Бази даних

Наукова електронна бібліотека - результати пошуку

Mozilla Firefox Для швидкої роботи та реалізації всіх функціональних можливостей пошукової системи використовуйте браузер
"Mozilla Firefox"

Вид пошуку
у знайденому
Сортувати знайдені документи за:
авторомназвоюроком видання
Формат представлення знайдених документів:
повнийстислий
 Знайдено в інших БД:Віртуальна довідка (6)Автореферати дисертацій (90)Реферативна база даних (495)Книжкові видання та компакт-диски (127)Журнали та продовжувані видання (2)
Пошуковий запит: (<.>K=ЯЗИ$<.>)
Загальна кількість знайдених документів : 37
Представлено документи з 1 до 20
...

   Тип видання:   словник   
1.


Малорусько-німецький словар [Електронний ресурс] : в 2 т. / уклад. Є. Желеховський. - Л. : Товариство ім. Шевченка, 1886

Рубрики:

  Повний текст доступний у читальних залах НБУВ

Т. 1 : (А-О). - 1886. - 608 с.

Т. 2 : (П-Я). - 1886. - 528 с.


«Малорусько-німецький словар» Євгена Ієронімовича Желехівського, завершений у публікації Софроном Недільським, містить понад 64000 слів. До появи українсько-російського словника Б. Грінченка він був найповнішим джерелом української лексики. Укладений переважно на західноукраїнському матеріалі, словник відіграв важливу роль у поширенні нової української мови в Галичині та витіснення з ужитку язичія. У словнику застосовано желехівку, західноукраїнський фонетичний правопис, зумовлений діалектними рисами місцевих говірок. Для філологів широкого профілю, мовознавців, фахівців з української мови, наукових працівників, викладачів, студентів, перекладачів.



Кл.слова:
німецька мова -- переклад

   Тип видання:   науково-популярне видання   
Категорія: Релігія   
2.

Буткевич свящ., Т.
Язычество и иудейство [Електронний ресурс] : ко времени земной жизни Господа нашего Иисуса Христа / Т. Буткевич свящ.. - Харьков : Типография Окружного Штаба, 1888. - 240 с.

Рубрики:

  Повний текст доступний у читальних залах НБУВ




Кл.слова:
християнство -- язичництво -- юдаїзм -- історія

   Тип видання:   зб. статей   
3.


Кореспонденція Якова Головацького [Електронний ресурс] : в 2 ч.. - Л. : Наук. Товариство ім. Шевченка, 1905

Рубрики:

Географічні рубрики:

  Повний текст доступний у читальних залах НБУВ

Ч. 1 : в літах 1835-49. - 1905. - 614 с.

Ч. 2 : в літах 1850-62. - 1905. - 766 с.


ГОЛОВАЦЬКИЙ Яків Федорович (псевд. — Головацький Ярослав, Русин Гаврило, Балагур Яцко, Галичанин та ін.; 29.Х 1814, с. Чепелі, тепер Бродівського р-ну Львів, обл. — 13.V 1888, Вільнюс) — укр. мовознавець, етнограф, фольклорист, поет, педагог і громад. діяч, чл. Рос. геогр. т-ва, почес. чл. Т-ва історії і старовини російської з 1866. У 1834 — 35 навч. в духовній академії в Кошице та ун-ті в Пешті; закін. 1841 Львів. ун-т. У 1842 — 48 був священиком. Протягом 1848 — 67 працював професором, а 1863 — 64 — ректор Львів. ун-ту. В 1868-88 — голова Віденської археогр. комісії, одночасно (з 1871) — голова Тимчас. комісії по організації Вілен. публ. бібліотеки й музею. Належав до «Руської трійці», організував випуск альм. «Русалка Дністровая» (1837). Досліджував фольклор і етнографію українців зони Карпат («Нарис старослов’янського байкарства або міфології», 1860; «Народні пісні Галицької та Угорської Русі», кн. 1 — 4, 1878; «Про костюми або народне вбрання русинів чи руських у Галичині й північно-східній Угорщині», 1867). Підготував праці про писемні пам’ятки («Хрестоматія церковнословенська і давньоруська», 1854; «Пам’ятки дипломатичної і судово-ділової мови руської в давньому Галицько-Волинському князівстві й суміжних руських областях в XIV та XV століттях», 1867). Велике значення у справі відродження укр. шкільництва і культури мала «Грамматика руского Азыка» Г. (1849), яка спиралася на мовну практику Галичини, була осн. посібником у школах до 1862. На підставі нових діал. даних Г. здійснив одну з перших у вітчизн. мовознавстві спроб опису діал. диференціації укр. мови — «Розправа о язиці южноруськім і єго нарічіях» (1848); виділив волин.-поділ. (або українське), галицьке (або наддністрянське) і карпаторуське наріччя. Обстоював самобутність укр. мови, підкреслював її глибокі істор. корені. У питаннях реформування правопису, витворення норм укр. літ. мови виявляв непослідовність. Створив «Географический словарь западнославянских и югославянских земель и прилежащих стран» (1877, вид. 1884), опубл. «Читанку» М. Шашкевича (1850) тощо. Уклав досконалий для свого часу регіональний словник говорів Галичини, Буковини і Закарпаття — «Материалы для словаря малорусского нарЂчія, собраныя в Галиціи и въ СЂверо-восточной Венгрии...» (1857 — 59, літери А — 3) та «Словник української мови» (обидва — в кн.: Науковий збірник Музею української культури у Свиднику, т. 10. Пряшів, 1982).



Кл.слова:
нація -- українська література -- самоідентифікація

   Тип видання:   наукове видання   
Категорія: Релігія   
4.


Картины церковной жизни Черниговской Епархии из IX вековой ее истории [Електронний ресурс]. - К. : [б. в.], 1911. - 207 с.

Рубрики:

Географічні рубрики:

  Повний текст доступний у читальних залах НБУВ


Автор цього твору – владика Василій (у миру – Василь Дмитрович Богоявленський, 1867–1918), архієпископ Чернігівський і Ніжинський. Зміст книги охоплює історію краю від язичницьких часів, розповідає не тільки про святих великомучеників, храми й монастирі, їхню архітектуру, оздоблення та святині, а й про славних полководців – чернігівських князів. Книга написана живою мовою, до того ж вона багато ілюстрована і має чималий довідковий апарат.



Кл.слова:
монастир -- храм

   Тип видання:   наукове видання   
5.

Широцький, К.
Старовинне мистецтво на Україні [Електронний ресурс] / К. Широцький. - К. : Криниця, 1918. - 23 с.

  Повний текст доступний у читальних залах НБУВ


Дана публікація присвячена старовинному українському мистецтву, а саме мистецтву релігійному – від паганських (язичницьких) до християнських часів.



Кл.слова:
релігійне мистецтво -- поганство

   Тип видання:   навчальний посібник   
6.

Zamenhof, L. L.
Інтернаціональний язик есперанто. Internatio lingvo. Граматика, формація до творення слів і 50 лєкцій [Електронний ресурс] / L. L. Zamenhof. - New York : Видання "Голосу правди", 1921. - 92 с.

Рубрики:

  Повний текст доступний у читальних залах НБУВ




Кл.слова:
міжнародна мова -- штучна мова

   Тип видання:   наукове видання   
7.
 


Квітка, К.
Українські пісні про дівчину, що помандрувала з зводителем [Електронний ресурс] : систематизація, уваги та нові матеріали / К. Квітка. - К. : Укр. АН, 1926. - 39 с.

Рубрики:

Географічні рубрики:

  Повний текст доступний у читальних залах НБУВ


Серед баладних тем, наявних у фольклорі ряду європейських народів, виділяється тема підмови дівчини на мандрівку, яка завершується для неї трагічно. Вона аналізується у даній праці Климента Квітки «Українські пісні про дівчину, що помандрувала з зводителем» (1926). Основою цієї теми був давній язичницький звичай, описаний в багатьох давніх документах — викрадення дівчини з метою шлюбу. Автор наводить приклади з різних текстів і проводить порівняльний аналіз, розглядає мелодичні паралелі українських та італійських зразків музики.



Кл.слова:
народна творчість -- музика

   Тип видання:   наукове видання   
8.
 


Сосенко, К.
Культурно-історична постать Староукраїнських Свят Різдва і Щедрого Вечора [Електронний ресурс] / К. Сосенко. - Л. : [б. в.], 1928. - 349 с.

Рубрики:

Географічні рубрики:

  Повний текст доступний у читальних залах НБУВ


Дана праця етнолога та священника Ксенофонта Сосенка присвячена аналізу таких давньоукраїнських свят, як Різдво та Щедрий Вечір. Розглядається походження української культури загалом та вплив на неї інших народів світу. Визначається походження свят, їх символіка, релігійна сторона (християнська та язичницька), головні образи, учасники святкування. Досліджуються колядки, щедрівки та їх іноземні аналогії.



Кл.слова:
обряд -- християнство -- православ'я

   Тип видання:   наукове видання   
Категорія: Релігія   
9.

Ковальчук, Я.
Свята на Україні у звичаях та забобонах [Електронний ресурс] / Я. Ковальчук. - К. ; Х. : Державне видавництво України, 1930. - 111 с.

Рубрики:

  Повний текст доступний у читальних залах НБУВ


У книзі з дослідницької сторони розглядаються релігійні вірування слов'ян, християнські та дохристиянські, пов'язані з ними звичаї та забобони. Описуються найбільші народні язичницькі та християнські свята, такі як Новий рік, Андрія, Коляда, Великдень, Купала, Спас тощо.



Кл.слова:
релігійне вірування -- християнське свято

   Тип видання:   словник   
10.


Історичний словник українського язика [Електронний ресурс] : у 3 т. / уклад. Е. Тимченко, Е. Волошин, К. Лазаревська, Т. Петренко. - Х.-К. : Державне вид-во України, 1930-1932

Рубрики:

  Повний текст доступний у читальних залах НБУВ

Т. 1. А - Ж : Зошит 1 : А-Г. - 1930. - 548 с.

Т. 1. А - Ж : Зошит 2 : Г-Ж. - 1932. - 422 с.


Незавершений Історичний словник української мови Є. Тимченка охопив понад 10000 слів книжної української мови з XIV по XVIII ст. Словник побудований на матеріалі бл. 400 пам’яток староукраїнської писемності. Для філологів широкого профілю, мовознавців, палеографів, фахівців з історії української мови, викладачів, студентів та ін.



Кл.слова:
українська мова -- лінгвістика -- тлумачення

   Тип видання:   зб. статей   
11.


Славянский и балканский фольклор [Електронний ресурс] : обряд, текст / отв. ред. Н. И. Толстой. - М. : Наука, 1981. - 275 с.

Географічні рубрики:

  Повний текст доступний у читальних залах НБУВ


Это очередной том серии публикаций, исследований и материалов по славянскому и балканскому фольклору. В нем рассматриваются вопросы соотношения фольклора и обряда, сравнительно-генетической и арсенальной характеристики фольклорных текстов. Публикуется более 70 новых записей эпических песен Полесья.



Кл.слова:
язичництво -- ритуал

   Тип видання:   наукове видання   
12.

Декарт, Р.
Сочинения [Електронний ресурс] : в 2 т. / Р. Декарт. - М. : Мысль, 1989-1994. - (Философское наследие)

Рубрики:

Географічні рубрики:

  Повний текст доступний у читальних залах НБУВ

Т. 1. - 1989. - 654 с.

Т. 1 : 1989. - 654 с.

Т. 2. - 1994. - 633 с.

Т. 2. - 1994. - 638 с.


В 1-ый том входят творения французского философа XVII в., представляющие довольно полную картину его воззрений на мир, познание, жителя нашей планеты: «Правила для руководства разума» (в новом переводе), «Мир, или же Трактат о свете», «Рассуждение о способе», «Первоначала философии» и другие. Включенная в том избранная переписка (первый раз публикуемая на российском язике) содействует лучшему уяснению взоров мислителя. Впервые на российском язике публикуется работа «Замечания на некоторую програмку, изданную в Бельгии в конце 1647 года». Во 2-ой том входят «Размышления о философии», Возражения на их П. Гассенди, Т. Гоббса, А. Арно и прочих философов с Ответами Декарта, «Беседа с Бурманом», переписка 1643—1649 гг. «Размышления о философии» публикуются в новом переводе. Большинство иных дел переведено на русский язык в первый раз.



Кл.слова:
філософія

   Тип видання:   науково-популярне видання   
Категорія: Релігія   
13.
 


Zalewski, Pat.
The Equinox & Solstice Ceremonies of the Golden Dawn [Electronic resource] / P Zalewski, C. Zalewski. - St. Paul : Llewellyn Publications, 1992. - 163 p.
Переклад назви: Церемонії Золотої Зорі на рівнодення і сонцестояння

Рубрики:

  Повний текст доступний у читальних залах НБУВ


Until now, there has been little in the way of detailed information on the magical effects of the Equinox and Solstice. Now, this book explores the deeper roots behind the Equinox and Solstice traditions and their astrological significance. It explains the Golden Dawn's ceremonies in both hermetic and pagan terms, and presents, for the first time in print, the Golden Dawn's full ritual on the equinox.



Кл.слова:
ритуал -- астрологія -- язичництво

   Тип видання:   наукове видання   
14.

Булашев, Г.
Український народ у своїх легендах, релігійних поглядах та віруваннях [Електронний ресурс] / Г. Булашев. - К. : Довіра, 1992. - 416 с.

Рубрики:

Географічні рубрики:
  

  Повний текст доступний у читальних залах НБУВ


Унікальне видання, що вперше з'явилось друком на початку ХХ ст., розповідає про духовні набутки українського народу - космогонію, міфологію, легенди і перекази про світотвір, про рослинний та тваринний світ, народну астрологію - загалом легенди від часів язичництва до початку минулого століття.



Кл.слова:
космогонія -- міфологія -- народна астрологія

   Тип видання:   наукове видання   
Категорія: Релігія   
15.
 


Рыбаков, Б. А.
Язычество древних славян [Електронний ресурс] / Б. А. Рыбаков ; Российская академия наук, Отделение истории. Институт археологии. - Изд. 2-е. - Москва : Наука, 1994. - 610 с.

Рубрики:

  Повний текст доступний у читальних залах НБУВ


Книга pаскpывает истоки наpодного миpовозpения pyсских, yкpаинцев и белоpyссов, пpослеживает пеpиодизацию язычества: дyалистический анемизм (кyльт вампиpов и беpегинь), кyльт божеств плодоpодия (Рода и pожаниц), дpyжинный кyльт Пеpyна, сменяемый хpистианством. Анализиpyются пpоисхождение языческих богов, пpедставления о миpе и yпpавляющих им силах, восходящие к охотничьемy обществy палеолита и мезолита. Подpобно изyчены миpовоззpение дpевних земледельцев IV-III тысячелетий до н. э. на теppитоpии Укpаины и его отголоски в миpовозpении славян. Рассмотpены этногенез славян, святилища и погpебальные обpяды пpаславян.



Кл.слова:
праслов'янське суспільство -- обрядовість -- аграрні культи -- язичництво -- етногенез

   Тип видання:   наукове видання   
Категорія: Релігія   
16.

Лозко, Г.
Українське язичництво [Електронний ресурс] / Г. Лозко. - К. : Український центр духовної культури, 1994. - 96 с.

Рубрики:

Географічні рубрики:

  Повний текст доступний у читальних залах НБУВ


"Українське язичництво" Галини Лозко - це спроба систематизувати найдавніші вірування нашого народу. Це погляд на українську міфологію як на Олімп давніх Богів, яким вклонялися предки українців. Відродження предківських знань про світ - головна ідея книги. Додається також народовірський календар та праслов'янський Іменослов. Книга буде корисною вчителям-народознавцям, студентам і всім, хто цікавиться етнічною вірою українців.



Кл.слова:
бог -- віра -- міфологія

   Тип видання:   науково-популярне видання   
Категорія: Релігія   
17.
 


Пенник, Найджел.
История языческой Европы [Електронний ресурс] / Найджел Пенник, Пруденс Джонс. - СПб. : Евразия, 2000. - 448 с.

Рубрики:

  Повний текст доступний у читальних залах НБУВ


Данная книга посвящена истории языческих религий коренных европейских народов со времен античности и вплоть до наших дней. В рамках настоящего исследования представлены не только языческие верования и обряды, пантеоны божеств и реконструкции религиозных доктрин, но и проведен сравнительный анализ, позволяющий выделить общие черты и характерные особенности языческих религий. Особенно интересна также концепция авторов о взаимоотношениях языческих религий Европы и христианства, где в победе последнего они находят не только положительные, но и отрицательные стороны.



Кл.слова:
язичництво -- містичні секти -- міфологія -- оракули -- релігієзнавство

   Тип видання:   енциклопедія   
Категорія: Релігія   
18.
 


Бычков, А. А.
Энциклопедия языческих богов [Електронний ресурс] : мифы древних славян / А. А. Бычков. - М. : Вече, 2001. - 400 с.

Рубрики:

Географічні рубрики:
  

  Повний текст доступний у читальних залах НБУВ


Впервые на русском языке издается книга, в которой столь полно представлены персонажи славянских мифов. По количеству собранного иконографического материала это издание просто уникально. В нем воссоздана целая галерея языческих богов древних славян. Содержит огромное количество иллюстраций.



Кл.слова:
слов'янська міфологія -- язичництво -- фольклористика

   Тип видання:   науково-популярне видання   
Категорія: Біологічні науки   
19.
 


Рудик, С. К.
Анатомія свійських тварин [Електронний ресурс] : підручник / С. К. Рудик, Ю. О. Павловський, Б. В. Криштофорова. - Київ : Аграрна освіта, 2001. - 575 с.

Рубрики:

  Повний текст доступний у читальних залах НБУВ


Викладено основні закономірності будови тіла свійських тварин за системами органів: скелет, з'єднання кісток, м'язи, система органів шкірного покриву, апарати травлення, дихання, органи сечовиділення і розмноження, серцево-судинна система, нервова система та органи чуття. Будову органів чи систем розглянуто з погляду онто- і філогенезу в порівняльному плані. Наведено особливості будови тіла свійської птиці.



Кл.слова:
зоологія -- анатомія тварин -- біологія

   Тип видання:   науково-популярне видання   
Категорія: Релігія   
20.

Гаврилов, Д. А.
Боги славян. Язычество. Традиция [Електронний ресурс] / Д. А. Гаврилов, А. Е. Наговицын. - Москва : Рефл-Бук, 2002. - 464 с.

Рубрики:

  Повний текст доступний у читальних залах НБУВ


Что такое язычество? Эта книга поможет узнать о первоисточниках язычества, преследовании язычников со стороны христианства. Ответит на вопрос: Почему следует говорить о язычестве и что оно может дать современному человеку? И поможет получить представления о богах Славян.



Кл.слова:
язичництво -- політеїзм -- слов'янська міфологія
...
 

Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського