Бази даних

Реферативна база даних - результати пошуку

Mozilla Firefox Для швидкої роботи та реалізації всіх функціональних можливостей пошукової системи використовуйте браузер
"Mozilla Firefox"

Вид пошуку
у знайденому
Сортувати знайдені документи за:
авторомназвоюроком видання
Формат представлення знайдених документів:
повнийстислий
 Знайдено в інших БД:Автореферати дисертацій (7)Книжкові видання та компакт-диски (34)
Пошуковий запит: (<.>U=Ю252:Т$<.>)
Загальна кількість знайдених документів : 22
Представлено документи з 1 до 20
...

      
Категорія:    
1.

Шкепу М. А. 
Феноменология истории в трансформациях культуры : Моногр. / М. А. Шкепу; Нац. авиац. ун-т. - К., 2005. - 360 c. - Библиогр.: с. 344-356 - рус.

Освещена проблема феноменологии истории в аспекте трансформации основания логики истории и культуры, субстанциального противоречия феноменологии духа и науки логики, а также антиномичных пределов логического, волевого и чувственного пространства становления человека. В контексте проблемы логических оснований современной дезинтеграции культуры рассмотрены новые аспекты превращенных форм и их современных трансценденций в пространстве взаимоопосредствований противоречий феноменологических явлений культуры.


Індекс рубрикатора НБУВ: Т010.4 + Ю252:ТО

Рубрики:

Шифр НБУВ: ВА666092 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
2.

Кіян О.  
Історіософія Володимира Антоновича / О. Кіян // Філософ. думка. - 2006. - № 3. - С. 108-133. - укp.


Індекс рубрикатора НБУВ: Т1(4УКР)-8 + Ю252:Т + Ю3(4УКР)5/6

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж61798 Пошук видання у каталогах НБУВ 



      
Категорія:    
3.

Сухіна В.  
Філософський аналіз творчої діяльності Д.Багалія / В. Сухіна // Філософ. думка. - 2007. - № 6. - С. 74-84. - укp.


Індекс рубрикатора НБУВ: Ю252:Т + Т1(4УКР)-8

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж61798 Пошук видання у каталогах НБУВ 



      
Категорія:    
4.

Шакун Н. В. 
Переміна парадигми інтерпретації історії в українській філософії XIX ст. : Автореф. дис... канд. філос. наук / Н. В. Шакун; Дніпропетр. нац. ун-т. - Д., 2006. - 16 c. - укp.

Досліджено філософсько-методологічні питання функціонування світоглядного плюралізму в українському суспільстві, а також виявлені інтенції в історії української філософії. Вивчено переміну лінійно-хронологічної парадигми розуміння історії в українській філософії XIX ст. на посткласичну, що проявилось у зміні зосередження уваги вітчизняних мислителів від елементів лінеарної версії історії до використання в оповіді геополітичної, соціологічної й іншої аргументації, що базується на суспільній традиції українського народу та інших європейських народів. З'ясовано специфіку поліцентрично-плюралістичного сприйняття історії в українській філософській думці на рубежі XIX - XX ст.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ю3(4УКР)5 + Ю252:Т + Т010.4

Рубрики:

Шифр НБУВ: РА346767 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
5.

Голошубова А. О. 
Поняття унікального в історико-культурних дослідженнях (методологічний аналіз) : Автореф. дис... канд. філософ. наук : 09.00.02 / А. О. Голошубова; Південноукр. держ. пед. ун-т (м. Одеса) ім. К.Д.Ушинського. - О., 2005. - 19 c. - укp.

Досліджено проблему визначення поняття "унікальність". Здіснено спробу раціонально осмислити унікальність феноменів історико-культурного процесу, означення природи яких частіше обмежувалась інтуїтивно ясним сприйманням, базуючись на аналізі різних концепцій даного процесу, виявленні мовної прагматики поняття "унікальність", аналізі його співвідношень з поняттями, що використовуються як синоніми унікального, розгляді унікального засобами параметричної загальної теорії систем, а також у контексті феноменології. Зазначено, що результати здійсненого методологічного дослідження поняття "унікальність" дозволяють використовувати дане поняття не просто як інтуїтивне ясне, а як термін наукової мови, що має чітку понятійну визначеність.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ю252:Т08 + Ю212.70

Рубрики:

Шифр НБУВ: РА338953 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
6.

Артеменко А. П. 
Проблема історичного факту в сучасній філософії історії : Автореф. дис... канд. філософ. наук: 09.00.03 / А. П. Артеменко; Харк. військ. ун-т. - Х., 2001. - 20 c. - укp.

Обгрунтовано, що рішення проблеми історичного факту є ключовим елементом подолання методологічної кризи філософії історії початку XX ст. Проблема експлікації поняття "історичний факт" пов'язана з ускладненням уявлення про механізм відображення події в мові, тексті, історичному джерелі. Структуру історичного факту експліковано через поняття "раптом" і "тепер". Встановлено, що застосування даних понять у філософському аналізі дає можливість відобразити історію в її мінливості. Розглянуто проблему мінливості форм історичного факту та доведено, що зміна характеристик історичного факту пов'язана з екзистенціюванням людини (спостерігача, учасника подій і реконструктора подій, що знайомиться з історичним повідомленням). Створення теоретичного конструктора "історичний факт" є результатом екзистенційної турботи людини. Визначено спорідненість форм репрезентації історичної реальності в драматичній та історичній оповіді, що базується на конструюючій функції уяви в процесі відтворення специфіки часової мінливості картини подій минулого. Доведено, що трансформація змісту поняття "історичний факт" відображає розвиток і ускладнення технології опису історичної події в тексті. Визначено ставлення до історичного акту як складної різнорівневої та різноспрямованої інформації, схожої з структурою гіпертексту, як специфічну рису нової парадигми історії.


Індекс рубрикатора НБУВ: Ю252:Т08 + Ю6*32 + Т019

Рубрики:

Шифр НБУВ: РА316984 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
7.

Литус І. І. 
Рівні та форми історичного пізнання в контексті постнекласичної науки (філософсько-історичний аспект) : Автореф. дис... канд. філос. наук : 09.00.03 / І. І. Литус; АПН України. Ін-т вищ. освіти. - К., 2005. - 20 c. - укp.

Розроблено концепцію еволюції рівнів і форм історичного пізнання у контексті сучасної постнекласичної науки. Здійснено комплексну характеристику предмету та методів історичного пізнання. Проаналізовано розвиток історичної науки, досліджено зміни рівнів і форм історичного пізнання постнекласичного періоду та на етапі становлення постмодерного (інформаційного) суспільства. Виокремлено передтеоретичний та теоретичний рівні історичного пізнання та розглянуто його основні форми: міф, опис, теологічну інтерпретацію, філософію історії, наукову історіографію. Встановлено їх гносеологічну амбівалентність і взаємодоповнюваність. Доведено, що філософія історії постнекласичного періоду є невід'ємною частиною сучасного історичного пізнання і суттєво впливає на визначення його предмету та методів. Розкрито міждисциплінарний характер предмету постнекласичного історичного пізнання та здійснено його сегментацію.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ю6*32 + Ю252:Т0 + Т010.4

Рубрики:

Шифр НБУВ: РА339503 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
8.

Пилипко Є. В. 
Самоорганізація історичного процесу (методологічний аналіз) : Автореф. дис... канд. філософ. наук : 09.00.03 / Є. В. Пилипко; Харк. військ. ун-т. - Х., 2003. - 17 c. - укp.

Висвітлено проблеми самоорганізації історичного процесу в методологічному аспекті нових наукових синергетичних досягнень. Відзначено, що генезис ідеї самоорганізації історичного процесу має певну традицію в історії класичної та посткласичної філософії. Розкрито вихідні основи соціальної системної організації. Описано специфіку детермінації та самодетермінації соціальних систем. Викладено положення самоорганізації та автономії соціальних новоутворень в процесі їх історичного розвитку. Проаналізовано розподіл за функціональними ознаками зовнішніх та внутрішніх системоутворюючих факторів історії, встановлення їх логічного розшарування. Визначено нові специфічні шляхи розв'язання міжсистемних соціальних конфліктів на базі використання діалогових систем як факторів самоорганізації історії, головні фактори самоорганізації сучасного українського суспільства, принципи перебудови соціальних систем та методи їх реалізації, а також їх зв'язок з прогнозуванням саморозвитку історичних систем державнолокального та цивілізаційноглобального рівнів. Розкрито механізм самоорганізації історичного процесу.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ю6*32 + Ю252:Т + Т010.4

Рубрики:

Шифр НБУВ: РА328125 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
9.

Шкепу М. О. 
Трансформації культури в історичному процесі : Автореф. дис... д-ра філософ. наук / М. О. Шкепу; Київ. нац. ун-т ім. Т.Шевченка. - К., 2006. - 32 c. - укp.

Визначено зміст і напрями практичного розв'язання проблем фундаментальних взаємоопосередкувань логіки історії у становленні ідеальних і практичних імперативів культури. Визначено простір розв'язання даних проблем на підставі використання соціального виміру взаємотрансформацій ідеальної та матеріальної форм культури у контексті подолання дуалізму сутності й трансформації основи історії для обгрунтування принципу культурного саморозвитку людини. Дані рішення одержано на підставі категорійного розкодування становлення, цивілізаційних і соціокультурних опосередкувань сходження всезагального до теоретичної форми розвитку, подолання феномену перетворених і спустошених форм у вимірах естетики потворного, теоретичних хвороб духу, логічної замкненості становлення. Розкрито субстанційну природу моністичної основи історії та її імперативи у контексті взаємотрансформації культур і встановлення культурної дійсності історії.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ю252:Т + Т3(0)0-7

Рубрики:

Шифр НБУВ: РА346282 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
10.

Шильман М. Є. 
Історична ритміка: філософсько-методологічний аспект : Автореф. дис... канд. філософ. наук : 09.00.03 / М. Є. Шильман; Харк. нац. ун-т ім. В.Н.Каразіна. - Х., 2005. - 17 c. - укp.

Виявлено, що конституція історичного поля опосередкована до-концептуальним полем становлення минулого і являє собою складну ритмічну пульсацію - минуле як віртуальну річ. Визначено роль концептів, які накладаються на ритмічний лабіринт віртуального минулого - операторів спільності та встановлюють метрику фактичної основи історичного поля, чим визначають середовище історичного минулого. Розкрито механізм поетизації історичних даних як завершальний акт конституювання історичного поля, який полягає у підведенні ритмів історичних джерел під ритмічну фігуру тропа як під категорію. Запропоновано тезу, що суттю створення метафоричного історичного дискурсу є підпорядкування текстури історичного поля, аналогічної структурі ідеї минулого, - ритму нормативного сюжету, що обумовлює прийнятність створюваної історії як наратива. Обгрунтовано можливість передачі констатувальним історичним дискурсом ритму безлічі висловлень про минуле без надання цій безлічі художньої цілісності.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ю252:ТО + Ю6*32 + Т019.1

Рубрики:

Шифр НБУВ: РА339460 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
11.

Канівець Б. А. 
Концепт "Виклик-і-Відповідь" у філософії історії А. Тойнбі: історико-філософський аспект : автореф. дис. ... канд. філос. наук : 09.00.05 / Б. А. Канівець; Київ. нац. ун-т ім. Т. Шевченка. - К., 2011. - 20 c. - укp.

Досліджено історико-філософський зміст концепту "виклик-і-відповідь" А. Тойнбі. Проаналізовано філософські засади даного концепту, у зв'язку з чим виявлено два змістовні рівні понять "виклик" і "відповідь": емпіричний, де вони постають як історичні факти та концептуальний, коли вони є методологічною базою дослідження історичної дійсності у філософії історії англійського мислителя. На основі аналізу трансформації понять "виклик" і "відповідь" в закон "виклику-і-відповіді" обгрунтовано парадигмально-категоріальний характер даних понять. Розкрито процес "відходу-і-повернення" як найбільш ефективний спосіб формування та надання "відповіді" на певний "виклик", що сприяє набуттю історичним розвитком альтернативності та поліваріантності. Доведено, що дія концепту "виклику-і-відповіді" є необхідною умовою існування свободи історичного вибору, тому що дія "виклику" формує низку альтернатив і варіантів з поміж яких можна здійснити вибір, а "відповідь" є самим актом історичного вибору.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ю252:Т0 + Т010.4

Рубрики:

Шифр НБУВ: РА380396 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
12.

Немчинов І.  
Оповідальна ідентичність. Джерела російського великого історичного наративу : монографія / І. Немчинов. - К. : НПУ ім. М.П.Драгоманова, 2010. - 372 c. - Бібліогр.: 357 назв. - укp.

Проаналізовано джерела російського великого історичного наративу (РВІН) у контексті встановлення "оповідальної ідентичності", зокрема, середньовічних текстів, а також творів російських істориків доби Просвітництва та початку ХІХ ст., які склали ядро російської філософії історії. Висвітлено "Київську спадщину" як фундамент РВІН, роль ідеї самодержавної влади у РВІН.

Проанализированы источники русского большого исторического нарратива (РБИН) в контексте установления "повествовательной идентичности", в частности, средневековых текстов, а также произведений русских историков эпохи Просветительства и начала ХІХ ст., составивших ядро русской философии истории. Освещены "Киевское наследие" как фундамент РБИН, раль идеи самодержавной власти в РБИН.


Індекс рубрикатора НБУВ: Ю252:Т0 + Т010.4

Рубрики:

Шифр НБУВ: ВА730409 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
13.

Полевой Н. А. 
Прогнозирование смены парадигм исторического познания: поиск метода : монография / Н. А. Полевой. - О. : Феникс, 2010. - 167 c. - Библиогр.: с. 162-165 - рус.

Освещен опыт проведения исследования, посвященного поиску методов прогнозирования смены парадигм исторического познания. Описана последовательность постановки и проверки соответствующих исследовательских гипотез. Проанализированы возможности и пределы использования различных методов формализации и имитационного моделирования для выявления верифицируемых законов и закономерностей смены парадигмы исторического познания.


Індекс рубрикатора НБУВ: Ю252:Т0 + Ю6*32 + Т010.4

Рубрики:

Шифр НБУВ: ВА738532 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
14.

Каганов Ю. О. 
Історична компаративістика крізь призму філософсько-методологічного погляду / Ю. О. Каганов // Наук. пр. іст. ф-ту Запоріз. нац. ун-ту. - 2010. - Вип. 29. - С. 250-258. - Бібліогр.: 28 назв. - укp.

Розкрито філософські засади компаративного підходу, охарактеризовано його епістемологічні особливості. Акцентовано увагу на методологічному арсеналі історичної компаративістики, функціях та правилах її застосування у науковому аналізі. Наголошено на вагомості дотримання теоретико-методологічних вимог для коректності проведення порівнянь в історичних дослідженнях.


Індекс рубрикатора НБУВ: Ю252:Т0

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж69253 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
15.

Shkepu M. 
Inversation of semantics and semantics of inversation in the "Logos" of modern history / M. Shkepu // Вісн. Київ. нац. торг.-екон. ун-ту. - 2012. - № 6. - С. 114-124. - Бібліогр.: 10 назв. - англ.

The problem of real and proper in dialectics and metaphysics, transformations of history basis in its classical, non-classical and contemporary dimensions have been considered. Principles of resolving contradictions of abstract universality and alienated material mode of creation of modern history in terms of the creation of foundations of possible coincidence of measure of human and measure of history have been justified.


Індекс рубрикатора НБУВ: Т010.4 + Ю252:Т0

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж16143 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
16.

Горенко О. М. 
Український метанаратив в епоху пропаганди / О. М. Горенко // Укр. іст. журн.. - 2014. - № 2. - С. 4-21. - укp.

Розглянуто концептуальні й понятійно-термінологічні особливості метанаративу як методу. Акцентовано необхідність посилення комунікативного потенціалу українського гранд-наративу.


Індекс рубрикатора НБУВ: Ю252:Т08 + Т010.4 + Ш401.13

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж27630 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
17.

Тіменик З. І. 
Історична пам'ять у контексті філософорелігійних ідей і "музеєзація" буття: методологічні спостереження / З. І. Тіменик // Hist. and Cultural Studies. - 2014. - 1, № 1. - С. 95-100. - Бібліогр.: 11 назв. - укp.

На підставі спадщини українських філософів 30-х років XIX - 50-х років XX ст. уперше розкрито особливості контактувань складових елементів назви статті під час аналізу ідеї Бога та системи Його наймень у зв'язках з ідеєю істинності та повноти (між)релігійних комунікацій. Утверджено тезу про неминучу гармонізацію раціонального та ірраціонального, якщо настають сприятливі історичні обставини. У комплексі названих процесів осмислено "музеєзація" буття.


Індекс рубрикатора НБУВ: Т010.4 + Ю215 + Ю252:Т

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
18.

Матюхіна О. А. 
Вплив козацького етносу на філософію Г. Сковороди / О. А. Матюхіна // Вісн. Нац. авіац. ун-ту. - 2014. - № 2. - С. 43-47. - Бібліогр.: 11 назв. - укp.

Досліджено вплив козацького етосу на філософію Г. Сковороди. Норми рицарського етосу, характерні для козацтва, стали основою світогляду Г. Сковороди, здійснили величезний вплив на його антропологічні погляди. Козацький етос, на цінностях якого виховувався Г. Сковорода, надав йому тот зразок, еталон, який він пізніше осмислив і розвинув у своїй філософії. Постійна робота над собою, максимальна реалізація своїх талантів, сил у земному житті, усвідомлення власної гідності і характерні риси козацького етосу, його нормативні вимоги. Філософ поєднав козацький етос із просвітницьким баченням людини, закладених у неї можливостей і поклав в основу свого ідеалу "духовної людини". Якщо козацький етос підтримував волелюбний дух українського народу, стимулював постійну боротьбу за волю, то сковородинський етос є дієвим для людей як фізичної, так і розумової праці. Антропологія і, ширше, вся філософія Г. Сковороди виступає як філософська рефлексія козацтва в особі його представника над своїм життєвим ідеалом.


Індекс рубрикатора НБУВ: Ю3(4УКР)46-8 + Ю252:Т + Т52(45=УКР3А/Я)

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж70861 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
19.

Петров В. П. 
Наш час, як він є (з приводу статті Нормана Казнса "Несучасність сучасної людини". The Saturday Review of Literature. New York. Neue Auslese V. 1946) / В. П. Петров // Укр. іст. журн.. - 2015. - № 3. - С. 194-211. - укp.

В історико-філософському есе В. Петрова запропоновано культурницьке осягнення повоєнного часу у світлі теорії "історичних епох". Запропоновано думку про дисконтинуїтет і поліваріантність буття з соціальної, культурної та антропологічної перспектив, зокрема, акцентовано увагу на кардинальних розривах між цивілізаційними/технологічними досягненнями та світоглядними засадами, морально-етичними настановами історичної людини в різні епохи минувшини та проектованого майбуття.


Індекс рубрикатора НБУВ: Т010.31 + Ю252:Т

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж27630 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
20.

Захарчук О. І. 
Суспільно-історичні форми рабства: зміст та особливості прояву : автореф. дис. ... канд. філос. наук : 09.00.03 / О. І. Захарчук; Київ. нац. ун-т ім. Т. Шевченка. - Київ, 2017. - 18 c. - укp.

Концептуалізовано рабство як суспільно-історичний феномен у контексті визначення його особливостей в умовах сучасних суспільств. Розглянуто наукові підходи до розуміння рабства та виділено такі форми рабства: класична, некласична, постнекласична. Наголошено, що класична та некласична форми мають економічне підгрунтя, тоді як постнекласичне (постіндустріальне рабство) - є результатом науково-технічних перетворень у галузі постіндустріального виробництва. Наголошено, що у постіндустріальному суспільстві з'являються нові способи залежності, що пов'язано із розвитком інформаційних технологій та зміцненням економічної ролі кредитно-банківського та віртуально-фіктивного капіталу, що проявляється у фізичній залежності, яка нівелюється психологічною, а виробнича - кредитною та споживацтвом. Встановлено гедоністичний характер постнекласичного рабства, яке залишається, головним чином, економічно детермінованим феноменом. Наголошено, що практики рабства притаманні й українським суспільним реаліям, до яких дотичні усі різновиди залежності, зумовлені економічними чинниками , насамперед техногенно-інформаційного розвитку постсучасного виробництва.


Індекс рубрикатора НБУВ: Ю252:Т

Рубрики:

Шифр НБУВ: РА428935 Пошук видання у каталогах НБУВ 
...
 

Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського