Бази даних

Автореферати дисертацій - результати пошуку

Mozilla Firefox Для швидкої роботи та реалізації всіх функціональних можливостей пошукової системи використовуйте браузер
"Mozilla Firefox"

Вид пошуку
Сортувати знайдені документи за:
авторомназвоюроком видання
Формат представлення знайдених документів:
повнийстислий
 Знайдено в інших БД:Віртуальна довідка (1)Наукова електронна бібліотека (3)Реферативна база даних (141)Книжкові видання та компакт-диски (82)Журнали та продовжувані видання (4)
Пошуковий запит: (<.>A=БРАТУС$<.>+<.>A=МАРІЯ$<.>+<.>A=ФЕЛІКСІВНА$<.>)
Загальна кількість знайдених документів : 11
Представлено документи з 1 до 11

      
1.

Братусь Т.В. 
Гендерна специфіка об'єктивації концепту "щастя" у сучасному англомовному художньому дискурсі: автореф. дис... канд. філол. наук: 10.02.04 / Т.В. Братусь ; Харк. нац. ун-т ім. В.Н.Каразіна. — Х., 2009. — 20 с. — укp.

Застосовано інтегративний підхід до вивчення системно-мовного та дискурсивного аспектів об'єктивації концепту "щастя" на агломовному матеріалі й доведено, що представники англомовної лігвокультури мають специфічні уявлення про щастя, мотивовані гендерними еталонами та стереотипами, які орієнтують чоловіка та жінку на виконання різних соціальних ролей. З'ясовано структуру концепту "щастя" у класифікаційному, структураційному та ідентифікаційному модусах. Встановлено структуру поняттєвої категорії, вивчено специфіку актуалізації поняттєво-ціннісного та образно-ціннісного змісту концепту "щастя" суб'єктами сучасного англомовного художнього дискурсу чоловічої та жіночої статі.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ш5(0)943-357 +
Шифр НБУВ: РА367376

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
2.

Братусь І.В. 
Історико-біографічна проза Оксани Іваненко: Автореф. дис... канд. філол. наук: 10.01.01 / І.В. Братусь ; НАН України. Ін-т л-ри ім. Т.Г.Шевченка. — К., 2001. — 19 с. — укp.

Всебічно проаналізовано історико-біографічну прозу О.Іваненко. Досліджено процес формування особистості письменниці. Розглянуто її ранні твори у жанрах казки, оповідання та повісті. Особливу увагу приділено історико-біографічному роману О.Іваненко "Тарасові шляхи": проаналізовано його жанрову специфіку, образну систему, контекст і художні особливості глибоко національного характеру Т.Г.Шевченка. Роман "Мрія" визначено як вершинний твір у доробку письменника. На основі історико-біографічної специфіки даного роману, здійснено спробу розкрити художні механізми створення письменницею правдивого образу Марка Вовчка.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ш5(4УКР)6-4 Іваненко О. 534
Шифр НБУВ: РА312201 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
3.

Братусь А.М. 
Кінетична модель блочної лінійної фотоініційованої полімеризації до глибоких конверсій: Автореф. дис. канд. хім. наук: 02.00.06 / А.М. Братусь ; Нац. ун-т "Львів. політехніка". — Л., 2003. — 18 с.: рис., табл. — укp.

Запропоновано кінетичні моделі стаціонарної лінійної термо- та фотоініційованої полімеризації до глибоких конверсій в оптично тонких шарах із врахуванням мікрогетерогенності системи та проходження процесу в трьох реакційних зонах: рідкій мономер-полімерній фазі, "твердій" полімер-мономерній фазі і в міжфазному шарі на границі їх розділу. Показано, що запропонована кінетична модель фотоініційованої полімеризації кількісно відповідає експериментальним даним. Досліджено кінетику постполімеризації(темнового режиму полімеризації) метакрилатів та запропоновано кінетичну модель постполімеризації в полімермономерній фазі. Отримано константи швидкості лінійного обриву ланцюга метакрилатів, які за порядком величини співпадають з відповідними константами диметакрилатів та діакрилатів, що свідчить про тотожність механізмів їх лінійного обриву. Запропоновано способи та оптимальні умови отримання полімерних мембран, а також новий метод склеювання непрозорих поверхонь на основі постефекту.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Г542.335 +
Шифр НБУВ: РА328080

      
4.

Братусь-Сухорукова О.Ю. 
Особливості клінічних проявів, перебігу та лікування псоріазу у осіб похилого віку: Автореф. дис... канд. мед. наук: 14.01.20 / О.Ю. Братусь-Сухорукова ; Нац. мед. ун-т ім. О.О.Богомольця. — К., 2003. — 20 с.: рис., табл. — укp.

Установлено зв'язок клінічного перебігу псоріатичної хвороби у хворих похилого віку з показниками клітинної та гуморальної ланок імунітету та стану окисно-антиоксидантного балансу в осіб зазначеного віку. Обгрунтовано виділення клініко-терапевтичних груп, розроблено чіткі показання до призначення різних комплексних терапевтичних заходів залежно від клінічних проявів, стану імунітету та вільнорадикального окиснення ліпідів у літніх хворих. Доведено, що застосування антиоксиданту мелатоніну, імуномодулятора циклоферону та їх комбінації супроводжується оптимізацією їх стану. Водночас з нормалізацією імунного стану та вільнорадикального окиснення зменшується термін стаціонарного лікування, відзначається подовження ремісії, редукція кількості рецидивів.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Р601.74-3 +
Шифр НБУВ: РА326134

Рубрики:

      
5.

Братусь В.Я. 
Природа та структура парамагнітних дефектів у кристалах GaAs, SiC і кремнієвих матеріалах з наноструктурами: Автореф. дис... д-ра фіз.-мат. наук: 01.04.10 / В.Я. Братусь ; Ін-т фізики напівпровідників ім. В.Є.Лашкарьова НАН України. — К., 2006. — 28 с. — укp.

З'ясовано природу та стуктуру домішкових і власних парамагнітних дефектів у кристалах GaAs, SiC та кремнієвих матеріалах, в яких утворюються нанокристаліти. Встановлено, що резонансне спінове поглинання центрів Mn у нейтральному стані має електродипольну природу. Визначено симетрію та параметри надтонкої взаємодії для мілкої домішки бору у 3C - SiC. Визначено параметри спін-гамільтоніана трьох основних дефектів Ку1, Ку2 та Ку3, утворених опроміненням електронами кристалів 6H - SiC p-типу.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: З843.312 + З843.312 + З843.312 + З843.312
Шифр НБУВ: РА343811

Рубрики:

      
6.

Братусь І.В. 
Соціально-педагогічна робота з юними матерями у США та Великій Британії: Автореф. дис... канд. пед. наук: 13.00.05 / І.В. Братусь ; Луган. нац. пед. ун-т ім. Т.Шевченка. — Луганськ, 2007. — 20 с. — укp.

Досліджено особливості соціально-педагогічної роботи з юними матерями у США та Великій Британії. Визначено причини та негативні наслідки юного материства, наведено соціально-психологічні характеристики юних матерів. На підставі аналізу досвіду соціально-педагогічної роботи з матерями-підлітками в США та Великій Британії визначено спільне та відмінне в її змісті, методах і формах. Створено структурно-функціональну модель соціально-педагогічної роботи з юними матерями, яка базується на використанні рівневого технологічного підходу та засобів структурної профілактики. Розроблено авторські технології соціально-педагогічної роботи з юними матерями.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ч421.358 + Ч312(4ВЕЛ) + Ч312(7СПО) + С5*148:Ч30 +
Шифр НБУВ: РА350570

Рубрики:

Географічні рубрики:
  
  

      
7.

Братусь М.Ф. 
Структура, семантика і стилістичні функції епітета в художній прозі Івана Багряного: Автореф. дис... канд. філол. наук: 10.02.01 / М.Ф. Братусь ; НАН України. Ін-т мовознавства ім. О.О.Потебні. — К., 2002. — 16 с. — укp.

Проаналізовано епітети за структурою епітетних словосполучень, що становлять характеристичну ознаку ідіолекту Івана Багряного. Вперше введено у науковий обіг новий фактичний матеріал з недостатньо вивченої мовотворчості І.Багряного. Запропоновано осмислення явища епітетизації у лексико-семантичному та лексико-асоціативному полі "страждання людини в екстремальних умовах". Досліджено сполучуваність прикметників і дієприкметників з дистрибутами людина, люди, істота, істоти, а також іменниками, які становлять основу опису зовнішнього та внутрішнього портрета людини (обличчя, очі, голос, серце, душа, слово, біль, лють, розпач, зневіра тощо). Визначено функціональний обсяг найчастотніших епітетів, які містять у своїй семантиці компонент "інтенсивність вияву ознаки": божевільний, несамовитий, скажений, шалений, пекельний, жахливий.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ш141.4-72 Багряний,І. + Ш5(Ук=4НІМ)-4Багряний, І.534 + Ш5(4ГЕР=Ук)-4Багряний І.534
Шифр НБУВ: РА318079 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

      
8.

Кривоберець М. М. 
Управління конкурентними перевагами туристичних операторів України. / М. М. Кривоберець. — Б.м., 2020 — укp.

У дисертаційній роботі обґрунтовано теоретичні положення та розроблено науково-практичні рекомендації щодо забезпечення оптимального управління конкурентними перевагами туристичних операторів.В роботі визначено сутність конкурентних переваг туристичних операторів, запропоновано підхід до управління конкурентними перевагами туристичних операторів та обґрунтовано науково-методичний підхід до діагностики конкурентних переваг туристичних операторів. Дістали подальшого розвитку концептуальні засади щодо управління конкурентними перевагами туристичних операторів. Удосконаленонауково-методичний підхід до діагностики конкурентних переваг туристичних операторів.Оцінено конкурентні переваги типових туристичних операторів України та визначено статистично значимі фактори їх реалізації, а саме: інформаційні технології, корпоративна культура, внутрішні та зовнішні комунікації. Обґрунтовано процедуру підбору ринкової стратегії для туристичних операторів України.Розроблено механізм адаптивного управління конкурентними перевагами туристичних операторів в умовах зовнішньо-економічних потрясінь, який спрямований на проектування турів відповідно до нових вимог зовнішнього середовища та збереження високого рівня людського потенціалу, фінансового потенціалу та структурного капіталу. Запропоновано модель забезпечення формування конкурентних переваг туристичних операторів, що дозволяє збалансувати внутрішні можливості підприємств відповідно до потреб консервативної, агресивної, конкурентної чи захисної ринкової стратегії, що сприяє посиленню конкурентних позицій туристичних операторів.^UThe essence of competitive advantages of tour operators is defined in the work, the approach to the competitive advantages management of tour operators is offered and the scientific and methodical approach to diagnostics of competitive advantages of tour operators is substantiated. Received further development: the conceptual principles for managing the competitive advantages of tour operators. The scientific and methodologicalapproach to the diagnosis of competitive advantages of tour operators is improved.The competitive advantages of typical tour operators of Ukraine are estimated and statistically significant factors of their realization are determined, namely: information technologies, corporate culture, internal and external communications. The procedure of selection of market strategy for tour operators of Ukraine is substantiated.The adaptive management mechanism of competitive advantages for tour operators in the conditions of external economic shocks is developed, which is aimed at designing tours in accordance with new requirements of the external environment and maintaining a high level of human potential, financial potential and structural capital. The model for ensuring the competitive advantages formation of tour operators was proposed, whichallows to balance the internal capabilities of enterprises in accordance with the needs of conservative, aggressive, competitive or protective market strategy, which strengthens thecompetitive position of tour operators.


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
9.

Братусь Г. А. 
Управління інтелектуальною власністю в системі науково-технічного розвитку економіки України. / Г. А. Братусь. — Б.м., 2020 — укp.

Дисертацію присвячено вирішенню актуальної науково-прикладної проблеми,пов'язаної з розробкою й обґрунтуванням теоретико-методологічних засад таприкладних аспектів щодо управління інтелектуальною власністю в системінауково-технічного розвитку економіки України.В дисертації досліджено концептуальні засади розвитку інтелектуальноївласності в умовах становлення постіндустріальної економіки. Розкрито теоретичнепідґрунтя щодо архітектоніки інтелектуальної власності у контексті структурнихтрансформацій. Впорядковано сутнісні взаємозв'язки, структуровано таобґрунтовано категоріальний апарат, пов'язаний із формуванням інтелектуальноївласності. Обґрунтовано полісемантичну сутність інтелектуальної власності якекономічної категорії. Удосконалено існуючий методичний апарат до оцінкиінтелектуальної власності на основі запропонованих концептів та системипоказників оцінки інтелектуальної власності.Проведено дослідження особливостей методології управлінняінтелектуальною власністю в контексті науково-технічного розвитку. Визначеноскладові системи науково-технічного розвитку національної економіки та її роль уформуванні інтелектуальної власності. Обґрунтовано парадигмальний підхід доуправління інтелектуальною власністю в системі науково-технічного розвиткуУкраїни. Визначено основні особливості державної політики забезпечення розвиткусфери інтелектуальної власності у провідних країнах світу. Висвітлено особливостідержавної науково-технічної політики в сфері інтелектуальної власності України, атакож розроблено механізм її державного регулювання.Проведено оцінку стану та тенденцій функціонування сфери інтелектуальноївласності України, інтелектуальної та винахідницької активності в системи науково-технічного забезпечення України. Визначено особливості та тенденції розвиткувисокотехнологічних секторів економіки України. Розроблено модель взаємозв'язкускладових компонент та оціночних показників визначення узагальнюючого рівняінтелектуального розвитку вітчизняної економіки та проведено його діагностику.Запропоновано методологію до управління розвитком сфери інтелектуальноївласності. Удосконалено методологічний інструментарій комплексної оцінки рівнярозвитку об'єктів інтелектуальної власності. Розроблено організаційний механізм37оцінки економічного стимулювання розвитку об'єктів інтелектуальної власності.Запропоновано методичний інструментарій прогнозування рівня інтелектуальногорозвитку економіки України.Обґрунтовано науково-методичний підхід до визначення стратегійфінансування інтелектуального розвитку України. Запропоновано інтегрованийпідхід до визначення стратегічних напрямків інтелектуального розвитку України,який базується на використанні форсайт-методології дорожнього картування.Розроблено інтегровану модель взаємодії компонентів інфраструктурикомерціалізації об'єктів інтелектуальної власності в системі науково-технічногорозвитку. Для обґрунтування оптимальної моделі інтелектуальної активності длякожної з областей України проведено моделювання рівня геоінтелектуальноїактивності країни.^UThe dissertation is devoted to solving an urgent scientific and applied problemrelated to the development and substantiation of theoretical and methodologicalfoundations and applied aspects of intellectual property management in the system ofscientific and technical development of the Ukrainian economy.The dissertation examines the conceptual foundations of the development ofintellectual property in the conditions of the formation of a post-industrial economy. It hasbeen established that the phenomenon of the post-industrial stage of evolutionarydevelopment consists in replacing material factors and giving a leading role to knowledgeand information management, the formation of intellectual property in all spheres andindustries. The theoretical foundations of the architectonics of intellectual property in thecontext of structural transformations are revealed. Essential relationships have beenordered, the categorical apparatus associated with the formation of intellectual propertyhas been structured and substantiated. The polysemantic essence of intellectual property asan economic category has been substantiated. The existing methodological apparatus forthe assessment of intellectual property was improved on the basis of the proposed conceptsand a system of indicators for the assessment of intellectual property.The study of the peculiarities of the methodology of intellectual propertymanagement in the context of scientific and technological development. A matrix modelof the process-functional approach to intellectual property management has beendeveloped. The components of the system of scientific and technological development ofthe national economy and its role in the formation of intellectual property have beendetermined. The paradigm approach to the management of intellectual property in thesystem of scientific and technical development of Ukraine is substantiated, presented as asystem of interrelated bases: theoretical, empirical and methodological. The main featuresof the state policy of ensuring the development of the sphere of intellectual property in theleading countries of the world, as well as options for state regulation are determined Thefeatures of the state scientific and technical policy in the field of intellectual property ofUkraine are considered, and the mechanism of its state regulation is developed, aimed atincreasing the competitiveness of the domestic economy.The assessment of the state and trends in the functioning of the sphere of intellectualproperty in Ukraine, intellectual and inventive activity in the system of scientific andtechnical support of Ukraine. The features and trends of development of high-tech sectorsof the Ukrainian economy are determined. A model of the relationship between theconstituent components and the estimated indicators for determining the generalizing levelof intellectual development of the domestic economy has been developed, and thesequence of stages for assessing this level has been presented.40On the basis of generalization of the conceptual aspects of managing thedevelopment of the sphere of intellectual property, an approach to the formation of amodel for managing intellectual property objects is proposed. The methodology formanaging the development of the sphere of intellectual property has been substantiated. Inorder to identify the problems and directions of increasing intellectualization in Ukraine,an approach to assessing the level of development of the sphere of intellectual property isproposed. An organizational mechanism for assessing economic incentives for thedevelopment of intellectual property has been developed. A methodological toolkit forforecasting the level of intellectual development of the Ukrainian economy is proposed.The model of functioning of the continuous intellectual-providing mechanism of themodern economic system has been developed. A system of main strategic goals, prioritytasks and mechanisms of active action in the direction of the country's development in thefield of intellectual property has been formed. The scientific and methodological approachto the definition of strategies for financing the intellectual development of Ukraine hasbeen substantiated. An integrated approach to determining the strategic directions ofintellectual development of Ukraine based on the use of the foresight methodology of roadmapping is proposed. In order to increase the effect of commercialization of intellectualproperty objects in Ukraine, an integrated model of interaction between the components ofthe infrastructure for the commercialization of intellectual property objects in the systemof scientific and technical development has been developed. To substantiate the optimalmodel of intellectual activity for each of the regions of Ukraine, the level of geointelligentactivity of the country was modeled.


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
10.

Братусь-Гриньків Р. Р. 
ОБҐРУНТУВАННЯ МОДИФІКОВАНОГО СПОСОБУ ВИГОТОВЛЕННЯ ПОКРИВНИХ ПРОТЕЗІВ ПРИ ЛІКУВАННІ ПАЦІЄНТІВ З ПООДИНОКО ЗБЕРЕЖЕНИМИ ЗУБАМИ НА НИЖНІЙ ЩЕЛЕПІ / Р. Р. Братусь-Гриньків. — Б.м., 2023 — укp.

Дисертація присвячена підвищенню ефективності ортопедичного лікування пацієнтів з поодиноко збереженими зубами на нижній щелепі при застосуванні модифікованого способу виготовлення покривних протезів.Завдання дослідження: визначити причини і характерні прояви ускладнень при відновленні зубного ряду нижньої щелепи знімними конструкціями протезів, визначити їх клінічні та технологічні показники якості; бґрунтувати основні діагностичні критерії для вибору раціонального методу лікування пацієнтів з поодиноко збереженими зубами на нижній щелепі із застосуванням топографічно-функціональної схеми реєстрації даних обстеження; опрацювати модифікований спосіб виготовлення (вибір методу фіксації отримання відбитку, формування штучних зубних рядів) покривного протеза на нижню щелепу з поодиноко збереженим зубами; здійснити аналіз результатів застосування повних знімних пластинкових і покривних протезів на нижню щелепу з урахуванням ступеню відновлення жувальної ефективності та показників якості життя, пов’язаної зі стоматологічним здоров’ям; оцінити ефективність запропонованого способу функціонально-естетичної реабілітації.Предмет дослідження: клінічна оцінка стану стоматологічного здоров’я на підставі аналізу параметрів жувальної ефективності у безпосередні та віддалені терміни спостереження та інтегральна оцінка показників якості життя пов’язаної зі стоматологічним здоров’ям.Об’єкт дослідження: критерії якості функціональної та естетичної реабілітації пацієнтів поодиноко збереженими зубами на нижній щелепі. Методи дослідження: клінічні; додаткові; спеціальні; аналітичні; соціологічні.У процесі виконання дисертаційної роботи на базі Стоматологічного медичного центру, кафедри ортопедичної стоматології ЛНМУ імені Данила Галицького та Дрогобицької районної лікарні №5 провели амбулаторне обстеження 126-ти пацієнтів. Пацієнтів розподілили на 3 групи: основна група – 42 особи, яким відновили зубний ряд нижньої щелепи знімними пластинковими протезами покривного типу; групу порівняння склали 36 пацієнтів, що користувалися уперше виготовленими повними знімними протезами на нижню щелепу терміном до трьох років; контрольна група – 20 студентів-добровольців з цілісними зубними рядами, яких залучили для проведення фізіологічної жувальної проби. Провели оцінку ефективності запропонованого способу функціонально-естетичної реабілітації, використавши об’єктивні (фізіологічна жувальна проба) та суб’єктивні (опитувальник стоматологічний профільний) методи оцінки результатів лікування.^UThe dissertation is devoted to increasing the effectiveness of prosthetic treatment of patients with mandibular single remaining teeth using a modified method of overdentures fabrication.The task of the research: to determine the causes and complications manifestations after restoration of lower jaw dental arch with removable dentures, and their clinical and technological quality indicators; to establish the main diagnostic criteria for choosing a rational treatment method for patients with mandibular single remaining teeth using a topographical and functional scheme of examination data registration; to develop a modified method of overdentures fabrication (choice of the fixation method, obtaining an impression, artificial dental arch forming) for the lower jaw with single remaining teeth; to analyze the results of overdentures and complete removable dentures application on the lower jaw, taking into consideration the range of masticatory efficiency restoration and quality of life related to dental health indicators; to evaluate the effectiveness of the proposed method of functional and aesthetic rehabilitation.The subject of the study: clinical assessment of dental health status based on the parameters of masticatory efficiency analysis in early and remote observation periods and integrated assessment of quality of life related to dental health indicators.The object of the study: quality criteria of functional and aesthetic rehabilitation of patients with mandibular single remaining teeth.The following research methods were used: clinical; additional; special; analytical; statistical.In the process of dissertation work according to research criteria, on the basis of the Dental Medical Center, Department of Prosthetic Dentistry Danylo Halytsky LNMU and Drogobych District Hospital №5 examination of 126 patients was conducted. Patients were divided into 3 groups: main group - 42 people for whom overdentures were fabricated to restore mandibular dental arch; comparison group consisted of 36 patients who were using first time made mandibular complete removable dentures for up to three years; control group - 20 students volunteers with complete dentition, who were involved in the physiological chewing test.At the final stage of the study, we evaluated the effectiveness of the proposed method of functional and aesthetic rehabilitation. For this purpose, objective (physiological masticatory test) and subjective (dental profile questionnaire) methods were used.


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
11.

Маріяш Ю. І. 
Модельно-прогнозуюче автоматичне керування режимом дуття кисневого конвертера з енергоефективним засвоєнням тепла / Ю. І. Маріяш. — Б.м., 2023 — укp.

Мета дослідження полягає у знижені собівартості киснево-конвертерної сталі, що є наслідком підвищення частки металобрухту за рахунок підвищення ступеня допалювання СО до СО2 в порожнині конвертера, шляхом оптимального керування параметрами дуттьового режиму з використанням модельно-прогнозуючого керування. У дисертаційній роботі вдосконалено математичну модель дуттьового режиму киснево-конвертерної плавки, за рахунок врахування впливу інтенсивності дуття на процес зневуглецювання ванни, що дозволило підвищити точність та якість керування дуттям в умовах зміни витрати кисню під час продувки, увівши запропоновану модель безпосередньо до контуру керування параметрами дуттьового режиму. Вперше синтезовано оптимальну систему керування параметрами дуттєвого режиму киснево-конвертерної плавки за принципом зворотного зв’язку на базі модельно-прогнозуючого керування при використанні лінійно-квадратичного функціоналу, яка дозволила одночасно керувати інтенсивністю дуття та положенням фурми при програмній зміні завдання на витрату кисню та вмісту СО2, а також підвищити якість керування та енергозбереження при плавці, за рахунок збільшення ступеня допалювання СО до СО2, що є наслідком підвищення частки металобрухту. Подальший розвиток отримало використання замкнутих систем керування степенем допалювання СО до СО2 шляхом синтезу модельно-прогнозуючого регулятора з урахуванням технологічних обмежень швидкості переміщення регулюючих органів, що дозволило підвищити якість керування процесом при наявності обмежень. Запропоноване рішення дозволяє підвищити якість керування процесом в умовах технологічних обмежень. Наявні системи автоматичного керування не задовольняють в повній мірі вимогам, що висуваються до якості роботи системи при програмному керуванні параметрами режиму дуття та стабілізації збурень. Порівняльне дослідження роботи модельно-прогнозуючого регулятора та комбінованої системи регулювання з ПІД-регуляторами показало, що отримані перехідні процеси системи автоматичного регулювання режиму дуття киснево-конвертерної плавки з модельно-прогнозуючого регулятора автоматичного регулювання забезпечили ISE для контуру витрати кисню – 5577 та вмісту СО2 у конвертерних газах – 43; максимальне динамічне відхилення вмісту СО2 у конвертерних газах склало 0,95%. Застосування модельно-прогнозуючого регулятора дозволило покращити якість регулювання для контуру витрати кисню у 1,63 рази; максимальне динамічне відхилення вмісту СО2 у конвертерних газах було знижено на 16,5% у порівнянні з комбінованою системою регулювання з ПІД-регуляторами.^UThe purpose of the study is to reduce the cost of oxygen-converter steel, which is a consequence of the increase in the share of scrap metal due to the increase in the degree of post-burning of CO to CO2 in the converter cavity, by optimal control of the parameters of the duty mode using model predictive control. In the dissertation, the mathematical model of the blowing mode of basic oxygen furnace process was improved, taking into account the influence of the intensity of blasting on the process of decarburization of the bath, which made it possible to increase the accuracy and quality of blasting control in the conditions of changes in the oxygen consumption during purging. For the first time, an optimal control system for the parameters of blowing mode during basic oxygen furnace process was synthesized based on the principle of feedback with model-predictive control using a linear-quadratic functional, which allowed simultaneous control of the blowing intensity and the position of the lance, as well as to improve the quality of control and energy saving during melting, due to the increase in the degree of post-burning of CO to CO2, which is a consequence of the increase in the proportion of scrap metal. Further development was achieved by the use of closed control systems for the degree of post-burning of CO to CO2, through the synthesis of a model predictive controller taking into account the technological saturation of the speed of movement of regulatory bodies, which allowed to improve the quality of process control in the presence of saturation. The existing automatic control systems do not fully satisfy the requirements for the quality of the system's operation during software control of the parameters of the blowing mode and stabilization of disturbances. A comparative study of the operation of the model predictive controller and the combined regulation system with PID controller showed that the obtained transient processes of the system of automatic control of the blowing mode of the basic oxygen furnace from the model predictive controller provided ISE for the circuit of oxygen consumption - 5577 and the content of CO2 - 43; the maximum dynamic deviation of the CO2 content in converted gases was 0.95%. The use of a model predictive control made it possible to improve the quality of control for the oxygen consumption by 1.63 times; the maximum dynamic deviation of CO2 content was reduced by 16.5% in comparison with the combined control system with PID controller.


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 
 

Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського