Бази даних

Наукова електронна бібліотека - результати пошуку

Mozilla Firefox Для швидкої роботи та реалізації всіх функціональних можливостей пошукової системи використовуйте браузер
"Mozilla Firefox"

Вид пошуку
у знайденому
Сортувати знайдені документи за:
авторомназвоюроком видання
Формат представлення знайдених документів:
повнийстислий
 Знайдено в інших БД:Віртуальна довідка (9)Автореферати дисертацій (202)Реферативна база даних (1723)Книжкові видання та компакт-диски (1190)Журнали та продовжувані видання (32)
Пошуковий запит: (<.>K=ПОРТРЕТ$<.>)
Загальна кількість знайдених документів : 206
Представлено документи з 1 до 20
...

   Тип видання:   наукове видання   
Категорія: Релігія   
1.
 


Ґудзяк, Борис.
Криза і реформа: Київська метрополія, Царгородський патріархат і генеза Берестейської унії [Електронний ресурс] : пер. з англ. / Б. Ґудзяк ; Інститут історії церкви Львівської богословської академії. - Львів : [б. в.], 2000. - 448 с.

Рубрики:

  Повний текст доступний у читальних залах НБУВ


Видання пояснює й переосмислює одну з найбільш контроверсійних подій церковної історії України і Білорусії – Берестейську унію (1596), в наслідок якої більшість єпископату визнало верховенство папи римського, залишаючись вірними візантійсько-слов’янській літургійній традиції та східнохристиянському етносу. Автор аналізує процес релігійно-культурних реформ у Київській митрополії в світлі її традиційних взаємин із Великою Церквою в Царгороді саме в той час, коли Польсько-Литовська Річ Посполита і загалом Європа вирували від реформаційних рухів – протестантського й католицько-реформаторського. Він показує, яким чином внутрішні проблеми руського суспільства, укладені наслідками докорінних перетворень, які започаткував царгородський патріарх Єремія ІІ у 1688-1589 рр (до і після відвідин Москви, де він змушений був надати тамтешній Церкві ранг патріархату), спричинилися до рішення єрархії Київської митрополії вийти з-під зверхності Царгорода. У книзі описується юрисдикційний статус Руської Церкви від часів Хрещення до кінця XVI ст., дається оригінальний огляд її взаємин із грецьким православним світом під османським пануванням, аналізуються церковно-політичні та міжконфесійні відносини. Показано також, як впливали стосунки між єрархією та мирянством на процеси духовного відродження й оновлення церковного життя. Усе це – а ще проникливий погляд на звичаї ранньомодерної доби, психологічні портрети відомих діячів, характеристики проводирів Церкви, полемістів, опис місць, що мали відношення до унії, картографічний та ілюстративний матеріал, джерельні й довідникові додатки – робить Кризу і реформу цікавою книжкою як для фахівців, так і для всіх, хто хоче пізнати минуле та зрозуміти сьогоднішню релігійну ситуацію в Східній Європі.



Кл.слова:
історія церкви -- католицизм -- протестантизм

   Тип видання:   наукове видання   
2.
 


Эйлер, Л.
Введение в анализ бесконечных [Електронний ресурс] : пер. с лат. / Л. Эйлер . - М. : Физматлит, 1961

Рубрики:

  Повний текст доступний у читальних залах НБУВ

Т. 1. - 1961. - 314 с.

Т. 2. - 1961. - 391 с.


Не будет преувеличением сказать, что за последние годы в области "эйлероведения" сделано больше, чем за весь XIX век. При этом подверглись основательному пересмотру многие оценки и взгляды, которые приобрели силу традиции. Но изучению геометрического наследия Эйлера уделялось мало внимания. Аналитический гений Эйлера прославляли все, кто о нем писал, и прославляли по заслугам. Зато в тени оставалось многое другое. Он перестал вычислятьи жить — так говорит о его кончине Кондорсе. Как обычно в XVIII веке, Кондорсе называет Эйлера геометром — слово математик не было тогда в ходу, — но меньше всего он имеет при этом в виду геометрическое зрение, геометрическую изобретательность в нашем понимании. Через полтора века после Кондорсе и Фуса — авторов первых общих характеристик Эйлера-ученого — его знаток и почитатель Н. Н. Лузин находит яркие краски для портрета Эйлера, но именно Эйлера—виртуоза аналитической выкладки, чувствующего живую плоть формулы.



Кл.слова:
математика

   Тип видання:   довідник   
3.

Щелоков, А. А.
Увлекательная бонистика [Електронний ресурс] : факты, легенды, открытия в мире банкнот / А. А. Щелоков. - М. : Эксмо, 2007. - 384 с.. - (Энциклопедия коллекционера)

Рубрики:

  Повний текст доступний у читальних залах НБУВ


Как известно, деньги можно делать и из воздуха. Но каким бы ни был источник заработка, eгo материальным эквивалентом всегда являются знакомые нам звонкие монеты и хрустящие банкноты. Раскрывая кошелек, чтобы оплатить очередную покупку, мы вряд ли задумываемся над историей денежных знаков... Korдa впервые появились бумажные деньги? Как они соотносятся с денежным запасом страны? Сколько стоит рубль? Легко ли подделать ассигнацию? Как отличить фальшивые денежные знаки от настоящих? Что такое «военные деньги.? Чьи портреты и почему увековечены на банкнотах прошлого и настоящего? Эта книга А. А. Щёлокова в популярной и увлекательной форме, на многочисленных примерах и богатых материалах российской бонистики и нумизматики содержит ответы на множество вопросов, связанных с историей бумажных денег. По сути, перед нами настоящий путеводитель по миру банкнот, предназначенный как для коллекционеров, так и для людей, интересующихся мировой историей и культурой.



Кл.слова:
гроші

   Тип видання:   науково-популярне видання   
4.

Шерех, Юрій.
Третя сторожа. Література. Мистецтво. Ідеології [Електронний ресурс] / Юрій Шерех. - К. : Дніпро, 1993. - 590 с.

Рубрики:

Географічні рубрики:

  Повний текст доступний у читальних залах НБУВ


Юрій Шерех (Шевельов), професор Колумбійського університету (США), - видатна постать у світовому мовознавстві та літературній критиці. Проте його блискучі есе та фундаментальні дослідження до останнього часу з відомих причин були недоступні читачам України. Ця книга розкриває перед нами глибокий і оригінальний світ Юрія Шереха-літературознавця, перу якого належать надзвичайно цікаві портрети класиків української літератури та сучасних письменників, роздуми про театр, архітектуру, інші мистецькі проблеми, а також спогади.



Кл.слова:
літературознавство -- мистецька критика -- лінгвістика

   Тип видання:   енциклопедія   
5.

Шапиро, М.
100 великих евреев [Електронний ресурс] / М. Шапиро. - М. : Вече, 2005. - 383 с.. - (100 великих)

Рубрики:

  Повний текст доступний у читальних залах НБУВ


В данной книге попытку составить рейтинг ста великих евреев всех времен предпринял Майкл Шапиро - Hью-йоркский публицист и композитор. Легкий, порой ироничный стиль, доступное изложение достаточно сложных и запутанных проблем являются несомненными достоинствами этой книги. Конечно, не все читатели смогут согласиться с тезисом об определяющем влиянии иудаизма на морально-этические нормы человечества, на становление всех ведущих мировых религий. Однако автору удалось нарисовать на страницах книги живые портреты самых выдающихся евреев от Авраама и Моисея до Фрейда и Эйнштейна.



Кл.слова:
видатна людина -- біографія

   Тип видання:   науково-популярне видання   
6.

Чухліб, Тарас В..
Гетьмани Правобережної України в історії Центрально-Східної Європи (1663-1713) [Електронний ресурс] / Тарас Чухліб ; Національна академія наук України, Інститут історії України, Науково-дослідний інститут українського козацтва. - К. : Києво-Могилянська академія, 2004. - 288 с.

Рубрики:

Географічні рубрики:

  Повний текст доступний у читальних залах НБУВ


У книзі подано яскраві, багатопланові портрети більш та менш знаних володарів гетьманської булави, які діяли на Правобережній Україні у 60-х роках XVII - на початку XVIII ст. Діяльність українських гетьманів розкривається у контексті загальноєвропейської історії. Видання розраховане на широке коло читачів, студентів, викладачів, науковців, військовослужбовців, дипломатів, усіх, хто цікавиться історією України взагалі та її міжнародних відносин зокрема.



Кл.слова:
історія України -- гетьманство

   Тип видання:   монографія      життєпис   
7.

Чукін, Д.
Боровиковський [Електронний ресурс] / Д. Чукін. - Х. : Рух, 1931. - 43 с.. - (Українське малярство)

  Повний текст доступний у читальних залах НБУВ


Дана публікація присвячена українському та російському художнику-живописцю, іконописцю та портретисту Володимиру Лукичу Боровиковському. У виданні розглядається його біографія, творче становлення на тлі доби, вплив тогочасного мистецтва на Боровиковського, як на живописця. Аналізується його техніка, манера письма, ідея деяких творів. В якості додатку представлені репродукції робіт митця.



Кл.слова:
живопис -- художня творчість

   Тип видання:   наукове видання   
8.

Чорновіл, Вячеслав Максимович.
Твори [Електронний ресурс] : в 10 т. / В. М. Чорновіл. - К. : Смолоскип, 2002-2011

Рубрики:

Географічні рубрики:

  Повний текст доступний у читальних залах НБУВ

Т. 1 : Літературознавство. Критика. Журналістика. - 2002. - 640 с.

Т. 2 : Правосуддя чи рецидиви терору? Лихо з розуму (портрети двадцяти "злочинців"). Документи та матеріали 1966-1968 рр.. - 2003. - 908 с.

Т. 3 : Український вісник. Випуски I-VI. - 2006. - 984 с.

Т. 4, кн. 1 : Листи. - 2005. - 994 с.

Т. 4, кн. 2 : Листи. - 2005. - 1072 с.

Т. 5 : Публіцистика, документи, матеріали "Справи № 196" (1970-1984). - 2007. - 916 с.

Т. 6 : Документи та матеріали (листопад 1985 - квітень 1990). - 2009. - 1056 с.

Т. 7 : Статті, виступи, інтерв'ю (березень 1990 - грудень 1992). - 2011. - 1084 с.


До першого тому ввійшли літературознавчі праці Вячеслава Чорновола, рецензії, критичні начерки, ранні журналістські спроби, статті. В основному - це праці з архіву В. Чорновола, які раніше не друкувалися: про Т. Шевченка, Б. Грінченка, В. Самійленка, матеріали про П. Грабовського, опрацьовані автором в Якутському архіві. До другого тому ввійшли праці «Правосуддя чи рецидиви терору?» та «Лихо з розуму (Портрети двадцяти «злочинців»)», які Вячеслав Чорновіл написав на захист української інтелігенції, заарештованої 1965 року радянською владою. Цими творами автор викрив антилюдяну радянську систему, зробив ґрунтовний аналіз несправедливого арешту, а потім засудження двадцяти інтелігентів. У третьому томі Творів у десяти томах Вячеслава Чорновола опубліковано шість випусків позацензурного журналу «Український вісник», редактором якого він був з кінця 1969 р. по 1972 р. У журналах уміщено самвидавні документи середини 60-х - поч. 70-х років, хроніку репресій - переслідувань, арештів, судів. Усі матеріали вміло об’єднані редакторськими поясненнями, зауваженнями, доповненнями. У журналах є документи самого Вячеслава Чорновола. Четвертий том Творів Вячеслава Чорновола в двох книгах — його епістолярна спадщина ( поч. 60-х — 1998 pp.), що складається з трьох розділів: «Листи з неволі», які впорядкував сам автор, «До рідних» та «До друзів і знайомих». Листи обіймають період активної правозахисної діяльності В. Чорновола, в основному періоди ув’язнення в радянських політичних таборах та перебування на засланні. Вони становлять надзвичайно змістовний та історично важливий матеріал, свідчення утвердження і боротьби людини в умовах несвободи проти тоталітарного режиму, формування політичної самосвідомості, відображають стратегію і тактику українського правозахисного руху. У заключному розділі серед адресатів — відомі письменники та громадські діячі, колеги з-за кордону, члени Міжнародної Амністії, в’язні сумління. Листи В. Чорновола разом з детальними коментарями упорядників допомагають почути голос доби. У п’ятому томі Творів В. Чорновола в десяти томах уміщено публіцистику та документи періоду з 1970 по 1984 pp. Сюди увійшли матеріали «Справи № 196», які опубліковано вперше. У шостому томі Творів В. Чорновола в десяти томах уміщено матеріали після звільнення з ув’язнення (1985 р.) по квітень 1990 р. - початок державотворчої діяльності. Це період відновлення ж. «Український вісник» (вип. 7 - 14), ініціювання і заснування УГС, очолювання прес-служби УГС, випусків, крім «УВ», «УВ-експрес», «Листків прес-служби УГС», активної участі в мітингах 1980-х pp., створення міжнародних організацій та участь у їхній роботі, внесення радикальних ідей у Програму НРУ. У сьомому томі Творів В. Чорновола в десяти томах уміщено його статті, виступи, інтерв’ю. Це період початку державотворчої діяльності відомого політика від весни 1990 р. до грудня 1992 р. включно (депутат Верховної Ради, депутат і голова Львівської обласної ради, кандидат на пост Президента України, гетьман Українського козацтва, співголова НРУ з березня до початку грудня 1992 p., далі - голова НРУ). Це період перед самим здобуттям незалежності та її утвердженням у нелегкій боротьбі з ворогами самостійної Української держави.



Кл.слова:
дисидентський рух -- українська політика -- публіцистика

   Тип видання:   наукове видання   
9.

Чиж, Владимир Федорович.
Ницше как моралист [Електронний ресурс] / В. Ф. Чиж. - М. : Либроком, 2011. - 80 с.. - (Из наследия мировой философской мысли: этика)

Рубрики:

Географічні рубрики:

  Повний текст доступний у читальних залах НБУВ


Вниманию читателей предлагается книга выдающегося отечественного психиатра, публициста В.Ф.Чижа (1855-1922), в которой анализируется жизнь и учение Фридриха Ницше с психологической точки зрения. Автор дает медико-психиатрический портрет великого философа; он показывает, что Ницше был психически нездоровым человеком, что, однако, ничуть не уменьшает его гениальности и значимости для мировой философии. Душевной болезнью ученого В.Ф.Чиж объясняет особенности стиля его произведений, написанных урывками, непоследовательно, с повторениями, тяжело доступных для понимания с первого раза; в то же время он признает возвышенность и новизну его мыслей. Основным предметом изучения в данной работе является учение Ницше о морали. Автор излагает собственное понимание сущности этической теории великого мыслителя, не только выделяя наиболее важные, на его взгляд, идеи, но и пытаясь выяснить, почему именно они составляют суть учения. Книга будет интересна как специалистам - философам, психологам, психиатрам, так и широкому кругу читателей.



Кл.слова:
психіатрія -- геніальність -- філософія моралі -- етика

   Тип видання:   науково-популярне видання   
Категорія: Транспорт   
10.

Черток, Борис Евсеевич.
Ракеты и люди [Електронний ресурс] / Б. Е. Черток. - М. : РТСофт, 2006. - 384 с.

Рубрики:

  Повний текст доступний у читальних залах НБУВ


В предлагаемой читателю книге (1-е изд. 1994 г.) описаны первые годы становления ракетно-космической отрасли, приведены малоизвестные факты: о соревновании с английскими и американскими специалистами по захвату научно-технических разработок гитлеровской Германии, о трудностях создания первых баллистических ракет, о походе с С. П. Королевым на подводной лодке и многое другое. Б. Е. Черток — видный ученый и конструктор, один из ближайших сотрудников С. П. Королева. Ему довелось работать и общаться с выдающимися учеными, творцами и организаторами мощнейшей ракетно-космической науки и промышленности. Их живые портреты в конкретных обстоятельствах помогают объяснить успехи и провалы, многие страницы истории нашей космонавтики. Книга адресована широкому кругу читателей.



Кл.слова:
космос -- космічні дослідження -- космонавтика

   Тип видання:   життєпис   
11.

Чередниченко, Дмитро.
Павло Чубинський [Електронний ресурс] / Дмитро Чередниченко. - Київ : Альтернативи, 2005. - 376 с.

  Повний текст доступний у читальних залах НБУВ


У книзі йдеться про яскраву драматичну постать нашої історії — Павла Чубинського. Великий вчений зі світовим іменем, громадський діяч і педагог, поет і перекладач, актор і режисер, що був гнаний за всіх режимів, тепер своєю піснею об’єднав українців на творення нової держави. Його славень став державним гімном України. Роками автор книги працював у пошуках фактографічного матеріалу, пропагував і відстоював священне ім’я. Нарешті йому вдалося створити життєвий і творчий портрет цього, за словами Софії Русової, велетня української культури. Книга розрахована на широке коло читачів.



Кл.слова:
українська культура -- громадська діяльність -- гімн України

   Тип видання:   науково-популярне видання   
12.

Червак, Богдан.
Український націоналізм [Електронний ресурс] : дослідження, інтерпретації, портрети / Богдан Червак. - Дрогобич : Відродження, 1996. - 40 с.

Рубрики:

Географічні рубрики:

  Повний текст доступний у читальних залах НБУВ


Становлення української державності відбувається в атмосфері політичного й ідейного плюралізму. Сьогодні очевидним є те, що націоналістичний фактор став невід'ємною складовою суспільно-політичного життя в Україні й володіє ефективними важелями впливу на розбудовчі процеси. Однак явище націоналізму для значної кількості людей залишається малозрозумілим, а довгі роки дискредитації українського націоналізму виробили в частини населення стійкий комплекс не сприйняття націоналізму взагалі. Це не є нормальний стан, оскільки він базується не на знанні, переконанні чи життєвому досвіді, а на довготривалій ідеологічній обробці населення, яка значною мірою спричинилася до деформацій у свідомості народу, спотворення екзистенційних основ буття нації.



Кл.слова:
націоналізм -- національна свідомість -- політика

   Тип видання:   навчальний посібник   
Категорія: Соціологія   
13.

Цымбаленко, С. Б.
Российские подростки в информационном мире [Електронний ресурс] : по результатам социологического исследования / С. Б. Цымбаленко, А. В. Шариков, С. Н. Щеглова. - М. : Творческое объединение ЮНПРЕСС, 1999. - 45 с.

Рубрики:

  Повний текст доступний у читальних залах НБУВ


Если попробовать создать портрет современного подростка, как он будет выглядеть? Погруженный в виртуальный мир юноша у компьютера с наушниками от плеера в ушах? Девушка с отрешенным взглядом с телефонной трубкой у телевизора, заменившего окно в мир? Пока старшее поколение с опаской приглядывается к новым информационным средствам, неотвратимо проникающим в повседневность, их дети и внуки быстро осваиваются в этой действительности. Герои книг и видеофильмов, партнеры по связи через Интернет расширили круг их наставников и друзей.



Кл.слова:
інформаційне суспільство -- соціологія

   Тип видання:   методичний посібник   
14.

Цукер, М.
Как сделать портрет Монте [Електронний ресурс] / М. Цукер. - [Б. м. : б. в.], 2002. - 46 с.

Рубрики:

  Повний текст доступний у читальних залах НБУВ


В хорошо выполненном портрете заложена двойная информация - о человеке и о самом фотографе. Хороший портрет - это удачная комбинация этих двух факторов. Если Вы смотрите на портрет человека, и вас притягивает его или ее личность... Если Вы чувствуете, что Вы знаете что-то об этом человеке, лишь взглянув на его портрет, тогда фотограф добился своей цели. Цель любого фотографа-портретиста - добиться этого результата при изображении любого человека, находящегося перед его объективом. Единственная возможность добиться этого - развивать технические навыки, которые позволят фотографу сконцентрироваться на каждом человеке и не отвлекаться от него, думая о том. как лучше поставить свет и как лучше усадить клиента.



Кл.слова:
фотографія -- портрет

   Тип видання:   науково-популярне видання   
15.
 


Хэммонд, Л.
Учимся рисовать животных [Електронний ресурс] / Л. Хэммонд. - Минск : Попурри, 2002. - 80 с.

  Повний текст доступний у читальних залах НБУВ


Ваш рисунок больше напоминает карикатурно-плоского Бобика из мультфильма, чем живую, теплую и пушистую собаку? А любимый попугай на портрете выглядит как старая елочная игрушка из раскрашенного картона? Не беда! Вот подробный учебник-руководство, на страницах которого Ли Хэммонд рассказывает и показывает, как правильно рисовать представителей фауны нашей планеты. Секрет кроется в том, чтобы поначалу рассматривать рисуемое животное как комбинацию простых геометрических форм, сцепленных друг с другом наподобие элементов разрезной картинки-головоломки. Расположите эти формы в нужном месте листа бумаги, а затем с помощью тушевки придайте изображению убедительную объемность. Правда же, это очень просто!



Кл.слова:
образотворче мистецтво -- графіка -- малюнок

   Тип видання:   підручник   
16.

Хэммонд, Л.
Учимся рисовать портреты [Електронний ресурс] / Л. Хэммонд. - 4-е изд.. - Минск : Попурри, 2008. - 80 с.

  Повний текст доступний у читальних залах НБУВ


"Учимся рисовать портреты" - это руководство по рисованию для любого человека, который хочет, чтобы его художественные произведения выглядели убедительно. Изложенные в книге принципы применимы не только к "портретам", но и к другим композициям, которые вы можете попытаться рисовать в будущем.



Кл.слова:
малювання -- малюнок -- портрет -- художник

   Тип видання:   методичний посібник   
17.

Хилтон, Д.
Студийный портрет [Електронний ресурс] / Д. Хилтон. - Обнинск : Титул, 1997. - 131 с.

  Повний текст доступний у читальних залах НБУВ


Из всех возможных применений фотоаппарата портретная съемка — фотография лица и фигуры,— несомненно, является самым распространенным и захватывающим. Для каждого, кто берет в руки камеру, фотографирует людей, передача сходства на фотоснимке — не самое сложное. Гораздо труднее уловить главное в личности портретируемого, проникнуть в его внутренний мир. Цель книги Студийный портрет — помочь профессионалам и фотолюбителям делать достаточно удачные портреты. Для этого в ней помещено более ста высококачественных портретов, к которым даются пояснения, рассказывается о тех сложностях, с которыми пришлось столкнуться фотографу, об основных элементах композиции, о расположении объектов, о том, как лучше выбрать точку съемки, смоделировать освещение, какой объектив использовать. Надеемся, что книга Студийный портрет станет для вас незаменимой либо как фотосправочник, либо как источник вдохновения.



Кл.слова:
фото -- портрет

   Тип видання:   підручник   
18.

Хикс, Р.
Фотографирование людей: портреты, мода, гламур [Електронний ресурс] : пер. с англ. / Р. Хикс, Ф. Шульц, А. Ларг. - М. : Магма, 2004. - 304 с.

Рубрики:

  Повний текст доступний у читальних залах НБУВ


Эта динамичная, вдохновляющая и всеобъемлющая книга по технике профессионального освещения рассказывает об увлекательных и новаторских работах фотографов со всего мира, объясняя систему постановки света, которая занимает крайне важное место в процессе достижения успеха. Книга охватывает портретную съемку, моду и гламур. Она является уникальным источником информации и вдохновения, как для проницательного любителя, так и для уже состоявшегося фотографа-профессионала. Объясняет постановку освещения при съемках лучших мировых фотографий. Каждая фотография снабжена детальными схемами постановки освещения: трехмерной и двумерной с видом сверху. Включает указатель фотографов – отличный справочник для художественных редакторов и дизайнеров.



Кл.слова:
фотомистецтво

   Тип видання:   життєпис   
19.

Харченко, Т. М.
100 знаменитих людей України [Електронний ресурс] / Т. М. Харченко, О. Ю. Очкурова, І. І. Рудичева. - Х. : Фоліо, 2004. - 512 с.

Рубрики:

Географічні рубрики:

  Повний текст доступний у читальних залах НБУВ


Україна дала світу чимало яскравих і цікавих особистостей. І сто героїв цієї книги – лише дещиця з їх числа. Автори намагалися представити в ній найбільш видатні постаті минулого і сучасності, тих, хто своєю працею і талантами прославив країну, вплинув на хід її історії. «Нація виявляє себе не лише в людях, яким вона дає життя, але й у тім, яким людям вона віддає почесті, яких людей пам'ятає», – говорив Джон Кеннеді. Якщо звернутися до історичної пам'яті української нації, то протягом тривалого часу головними її символами незмінно залишалися Богдан Хмельницький, Тарас Шевченко, Леся Українка, Іван Франко, Михайло Грушевський. При цьому варто зазначити: життєписи були настільки ідеалізовані й оповиті всілякими міфологічними нашаруваннями, що скоріше нагадували історичні архетипи, ніж біографії реальних людей. Тому, розповідаючи про цих видатних особистостей, автори прагнули зняти з їхніх портретів хрестоматійний глянець і познайомити читача з маловідомими фактами їхнього життя і діяльності. Іще більш далеким від історичної правди було представлено в біографічній літературі життєвий шлях таких державних і політичних діячів, як Іван Мазепа, Симон Петлюра, Нестор Махно, Степан Бандера. Тривалий час їхня роль в історії України викликала суперечливі оцінки, які робили з цих людей не національних героїв, а ізгоїв суспільства. Суперечки навколо них тривають і сьогодні, але навіть їхні супротивники не можуть не визнати того, що всі вони, безсумнівно, є неабиякими особистостями, які виявили чимало сили волі й мужності в найтрагічніші періоди життя країни. Донедавна українці вкрай мало знали про своїх видатних співвітчизників, які з різних причин були змушені залишити батьківщину. Більшість із них забуто. Така ж доля випала й тим, хто став жертвою сталінських репресій, представникам дисидентського руху, борцям за права людини в Україні. А тим часом саме ці люди сприяли зростанню авторитету української науки і культури далеко за межами країни. От чому в сучасній галереї видатних людей України гідне місце посідають Михайло Драгоманов і Олександр Архипенко, Серж Лифар і Володимир Винниченко, Дмитро Чижевський і Микола Бердяев, Василь Стус і В'ячеслав Чорновіл. Серед героїв цієї книги – не лише українці, але й представники інших національностей. Їхні імена тут не випадкові, оскільки для одних Україна була малою батьківщиною, інші тривалий час жили і працювали на українській землі вже в зрілі роки. Не можна не погодитися з російським ученим, академіком Д. Лихачовим, який стверджував, що «національні особливості зближують людей… а не вилучають їх із національного оточення інших народів, не замикають народи в собі». Тож не варто дивуватися тому, що в історичній пам'яті українського народу почесне місце завжди посідатимуть імена Шолом-Алейхема, Івана Айвазовського, Архипа Куїнджі, Миколи Пирогова, Іллі Мечникова, Сергія Прокоф'єва і багатьох інших видатних «неукраїнців». До речі, вони були набагато мудріші за деяких своїх нащадків і ніколи не відокремлювали свою долю від української землі і того народу, серед якого жили і діяли. Варто згадати хоча б рядки з листа М. Гоголя, адресовані А. О. Смирновій-Россет: «Скажу вам одне слово щодо того, яка в мене душа, хохляцька чи російська. Я сам не знаю, яка в мене душа. Знаю тільки, що ніяк би не віддав переваги ні малоросіянину перед росіянином, ні росіянину перед малоросіянином. Обидві природи надто щедро обдаровані Богом, і, як навмисно, кожна з них порізно містить в собі те, чого немає в іншій…» Ці слова, написані в середині XIX століття, залишаються актуальними й сьогодні.



Кл.слова:
історія України -- біографістика

   Тип видання:   монографія   
Категорія: Математика   
20.

Харченко, В. К.
Некоммутативная теория Галуа [Електронний ресурс] / В. К. Харченко. - Новосибирск : Научная книга, 1996. - 372 с.

Рубрики:

  Повний текст доступний у читальних залах НБУВ


В монографии излагаются основы некоммутативной теории Галуа, ее новейшие достижения и современные методы исследования. Автор книги широко известен своими научными результатами, которые признаны основополагающими в этой области. Он является членом Нью-Йоркской Академии наук, членом редколлегий ряда международных математических журналов. Портрет Э. Галуа и краткий биографический очерк предоставил для публикации в данной книге господин Philippe CHAPLAIN, советник муниципалитета города Бург-ля-Рейн (Франция)— родины Э. Галуа. Для научных работников — специалистов по алгебре, теории чисел, логике, а также математиков, желающих составить представление о развитии и современном состоянии некоммутативной теории Галуа. Доступна аспирантам и студентам старших курсов.



Кл.слова:
алгебра -- теорія чисел -- логіка
...
 

Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського