Бази даних

Наукова електронна бібліотека - результати пошуку

Mozilla Firefox Для швидкої роботи та реалізації всіх функціональних можливостей пошукової системи використовуйте браузер
"Mozilla Firefox"

Вид пошуку
у знайденому
Сортувати знайдені документи за:
авторомназвоюроком видання
Формат представлення знайдених документів:
повнийстислий
 Знайдено в інших БД:Віртуальна довідка (4)Автореферати дисертацій (39)Реферативна база даних (299)Книжкові видання та компакт-диски (169)Журнали та продовжувані видання (2)
Пошуковий запит: (<.>K=ПРОМОВ$<.>)
Загальна кількість знайдених документів : 24
Представлено документи з 1 до 20
...

   Тип видання:   навчальний посібник   
1.

Баева, О. А.
Ораторское искусство и деловое общение [Електронний ресурс] : учебное пособие / О. А. Баева. - Мн. : Новое знание, 2001. - 328 с.

Рубрики:

  Повний текст доступний у читальних залах НБУВ


Пособие написано на основе многолетнего опыта работы авторской Школы делового общения. В нем рассматривается ряд практических вопросов: что и как надо делать, чтобы успешно выступать перед аудиторией, преодолевать барьеры в общении, эффективно убеждать, побеждать в споре, искусно вести деловой разговор, не позволять собеседнику манипулировать собой. Научная глубина содержания сочетается с простотой, доступностью, занимательностью изложения. Книга ориентирована на преподавателей курсов «Ораторское искусство» и «Деловое общение», студентов гуманитарных специальностей, а также на всех тех, чья профессиональная деятельность осуществляется в сфере коммуникации — сотрудников фирм и госучреждений, менеджеров, учителей, журналистов и т.д. Творческая работа с книгой поможет им добиться успеха в деловых контактах и, следовательно, в жизни.



Кл.слова:
виступ -- промова -- спілкування -- комунікація

   Тип видання:   наукове видання   
2.

Скрипник, М.
Статті й промови з національного питання [Електронний ресурс] / М. Скрипник ; уклад. І. Кошелівець. - Мюнхен : Сучасність, 1974. - 270 с.

Рубрики:

Географічні рубрики:

  Повний текст доступний у читальних залах НБУВ


Збірник містить статті Миколи Скрипника, в яких він відстоює право українського народу на вільний культурний розвиток та виступає проти російського великодержавницького шовінізму.



Кл.слова:
національність -- культура -- ідея

   Тип видання:   підручник   
3.

Жук, М. Г.
Практикум по спецкурсу "Искусство судебной речи" [Електронний ресурс] / М. Г. Жук. - Гродно : Изд-во ГрГУ, 2001. - 147 с.

Рубрики:

  Повний текст доступний у читальних залах НБУВ


На материале, изложенном в практикуме, рассматриваются назначение и характериные особенности судебной речи как жанра ораторского искусства, раскрывается значение, понятие, предмет судебной речи. Предназначено студентам специальности "Правоведение".



Кл.слова:
ораторське мистецтво -- риторика -- судова промова -- красномовність

   Тип видання:   життєпис   
4.

Павлик, М.
Михайло Петрович Драгоманов 1841-1895 [Електронний ресурс] : єго юбилей, смерть, автобіографія / М. Павлик. - Л. : Друкарня В. Манєцкого, 1896. - 495 с.

Рубрики:

Географічні рубрики:

  Повний текст доступний у читальних залах НБУВ


"Михайло Петрович Драгоманов. 1841-1895. Його ювілей, смерть, автобіографія і спис творів" — літературно-науковий збірник, у якому подано різноманітний матеріал з України та з-за кордону, що висвітлює життя і творчість М.Драгоманова, його внесок у розвиток філософської, громадсько-культурної та естетичної думки України, співпрацю з європейським науковим світом. Уклав і видав М.Павлик 1896 у Львові до 30-річчя творчої праці М.Драгоманова. Збірник містить і матеріали посмертного пошанування М.Драгоманова. "Тим часом як ювілей Михайла Драгоманова зворушив і згорнув докупи усі радикальні елементи Русі-України, смерть його потрясла до глибини душі ще далеко ширші кола — і своїх, і чужих". Ці дві тенденції знайшли вияв у матеріалах збірника. Перша, ювілейна, частина знайомить із святковими заходами, промовами представників різних товариств, інституцій, партій, в яких вимальовується живий образ М.Драгоманова. Подаються привіти й промови емігрантів з Росії (А.Ляхоцького, С.Степняка-Кравчинського, Ф.Вовка та ін), українських письменників, громадсько-культурних діячів з Галичини (Наталі Кобринської, В.Стефаника, Д.Лукіяновича та ін.), вчених з європейських країн: А.Рамбо, Л.Леже, Г.Парі (Франція), В.-К.Морфілла (Англія), Ю.Полівки (Чехія) та ін. Друга частина — скорботно-траурна — охоплює матеріали преси, що стосуються смерті та похоронів вченого, подає мовою оригіналу надгробні промови, некрологи з українських та зарубіжних газет, а також три автобіографії М.Драгоманова та бібліографічний покажчик його творів, укладений М.Павликом. У першій та другій частинах збірника вміщені поетичні твори-привіти вченому, серед них вірші*. "Була доба, питали ясні мрії", "Поклон Тобі від нас, земляче дорогий", "Дорогій пам'яті М.П.Драгоманова" (автори їх з політичних міркувань не названі).



Кл.слова:
історик -- Україна -- Кирило-Мефодіївське товариство -- самоідентифікація -- національні меншини

   Тип видання:   навчальний посібник   
5.

Молдован, В. В.
Юридичний практикум [Електронний ресурс] : кримінальний процес, судова риторика / В. В. Молдован, Р. С. Кацавець. - К. : Центр учбової літератури, 2008. - 158 с.

Рубрики:

Географічні рубрики:
  
  

  Повний текст доступний у читальних залах НБУВ


Навчальний посібник призначений для студентів юридичних факультетів та спеціальностей. У першому розділі — висвітлюються короткі начерки про відомих риторів, майстрів промов стародавнього і сучасного світу; коротка риторика, комунікативні якості мовлення; спілкування із судовою аудиторією; основні засади судової про# мови; подаються фабули для складання процесуальних документів; законодавчі забаганки (нотатки про їхні порядки). Розглянуті теоретичні питання закріплюються практично на семінарських за# няттях. У результаті цього зміцнюються теоретичні знання і розвиваються прак# тичні навички. На це орієнтує другий розділ. Мета третього розділу — поглиблення набутих навичок студентів#практиків. Для цього розроблено методику проведення навчальних ігор, даються задачі і кри# мінального процесу України. Додатки містять висловлювання відомих риторів, учених, юристів#практиків про мистецтво промов. Це оригінально і корисно. Для студентів вищих навчальних закладів.



Кл.слова:
процесуальний документ -- судове рішення -- засідання

   Тип видання:   підручник   
6.

Платон
Бенкет [Електронний ресурс] : пер. с древне-грец. / Платон. - Л. : Видавництво Українського Католицького Університету, 2005. - 178 с.. - (IN VIA)

Рубрики:

Географічні рубрики:

  Повний текст доступний у читальних залах НБУВ


"Бенкет" Платона належить до найвищих осягнень філософської думки і шедеврів світової літератури. Як кожний великий твір Платонів Бенкет не втрачає своєї актуальности і по-новому промовляє до кожного нового покоління. Його змістом є натхненний і захопливий своїм артистизмом та імпровізаційністю пошук відповіді на одвічне питання філософії про смисл людського життя. Для Платона він збувається в Еросі, у пристрасному бажанні, що має божественне походження і є нашим пориванням до Бога. У сучасному світі цей твір набуває особливого звучання. Надто, якщо погодитися з К'єркегором, який вбачає причину занепаду сучасної людини у бракові пристрасти. Бенкет пробуджує закладену в людській природі пристрасть, виводить на стежку, де кожен може знайти для себе щось найважливіше. І тоді вже не зможе бути байдужим. «Бенкетом» Платона Видавництво Українського Католицького Університету відкриває антологію текстів класичної античности, грецько-візантійської церковної традиції та латинського середньовіччя, які мали найбільший вплив на становлення і розвиток християнської цивілізації — її віри, філософії і культури. Серію IN VIA замислено не як колекцію бібліотечних скарбів, а як дорогу до джерел духовних інтуїцій сучасної культури.



Кл.слова:
людина -- життя -- пристрасть

   Тип видання:   наукове видання   
7.

Шерер, Жан-Бенуа
Літопис Малоросії, або Історія козаків-запорожців та козаків України, або Малоросії [Електронний ресурс] : пер. с фр. / Жан-Бенуа Шерер. - К. : Укр. письменник, 1994. - 311 с.

Рубрики:

Географічні рубрики:

  Повний текст доступний у читальних залах НБУВ


Уперше українською (перекладів на жодну з інших слов’янських мов немає) надруковано працю французького історика XVIII століття — перший західноєвропейський твір, цілком присвячений історії України. Зі сторінок книги промовляє шира симпатія автора до України, захоплення героїчною боротьбою козаків за волю. Попри помилки, упередження, схиляння перед потужністю імперії, проти якої боролись козаки, перед культом Катерини II, узагальнення Ж.-Б. Шерера звучать цілком по-сучасному: «Цей народ, пам’ять якого повна спогадів про предків, скинув із себе ярмо, — і саме цього не хочуть йому пробачити».



Кл.слова:
козацтво

   Тип видання:   життєпис   
8.

McCourt, P.
Biographical sketch of the Honorable Edward Whelan [Електронний ресурс] : together with a compilation of his principal speeches / P. McCourt. - Charlottetown : Charlottetown, P.E.I. : McCourt, 1888. - 301 p.
Переклад назви: Біографічний нарис шановного Едварда Уїлана: разом з збіркою з його головних промов

Рубрики:

Географічні рубрики:


 Джерело інформації

  Повний текст доступний у читальних залах НБУВ


Edward Whelan (1824 – December 10, 1867). Edward Whelan was one of Prince Edward Island's delegates to the Québec Conference and one of the Fathers of the Canadian Confederation. Edward Whelan was also a journalist, orator, and advocate for responsible government.



Кл.слова:
політик -- політика -- історія -- всесвітня історія

   Тип видання:   навчальний посібник   
9.

Молдован, В. В.
Риторика: загальна та судова [Електронний ресурс] : навчальний посібник / В. В. Молдован. - К. : Юрінком Інтер, 1999. - 320 с.

Рубрики:

  Повний текст доступний у читальних залах НБУВ


Судова риторика — навчальний посібник з науки і мистецтва переконуючої комунікації. У першій частині посібника висвітлюються такі питання, як історія загального і судового красномовства, зміст і процес підготовки та складові частини судової промови, промов державного обвинувача і адвоката. Розроблена методика проведення навчальних ігор з цієї проблематики. У другій частині посібника — хрестоматії — читачеві пропонуються кращі взірці судових промов відомих юристів, висловлювання мислителів стародавнього та сучасного світу про ораторське мистецтво, юридичні афоризми з римського права, українські прислів'я та приказки, які можна використати у промовах риторів.



Кл.слова:
комунікація -- юридичний афоризм -- ораторське мистецтво

   Тип видання:   наукове видання   
10.

Возняк, М.
Початки української комедії [Електронний ресурс] : (1619-1819) / М. Возняк. - 2-е вид.. - New York : Говерля, 1955. - 251 с.. - (Матеріали і документи)

Рубрики:

Географічні рубрики:

  Повний текст доступний у читальних залах НБУВ


Цією книжкою - "Початки української комедії" М. Возняка, - починаємо передруковувати ряд рідкісних книжок, вартість яких без сумніву промовляє за тим, щоб їх зберегти, бодай, для студій. Проте наклад таких книжок буде дуже обмежений. ... Будемо вдячні нашим Шан. Читачам за вислів їхньої думки щодо цих видань. Можливо, що деякі наші видання таки перетривають час скитання, і колись послужать нашим нащадкам у вільній Батьківщині - Україні.



Кл.слова:
інтермедія -- драматургія

   Тип видання:   навчальний посібник   
11.


Ораторське мистецтво [Електронний ресурс] : навчальний посібник для студентів вищ. навч. закл. юрид. спец. / Н. П. Осипова, В. Д. Воднік, Г. П. Клімова та ін.. - 2-е вид.. - Х. : Одіссей, 2006. - 144 с.

Рубрики:

  Повний текст доступний у читальних залах НБУВ


У навчальному посібнику розглядаються теоретичні і практичні проблеми ораторського мистецтва як навчальної дисципліни, яка спрямована дати основи знань з підготовки та проголошення переконуючої промови та на формування умінь і навичок публічних виступів. Для студентів вищих навчальних закладів.



Кл.слова:
промова -- публічний виступ

   Тип видання:   методичний посібник   
12.

Затонський, П.
Наші завдання в образотворчому мистецтві [Електронний ресурс] / П. Затонський. - [Б. м. : б. в.], [19_ _?]. - 19 с.. - (Бібліотека альманаха ”Образотворче мистецтво”)

  Повний текст доступний у читальних залах НБУВ


Брошура щодо завдань в образотворчому мистецтві є стенографічним записом промови В. П. Затонського (1888–1938), який у 30-х роках минулого століття обіймав посаду народного комісара освіти України. У своєму виступі Затонський цілком об'єктивно зауважує, що додержання вимог соціалістичного реалізму не означає жорсткої уніфікації творчих стилів. Він підкреслює, що треба опановувати техніку попередників – майстрів Відродження, імпресіоністів, – однак кожен твір має бути більшовицьким за своїм духом.



Кл.слова:
творчі стилі -- образотворче мистецтво

   Тип видання:   навчальний посібник   
13.

Колотілова, Н. А.
Риторика [Електронний ресурс] / Н. А. Колотілова. - К. : Центр учбової літератури, 2007. - 232 с.

Рубрики:

  Повний текст доступний у читальних залах НБУВ


У посібнику викладено теорію та історію риторики як мистецтва публічних виступів. Висвітлено п’ять етапів ораторської діяльності від задуму промови до її публічного виголошення. Розглянуто розвиток мистецтва красномовства від епохи Античності до нашого часу. Курс риторики, що репрезентований у посібнику, апробований автором на філософському та економічному факультетах Київського національного університету імені Тараса Шевченка. Посібник розрахований на студентів, аспірантів, викладачів гуманітарних факультетів вузів. Він може стати також у нагоді всім, хто бажає оволодіти мистецтвом публічних виступів. Теорія та історія риторики як мистецтва публічних виступів. Розглянуто розвиток мистецтва красномовства від епохи античності до нашого часу. Опробовано на студентах філософського та економічного факультету КНУ ім. Шевченка.



Кл.слова:
ораторське мистецтво -- виступ

   Тип видання:   науково-популярне видання   
14.


Позиції, перспективи і завдання Гетьманського Руху [Електронний ресурс]. - Авґсбург : Видання Краєвої Організації СГД Німеччини і Австрії, 1951. - 49 с.

Рубрики:

Географічні рубрики:

  Повний текст доступний у читальних залах НБУВ


Року 1941, на сходинах Української Громади в Берліні, Сл. пам. Гетьман Павло промовляв: «Ми переживаємо час, коли ревуть гармати, падають великі держави, але повстають і нові. Час надзвичайний, час тяжкий і відповідальний. Тяжкий тому, що наш Народ, скутий чужими формами, чужою організаційною сіткою, йде не за голосом свойого генія і своїх славних войовничих предків, а за наказом чужих зверхників. Та рівночасно це повний значіння час, що ховає в собі можливості і для нашого народу. Я так відчуваю... Ми стоїмо перед великим іспитом».



Кл.слова:
націоналізм -- українець

   Тип видання:   науково-популярне видання   
15.

Лившиц, В. Ю.
1000 лучших поздравлений к праздникам и торжествам [Електронний ресурс] / В. Ю. Лившиц. - Донецк : БАО, 2008. - 384 с.

Рубрики:

Географічні рубрики:

  Повний текст доступний у читальних залах НБУВ


Традиция произносить за праздничным столом краткие речи берет начало из седой древности. И сегодня мы с удовольствием провозглашаем тосты, читаем стихи и поздравления по случаю торжества. В этой книге собраны поздравления и тосты на все торжественные случаи. Благодаря этому сборнику вы станете лучшим тамадой. Издание рассчитано на широкий круг читателей.



Кл.слова:
традиція -- промова -- тост -- вірш

   Тип видання:   навчальний посібник   
16.

Молдован, В. В.
Судова риторика [Електронний ресурс] : навч. посіб. / В. В. Молдован. - К. : Юрінком Інтер, 1998. - 320 с.

Рубрики:

  Повний текст доступний у читальних залах НБУВ


Судова риторика - навчальний посібник з науки і мистецтва переконуючої комунікації. У першій частині посібника висвітлюються такі питання, як історія загального і судового красномовства, зміст і процес підготовки та складові частини судової промови, промов державного обвинувача і адвоката. Розроблена методика проведення навчальних ігор з цієї проблематики. У другій частині посібника - хрестоматії - читачеві пропонуються кращі взірці судових промов відомих юристів, висловлювання мислителів стародавнього та сучасного світу про ораторське мистецтво, юридичні афоризми з римського права, українські прислів'я та приказки, які можна використати у промовах риторів. Для студентів юридичних спеціальностей вищих навчальних закладів, усіх, хто цікавиться питаннями культури мови.



Кл.слова:
юриспруденція -- суд -- стилістика -- мовознавство -- лінгвістика -- ділова мова

   Тип видання:   наукове видання   
17.

Марголін, Арнольд.
Державний устрій Сполучених Штатів Америки [Електронний ресурс] : [пер. з англ.] / Арнольд Марголін. - Нью-Йорк : Укр. Вільна Акад. Наук у США, 1956. - 94 с.

Рубрики:

Географічні рубрики:

  Повний текст доступний у читальних залах НБУВ


Ця книжка подає перший український переклад Декларації Незалежності Сполучених Штатів Америки, Конституцій США з двадцять двома доповненнями та Геттізбурської промови президена Лінкольна - документів, що відіграли величезну роль у розвитку конституційної демократії у всьому світі.



Кл.слова:
політика США -- конституція США

   Тип видання:   зб. статей   
18.

Скрипник, Микола.
Статті та промови з українського питання [Електронний ресурс] / Микола Скрипник ; уклад. Іван Кошелівець. - [Б. м.] : Сучасність, 1974. - 270 с.

Рубрики:

Географічні рубрики:

  Повний текст доступний у читальних залах НБУВ


Збірник містить статті Миколи Скрипника, в яких він відстоює право українського народу на вільний культурний розвиток та виступає проти російського великодержавницького шовінізму.



Кл.слова:
національна політика -- українська культура

   Тип видання:   науково-популярне видання   
19.

Книш, Зиновій.
Перед походом на Схід [Електронний ресурс] : спогади й матеріали до діяння Організації Українських Націоналістів у 1939-1941 роках : у 2 т. / З. Книш. - Торонто : Срібна сурма, [19_ _?]

Рубрики:

Географічні рубрики:

  Повний текст доступний у читальних залах НБУВ

Ч. 1. - 187 с.

Ч. 2. - 192 с.


В роках 1939-1941 Організація Українських Націоналістів дійшла до верху своєї могутности. Зовнішньо-політичні умовини її діяльности в тому часі були дуже тяжкі, зате внутрішня українська політична дійсність давала їй небувалі досі можливості, через фактичну відсутність якоїнебудь іншої конкуренційноі української ідеї та організованої політичної сили і через мовчазну готовість української суспільности підчинитися керівництву ОУН, якщо б виявила вона в тому часі потрібний політичний розум. Не дивлячись на те, яким шляхом пішли пізніші події і чи було в можності ОУН відвернути їхній біг, треба сказати, що ОУН не використала вийняткової своєї історичної нагоди. Внутрішня хвороба почала підточувати її силу і величезну енерґію молодости політичного руху звернула на взаємопоборювання і самовинищування. Не варто закривати на те очей, промовчувати чи виправдувати об'єктивними причинами, бо від того ані нічого не завернеться, ані не поправиться. Краще мужньо глянути правді в очі з надією, що наші наступники не повторять помилок своїх попередників. Пам'ятаймо, що легше здобутися на геройство в обличчі ворога, як на відвагу визнати власні помилки. Зиновій Книш В історії українського націоналістичного руху період цей болючий, проте важливий. Бравши участь у подіях того часу, вважав я потрібним утривалити в формі спогадів те, що бачив тоді і переживав, так як воно збереглося в моїй пам'яті. Це спогади самовидця, не праця історика. Читачів прошу мати це на увазі. Тому — може й за багато в деяких місцях — особа автора висувається наперед, замість скромно стояти в тіні. Я свідомий цього недоліку. Хотілося б сказати на оправдання, що через те аж ніяк не мав я наміру поменшувати ролі й вартости інших націоналістів тієї доби. Переповідаючи подїі того часу, хочу вставитися в моє тодішнє положення і передавати тодішній спосіб думання і мій власний і інших тогочасних дієвих осіб. Критичне ставлення до деяких фактів і подій тоді було майже неможливе. Зате можливе і потрібне воно тепер і позмозі старався я в примітках і коментарях давати йому вияв. Для повноти образу користувався я інформаціями й розповідями інших осіб, що приймали активну угасть у націоналістичному русі в тих роках: Андрійків Іван (псевдо), Гайвас Ярослав, поручник Гутович-Норим Євген, Іванович Петро (псевдо), інж. Ґ-ий П., Карманін Юрко, Книш Ірина, д-р Коропей Йосип, Кранський Володимир (псевдо), Кричук Степан, Кришталь Юрко, д-р Лапичак Тома, д-р Мацях Євген, інж. Модрицький Северин, д-р С. С-ий, Терен Михайло, Тупісь Степан, поручник Чигун Володимир. Сердечне спасибі їм за допомогу. Дякую теж усім іншим, що тим чи іншим способом причинилися до написання цієї книжки. Па цьому місці висказую теж мою подяку Вельмишановним: полковникові Андрієві Мельникові, Голові Проводу Українських Націоналістів, генералові Миколі Капустянському, Заступникові Голови Проводу Українських Націоналістів, Ярославові Гайвасові, редакторові Олегові Ждановичєві і докторові Євгенові Мацяхові за їхні критичні завваження. Нехай вибачать мені, коли не з усіх їхніх порад я скористав. Це право автора. І не значить те, що їхні поради й завваження не були для мене цінні. Книжка ця була написана ще в 1954 році. Від тоді перейшла цілу історію, мусіла боротися за те, чи виходити їй у світ, чи лишатися в рукописі і плісніти десь в архівах. Одні вважали, що замало в ній критики противників і що критика ця за легка, другі хотіли б, щоб більше хвалити однодумців. Ці причини, разом з труднощами роздобули гроші на друк, склалися на те, що книжка спізнилася на п'ять років. Та й виходить покищо тільки перша її частина. Від того, як поставляться до неї читачі і чи підтримають вони мої видавничі зусилля, буде залежати, чи і коли будуть надруковані три дальші її частини. А я стояв і стою на становищі, що від лайки противника і власної самохвальби позиції націоналізму не окріпнуть. І хоч через те прийшлося мені пережити багато гіркого за тих п'ять років, від того мойого глибокого переконання не відступлю. І може з досвіду тих сумних років, що його старався я зафіксували в цих моїх спогадах і матеріялах, виловить хтось зерно істини, очистить з попелу вигорілих пристрастей і прийде тоді час, коли Сяйво Небесне зійде на серця всіх націоналістів і знатимуть вони, що чинити, щоб поширити царство Волі і Правди в Україні і щоб у тому їхня ласка й хоробрість кріпшали на вічну славу Батьківщини.



Кл.слова:
ОУН -- визвольні змагання -- совєтська окупація -- друга світова війна

   Тип видання:   художня література   
20.

Мілош, Чеслав.
Вибрані твори [Електронний ресурс] : пер. з пол. / Ч. Мілош. - К. : Юніверс, 2008. - 356 с.. - (Лауреати Нобелівської премії)

Рубрики:

Географічні рубрики:

  Повний текст доступний у читальних залах НБУВ


«Вибрані твори» Чеслава Мілоша (1911-2004), лауреата Нобелівської премії, було укладено на основі аналогічного видання, - «Вибрані поезії», Краків, 1996, - яке уклав сам автор - дібравши найкращі, найцікавіші, на його власну думку, твори. Крім того, до книжки ввійшла промова, виголошена Чеславом Мілошем при отриманні Нобелівської премії, його лекції про поезію, прочитані в Гарвардському університеті й опубліковані під назвою «Свідчення поезії. Шість лекцій про недуги нашого сторіччя». Чеслав Мілош був не лише видатним поетом а й автором багатьох прозових - художніх, наукових та публіцистичних творів, які належать до скарбниці польської і світової культури і які, поки що, відомі в Україні лише знавцям польської мови.



Кл.слова:
польська література -- поезія
...
 

Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського