Бази даних

Наукова електронна бібліотека - результати пошуку

Mozilla Firefox Для швидкої роботи та реалізації всіх функціональних можливостей пошукової системи використовуйте браузер
"Mozilla Firefox"

Вид пошуку
у знайденому
Сортувати знайдені документи за:
авторомназвоюроком видання
Формат представлення знайдених документів:
повнийстислий
 Знайдено в інших БД:Віртуальна довідка (54)Тематичний інтернет-навігатор (1)Автореферати дисертацій (7256)Реферативна база даних (45180)Книжкові видання та компакт-диски (3450)Журнали та продовжувані видання (87)
Пошуковий запит: (<.>K=СТВОРЕНН$<.>+<.>K=ПРОЕКТІВ$<.>)
Загальна кількість знайдених документів : 302
Представлено документи з 1 до 20
...

   Тип видання:   науково-популярне видання   
1.

Томашівський, С.
Київська Козаччина 1855 року [Електронний ресурс] / С. Томашівський. - Л. : Наукове Товариство ім. Шевченка, 1902. - 20 с.

  Повний текст доступний у читальних залах НБУВ


Київська Козаччина 1855 — масові сел. виступи в Київській губернії за відновлення козацтва як сусп. стану і військ. формування. Приводом до них стало опублікування під час Кримської війни 1853—1856 маніфесту імп. Миколи I, що передбачав створення рухомого держ. ополчення. По Київщині, де ще свіжими були згадки про запороз. козацтво, почали поширюватися чутки, нібито тих, хто запишеться в ополчення («у козаки»), буде звільнено від кріпосної залежності (див. Кріпацтво) і вони одержать поміщицькі землі та майно. Бажаючі покозачитися примушували священиків та ін. письменних людей складати списки «вільних козаків», а записавшись у ці списки, відмовлялися відробляти панщину і виконувати розпорядження місц. адміністрації, створювали власні органи самоврядування («сільські громади») і вибирали собі ватажків (відомі імена окремих з них: Василь Бзенко, Іван та Микола Бернадські, Яків Романовський, Михайло Гайденко, Корній Захарченко). Почавшись у лют. 1855 у Васильківському повіті, рух за покозачення в берез.—квіт. охопив понад 500 сіл і містечок у 8 із 12 повітах Київ. губернії (Таращанському, Васильківському, Київському, Звенигородському, Черкаському, Уманському, Сквирському, Канівському). На придушення «козаччини» уряд кинув регулярні війська і поліцію. У кількох селах і містечках сталися криваві сутички, найзапекліше протистояли військам і поліції покозачені селяни у Биковій Греблі (Васильківський пов.; нині село Білоцерківського р-ну), Березні (Сквирський пов.; нині село Володарського р-ну; обидва Київ. обл.), Корсуні (нині м. Корсунь-Шевченківський) і Таганчі (Канівський пов.; нині село Канівського р-ну Черкас. обл.). Однак сили були нерівними. Селяни змушені були скоритися.



Кл.слова:
історія України -- козаччина -- повстання

   Тип видання:   навчальний посібник   
2.

Линниченко, И. А.
Исторический путь и Музей г. Киева [Електронний ресурс] / И. А. Линниченко. - О. : Тип. ”Техник”, 1912. - 28 с.

Рубрики:

Географічні рубрики:

  Повний текст доступний у читальних залах НБУВ


Автор книги, професор університету св. Володимира, начальник Київської Фундуклеєвської жіночої гімназії, у цьому виданні переймається проблемами створення муніципальних музеїв у містах, а саме серії пам'ятників під назвою “Історичний шлях”. Линниченко розглядає, які українські історичні діячі заслуговують на встановлення їм пам'ятника, а які ні (і чому), суперечки, що виникли з приводу найбільш неоднозначних історичних постатей. Аналізується розміщення цих пам'ятників у місті, через конкретні історичні факти пояснюється необхідність встановлення певного монумента у певному місці.



Кл.слова:
пам'ятник -- історична особистість

   Тип видання:   підручник   
Категорія: Релігія   
3.

Окунев, Н.
Крещальня Софийского собора в Киеве [Електронний ресурс] / Н. Окунев. - Петроград : Тип. М. А. Александрова, 1915. - 25 с.

Рубрики:

  Повний текст доступний у читальних залах НБУВ


Видання містить матеріал щодо створення однієї з найбільших святинь Києва — Київського Софійського собору, а саме його крещальні — приміщення, для здійснення християнського обряду хрещення, яке на 1915 рік знаходилося у досить поганому стані, але чомусь пройшло повз увагу оновлювачів храму. Та сама руйнація крещальні, теж мала історичну цінність, адже, наприклад, відкритими частинами кладки демонструвала особливості побудови собору. Розглядаються елементи крещальні, що збереглися, її структура тощо.



Кл.слова:
Софія Київська -- храм -- хрещення дитини

   Тип видання:   наукове видання   
4.

Темницький, В.
Українські січові стрільці [Електронний ресурс] / В. Темницький. - Відень : Союз визволення України, 1915. - 40 с.

Рубрики:

Географічні рубрики:

  Повний текст доступний у читальних залах НБУВ


У книзі описується створення, структура та значення Українських січових стрільців у складі австро-угорської армії.



Кл.слова:
Австро-Угорщина -- армія

   Тип видання:   науково-популярне видання   
5.
 


Лукомский, Г. К.
Луцкий замок [Електронний ресурс] / Г. К. Лукомский. - Петроград : [б. в.], 1917. - 20 с.

Рубрики:

Географічні рубрики:

  Повний текст доступний у читальних залах НБУВ


Дана публікація присвячена одному з семи чудес України – Замку Любарта або Луцькому Замку. Це пам’ятка архітектури та історії національного значення, один з найбільших та найкраще збережених в Україні замків. У виданні побіжно описується історія створення Малого Замку, але найбільша увага приділяється саме Великому або Верхньому Замку, його функціям, особливостям побудови, архітектурним елементам. Містяться знімки різних частин споруди.



Кл.слова:
Замок Любарта -- культурна пам'ятка

   Тип видання:   наукове видання   
6.

Мицюк, О.
Земельні реформи на Україні [Електронний ресурс] / О. Мицюк. - Л. : Діло, 1921. - 34 с.

Рубрики:

Географічні рубрики:

  Повний текст доступний у читальних залах НБУВ


Олександр Корнійович Мицюк (1883—1943) — український юрист, економіст і соціолог, громадський діяч. У 1906 р. О. Мицюк — один із засновників Української партії соціалістів-революціонерів. Група громадських діячів України — М. Шаповал, П. Христюк, М. Залізняк, О. Мицюк проголосили про її створення, але далі її існування й діяльність до 1917 р. не простежується. У 1915 р. О. Мицюк — один із організаторів Юнацької спілки (ЮС) — безпартійної молодіжної організації у підросійській Україні, яка виступала за автономію України. За Директорії — міністр внутрішніх справ (з 26 грудня 1918 р. по 12 лютого 1919 р.).[1] Після відставки уряду в лютому 1919 р. О. К. Мицюк прибув на Поділля і розпочав плідну організаційну роботу з питань кооперації. Швидко адаптувавшись до місцевих умов, він провів низку організаційних заходів, започаткував Вінницький і Кам'янецький «Господарсоюзи» (головою правління останнього працював до вимушеної еміграції в кінці 1920 р.).[2] В кінці 1920 емігрував до Чехословаччини. Відразу по тому включився в громадську роботу. З 1921 О. Мицюк — дієвий член Українського громадського комітету у Чехословаччині. Згодом займається науковою та просвітницькою роботою. Він — професор Української господарської академії і Українського вільного університету, дійсний член Наукового товариства імені Шевченка. Активно співпрацює з українськими виданнями за кордоном. У 1929 р. в місячнику «Розбудова нації» виходить стаття професора Мицюка «Фашизм». В ній він підкреслює невмістність назви «фашизму», якою охрестили український націоналізм його противники. Уже в цій першій статті, присвяченій аналізу фашизму як суспільно-політичної течії, автор доходить висновку про його подібність до більшовизму[



Кл.слова:
націоналізм -- сучасна історія -- ХХ століття -- селянство -- земельне законодавство

   Тип видання:   наукове видання   
7.

Грушевський, М. С.
Початки громадянства (генетична соціологія) [Електронний ресурс] / М. С. Грушевський. - Відень : Український соціологічний інститут, 1921. - 328 с.

Рубрики:

Географічні рубрики:
  

  Повний текст доступний у читальних залах НБУВ


Головна соціологічна праця Михайла Грушевського. Присвячена центральній проблемі тогочасної соціології — висвітленню причин і факторів створення соціальності, виникнення й існування людського суспільства.



Кл.слова:
суспільство -- соціум

   Тип видання:   наукове видання   
8.

Равич-Черкасский, М.
История Коммунистической партии (б-ов) Украины [Електронний ресурс] / М. Равич-Черкасский. - Х. : Гос. изд-во Украины, 1923. - 248 с.

Рубрики:

  Повний текст доступний у читальних залах НБУВ


У виданні розглядається історія комуністичного руху в Україні. Аналізується діяльність російських (РСДРП) та українських (УСДРП, УСДС-Спілка) лівих партій. Створення КПУ оцінюється як поєднання українського та російського робітничого рухів.



Кл.слова:
комуністичний рух -- партія -- влада

   Тип видання:   наукове видання   
9.

Постернак, С.
Всенародня бібліотека України при Всеукраїнській Академії Наук у м. Київі [Електронний ресурс] / С. Постернак. - К. : Всеукраїнська Академія Наук, 1923. - 63 с.

Рубрики:

Географічні рубрики:

  Повний текст доступний у читальних залах НБУВ


Директор Всенародної бібліотеки України (нині – Національної бібліотеки України ім. В. І. Вернадського) розповідає про історію створення установи та її завдання, характеризує роботу кожного з 11 відділів, а також книжковий фонд за мовними та іншими показниками та шляхи його формування. С. П. Постернак підкреслює важливість надсилання обов'язкових примірників до книгозбірні. Особливу увагу він приділяє ролі читальної зали. Окремий розділ присвячено Вінницькій філії. У додатку – Статут бібліотеки.



Кл.слова:
бібліотекознавство -- історія бібліотеки

   Тип видання:   наукове видання   
10.

Биковський, Л.
Національна бібліотека Української держави (1918-1921) [Електронний ресурс] / Л. Биковський. - Берлін : Українське книгознавство, 1923. - 38 с.

Рубрики:

Географічні рубрики:

  Повний текст доступний у читальних залах НБУВ


Автор коротко розповідає про створення, історію, структуру та діяльність Національної бібліотеки Української держави, пізніше перейменованої на Всенародню бібліотеку Української академії наук



Кл.слова:
історія -- бібліотека -- НБУВ

   Тип видання:   наукове видання   
11.


Звідомлення Всенародної бібліотеки України у Київі [Електронний ресурс]. - К. : Друк. Всеукр. акад. наук, 1924. - 16 с.

Рубрики:

Географічні рубрики:

  Повний текст доступний у читальних залах НБУВ


У представленій публікації сформульовані досягнення Всенародної Бібліотеки України за 5 років її існування (від 15 серпня 1918 р. до 1 січня 1924 р.). Розглядається рівень збагачення її книжкового фонду за ці роки та періоди його упорядкування, формування структурних відділів установи, організація видачі книг додому для робітників-киян, створення публічної читальні та поступове поліпшення умов її роботи та інші аспекти бібліотечної справи.



Кл.слова:
бібліотекознавство -- історія бібліотеки

   Тип видання:   наукове видання   
12.

Бачинський, Ю.
Україна irredenta [Електронний ресурс] / Ю. Бачинський. - 3-е вид.. - Берлін : Видавництво Української Молоді, 1924. - 238 с.

Рубрики:

Географічні рубрики:


 Джерело інформації

  Повний текст доступний у читальних залах НБУВ


Юліан Бачинський опублікував книгу «Україна уярмлена» («Ukraina Irredenta»), в якій, на підставі аналізу еміграції українців-галичан, став першим хто обґрунтував потребу створення української соборної держави під девізом: " Вільна, велика, політично самостійна Україна, одна, нероздільна від Сяну по Кавказ! "



Кл.слова:
незалежність -- держава

   Тип видання:   зб. статей   
13.


Талергофский альманах [Електронний ресурс]. - Л. : Талергофский Комитет, 1924-1932

Рубрики:

  Повний текст доступний у читальних залах НБУВ

в. 1. - 1924. - 209 с.

в. 2. - 1925. - 153 с.

в. 3. - 1930. - 160 с.

в. 4. - 1932. - 162 с.


Талергофський Альманах видавався в період з 1924 по 1939 Центральним Талергофським Комітетом у Львові, головним редактором став С. Бендасюк. Даний Комітет був заснований 16.03.1923 у Львові, головою обрано професора Володимира Труша з Станіславова, секретарем обрано Пелехатого. Була створена ініціативна група по створенню "Талергофського Альманаху" в складі : о. Лончини, редактора Михайла Марко, директора бурси Панчака (ЦДІА у м.Львові - Ф. 147, оп.1, спр.2, А.1). Перший номер Альманаху вийшов у 1924



Кл.слова:
інтерновані особи

   Тип видання:   підручник   
14.

Курило, Олена Б..
Уваги до сучасної української літературної мови [Електронний ресурс] / О. Курило ; Українська академія наук. - 3-є вид.. - К. : Книгоспілка, 1925. - (Збірник історично-філологічного відділу ; № 8)

Рубрики:

  Повний текст доступний у читальних залах НБУВ


Книга репресованої української вченої присвячена висвітленню головних аспектів літературної української мови. Використаний при написаннi «Уваг» багатий етнографiчний матерiал дозволив авторцi виявити деякi характернi особливостi української народної мови, якi можуть сприяти її використанню як базової для створення справжньої лiтературної української мови. Написана в 1920 р. книга довгий час була настільною для мовознавців та редакторів, а потім була заборонена в УРСР.



Кл.слова:
лінгвістика -- стилістика

   Тип видання:   методичний посібник   
15.

Галущинський, М.
Українські народні бібліотеки і праця над поширенням книжки [Електронний ресурс] / М. Галущинський. - Л. : Просвіта, 1926. - 15 с.

Рубрики:

Географічні рубрики:

  Повний текст доступний у читальних залах НБУВ


Дана праця належить українському педагогу, публіцисту, культурно-освітньому та громадсько-політичному діячу Михайлу Михайловичу Галущинському, який на час виходу публікації очолював організацію “Просвіта” — перше товариство, котре поставило своїм завданням працю в напрямку позашкільного виховання українців у Галичині. Зокрема, у представленому матеріалі розглядається створення товариством з цією метою народних читалень та бібліотек. Праця викладена двома мовами — українською та французькою.



Кл.слова:
бібліотека -- читачі -- книги

   Тип видання:   зб. статей   
16.
 



Трипільська культура на Україні [Електронний ресурс] / за ред. В. Козловської. - К. : Друкарня Української академії наук, 1926. - 286 с.

Рубрики:

Географічні рубрики:

  Повний текст доступний у читальних залах НБУВ


Перший випуск цього збірника (другий і останній побачив світ у 1940 р.) є підсумком досліджень Трипільської комісії. Тим самим було відновлено вивчення трипільської культури, розпочате В. В. Хвойкою у 1896 р. Створення Всеукраїнського археологічного комітету дало можливість науково оцінити знахідки. До кожної статті подано докладне резюме французькою мовою. Чверть обсягу видання становлять ілюстрації до статей. Паралельні дослідження проводив О. О. Кандиба (Ольжич) в Галичині.



Кл.слова:
міфологія -- давня історія -- археологія

   Тип видання:   наукове видання   
17.

Риженко, Я.
Українське шитво [Електронний ресурс] / Я. Риженко. - Полтава : [б. в.], 1929. - 32 с.

Рубрики:

Географічні рубрики:

  Повний текст доступний у читальних залах НБУВ


Описано різні шитва: золотошвейні роботи, вишивка й мережка на рушниках і хустках, а також шитво на одязі в різні історичні періоди. Відзначено згубний вплив промислового капіталізму на самобутність цього виду ужиткового мистецтва і водночас поява стимулів до створення вишивальної промисловості. Наведено статистичний матеріал щодо народних промислів цього напряму в 20-ті роки ХХ ст. в Полтавській області. Книгу ілюстровано фотографіями.



Кл.слова:
вишивка -- мережка

   Тип видання:   зб. статей   
18.
 



Збірник музею діячів науки та мистецтва України [Електронний ресурс]. - К. : Київ-Друк, 1930

  Повний текст доступний у читальних залах НБУВ

Т. 1 : присвячений Миколі Лисенкові. - 1930. - 206 с.


Цей збірник присвячений українському композитору Миколі Лисенку. Ідея створення книги виникла ще під час проведення виставки з нагоди 15-ліття смерті Миколи Віталійовича, а саме під час засідання з кількома доповідями про композитора (одна з яких стала основою для статті Климента Квітки, що відкриває частину під назвою “Розвідки” у даній праці). Публікація поділена на два розділи: перший містить статті, другий — листування Лисенка з Іваном Нечуєм-Левицьким, Борисом Познанським та Петром Сокальським.



Кл.слова:
історія мистецтва -- мистецтвознавство -- композитор

   Тип видання:   наукове видання   
19.

Волін, М.
Історія КП(б)У в стислому нарисі [Електронний ресурс] / М. Волін. - Х. : Пролетар, 1930. - 204 с.

Рубрики:

  Повний текст доступний у читальних залах НБУВ


Розглядаючи Україну як колонію Російської імперії, автор викладає основні етапи діяльності більшовицьких організацій в Україні, створення КП(б)У 1918 року та її діяльність. Відкидає генетичний зв'язок КП(б)У з УСДРП та РУП.



Кл.слова:
більшовицька організація -- комуністична партія

   Тип видання:   наукове видання   
20.

Перський, С.
Популярна історія товариства "просвіта" [Електронний ресурс] / С. Перський. - Л. : Просвіта, 1932. - 270 с.

Рубрики:

Географічні рубрики:

  Повний текст доступний у читальних залах НБУВ


У виданні розповідається про передісторію, створення та розвиток українського товариства "Просвіта" протягом 1868-1932 рр. Подається огляд стану просвітництва у Західній Україні за часів австрійської влади та внесок товариства у цю справу.



Кл.слова:
розвиток -- створення
...
 

Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського