Бази даних

Наукова електронна бібліотека - результати пошуку

Mozilla Firefox Для швидкої роботи та реалізації всіх функціональних можливостей пошукової системи використовуйте браузер
"Mozilla Firefox"

Вид пошуку
у знайденому
Сортувати знайдені документи за:
авторомназвоюроком видання
Формат представлення знайдених документів:
повнийстислий
 Знайдено в інших БД:Віртуальна довідка (12)Тематичний інтернет-навігатор (1)Автореферати дисертацій (343)Реферативна база даних (1354)Книжкові видання та компакт-диски (714)Журнали та продовжувані видання (147)
Пошуковий запит: (<.>K=КРИМСЬК$<.>)
Загальна кількість знайдених документів : 53
Представлено документи з 1 до 20
...

   Тип видання:   підручник   
1.

Меметов, А.
Кримськотатарська мова [Electronic resource] : підручник для 10 класів загальноосвітніх навчальних закладів з кримськотатарською мовою навчання / А. Меметов, Л. А. Алієва. - Сімф. : КРП «Видавництво «Кримнавчпеддержвидав», 2008. - 208 с.

Рубрики:

  Повний текст доступний у читальних залах НБУВ


Підручник для загальноосвітніх навчальних закладів з кримськотатарською мовою навчання.



Кл.слова:
освіта -- шкільна програма -- школа -- лінгвістика

   Тип видання:   методичний посібник   
2.

Шахматов, О. Л.
Нариси з історії української мови та хрестоматія [Електронний ресурс] : з пам'ятників письменської старо-українщини ХІ-ХVІІІ в.в. / О. Л. Шахматов, А. Г. Кримський. - К. : Друкар, 1922. - 182 с.

Рубрики:

  Повний текст доступний у читальних залах НБУВ


О.Шахматов займався у тому числі й питанням історії української мови, якому і присвячена пропонована книга. Шахматов брав участь у складанні декларації Петербурзької АН «Про скасування обмежень малоруського друкованого слова» (1905 — 1906) (див. також Заборона українського слова в Росії. Реферат Петербурзької Академії наук (1916) [PDF]). Це було в згоді з політичними поглядами Шахматова: як типовий російський ліберал (член партії конституціоналістів-демократів) він обстоював культурні права народів Росії, але при умові недоторканости Рос. Імперії. Відповідно, коли 1917 Україна йшла до незалежності, Шахматов зайняв різко негативну позицію. Початки української мови автор виводив з «південного наріччя» «спільнодавньоруської» мови. Шахматов вважав витоки української мови у загальних рисах автохтонними (хоч часом містив їх між Прутом і дол. Дніпром, а часом далі на північ, у середньому Подніпров'ї). Не зважаючи на вразливі місця у теорії Шахматова, його історично-генетичні концепції підкуповували своєю цілісністю, включенням колосальної кількости фактів, синтетичністю. На кілька десятиліть вони визначили трактування цих проблем у східньослов'янському мовознавстві, навіть у противників Шахматова; жодна мовознавча школа не мала такого впливу в Росії — СССР у першій половині 20 ст., як школа Шахматова.



Кл.слова:
мовознавство

   Тип видання:   зб. статей   
3.


Переяславська рада 1654 року [Електронний ресурс] : (історіографія та дослідження) / голов. ред. П. Сохань. - К. : Смолоскип, 2003. - 890 с.

Рубрики:

Географічні рубрики:

  Повний текст доступний у читальних залах НБУВ


Збірник "Переяславська рада 1654 року" висвітлює проблематику українсько-московської угоди, укладеної в результаті січнево-березневих переговорів 1654 р. між Богданом Хмельницьким і московським царем Олексієм Михайловичем. Перша частина видання містить передруки праць української історіографії та публіцистки останньої чверті XIX - 70-х років XX ст. До другої частини ввійшли наукові дослідження сучасних істориків - огляди української, російської, польської та англомовної історіографій, статті про Переяславську раду, її причини та наслідки. Науковими аргументами ще раз спростовується т.зв. переяславська легенда про добровільне входження України до складу Московської держави як вияв "споконвічної мрії" українського народу до "возз"єднання" Русі. Московський напрямок дипломатії Богдана Хмельницького мав такий самий зміст, як і турецько-кримський, шведський, семигородський та ін. Основним завданням української політики того часу був пошук сильного військового союзника у боротьбі з Річчю Посполитою за об'єднання всіх етнічних українських земель в державно-адміністративному устрої Війська Запорозького. Для науковців, студентів, викладачів та всіх, хто цікавиться історією.



Кл.слова:
Хмельниччина -- возз'єднання

   Тип видання:   наукове видання   
4.

Крисаченко, В.
Історія Криму: Кримське ханство [Електронний ресурс] / В. Крисаченко. - К. : Твім інтер, 2000. - 333 с.

Рубрики:

  Повний текст доступний у читальних залах НБУВ


Історія Кримського ханства вперше розкривається на основі широкої джерельної бази від поч. 13 і до кін. 18 ст. Проаналізовано його витоки (держава Чингіз-хана, Золота Орда), утвердження як самостійної держави, перебування під протекторатом Оттоманської Порти, злет і руїну у 18 ст. Розглянуто загальні описи Кримського ханства, його території, людності, державного устрою, соціальної структури. Особливу увагу звернено на складні українсько-кримські відносини. Підсумовує книгу джерельний матеріал з міжнародних угод та договорів, котрий окреслює політичний статус Кримського ханства на різних етапах його існування.



Кл.слова:
державний устрій -- соціальна структура

   Тип видання:   монографія   
5.

Sasse, G.
The Crimea question [Electronic resource] : identity, transitions and conflict / G. Sasse. - Harvard : Harvard university press, 2007. - 359 p.
Переклад назви: Кримське питання: ідентичність, переходи і конфлікти

Рубрики:

Географічні рубрики:

  Повний текст доступний у читальних залах НБУВ


У монографії розглядаються головні складові кримської проблеми, яка сформувалась протягом ХХ ст.



Кл.слова:
Крим

   Тип видання:   наукове видання   
6.

Войтович, Л.
Формування кримськотатарського народу [Електронний ресурс] : вступ до етногенезу / Л. Войтович. - Біла Церква : Вид. Пшонківський О. В., 2009. - 218 с.

Рубрики:

  Повний текст доступний у читальних залах НБУВ


Дослідження присвячене подоланню стереотипів сприйняття формування кримськотатарського народу як продукту монгольського завоювання, продукту симбіозу біля ЗО племен і народів чи різних етнічних спільнот, які лише тепер формуються в окремий кримськотатарський народ. Проаналізована участь різних етносів, які перебували в Криму (таври, скіфи, сармати, греки, римляни, готи, алани, гуни, авари, хазари, печеніги, половці, монголи, турки, вірмени та ін.), в етногенезі кримськотатарського народу, виділено етапи цього етногенезу, етнографічні групи, які сформувалися в процесі цих етапів. Окрема увага приділена процесам утворення окремого Кримського ханства. Книга розрахована на науковців- етнологів, істориків, археологів, філологів, студентів, освітян та всіх, кого цікавить етнічна історія України і кримськотатарського народу.



Кл.слова:
Крим -- Татари -- етнос

   Тип видання:   наукове видання   
7.


Присоединение Крыма к России [Електронний ресурс] : рескрипты, письма, реляции и донесения : в 4 т. / под ред. Н. Дубровина. - СПб. : Императорская Академия Наук, 1885-1889

Рубрики:

Географічні рубрики:
  


 Джерело інформації

  Повний текст доступний у читальних залах НБУВ

Т. 1 : 1775 - 1777 гг.. - 1885. - 873 с.

Т. 2 : 1778 г.. - 1885. - 924 с.

Т. 3 : 1779 - 1780 гг.. - 1887. - 739 с.

Т. 4 : 1781 - 1782 гг.. - 1889. - 1004 с.


Николай Фёдорович Дубровин (1837—1904) — историк, генерал-лейтенант. Посвятил себя изучению, главным образом, русской военной истории, впервые дав, на основании архивных материалов, описание войн 1812 г., кавказских и крымской. Главные труды его в этой области: "Закавказье", "Георгий XII, последний царь Грузии, и присоединение ее к России", "История войны и владычества русских на Кавказе", "Присоединение Крыма к России", "Отечественная война в письмах современников", "История крымской войны и обороны Севастополя".



Кл.слова:
російсько-турецька війна -- Російська імперія -- міжнародні відносини -- Кримська війна

   Тип видання:   монографія   
8.

Данилюк, Ю. З.
Опозиція в Україні [Електронний ресурс] : друга половина 50-х – 80-ті рр. ХХ ст. / Ю. З. Данилюк, О. Г. Бажан. - К. : Рідний край, 2000. - 616 с.

Рубрики:

Географічні рубрики:

  Повний текст доступний у читальних залах НБУВ

Розділи 1-3. - С. 1-389


В монографії на основі широкого кола джерел досліджується діяльність опозиційних сил в Україні в другій половині 50-х – 80-ті рр. ХХ століття. Висвітлюється становлення та подальший розвиток українського, кримськотатарського, єврейського національних і релігійних рухів, розкривається механізм політичних репресій. Для істориків, політологів, вчителів, всіх, хто цікавиться історією України.



Кл.слова:
політика -- дисидентський рух -- політичні репресії

   Тип видання:   словник   
9.


Російсько-український словник правничої мови [Електронний ресурс] / ред. В. І. Войткевич-Павлович ; голов. ред. А. Ю. Кримський. - К. : [б. в.], 1926. - 328 с.

Рубрики:

Географічні рубрики:
  

  Повний текст доступний у читальних залах НБУВ




Кл.слова:
українська мова -- російська мова -- юриспруденція -- переклад

   Тип видання:   науково-популярне видання   
10.

Захаров, Б.
Нарис історії дисидентського руху в Україні (1956-1987) [Електронний ресурс] / Б. Захаров. - Х. : Фоліо, 2003. - 144 с.

Рубрики:

Географічні рубрики:

  Повний текст доступний у читальних залах НБУВ


Книга висвітлює історію дисидентського руху в Україні 1956-1987 років. У Розділі І автор намагається визначити місце дисидентського руху в історичному процесі, розглянути культурологічні аспекти цього явища. У Розділі ІІ розглядається увесь спектр дисидентських напрямків і течій, що існували в Україні в цей період: український національний рух, загально демократичний рух, релігійні рухи, єврейський та німецький рухи за свободу еміграції, рух кримських татар за повернення на історичну батьківщину, рух за соціальні та економічні права. Особлива увага приділяється українському національному рухові – йому присвячені Розділи III, IV і V. Книга значною мірою побудована на свіжому, незайманому матеріалі – аудіоінтерв’ю з учасниками дисидентського руху.



Кл.слова:
дисидентська течія -- релігійний рух

   Тип видання:   методичний посібник   
11.

Кримський, С. Б.
Цивілізаційний розвиток людства [Електронний ресурс] / С. Б. Кримський, Ю. В. Павленко. - К. : Фенікс, 2007. - 316 с.

Рубрики:

Географічні рубрики:

  Повний текст доступний у читальних залах НБУВ


Книга відомих українських дослідників С.Б. Кримського та Ю.В. Павленка присвячена розробці нових підходів до розуміння історії, узагальненому висвітленню цивілізаційного розвитку людства та місця в ньому України. В ній стисло подається сучасне розуміння пізнання в системі культуротворчої діяльності, розкриваються принципи єдності, стадійності, поліваріантності та цивілізаційної дискретності цивілізаційного процесу у його органічному зв'язку з етноісторичним розвитком, висвітлюються культурні архетипи та цивілізаційна ідентичність українського народу, визначаються глобальні культур-цивілізаційні зрушення на межі тисячоліть.



Кл.слова:
культура -- творчість -- розвиток

   Тип видання:   наукове видання   
12.

Кримський, С.
Ранкові роздуми [Електронний ресурс] / С. Кримський. - К. : Майстерня Білецьких, 2009. - 120 с.

Рубрики:

  Повний текст доступний у читальних залах НБУВ


У книзі висвітлюється культурологічний досвід трансформації європейської філософії ІІІ тисячоліття, яка після краху формалістичної методології науки усвідомила, що світоглядним дороговказом розуміння новітньої цивілізації може бути імператив людини в усій неосяжності її душі, таїни долі та жадоби до вищих цінностей, що є можливим тільки через культуру. У центрі уваги автора знаходиться питання національної культури, її архетипи, вічні символи та принципи духовної самопобудови особистості й нації. Усі ці теми розглядаються на доступному для читачів рівні і будуть цікаві усім, хто опікується проблемами Духу в сучасному контексті.



Кл.слова:
культура

   Тип видання:   наукове видання   
13.

Чухліб, Т. В.
Козаки і Монархи [Електронний ресурс] : міжнародні відносини ранньомодерної Української держави 1648–1721 рр. / Т. В. Чухліб. - 3-е вид., випр. і доп.. - К. : Вид-во ім. О. Теліги, 2009. - 616 с.

Рубрики:

Географічні рубрики:

  Повний текст доступний у читальних залах НБУВ


У книзі на основі багатого джерельного матеріалу із залученням досягнень вітчизняної та зарубіжної історичної науки розкривається міжнародно-політичний статус Української козацької держави у другій половині XVII.– на початку XVIII.ст. Через призму відносин гетьманських урядів з володарями Речі Посполитої, Московської держави, Османської та Австрійської імперій, Кримського ханства, Шведського королівства, Трансільванського і Молдавського князівств та інших країн висвітлюються головні напрями тогочасної вітчизняної зовнішньої політики. Видання розраховане на дипломатів, науковців, викладачів, студентів, усіх, хто цікавиться історією України та її міжнародних відносин.



Кл.слова:
гетьманщина

   Тип видання:   наукове видання   
14.
 


Геродот із Галікарнасу
Скіфія. Найдавніший опис України з V століття перед Христом [Електронний ресурс] : пер. с давньогрецької / Геродот із Галікарнасу. - К. : Довіра, 1992. - 75 с.. - (Відродження)

Рубрики:

Географічні рубрики:

  Повний текст доступний у читальних залах НБУВ


Ви познайомитесь з поки що єдиним повним перекладом з давньогрецької на українську четвертої книги "Мельпомена" Геродотової "Історії в дев'яти книгах". Це перший опис Скіфії і народів, що її населяють, який дійшов до нас. Опис створений головним чином на розпитах знаючих осіб з числа грецьких колоністів (немає доказів, що Геродот побував у кримських і приазовських містах). Характеристику скіфських рік Геродот починає з Істра (Дунаю), що «тече через усю Європу, беручі початок в землі кельтів». Він вважає Істр найбільшою з відомих рік, до того ж завжди повноводною, влітку й взимку. Після Істра найбільша ріка — Бористен (Дніпро). Геродот правильно вказує, що тече вона з півночі, але нічого не говорить про дніпровські пороги, отже, не знає про них. «Біля моря Бористен — уже могутня ріка. Тут до нього приєднується Гіпаніс (Південний Буг), що впадає в той самий лиман». Геродот дав відомості про західні береги Чорного моря від устя Дністра до Босфору і більшої частини узбережжя Балканського півострова. У своїх описах Геродот переказує багато міфів про походження скіфського народу; у яких значна роль відводиться Гераклові. Опис Скіфії він закінчує розповіддю про шлюби скіфів з войовничими жінками з племені амазонок, чим і можна, на його думку, пояснити скіфський звичай, що полягє в тому, що дівчина не може вийти заміж, поки не уб'є ворога.



Кл.слова:
історія  -- Скіфія -- стародавня історія

   Тип видання:   наукове видання   
Категорія: Науки про Землю   
15.

Галенко, О.
Топонімія Криму справа наліво [Електронний ресурс] / О. Галенко. - К. : Інститут сходознавства НАН України, 2003. - 225 с.

Рубрики:

  Повний текст доступний у читальних залах НБУВ


Дослідження історичної топонімії - річ корисна, а для території з такою нестабільною топонімією, як Крим, конечно необхідна. Досить часті іноземні завою-вання супроводжувалися тут масовим перейменуванням місцевих географічних об'єктів, починаючи від населе-них пунктів і закінчуючи річками, озерами, струмками, горами, мисами, долинами та різними урочищами -останнє таке масове перейменування відбулося після досі пам'ятних депортацій німців, кримських татар та інших народів з Криму у роки Другої світової війни.



Кл.слова:
географія -- картографія -- географічна назва -- топонімія -- Крим

   Тип видання:   монографія   
16.

Бикова, Т. Б.
Створення Кримської АСРР (1917–1921 рр.) [Електронний ресурс] / Т. Б. Бикова. - К. : Інститут історії України НАН України, 2011. - 247 с.

Рубрики:

Географічні рубрики:

  Повний текст доступний у читальних залах НБУВ


В монографії на основі архівних та опублікованих джерел, аналізу різноманітної наукової літератури, залучення періодичних видань та мемуарів сучасників уперше комплексно розглядається державотворчий процес в Криму під час громадянської війни, причини створення більшовиками спочатку так званих «буферних» квазі- держав, котрі потім призвели до виникнення Кримської АСРР. Проаналізовано причини, котрі покликали до життя територіальну автономію у складі радянської Росії.



Кл.слова:
історія -- Крим

   Тип видання:   науково-популярне видання   
17.

Савченко, М. О.
Анатомія неоголошеної війни [Електронний ресурс] / М. О. Савченко. - К. : Українська перспектива, 1997. - 183 с.

Рубрики:

Географічні рубрики:

  Повний текст доступний у читальних залах НБУВ


У книжці розповідається про основні події, які відбувалися в Севастополі і в Криму з кінця 1991 до 1997 року. Україна і Росія кілька разів опинялися на межі можливого збройного конфлікту під час розв’язування проблеми чорноморського флоту. На основі раніше закритого широкого документального матеріалу показано масштаби неоголошеної війни, приховану великодержавну, шовіністичну політику певних сил Росії, спроби переглянути кордони, відторгнути Крим і Севастополь від України. Велику увагу приділено аналізові діяльності російських спецслужб і розвідки чорноморського флоту на півострові. Наведено факти взаємодії командної ланки ЧФ з по-сепаратистському налаштованими організаціями, партіями та депутатами кримського парламенту і колишнім президентом Криму. Розкривається ряд серйозних помилок окремих керівників України, через які не вдалося своєчасно розв’язати проблему чорноморського флоту. особливе місце займає розповідь про скорумпованість вищих чинів чорноморського флоту, про розпродаж, розкрадання та вивезення цінного майна. Важливу увагу приділено портретам тих, хто створював Військово-Морські Сили України, показано успіхи і патріотизм цих людей, а також їхні помилки. Читач узнає про основні етапи будівництва українських ВМС з 1991 до 1997 року.



Кл.слова:
ХХ століття -- сучасна історія -- флот -- десоветизація

   Тип видання:   наукове видання   
18.

Федорук, Я.
Універсали та листи Богдана Хмельницького (11 документів) [Електронний ресурс] / Я. Федорук. - Л. : Інститут історичних досліджень Львівського державного університету імені Івана Франка, 1996. - 9 с.

Рубрики:

Географічні рубрики:

  Повний текст доступний у читальних залах НБУВ


Публікацію одинадцяти коротких документів, пов’язаних з постаттю Богдана Хмельницького, що зберігаються у рукописних збірках Варшави, Кракова і Курніка, можна вважати своєрідним доповненням до збірника “Документи Богдана Хмельницького” (1961). Ці джерела охоплюють період від 1648 до 1657 рр. та стосуються відносин козацької України з урядами Польщі, Великого князівства Литовського, Кримського ханства та Оттоманської Порти, а також відображають внутрішню політику Війська Запорозького, зокрема щодо втихомирення козацьких виступів межі 1648-1649 рр.



Кл.слова:
козаччина -- гетьман

   Тип видання:   хрестоматія   
19.

Коцюбинський, М. М.
В путах шайтана і иньші оповідання [Електронний ресурс] / М. М. Коцюбинський. - Л. : Українсько-Руська видавнича спілка, 1899. - 156 с.

Рубрики:

Географічні рубрики:

  Повний текст доступний у читальних залах НБУВ


Оповідання М. Коцюбинського «В путах шайтана» (1899) в багатьох своїх аспектах традиційне – тут вельми ретельно, з мальовничою етнографічною колоритністю, часом навіть з виразними натуралістичними подробицями відтворено побутові картини кримськотатарського приморського села наприкінці ХІХ століття. Етнографічна достовірність, виразність портретних та пейзажних штрихів не означена безпосередньо оповідачем, голос якого важливий, але вкрай ненав’язливий і ніби відсунутий на другий план, а подається крізь призму внутрішнього сприйняття персонажів, насамперед кримськотатарської дівчини Емене. Емене сягнула того віку, коли треба думати про заміжжя. Відтак згідно зі своїм статусом вона повинна, коли не зайнята роботою, сидіти вдома й не виходити за межі двору, а коли раптом має з’явитися гість чоловічої статі, про що звичайно сповіщає спеціальний вхідний дзвоник. зникати у своїй кімнаті чи принаймні, як доводиться потрапляти гостеві на очі (як-от при частуванні), запинатися чадрою. Необхідність дотримуватися суворих традиційних приписів та природні для юного віку поривання (цікавість до навколишнього світу, потреба в спілкуванні, мрійливість) вступають у конфлікт, який становить основу тієї емоційної напруги, яка надає епічному письму М. Коцюбинського і глибокої драматичної тривожності, і зворушливої ліричної схвильованості.



Кл.слова:
література

   Тип видання:   хрестоматія   
20.

Кримський, А.
Пальмове гилля. Екзотичні поезиї ( 1898 - 1901 ) [Електронний ресурс] / А. Кримський. - Л. : Українсько-Руська видавнича спілка, 1901. - 152 с.

Рубрики:

Географічні рубрики:

  Повний текст доступний у читальних залах НБУВ


Збірка поезій «Пальмове гілля» містить оригінальні вірші дослідника та його власні переклади арабських поезій українською мовою. На думку дослідників, збірка Кримського є унікальною пам’яткою літератури.



Кл.слова:
вірш -- література
...
 

Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського