Бази даних

Наукова електронна бібліотека - результати пошуку

Mozilla Firefox Для швидкої роботи та реалізації всіх функціональних можливостей пошукової системи використовуйте браузер
"Mozilla Firefox"

Вид пошуку
у знайденому
Сортувати знайдені документи за:
авторомназвоюроком видання
Формат представлення знайдених документів:
повнийстислий
 Знайдено в інших БД:Віртуальна довідка (39)Тематичний інтернет-навігатор (8)Автореферати дисертацій (1004)Реферативна база даних (6636)Книжкові видання та компакт-диски (2663)Журнали та продовжувані видання (165)
Пошуковий запит: (<.>K=ЛІТЕРАТУРНА$<.>+<.>K=СПАДЩИН$<.>)
Загальна кількість знайдених документів : 217
Представлено документи з 1 до 20
...

   Тип видання:   наукове видання   
1.

Галущинський, М.
Шевченко - поет життя й чину [Електронний ресурс] / М. Галущинський. - Л. : Українська видавнича спілка, 1921. - 32 с.

Географічні рубрики:

  Повний текст доступний у читальних залах НБУВ




Кл.слова:
культурна спадщина -- літературознавство

   Тип видання:   наукове видання   
2.

Шевельов, Юрій.
Чернігівщина в формуванні нової української літературної мови [Електронний ресурс] / Юрій Шевельов. - Париж ; Нью-Йорк : [б. в.], 1961. - 15 с.. - (Записки НТШ ; т. CLXIX)

Рубрики:

  Повний текст доступний у читальних залах НБУВ


Юрієм Шевельовим доведено, що важливу ролю у творенні нової мови відіграли не лише київські й полтавські говірки, але й інші діалекти. У розвідці про вплив Чернігівщини автор також відзначив, що традиція літературної мови, на якій ґрунтувалися граматика й словник О. Павловського, була чернігівська, а в Котляревського чи Шевченка північноукраїнських елементів теж трапляється чимало. Він підкреслив, що початків нової мови слід шукати в добі, яка передувала Котляревському, і що жодна літературна мова не виникає “на народній основі”, – а це відбігало й від традиції, що набула певного поширення в науці, й від тієї догми, що була обов’язковою на підрадянській Україні.



Кл.слова:
українська література -- літературознавство -- діалектознавство

   Тип видання:   зб. статей   
3.


Ціннісні орієнтації та світоглядні позиції людини у контексті сьогодення [Електронний ресурс] : восьмі Шинкаруківські читання : матеріали Міжнародної науково-практичної конференції / Національна академія наук України, Відділення історії, філософії та права, Національна академія педагогічних наук України, Київський національний університет ім. Тараса Шевченка, Національний педагогічний університет імені М. П. Драгоманова, Інститут філософії ім. Г. С. Сковороди НАН України, Товариство "Знання" України, Університет сучасних знань ; під ред. Л. В. Губерського. - Київ : [б. в.], 2013. - 459 с.

Рубрики:

Географічні рубрики:

  Повний текст доступний у читальних залах НБУВ


Звернення до філософської спадщини І.Шинкарука в контексті реалій сучасного глобалізованого світу та тих суспільних трансформацій, що мали місце у ХХІ столітті, змушує нас значно уважніше ставитися до тих фундаментальних категоріально-філософських антропологічно- екзистенційних новацій, що були запропоновані цим непересічним філософом та видатним вітчизняним мислителем в частині осмислення та переосмислення соціального буття індивіда. У цьому контексті, особливий інтерес становить аналіз специфіки ідеологічного дискурсу, запропонований І.Шинкаруком у ході вивчення та теоретичного виявлення основних закономірностей і властивостей суспільного буття. З цього погляду, філософія І.Шинкарука апелює не лише до «вічних цінностей істини, добра і краси» та вічних філософських проблем, але й до сучасності, до тих актуальних і нагальних питань існування людини у світі (враховуючи те, що світ, який оточує людину є соціальним світом та є носієм антропологічних та екзистенцій них сенсів), які постають у другій половині ХХ століття і зберігають свою актуальність до сьогоднішнього дня. Одним з таких питань, яке визначає складний та багатовимірний пласт існування людини у світі та у соціумі, є проблематика ідеології. Причому, сьогодні вона пов’язана не лише з проясненням базових філософських понять і категорій, а з виявленням її фундаментальних зв’язків з сучасними глобалізаційними викликами.



Кл.слова:
аксіологія -- філософська антропологія -- екзистенціалізм -- комунікативний простір

   Тип видання:   монографія   
4.
 


Козлов, Роман
Хронотопіка Франкових драм: теорія, практика, інтерпретація [Електронний ресурс] : монографія / Роман Козлов ; Луганський національний університет імені Тараса Шевченка. - Кривий Ріг : Видавничий дім, 2012. - 352 с.

Рубрики:

Географічні рубрики:

  Текст у форматі PDF 4.65 Мб


Габілітаційну монографію присвячено парадоксально невивченій частині творчої Франкової спадщини – його драмам, до яких віднесено п’єси, драматичні оповідання, вірші, поеми. Концепція хронотопіки – системи художнього функціонування елементів часового й просторового мислення – основою має гносеологію І. Канта, до якої дивовижно близькими виявилися світоглядні та драмознавчі погляди самого І. Франка. При обґрунтуванні пропонованої концепції заторкнуто більшість аспектів існування драматичних і драматургічних творів. Адресовано літературознавцям, викладачам і вчителям філологічних дисциплін, студентам-словесникам.



Кл.слова:
літературознавство -- українська література -- теорія літератури

   Тип видання:   наукове видання      життєпис   
5.
 


Рудинеско, Елізабет.
Філософи в обіймах бурі [Електронний ресурс] / Елізабет Рудинеско. - К. : Ніка-Центр, 2007. - 208 с.

Рубрики:

Географічні рубрики:

  Повний текст доступний у читальних залах НБУВ


У книжці знаного французького психолога, історика та філософа Елізабет Рудинеско наведено буремні шляхи й суперечливі погляди шести французьких філософів: Кангієма, Сартра, Фуко, Альтюссера, Дельоза та Дерида. Їхні твори стали відомими й свого часу викликали резонанс у всьому світі. Попри всі розбіжності та дискусії між ними, їх поєднує один спільний момент: усі вони спромоглися виробити критичний підхід до питання політичної заангажованості (тобто до філософії свободи) і до фройдівської концепції позасвідомого (тобто до філософії структури). Окрім того, усі вони були чудовими стилістами й гарячими прихильниками мистецтва та літератури. Авторка показує, намагаючись осмислити думку одних у світлі думки інших і виділивши кілька блискучих моментів інтелектуального життя Франції другої половини XX ст., що лише критичне сприйняття спадщини торує шлях до самостійного мислення та формування контурів думки майбутнього, думки, що готує кращі часи, нескореної думки.



Кл.слова:
французька філософія -- біографістика -- інтелектуали

   Тип видання:   наукове видання   
Категорія: Релігія   
6.


Українці [Електронний ресурс] : народні вірування, повір'я, демонологія / упор. А. П. Пономарьов, Т. В. Косміна, О. О. Боряк. - 2-ге вид.. - К. : Либідь, 1991. - 640 с.. - (Пам'ятки історичної думки України)

Рубрики:

  Повний текст доступний у читальних залах НБУВ


3бipкa знайомить із класичними зразками української етнографічної спадщини, які довгий час були вилучені з нашого духовного життя.



Кл.слова:
анімізм -- фетишизм -- релігійна свідомість -- космогонія

   Тип видання:   словник   
7.

Огієнко, І.
Український стилістичний словник [Електронний ресурс] : підручна книжка для вивчення української літературної мови / І. Огієнко. - Л. : Наукове товариство ім. Шевченка, 1924. - 251 с.

Рубрики:

  Повний текст доступний у читальних залах НБУВ


«Підручна книжка для вивчення української літературної мови»



Кл.слова:
українська мова -- стилістика -- літературна мова

   Тип видання:   монографія   
8.

Обертас, Олесь.
Український самвидав. Літературна критика та публіцистика (1960-і - початок 1970-х років) [Електронний ресурс] : монографія / Олесь Обертас ; Національна академія наук України, Інститут літератури ім. Т. Г. Шевченка. - К. : Смолоскип, 2010. - 300 с.

Рубрики:

Географічні рубрики:

  Повний текст доступний у читальних залах НБУВ


У книзі досліджуються місце і роль, історія розвитку та побутування українського самвидаву як альтернативної складової літературного процесу, як головної організуючої форми Руху Опору 1960-х - початку 1970-х років. Особлива увага звертається на характеристику позацензурної публіцистики та літературної критики у контексті культурно-громадського життя в Україні 60-х років XX століття. З'ясовується роль самвидаву як одвічної опозиційної категорії, розглядаються обставини його формування як конкретного історичного явища у другій половині XX століття, окреслюються характерні особливості розвитку самвидавної літератури та її проблематики в умовах тоталітарного суспільства. Ґрунтовний аналіз самвидавних документів дозволив О. Обертасу простежити еволюцію мислення їхніх авторів. Видання розраховане на науковців, журналістів, а також усіх, хто цікавиться історією, культурою та літературою України.



Кл.слова:
українська публіцистика -- самвидав -- рух опору -- дисидентський рух

   Тип видання:   науково-популярне видання   
9.


Український правопис [Електронний ресурс] / ред. : Є. І. Мазніченко, Н. М. Максименко, К. С. Чайка. - К. : Наукова думка, 2007. - 288 с.

Рубрики:

  Повний текст доступний у читальних залах НБУВ


Видання 2007 року виходить з уточненнями, пов’язаними зі змінами в українській граматиці, що сталися останнім часом. Для фахівців та всіх, хто цікавиться питаннями правопису сучасної української літературної мови.



Кл.слова:
сучасна українська мова -- літературна мова -- граматика

   Тип видання:   науково-популярне видання   
10.
 



Українське козацтво [Електронний ресурс] : витоки, еволюція, спадщина : у 3 випусках / ред. В. А. Смолій ; Академія наук України. - К. : [б. в.], 1993

Рубрики:

Географічні рубрики:

  Повний текст доступний у читальних залах НБУВ

Вип. 1. - 1993. - 166 с.

Вип. 2. - 1993. - 174 с.

Вип. 3. - 1993. - 178 с.


Козацтво і Україна, козацтво і український народ - ці поняття здавна перебували в одному асоціативному ряду. Адже історія козацтва становить цілу епоху в минулому України та її народу. Козаки освоїли величезні території північно-причорноморських степів і розвивали господарство, що базувалося на вільнонайманій праці і великій товаросмкості. В розбурханому морі феодальної стихії з’явилися господарські структури, які не лише не були адекватні панівному способу виробництва, а, по суті, стали його антиподами, провісниками змін, що принесли лише наступні століття.



Кл.слова:
козаччина -- Ренесанс -- Україна

   Тип видання:   наукове видання   
11.

Петренко, М. З.
Українське золотарство XVI - XVIII ст. [Електронний ресурс] / М. З. Петренко. - К. : Наукова думка, 1970. - 120 с.

Рубрики:

Географічні рубрики:

  Повний текст доступний у читальних залах НБУВ


Вироби українських золотарів, які жили в XVI-XVIII ст., і досі не втратили чарівності. Вони приваблюють нас чудовим декоративним оздобленням, реалістичністю трактування сюжетних композицій. Про митців, які своєю самобутньою творчістю вписали яскраву сторінку в історію художньої спадщини українського народу, розповідає ця книга.



Кл.слова:
прикраса -- коштовність -- дорогоцінний метал

   Тип видання:   наукове видання   
12.

Филипович, П.
Українська стихія в творчості Гоголя [Електронний ресурс] = Hohol's (Gogol's) ukrainian background / П. Филипович. - Вінніпег : Накладом т-ва "Читальня просвіти", 1952. - 31 с.. - (Slavistica) (Праці інституту слов'янознавства Української вільної академії наук / за ред. Я. Б. Рудницького ; ч. 13)

Рубрики:

Географічні рубрики:

  Повний текст доступний у читальних залах НБУВ


Аналіз творчої спадщини Гоголя проведений видатним украхнським письменником та літературознавцем, представником "п'ятірного грона" Павлом Филиповичем



Кл.слова:
літературознавство -- герменевтика тексту

   Тип видання:   зб. статей   
13.
 



Українська Повстанська Армія у боротьбі проти тоталітарних режимів [Електронний ресурс] / упоряд. і відп. ред. Ю. Сливка. - Л. : Інститут українознавства ім. І.Крип'якевича НАН України, 2004. - 296 с.. - (Україна: культурна спадщина, національна свідомість, державність)

Рубрики:

Географічні рубрики:

  Повний текст доступний у читальних залах НБУВ


Окремий випуск серійного видання "Україна: культурна спадщина, національна свідомість, державність" включає дослідження про внутрішні та зовнішньополітичні обставини створення УПА, етапи формування її структури, тактики і стратегії, роль у боротьбі за державну самостійність і соборність України, участь у рухові опору тоталітарним режимам Центрально-Східної Європи, за відновлення державної незалежності, про репресії фашистських і радянських органів стосовно учасників визвольних змагань та відтворення упівської епопеї у художній творчості.



Кл.слова:
націоналізм -- фашизм -- ХХ століття -- сучасна історія

   Тип видання:   монографія   
14.

Матвіяс, І. Г.
Українська мова і її говори [Електронний ресурс] / І. Г. Матвіяс. - К. : Наукова думка, 1990. - 168 с.

Рубрики:

  Повний текст доступний у читальних залах НБУВ


У монографії характеризуються форми вияву української загальнонародної мови, літературна мова і народні говори. Висвітлюється походження української мови, визначаються територіальні і соціальні говори на Україні, розглядається питання діалектного членування української мови, викладається історія і з'ясовується характер українських наріч і говорів, визначається зв'язок народних говорів з літературною мовою давньоруського і староукраїнського періодів, описується відношення народних говорів до нової української літературної мови.



Кл.слова:
літературна мова -- походження мови

   Тип видання:   монографія   
15.

Ткач, Л.
Українська літературна мова на Буковині в кінці XІХ - на початку XX ст. [Електронний ресурс] : у 3 т. / Л. Ткач. - Чернівці : Рута, 2000. - 408 с.

Рубрики:

  Повний текст доступний у читальних залах НБУВ

Ч. 1 : Матеріали до словника


Монографія "Українська літературна мова на Буковині в кінці XIX - на початку XX ст." - перша спроба подати цілісну характеристику регіонального функціонування української мови в зазначений період у контексті істориш-культурних чинників, які впливали на соціальний статус української мови, її функціональні сфери та ступінь внутрішнього розвитку. У першій частині монографії представлено словникові матеріали, з яких постає загальний образ західного варіанта тодішньої української літературної мови у зіставних зв'язках із її сучасними лексичними, граматичними, фонетичними нормами тощо. Реєстрову частину словника укладено з таких лексичних одиниць, що у їх формі, значенні й особливостях слововживання виявилася історична специфіка літературномовного процесу на західноукраїнських землях, зокрема й на Буковині, - вплив живої народної мови - діалектів південно-західного наріччя, співтериторіальних мов, які функціонували в місцевому соціумі в силу поліетнічного складу населення, діяльності чужомовної державної адміністрації часів Австро-Угорщини. Матеріали до словника містять близько 3500 словникових статей. Ілюстративні матеріали мають різне функціонально-стилістичне спрямування, у них використано тексти публіцистики, навчальних посібників, листування, художньої літератури, зразки інформаційного мовлення - хроніку громадсько-політичного життя, рекламу, оголошення тощо. У коментарях до кожної словникової статті подано зіставні мовні факти з польської, німецької, російської, румунської та інших мов. Друкується згідно з ухвалою Вченої ради Чернівецького державного університету ім.Ю.Федьковича, протокол №2 від 23 березня 2000 р.



Кл.слова:
діалект -- говірка -- наріччя

   Тип видання:   наукове видання   
16.
 



Українська літературна мова і правопис [Електронний ресурс]. - Берлін : Українське слово, 1922. - 52 с.. - (Бібліотека "Українського слова")

Рубрики:

  Повний текст доступний у читальних залах НБУВ


Видання містить головні правила українського правопису Української Академії Наук та твір Євгена Чикаленка "Про українську літературну мову".



Кл.слова:
лінгвістика -- мовознавство -- українська мова

   Тип видання:   словник   
17.


Українська літературна вимова і наголос [Електронний ресурс] : словник-довідник / відп. ред. М. А. Жовтобрюх. - К. : Наукова думка, 1973. - 724 с.

Рубрики:

  Повний текст доступний у читальних залах НБУВ




Кл.слова:
орфоепія -- наголос -- вимова

   Тип видання:   наукове видання   
18.

Драгоманов, Михайло.
Українська література проскрибована російським урядом [Електронний ресурс] / Михайло Драгоманов ; Львівський національний університет імені Івана Франка. - Л. : [б. в.], 2001. - 94 с.

Рубрики:

Географічні рубрики:

  Повний текст доступний у читальних залах НБУВ


Стаття Михайла Драгоманова про розвиток української літератури у 19 ст. побачила світ у 1878 р.: франкомовний оригінал видав у Женеві сам автор, український переклад І. Белея опублікував у Львові часопис "Правда". Запропонована книга містить франкомовний оригінал праці з додатком нового українського перекладу



Кл.слова:
культурна спадщина -- цензура

   Тип видання:   підручник   
19.

Авраменко, О. М.
Українська література [Електронний ресурс] : підручник для 10 класів загальноосвітніх навчальних закладів : рівень стандарту, академічний рівень / О. М. Авраменко, В. І. Пахаренко. - К. : Грамота, 2010. - 280 с.

Рубрики:

Географічні рубрики:

  Повний текст доступний у читальних залах НБУВ


Підручник повністю відповідає вимогам Державного стандарту освіти та чинній програмі з української літератури. Він містить відомості з теорії літератури; біографічні матеріали про письменників; огляд літературної спадщини майстрів слова; багатий ілюстративний матеріал та ін. Методичний апарат підручника охоплює різнорівневі завдання, зорієнтовані на вікові особливості десятикласників.



Кл.слова:
письменник

   Тип видання:   альбом   
20.


Українська дерев'яна архітектура [Електронний ресурс]. - [Б. м. : б. в.]. - 31 p.

Рубрики:

Географічні рубрики:
  

  Повний текст доступний у читальних залах НБУВ


З давніх-давен більша частина території сучасної України була вкрита лісами. Навіть на широких степових просторах Південної України, у долинах річок росли великі діброви. Тож дерево було найпоширенішим матеріалом, з якого предки сучасних українців не лише зводили різноманітні будівлі, а й виготовляли все необхідне для життя: меблі, посуд, хатнє начиння, господарський реманент, виробниче устаткування, транспортні засоби. У них було особливе, шанобливе ставлення до дерева як до матеріалу живого й одухотвореного, прихильного до людини. Аж до кінця 18 ст. всі в Україні – від простого селянина до ясновельможного гетьмана – були щиро переконані, що жити слід тільки у дерев’яному будинку чи палаці, бо кам’яні та цегляні будівлі є вкрай шкідливими для здоров’я. В історико-культурологічному плані це переконання зіграло злий жарт з українським народом. Мурованих палат, замків, храмів будували мало, а дерев’яні, яких було безліч, усі загинули – тож історична та культурна спадщина України виявилася штучно збідненою. Проте, якою вражаючою була наша дерев’яна архітектура, ми можемо лише здогадуватися на підставі результатів археологічних досліджень, захоплених описів мандрівників-іноземців та тих окремих дерев’яних пам’яток, які ще вціліли.



Кл.слова:
дерево -- будівля -- архітектура
...
 

Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського