяжного зображення гендерної мовної картини світу. З огляду на вагомість та інтернаціональність зазначеної проблематики, можна сказати, що гендерний "вимір" дає можливість інтерпретувати їх з урахуванням гендерної диференціації, виявляти субтексти, що відбивають символи жіночого досвіду. Нове розуміння текстів дозволяє відійти від літературознавчих, соціально-політичних та традиційних трактувань, проаналізувати тексти з огляду уявлень про поняття "чоловіче" і "жіноче" в мові та мовленні.


Індекс рубрикатора НБУВ: Ш100.01 + Ш143.21-70

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж100384 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
11.

Гнезділова Я. В. 
Метапрагматика: соціокультурний аспект / Я. В. Гнезділова // Філол. трактати. - 2018. - 10, № 2. - С. 42-47. - Бібліогр.: 16 назв. - укp.

Узагальнено теоретичні положення щодо витлумачення поняття метапрагматики, яка розуміється як нова ступінь дослідження прагматичних явищ на рівні прагматики метакомунікативних висловлень, дискурс-аналізу та соціолінгвістики. Розкрито взаємозв'язок між метапрагматикою та теорією лінгвістичних ідеологій. Зосереджено особливу увагу на встановленні основних характеристик соціокультурного етапу метапрагматичного аналізу. Зокрема, встановлено, що метапрагматика може розглядатися як складова частина дискурсу мовної соціалізації, де реалізується її здатність формулювати правила говоріння; у рамках теорії мовленнєвих актів метапрагматика описує базові правила розуміння комунікативних дій, які пронизують практики певного суспільства; результатом її взаємодії з теорією лінгвістичних ідеологій вважається існування дискурсів різних жанрів.


Індекс рубрикатора НБУВ: Ш100.03

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж100384 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
12.

Сумарокова Л. Н. 
Функциональный подход и когнитивная лингвистика: методологическое сопоставление / Л. Н. Сумарокова // Мова: наук.-теорет. часоп. із мовознавства. - 2016. - № 25. - С. 30-34. - Библиогр.: 7 назв. - рус.

На примере двух парадигм исследования языка - функциональной и когнитивной - поставлена цель показать, что любая "аспектная" парадигма значима постольку, поскольку вписывается в целостный образ языка и создаёт для него некоторые "опорные точки". В результате анализа сделан ряд выводов. Любая "аспектная" парадигма, будучи последовательно осуществляемой, неизбежно выводит за свои первоначальные рамки, стремится к универсальному применению. "Поворот к семантике", произведённый в методологии языкознания с помощью указанных двух парадигм, - это, как свидетельствует их дальнейшая эволюция, - в действительности есть "поворот к человеку". Не язык, будучи "свободной игрой различий", является субъектом коммуникации; таким субъектом является человек, включённый в живое общение, в познание, в само бытие. Сделан вывод, что кроме анализа синтаксиса, семантики и прагматики как базовых аспектов языка, может получить развитие лингвистическая праксеология, изучающая взаимодействие этих аспектов с точки зрения эффективности речевой коммуникации.


Індекс рубрикатора НБУВ: Ш100.02

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж70547 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
13.

Пихтовникова Л. С. 
Самоорганизация когнитивной системы при создании речевого произведения: преимущества и ограничения / Л. С. Пихтовникова // Зап. з ром.-герм. філол. : зб. наук. пр. - 2015. - Вип. 1. - С. 115-125. - Библиогр.: 15 назв. - рус.

Рассмотрены аналогии между когнитивной системой автора речевого произведения и нейроподобной сетью, способной к быстрой самоорганизации. Описаны преимущества и ограничения на фрактальные процедуры и процедуры типа математических катастроф, происходящие в сети.

Розглянуто аналогії між когнітивною системою автора мовленнєвого твору та нейроподібною мережею, здібною до швидкої самоорганізації. Описано переваги й обмеження на фрактальні процедури та процедури типу математичних катастроф, що відбуваються в мережі.

The article considers the analogy between the author’s cognitive system of his speech work and the neuron-like net capable of rapid self-organization. It describes the advantages and limitations of fractal procedures and procedures like mathematicalcatastrophes taking place in the net.


Індекс рубрикатора НБУВ: Ш100.02

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж69543 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
14.

Солощук Л. В. 
Дискурсивна особистість у світлі теорії полікодовості комунікативного процесу / Л. В. Солощук // Зап. з ром.-герм. філол. : зб. наук. пр. - 2015. - Вип. 1. - С. 167-174. - Бібліогр.: 17 назв. - укp.

Розглянуто особливості організації комунікативних практик дискурсивної особистості, яка діє у континуальному полікодовому комунікативному просторі. Особливу увагу приділено ролі індивідуально зазначених смислів невербальних компонентів комунікації у забезпеченні цілісності комунікативного процесу.

Изучены особенности организации коммуникативной деятельности дискурсивной личности, действующей в континуальном поликодовом коммуникативном пространстве. Особое внимание уделено роли индивидуальных смыслов невербальных компонентов коммуникации в обеспечении целостности коммуникативного процесса.

The peculiarities of the organisation of the communicative activity of the discursive personality in the continual communicative process is investigated in the article. The special attention is paid to the individual factors creating salience of non-verbal components which influence the integrity of the communicative process.


Індекс рубрикатора НБУВ: Ш100.01

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж69543 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
15.

Ибрагимова Ф. 
Развитие моделей коммуникативной компетенции / Ф. Ибрагимова // Держава та регіони. Сер. Гуманіт. науки. - 2015. - Вип. 2. - С. 56-59. - Библиогр.: 7 назв. - рус.

Исследован концепт "коммуникативная компетенция", освещена история развития его различных моделей. Несмотря на отсутствие общепринятого взгляда на данный термин, создавая модели коммуникативной компетентности, ученые ссылались на уже существующие, так как коммуникативная компетентность определяется как способность использования говорящим для соответствующих целей в правильном контексте надлежащего уровня или формы языка.


Індекс рубрикатора НБУВ: Ш100.01

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж23244/Гум.н. Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
16.

Рись Л. Ф. 
Einführung in die kommunikative Linguistik (Вступ до комунікативної лінгвістики) : навч. посіб. для студентів ВНЗ / Л. Ф. Рись; Східноєвроп. нац. ун-т ім. Лесі Українки, Ін-т інозем. філології. - Луцьк : Вежа-Друк, 2015. - 191 c. - укp. - нім.

Подано матеріал до курсу "Комунікативна лінгвістика" (цикл професійно орієнтованих дисциплін) згідно з планом підготовки філологів-германістів, який дібраний та систематизований тематично. Наведено інформацію про основні теорії та напрями вивчення комунікації як вітчизняними, так і зарубіжними вченими. Висвітлено основні моделі та категорії комунікації.


Індекс рубрикатора НБУВ: Ш100.01 я73-1 + Ш143.24-933.20

Рубрики:

Шифр НБУВ: ВА795084 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
17.

Прокопенко Н. М. 
До питання про лінгвістичну сутність експресії / Н. М. Прокопенко // Філол. трактати. - 2015. - 7, № 4. - С. 54-58. - Бібліогр.: 12 назв. - укp.

Висвітлено складну лінгвостилістичну категорію - експресію, розглянуту у колі проблем, пов'язаних з конотативними можливостями мовної системи, норми і узусу. Паралельно з висвітленням експресії з'ясовано суть експресивності та реалізацію цих понять у певних функціональних стилях. Природа експресії знаходиться на перетині стилістики, семантики та прагматики мовлення. Подано теоретичне обгрунтування категорії експресії у лінгвістичних працях відомих вчених (В. В. Виноградова, О. І. Смирницького, Д. М. Шмельова та ін.), що робить розвідку науково виваженою. Розглянуто експресію не тільки як явище внутрішньомовного, а і як категорію, яка може підсилити вплив висловлювання. На цій основі запропоновано дефініцію: експресія - це категорія прагмариторична, яка передбачає актуалізацію якості мовного вияву завдяки конотативним можливостям мовних ресурсів.


Індекс рубрикатора НБУВ: Ш100.03

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж100384 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
18.

Мартынюк А. П. 
Стратегия как базовый инструмент когнитивного анализа коммуникации / А. П. Мартынюк // Зап. з ром.-герм. філол. : зб. наук. пр. - 2015. - Вип. 1. - С. 80-89. - Библиогр.: 29 назв. - рус.

Предпринята попытка интеграции понятия коммуникативной стратегии в систему понятий когнитивной лингвистики. Обосновано применение такого инструмента когнитивного анализа коммуникации, как сценарий коммуникативной стратегии.

Здійснено спробу інтеграції поняття комунікативної стратегії в систему понять когнітивної лінгвістики. Обгрунтовано застосування такого інструмента когнітивного аналізу комунікації, як сценарій комунікативної стратегії.

The article attempts at integration of the communicative strategy concept into the framework of cognitive linguistics. It makes a case for application of such an instrument of cognitive analysis as a script of communicative strategy.


Індекс рубрикатора НБУВ: Ш100.02

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж69543 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
19.

Зернецька А. А. 
Функціональна система вербально-комунікативної діяльності (компетентнісний аспект) : автореф. дис. ... д-ра філол. наук : 10.02.02, 10.02.15 / А. А. Зернецька; Нац. пед. ун-т ім. М.П. Драгоманова. - Київ, 2015. - 36 c. - укp.

Запропоновано новий підхід щодо вивчення функціональної системи вербально-комунікативної діяльності крізь призму компетентнісного підходу. Сконструйовано ментально-мовно-дискурсивну модель вербально-комунікативної діяльності, яка є функціональною системою відкритого типу. Наведено структуру комунікативної компетенції як бази даних трьох типів кластерів: пресуппозиційної компетенції, лінгвістичної компетенції, діяльнісної компетенції, що є необхідними для реалізації вербальної комунікації. Скласифіковано якісні та кількісні параметри змісту комунікативної компетентності мовної особистості, а також на основі елементів методу контент-аналізу Г. Лассвелла здійснено вимірювання (моніторинг) рівнів її сформованості для забезпечення успішності перебігу вербальної комунікації. Доведено, що теоретична модель функціональної системи вербально-комунікативної діяльності та структура комунікативної компетенції є універсальними для носіїв будь-яких мов.


Індекс рубрикатора НБУВ: Ш100.01

Рубрики:

Шифр НБУВ: РА420449 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
20.

Мацько Л. І. 
Комунікативна лінгвістика : навч.-метод. посіб. / Л. І. Мацько, О. М. Калита, С. І. Поворознюк; Нац. пед. ун-т ім. М. П. Драгоманова, Ін-т укр. філологїі та літ. творчості ім. А. Малишка. - Київ : Вид-во НПУ ім. М. П. Драгоманова, 2015. - 255 c. - Бібліогр.: с. 230-236 - укp.

Висвітлено теоретико-методологічні засади комунікативної лінгвістики. Розглянуто історію становлення поняття мовленнєвої комунікації. Обгрунтовано моделі мовної комунікації. Охарактеризовано критерії виділення різних видів комунікації. Приділено увагу мовній комунікації у педагогічному дискурсі.


Індекс рубрикатора НБУВ: Ш100.01 я73-1

Рубрики:

Шифр НБУВ: ВА807516 Пошук видання у каталогах НБУВ 
...
 

Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського