Бази даних

Наукова електронна бібліотека - результати пошуку

Mozilla Firefox Для швидкої роботи та реалізації всіх функціональних можливостей пошукової системи використовуйте браузер
"Mozilla Firefox"

Вид пошуку
у знайденому
Сортувати знайдені документи за:
авторомназвоюроком видання
Формат представлення знайдених документів:
повнийстислий
 Знайдено в інших БД:Віртуальна довідка (7)Автореферати дисертацій (185)Реферативна база даних (1354)Книжкові видання та компакт-диски (802)Журнали та продовжувані видання (21)
Пошуковий запит: (<.>K=ЗАКАРПАТТ$<.>)
Загальна кількість знайдених документів : 34
Представлено документи з 1 до 20
...

   Тип видання:   зб. статей   
1.


Zakarpats’ka Ukrajina: povijest – tradicija – identitet [Electronic resource] : zbornik radova : prijevod s ukrajinskoga / Hrvatsko-ukrajinsko društvo, Udruga hrvatskih ukrajinista ; priredio J. Paščenko. - Zagreb : [s. n.], 2013. - 420 с.. - (Knjižnica "Ucrainiana croatica" ; knjiga 10)
Переклад назви: Закарпатська Україна: історія, традиції, ідентичність

Рубрики:

Географічні рубрики:

  Текст у форматі PDF 7.21 Мб


Cilj je monografije predočiti ukrajinsku regiju, zemljopisno najbližu Hrvatskoj: Zakarpatsku oblast. Knjiga se temelji na radovima znanstvenika iz Ukrajine i drugih zemalja koji s različitih aspekata rasvjetljavaju niz problema vezanih za kulturu i suvremenu društvenu problematiku regije. Pružen je uvid u određene povijesne epohe, posebice srednjega vijeka i modernoga doba. Predočena je recepcija ukrajinskoga prostora sa zapadnoga gledišta preko autentičnih naziva Rus’i, Rusyn, koji su se očuvali u zapadnim predjelima zemlje. Suvremenim etnološkim istraživanjima potvrđena je cjelovitost zapadnoukrajinskog etnikuma. Prikazane su težnje prema zajedništvu s maticom i otpor inozemnim posezanjima. Suvremena lingvistička istraživanja rasvjetljavaju neke dijalektalne osobitosti jezika u regiji. Posebna je pozornost posvećena određenim tendencijama u suvremenom društvu – od separatističkih nauma, do cjelovitosti kao dominante političkih ideala. Prikazani su migracijski procesi: ukrajinsko-rusinska doseljavanja u južnoslavenske zemlje. S obzirom na međuetnički specifikum te rubne regije, ukrajinsko je Zakarpattje predočeno kao model uzajamne tolerancije. Knjiga je adresirana znanstvenicima, studentima slavistike i širokome krugu čitatelja koje zanima ukrajinska problematika, u komparativnom proučavanju s hrvatskom građom.



Кл.слова:
етнографія -- Закарпаття

   Тип видання:   наукове видання   
2.

Бірчак, В.
Карпатська Україна: спомини й переживання [Електронний ресурс] / В. Бірчак. - Прага : Нація в поході, 1940. - 92 с.

Рубрики:

  Повний текст доступний у читальних залах НБУВ


Володимир Бірчак – помітна постать в історії Закарпаття чехословацького періоду. Письменник, журналіст, літературний критик, він ще й залишив унікальні спогади про Карпатську Україну. Його мемуари вийшли у Празі у 1940 році, і з того часу постійно привертають увагу дослідників. Як письменник, він яскраво описав, те що бачив. Як журналіст, намагався спиратися насамперед на факти. Як критик, давав відверту оцінку тому, що відбувалося. У підсумку маємо, можливо, найцікавіші мемуари про найдраматичніший період в історії Закарпаття ХХ століття, написані по гарячих слідах. Ясна річ, що думки Володимира Бірчака – не істина в останній інстанції. Це всього-на всього погляд однієї людини. До того ж, безпосереднього учасника подій зі своїми амбіціями та складним характером. Але честь і слава йому, що відтворив дух і атмосферу тих незабутніх днів і допоміг випукліше побачити загальну картину. Книжку видало ужгородське видавництво „Гражда” через 67 років після першого видання у Празі. Цікавість до неї буде велика, бо її розхапали на цитати відразу після написання. Причому, як вороги Карпатської України, так і її симпатики.



Кл.слова:
мемуари -- історія краю

   Тип видання:   монографія   
3.

Байцура, Т.
Закарпатоукраинская интеллигенция в России в первой половине XІХ века [Електронний ресурс] / Т. Байцура. - Пряшів : Відділ української літ-ри Словацького педагогічного вид-ва, 1971. - 227 с.

Рубрики:

Географічні рубрики:
  

  Повний текст доступний у читальних залах НБУВ


Автор досліджує діяльність української інтелігенції з Закарпаття на території Російської імперії у першій половині 19 ст: М. Балуг'янського, Ю. Венеліна, В. Кукольника, П. Лодія та І. Орлая. Визначаються причини переселення інтелігенції з Закарпаття до Росії, значення цього процесу для розвитку освіти, історії, медицини в Росії і Російській Україні.



Кл.слова:
історичні події -- національність -- Закарпаття

   Тип видання:   життєпис   
4.

Байцура, Т.
Иван Семенович Орлай. Жизнь и деятельность [Електронний ресурс] / Т. Байцура. - Пряшев : Отделение украинской лит-ры Словацкого педагогического изд-ва, 1977. - 236 с.

Рубрики:

Географічні рубрики:
  

  Повний текст доступний у читальних залах НБУВ


Авторка описує життя та творчість визначного українського педагога 1-ої половини ХІХ ст., що народився на Закарпатті, а більшу частину життя прожив в Російській Україні.



Кл.слова:
видатна людина -- біографія -- творчість

   Тип видання:   монографія   
5.

Вегеш, М. М.
Карпатська Україна [Електронний ресурс] : документи і факти / М. М. Вегеш. - Ужгород : Карпати, 2004. - 432 с.

Рубрики:

  Повний текст доступний у читальних залах НБУВ


У монографії доктора історичних наук, професора Ужгородського національного університету М. Вегеша «Карпатська Україна. Документи і факти» на основі введених до наукового обігу архівних та опублікованих джерел, мемуарів, матеріалів періодики, величезного масиву монографічної літератури, системно висвітлюються взаємопов'язані проблеми комплексної теми: міжнародне становище Закарпаття наприкінці 30-х років минулого століття та вплив міжнародного фактору на соціально-економічний, суспільно-політичний і національно-культурний розвиток краю, аналізуються головні етапи еволюції державно-правового статусу Підкарпатської Русі — Карпатської України. Читач знайде для себе чимало маловідомих фактів з історії становлення автономних урядів, Карпатської Січі, діяльності ОУН на теренах Карпатської України. Значне місце в монографії відводиться Президенту Карпато-Української держави Августину Волошину.



Кл.слова:
джерело -- мемуари -- періодика

   Тип видання:   енциклопедія   
6.

Вечерський, В.
Замки і фортеці України [Електронний ресурс] / В. Вечерський, С. Тарасов. - К. : Балтія-друк, 2005. - 64 с.

Рубрики:

Географічні рубрики:

  Повний текст доступний у читальних залах НБУВ


У багатій та різноматній історико-архітектурній спадщині України пам'яткам оборонної архітектури - фортецям, замкам, оборонним храмам, міським укріпленням - належить визначне місце. Упродовж багатьох століть вони були головними у забудові міст і містечок. Замки першими відбивали ворожі напади й останніми підкорялися завойовникам. Без перебільшення можна сказати, що від рівня організації оборони залежала доля всіх поселень, життя чи смерть їхніх мешканців. Стародавні пам'ятки, що збереглися донині, становлять органічну складову краєвидів Поділля, Галичини, Закарпаття, Волині, Причорномор'я, Криму, інших країв нашої держави.



Кл.слова:
укріплення

   Тип видання:   зб. статей   
7.


Воєнна історія Галичини та Закарпаття [Електронний ресурс] : зб. наукових праць / відп. ред.: В. В. Карпов, В. І. Горєлов, І. В. Мороз. - К. : [б. в.], 2010. - 767 с.

Рубрики:

Географічні рубрики:

  Повний текст доступний у читальних залах НБУВ


У збірнику на основі архівних джерел і новітньої історичної літератури висвітлюються за хронологічним принципом військово-історичні процеси, що відбувалися на території Західної України та зокрема території Галичини та Закарпаття.



Кл.слова:
історія Закарпаття -- Західна Україна

   Тип видання:   науково-популярне видання   
8.

Гірняк, Л.
На стежках історичних подій. Карпатська Україна і наступні роки [Електронний ресурс] : спогади і матеріали / Л. Гірняк. - Нью-Йорк : [б. в.], 1979. - 340 с.

Рубрики:

  Повний текст доступний у читальних залах НБУВ


У своїй книзі Любомир Гірняк - один з діячів ОУН на Закарпатті - розповідає про становлення та падіння Карпатської України, подальші поневіряння в угорських в'язницях та свою діяльність під час Другої світової війни.



Кл.слова:
спогад -- Україна -- нація

   Тип видання:   монографія   
9.

Гай-Нижник, П. П.
УНР та ЗУНР: становлення органів влади і національне державотворення (1917 - 1920 рр.) [Електронний ресурс] / П. П. Гай-Нижник. - К. : ЩеК, 2010. - 304 с.

Рубрики:

Географічні рубрики:

  Повний текст доступний у читальних залах НБУВ


В новій книзі автор висвітлює процес становлення вищих та місцевих органів державної влади в Україні за Української Народної Республіки (за часів Центральної Ради та Директорії) та Західноукраїнської Народної Республіки в контексті складного процесу національного державотворення у буремні 1917-1920 роки. Аналізуються успіхи та прорахунки державного будівництва, зокрема, законодавча база, принципи формування та діяльності вищих законодавчих і виконавчих органів першої і другої УНР та ЗУНР, центральних і місцевих органів державної влади, форми та устрій українських державних утворень, причини падіння Центральної Ради та успіху перевороту П.Скоропадського, підготовку та суть повстання Директорії, соборницько-державницькі прагнення українців Закарпаття та передумови і наслідки Акту Злуки УНР та ЗУНР тощо. Для істориків, правознавців, держуправлінців, політологів та усіх, хто цікавиться українською минувшиною початку ХХ ст.



Кл.слова:
український народ -- державна влада -- соборність

   Тип видання:   науково-популярне видання   
10.

Гай-Нижник, П. П.
УНР та ЗУНР [Електронний ресурс] : становлення органів влади і національне державотворення (1917-1920 рр.) / П. П. Гай-Нижник. - К. : ЩеК, 2010. - 304 с.

Рубрики:
  

Географічні рубрики:

  Повний текст доступний у читальних залах НБУВ


В новій книзі автор висвітлює процес становлення вищих та місцевих органів державної влади в Україні за Української Народної Республіки (за часів Центральної Ради та Директорії) та Західноукраїнської Народної Республіки в контексті складного процесу національного державотворення у буремні 1917–1920 роки. Аналізуються успіхи та прорахунки державного будівництва, зокрема, законодавча база, принципи формування та діяльності вищих законодавчих і виконавчих органів першої і другої УНР та ЗУНР, центральних і місцевих органів державної влади, форми та устрій українських державних утворень, причини падіння Центральної Ради та успіху перевороту П. Скоропадського, підготовку та суть повстання Директорії, соборницько-державницькі прагнення українців Закарпаття та передумови і наслідки Акту Злуки УНР та ЗУНР тощо. Для істориків, правознавців, держуправлінців, політологів та усіх, хто цікавиться українською минувшиною початку XX ст.



Кл.слова:
політологія -- правознавство -- історія

   Тип видання:   наукове видання   
11.
 


Ганич, М. М.
Йод - стимул життя (йодна недостатність) [Електронний ресурс] / М. М. Ганич, О. М. Ганич, Т. М. Ганич. - Ужгород : Говерла, 2010. - 136 с.

Рубрики:

  Повний текст доступний у читальних залах НБУВ


Книга присвячена висвітленню ролі йоду в життєвідяльності організму. Результати клініко-експериментальних досліджень, виконаних в ендемічній по йоду місцевості (Закарпаття), дозволили по-новому підійти до питання патології щитоподібної залози та розробити заходи комплексної йодопрофілактики серед населення групи ризику по зобу. Проаналізовано досвід боротьби з ендемічною йодною недостатністю.



Кл.слова:
медицина  -- життєдіяльність -- йододефіцит  -- фізіологія -- щитоподібна залоза

   Тип видання:   монографія   
12.

Гегедош, Кріштіан Володимирович.
Транскордонний маркетинг: теоретичні, методичні та прикладні основи [Електронний ресурс] : монографія / К. В. Гегедош. - Київ : Видавничий дім "Кондор", 2022. - 192 с.

Рубрики:

  Текст у форматі PDF 15.23 Мб


У монографічному дослідженні представлено теорію становлення та розвит- ку маркетингу у транскордонному співробітництві. Проведено транскордонний маркетинговий аналіз діагностування Карпатського Єврорегіону через органі- заційну та інтерактивно-інформаційну складову. Для точної оцінки визначення проблем активізації транскордонного співробітництва у Карпатському Євроре- гіоні було проведено маркетингове експертне опитування різнопрофільних економічних учасників прикордонної області Закарпаття. Загалом, значну увагу приділено удосконаленню системи управління Кар- патським Єврорегіоном та його процесами, завдяки прикладним моделям транс- кордонного маркетингу.

Для фахівців, які вирішують пріоритетні проблеми теорії та практики з еко- номіки і міжнародних відносин завдяки філософії маркетингу.



Кл.слова:
маркетинг -- транскордонний маркетинг -- транскордонні відносини

   Тип видання:   науково-популярне видання   
13.

Геровскій, Г.
Исторія угро-русской литературы въ изображеніи Володимира Бирчака [Електронний ресурс] / Г. Геровскій. - Мункачъ : [б. в.], 1943. - 64 с.

Рубрики:

Географічні рубрики:

  Повний текст доступний у читальних залах НБУВ




Кл.слова:
літературознавство -- Закарпаття

   Тип видання:   науково-популярне видання   
14.

Гудченко, Зоя Степанівна.
Музеї народної архітектури України [Електронний ресурс] / З. С. Гудченко. - К. : Будівельник, 1981. - 120 с.

  Повний текст доступний у читальних залах НБУВ


У книзі детально розглядаються музеї Києва, Львова, Переяслав-Хмельницького, Ужгорода і локальні музеї у сільській місцевості Закарпаття. Охарактеризовані особливості народного зодчества різних історико-етнографічних територій Української РСР. Висвітлюються специфіка музеїв просто неба, структура організації, особливості сприйняття пам'ятників у природному оточенні тощо. Розрахована на широке коло читачів.



Кл.слова:
музеєзнавство -- музей -- фольклор

   Тип видання:   словник   
Категорія:    
15.

Дей, Олексій Іванович.
Словник українських псевдонімів та криптонімів (XVI - XX ст.) [Електронний ресурс] / О. І. Дей. - К. : Наукова думка, 1969. - 560 с.

Рубрики:

  Повний текст доступний у читальних залах НБУВ


Книга розкриває понад 10 000 псевдонімів, криптонімів та різних умовних знаків, якими підписувалися письменники, критики, публіцисти, актори, художники і громадські діячі України дожовтневого і радянського періодів. До словника включені матеріали з українських видань всіх територій (Східної України, Галичини, Буковини, Закарпаття), а також з окремих органів і видань, що з'явилися в інших країнах (Польщі, Канаді, Швейцарії). При кожному псевдонімі подано видання, де він виступає, і джерело, на основі якого розкрито справжнє прізвище автора. Величезна кількість розшифрувань здійснена на основі архівних фондів та авторських свідчень сучасних діячів культури і преси. Видання розраховане на науковців і партійних працівників, журналістів, працівників бібліотек, викладачів і студентів гуманітарних вузів, на широкі кола книголюбів.



Кл.слова:
ономастика -- скорочення -- антропоніміка

   Тип видання:   науково-популярне видання   
16.
 


Дем'янюк, Петро.
Барткова криниця: розповідь про людей підгірського села Молодятина та події, що відбувалися тут протягом XX сторіччя [Електронний ресурс] / П. Дем'янюк. - Мукачево : Карпатська вежа, 2006. - 120 с.

  Повний текст доступний у читальних залах НБУВ


Важким і складним було життя мешканців мого рідного села на протязі майже всього XX сторіччя. Село на Підгір'ї постійно боролось за своє виживання. Злиденне життя примушувало людей важко працювати на лісозаготівлях, на виварюванні кухонної солі з природних соляних джерел, яких є чимало на Прикарпатті. Більш активні виїжджали на заробітки за кордон в Румунію, Угорщину, Словаччину, де важко працювали на заготівлі лісоматеріалів, інші несли і везли кухонну сіль на продаж за Дністер, а ще інші їхали на заробітки за океан до США, Канади, Аргентини, Бразилії, де теж для них не було "раю", але можна було заробити на хліб насущний. Молодятин, як і сусідні села, виживало за рахунок сезонних лісових робіт, від продажу солі і обміну її на харчі, вирощували урожай на клаптиках землі, яку мали у власному господарстві. Ця бідна, "пісна" земля не могла прогодувати селянина навіть півзими, тому він (селянин) беріг кожну зернину, картоплину, бурячок і квасолю. Тримав худобу (корівчину, вівці, кози, кури), але кормів для неї бракувало постійно, тому тягар життя був нестерпний, але мирився з ним, бо був у рідному краї, де чисте повітря й вода були великим благом. В XX сторіччі через край пройшли страшні дві війни: перша (1914-1921 рр.) та друга (1938-1945 рр.) світові бойні, що спустошили вщент це бідне підгірське село та власну господарку селянина і, як наслідок, люди стали бідувати ще гірше.



Кл.слова:
краєзнавство -- Закарпаття -- мемуари

   Тип видання:   науково-популярне видання   
17.


Закарпаття... "Res nullis" - нічия територія, або "terra indagines" - буферна зона [Електронний ресурс]. - [Б. м. : б. в.]. - 133 с.

Рубрики:

Географічні рубрики:

  Повний текст доступний у читальних залах НБУВ




Кл.слова:
природа

   Тип видання:   науково-популярне видання   
18.


Карпатська Україна [Електронний ресурс] : ґеоґрафія - історія - культура. - Л. : Український видавничий інститут, 1939. - 164 с.

Рубрики:

  Повний текст доступний у читальних залах НБУВ


За словами Українського видавничого інституту, завдання цієї книги – дати зв’язний цілісний погляд на духовне і матеріальне життя Карпатської України. Перша частина публікації містить статті з географії, а саме, з географії фізичної, антропогеографії і господарської географії. Друга культурно-історична частина розглядає загальну історію Карпатської України, історію її письменства, культурно-освітнього життя, народного мистецтва тощо.



Кл.слова:
Закарпаття -- етнографія -- закарпатська культура

   Тип видання:   наукове видання   
19.


Карпатський мед [Електронний ресурс]. - Ужгород : Карпати, 1969. - 84 с.

Рубрики:

  Повний текст доступний у читальних залах НБУВ


Проведено визначення морфобіологічних і господарських особливостей карпатських бджіл та їх поліпшення. За результатами роботи з'ясовано, що гірські райони Закарпаття населяє особлива аборигенна порода бджіл - сіра карпатська, та виділено 78-у лінію карпатських бджіл. Сім'ї цієї лінії виділялися на фоні місцевих бджіл підвищеною на 35-40% медопродуктивністю і плодовитістю маток.



Кл.слова:
бджільництво -- пасіка

   Тип видання:   монографія   
20.

Кирчів, Р. Ф.
Етнографічне дослідження Бойківщини [Електронний ресурс] / Р. Ф. Кирчів. - К. : Наукова думка, 1978. - 175 с.

Рубрики:

  Повний текст доступний у читальних залах НБУВ


Монографія присвячена історії дослідження вітчизняною і зарубіжною наукою однієї з етнографічних груп українців Карпат - бойків. Аналізується етнографічна діяльність ряду збирачів і вчених, які займалися дослідженням Бойківщини. Розрахована на етнографів, істориків-науковців, викладачів та студентів.



Кл.слова:
українська земля -- Закарпаття -- регіон -- народна культура
...
 

Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського