Бази даних

Наукова електронна бібліотека - результати пошуку

Mozilla Firefox Для швидкої роботи та реалізації всіх функціональних можливостей пошукової системи використовуйте браузер
"Mozilla Firefox"

Вид пошуку
у знайденому
Сортувати знайдені документи за:
авторомназвоюроком видання
Формат представлення знайдених документів:
повнийстислий
 Знайдено в інших БД:Віртуальна довідка (27)Тематичний інтернет-навігатор (1)Автореферати дисертацій (1319)Реферативна база даних (7782)Книжкові видання та компакт-диски (1326)Журнали та продовжувані видання (48)
Пошуковий запит: (<.>K=МОВН$<.>+<.>K=ПУРИЗМ$<.>)
Загальна кількість знайдених документів : 154
Представлено документи з 1 до 20
...

   Тип видання:   науково-популярне видання   
1.
 


Яхонтова, Т. В.
Основи англомовного наукового письма [Електронний ресурс] / Т. В. Яхонтова. - Л. : ПАИС, 2003. - 220 с.

Рубрики:

  Повний текст доступний у читальних залах НБУВ


Ця книга є першим в Україні навчальним посібником з англомовного наукового письма. Його мета - ознайомлення з основними особливостями риторики, стилістики та жанрової організації сучасного англомовного наукового дискурсу (стилю), розвиток базових навичок побудови і написання англійською мовою наукових текстів різних жанрів, а також вироблення стратегії опанування науковим письмом як видом комплексної діяльності, що має соціальні, когнітивні та власне мовні аспекти. Посібник максимально орієнтований на розвиток навичок письма шляхом виконання різноманітних завдань на матеріалі автентичних текстів із гуманітарних і природничих дисциплін. Для аспірантів і частково студентів старших курсів та магістерських програм уманітарних і природничих спеціальностей університетів. Може бути корисним для науковців, які прагнуть самостійно оволодіти основами англомовного наукового письма.



Кл.слова:
англійська мова -- наукова лексика -- науковий стиль

   Тип видання:   довідник   
2.

Юдкин-Рипун, Игорь Николаевич.
Краткий семантико-этимологический справочник: славистика и романо-германистика [Електронний ресурс] / И. Н. Юдкин-Рипун ; Національна академія наук України, Український комітет славістів. - К. : [б. в.], 2004. - 236 с.

Рубрики:

  Текст у форматі PDF 4.44 Мб


Пропонується система впорядкування лексичного матеріалу, заснована на його етимологічній стратифікації – вичленуванні індоєвропейського ядра, ізоглос поміж окремими мовними сім’ями та ізольованої лексики. Рефлекси реконструйованих індоєвропейських коренів подано в етимологічних гніздах, які відповідно до типів ініціалів розподілено по шістнадцяти класах. Ці класи постають як семантичні мікросистеми, що засновані на виявленні паронімії між коренями та на мотивації смислових переходів (передусім метонімії), так що виникають паронімічні та метонімічні ряди, які будуються відповідно до гіпотези соматоморфізму первинних значень. Лексичний матеріал містить передусім рефлекси загальнослов’янського кореневого фонду з їхніми романо-германськими відповідниками, опрацьовано матеріали етимологічних словників з німецької, французької, англійської мов та з латини.



Кл.слова:
індоєвропейські мови -- етимологічна стратифікація -- компаративне мовознавство -- семантичний соматоморфізм

   Тип видання:   навчальний посібник      довідник   
3.

Юдкін-Ріпун, Ігор Миколайович.
Короткий навчальний довідник з романо-германської етимології [Електронний ресурс] / І. М. Юдкін-Ріпун ; Національна академія наук України, Інститут мистецтвознавства, фольклористики та етнології ім. М.Т. Рильського. - Ч. 2. Англо-французькі латинізми. Додаток. Еллінізми. Кельтізми. Dubia. - К. : [б. в.], 1999. - 118 с.

Рубрики:

  Текст у форматі PDF 2.02 Мб


В другій частині словника розглянуто лексику англо-французького мовного союзу, яка становить рефлекси основного лексичного фонду латини, поданого за морфологічною класифікацією. В додатку наведено давньогрецькі та кельтські рефлекси в цьому союзі, а також англо-французьку лексику невизначеного походженння.



Кл.слова:
мовознавство -- германські мови -- етимологія -- деривація

   Тип видання:   наукове видання   
4.

Шевельов, Юрій.
Українська мова в першій половині двадцятого століття (1900-1941). Стан і статус [Електронний ресурс] / Ю. Шевельов. - [Б. м. : б. в.], [19_ _?]. - 140 с.

Рубрики:

Географічні рубрики:

  Повний текст доступний у читальних залах НБУВ


Праця видатного українського філолога Юрія Шевельова є на сьогодні найповнішим науковим дослідженням мовної політики, яку провадили різні режими на окупованих українських землях протягом першої половини нинішнього століття.



Кл.слова:
мовна політика -- русифікація

   Тип видання:   наукове видання   
5.

Шевельов, Юрій.
Внесок Галичини у формування української літературної мови [Електронний ресурс] / Ю. Шевельов ; Наукове товариство імені Шевченка у Львові, Національний університет "Києво-Могилянська академія". - К. : КМ Академія, 2003. - 160 с.

Рубрики:

  Повний текст доступний у читальних залах НБУВ


Праця видатного славіста Юрія Шевельова (Шереха) про внесок Галичини у формування української літературної мови написана під час перебування вченого у Львові в 1943—1944 pp. У науковій розвідці простежується інтенсивність галицьких мовних впливів на нову українську літературну мову в різні історичні періоди. Матеріал ілюстровано прикладами використання галицизмів у мові П. Куліша, М. Старицького, М. Коцюбинського, Лесі Українки та ін. Книга й досі залишається єдиним, а тому надзвичайно цінним дослідженням у цій мовній ділянці.



Кл.слова:
мовознавство -- діалектознавство -- галицизми

   Тип видання:   монографія   
6.

Шевельов, Ю.
Українська мова в першій половині двадцятого століття [Електронний ресурс] / Ю. Шевельов. - Чернівці : Рута, 1998. - 208 с.

Рубрики:

Географічні рубрики:

  Повний текст доступний у читальних залах НБУВ


Праця видатного українського філолога Юрія Шевельова є на сьогодні найповнішим науковим дослідженням мовної політики, яку провадили різні режими на окупованих українських землях протягом першої половини нинішнього століття.



Кл.слова:
мовна політика -- українізація -- русифікація -- лінгвоцид

   Тип видання:   наукове видання   
7.

Шевельов, Ю.
Історична фонологія української мови [Електронний ресурс] / Ю. Шевельов. - Х. : Акта, 2002. - 1063 с.. - (Класика української науки)

Рубрики:

  Повний текст доступний у читальних залах НБУВ


Поява «Історичної фонології української мови» Юрія Шевельова в українському перекладі --- то велике свято мовознавства на Україні. Англійською мовою ця праця вийшла друком ще 1979 р.; і хоча адресатом її були всі славісти, та зі зрозумілих причин вона призначалася насамперед читачеві українському --- а той упродовж багатьох років не мав до неї доступу. Слід підкреслити, що «Історична фонологія української мови» Ю. Шевельова вирізняється з поміж аналогічних досліджень розмаїтістю розглянутої в ній тематики, широтою погляду на пояснювані мовні явища, багатством використаного історичного та діалектного матеріалу, деталізованим викладом фактів. Усе це доповнюється оглядом попередніх інтерпретацій, завдяки чому для багатьох явищ витворюються своєрідні міні монографії. Утім, «Історична фонологія української мови» не є сукупністю монографій; або, беручи точніше, вона є чимось більшим, ніж просто сукупність монографій. У книзі застосовано монографічний, синтетичний спосіб потрактування досліджуваної проблеми в усій її цілості. Автор послідовно описує доісторичний розвиток української фонологічної системи, її еволюцію від "протоукраїнського" до "давньоукраїнського" періоду, відтак --- системні зміни, що зумовили перехід до наступних етапів: "ранньосередньоукраїнського", "середньоукраїнського", "пізньосередньоукраїнського" та "новітнього". З тонким розумінням подано культурно історичне тло мовних процесів, для кожної виокремленої епохи докладно описано джерельну базу. Дуже корисною є наведена бібліографія найважливіших праць до кожного розділу. У книзі показано розвиток звукових явищ в окремих діалектах і розвиток діалектної фонологічної системи з ареального погляду. Отже, вона також містить у собі --- в повному сенсі слова --- історичну діалектологію української мови в ділянці фонології: це стосується як розгляду окремих явищ, так і підсумкової синтези, запропонованої в прикінцевому розділі.



Кл.слова:
фонетика -- фонологія

   Тип видання:   словник   
8.

Чучка, П.
Прізвища закарпатських українців [Електронний ресурс] : історико-етимологічний словник / П. Чучка. - Л. : Світ, 2005. - 704 с.

Рубрики:

  Повний текст доступний у читальних залах НБУВ


Розглядаються загальні питання теорії прізвища, історія становлення цього феномену та специфіка функціонування родових назв в Українських Карпатах. Аналізуються мовний та правовий статуси прізвища, глобальні національні, регіональні ознаки прізвищевих назв, їх варіантність, лексичне значення тощо. Подаються всі прізвища, які функціонують на території Закарпаття в перші повоєнні роки і тепер (понад 11,5 тис.). Біля реєстрового прізвища наводяться нинішня його географія побутування, перші фіксації прізвищевої назви в давніх документах Карпатського регіону, дані про соціальний статус засновника роду. Статті завершуються етимологічною довідкою щодо походження прізвища



Кл.слова:
ономастика -- етимологія -- прізвище

   Тип видання:   методичний посібник   
9.

Чак, Є. Д.
Мандрівка в країну слова [Електронний ресурс] / Є. Д. Чак. - К. : Веселка, 1981. - 103 с.

Рубрики:

  Повний текст доступний у читальних залах НБУВ


У формі невеличких оповідань, діалогів, нарисів юний читач знайде в книжці популярне пояснення мовних явищ і фактів, які вважаються нормативними, незважаючи на те, що вони являються порушенням певної закономірності.



Кл.слова:
походження слів

   Тип видання:   наукове видання   
10.

Хомский, Н.
Введение в формальный анализ естественных языков [Електронний ресурс] / Н. Хомский, Д. Миллер. - М. : Едиториал УРСС, 2003. - 64 с.

Рубрики:

  Повний текст доступний у читальних залах НБУВ


Книга выдающегося американского лингвиста Н. Хомского, написанная им в соавторстве с Д. Миллером, посвящена вопросам математической лингвистики. В ней обсуждаются математические модели языка. Расчитана на научных работников, инженеров, аспирантов и студентов различных специальностей, занимающихся и интересующихся кибернетикой.



Кл.слова:
природні мови -- математична психологія -- мовна поведінка

   Тип видання:   словник   
11.

Хобзей, Наталя.
Гуцульська міфологія [Електронний ресурс] : етнолінгвістичний словник / Н. Хобзей ; Ін-т українознавства ім. І. Крип'якевича Національної академії наук України. - Л. : [б. в.], 2002. - 216 с.

Рубрики:

Географічні рубрики:
  

  Повний текст доступний у читальних залах НБУВ


Словник гуцульської міфологічної лексики представляє не тільки мовний образ гуцульських говірок, але й особливості світосприймання і багатство духовного світу їхніх носіїв. Видання адресоване спеціалістам-філологам, культурологам, широкому колу читачів, яких цікавить українська мова та традиційна духовна культура українців.



Кл.слова:
світогляд -- космогонія -- демонологія

   Тип видання:   наукове видання   
12.

Францев, В. А.
Из истории борьбы за русский литературный язык в Подкарпатской Руси в половине XІХ ст. [Електронний ресурс] / В. А. Францев. - Прага : Издательское общество "Единство", 1931. - 38 с.

Рубрики:

  Повний текст доступний у читальних залах НБУВ




Кл.слова:
літературна мова -- мовне питання

   Тип видання:   монографія   
13.


Философия языка: в границах и вне границ [Електронний ресурс] / отв. ред. Ю. С. Степанов. - Харьков : Око, 1993. - 192 с.. - (Международная серия монографий ; т. 1)

Рубрики:

  Повний текст доступний у читальних залах НБУВ


Монография, открывающая международную серию исследований, посвящена изучению эпистемологического статуса лингвофилософских парадигм. Рассматриваются разнонаправленные соотношения парадигм философии языка и социокультурных и общенаучных стилей мышления, языковые механизмы смены культурных парадигм, связи философии языка и "философии политики".



Кл.слова:
філософія мови -- лінгвістичні механізми -- мовний дискурс

   Тип видання:   довідник   
14.

Федоров, Валерій.
Психологія народної мудрості [Електронний ресурс] : пареміологічний довідник / В. Федоров. - Т. : Підручники і посібники, 2009. - 352 с.

Рубрики:

Географічні рубрики:
  

  Повний текст доступний у читальних залах НБУВ


Довідник містить десять основних категорій світобачення українців, що створюють коло осягання світу. Ці категорії ілюстровані пареміями — прислів'ями та приказками. З точки зору психології паремія — це пережитий досвід народу. Образи історії народу закарбували ті поняття, які стали осердям мовної свідомості українців. Прислів'я та приказки є частиною нашої свідомості, що дає нам можливість створювати раціональні висновки, програмувати поведінку, розуміти сенс життя.



Кл.слова:
фольклор -- паремії -- національна свідомість

   Тип видання:   монографія   
15.
 


Фаріон, Ірина.
Мовна норма: знищення, пошук, відновлення [Електронний ресурс] / Ірина Фаріон. - Івано-Франківськ : Місто-НВ, 2013. - 332 с.

Рубрики:

  Повний текст доступний у читальних залах НБУВ


Від нашої матері-берегині: "Не штука критикувати – ми звикли до критики. Набагато важливіше запропонувати рецепт взаємодопомоги, не залежно від того, до якої ти належиш політичної сили. Отже, я запропонувала впровадження уроків з мовлення після оголошення депутатських запитів. Як це відбувається? Кожен депутат отримує видрук своїх помилок, які систематизовані за п'ятьма основними ознаками. Такий видрук видається анонімно, щоби нікого не образити, адже ми працюємо на підвищення загального рівня суспільства. Це пекельна робота, яка абсолютно не є предметом моїх зацікавлень, тому що я історик мови, а не людина, яка досліджує сучасний зріз культури мовлення. Так виникла книга "Мовна норма: знищення, пошук, віднова", де я простежила мовну еволюцію протягом всього ХХ століття: як радянська влада, починаючи з 1938 року через насильницьке впровадження російської мови знищувала основи української фонетики, морфології та синтаксису."



Кл.слова:
українська мова -- мовознавство -- мовний пуризм -- верифікація

   Тип видання:   наукове видання   
16.


Українці-русини [Електронний ресурс] : етнолінгвістичні та етнокультурні процеси в історичному розвитку / голов. ред. С. Скрипник ; Інститут мистецтвознавства, фольклору та етнології ім. М. Т. Рильського НАН України. - К. : [б. в.], 2013. - 750 с.

Рубрики:

Географічні рубрики:
  
  
  

  Повний текст доступний у читальних залах НБУВ


У пропонованому виданні йдеться про утвердження загальноукраїнскої етнонімії та розвиток етноідентифікаційних процесів у середовищі українців-русинів Закарпаття і Східної Словаччини; Висвітлюються питання історичних витоків та ідейних джерел закарпатського регіонального сепаратизму й сучасних виявів політичного русинства; аналізуються мовні, етнокультурні та етнодемографічні процеси на Закарпатті. У збірнику репрезентовано дослідження відомих вітчизняних і зарубіжних учених із проблем етногенезу та розвитку лінгвокультурних реалій закарпаття в історичній ретроспективі. Сподіваємося, що книга викличе інтерес не лише науковців, а й широкого загалу громадськості, усіх, хто цікавиться українською ентнічною історією і культурою.



Кл.слова:
етнологія -- русинська культура -- діалектологія

   Тип видання:   наукове видання   
17.
 



Українська мова у ХХ сторіччі: історія лінгвоциду [Електронний ресурс] : документи і матеріали / за ред. Лариси Масенко ; упоряд. Лариса Масенко, Віктор Кубайчук, Орися Демська-Кульчицька. - К. : Києво-Могилянська академія, 2005. - 399 с.

Рубрики:

Географічні рубрики:

  Повний текст доступний у читальних залах НБУВ


У збірнику вміщено документи і матеріали, що стосуються мовної політики радянського керівництва на теренах України. Вони проливають світло на підступне втручання у внутрішній розвиток української мови, спрямоване на штучне зближення її з російською і знищення як незалежного мовного утворення. Розкривається специфіка лексикографічної, термінологічної й правописної практик радянського періоду, метою яких, починаючи з 30-х років, було поступове вилучення питомих рис української лексики, фразеології і навіть деяких словотвірних та граматичних форм і заміна їх кальками з російської мови. На базі корпусу документів і матеріалів укладено реєстр репресованої лексики. Працю призначено гуманітаріям – філологам, історикам, політологам, викладачам відповідних дисциплін, студентам, аспірантам і всім тим, кому не байдужа доля рідної мови.



Кл.слова:
мовна політика -- русифікація

   Тип видання:   зб. статей   
18.


Українська мова у XX ст. [Електронний ресурс] : історія лінгвоциду: документи і матеріали / уклад. Л. Масенко, В. Кубайчук, О. Демська-Кульчицька. - К. : Вид-во Києво-Могилянської академії, 2005. - 402 с.

Рубрики:

  Повний текст доступний у читальних залах НБУВ


Подана нижче добірка документів має на меті ознайомити читачів із специфікою мовної політики, яку провадив радянський режим на теренах УРСР. Упорядники свідомі того, що збірник не може претендувати на повноту і всеохопність матеріалу. Нашим завданням було поставити проблему і заохотити майбутніх дослідників до пошуку ширшої інформації і наукового її опрацювання. Добираючи матеріали з радянських партійних документів і мовознавчих публікацій ми надавали перевагу тим, які стосувалися внутрішньомовної політики — заборон вживати певні слова, словосполучення, словотвірні й морфологічні форми, синтаксичні конструкції, оскільки саме цей аспект мовної політики КПРС ще не дістав належного опрацювання за джерельними даними. Орієнтація на зазначену проблематику зумовила й обмеження поданих матеріалів переважно хронологічними рамками 1930-х і 1970-х років, оскільки саме в ці десятиліття Москва застосовувала найбрутальніші методи у неоголошеній війні з українською нацією, до яких належала й низка репресивних заходів у сфері мововжитку. Відкриває збірник скорочена версія доповіді Миколи Скрипника на Першій всеукраїнській конференції культурно-освітніх робітників нацменшостей 20 травня 1931 року. Її подано для загального уявлення про засади мовно-освітньої програми М. Скрипника, що становили головний об’єкт нищівної критики в наступних погромницьких акціях 1930-х років. Завершує видання словник репресованої лексики, укладений на базі опублікованих у збірнику документів.



Кл.слова:
мовна політика -- правопис -- термінологія

   Тип видання:   зб. статей   
19.


Українська ідентичність і мовне питання в Російській імперії: спроба державного регулювання (1847-1914) [Електронний ресурс] : збірник документів і матеріалів / відп. ред. Г. Боряк ; Національна академія наук України, Інститут історії України, Державна архівна служба України, Центральний державний історичний архів України. - К. : [б. в.], 2013. - 872 с.

Рубрики:

Географічні рубрики:

  Повний текст доступний у читальних залах НБУВ


У збірнику публікуються документи переважно з діловодних архівів державних органів та установ, які безпосередньо чи опосередковано реагували на прояви українського руху в різних сферах: у початковій освіті, у громадському й літературному житті тощо. Документи висвітлюють передумови, обставини й наслідки появи та функціонування Валуєвського розпорядження 1863 р., Емського указу 1876 р., низки інших нормативних документів, що регулювали мовне питання на теренах українських губерній Російської імперії упродовж другої половини ХІХ – початку ХХ ст. Частина документів пов’язана з виконанням цензурними установами на місцях зазначених “заборонних” актів щодо української літературної мови – одного із ключових чинників формування української ідентичності. Переліки рукописів, заборонених до друку, а також творів, видрукуваних за кордоном і нелегально поширюваних на Наддніпрянщині, окреслюють контури потужного освітньо- літературного масиву Українського Слова, яке упродовж кількох десятиліть у різних формах проривалося до читача крізь цензурні заборони. Більшість документів публікуються вперше.



Кл.слова:
мовна політика -- русифікація -- асиміляція -- лінгвоцид

   Тип видання:   зб. статей   
20.


Українська ідентичність і мовне питання в Російській імперії [Електронний ресурс] : спроба державного регулювання (1847–1914) : збірник документів і матеріалів / відп. ред. Г. Боряк. - К. : Ін-т історії України НАН України, 2013. - 810 с.

Рубрики:

Географічні рубрики:

  Повний текст доступний у читальних залах НБУВ


У збірнику публікуються документи переважно з діловодних архівів державних органів та установ, які безпосередньо чи опосередковано реагували на прояви українського руху в різних сферах: у початковій освіті, у громадському й літературному житті тощо. Документи висвітлюють передумови, обставини й наслідки появи та функціонування Валуєвського розпорядження 1863 р., Емського указу 1876 р., низки інших нормативних документів, що регулювали мовне питання на теренах українських губерній Російської імперії упродовж другої половини ХІХ – початку ХХ ст. Частина документів пов’язана з виконанням цензурними установами на місцях зазначених “заборонних” актів щодо української літературної мови – одного із ключових чинників формування української ідентичності. Переліки рукописів, заборонених до друку, а також творів, видрукуваних за кордоном і нелегально поширюваних на Наддніпрянщині, окреслюють контури потужного освітньо- літературного масиву Українського Слова, яке упродовж кількох десятиліть у різних формах проривалося до читача крізь цензурні заборони. Більшість документів публікуються вперше.



Кл.слова:
мовна політика -- лінгвоцид -- імперіалізм
...
 

Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського