Бази даних

Реферативна база даних - результати пошуку

Mozilla Firefox Для швидкої роботи та реалізації всіх функціональних можливостей пошукової системи використовуйте браузер
"Mozilla Firefox"

Вид пошуку
у знайденому
Формат представлення знайдених документів:
повнийстислий
 Знайдено в інших БД:Віртуальна довідка (2)Наукова електронна бібліотека (21)Автореферати дисертацій (194)Книжкові видання та компакт-диски (382)Журнали та продовжувані видання (12)
Пошуковий запит: (<.>K=ЕТНОКУЛЬТУР$<.>)
Загальна кількість знайдених документів : 1238
Представлено документи з 1 до 20
...

      
Категорія:    
1.

Актуальні проблеми слов'янської філології : Міжвуз. зб. наук. ст.: "Лінгвістика і літературознавство" / ред.: Л. П. Іванова; Ін-т л-ри ім. Т.Г.Шевченка НАН України. - К. : Знання, 1999. - 124 c. - укp.

Розглянуто актуальні проблеми сучасного мовознавства і літературознавства, зокрема, у сфері лінгвістики ряд робіт присвячено факторам (мовна особистість, мова художньої літератури, писемна традиція, культура, політичні обставини, фольклор, релігія), які впливають на становлення функціонально-стилістичної системи літературних мов. Проаналізовано композиційно-семантичні і структурні особливості епіграфічного мовлення українських письменників ХІХ-ХХ ст. (Г.Сковороди, М.Некрасова, С.Черкасенка, К.Гриневичевої, Є.Плужника, О.Лятуринської), а також в етнокультурному аспекті подаються коментарі про назви одягу, їжі, напоїв, ужитих І.П.Котляревським у поемі "Енеїда". Досліджено семантичні зміни у структурі лексичних одиниць, процес запозичення слів з російської та англійської мов у зв'язку зі змінами у їх семантичній структурі; надано семантико-зіставну характеристику деяких фразеологізмів французької, німецької, російської та української мов, виявленням національної специфіки. Особливу увагу приділено питанням методики викладання української мови. Детально висвітлено проблему структурно-семантичної класифікації складнопідрядних речень та виявлено розбіжності під час її розгляду за вузівськими підручниками. Розкрито шляхи здійснення естетичного впливу на школярів засобами української мови та вдосконалення зв'язного мовлення майбутніх учителів початкових класів. Вивчено побутову лексику літописів Самовидця, Г.Граб'янки, С.Величка у курсі історії української літературної мови.


Індекс рубрикатора НБУВ: Ш041 я43

Рубрики:

Шифр НБУВ: ВА592585 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
2.

Актуальні філософські та культурологічні проблеми сучасності : Зб. наук. пр. / ред.: М. М. Бровко, О. Г. Шутов; Київ. держ. лінгв. ун-т. - К. : ТОВ "Міжнар. фін. агенція", 1998. - 158 c. - укp.

Досліджуються філософські аспекти соціального буття людини, її самореалізації, широке коло проблем, що торкаються становлення форм соціальності, етнокультурних, морально-етичних та культурно-естетичних вимірів взаємозв'язку індивіда і соціуму. Значна увага приділяється когнітивним, семантичним та символічним аспектам логіко-філософських форм рефлексії. Розглядається естетична теорія, її модифікації при аналізі естетичного відношення, естетичного предмета, свідомих та несвідомих компонентів, поліваріативного освоєння духовності людини.


Індекс рубрикатора НБУВ: Ю3 я43 + Ч111.1 я43

Рубрики:

Шифр НБУВ: ВА585710 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
3.

Благовісник праці : Наук. зб. на пошану акад. Миколи Мушинки / Міжнар. асоц. україністів. - Ужгород; Пряшів, 1998. - 437 с. - укp.

Вивчається внесок Миколи Мушинки у дослідження проблем етнічної історії українців та діяльність москвофілів-русинів на північній Лемківщині в XIX - на початку XX ст. Висвітлюються питання функціонування наукового центру музичного карпатознавства і початки культу книгозбереження на Закарпатті: від монастирських осередків до перших світських бібліотек. Велика увага приділяється етапам формування західноукраїнської модерної поезії та поглядам М.Грушевського про місце казкового епосу в етнокультурному процесі українського народу. Аналізується діяльність Кирило-Мефодіївського товариства в українському національно-визвольному русі. Містяться дані про церковно-офіційну писемність карпато-русинів (Листи єпископа М.М.Ольшавського) тощо.


Індекс рубрикатора НБУВ: Ч21 я434

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж68838 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
4.

Депортовані кримські татари, болгари, вірмени, греки, німці : Зб. док. Автоном. Республіки Крим (1989 - 1999) / упоряд.: Ю. Білуха; Держ. ком. України у справах національностей та міграції. - К. : Абрис, 1999. - 416 c. - укp.

Подано близько 200 документів і матеріалів про заходи, здійснені у 1989 - 1999 рр. представницькими й виконавчими органами влади Автономної Республіки Крим з метою повернення, облаштування й відновлення прав у минулому депортованих кримських татар, болгар, вірмен, греків і німців. Висвітлено діяльність органів влади й управління автономії щодо розв'язання політично-правових, соціально-економічних та етнокультурних проблем репатріантів.


Індекс рубрикатора НБУВ: Т3(4УКР-6КРМ)64,01 + Х809(4УКР-6КРМ)341-3

Рубрики:

Шифр НБУВ: ВА597647 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
5.

Етногенез та етнічна історія населення Українських Карпат : У 4 т. Т. 1. Археологія та антропологія / ред.: С. Павлюк; Ін-т народознав. НАН України. - Л., 1999. - 608 c. - Бібліогр.: с. 575-604. - укp.

Вперше зроблено науково системну спробу розкрити складні динамічні процеси, які відбувались в етнокультурному масиві Українських Карпат впродовж кількох тисячоліть їх створення. Спростовано багато псевдонаукових версій походження населення у даному краї, зокрема, про так звану волоську колонізацію та вагому участь у цьому польського етносу. На основі численних археологічних та антропологічних даних доведено, що Східнокарпатський регіон у IX і наступних століттях, як і в попередню епоху, був заселений слов'янським (українським) етносом. Наведено антропологічні особливості українського народу, зокрема, результати антропометричних дослідів українського населення Галичини, Буковини й Угорщини.


Індекс рубрикатора НБУВ: Т4(237УКР3,1) + Е715.9(=411.4),021

Рубрики:

Шифр НБУВ: В343156 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
6.

Етнокультура Волинського Полісся і чорнобильська трагедія. Вип. 3. Зарічненський район Рівненської області / ред.: О. А. Галич; Іст.-культурол. експедиція. - Рівне , 1998. - 324 c. - укp.

Роботу присвячено історії, народній культурі і мистецтву Зарічненського району Рівненщини, потерпілому від наслідків аварії на Чорнобильській АЕС. Представлено матеріали дослідження вчених, викладачів вузів, краєзнавців, музеєзнавців, мистецтвознавців, етнографів, фольклористів, письменників про екологію природи та духовності цього самобутнього краю. Розглядаються мова, топоніміка, археологія, антропологія регіону, особливості його фольклору.


Індекс рубрикатора НБУВ: Т52(23=УКР7,311)я43 + Ш3(2=1Ук)-699 + Щ103(4УКР)-69 Рівненщина + Щ313(4УКР)0-69 Рівненщина

Рубрики:

Шифр НБУВ: В341802 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
7.

Етнокультурні процеси в Південно-Східній Європі в І тисячолітті н. е. : Зб. наук. пр. / ред.: Р. В. Терпиловський; НАН України. Ін-т археол. - К.; Л. : РАС, 1999. - 329 c. - укp.

Висвітлено питання археології, історії та культури східних слов'ян. Наведено нові дані про старожитності ранніх слов'ян, розглянуто важливі проблеми соціально-економічного розвитку слов'ян, їх взаємовідносини з сусідніми племенами, передумови виникнення державності в давньоруський час на Україні. Детально розглянуто історичну географію східнослов'янських племен між Саном та Дніпром за даними городищ VIII - X ст., питання про перебування кельтів в Україні, про час появи печенігів на території України, про своєрідне та спільне в зарубинецькій та поянешті-лукашівській культурах, поселення III - IV ст. у Розточчі, формування культури типу Луки Райковецької у Середньому Подніпров'ї, три періоди розвитку історичної топографії давнього Галича тощо.


Індекс рубрикатора НБУВ: Т4(237УКР)4 я434 + Т4 г(237УКР)д Баран В. + Т3(4УКР)41 я434

Рубрики:

Шифр НБУВ: ВА604124 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
8.

Антонюк В. Г. 
Етномузикологічні чинники навчання співу / В. Г. Антонюк; Київ. нац. ун-т культури і мистецтв. - К. : Укр. ідея, 1999. - 24 c. - Бібліогр.: 24 назв. - укp. - рус.

Вивчається комплекс етномузикологічних чинників творчо-педагогічного впливу на формування співацької індивідуальності, який увібрав у себе засади фонопсихолінгвістичної системи навчання співу й становить своєрідну етнокультурну модальність інтеракції, до складу якої входять мовна і немовна структури, а також - явище мистецької психічної енергії, розглядаються у якості психолінгвістичних семантичних одиниць, важливих для вироблення індивідуальної емоційної інграми, якою характеризується індивідуальний виконавський стиль носіїв семантичних рис національної культури.


Індекс рубрикатора НБУВ: Щ314.3-7р(4УКР)-2

Рубрики:

Шифр НБУВ: Р86324 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
9.

Кононов І. Ф. 
Етнос. Цінності. Комунікація : Донбас в етнокультурних координатах України / І. Ф. Кононов; Луган. держ. пед. ун-т ім. Т.Шевченка. - Луганськ : Альма-матер, 2000. - 494 c. - укp.

Монографію присвячено соціологічному аналізу етнотериторіальної спільноти Донбасу в контексті етнічної структури України. Запропоновано нове розуміння етносу, його морфології та атрибутивних рис. Значну увагу приділено регіональним та етнотериторіальним спільнотам, історично-стадіальним типам етнічних спільнот, а також етнокультурній самосвідомості мешканців Луганщини. Окремі розділи присвячено еволюції ціннісного компонента масової свідомості населення нашої країни, зокрема, загостренню суперечностей між ціннісним ідеалом та ціннісними орієнтирами повсякденного життя у 70-ті та 80-ті рр. ХХ ст.


Індекс рубрикатора НБУВ: С5*425*4(4УКР) + Т52(23=УКР7,5)

Рубрики:

Шифр НБУВ: ВА600488 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
10.

Етнічна історія народів Європи : Зб. наук. пр. Вип. 4 / ред.: В. К. Борисенко; Київ. нац. ун-т ім. Т.Шевченка. - К. : УНІСЕРВ, 2000. - 123 с. - рус.

Висвітлено сучасні міжнаціональні українсько-єврейські відносини, правовий статус етнічних меншин України, питання протогенезу та етнокультурного відродження греків України. Розглянуто етнографічні аспекти творчості Тараса Шевченка, наукову спадщину Павла Чубинського, просвітницьку діяльність родини Терещенків в Україні, уявлення В.Липинського про природу нації в контексті європейської правої політичної думки тощо.


Індекс рубрикатора НБУВ: Т51(4)я5 + Т3(4Укр=9)я5

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж70494 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
11.

Рудницька Т. М. 
Етнічні спільноти України: тенденції соціальних змін / Т. М. Рудницька; НАН України. Ін-т соціол. - К., 1998. - 170 c. - укp.

Викладено результати теоретичної розробки та практичного застосування концепції соціальної динаміки з метою вивчення тенденцій і темпів соціальних змін, притаманних українському етносові, а також найчисельнішим етнічним групам України в другій половині ХХ століття. На основі аналізу значної кількості історичних джерел, широкого масиву статистичних даних і репрезентативних соціологічних обстежень визначено вплив етноісторичних, етнодемографічних та етнокультурних властивостей на сукупний трудовий потенціал етнічних спільнот України. У центрі уваги автора - етнічні особливості трудової зайнятості, зокрема, професійна, кваліфікаційна та галузева структура трудоактивного населення України, а також кожної з семи найкрупніших етнічних спільнот країни: починаючи з титульного етносу - українців і закінчуючи болгарською етнічною меншиною. Застосування методологічних принципів концепції національно-пропорційного представництва дозволило визначити статусні позиції означених спільнот у соціально-професійній сфері українського суспільства.


Індекс рубрикатора НБУВ: С5*425(4УКР)

Рубрики:

Шифр НБУВ: ВА585678 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
12.

Рудницька Т. М. 
Етнічні спільноти України: тенденції соціальних змін / Т. М. Рудницька; НАН України. Ін-т соціол. - К., 1998. - 175 c. - Бібліогр.: 194 назв. - укp.

Викладено результати теоретичної розробки і практичного застосування концепції соціальної динаміки з метою вивчення тенденцій і темпів соціальних змін, притаманних українському етносу, а також найчисельнішим етнічним групам України в другій половині ХХ ст. На підставі аналізу значної кількості історичних джерел, широкого масиву статистичних даних і репрезентованих соціологічних обстежень визначено вплив етноісторичних, етнодемографічних та етнокультурних властивостей на соціокультурний і трудовий потенціал етнічних спільнот України. У центрі уваги автора - етнічні особливості та динаміка мовної компетенції, освітнього рівня і трудової зайнятості основних за чисельністю етнічних спільнот країни. Розглянуто професійну, кваліфікаційну і галузеву структуру працеактивного населення України, а також кожної з семи найбільших етнічних спільнот: починаючи з титульного етносу - українців і завершуючи болгарською етнічною меншиною. Застосування методологічних принципів концепції національно-пропорційного представництва дало змогу визначити статусні позиції означених спільнот у соціально-професійній сфері українського суспільства.


Індекс рубрикатора НБУВ: С5*425(4УКР)

Рубрики:

Шифр НБУВ: ВА589693 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
13.

Збірник наукових праць Інституту психології ім. Г.С.Костюка АПН України. Проблеми загальної та педагогічної психології. Т. ІІІ, ч. 3 / ред.: С. Д. Максименко. - К., 2001. - 255 с. - укp.

Викладено деякі теоретико-методологічні та експериментально-описові засади дизайну експериментів у галузі шлюбного клірінгу. Розглянуто питання еволюції громадянської спрямованості особистості у сучасній родині. Визначено деякі аспекти взаємодії сім'ї та школи у процесі професійного становлення особистості. Проведено експериментальні дослідження процесу та засобів подолання міжособистісного конфлікту. Розкрито соціально-психологічні фактори конфліктів у сім'ї. Відображено етнокультурні проблеми адаптивності у шлюбі. Наведено психолого-конфліктологічну модель діагностики та корекції подружніх стосунків. Описано шлюбно-родинні стосунки у народній творчості українського етносу. Вивчено сучасний міжнародний досвід надання психологічної допомоги жертвам фізичного та сексуального насильства в сім'ї.


Індекс рубрикатора НБУВ: Ю9я54(4Укр)1

Шифр НБУВ: Ж70434 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
14.

Данілкин О.  
Культура циган України: минуле і сучасність : За матеріалами єдиної в Україні держ. циган. колекції, зібраної авт. кн. (м. Біла Церква) / О. Данілкин; ред.: О. Пазенко. - К., 2001. - 77 c. - укp.

Досліджено розвиток культури циган в Україні. Детально розглянуто соціально-економічні, етнокультурні та етносоціальні причини циганської кочівлі та її вплив на формування кастовості. Вивчено особливості предметів циганського побуту, одягу, творів малярства, музики та театрального мистецтва.


Індекс рубрикатора НБУВ: Т52(9=ЦИГ) + Т3(4УКР=9Ц) + Щ03(4УКР=ЦИГ) л61

Рубрики:

Шифр НБУВ: ВА608664 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
15.

Луганщина: етнокультурний вимір / ред.: О. А. Галич, І. Ф. Кононов; Луган. обл. краєзн. музей. - Луганськ : Аьма матер, 2001. - 360 c. - укp.

Наведено сучасні етнокультурні та демографічні характеристики Луганщини. Розкрито етнічну структуру населення другої половини ХХ ст. Проаналізовано демографічну ситуацію в Україні. Висвітлено етнічну історію Луганщини. Досліджено етнографічну семіотику, ономастику та фразеологію краю, його етнокультурну специфіку.


Індекс рубрикатора НБУВ: Т52(23=УКР7,5)

Рубрики:

Шифр НБУВ: ВА606550 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
16.

Чмелик Р. П. 
Мала українська селянська сім'я другої половини ХІХ - початку ХХ ст. (структура і функції) / Р. П. Чмелик; ред.: М. Горбаль. - Л. : Ін-т народознав. НАН України, 1999. - 142 c. - укp.

Досліджено структуру і функції малої української селянської сім'ї другої половини XIX - початку XX ст. як основного етнокультурного осередку відтворення нації. Висвітлено питання її генези та еволюції, визначено особливості та специфічні риси даного типу організації шлюбно-сімейних відносин у порівнянні зі складнішими. Розкрито вагоме місце релігії та християнських морально-етичних засад у щоденному житті родини.


Індекс рубрикатора НБУВ: Т52(23=УКР)-519 + Т595.193 + Т3(4УКР)52-7

Рубрики:

Шифр НБУВ: ВА595873 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
17.

Якубова Л. Д. 
Маріупольські греки (етнічна історія): 1778 р. - початок 30-х років ХХ ст. / Л. Д. Якубова; НАН України. Ін-т історії України. - К., 1999. - 331 c. - укp.

Досліджено історію приазовських греків з часів утворення маріупольської грецької громади 1778 р. до початку 30-х рр. ХХ ст. Розкрито причини і обставини переселення християн Криму до Приазов'я; соціально-економічні та культурні умови існування громади у Грецькому автономному окрузі. Охарактеризовано етнокультурну специфіку маріупольської громади та основний зміст національного питання в ній у дорадянську добу, в період революційних подій 1917 р. і протягом громадянської війни в Україні. Проаналізовано господарське, громадське та культурне життя маріупольських греків за радянських часів, розкрито політику українського радянського уряду щодо грецької меншини. Окреслено етнокультурні проблеми меншини та наслідки політики коренізації в її середовищі. Визначено основні етапи історії маріупольських греків в Україні та перспективи даної самобутньої етнічної спільноти.


Індекс рубрикатора НБУВ: Т3(4УКР=9ГРЕ) + Т52(23=УКР6 А/Я)

Рубрики:

Шифр НБУВ: ВА594559 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
18.

Матеріали регіональної студентської науково-теоретичної конференції "Україна на шляху оновлення і незалежності", присвяченої 10-річчю відродження Української державності, Харків, 15 - 16 трав. 2001 р. / ред.: Л. Л. Товажнянський; Нац. техн. ун-т "Харк. політехн. ін-т", "Україна на шляху оновлення і незалежності", регіональна студентська науково-теоретична конференція, присвячена 10-річчю відродження Української державності (2001; Харків). - Х., 2001. - 404 c. - укp.

Висвітлено історіографію та історію становлення української державності. Вивчено питання формування патріотичного напрямку в гуманістичній українській історіографії XVI - XVII ст. Розглянуто історичні передумови державотворення в Україні. Проаналізовано особливості формування української державності та суспільства в середині XVII ст. Охарактеризовано зовнішню політику Богдана Хмельницького в контексті міжнародних відносин суверенної української держави. Відображено історичний шлях до незалежності української держави. Досліджено проблеми соціально-політичного розвитку країни на сучасному етапі. Описано нове бачення реформи розвитку України. Наведено концепції ринкової трансформації економіки. Вивчено філософську думку в Україні та проблеми її розвитку на сучасному етапі. Особливу увагу приділено етнокультурним процесам в Україні, їх регіональним особливостям, релігійному життю та стосункам держави і церкви. Визначено правові аспекти демократизації українського суспільства. Розкрито деякі аспекти національно мовної проблеми в Україні з урахуванням особливостей формування менталітету української нації.


Індекс рубрикатора НБУВ: Х8(4УКР) я431 + Х.р(4УКР)3-62 я431 + Т3(4УКР)64 я431

Рубрики:

Шифр НБУВ: ВА602744 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
19.

Кожолянко Г. К. 
Народознавство Буковини. Громадський і сімейний побут : Навч. посіб. / Г. К. Кожолянко; Чернів. держ. ун-т ім. Ю.Федьковича. - Чернівці : Рута, 1998. - 111 c. - Бібліогр.: 70 назв. - укp.

Наведено історичні відомості щодо формування етнокультурних спільностей на території Буковини, показана динаміка зростання і падіння чисельності населення Буковини в кінці XVIII - середині ХІХ ст., розкриваються їх причини і наслідки. Охарактеризовано національний склад Буковини з 1930 до 1989 рр. Розглянуто общинні відносини в буковинському селі, громадський та сімейний побут. Велика увага приділена опису сімейно-побутової обрядовості, зокрема, весільного обряду, показано його особливості в залежності від різних територіальних зон Буковини.


Індекс рубрикатора НБУВ: Т52(23=УКР74ЧЕРН)-52 я7 + Т3(4УКР337)0-7 я7 + Ш3(2=1Ук)-633

Рубрики:

Шифр НБУВ: ВА588059 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
20.

Наукові записки: Соціально-гуманітарні дисципліни : Вип. "Культурологія" / ред.: М. І. Шкіль; Нац. пед. ун-т ім. М.Драгоманова. - К. : ТОВ "Міжнар. фін. агенція", 1998. - 93 c. - укp.

Розглядаються актуальні проблеми сучасної культурології в різних аспектах: історичному (козацькі військові формування у володіннях російської імперії), етнологічному (етнокультурні парадигми в системі національного сприйняття), філологічному, педагогічному (українська національна школа в світовому та вітчизняному контексті). Підводяться підсумки експериментальних досліджень.


Індекс рубрикатора НБУВ: С.я43(4УКР)

Рубрики:

Шифр НБУВ: ВА585972 Пошук видання у каталогах НБУВ 
...
 

Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського