Бази даних

Реферативна база даних - результати пошуку

Mozilla Firefox Для швидкої роботи та реалізації всіх функціональних можливостей пошукової системи використовуйте браузер
"Mozilla Firefox"

Вид пошуку
у знайденому
Сортувати знайдені документи за:
авторомназвоюроком видання
Формат представлення знайдених документів:
повнийстислий
 Знайдено в інших БД:Наукова електронна бібліотека (2)Автореферати дисертацій (12)Книжкові видання та компакт-диски (65)
Пошуковий запит: (<.>U=Ю225.6$<.>)
Загальна кількість знайдених документів : 39
Представлено документи з 1 до 20
...

      
Категорія:    
1.

Reva N. O. 
The power of irrational beliefs = Сила ірраціональних вірувань / N. O. Reva // Вісн. Нац. техн. ун-ту України "КПІ". Філософія. Психологія. Педагогіка. - 2016. - № 1. - С. 11-19. - Бібліогр.: 32 назв. - англ.

Розглянуто ірраціональні вірування і їх роль в конструюванні нашого знання. Ще за часів Стародавньої Греції філософи вирішили розглядати знання як істинне вірування. Перше питання, яке виникло було "про який саме тип вірувань йшла мова? Вірування, як віри, або просте твердження, в якому людина впевнена?" Так що, в першу чергу, була роз'яснена така основна термінологія, як, що є "знання", а що є "вірування". Після з'ясування того, що з себе представляє вірування, ми розглянули, як вона лежить в основі знань. Показано дві можливості цього процесу. Однією з них є JTB теорія, яка говорить, що вірування повинна бути виправдане і істинне (насправді, в реальності), щоб стати знанням. Друга наполягає, що вірування не потребують будь-яких обгрунтувань і не обов'язково повинні бути істинними насправді, але в свідомості людини. Останній варіант якраз і відноситься до ірраціональних вірувань, таких як магія або релігія, та не тільки. Мета роботи - зрозуміти, чому люди на Сході України мають такі ірраціональні думки, як "краще жилося б в Росії" або "Радянський Союз був "золотим часом" для життя". Вивчаючи ці питання, зроблено висновок, що важливий аспект займає соціальний фактор, який вносить свій внесок у розвиток або збереження ірраціональних вірувань. Вивчено дві різні категорії соціуму: дикунів і "цивілізований", та різниця поширеності ірраціонального вірувань в обох соціальних строях, показано відмінність їх використання в нашому суспільстві в порівнянні з дикими племенами. Увагу приділено прикладам. Знайдено відповіді на основні питання, показано міфологічне коріння цих ірраціональних думок.


Індекс рубрикатора НБУВ: С5*686.2 + Ю225.6 + Ю215 + Э210.0

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж29126:Філос.Псих.Пед. Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
2.

Волошин В. В. 
"Мышление дикаря" и эпистемология религии / В. В. Волошин // Ноосфера і цивілізація. - 2012. - Вип. 1. - С. 36-41. - Библиогр.: 13 назв. - рус.

В контексте задач эпистемологии религии проанализирована специфика первобытного мышления: его религиозная нагруженность; демаркация религиозного и внерелигиозного; логичность и "нелогичность", некоторые праксеологические производные ("логика религиозного действия"); когнитивные проблемы и диссонансы, возникающие при интерпретации архаичного мышления.


Індекс рубрикатора НБУВ: Ю225.60 + Э212:Ю

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж72436 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
3.

Мозговий Л. І. 
Антропомістичні константи в структурі світогляду (історико-філософський аналіз) : монографія / Л. І. Мозговий. - Слов'янськ : Маторін Б. І., 2012. - 246 c. - укp.

Досліджено специфіку концептуалізації містичного досвіду в якості універсальної константи світогляду, виявленої в історико-філософському горизонті становлення різних культурних парадигм: християнства, буддизму, ісламу. Здійснення структурного та семантичного аналізу містичного світовідчуття дозволяє встановити інтегральний характер феномену містики в системі світогляду. Визначено історико-філософський ландшафт антропомістичної традиції вітчизняної філософії. Висвітлено містичну традицію в українській філософській думці.


Індекс рубрикатора НБУВ: Ю225.60 + Ю3,0

Рубрики:

Шифр НБУВ: ВА760753 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
4.

Легкун Т. В. 
Наукове та релігійне знання: методологічний досвід взаємовідношення : автореф. дис. ... канд. філософ. наук : 09.00.02 / Т. В. Легкун; МОНМС України, Київ. нац. ун-т ім. Т. Шевченка. - К., 2012. - 16 c. - укp.

Обгрунтовано тенденції взаємозбагачення інструментарію науки та релігії в постнекласичному контексті. У межах дослідження обгрунтовано, що пізнавальний досвід постнекласичної науки та сучасної релігії характеризують відхід від крайніх позицій і тенденції взаємодоповнення та взаємозбагачення. Показано, що урахування потенціалу критичності наукового дослідження сприяє звільненню від хибних тлумачень і збагаченню релігійного знання, а подолання наукою критичної тенденційності у способах спростування можливості надприродного пояснення й орієнтація на виявлення ціннісно-смислового навантаження наукового знання актуалізує рецепцію досвіду релігійного пізнання. Доведено, що реінтерпретація доповнення науки та релігії дозволяє розширення та збагачення їх гносеологічного, епістемологічного та методологічного інструментарію. Принципи рецепції, кореляції, доповнюваності можуть бути використані як філософсько-методологічні засади осмислення тенденцій інтеграції та диференціації знання в цілому, а також взаємодії наукового та релігійного пізнання.


Індекс рубрикатора НБУВ: Ю225.4 + Ю225.60

Рубрики:

Шифр НБУВ: РА392990 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
5.

Мурашкин М. Г. 
Религиозно-мистический и эстетический опыт: линии сходства и различия : монография / М. Г. Мурашкин; Приднепр. гос. акад. стр-ва и архитектуры. - Д. : ПГАСА, 2012. - 190 c. - рус. - укp.

Раскрыта сущность религиозно-мистического и эстетического опыта, их сходство и различие. Сходство отмечено при переживании человеком особых изменённых состояний сознания. Рассмотрены такие философские аспекты этих состояний сознания, как онтологический, гносеологический, аксиологический, социальный, этический, эстетический. Исследован конкурентный тип человеческой цивилизации. Конкуренция порождает действия по уничтожению конкурентов как врагов. Отмечено, что уничтожаются не только люди, семьи, но и целые этносы, государства, цивилизации, расы. Рассмотрен вопрос об изменении типа человеческой цивилизации, где важное значение имеет антропологический фактор. Предложено человека-конкурентного сменить на человека-солидарного. Человек-солидарный не только живёт в гармонии с природой, но и с самим собой.


Індекс рубрикатора НБУВ: Э210.24 + Ю225.60 + Ю811.12

Рубрики:

Шифр НБУВ: ВА753935 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
6.

Петрушкевич А.  
Дискурс єдності раціонального та ірраціонального в українській філософії як прояв діалектики свідомого і несвідомого / А. Петрушкевич // Вісн. Черкас. ун-ту. Сер. Філос.. - 2011. - Вип. 200. - С. 66-73. - Бібліогр.: 14 назв. - укp.

Проведено смислову і термінологічну паралелі між розвитком ідеї єдності раціонального та ірраціонального в українській гуманістиці і концепцією взаємодії свідомого і несвідомого.


Індекс рубрикатора НБУВ: Ю225.4 + Ю225.6 + Ю3(4УКР)

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж69408 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
7.

Мельник В.  
Проблема раціональності та її співвідношення з ірраціональним / В. Мельник // Вісн. Львів. ун-ту. Сер. Філософ. науки. - 2011. - Вип. 14. - С. 7-16. - Бібліогр.: 7 назв. - укp.

Розглянуто процес взаємовідношення раціональних та ірраціональних чинників у науковому пізнанні на прикладі творчості Б. Паскаля та Г. Сковороди. Проаналізовано критерії раціональності як способу доцільної діяльності, зокрема, наукової раціональності. Підкреслено, що до визначальних критеріїв раціональності пізнавальної діяльності слід відносити принципи об'єктивності, істинності, причинності та обгрунтованості. Продемонстровано універсальний характер раціональності як визначального чинника розвитку та становлення різноманітних систем знання про світ і людину. Звернено увагу на важливість інтуїтивного, ірраціонального у пізнанні, що, таким чином, набуває не лише мисленнєвої, але й ціннісної повноти.


Індекс рубрикатора НБУВ: Ю225.4 + Ю225.6

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж28852/філос. Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
8.

Гринёва Н. В. 
Непознаваемое и непознанное в культурных формах человеческого бытия : монография / Н. В. Гринёва; Харьк. нац. акад. гор. хоз-ва. - Х. : ХНАГХ, 2011. - 308 c. - Библиогр.: с. 275-308 - рус.

Освещены теоретико-методологические предпосылки исследования непознаного и непознаваемого, проблемы интерпретации их смысловых горизонтов, методологические стратегии и принципы их анализа. Раскрыта специфика непознанного (тайнознания) и непознаваемого как предмета философского анализа и методологические проблемы его постижения. Рассмотрены культурно-исторические модификации непознанного и непознаваемого в дохристианский период (ритуально-мистические, ритуально-магические, иллюзорно-практические). Значительное внимание уделено феномену непознанного и непознаваемого в христианской культуре и его модификациям. Проанализированы трансформации непознанного (тайнознания) и непознаваемого в контексте становления христианской культуры, средневековой культуры, периода Возрождения, а также Нового времени и современной культуры. Акцентировано внимание на трансформациях непознанного (тайнознания) и непознаваемого в исследованиях академика Э. А. Гуляева.


Індекс рубрикатора НБУВ: Ю225.6 + Э212.4:Ч/Ю

Рубрики:

Шифр НБУВ: ВА751708 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
9.

Чорноморденко І. В. 
Позанаукові знання і культуротворчий процес : монографія / І. В. Чорноморденко. - К. : КНУБА, 2010. - 360 c. - Бібліогр.: 407 назв. - укp.

Проаналізовано онтологічні, гносеологічні та феноменологічні особливості позанаукових знань та їх функцій в культурі як гуманітарних, їх участь в культуротворчих процесах, відповідні значення і смисли буття людини в світі, способи реалізації даного буття. Висвітлено роль філософії в процесі культуротворення як знання, яке знаходиться на порубіжжі з науковими та позанауковими знаннями. Розглянуто проблему співвідношення позанаукових і наукових знань в культуротворчому процесі.

Проанализированы онтологические, гносеологические и феноменологические особенности вненаучных знаний и их функций в культуре как гуманитарных, их участие в культуротворческих процессах, соответствующие значения и смыслы бытия человека в мире, способы реализации данного бытия. Освещена роль философии в процессе культуросозидания как знания, находящегося на порубежье с научными и вненаучными знаниями. Рассмотрена проблема соотношения вненаучных и научных знаний в культуротворческом процессе.


Індекс рубрикатора НБУВ: Ю225.6 + Ч210.566 + С5*671*333.45

Рубрики:

Шифр НБУВ: ВА725712 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
10.

Журавльов В. І. 
Сучасне світорозуміння: стратегія нелінійного мислення : навч. посіб. / В. І. Журавльов; Макіїв. екон.-гуманіт. ін-т. - Донецьк : Дмитренко Л.Р., 2010. - 283 c. - Бібліогр.: 125 назв. - укp.

Розглянуто питання триєдності абсолюту, універсуму й людини, розкрито специфіку позанаукового пізнання. Висвітлено джерела і засоби світопізнання, використовувані езотерикою і окультизмом, астрологічну періодизацію історії цивілізації й езотеричну доктрину космо- і антропогенезу. Проведено концептуально-методологічне і філософське обгрунтування теоретико-вакуумного світорозуміння. Викладено концепцію фізичного вакууму в космології ХХІ ст., філософську концепцію нестабільності, інтегральні положення постфрідманівської картини світу. Визначено семантичну конгруентність нелінійного мислення і теоретико-вакуумного світознавства, методологічні новації в космофізичному пізнанні. Проаналізовано проблему істинності високоабстрактної космофізики в аксіологічному аспекті. Розкрито ідейно-концептуальні витоки концепції всеєдності, феномен творчості як антропософське обмеження наукової раціональності, роль сучасної квантової космології та девіантного знання в світопізнанні.


Індекс рубрикатора НБУВ: Ю225.6я73 + Ю225.7я73 + Ч210.566я73

Шифр НБУВ: ВА735309 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
11.

Мурашкін М. Г. 
Основа ненаукової картини світу (релігійно-містичне та естетичне) : монографія / М. Г. Мурашкін; Придніпров. держ. акад. буд-ва та архіт. - Д., 2010. - 147 c. - укp.

Розглянуто релігію, містику, естетику та художню діяльність людини як ненаукову основу світу. Увагу приділено таким питанням, як буття релігійно-містичного й естетичного в ненауковій картині світу, наукова картина світу в різноманітності спрямованостей і в зіткненні з науками. Проаналізовано онтологічний, гносеологічний, аксіологічний і соціальний аспекти даної проблематики.

Рассмотрены религия, мистика, эстетика и художественная деятельность человека как ненаучная основа мира. Уделено внимание таким вопросам, как бытие религиозно-мистического и эстетического в ненаучной картине мира, научная картина мира в разнообразии направленностей и в столкновении с науками. Проанализированы онтологический, гносеологический, аксиологический и социальный аспекты данной проблематики.


Індекс рубрикатора НБУВ: Э212.4 + Э429 + Ю225.60 + Ю225.8

Рубрики:

Шифр НБУВ: ВА726999 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
12.

Лютий Т. В. 
Філософсько-антропологічний аналіз "нерозумного" : автореф. дис... д-ра філософ. наук: 09.00.04 / Т. В. Лютий; Ін-т філос. ім. Г.С.Сковороди НАН України. - К., 2009. - 32 c. - укp.

Розвинуто теорію трансформації розуму в його взаємодії з нерозумним як сферою, в якій реалізується ціннісно-смислова багатоманітність способів освоєння світу у процесі людської самореалізації. Дослідження проведено на базі тринарної структури, що складається зі сфер "розумного" та "нерозумного" та медіум-середовища як осередку межових проявів людського буття. Розроблено модель філософсько-антропологічного аналізу багатоманітних проявів нерозумного, у контексті його переходу від когнітивного до екзистенційного виміру. Висвітлено топологію та семантику соціокультурних і антропологічних проявів нерозумного, встановлено їх генезу та динаміку у зв'язку з культурними особливостями з урахуванням альтернативних форм свідомості. Розглянуто смислову та лінгвістичну структуру проявів нерозумного, а також невербальні форми його вираження через осмислення проблеми тілесності. Феномен нерозумного визначено як соціокультурний символ, завдяки якому розкрито значущість життєвих потенцій людини. Досліджено міфологічні, релігійні, соціальні, психологічні, літературні, мистецькі форми нерозумного, актуалізовано смислові, лінгвістичні та невербально-тілесні структури, що втілюють відношення між сферами розумного та нерозумного.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ю216.22 + Ю225.4 + Ю225.6

Рубрики:

Шифр НБУВ: РА364244 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
13.

Гриньова Н. В. 
Таємнознавство в полі культури: генезис, репрезантації, функції : автореф. дис... д-ра філософ. наук : 09.00.04 / Н. В. Гриньова; Харк. нац. пед. ун-т ім. Г.С.Сковороди. - Х., 2009. - 34 c. - укp.

Досліджено проблему таємнознавства у полі культури, актуалізовану сучасними соціокультурними трансформаціями та необхідністю відмовитись від традиційних способів його інтерпретації, а також розглянуто метафізичні основи теорії з урахуванням специфіки та перспектив сучасного філософського дискурсу. На підставі системного, міждисциплінарного, компаративного аналізу теоретично узагальнено та запропоновано нове вирішення цієї проблеми, зміст якого полягає в експлікації та концептуалізації таємнознавства на постнекласичних засадах. Досліжено генезу таємнознавства у полі культури, розкрито його сутнісні характеристики, антропологічні, соціальні, культурні корені та функції, взаємозв'язки з іншими формами духовної культури. Розкрито внутрішні механізми продукування таємнознавства, закони, принципи, постулати, на яких воно базується. Результати дослідження сприяють легітимації таємнознавства як предмета філософського дослідження та відкривають перспективи для його подальшої теоретичної рефлексії - філософсько-культурологічної та міждисциплінарної.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ю216.22 + Ю225.6 + Ю6*671.13 + Ч111.156

Рубрики:

Шифр НБУВ: РА364433 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
14.

Кравчик А. С. 
Системно-параметричний аналіз позанаукового знання : автореф. дис... канд. філософ. наук / А. С. Кравчик; Ін-т філос. ім. Г.С.Сковороди НАН України. - К., 2008. - 18 c. - укp.

Проведено системно-параметричний аналіз сфери позанаукового знання (міфології, релігії й езотерики). Запропоновано класифікацію знання, яка дозволяє розкрити історичну динаміку його розвитку. Наведено характеристику донаукового, класичного наукового та холістичного постнаукового типів знання. Виявлено, що перехід від одного типу до іншого здійснюється згідно з діалектичною тріадою, тобто донаукове знання "знімається" класичним науковим, але на новому рівні його інтенції та принципи (зокрема, принцип "все у всьому") відтворюються у холістичному постнауковому знанні. Із використанням системної методології у вигляді параметричної загальної теорії систем А.І.Уйомова здійснено теоретико-системну експлікацію принципу "все у всьому" та виділено різні види голографізму. Обгрунтовано голографічну теорію цілісності систем і голографічний принцип їх тотожності, розроблено теоретичні засади твен-аналізу як такої логічної операції, що передбачає розгляд структури твенових систем і розкриває природу твеновості як незнання.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ю225.6

Рубрики:

Шифр НБУВ: РА358294 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
15.

Чорноморденко І. В. 
Позанаукові знання та їх культуротворчі функції : автореф. дис... д-ра філос. наук / І. В. Чорноморденко; Київ. нац. ун-т ім. Т.Шевченка. - К., 2008. - 33 c. - укp.

Досліджено діалектику та методологію позанаукових знань та їх культуротвірні функції. Розроблено цілісну концепцію позанаукового знання, за якою обгрунтовано диспозиційність таких знань, їх гуманітарну інтенційованість і символічно-знакову праксеологію. Позанаукові знання існують у двох формах, а саме: суб'єктивно-практичній і символічній об'єктивно-практичній, їх джерелами є не стільки об'єктивно існуючі властивості, а суб'єктивні якості суб'єктів цих знань. Тому позанаукові знання є не дескрипціями предметності, а прискрипціями прикмет, які продукуються їх суб'єктами у формі значення та смислів буття людини у світі. Важливу роль у культуротвірних функціях позанаукових знань відіграє філософія як знання, яке певні дослідження відносить до наукових знань, а також до позанаукових. Обгрунтовано тезу, що філософське знання знаходиться не на порубіжжі з наукою та теологією (Б.Рассел), а на порубіжжі з наукою та позанауковими знаннями. Референтами цього порубіжжя є філософські категорії як людиновимірні рубрикації світу (В.І.Шинкарук, С.Б.Кримський). У процесі культуротворення наукове та позанаукове знання мають багато спільного, основним об'єктом яких є гуманітарні проблеми. Технологічне застосування наукових знань часто спричинює негативні щодо людини наслідки (екологічні, військові), до усвідомлення яких доцільно залучати позанаукові знання як знання, що продукують гуманітарну науку. Останнє є актуальним у перехідні періоди суспільства, зокрема в Україні.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ю225.6 + Ч111.15

Рубрики:

Шифр НБУВ: РА356888 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
16.

Морозов А. Ю. 
До питання про "зачаклування" та "розчаклування" світу / А. Ю. Морозов // Вісн. Нац. авіац. ун-ту. - 2008. - № 2. - С. 134-138. - Бібліогр.: 9 назв. - укp.

Проаналізовано такі поняття як "ірраціональне", "міфологічне", "естетичне", "міфопоезіс", "ініціація".


Індекс рубрикатора НБУВ: Ю225.6

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж70861 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
17.

Гусев В. А. 
Рациональное и иррациональное в постмодернистской литературе: Я. Вишневский, М. Павич, В. Пелевин / В. А. Гусев // Гуманіт. науки. - 2008. - № 2. - С. 139-145. - Библиогр.: 17 назв. - рус.

Розглянуто співвідношення раціонального та ірраціонального у текстах Я. Вишневського, М. Павича та В. Пєлєвіна. Зазначено, що у прозі постмодернізму поєднуються як діонісійська спонтанність, так і спрямування до чітко продуманої гри з читачем, а відтак і до аполлонічного порядку.


Індекс рубрикатора НБУВ: Ю225.4 + Ю225.6 + Ш5(0)941-334

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж23366 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
18.

Богачевська І. В. 
Християнська наративна традиція: філософсько-релігієзнавчий аналіз : Автореф. дис... д-ра філософ. наук / І. В. Богачевська; Київ. нац. ун-т ім. Т.Шевченка. - К., 2007. - 36 c. - укp.

Досліджено природу і функції християнської наративної традиції як феномену універсуму християнської культури. Визначено лінгвістичне релігієзнавство як нову галузь релігієзнавчого знання з певним предметним полем та понятійно-категоріальним апаратом. Подано християнську наративну традицію як ієрархізовану систему текстів, виокремлено її ядерні структури - корпус незмінних сакральних канонічних текстів (Святе Письмо та Священний Переказ) та периферійні (маргінальні) структури (християнська література і фольклор). Доведено зниження рівня сакралізації християнських текстів від центру до периферії наративної системи та центроскерований рух релігійних смислів з периферії до центру системи, що супроводжує сакралізацію та канонізацію текстів і забезпечує відкритість християнської наративної системи, її здатність адаптуватися до "викликів часу".

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Э37-200.212.2 + Э37,182 + Ю225.60 + Ш.в2:Э37

Рубрики:

Шифр НБУВ: РА350736 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
19.

Алексеєнко А. П. 
Місце віри в структурі духовності / А. П. Алексеєнко // Наук. зап. Харк. ун-ту Повітр. сил. Соц. філос., психологія. - 2007. - Вип. 3. - С. 8-15. - Бібліогр.: 16 назв. - укp.

Розглянуто місце віри у структурі духовності. Показано специфіку релігійної віри, її відмінність від віри наукової. Проаналізовано співвідношення та взаємозв'язок релігійної віри та духовності. Розглянуто місце релігійної віри в ірраціональному пізнанні. Розкрито різницю між вірою у живого Бога та іконного. Зазначено, що духовність без релігійної віри реалізується не повною мірою.


Індекс рубрикатора НБУВ: Ю225.6 + Э210.12

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж69887 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
20.

Бродецький О. Є. 
Ірраціональне в теоретичному знанні: антропологічно-ціннісні параметри та гуманітарно-методологічні потенції : автореф. дис... канд. філос. наук / О. Є. Бродецький; Чернів. нац. ун-т ім. Ю.Федьковича. - Чернівці, 2007. - 20 c. - укp.

Виявлено евристичний потенціал ірраціонального у науковому пізнанні, його ціннісні потенції, шляхи актуалізації його методологічних можливостей у сучасному соціально-гуманітарному дискурсі. Розглянуто когнітивний потенціал ірраціонального у контексті відкритої раціональності, що розширює зовнішні та внутрішні межі науки, передбачає плюралізм альтернативних картин світу. Ірраціональний потенціал науки висвітлено через її естетичні виміри (краса як один з критеріїв істинності), інтуїтивні й образно-синтетичні потенції свідомості. Етичні та релігійні ірраціональні потенції знань розглянуто як такі, що уможливлюють моральну координацію спрямованості досліджень та їх соціального застосування. Показано, що розуміння людиновимірності наукового знання як прояву єдності у ньому раціонального й ірраціонального - важливий чинник трансформації сучасних уявлень про науковість у напрямку зближення методологій природознавства та гуманітарних наук, виходу за рамки закритої раціональності, що дозволяє з'ясувати процеси інтеграції в науці, її гуманізації та гуманітаризації, ціннісної зумовленості, а також методологічно синтезувати в єдине ціле суперечливі тенденції розвитку науки та реабілітувати її авторитет як один з найважливіших рушіїв прогресу.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ю225.4 + Ю225.6 + Ю251

Рубрики:

Шифр НБУВ: РА354673 Пошук видання у каталогах НБУВ 
...
 

Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського