Бази даних

Наукова електронна бібліотека - результати пошуку

Mozilla Firefox Для швидкої роботи та реалізації всіх функціональних можливостей пошукової системи використовуйте браузер
"Mozilla Firefox"

Вид пошуку
у знайденому
Сортувати знайдені документи за:
авторомназвоюроком видання
Формат представлення знайдених документів:
повнийстислий
 Знайдено в інших БД:Віртуальна довідка (34)Тематичний інтернет-навігатор (8)Автореферати дисертацій (1056)Реферативна база даних (5583)Книжкові видання та компакт-диски (2084)Журнали та продовжувані видання (139)
Пошуковий запит: (<.>K=ГРАНІ$<.>+<.>K=ФІЛОСОФІЇ$<.>)
Загальна кількість знайдених документів : 258
Представлено документи з 1 до 20
...

   Тип видання:   зб. статей   
1.


Записки Императорскаго Новороссійскаго университета [Електронний ресурс] : в 113 т.. - О. : Новороссийский ун-т, 1867-1913

Рубрики:

Географічні рубрики:


 Джерело інформації

  Повний текст доступний у читальних залах НБУВ

Т. 1. - 1867. - 156 с.

Т. 11. - 1873. - 346 с.

Т. 12. - 1874. - 234 с.

Т. 23. - 1877. - С. 231-258

Т. 31. - 1880. - С. 293-331

Т. 37. - 1883. - 62 с.

Т. 46. - 1888. - С. 73-160

Вып. 1 : Историко-филологический факультет. - 1909. - 438 с.


– наук.–інформаційне вид. Новорос. ун–ту (Одеса). Публікувалися протягом 1867–1913, вийшло 113 т. Друкувалися результати досліджень з математики, фізики, хімії, геології, географії, біології, медицини, археології, історії, економіки, статистики, правознавства, філософії, психології, філології, мистецтвознавства. В т. 1–5 – винятково наук. праці, окремі дослідження та переклади. Від 6–го т. друкувалися протоколи засідань ученої ради ун–ту. Щороку виходило кілька томів. До 1909 побачили світ 112 т. Од 1909 почали видаватися праці окремих ф–тів: історико–філол. – 14 вип. (1909–18), фіз.–мат. – 12 (1910–19), мед. – 9 (1909–19), юрид. – 15 (1909–17), а також 9 випусків офіц. від. (1909–17).



Кл.слова:
стаття -- наказ -- доповідь

   Тип видання:   наукове видання   
2.

Вебер, А.
История европейской философии [Електронний ресурс] : пер. с фр. / А. Вебер. - К. : Типография Е.Я. Федорова, 1882. - 408 с.

Рубрики:

Географічні рубрики:

  Повний текст доступний у читальних залах НБУВ


Вниманию читателя предлагается книга французского философа Альфреда Вебера, в свое время имевшая популярность в России как учебное пособие по истории европейской философии и как руководство при первоначальном знакомстве с философией. Автор описывает становление и развитие философии --- начиная с мыслителей Древней Греции и заканчивая философами Европы Нового времени, от Джордано Бруно до Огюста Конта. При этом А. Вебер показывает, что все философские системы касались одних и тех же вопросов, и их различие зависит не от произвола философов, а от естественного различия точек зрения, с которых можно смотреть на предмет философии. Таким образом, читатель видит единство и связь философских систем в их историческом развитии. Книга будет интересна философам, историкам и методологам науки, преподавателям, аспирантам и студентам философских факультетов вузов, а также широкому кругу читателей, желающих ознакомиться с историей европейской философии.



Кл.слова:
історія філософії

   Тип видання:   художня література   
3.

Франко, І. Я.
Молода Україна [Електронний ресурс] / І. Я. Франко. - Вінніпег : Руська Книгарня, 1920

Рубрики:

Географічні рубрики:

  Повний текст доступний у читальних залах НБУВ

Ч. 1 : Провідні ідеї і епізоди. - 1920. - 102 с.


У 80-х роках 19 століття в духовній сфері європейских суспільств відбувалася зміна поколінь. Чи не в усіх ділянках життя суспільства, у тому числі в політиці, гучно заявляє про себе молодь, причому саме це покоління дало зі свого середовища багатьох політиків, котрі відігравали надзвичайно велику роль та користувалися значним авторитетом і набагато пізніше, уже в контексті інших історичних епох. Подібне явище спостерігаємо в різних країнах Європи: «Молода Італія», «Молода Чехія», «Молода Болгарія» і т.д. Відомий французький історик Марк Блок взагалі спробував інтерпретувати історію як історію насамперед поколінь, слушно зауваживши, що такий поділ інтуїтивно прижився у сферах філософії чи літератури. Всі ці «молоді» рухи були дуже схожі, оскільки становили собою, по суті, суміш радикалізму національного й соціального. Крім того, початок їхнього існування відзначався запеклими перепалками з «батьками». Особливо сильними були подібні вияви в середовищі галицьких українців. «В останніх десятиліттях XIX віку, – писав найзаслуженіший представник нового покоління тієї доби І. Франко, – на підмогу, а по части на зміну давнішим діячам вийшла нова генерація робітників і вкинула в ту прірву велику працю, велику силу гарячого запалу і твердої віри в будущину в нашім національнім життю та рівночасно прочистила повітря, проложила не в однім напрямку нові стежки. Вона розбудила пристрасті там, де вперед була байдужість і рутина, оживила пульс народного життя. Се був запас свіжих сил, який віднайшла в собі наша нація в хвилі тяжкого пригноблення. Я називаю ту генерацію, тих людей, що своєю працею збудували той замітний ступінь, який визначається у нас між роком 1880 і 1900, «Молодою Україною». Ця назва бере початок з доповіді "Молода Україна, її становище і шлях" 25 лютого 1890р у Петербурзі випускника Петербурзької війсково-правничої академії Трохима Зінківского (1861—1891) перед земляками — українцями па зборах, присвячених творчості Т.Г. Шевченка. У центрі її уваги була проблема націй і національних відносин.



Кл.слова:
сучасна історія

   Тип видання:   зб. статей   
4.


Пам’яти Михайла Драгоманова [Електронний ресурс]. - Х. : Поюр, 1920. - 124 с.

Рубрики:

  Повний текст доступний у читальних залах НБУВ


ДРАГОМАНОВ Михайло Петрович (18/30.09.1841 — 20.06/02.07.1895) — історик, публіцист, соціолог, філософ, громадський діяч. Народився в м. Гадячі на Полтавщині у дворянській родині. Навчався в Гадяцькому повітовому училищі, Полтавській гімназії та на історико-філол. ф-ті Ун-ту Св. Володимира, який закінчив 1863 р. У 1864 — 75 рр. викладає тут історію, веде резонансну публіцистичну діяльність, стає одним з лідерів Київ. Громади. Видає разом з В. Антоновичем двотомник "Исторические песни малорусского народа" (1874 — 75), "Малорусские народные предания и рассказы" (1876). Вимушений емігрувати після репресивного звільнення з ун-ту, в 1876 — 89 рр. плідно й активно працює в Женеві як політик, науковець, видавець і публіцист, видає зб. і ж-л "Громада" (1878 — 1882), серії позацензурних брошур і книг укр. та рос. авторів, разом з С. Подолинським і М. Павликом створює "Женевський гурток" — перший укр. соц. осередок; здійснює — через М. Павлика та І. Франка — визначальний вплив на укр. радикальний рух у Галичині. 1885 р. через свої ліві погляди Драгоманов позбавляється підтримки київ. "українофілів" і ще тісніше співпрацює з галицькими молодими інтелігентами у розробленні теоретичних засад радикального руху й філософії нац. ідеї. Пише праці: "Переднє слово до "Громади" (1878), "Пропащий час" (1878), "Шевченко, українофіли і соціалізм" (1879), "Историческая Польша и великорусская демократия" (1881 — 82), "Вольный союз" (1884), "Либерализм й земство в России" (1889)та ін. З 1889 і до смерті працює професором Софійського ун-ту.



Кл.слова:
видатний вчений -- історія науки

   Тип видання:   наукове видання   
5.

Лоський, К.
Історія і система римського приватного права [Електронний ресурс] / К. Лоський. - Відень : Історія і Право, 1921

Рубрики:

Географічні рубрики:

  Повний текст доступний у читальних залах НБУВ

Т. 1. - 1921. - 129 с.


Микола Онуфрійович Лоський (1870-1965) належить до тієї плеяди російських релігійних філософів, які прагнули створити оригінальні філософські системи, що завершують собою вікову традицію російської релігійно-філософської думки. Як зазначав В.В. Зіньківський, "Лоський справедливо визнається главою сучасних російських філософів ... Він чи не єдиний російський філософ, який побудував систему філософії в самому точному сенсі слова".



Кл.слова:
юриспруденція -- законодавство

   Тип видання:   наукове видання   
6.

Лукреций
О природе вещей [Електронний ресурс] : в 2 т. : пер. с лат. / Лукреций. - М. : Изд-во АН СССР, 1946-1947. - (Классики науки)

Рубрики:

Географічні рубрики:

  Повний текст доступний у читальних залах НБУВ

Т. 1. - 1946. - 453 с.

Т. 2. - 1947. - 718 с.


«Про природу речей» (лат. «De rerum natura») — поема римського поета Лукреція — і єдиний повністю збережений поетичний твір, у якому проповідується вчення Епікура. Слід зауважити, що Лукрецій, переконаний і пристрасний послідовник Епікура, не відтворив у своїй поемі всього вчення останнього: він виклав головним чином Епікурову фізику. У детальному викладі фізики Епікура полягає величезна заслуга Лукреція, тому що саме ця сторона Епікурового вчення представляє зовсім винятковий інтерес для історії наукової думки і матеріалізму. Що ж до вчення про критерії (каноніки) і етики, то він зачіпає їх лише побіжно. Епікур (ін. гр. Філософ 4-3 століття до н.е.) був найбільшим матеріалістом і атеїстом античного світу, ідеологом рабовласницької демократії, розвивав атомістичну філософію. Навчав, що матерія вічна і що боги не можуть у неї втручатися. Мета філософії — щастя людини, заради якого потрібно звільнитися від внутрішніх страхів і забобонів, пізнати закони природи.Суть філософії спрямована проти забобонів і містики. Поема Лукреція складається із шести книг. У перших двох книгах викладається атомістична теорія світобудови, що відкидає втручання богів у мирські справи. Книга третя присвячена вченню Епікура про душу, причому наводяться докази, що душа матеріальна, смертна і що страх перед смертю безглуздий. У четвертій книзі знаходиться виклад питань про людину, а також про чуттєві сприйняття, в яких Лукрецій бачить основу людських знань. У п'ятій книзі Лукрецій займається проблемами космогонії, пояснюючи походження землі, неба, моря, небесних тіл і живих істот. У кінці цієї книги дається блискучий нарис поступового розвитку людства і людської культури і розбирається питання про походження мови. Основний зміст шостої книги — знищення забобонних страхів шляхом природного пояснення явищ природи, що вражають людину. Тут йдеться про грім, блискавки, хмари, дощ, землетруси, виверження Етни, розливи Нілу, про різні незвичайні властивості джерел та інші явища природи. Закінчується остання книга міркуванням про хвороби і описом повального мору в Афінах під час Пелопоннеської війни в 430 році до н.е.



Кл.слова:
антична філософія -- епікуреїзм -- матеріалізм

   Тип видання:   наукове видання   
7.

Dasgupta, S.
A History of indian philosophy [Electronic resource] / S. Dasgupta. - Cambridge : Cambridge university press, 1955
Переклад назви: Історія індійської філософії

Рубрики:

Географічні рубрики:

  Повний текст доступний у читальних залах НБУВ

V. 1. - 1957. - 528 p.

V. 2. - 1952. - 620 p.

V. 3. - 1953. - 615 p.

V. 4 : Indian pluralism. - 1961. - 483 p.

V. 5 : Southern schools of saivism. - 1955. - 204 p.


The work appears in five volumes. Each volume is devoted to the study of the particular school of thought of Indian Philosophy. Vol. I comprises Buddhist and Jaina Philosophy and the six systems of Hindu thought, viz., Samkhya, Yoga, Nyaya, Vaisesika, Mimamsa and Vedanta. Vol. II completes studies in the Sankara school of Vedanta. It also contains the philosophy of the Yogavasistha, the Bhagavadgita and speculations in the medical schools. Vol. III contains an elaborate account of the principal dualistic and pluralistic systems such as the philosophy of the Pancaratra. Bhaskara, Yamuna, Ramanuja, Nimbarka, Vijnanabhiksu and philosophical speculations of some of the selected Puranas. Vol. IV deals with the Bhagavata Purana, Madhva and his school, Vallabha, Caitanya, Jiva Gosvami and Baladeva Vidyabhusana. Vol. V treats of the southern schools of Saivism, viz., Saiva Siddhanta, Vira Saivism, philosophy of Srikantha, Saiva philosophy in the Puranas and in some important texts.



Кл.слова:
буддизм -- йога -- шиваїзм

   Тип видання:   наукове видання   
8.


Философские вопросы современной формальной логики [Електронний ресурс] / ред. П. В. Таванец. - М. : АН СССР, 1962. - 365 с.

Рубрики:

  Повний текст доступний у читальних залах НБУВ


Проблема взаимоотношения формальной логики и философии, возникающая вместе с возникновением формальной логики, и сейчас привлекает к себе внимание как советских, так и зарубежных философов и логиков. Интерес к этой проблеме определяется рядом обстоятельств, среди которых в первую очередь должно быть отмечено возникновение диалектической логики. С возникновением диалектической логики по-новому встал вопрос об отношении формальной логики к философии. Как бы ни трактовать вопрос о предмете диалектической логики, несомненным является тот факт, что она, будучи логикой, занимается исследованием философских вопросов. Отсюда следует, что логика (или часть логики, какой-то вид логики) есть вместе с тем и философия либо, по крайней мере, часть философии. Спрашивается: является ли формальная логика частью логики диалектической или нет?



Кл.слова:
СРСР -- філософія -- проблеми філософії -- історія філософії -- пізнання -- діалектика -- класична філософія

   Тип видання:   науково-популярне видання   
9.

Гольбах, П. А.
Избранные произведения [Електронний ресурс] : в 2 т. : пер. с фр. / П. А. Гольбах. - М. : Издательство социально-экономической лит-ры, 1963

Рубрики:

Географічні рубрики:

  Повний текст доступний у читальних залах НБУВ

Т. 1. - I963. - 716 с.

Т. 2. - 1963. - 564 с.


Настоящее издание включает заново сверенный перевод «Системы природы» и впервые публикуемые на русском языке работы П. Гольбаха «Основы всеобщей морали» и «Естественная политика».



Кл.слова:
Франція -- філософія -- матеріалізм -- західна філософія -- класична філософія -- проблеми філософії

   Тип видання:   наукове видання   
10.


Проблема ценности в философии [Електронний ресурс] / глав. ред. А. Г. Харчев. - М. : Наука ; Ленинград, 1966. - 266 с.

Рубрики:

  Повний текст доступний у читальних залах НБУВ


Острая борьба коммунистической и буржуазной идеологий в современную эпоху делает весьма актуальным вопрос о природе ценности, о ее связи с интересами и потребностями людей, с общественным устройством. Американский социолог К. Клахкон признает, что ахиллесова пята Запада — в сфере идей и ценностей. Он говорит, что Западу недостает системы общих идей и ценностей, которые могли бы придать смысл человеческой жизни в середине X X в.



Кл.слова:
проблеми філософії -- діалектика -- матеріалізм

   Тип видання:   наукове видання   
11.
 


Тугаринов, В. П.
Философия сознания. (Современные вопросы) [Електронний ресурс] / В. П. Тугаринов. - М. : Мысль, 1971. - 201 с.

Рубрики:

  Повний текст доступний у читальних залах НБУВ


В. П. Тугаринов хорошо известен читателям как автор оригинальных работ по актуальным проблемам философской науки, в которых было поставлено немало дискуссионных вопросов и давалось интересное их решение. В новой его работе также поднимаются некоторые мало разработанные и дискуссионные проблемы. Тема философии сознания очень сложна как по своему содержанию, так как она должна учитывать и обобщать достижения многих специальных наук, так и по структуре, поскольку предполагает анализ сознания в различных планах и аспектах, Поэтому, возможно, что предложенные автором решения некоторых дискуссионных вопросов будут оспариваться некоторыми учеными. Издательство надеется, что- плодотворная дискуссия по этим сложным проблемам будет способствовать дальнейшему р а з витию теоретических вопросов диалектического материализма.



Кл.слова:
філософія -- діалектика -- матеріалізм -- пізнання -- проблеми філософії

   Тип видання:   життєпис   
12.

Ісаєвич, Я. Д.
Юрій Дрогобич [Електронний ресурс] / Я. Д. Ісаєвич. - К. : Молодь, 1972. - 123 с.. - (Життя славетних)

Рубрики:

Географічні рубрики:

  Повний текст доступний у читальних залах НБУВ


Ця книжка про українського вченого ХV століття Юрія Котермака з Дрогобича. Опрацювавши історичні документи, автор простежив життєвий шлях Юрія Котермака, який, закінчивши Краківський університет, став доктором медицини й філософії, ректором знаменитого Болонського університету.



Кл.слова:
вчений -- біографія -- доктор медицини -- доктор філософії

   Тип видання:   життєпис   
13.

Дешан, Д. Л. -М.
Истина, или истинная система [Електронний ресурс] : пер. с фр. / Д. Л.-М. Дешан. - М. : Мысль, 1973. - (Философское наследие)

Рубрики:

Географічні рубрики:

  Повний текст доступний у читальних залах НБУВ


Жизнь этого философа, назвавшего свое учение «разрешением загадки метафизики и морали», представляет для нас во многих отношениях загадку.



Кл.слова:
історія філософії -- класична філософія -- західна філософія -- матеріалізм -- проблеми філософії -- пізнання

   Тип видання:   наукове видання   
14.

Сковорода, Г.
Сочинения [Електронний ресурс] : в 2 т. / Г. Сковорода. - М. : Мысль, 1973. - (Философское наследие)

Рубрики:

Географічні рубрики:

  Повний текст доступний у читальних залах НБУВ

Т. 1. - 511 с.

Т. 1. - 511 с.

Т. 2. - 486 с.

Т. 2. - 486 с.


Первый том включает произведения Г. Сковороды, написанные в 1750—1775 гг. Порядок размещения произведений позволяет проследить эволюцию философских взглядов Г. С. Сковороды. Том открывается сборником стихов «Сад божественных песен». Из «Сада» выбраны песни, представляющие ценность в философском отношении. «Басни Харьковские» и последующие произведения, среди которых и два недавно найденных — «Беседа 1-я» и «Беседа 2-я», характеризуют мыслителя как философа, поставившего в центре своей системы этико-гуманистическую концепцию. Том завершает «Разговор, называемый Алфавит, или Букварь мира». В состав второго тома вошли философские сочинения Г. Сковороды, созданные им в 70—90-х годах XVIII в.: трактаты "Икона Алкивиадская" и "Жена Лотова", диалоги «Брань архистратига Михаила со Сатаною», «Пря беса со Варсавою» и «Потоп змиин» и две притчи — «Благодарный Еродий» и «Убогий Жаворонок». Помимо этого в том включены эпистолярное наследие философа, составляющее более ста двадцати писем, его филологические исследования и переводы. Заключается том биографией Сковороды, написанной его другом и учеником М. Ковалинским, которая представляет собой один из важнейших источников изучения философии и творчества Г. Сковороды.



Кл.слова:
класична філософія -- світогляд -- історія філософії -- гуманізм

   Тип видання:   наукове видання   
15.

Анахт, Д.
Сочинения [Електронний ресурс] / Д. Анахт. - М. : Мысль, 1975. - 262 с.

Рубрики:

Географічні рубрики:

  Повний текст доступний у читальних залах НБУВ


Философское наследие Давида Анахта (Непобедимого), крупнейшего армянского мыслителя раннего средневековья, представляет значительный интерес для истории науки. Важное значение оно имеет для изучения многовековой истории философской мысли пародов Советского Союза.



Кл.слова:
Середньовіччя -- Вірменія -- філософія -- історія філософії -- східна філософія

   Тип видання:   науково-популярне видання   
16.
 


Кузнецов, Б. Г.
Путешествие через эпохи [Електронний ресурс] / Б. Г. Кузнецов. - М. : Молодая гвардия, 1975. - 192 с.

Рубрики:

Географічні рубрики:

  Повний текст доступний у читальних залах НБУВ


Путешествуя с графом Калиостро на машине времени, читатель встречается с великими мыслителями разных времен и эпох. Он как бы слышит их перекличку и видит живую связь времен и поколений, преемственность в развитии культуры, ее "инварианты" и специфику сменявших одна другую эпох.



Кл.слова:
всесвітня історія -- філософія -- проблеми філософії -- матеріалізм -- ідеалізм -- діалектика -- фантастика

   Тип видання:   монографія   
17.

Розов , М. А.
Проблемы эмпирического анализа научных знаний [Електронний ресурс] / М. А. Розов . - Новосибирск : Наука. Сибирское отделение, 1977. - 225 с.

Рубрики:

  Повний текст доступний у читальних залах НБУВ


В монографии делается попытка наметить общие принципы и подходы к эмпирическому анализу знания с позиций гносеологии, обсудить возникающие при этом трудности и методологические проблемы. Работа написана на большом фактическом материале и содержит образцы конкретного эмпирического анализа сравнительно простых систем знаний. Книга рассчитана на специалистов в области теории познания и на всех интересующихся вопросами методологии науки.



Кл.слова:
філософія -- проблеми філософії -- пізнання

   Тип видання:   наукове видання   
18.

Кондильяк, Э. Б. де
Сочинения [Електронний ресурс] : в 3 т. / Э. Б. де Кондильяк. - М. : Мысль, 1980-1983

Рубрики:

Географічні рубрики:

  Повний текст доступний у читальних залах НБУВ

Т. 1. - 1980. - 334 с.

Т. 2. - 1982. - 541 с.

Т. 3. - 1983. - 388 с.


В первый том собрания сочинений Кондильяка входит его первый труд — «Опыт о происхождении человеческих знаний» (1746), принесший философу европейскую славу. На русском языке произведение публикуется впервые. Во второй том включены такие произведения: «Трактат о системах», «Трактат об ощущениях», «Трактат о животных» (последний на русском языке публикуется впервые). Третий том Сочинений Этьенна Бонно Кондильяка включает работы «Об искусстве рассуждения», «Логика», «Язык исчислений». Два первых трактата даны в новом переводе, последний переводится на русский язык впервые. Издание рассчитано на всех интересующихся историей философии, логики и языка.



Кл.слова:
філософія -- історія філософії -- пізнання -- логіка -- людина -- розум

   Тип видання:   наукове видання   
19.
 



Философия. Религия. Культура [Електронний ресурс] : критический анализ современной буржуазной философии / отв. ред. Г. М. Тавризян. - М. : Наука, 1982. - 401 с.

Рубрики:

  Повний текст доступний у читальних залах НБУВ


В книге дается марксистский анализ и подвергаются критике специфические формы взаимопроникновения философских и религиозных элементов в современном буржуазном мировоззрении. Критически проанализированы попытки обновления христианской веры со стороны представителей традиционных религиозно-философских направлений (неотомизма, персонализма, протестантизма, христианского экзистенциализма).



Кл.слова:
сучасна філософія -- діалектика -- класична філософія -- проблеми філософії

   Тип видання:   зб. статей   
20.
 



Очерки по философии Л. Фейербаха [Електронний ресурс] / отв. ред. М. А. Булатов, В. Г. Табачковский. - К. : Наукова думка, 1982. - 337 с.

Рубрики:

Географічні рубрики:

  Повний текст доступний у читальних залах НБУВ


В работе дан анализ основных сторон творчества великого немецкого материалиста, идеи которого явились одним из теоретических источников марксизма. Исследуются историко-философская концепция Фейербаха и его вклад в теорию культуры* раскрываются основные принципы его философского учения, показывается значение философии Фейербаха для утверждения материалистических воззрений по узловым вопросам онтологии, гносеологии, методологии. Для научных работников, преподавателей, студентов вузов.



Кл.слова:
філософія -- класична філософія -- проблеми філософії -- матеріалізм -- пізнання -- релігія -- атеїзм
...
 

Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського