Бази даних

Наукова електронна бібліотека - результати пошуку

Mozilla Firefox Для швидкої роботи та реалізації всіх функціональних можливостей пошукової системи використовуйте браузер
"Mozilla Firefox"

Вид пошуку
у знайденому
Сортувати знайдені документи за:
авторомназвоюроком видання
Формат представлення знайдених документів:
повнийстислий
 Знайдено в інших БД:Віртуальна довідка (48)Тематичний інтернет-навігатор (1)Автореферати дисертацій (129)Реферативна база даних (1147)Книжкові видання та компакт-диски (355)Журнали та продовжувані видання (42)
Пошуковий запит: (<.>K=УРСР$<.>)
Загальна кількість знайдених документів : 52
Представлено документи з 1 до 20
...

   Тип видання:   наукове видання   
1.
 


Новицький, О.
Тарас Шевченко як маляр [Електронний ресурс] / О. Новицький. - Л. ; М. : Наукове Товариство ім. Шевченка, 1914. - 83 с.

  Повний текст доступний у читальних залах НБУВ


Ця публікація є однією з численних праць, які історик мистецтва та академік АН УРСР Олексій Новицький присвятив дослідженню постаті Тараса Григоровича Шевченка, а саме — його художньому таланту. Основну частину видання займає альбом (реєстр праць Тараса Григоровича та власне репродукції його картин). Нарис хронологічно змальовує розвиток художнього таланту Шевченка, називає людей, які сприяли становленню художника.



Кл.слова:
історія мистецтва -- українське мистецтво

   Тип видання:   підручник   
2.

Курило, Олена Б..
Уваги до сучасної української літературної мови [Електронний ресурс] / О. Курило ; Українська академія наук. - 3-є вид.. - К. : Книгоспілка, 1925. - (Збірник історично-філологічного відділу ; № 8)

Рубрики:

  Повний текст доступний у читальних залах НБУВ


Книга репресованої української вченої присвячена висвітленню головних аспектів літературної української мови. Використаний при написаннi «Уваг» багатий етнографiчний матерiал дозволив авторцi виявити деякi характернi особливостi української народної мови, якi можуть сприяти її використанню як базової для створення справжньої лiтературної української мови. Написана в 1920 р. книга довгий час була настільною для мовознавців та редакторів, а потім була заборонена в УРСР.



Кл.слова:
лінгвістика -- стилістика

   Тип видання:   альбом   
3.
 



М. Г. Бурачек [Електронний ресурс]. - К. : Мистецтво, 1937. - 82 с.

  Повний текст доступний у читальних залах НБУВ


Дане видання є альбомом робіт українського художника Миколи Григоровича Бурачека. Відкриває книгу постанова ЦВК і РНК УРСР про надання Миколі Григоровичу звання заслуженого художника УРСР. Далі міститься побіжна біографія живописця, що описує його першу зацікавленість мистецтвом, та твори, які мали на Бурачека найбільший вплив. Книга містить збірку репродукцій робіт митця.



Кл.слова:
мистецтво -- живопис

   Тип видання:   художня література   
4.

Голубенко, П.
ВАПЛІТЕ [Електронний ресурс] / П. Голубенко. - Берхтесгаден : Орлик, 1948. - 92 с.

Рубрики:

Географічні рубрики:

  Повний текст доступний у читальних залах НБУВ


Вільна Академія Пролетарської Літератури (ВАПЛІТЕ) — літературне об'єднання в Україні. Виникла у Харкові, існувала з січня 1925 до 28 січня 1928. Організація стояла на засадах творення нової української літератури шляхом засвоєння найкращих здобутків західно-європейської культури. Фактичним лідером ВАПЛІТЕ був Микола Хвильовий. Приймаючи офіційні вимоги комуністичної партії, в питаннях літературної політики ВАПЛІТЕ займало незалежну позицію і стояло на засадах творення нової української літератури кваліфікованими митцями, що ставили перед собою вимогу вдосконалення, засвоєння найкращих здобутків західноєвропейської культури. Лідером організації був Микола Хвильовий, який висунув гасло «Геть від Москви!». Президентами — Михайло Яловий (пізніше Микола Куліш), секретарем — Аркадій Любченко. До складу організації входили: Микола Хвильовий, Михайло Яловий, Аркадій Любченко, Олесь Досвітній, Микола Куліш, Майк Йогансен, Григорій Епік, Павло Тичина, Іван Сенченко, Олекса Слісаренко, Петро Панч, Микола Бажан, Юрій Яновський, Юрій Смолич, Іван Дніпровський, Олександр Копиленко, Петро Шатун та інші. В 1927 ВАПЛІТЕ видавала журнал «ВАПЛІТЕ», у якому серед інших друкувались: Никифор Щербина та ін. Погляди М. Хвильового зумовили критику ВАПЛІТЕ з боку партійних і державних діячів УРСР. Особливо гострих нападок зазнав твір М. Хвильового «Вальдшнепи». 28 січня 1928 р. було конфісковано вже надруковане 6-те число літературно-художнього двомісячника «ВАПЛІТЕ» «через уміщення другого уривка з «Вальдшнепів» Хвильового, ВАПЛІТЕ змушена була «самоліквідуватися» [1]. Члени ВАПЛІТЕ продовжували літературну діяльність в альманасі «Літературний ярмарок» (1928-29) і організації «Пролітфронт». Члени ВАПЛІТЕ — одні з перших жертв репресій сталінського режиму.



Кл.слова:
мистецьке угруповання -- літературознавство -- українська література

   Тип видання:   каталог   
Категорія: Науки про Землю   
5.

Левченко, С. П.
Каталог річок України [Електронний ресурс] / С. П. Левченко, Г. І. Швець, Н. І. Дрозд ; Академія наук Української РСР. - Київ : [б. в.], 1957. - 192 с.

Рубрики:

  Повний текст доступний у читальних залах НБУВ


Каталог включає річки, розташовані на території УРСР. Назви річок даються українською і російською мовами, наведено основні гідрографічні характеристики та характеристики типів річок. В передмові висловлюються міркування про напрями використання річок залежно від природних умов



Кл.слова:
географія України -- гідрологія -- потамологія -- екосистеми

   Тип видання:   наукове видання   
Категорія: Художня література   
6.

Петров, Віктор.
Українські культурні діячі УРСР 1920 - 1940. Жертви більшовицького терору [Електронний ресурс] / Віктор Петров. - Нью-Йорк : Пролог, 1959. - 80 с.

  Повний текст доступний у читальних залах НБУВ




Кл.слова:
розстріляне відродження -- культурофобія

   Тип видання:   методичний посібник   
Категорія: Математика   
7.
 



Розвиток логічного мислення учнів у процесі викладання математики в середній школі [Електронний ресурс] : методичний лист МО УРСР. - К. : Радянська школа, 1959. - 108 с.

Рубрики:

  Повний текст доступний у читальних залах НБУВ


Логічне мислення і його складові. Традиційні методи навчання. Методи проблемнорозвиваючого навчання і логічно-дидактичних ігор на уроках геометрії. Роль основних елементів шкільного учбового процесу вивчення геометрії у розвитку логічного мислення учнів.



Кл.слова:
шкільний курс -- логіка -- педагогіка -- дидактика

   Тип видання:   навчальний посібник   
8.

Безпалько, Олексій Петрович.
Нариси з історичного синтаксису української мови [Електронний ресурс] : посібник для факультетів мови і літератури педагогічних інститутів / О. П. Безпалько. - К. : Радянська школа, 1960. - 236 с.

Рубрики:

  Повний текст доступний у читальних залах НБУВ


Пропоновані "Нариси з історичного синтаксису укранської мови" є першою спробою дати навчальний посібник з цього предмета для студентів мовно-літературних факультетів педагогічних інститутів УРСР.



Кл.слова:
історична граматика -- речення -- члени речення

   Тип видання:   підручник   
9.

Жовтобрюх, Михайло Андрійович.
Курс сучасної української літературної мови [Електронний ресурс] : у 2 т. / М. А. Жовтобрюх, Б. М. Кулик. - К. : Радянська школа, 1961-1965

Рубрики:

  Повний текст доступний у читальних залах НБУВ

Ч. 1. - 1965. - 423 с.

Ч. 2 : Кулик Б.М. Синтаксис. - 1961. - 281 с.


Книга є підручником, складеним відповідно до програми з сучасної української літературної мови для мовно-літературних факультетів педагогічних інститутів УРСР, і призначена для студентів цих вузів. До частини другої «Курсу» включений розділ «Синтаксис» (з підрозділами про словосполучення, просте речення і складне речення). Докладно розроблені теми про різновиди простих і складних речень, про члени речення і т. п. Теоретичні положення викладені на рівні сучасної лінгвістичної науки. Книга може бути використана викладачами мови і літератури середньої школи, а також усіма, хто бажає поглиблено вивчати синтаксис сучасної української літературної мови.



Кл.слова:
синтаксис -- фонетика -- орфографія -- морфологія

   Тип видання:   наукове видання   
10.

Цибко, О. Г.
Революційно-визвольна боротьба трудящих Західної України за возз'єднання з УРСР (1934-1939 рр.). [Електронний ресурс] / О. Г. Цибко. - Л. : Вид-во Львівського ун-ту, 1963. - 137 с.

Рубрики:

Географічні рубрики:

  Повний текст доступний у читальних залах НБУВ


На значному документальному матеріалі показано революційно-визвольну боротьбу трудящих Західної України в 1933-1939 рр. проти соціального і національного гніту панської Польщі, за возз'єднання з УРСР, керівну і спрямовуючу роль КПЗУ в цій боротьбі.



Кл.слова:
бунт -- революція

   Тип видання:   методичний посібник   
11.

Дзендзелівський, Йосип Олексійович.
Конспект лекцій з курсу української діалектології [Електронний ресурс] / Й. О. Дзендзелівський. - Ужгород : Вид-во Ужгород. держ. ун-ту, 1966. - 104 с.

Рубрики:

  Повний текст доступний у читальних залах НБУВ


Пропонований «Конспект лекцій з курсу української діалектології» видається на допомогу студентам-філологам, зокрема заочникам. В основу «Конспекту. » покладено курс лекцій, який протягом ряду років читав автор в Ужгородському державному університеті. Цей випуск «Конспекту. » присвячено вступним розділам. Укладений він в основному у відповідності з діючою університетською програмою з цього курсу. Проте у посібнику не всі розділи розроблені з однаковою докладністю. Ті з питань, які більш-менш достатньо висвітлені в інших посібниках, опускаються. Наприклад, при опрацюванні розділу «Історія вивчення українських говорів» потрібні відомості про вивчення українських говорів та діалектів в УРСР студент може знайти у посібнику А. А. Москаленка «Нарис історії української діалектології» (Одеса, 1961, 1962) та в статті Ф. Т. Жилка «Дослідження діалектів української мови за радянської доби (1917—1957 рр. )» (зб. «Дослідження з мовознавства в Українській РСР за сорок років». К. , 1957). Питання ж вивчення українських говорів за рубежем, зокрема в країнах народної демократії, у нашій навчальній і науковій літературі поки спеціально не висвітлювалося. При вивченні загальної історії науки це питання досить важливе. У зв'язку з цим у пропонованому «Конспекті. » дещо докладніше, ніж інші розділи, викладено відомості про вивчення українських говорів за рубежем, зокрема в Польщі, Чехословаччині, Румунії та Угорщині.



Кл.слова:
діалект -- говірка

   Тип видання:   наукове видання   
12.

Бевзо, О. А.
Львівський літопис і Острозький літописець [Електронний ресурс] : джерелознавче дослідження / О. А. Бевзо ; Академія наук УРСР, Інститут історії. - Вид. 2-е. - К. : Наукова думка, 1971. - 200 с.

Рубрики:

Географічні рубрики:

  Повний текст доступний у читальних залах НБУВ


У книзі досліджуються два найраніші відомі історичній науці українські літописи, що дійшли до наших часів у рукописних оригіналах, як джерело для висвітлення внутрішнього життя, культури і побуту українського народу, його господарської діяльності, класової боротьби в XVI—першій половині XVII ст., а також політичного становища України напередодні визвольної війни 1648—1654 рр. До текстів літописів додано текстологічні примітки та докладні коментарі. Розрахована на істориків, літературознавців, мовознавців, викладачів, студентів історичних і філологічних факультетів та широкі кола читачів.



Кл.слова:
український літопис -- український народ

   Тип видання:   енциклопедія   
13.


Історія міст і сіл УРСР [Електронний ресурс] : в 26 т. / за ред. П. Т. Тронька. - К. : Інститут історії НАН УPСP, 1972

  Повний текст доступний у читальних залах НБУВ

Т 2. : Вінницька область. - 1972. - 793 с.


Це перша фундаментальна історична праця, кожний том якої висвітлював історію населених пунктів окремих областей України, а їх на той час налічувалося майже 40 тисяч. Історіографія історії України містить значну кількість робіт, присвячених написанню фундаментальної колективної праці. Дослідники історії створення енциклопедичного довідника «Історії міст і сіл Української РСР" збагатили вітчизняну історіографічну спадщину студіями, які розкривають структуру, функціонування Головної редакційної колегії видання, результати та значення співпраці науковців і громадськості.



Кл.слова:
історія України -- демографія -- внутрішня міграція

   Тип видання:   наукове видання   
14.

Залеський, Антон Миколайович.
Вокалізм південно-західних говорів української мови [Електронний ресурс] / А. М. Залеський ; Акад. наук Української РСР, Ін-т мовознавства ім. О. О. Потебні. - К. : Наукова думка, 1973. - 156 с.

Рубрики:

  Повний текст доступний у читальних залах НБУВ


Це перше фонологічне дослідження вокалізму південно-західних говорів української мови. Висвітлюються особливості функціонування в різних говорах опозицій (протиставлення) голосних, з'ясовуються умови й результати нейтралізації цих опозицій. Питання аналізуються з використанням матеріалів історичної та сучасної фонології української літературної мови.



Кл.слова:
літературна мова -- мовознавство -- діалектологія -- фонетика

   Тип видання:   наукове видання   
Категорія: Біологічні науки   
15.

Осадча-Яната, Наталія.
Українські народні назви рослин [Electronic resource] : зібрав автор на Україні в роках 1927-1939 / Н. Осадча-Яната. - Нью-Йорк : Українська вільна академія наук у США, 1973. - 176 p.

Рубрики:

  Повний текст доступний у читальних залах НБУВ


Осадча-Яната Наталія (1891—1982) — український ботанік, фармаколог і фольклорист, автор термінологічних словників Академії Наук у Києві, професор (ботанічна номенклатура). Дружина Янати Олександра Алоїзовича — українського агронома і ботаніка, академіка АН УРСР. Його найфундаментальніші праці, насамперед з народної ботанічної номенклатури, Наталя Осадча-Яната, яка після арешту чоловіка залитися без роботи і засобів до існування, вивезла до Сполучених Штатів, де й видала. Сама вона працювала в Українській Вільній Академії Наук, здобувши визнання як фахівець з медичної ботаніки.



Кл.слова:
ботанічна номенклатура -- фітоніми

   Тип видання:   наукове видання   
16.

Марунчак, Михайло Г..
Українці в СССР поза кордонами УРСР [Електронний ресурс] / Михайло Г. Марунчак. - Вінніпег : [б. в.], 1974. - 248 с.

Рубрики:

  Повний текст доступний у читальних залах НБУВ




Кл.слова:
населення СРСР -- історія України

   Тип видання:   довідник   
Категорія: Біологічні науки   
17.


Визначник прісноводних водоростей Української РСР [Електронний ресурс]. - К. : Наукова думка, 1978-1983

Рубрики:

  Повний текст доступний у читальних залах НБУВ

Вип. 10 : Матвієнко О.М., Догадіна Т.В. Жовтозелені водорості - Xanthophyta. - 1978. - 512 с.

Вип. 11 : Топачевський О.В., Оксіюк О.П. Діатомові водорості - Bacillariophyta (Diatomeae). - 1960. - 412 c.

Вип. 12 : Мошкова Н.О., Фролова І.О. Червоні та бурі водорості (Rhodophyta, Phaeophyta). - 1983. - 208 с.


Визначник складається з загальної та спеціальної частин. В систематичній частині вміщені таблиці для визначення водоростей, діагнози, рисунки та вказівки щодо поширення в УРСР та всьому СРСР 503 видів діатомових водоростей, представлених 877 формами. Систематична частина визначника побудована за новою системою, розробленою О. В. Топачевським. Наведено великий список літератури про діатомові водорості України. Розрахований на викладачів і студентів університетів і педагогічних інститутів, а також на ботанікїв-альгологів, гідробіологів, спеціалістів рибного господарства.



Кл.слова:
ботаніка -- гідробіологія -- альгофлора -- альгологія

   Тип видання:   монографія   
18.

Сидорович, С. Й.
Художня тканина західних областей УРСР [Електронний ресурс] / С. Й. Сидорович. - К. : Наукова думка, 1979. - 156 с.

Рубрики:

Географічні рубрики:

  Повний текст доступний у читальних залах НБУВ


Тканини мистецькі, ткані вироби (ручні і машинові), що відзначаються орнаментальним оформленням, грою кольорів і мистецьким виконанням, один з видів декоративного ужиткового мистецтва, яке відогравало важливу ролю в побуті українського народу. В Україні виробництво мистецьких тканин, разом з вишивкою належить до найдавніших та найпоширеніших нар. мистецтв, що мають призначення прикрашати одяг, предмети хатнього вжитку та оформлення інтер'єру. У різних етнографічних зонах, а то й окремих селах, Т. м. мають льокальні відміни в способі орнаментальної композиції, кольористики і навіть у техніці виконання. Народні ткачі виробляли різні ґатунки взористих полотен з конопель чи лону на сорочки, хустки, найтонші полотна на головні убори (білі намітки, «убруси», «рантухи» тощо). Узори Т. м. створюються різним переплетом ниток («окружки», «сосонки», «коропова луска»), що дає декоративні ефекти. З вовни ткали плахти, запаски, спідниці, опинки, пояси, крайки тощо. Одягові тканини декорувалися тканими, вибиваними або вишиваними взорами. Для інтер'єрів хат ткалися різнорідні декоративно-ужиткові взористі тканини. З льону і конопель — рушники, покривала, верети, рядна, а з вовни — покривала, коци, коври, ліжники, полавники, килимці, килими тощо.



Кл.слова:
прикладне мистецтво -- орнамент

   Тип видання:   монографія   
19.

Білодід, І. К.
Розвиток мовознавства в УРСР 1967-1977 [Електронний ресурс] / І. К. Білодід. - К. : Наукова думка, 1980. - 247 с.

Рубрики:

Географічні рубрики:

  Повний текст доступний у читальних залах НБУВ


У колективній монографії висвітлюються основні напрями розвитку мовознавства за 1967-1977 рр. Особлива увага приділяється досягненням українських мовознавців у таких галузях: радянська соціолінгвістична теорія, лексикологія і лексикографія, теорія граматики, дослідження з російського мовознавства, історико-етимологічні студії і видання пам'яток, діалектологія і ономастика, дослідження з слов'янського, романського, германського і загального мовознавства, формалізація мов і їх експериментальне значення.



Кл.слова:
соціолінгвістика -- лексика -- граматика

   Тип видання:   монографія   
20.

Крип'якевич, Іван.
Галицько-Волинське князівство [Електронний ресурс] / І. Крип'якевич. - К. : Наукова думка, 1984. - 176 с.

Рубрики:

Географічні рубрики:

  Повний текст доступний у читальних залах НБУВ


Монографія – результат багаторічних досліджень академіка АН УРСР І. П. Крип’якевича з історії Галицько-Волинської землі періоду Давньоруської держави та феодальної роздробленості. Розкрито умови формування Галицько-Волинського князівства, його адміністративно-територіальний поділ, соціально-економічні й політичні відносини, вклад у боротьбу проти експансії католицьких феодалів та навали кочівників-завойовників, показано дружні взаємовідносини Галицько-Волинської Русі з іншими давньоруськими землями, доведено безпідставність тверджень польської буржуазно-шовіністичної історіографії, що заперечувала східнослов’янський характер Галичини й Волині та прогресивну роль Київської Русі на цих землях. Для істориків, археологів, викладачів і студентів вузів, краєзнавців.



Кл.слова:
історія України -- медієвістика -- слов'янські землі
...
 

Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського