Бази даних

Автореферати дисертацій - результати пошуку

Mozilla Firefox Для швидкої роботи та реалізації всіх функціональних можливостей пошукової системи використовуйте браузер
"Mozilla Firefox"

Вид пошуку
Сортувати знайдені документи за:
авторомназвоюроком видання
Формат представлення знайдених документів:
повнийстислий
 Знайдено в інших БД:Наукова електронна бібліотека (3)Реферативна база даних (132)Книжкові видання та компакт-диски (147)Журнали та продовжувані видання (29)
Пошуковий запит: (<.>A=АЛІЄВ$<.>)
Загальна кількість знайдених документів : 19
Представлено документи з 1 до 19

      
1.

Алієв Р.В. 
Адміністративна діяльність кримінально-виконавчої інспекції щодо осіб, звільнених від відбування покарання з випробуванням: автореф. дис... канд. юрид. наук: 12.00.07 / Р.В. Алієв ; Нац. ун-т біоресурсів і природокористування України. — К., 2009. — 20 с. — укp.

Розглянуто теоретичні, законодавчі та методичні проблеми адміністративної діяльності кримінально-виконавчої інспекції щодо осіб, звільнених від відбування покарання з випробуванням. Висвітлено історичні аспекти розвитку адміністративної діяльності кримінально-виконавчої інспекції щодо таких осіб, як головного суб'єкта здійснення індивідуально-профілактичної роботи з особами, звільненими від відбування покарання з випробуванням. Проаналізовано стан наукової розробки цієї проблеми. Досліджено адміністративно-правові засади організації діяльності кримінально-виконавчої інспекції у проведенні індивідуально-профілактичної роботи з такими особами. Визначено, що однією з форм адміністративного впливу на них, є контроль, який повинен здійснюватися працівниками кримінально-виконавчої інспекції, який є складовою її адміністративної діяльності.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Х819(4УКР)112.031 +
Шифр НБУВ: РА363029

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
2.

Алієв Р.Н. 
Геолого-економічні та екологічні аспекти нафтогазовидобування в Прикаспійському регіоні: автореф. дис. д-ра геол. наук: 04.00.19 / Р.Н. Алієв ; НАН України, Ін-т геохімії навколиш. середовища. — К., 2009. — 30 с. — укp.

Проведено комплексне геолого-економічне й екологічне оцінювання ресурсної бази родовищ вуглеводнів у Прикаспійському регіоні, висвітлено перспективи її освоєння у межах території Азербайджану. Із використанням принципів стійкого розвитку обгрунтовано наукові засади стратегії освоєння родовищ на підставі впровадження конкретних технологічних рішень щодо захисту водного та повітряного басейну від забурднень. Уперше на підставі аналізу сейсмостратиграфічних досліджень комплексно оцінено стан, динаміку та тенденції щодо перспектив нарощування видобутку нафти до 30 млн. т. і газу до 30 - 50 млрд. куб. м. у Прикаспійському регіоні Азербайджану. Проведено районування нафтогазоносних структур з прогнозною оцінкою родовищ вуглеводнів, визначено економічну ефективність їх видобування. Вперше виявлено чинники формування антропогенного навантаження на морське середовище та прилеглий суходіл, зокрема, показано вплив на даний процес функціонування усіх складових господарського нафтогазового комплексу Азербайджану, що дозволило оцінити вихідний геоекологічний стан навколишнього середовища Каспійського моря та прилеглого суходолу. Зроблено прогноз еколого-економічних наслідків процесу освоєння родовищ вуглеводнів у Прикаспійському регіоні, зокрема, оцінено збитки від розливів нафти та запропоновано методику розрахунку економічної ефективності впровадження природоохоронних заходів. Розроблено технологічні засоби збору нафти та нафтопродуктів з грифонів, поверхні грунту та води, а також обладнання для одержання електроенергії у важкодоступних місцях як альтернативного екологічно чистого джерела енергії.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: У9(5АЗЕ)305.652.2 + И361.44 + И362.44 +
Шифр НБУВ: РА367305

Рубрики:

Географічні рубрики:
  
  

      
3.

Алієва 
Комплексне лікування локорегіонарних рецидивів та метастазів раку молочної залози у лімфатичні вузли: автореф. дис... канд. мед. наук: 14.01.07 / Світлана Октаївна Алієва ; Донецький національний медичний ун-т ім. М.Горького. — Донецьк, 2008. — 16 с. — укp.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Р569.133.1-5
Шифр НБУВ: РА359042

Рубрики:

      
4.

Алієв Л.Л. 
Механізми розвитку реперфузійного синдрому в умовах впливу іонізуючого випромінювання та їх корекція: автореф. дис... канд. мед. наук: 14.03.04 / Л.Л. Алієв ; Донец. нац. мед. ун-т ім. М.Горького. — Донецьк, 2008. — 20 с. — укp.

Вперше запропоновано експериментальну модель реперфузійного синдрому за умов впливу іонізуючого випромінювання. Встановлено патогенетичну значущість активації процесів протеолізу та перекисного окиснення ліпідів у крові та тканинах щурів у разі розвитку реперфузійного синдрому за умов впливу іонізуючого випромінювання. Вперше встановлено, що розвиток реперфузійного синдрому за умов впливу іонізуючого випромінювання супроводжується активацією неспецифічних протеїназ на системному рівні - у сироватці крові, та регіонально - в органах-мішенях. Доведено, що морфологічні зміни в органах під час розвитку реперфузційного синдрому, обтяженого впливом іонізуючого випромінювання, перебувають у прямій залежності від ступеня виразності дисбалансу протеїназ-інгібіторної й окиснювально-антиоксидантної систем. Вперше проведено комплексне експериментальне дослідження ефективності застосування антиоксидантного препарату корвітину та його комбінації з інгібітором протеїназ контрикалом у процесі моделювання реперфузійного синдрому, що супроводжується впливом іонізуючого випромінювання. Встановлено, що застосування даних препаратів зменшує прояви біохімічних змін у крові, тканинах печінки, нирках і слизовій оболонці тонкого кишечнику, а також запобігає розвитку морфологічних змін в органах експериментальних тварин.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Р361 + Р252.6 +
Шифр НБУВ: РА359517

Рубрики:

      
5.

Алієва О.Г. 
Онтологія техніки в соціокультурному контексті: Автореф. дис... канд. філос. наук: 09.00.03 / О.Г. Алієва ; Донец. нац. ун-т. — Донецьк, 2004. — 19 с. — укp.

Визначено основні соціокультурні підходи щодо дослідження онтології техніки у соціокультурному контексті. Розглянуто особливості сучасного етапу взаємовідношення техніки та соціуму. Проаналізовано основні тенденції становлення сучасного онтологічного технічного простору. Виявлено засоби та шляхи впливу техніки на становлення соціального типу характеру. З'ясовано значення відношень, сформованих у сфері технічного простору, для перспектив розвитку людського суспільства.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ю6*18:Ж + Ж.в
Шифр НБУВ: РА331036

Рубрики:

      
Категорія: Гірнича справа   
6.

Алієв Н.А. 
Розвиток наукових основ створення корпусно-секційних шахтних насосів підвищеної довговічності: Автореф. дис... д-ра техн. наук: 05.05.06 / Н.А. Алієв ; НАН України. Ін-т геотехн. механіки ім. М.С.Полякова. — Д., 2006. — 34 с. — укp.

Розроблено довговічні корпусно-секційні відцентрові насоси (КСВН) з проточною частиною, стійкою до контактно-вібраційного, гідроабразивного, кавітаційного і корозійного впливів, призначених для перекачування хімічно активного середовища з високим вмістом механічних домішок і часток мінерального походження. Запропоновано метод нормування показників віброактивності деталей проточної частини шахтних КСВН, що обумовлюють контактно-вібраційний знос і зміну функціональних характеристик, пов'язаних з неоднорідністю поля неврівноважених відцентрових сил. Розроблено та реалізовано метод синфазного складання КСВН на основі ймовірносно-статистичного аналізу інтегрального показника - балансової міри і розподілу залишкової неврівноваженості коліс по ротору насоса з пропонованої вибірки за детермінованим принципом ККД насосів з детермінованим розподілом залишкової неврівноваженості по ротору збільшується на 2 - 3 % відносно серійних за зниження віброактивності агрегату в 1,5 - 2,5 рази. Розглянуто результати тривалої експлуатації побудованих насосів на водовідливних комплексах шахт України. Для побудованих насосів одержано насосні агрегати з довговічністю більш, ніж 20 тис. год.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: И174-511 +
Шифр НБУВ: РА345645

Рубрики:

      
7.

Алієва В.М. 
Семантика та особливості функціонування відіменних прийменників у російській мові: Автореф. дис... канд. філол. наук: 10.02.02 / В.М. Алієва ; Дніпропетр. держ. ун-т. — Д., 1998. — 15 с. — укp.

Дослідження присвячене проблемам вивчення перехідних явищ в російській мові. На великому фактичному матеріалі аналізуються основні положення теорії перехідності, вивчається семантика, а також граматичні особливості слів і трансформантів. Констатується, що вони існують на синхронному зрізі мови, але коренями сягають у минуле. Зазначається, що вихідні слова і трансформанти є генетично спорідненими. Поява прийменникових лексій розглядається як ознака розвитку нових аналітичних елементів у граматичній будові російської мови. Особлива увага звертається на кількісне зростання відіменних прийменникових утворень у наукововому, офіційно-діловому і публістичному стилях.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ш141.2-212.71

      
8.

Алієва З. 
Словесність народів Закавказзя в наукових студіях українських орієнталістів кінця XIX - поч. ХХ ст.: рецепції й дистрибуції: Автореф. дис... канд. філол. наук: 10.01.05 / З. Алієва ; Київ. нац. ун-т ім. Т.Шевченка. — К., 2006. — 18 с. — укp.

На підставі вивчення архівних і рідкісних друкованих матеріалів розглянуто науковий внесок М.Гулака, О.Навроцького, Л.Лопатинського, А.Кримського в розвиток української орієнталістики. Проаналізовано дослідження М.Гулака та О.Навроцького, присвячені вивченню фольклору тюркських народів ("Деде Коркул"), творчості М.Фізулі ("Лейла і Меджнун"), Нізамі Гянджеві ("Іскандер-наме"), Ш.Руставелі ("Витязь у тигровій шкурі"). Особливу уваги приділено вивченню наукової спадщини талоновитого українського орієнталіста Л.Лопатинського (1842 - 1922), присвяченої дослідженню усної народної товрчості, етнографії та мов численних етносів Закавказзя, зокрема азербайджанського, засновника "Кабардинської граматики із словником", першої фундаментальної праці про одну з мов іберійсько-кавказької спільноти. Висвітлено діяльність Л.Лопатинського як засновника та голови Кавказького відділу Московського археологічного товариства. Проаналізовано доповідь ученого на XII археологічному з'їзді в Харкові "Російські суфікси. Вплив кавказьких мов на їх утворення", виголошення якої викликало численні дискусії. Розглянуто редакційну діяльність Л.Лопатинського, зокрема редагування "Сборника материалов для описания местностей и племен Кавказа". Проаналізовано наукові праці Л.Лопатинського, зокрема такі, як "Тюрки, їх мова та література", "Тюркська народна словесність", "Азербайджанська література", "Нізамі та його сучасники", "Картліс Цховреба".

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ш050 + Ш4 в6 + Ш407 +
Шифр НБУВ: РА342318

Рубрики:

      
9.

Алієва Л.О. 
Становлення і розвиток соціології мистецтва в Україні в 20 - 90-ті роки ХХ ст.: Автореф. дис... канд. іст. наук: 17.00.01 / Л.О. Алієва ; Держ. акад. керів. кадрів культури і мистец. — К., 2006. — 19 с. — укp.

Уперше комплексно досліджено становлення та розвиток соціології мистецтва в Україні у 1920 - 1990-ті рр. На підставі соціоісторичного аналізу становлення та розвитку західної соціології мистецтва та вивчення формування, специфіки та засад соціології мистецтва радянського та пострадянського періодів визначено методологічні підходи та принципи дослідження історії соціології мистецтва в Україні у 1920 - 1990-ті рр., зокрема критерії та показники сформованості галузевої соціології мистецтва. Грунтуючись на значному обсязі нововведених архівних джерел, визначено основні етапи становлення соціології мистецтва в Україні як процес синтезу соціологічних підходів у мистецтвознавстві, естетиці та мистецьких соціологіях (театральній соціології) до галузевої соціології мистецтва на базі теорії середнього рівня. З'ясовано особливості кожного періоду розвитку соціології мистецтва в Україні, а також специфіку нерівномірного розвитку різновидів соціології мистецтва (соціології музики) та тенденції трансформації соціології мистецтва до соціології художньої культури. Особливість розвитку української соціології мистецтва є значне охоплення її дослідженнями всієї цілісності соціально-художньої реальності у взаємодії її основних підсистем і суб'єктів теоретичних і емпіричних.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: С5*685 +
Шифр НБУВ: РА345204

Рубрики:

      
10.

Алієв М.М. 
Створення системи європейських і євроазійських транспортних коридорів у контексті політики розширення ЄС на схід (1991 - 2004 рр.): Автореф. дис... канд. політ. наук: 23.00.04 / М.М. Алієв ; Чернів. нац. ун-т ім. Ю.Федьковича. — Чернівці, 2006. — 20 с. — укp.

Показано значення міжнародних транспортних коридорів для повномасштабної інтеграції країн Центрально-Східної Європи (ЦСЄ). Значну увагу приділено транспортній політиці Європейського Союзу як одного з головних чинників інтеграції. Показано роль окремих інфраструктурних проектів як інструментів міжнародних відносин у сучасному політичному процесі. Виявлено їх значення для інтеграції європейського й азійського простору та зближення регіонів. Надано характеристику основних нафто-газових проектів у каспійсько-чорноморському регіоні. Визначено роль нафтопроводів і газопроводів як геополітичних ліній, а також дієвого інструменту міжнародних відносин і енергетичної дипломатії. Показано їх вплив на політику країн ЦСЄ та політичну і геополітичну боротьбу основних світових гравців за володіння енергоносіями у XXI ст. Доведено залежність створення енергетичних проектів від політичної ситуації у регіоні ЦСЄ.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ф4(0)64 + Х916.4 + Х915.232.5-7 +
Шифр НБУВ: РА345460

Рубрики:

Географічні рубрики:
  
  

      
11.

Алієв А. М. 
Сервісна політика держави: принципи та механізми реалізації. / А. М. Алієв. — Б.м., 2019 — укp.

Дисертаційна робота присвячена дослідженню поняття та явища сервісної політики держави через виокремлення та деталізацію її базових принципів та механізмів практичної імплементації. У ході дослідження було проаналізовано наукові роботи українських та зарубіжних дослідників, присвячені вивченню теоретичних та практичних передумов формування сервісного підходу до державної політики, еволюції цього напряму, його прикладного потенціалу.Виявлено ідейно-теоретичні засади сервісного підходу (новий державний менеджмент, теорії трансакційних витрат та агентських відносин, концепція демократії участі, належне врядування), окреслено активний понятійно-категоріальний інструментарій з теми дослідження, охарактеризовано суспільний контекст розгортання сервісної політики держави (постіндустріалізм).^UThe dissertation is devoted to the research of the concept and phenomenon of the state service policy through the detection and detalization of its basic principles and mechanisms for practical implementation. In the course of the research, the scientific papers of the Ukrainian and foreign researchers devoted to the study of theoretical and practical preconditions for the formation of a service approach to state policy, evolution of this direction, and its application potential were analyzed.The ideological and theoretical foundations of the service approach (new public management, agency and transaction cost theories, participatory democracy, good governance) are outlined, an active concept-categorical toolkit on the topic of research is described, and the social context of the deployment of state service policy (post-industrialism) is observed.


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
12.

Алієв Е. Б. 
Механіко-технологічні основи процесу прецизійної сепарації насіннєвого матеріалу соняшнику / Е. Б. Алієв. — Б.м., 2020 — укp.

Проведено аналіз техніко-технологічного забезпечення процесів очищення та роз-ділення насіннєвого матеріалу. Виконані теоретичні дослідження процесів сепарації на-сіннєвого матеріалу соняшнику за морфологічними показниками і фізико-механічними властивостями та розроблені відповідні фізико-математичні моделі. На основі експериме-нтальних досліджень підтверджені розроблені фізико-математичні моделі. Розроблено і створено автоматизоване технічне забезпечення сепарації насіннєвого матеріалу соняш-нику батьківських компонентів з раціонально узгодженими режимними параметрами: адаптивний аеродинамічний, віброрешітний, вібропневматичний, фотоелектронний сепа-ратори, спосіб та пристрої для автоматичного фенотипування. Розраховані техніко-економічні показники впровадження результатів досліджень^UThe purpose of the work is to increase the efficiency of the technical and technological support of primary seed production by substantiating adaptive mechanotronic systems of target division and selection of sunflower seed material. On the basis of the systematic approach, the structure of adaptive technical and technolog-ical support of primary sunflower seeds was determined, which allows to search for weak links in the technological processes of processing and bioinformatic systematization of seed material by the quality of distribution and line productivity while minimizing specific costs. The general quality coefficients for technological process performance of precision separa-tion of seed material (coefficients of filling and distribution, total concentration of seeds) are de-termined.


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
13.

Алієва З. К. 
Азербайджансько-українські літературно-куль­турні взаємини другої половини ХХ – початку ХХІ століття: імагологічний дискурс. / З. К. Алієва. — Б.м., 2021 — укp.

У дисертації на основі широкої джерельної бази (художня література, публіцистика, наукові статті, переклади тощо) та наукових публікацій висвітлено становлення й розвиток азербайджансько-українських літературно-культурних взаємин у контексті розвитку національних і світового літературного процесу. Уперше до наукового обігу залучено значний масив маловідомих наукових студій, перекладів, переосмислено і проінтерпретовано творчість найбільш репрезентативних азербайджанських письменників: М. Ф. Ахундова, К. Закіра, Ґ. Нізамі, М. Фізулі, С. Шірвані та інших, а також дитячих письменників: Х. Алібейлі, С. С. Ахундова, Р. Ефендієва, Ф. Кочарлінського, А. Сіххата, І. Тапдига, З. Халіла, А. Шаіка та ін. У дисертації досліджено, проаналізовано й узагальнено взаємини азербай­джанської та української літератур від ХІХ – до початку ХХІ ст. Це дало змогу представити азербайджансько-українські літературні, перекладацькі й наукові контакти як цілісний процес, якому притаманні такі ознаки, як діалогічність між культурами й літературами, тяглість і довготривалість, синкретичність. Імагологічні образи в українському й азербайджанському культурно-літературному дискурсах є цілісними, інтегрованими. Вони позначені також такою характеристикою як усталеність, але й, водночас, динамічно розвиваються упродовж ХХ ст. Імагологічні образи поширювалися за посередництва записок мандрівників, листування, наукових праць, прози різних жанрів (історичний, пригодницький романи тощо), поезії (від класичних взірців – до маловідомих для української літератури, як-от рубаї, туюг, газель, пантун, мухтамілат, мурабба та ін.), листування, перекладів, есеїстики, публіцистики тощо.^UThe dissertation on the basis of a wide source base (fiction, journalism, scientific articles, translations, etc.) and scientific publications highlights the formation and development of Azerbaijani-Ukrainian literary and cultural relations – in the context of national and world literary process.Three periods in the development of Azerbaijani-Ukrainian literary relations are analyzed, described and characterized. The dissertation highlights the key trends in the development of national literatures at each stage, establishes the typological similarity and describes the distinctive features of the literary processes in Ukraine and Azerbaijan. For the first time, a large array of little-known scientific studies, translations, rethinking and interpreting the works of the most representative Azerbaijani writers: Nizami, Fuzuli, S. Shirvani, K. Zakir, M. Akhundov, etc., as well as children's writers A. Shaik, R. E. , F. Kocharlinsky, A. Sikhkhat, M. Akhundov, I. Tapdyga, H. Alibeyli, Z. Khalil, who in different ways entered the cultural and literary environment of Ukraine, although they were not researched and translated into Ukrainian.


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
14.

Картамишев Д. О. 
Удосконалення процесів формоутворення порожнистих деталей на основі способів послідовного комбінованого видавлювання / Д. О. Картамишев. — Б.м., 2021 — укp.

Об'єкт дослідження – процеси точного об'ємного штампування видавлюванням. Мета роботи – підвищення ефективності процесів точного об'ємного штампування порожнистих деталей на основі застосування способів послідовного комбінованого видавлювання і розробки рекомендацій з проектування процесів штампування, що забезпечують зниження трудоємності і енергоємності технологічного процесу. Методи дослідження – енергетичний метод у варіантах верхньої оцінки і балансу потужностей, метод скінченних елементів, метод фізичного моделювання та тензометрії для вимірювання технологічних сил, метод сіток і вимірювання твердості для визначення напружено-деформованого стану заготовок. Теоретичні і практичні результати - на основі встановлених закономірностей силового і деформаційного режимів розроблені розрахункові залежності для силових параметрів і методики проектування технологічних процесів послідовного прямого з роздачею та поперечно-прямого видавлювання порожнистих деталей, досліджені можливості нових способів отримання порожнистих деталей зі складним зовнішнім профілем і з усуненням дефектів типу утягнень на основі послідовного керування кінематикою інструменту для комбінованого видавлювання. Новизна – на основі теоретичних методів вперше розроблені моделі, що дозволили підвищити точність прогнозування зусиль формоутворення деталей, вперше уточнені аналітичні залежності для розрахунку режимів поперечно-повздовжнього видавлювання; вперше оцінено особливості напруженого стану заготовки, побудовані шляхи деформування і виявлені небезпечні жорсткі зони в осередку деформування на основі результатів моделювання; встановлено можливість комбінування схем послідовного і суміщеного видавлювання в одному процесі, що забезпечує розширення номенклатури деталей. Впровадження – нові технологічні рекомендації з комбінованого видавлювання передані і розроблені конструкції штампів з використанням роз'ємних матриць, пройшли апробацію і прийняті до впровадження у виробництво. Область застосування – обробка металів тиском, точне об'ємне штампування.^UObject of research – precision forging extrusion process. The aim of the work is to increase the efficiency in processes of precise volume stamping with hollow parts based on the use of methods in sequential combined extrusion and development of recommendations for designing stamping processes that reduce the complexity and energy consumption of the technological process. Methods of research – energy method of the upper assessment (the balance of power), the finite element method, the methods of physical modeling and strain gauging to measure technological forces, the method of dividing grids and hardness measurement for determining the stress-strain state of workpieces.Theoretical and practical results – based on the established laws of force, deformation modes calculated dependences for force parameters, and methods of designing for technological processes in consecutive forward with distribution and cross-forward extrusion of hollow parts, possibilities of new ways for receiving hollow parts with a difficult external profile are investigated. Defects such as dimple based on sequential control of the tool kinematics for combined extrusion. Novelty - on the basis of theoretical methods for the first time the models which have allowed to increase accuracy of forecasting for efforts of parts forming are developed, analytical dependences for calculation of modes in cross-longitudinal extrusion are specified for the first time; for the first time the peculiarities of the stress state in the workpiece were evaluated, deformation paths were constructed and dangerous rigid zones in the deformation center were identified on the basis of simulation results; the possibility of combining sequential and combined extrusion schemes in one process is established, which provides expansion of the parts nomenclature. Implementation - new technological recommendations for combined extrusion are transferred and developed designs of dies using detachable matrices, tested and accepted for implementation in production. Scope – metal forming, precision forging.


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
15.

АЛІЄВА А. Ю. 
Організаційно-економічні засади сталого розвитку туристично-рекреаційної сфери в Україні / А. Ю. АЛІЄВА. — Б.м., 2021 — укp.

У роботі обґрунтовано теоретико-методичні підходи та розроблено практичні рекомендацій щодо організаційно-економічного забезпечення сталого розвитку туристично-рекреаційної сфери в Україні. Висвітлено концептуальні засади сталого розвитку ТРС, розкрито світовий досвід організаційно-економічного забезпечення сталого розвитку ТРС; удосконалено методичні підходи до діагностики сталого розвитку ТРС. Проведено аналіз передумов сталого розвитку ТРС в Україні, охарактеризовано тенденції її розвитку, здійснено оцінку факторів сталого розвитку ТРС.Розвинуто наукові підходи до формування стратегічних пріоритетів й удосконалено організаційно-економічний механізм сталого розвитку ТРС на засадах інклюзивного зростання, розроблено рекомендації щодо запровадження бізнес-моделей сталого розвитку ТРС.^UThe paper substantiates theoretical approaches, developing practical recommendations for organizational and economic support of tourism sustainable development of in Ukraine.The generalization of scientific approaches to defining the essence of sustainable development of tourism and recreation, as a holistic process of social justice, economic efficiency and environmental sustainability, allowed to substantiate the conceptual foundations of sustainable development of tourism and recreation on the basis of inclusive growth. The main conceptual idea is an integrated approach to the diversification of tourist and recreational activities and increase employment and accessibility in the tourist and recreational sphere. The synergistic effect of factors improving the quality and competitiveness of tourism and recreation product, rational use of tourism and recreation potential, development of tourism and recreation infrastructure. At the same time, introduction of effective models of tourism and recreation industry are going to expand opportunities to meet the needs of all segments of the population. services in conditions of limited resources. Implementation of world experience in organizational and economic support of sustainable development of tourism and recreation in Ukraine involves focusing on the principles of inclusive growth – finding new employment opportunities for maximum involvement of the population in productive activities, which increase the chance to meet all the needs of segments of the population and ensuring equal access to tourism and recreation.The method of diagnostics of sustainable development of the tourist and recreational sphere is proposed, which includes the analysis of preconditions of sustainable development of the tourist and recreational sphere; characteristics of trends in its development; assessment of factors and development of strategic priorities for sustainable development of tourism and recreation.An analysis of the prerequisites for sustainable development of tourism and recreation in Ukraine. Characteristics and research of the state of development of the tourist and recreational sphere in Ukraine in the dynamics over a number of years allowed to prove that the tourist and recreational potentials are not fully revealed. It has been proven that the development of domestic tourism and recreation is becoming a priority in a pandemic caused by the spread of the COVID-19 virus. The assessment of factors of sustainable development of tourism and recreation in Ukraine is based on the use of economic and mathematical methods by calculating the integrated indicator, calculated as the weighted average of the four components of sustainable tourism.Given the European experience, the need to determine the strategic priorities of sustainable development of tourism and recreation on the basis of inclusive growth is justified. The basis of the improved organizational and economic mechanism of sustainable development of the tourist and recreational sphere on the basis of inclusive growth is the definition of subjects, objects, principles, methods and tools. It is proposed to develop such business models in the tourist and recreational sphere as: network tourist-recreational structure on the basis of a large organization that integrates medium and small firms around itself; network of small and medium legally independent tourist and recreational companies; tourist and recreational cluster network. Attention is paid to the need to expand the market of tourist and recreational services in Ukraine network activities of small and medium-sized tourist and recreational companies in Ukraine and tour operators.


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
16.

Алієв Р. А. 
Формування та реалізація потенціалу туристичного підприємництва: автореферат дис. ... д.філософ : 076 / Р. А. Алієв. — Б.м., 2023 — укp.

Дисертаційну роботу присвячено вирішенню важливого наукового завдання поглиблення теоретичних та науково-практичних положень, розробки методичних основ і практичних рекомендацій щодо забезпечення формування та реалізації потенціалу туристичного підприємництва.Автором опрацьовано українську та зарубіжну наукову літературу та запропоновано трактування поняття «потенціал туристичного підприємництва» як спроможність суб’єктів туристичної підприємницької діяльності забезпечитимаксимізацію прибутку туристичної галузі у межах певного регіону, яка залежить від наявних виробничих, соціальних, інвестиційних, інформаційноінноваційних, податкових та природно-ресурсних умов та їх ефективного використання.За результатами регресійного аналізу розроблено модель реалізації потенціалу туристичного підприємництва, яка грунтується на основі управління формуванням таких індикаторів: питома вага основних виробничих засобів у загальній вартості майна туристичної галузі регіону; питома вага основних виробничих засобів у загальній вартості майна сфери мистецтва, спорту, розваг і відпочинку регіону; індекс поповнення сфери мистецтва, спорту, розваг і відпочинку регіону фахівцями; індекс поповнення сільського господарства регіону фахівцями; індекс поповнення будівництва регіону фахівцями; питома вага прямих іноземних інвестицій у ВРП; частка обсягу реалізованої інноваційної продукції у загальному обсязі реалізованої продукціїпромисловості регіону; індекс інформатизації туристичної галузі регіону; індекс збалансованості державного бюджету щодо туристичної галузі регіону; питома вага природних зон у загальній площі регіону; об'єм викидів шкідливих речовихв атмосферне повітря регіону. Встановлено, що ця модель дозволяє керувати туристичними потоками до регіону.^UThe dissertation is devoted to solving an important scientific problem of deepening theoretical and scientific-practical provisions, developing methodological foundations and practical recommendations for ensuring the formation and realization of the potential of tourist entrepreneurship.The author has worked out Ukrainian and foreign scientific literature and proposed the interpretation of the concept of "potential of tourist entrepreneurship" as the ability of subjects of tourist business to ensure the maximization of the profit of thetourism industry within a certain region, which depends on the existing production, social, investment, information-innovative, tax and natural resource conditions and their effective use.Based on the results of regression analysis, a model of realization of the potential of tourist entrepreneurship has been developed, which is based on the management of the formation of the following indicators: the specific weight of basic production meansin the total value of property of the tourism industry in the region; the share of basic production facilities in the total value of property in the field of art, sports, entertainment and recreation of the region; index of replenishment of the sphere of art, sports, entertainment and recreation of the region by specialists; index of replenishment of agriculture in the region by specialists; index of replenishment of construction of the region by specialists; share of foreign direct investment in GRP; share of the volume of sold innovative products in the total volume of sold products of industry in the region; index of informatization of the tourism industry of the region; the state budget balance index for the region's tourism industry; specific gravity of natural zones in the total area of the region; volume of emissions of harmful things into the atmospheric air of the region. It is established that this model allows you to manage tourist flows to the region.


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
17.

Лупко К. О. 
Обґрунтування конструктивно-технологічних параметрів селекційно-насінницького трієра для сепарації насіння дрібно насіннєвих культур: автореферат дис. ... д.філософ : 133 / К. О. Лупко. — Б.м., 2023 — укp.

Лупко К. О. Обґрунтування конструктивно-технологічних параметрівселекційно-насінницького трієра для сепарації насіння дрібнонасіннєвих культур. –Кваліфікаційна наукова праця на правах рукопису.Дисертація на здобуття освітньо-наукового ступеня доктора філософії (PhD)за спеціальністю 133 Галузеве машинобудування (13 «Механічна інженерія») –Дніпровський державний аграрно-економічний університет, Міністерство освіти танауки України, Дніпро, 2023.Мета роботи полягає у підвищені ефективності процесу сепараціїнасіннєвого матеріалу дрібнонасіннєвих культур шляхом розробки конструкціїселекційно-насінницького трієра у складі мехатронної системи із обґрунтованими конструктивно-технологічними параметрами, що забезпечують заданупрецизійність.Об'єкт дослідження – технологічний процес сепарації насіннєвого матеріалудрібнонасіннєвих культур на селекційно-насінницькому трієрі у складі мехатронноїсистеми.Предмет досліджень – насіннєвий матеріал дрібнонасіннєвих культур таумови і закономірності протікання технологічного процесу його сепарації загеометричними розмірами.Методи досліджень. Дослідження базувалися на застосуванні чисельногомоделювання з використанням основних принципів класичної механіки,газодинаміки, ймовірності, пружності, моделей дискретних елементів, багатофазної взаємодії та лагранжевої багатофазності. Для цього були використані методи диференційного та інтегрального числення. Експериментальні дослідження були проведені з використанням методу математичного планування, натурних спостережень та експертних оцінок, а обробка та аналіз результатів експериментів здійснювалися з використанням теорії ймовірності та кореляційно-регресійного аналізу. Моделювання та обробка результатів досліджень були виконані за допомогою програмних пакетів Simcenter Star-CCM+ та Wolfram Cloud.Ключові слова: насіння, зерно, зернова суміш, домішки, ворох, сипкийматеріал, частинки, розділення, очищення, сепарація, сепарування, сортування, процес, технологічний комплекс, трієр, сепаратор, чисельне моделювання,параметри, установка, оцінка якості, метод дискретних елементів, автоматизація, мехатронна система, математична модель, симуляція, псевдорозріджений шар, концентрація, регресія, ефективність, управління, розрахунок, оптимізація, траєкторія.^ULupko K. O. Justification of the design and technological parameters of theselection and seed trier for the separation of seeds of small-seeded crops. – Qualifying scientific work on the rights of the manuscript.Dissertation for the degree of Doctor of Philosophy (PhD) in specialty 133«Industrial Engineering» (13 «Mechanical Engineering») – Dnipro State Agrarian and Economic University, Ministry of Education and Science of Ukraine, Dnipro – 2023.The purpose of the work is to increase the efficiency of the process of separation of seed material of small-seeded crops by developing the design of a selection-seed trier as part of a mechatronic system with justified structural and technological parameters that ensure the specified precision.The object of research is the technological process of the separation of seed material of small-seeded crops on a selection-seed trier as part of a mechatronic system.The subject of research is the seed material of small-seeded crops and the conditions and regularities of the technological process of its separation according to geometric dimensions.Research methods. The research was based on the application of numericalmodeling using the basic principles of classical mechanics, gas dynamics, probability, elasticity, discrete element models, multiphase interaction and Lagrangian multiphase. For this, the methods of differential and integral calculus were used. Experimental studies were conducted using the method of mathematical planning, field observations and expert evaluations, and the processing and analysis of experimental results was carried out usingprobability theory and correlation-regression analysis. Modeling and processing ofresearch results were performed using Simcenter Star-CCM+ and Wolfram Cloud software packages.Keywords: seed, grain, grain mixture, impurities, heap, loose material, particles,separation, cleaning, separation, separation, sorting, process, technological complex, trier, separator, numerical modeling, parameters, installation, quality assessment, discrete element method, automation, mechatronic system, mathematical model, simulation, fluidized bed, concentration, regression, efficiency, management, calculation, optimization, trajectory.


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
18.

Алієва О. Ю. 
Удосконалення елементів технології вирощування сафлору в умовах Південного Степу України: автореферат дис. ... д.філософ : 201 / О. Ю. Алієва. — Б.м., 2023 — укp.

Проблема забезпечення продовольством населення України на сьогоднішній день в умовах воєнного стану є стратегічним завданням. Для подолання цієї проблеми потрібно знайти альтернативні культури та їх сорти, які були б пристосовані до умов постійних змін у кліматі, зокрема потепління, а також до малоосвоєних та бідних за складом ґрунтів.Одним із можливих рішень для подолання цих викликів є культивування сафлору. Його насіння містить велику кількість олії (в ядрі до 56 %) та білка до 12 %. Олія сафлору містить важливі жирні кислоти, такі як лінолева, олеїнова, пальметинова, стеаринова та ліноленова. Ця олія є напіввисихаючою та має широке застосування у виробництві маргарину, оліфи, білосніжної емалі, мила, лінолеуму та інших продуктів.Крім того, сафлор може бути використаний як кормова культура для тварин, зокрема на зелений корм та на силос. Сім'янки сафлору також є хорошим кормом для птахів, а підсмажені насіння можуть бути вжиті в їжу.Однак вирощування сафлору вимагає урахування біологічних особливостей та правильної технології. На жаль, інформація про технологію вирощування сафлору досить обмежена, тому проведення досліджень в цій області є пріоритетною темою в рослинництві. Дослідження з оптимізації елементів технології вирощування сафлору, а саме: застосування мінеральних добрив, ґрунтових гербіцидів, регуляторів росту рослин, прийомів догляду за посівами, а також вивчення реакції сортів на них, дозволять значно підвищити продуктивність сафлорових посівів та якість отриманої продукції. Особливо важливим є адаптація цієї культури до умов півдня України, де інші відомі та поширені культури не завжди можуть ефективно рости та розвиватися через ризиковані умови землеробства.Метою досліджень було визначення оптимальних параметрів елементів технології вирощування сортів сафлору на основі встановлення ефективного догляду за посівами; поєднання застосування мінеральних добрив та регуляторів росту рослин в посушливих умовах Південного Степу України.Наукова новизна одержаних результатів полягає в тому, що уперше для умов Південного Степу України встановлено вплив прийомів догляду за посівами на безгербіцидному та гербіцидному фонах на продуктивність сортів сафлору; встановлені закономірності проходження ростових процесів у рослинах, формування врожайності сортів сафлору залежно від застосування додаткового мінерального живлення в поєднанні з регуляторами росту рослин; визначено економічну та енергетичну ефективність елементів технології вирощування сафлору. У дисертації наведено теоретичне узагальнення та практичне вирішення наукового завдання, що полягає в удосконаленні елементів технології вирощування сортів сафлору для реалізації потенціалу їх продуктивності у Південному Степу України шляхом оптимізації прийомів догляду за посівами та додаткового живлення за рахунок мінеральних добрив й регуляторів росту рослин.Під впливом мінеральних добрив урожайність сафлору зросла на: сорту Живчик 0,11–0,17 т/га, сорту Добриня 0,17–0,22 т/га. Приріст урожайності від застосування регуляторів росту дорівнював: 0,05–0,12 т/га у сорту Живчик та 0,03–0,11 т/га у сорту Добриня. Найбільшу врожайність сафлору сорту Живчик – 1,71 і 1,70 т/га та сорту Добриня – 1,84 і 1,85 т/га отримано на фоні внесення мінеральних добрив в дозі N60P50 під основний обробіток ґрунту з застосуванням препаратів Рост-концентрат + Хелатин олійні і Хелатин моно бор + Хелатин фосфор-калій.Найбільш ефективно волога використовувалась за вирощування сафлору обох сортів на фоні основного внесення мінеральних добрив в дозі N60P50 з позакореневим підживленням посівів Рост-концентрат + Хелатин олійні та Хелатин моно бор + Хелатин фосфор-калій.Найбільші показники умовно чистого прибутку – 23836 грн/га для сорту Живчик та 22147 грн/га для сорту Добриня і виходу валової енергії 34804 МДж/га для сорту Живчик та 37064 МДж/га для сорту Добриня отримано у варіантах з проведенням післясходового боронування і міжрядного обробітку на фоні внесення ґрунтового гербіциду.Найбільший умовно чистий прибуток – 22603 грн/га для сорту Живчик та 23837 грн/га для сорту Добриня отримано на фоні без внесення мінеральних добрив з застосуванням препаратів Хелатин моно бор + Хелатин фосфор-калій. Найбільший вихід валової енергії 38646 МДж/га у сорту Живчик та 41509 МДж/га у сорту Добриня отримано на фоні основного внесення N60P50 з обробкою посівів препаратами Рост-концентрат + Хелатин олійний.^UThe problem of providing food to the population of Ukraine today in the conditions of martial law is a strategic task. To overcome this problem, it is necessary to find alternative crops and their varieties that would be adapted to the conditions of constant changes of climate, in particular warming, as well as to poorly developed and poorly composed soil.One possible solution to overcome these challenges is safflower cultivation. Its seeds contain a large amount of oil (up to 56 % in the kernel) and up to 12 % protein. Safflower oil contains important fatty acids such as linoleic, oleic, palmitic, stearic and linolenic. This oil is semi-drying and is widely used in the production of margarine, olive oil, snow-white enamel, soap, linoleum and other products.In addition, safflower can be used as a forage crop for animals, in particular for green fodder and silage. Safflower seeds are also good bird food, and toasted seeds can be eaten.However, the cultivation of safflower requires taking into account biological characteristics and the right technology. Unfortunately, information on the technology of growing safflower is quite limited, so conducting research in this area is a priority topic in crop production. Research on the optimization of elements of safflower cultivation technology, namely: the use of mineral fertilizers, soil herbicides, plant growth regulators, methods of crop care, as well as the study of the reaction of varieties to them, will allow to significantly increase the productivity of safflower crops and the quality of the obtained products. It is especially important to adapt this culture to the conditions of the south of Ukraine, where other well-known and widespread cultures cannot always grow and develop effectively due to risky farming conditions.The purpose of the research was to determine the optimal parameters of elements of the technology of growing safflower varieties based on the establishment of effective crop care; combination of mineral fertilizers and plant growth regulators in the arid conditions of the Southern Steppe of Ukraine.The scientific novelty of the obtained results is that, for the first time, for the conditions of the Southern Steppe of Ukraine, the effect of crop care techniques with herbicide-free and herbicidal backgrounds on the productivity of safflower varieties has been determined; also we established patterns of growth processes in plants, yield formation of safflower varieties depending on the use of additional mineral nutrition in combination with plant growth regulators; the economic and energy efficiency of elements of safflower cultivation technology was also determined.The dissertation provides a theoretical generalization and a practical solution to the scientific task, which consists of improving the elements of the technology of growing safflower varieties to realize their productivity potential in the Southern Steppe of Ukraine by optimizing methods of crop care and additional nutrition due to mineral fertilizers and plant growth regulators.Under the influence of mineral fertilizers, the yield of safflower increased by: Zhyvchyk variety – 0.11–0.17 t/ha, Dobrinya variety – 0.17–0.22 t/ha. The yield increase from the use of growth regulators was equal to: 0.05–0.12 t/ha for Zhyvchyk variety and 0.03–0.11 t/ha for Dobrynya variety. The highest yield of safflower of Zhyvchyk variety – 1.71 and 1.70 t/ha and Dobrynya variety – 1.84 and 1.85 t/ha was obtained against the background of the application of mineral fertilizers in a dose of N60P50 under the main tillage with the use of Rost-concentrate + Helatin oil and Helatin monoboron + Helatin phosphorus-potassium.Moisture was most effectively used for growing safflower of both varieties against the background of the main application of mineral fertilizers in a dose of N60P50 with foliar fertilization of crops with Rost-concentrate + Helatin oil and Helatin monoboron + Helatin phosphorus-potassium.The highest conditional net profit indicators – UAH 23,836/ha for Zhyvchyk variety and UAH 22,147/ha for Dobrinya variety and gross energy yield of 34,804 MJ/ha for Zhyvchyk variety and 37,064 MJ/ha for Dobrinya variety were obtained in the variants with post-germination harrowing and inter-row cultivation against the background of application of soil herbicide.


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
19.

Алієв Р. Б. 
Лептинзалежні механізми мітохондріальної дисфункції при коморбідному перебігу запалення в легенях та метаболічних розладів.: автореферат дис. ... д.філософ : 222 / Р. Б. Алієв. — Б.м., 2024 — укp.

Дисертація присвячена визначенню ролі лептинзалежної регуляції у порушеннях функції мітохондрій при ЛПС-індукованому запальному процесі в легенях на тлі експериментальних метаболічних розладів. В експериментах на 144 дорослих щурах-самцях Вістар з використанням патофізіологічних (моделювання запального процесу та його коморбідного перебігу на тлі інсулінорезистентності та цукрового діабету 2 типу), фізіологічних (дослідження параметрів зовнішнього дихання та газообміну, полярографічне визначення функціональної активності мітохондрій), біохімічних (визначення параметрів вуглеводного та ліпідного обміну), морфологічних (ультраструктурні дослідження зразків тканин), молекулярно-біологічних (визначення експресії білків) та статистичних методів дослідження встановлено роль лептинзалежної регуляції у порушеннях функції мітохондрій при коморбідному перебігу ЛПС-індукованого запального процесу і експериментальних метаболічних розладів.Одержані результати характеризуються науковою новизною. Розроблено експериментальну модель коморбідного перебігу у щурів ЛПС-індукованого запального процесу на тлі інсулінорезистентності, викликаної вживанням високожирової дієти, та цукрового діабету 2 типу (ЦД2). Вперше встановлено, що ЛПС-індуковане запалення в легенях на тлі інсулінорезистентності та цукрового діабету 2 типу характеризується прогресивними порушеннями ультраструктури аерогематичного бар’єру легень, газообміну, структури і функції мітохондрій, параметрів вуглеводного і ліпідного метаболізму.Встановлено, що запальний процес в легенях супроводжується пригніченням мітохондріального дихання, зменшенням спряження окиснення і фосфорилювання, що може призводити до нестачі АТФ. При запаленні на тлі інсулінорезистентності відбувається компенсаторне відновлення процесів окиснення на комплексах І і ІІ електронтранспортного ланцюга (ЕТЛ) мітохондрій, однак для окисного фосфорилювання більш ефективно використовуються ліпідні субстрати та піруват. При коморбідному перебігу з ЦД2 запальний процес, навпаки, супроводжується поглибленням розладу енергетичного метаболізму.Вперше охарактеризовано порушення лептинзалежних механізмів регуляції енергетичного метаболізму при ЛПС-індукованому запальному процесі в легенях на тлі метаболічних розладів. Встановлено гальмівну функцію лептину на мітохондріальне дихання в нормі і при моделюванні інсулінорезистентності при використанні різних метаболічних субстратів, яка опосередковувалася лептиновими рецепторами мітохондрій. Виявлено, що ЛПС-індуковане запалення супроводжується зростанням експресії лептину в легенях і печінці і водночас редукцією лептинзалежної регуляції швидкості окисного фосфорилювання на комплексі І ЕТЛ, а при інсулінорезистентності – на комплексах І і ІІ ЕТЛ, в останньому випадку виявлено також редукцію експресії лептину і лептинових рецепторів. Ці зміни обумовлюють порушення лептинзалежної регуляції у легенях і меншою мірою, у печінці, при коморбідному перебігу запального процесу і метаболічних розладів.Одержані результати мають фундаментальне і практичне значення. Охарактеризовано роль лептинзалежної регуляції функції мітохондрій у патогенезі запального процесу в легенях та метаболічних розладів при їх коморбідному перебігу. Встановлено механізми, що сприяють нестачі енергетичного метаболізму і, внаслідок цього, обтяженню патологічного процесу при коморбідному перебігу цих захворювань. Це надає підстави для розробки патогенетичних методів лікування, спрямованих на компенсацію енергетичного метаболізму, зменшення мітохондріальної дисфункції і покращення прогнозу у пацієнтів з цією тяжкою коморбідною патологією. Одержані результати можуть використовуватися в науковій, освітній сфері, а також у клінічній медицині з метою доповнення патофізіологічних відомостей і покращення лікування хворих із вищезазначеними поширеними тяжкими захворюваннями.^UThe dissertation is devoted to determining the role of leptin-dependent regulation in mitochondrial dysfunction in LPS-induced inflammatory process in the lungs against the background of experimental metabolic disorders.In experiments on 144 adult male Wistar rats using pathophysiological (modeling the inflammatory process and its comorbid course against the background of insulin resistance and type 2 diabetes mellitus), physiological (examination of the parameters of external respiration and gas exchange, polarographic determination of the functional activity of mitochondria), biochemical (determination of the parameters of carbohydrate and lipid metabolism), morphological (ultrastructural examination of tissue samples), molecular-biological (determination of protein expression) and statistical research methods, the role of leptin-dependent regulation in mitochondrial dysfunction in the comorbid course of LPS-induced inflammatory process and experimental metabolic disorders has been established.The obtained results are characterized by scientific novelty. The experimental model of the comorbid course of the LPS-induced inflammatory process in rats against the background of insulin resistance caused by the use of a high-fat diet and type 2 diabetes (T2D) has been developed. It has been established for the first time that LPS-induced inflammation in the lungs against the background of insulin resistance and T2D is characterized by progressive disorders of the ultrastructure of the aerogematic barrier of the lungs, gas exchange, the structure and function of mitochondria, parameters of carbohydrate and lipid metabolism.It has been established that the inflammatory process in the lungs is accompanied by inhibition of mitochondrial respiration, a decrease in the coupling of oxidation and phosphorylation, which can lead to a lack of ATP. During inflammation against the background of insulin resistance, there is a compensatory recovery of oxidation processes on complexes I and II of mitochondrial electron transport chaine (ETC), however, lipid substrates and pyruvate are used more effectively for oxidative phosphorylation. In the case of a comorbid course with T2D, the inflammatory process, on the contrary, is accompanied by a deepening of the disorder of energy metabolism.For the first time, a violation of leptin-dependent mechanisms of regulation of energy metabolism during LPS-induced inflammatory process in the lungs against the background of metabolic disorders was characterized. The inhibitory function of leptin on mitochondrial respiration in normal conditions and in modeling of insulin resistance using various metabolic substrates, which was mediated by mitochondrial leptin receptors, was established. It was found that LPS-induced inflammation is accompanied by an increase in leptin expression in the lungs and liver and, at the same time, a reduction in leptin-dependent regulation of the rate of oxidative phosphorylation on complex I ETС, but in case of insulin resistance - on complexes I and II ETС, in the latter case, the expression of leptin and leptin receptors was also reduced. These changes cause a violation of leptin-dependent regulation in the lungs and, to a lesser extent, in the liver, under the comorbid course of the inflammatory process and metabolic disorders.The obtained results have fundamental and practical significance. The role of leptin-dependent regulation of mitochondrial function in the pathogenesis of the inflammatory process in the lungs and metabolic disorders in their comorbid course has been characterized. The mechanisms contributing to the lack of energy metabolism and, as a result, the aggravation of the pathological process in the comorbid course of these diseases have been established. This provides grounds for the development of pathogenetic treatment methods aimed at compensating energy metabolism, reducing mitochondrial dysfunction, and improving prognosis in patients with this severe comorbid pathology. The obtained results can be used in the scientific, educational sphere, as well as in clinical medicine in order to supplement pathophysiological information and improve the treatment of patients with the above-mentioned common serious diseases.


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 
 

Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського