Бази даних

Автореферати дисертацій - результати пошуку

Mozilla Firefox Для швидкої роботи та реалізації всіх функціональних можливостей пошукової системи використовуйте браузер
"Mozilla Firefox"

Вид пошуку
Сортувати знайдені документи за:
авторомназвоюроком видання
Формат представлення знайдених документів:
повнийстислий
 Знайдено в інших БД:Віртуальна довідка (1)Наукова електронна бібліотека (2)Реферативна база даних (198)Книжкові видання та компакт-диски (148)Журнали та продовжувані видання (9)
Пошуковий запит: (<.>A=ГОДОВАН$<.>+<.>A=МАРІЯ$<.>+<.>A=ПИЛИПІВНА$<.>)
Загальна кількість знайдених документів : 18
Представлено документи з 1 до 18

      
Категорія: Транспорт   
1.

Годованюк Г.В. 
Визначення параметрів руху літального апарату під час розслідування авіаційних подій: Автореф. дис... канд. техн. наук: 05.07.09 / Г.В. Годованюк ; Київ. міжнар. ун-т цив. авіації. — К., 1999. — 20 с. — укp.

Розроблено методику та алгоритми достовірної оцінки кінематичних параметрів у просторовому русі повітряних суден. Задача оцінки параметрів зведена до розв'язання задачі послідовної умовної параметричної оптимізації. На прикладі аналізу авіаційної пригоди, що відбулась при посадці літака, була підтверджена працездатність і ефективність розробленого алгоритму. Запропоновано модифікацію нелінійного фільтра Калмана, що дозволяє визначити оцінки як вхідних, так і вихідних перемінних при наявності у вимірах аддитивних похибок у вигляді нормальних випадкових процесів. Розроблено метод і алгоритм оцінки посадочної маси і центрування літака при посадці на основі даних засобів об'єктивного контролю і використання процедур математичного моделювання. Працездатність підтверджується на прикладі аналізу конкретної авіаційної події.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: О53-015

Рубрики:

      
2.

Годованюк Т.Л. 
Методика індивідуального навчання історії математики студентів педагогічних університетів: автореф. дис... канд. пед. наук: 13.00.02 / Т.Л. Годованюк ; Нац. пед. ун-т ім. М.П.Драгоманова. — К., 2009. — 20 с. — укp.

Обгрунтовано можливості здійснення індивідуального вивчення історії математики (пропедевтичного та систематичного) протягом усього навчання в університеті. Розроблено конценцію такого навчання. На підставі визначених концептуальних засад побудовано модель індивідуального навчання, яка передбачає врахування взаємозв'язків і особливостей функціонування компонентів, а саме: мікроклімату системи (студент - викладач - засоби навчання); професіоналізм викладача, індивідуальний стиль діяльності студента; створення та реалізація індивідуальної стратегії навчання. Теоретично й експериментально обгрунтовано систему індивідуального навчання історії математики у педагогічних університетах і розроблено її методичне забезпечення. Зазначено, що результати дослідження доцільно використовувати під час організації навчального процесу з історії математики та у разі розробки навчально-методичного забезпечення для науково-дослідницької роботи студетів у педагогічних ВУЗ з історії математики та з методики навчання математики й інших математичних дисциплін, а також для формування у майбутніх учителів математики самостійності, ініціативності, творчості, дослідницького стилю, культури пошуку та праці.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: В1г(0)р3 +
Шифр НБУВ: РА363652

Географічні рубрики:

      
3.

Годованюк П.Д. 
Моделі, алгоритми та стратегії в проектах вдосконалення дорожньо-будівельної техніки: Автореф. дис... канд. техн. наук: 05.13.22 / П.Д. Годованюк ; Нац. транспорт. ун-т. — К., 2006. — 19 с. — укp.

Теоретично узагальнено та розроблено прикладні аспекти вирішення завдання удосконалення процесів ремонту та технічного обслуговування дорожньо-будівельної техніки (ДБТ) й обгрунтовано механізм взаємодії підприємств з виробництва та ремонту ДБТ. Запропоновано системні диференційні та інтегральні критерії для оцінки якості й ефективності ремонту ДБТ у реальному середовищі функціонування. На підставі ідентифікації кривих розподілу імовірності відмов окремих вузлів і деталей встановлено межові значення їх надійності та основні фактори негативного впливу та сформовано відповідні конструктивні, технологічні й організаційні заходи суттєвого покращання надійності ДБТ. Для забезпечення ефективності цільового використання та призначенням ДБТ розроблено математичні моделі виробничих процесті їх технічного обслуговування та ремонту. Запропоновано алгоритми розв'язання задач оптимального керування виробничими процесами заміни вузлів та агрегатів, технічного обслуговування ДБТ, а також засоби оптимізації процесів реставрації зношених деталей та планування чисельності виробничого персоналу.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: У9(4УКР)305.851.525-55-21 + О311-06-5-083 +
Шифр НБУВ: РА342677

Рубрики:

Географічні рубрики:
  

      
4.

Годованська О.М. 
Народне городництво і садівництво Опілля в ХХ ст.: Автореф. дис... канд. іст. наук: 07.00.05 / О.М. Годованська ; НАН України. Ін-т українознав. ім. І.Крип'якевича, Ін-т народознав. — Л., 2006. — 20 с. — укp.

Здійснено комплексне дослідження процесу трансформації традиційного городництва і садівництва протягом XX ст. на території Опілля. У межах етнографічного району виявлено існування відносно відмінних між собою агрокліматичних умов вирощування городньо-садових культур. З'ясовано, що природно-географічна неоднорідність району тільки опосердковано впливає на еволюцію галузі, більш суттєве значення має комплексна дія культурно-просвітницьких, суспільно-політичних і приватно-ринкових чинників. Показано зміну поглядів опільського селянина щодо перспектив розвитку городництва та сацівництва. Встановлено, що допоміжна в минулому галузь землеробства все більше набувала рис товарного виробництва, на якому почали спеціалізуватися окремі селянські господарства. Розглянуто процес впровадження інновацій щодо способів підготовки та обробітку грунту, асортименту вирощуваних овочів і фруктів, методів підготовки насіння до посіву, боротьби зі шкідниками та хворобами рослин, зберігання та переробки продукції галузі. Відзначено суттєвий вплив народного знання та досвіду на розвиток городництва та садівництва Опілля протягому усього досліджуваного періоду.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Т52(23=УКР)-416 + Т594.16 +
Шифр НБУВ: РА344992

Рубрики:

      
5.

Годованець О.В. 
Облік та аналіз фінансового лізингу як форми інвестування: Автореф. дис... канд. екон. наук: 08.06.04 / О.В. Годованець ; Терноп. акад. нар. госп-ва. — Т., 2005. — 20 с.: рис., табл. — укp.

Досліджено методичні й організаційні проблеми ведення бухгалтерського обліку й аналізу фінансового лізингу як форми інвестування підприємствами України. Для потреб обліку наведено критерії визнання лізингу фінансовим та запропоновано єдиний підхід для розмежування фінансового й операційного лізингу. Сформульовано пропозиції щодо вдосконалення методики обліку фінансового лізингу, окремих регістрів аналітичного обліку та структурних елементів приміток до річної фінансової звітності, що розширює інформаційне поле за певними класифікаційними ознаками, видами витрат і зобов'язань. Визначено основні етапи проведення аналізу фінансового лізингу підприємствами та методику порівняльного аналізу ефективності лізингу та кредиту на придбання основних засобів, яка передбачає поетапне вивчення, зокрема: здійснення загальної оцінки кожного джерела та їх конкретний аналіз.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: У052.9(4УКР)229.0-149.3 + У053.9(4УКР)290-562.31 +
Шифр НБУВ: РА338168

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
6.

Годованець О.І. 
Особливості клінічного перебігу та лікування хронічного катарального гінгівіту в дітей, що проживають на територіях, забруднених нітратами (експериментально-клінічне дослідження): автореф. дис... канд. мед. наук: 14.01.22 / О.І. Годованець ; Івано-Франків. держ. мед. ун-т. — Івано-Франківськ, 2008. — 20 с. — укp.

Вивчено особливості хоронічного катарального гінгівіту в дітей віком 6 - 7 та 12 років (300 осіб), які мешкають на нітратно забруднених територіях. Проведено оцінювання перебігу захворювання та стану показників прооксидантно-антиоксидантної рівноваги ротової рідини дітей. На підставі експериментального дослідження, проведеного на 60-ти щурах і багатофакторного кореляційного аналізу клініко-параклінічних даних установлено, що головну роль у формуванні патології відіграють системні метаболічні порушення, які є підгрунтям для реалізації дії місцевих чинників гінгівіту. На підставі одержаних результатів патогенетично обгрунтовано та впроваджено в практику охорони здоров'я метод лікування хронічного катарального гінгівіту, який передбачає проведення корекції антиоксидантного стану за допомогою використання препаратів протефлазид та імунофлазид.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Р733.661.220.111 +
Шифр НБУВ: РА357143

Рубрики:

      
7.

Годована О.І. 
Особливості клінічного перебігу, комплексне лікування та профілактика захворювань пародонту у працівників скло-керамічного виробництва: Автореф. дис... канд. мед. наук: 14.01.22 / О.І. Годована ; Львів. держ. мед. ун-т ім. Д. Галицького. — Л., 2003. — 20 с. — укp.

Наведено результати епідеміологічного дослідження пародонтального статусу 345-ти працівників скло-керамічного виробництва та 90-та осіб групи порівняння. З використанням мікробіологічних методів визначено кількісний і якісний склад мікрофлори пародонтальних кишень та її трансформацію за ступенем наростання запальних захворювань пародонту. За умов застосування імунологічних методів у працівників основної групи простежено розлади клітинної та гуморальної ланок імунітету, зокрема, його дисфункцію з провідним інфекційно-аутоімунним синдромом. На підставі спектрального аналізу виявлено хімічні елементи в назубних відкладеннях основної групи, що перевищували в 5 - 10 разів кількісні показники групи порівняння, кумуляцію виявлених елементів в альвеолярній кістці та її функціональні порушення. За результатами гістологічного дослідження біоптатів ясен проведено ідентифікацію особливостей змін на всіх рівнях структурної організації ясен. Розроблено схеми лікування та профілактики катарального гінгівіту та генералізованого пардонтиту з використанням засобів патогенетично спрямованої дії (ясенної пов'язки з пастою "Куріодонт", остеотропної, дезінтоксикаційної, імунокоригувальної, вітамінно- та фізіотерапії). Показано, що завдяки використанню зазначених схем скорочуються терміни лікування працівників, які зазнають впливу шкідливих чинників скло-керамічного виробництва.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Р661.9-5 +
Шифр НБУВ: РА322923

      
8.

Годованюк А.Й. 
Правовий режим земель природно-заповідного фонду: автореф. дис... канд. юрид. наук: 12.00.06 / А.Й. Годованюк ; Київ. нац. ун-т ім. Т.Шевченка. — К., 2008. — 19 с. — укp.

Комплексно досліджено юридичну природу правового режиму природно-заповідного фонду України. Розглянуто основні напрями розвитку наукових досліджень правових проблем режиму земель природно-заповідного фонду України, а також генезис правового регулювання земельних відносин. Запропоновано визначення поняття правового режиму земель даного фонду України. Запропоновано науково обгрунтовані елементи правового режиму земель природно-заповідного фонду. Розглянуто проблему відмежування цих земель від інших категорій земель. Охарактеризовано особливості правового статусу суб'єктів прав на землі природно-заповідного фонду України. Зроблено всебічний аналіз суті виникнення, здійснення та припинення земельних прав суб'єктів на землі даного фонду України. Визначено правові принципи охоронного режиму таких земель та розкрито специфіку управління ними. Запропоновано конкретні зміни та доповнення до чинного земельного законодавства України з метою його вдосконалення.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Х859(4УКР)114.6 + Е0*88(4УКР)л64 б +
Шифр НБУВ: РА358040

Рубрики:
  

Географічні рубрики:

      
9.

Годованик Є. В. 
Рада Безпеки ООН: міжнародно-правовий статус та актуальні проблеми реформування: автореф. дис. ... канд. юрид. наук : 12.00.11 / Є. В. Годованик ; Ін-т законодавства ВР України. — К., 2011. — 20 с. — укp.

Розглянуто історико-правові аспекти організації та діяльності Ради Безпеки, проаналізовано чинний міжнародно-правовий статус цього органу з точки зору його місця та ролі в системі головних органів ООН, міжнародно-правових аспектів організації діяльності та компетенції щодо підтримання міжнародного миру та безпеки, досліджено актуальні проблеми реформування Ради Безпеки на сучасному етапі. Здійснено узагальнення та запропоновано класифікацію сучасних проблемних питань діяльності Ради Безпеки ООН щодо підтримання міжнародного миру та безпеки. Розроблено організаційно-правову модель реформування Ради Безпеки, що відповідає існуючим у сучасному світі загрозам і викликам. Обгрунтовано необхідність модернізації компетенції Ради Безпеки ООН, спрямованої на вирішення або пом'якшення проблем соціального чи економічного характеру.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Х915.212.03
Шифр НБУВ: РА380501 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

      
10.

Годованець О. С. 
Рання діагностика та корекція метаболічних порушень у новонароджених з малою масою тіла при перинатальній патології: автореф. дис. ... канд. мед. наук : 14.01.10 / О. С. Годованець ; ДУ "Ін-т педіатрії, акушерства і гінекології НАМН України". — К., 2011. — 20 с.: табл., рис. — укp.

Удосконалено діагностику та лікування перинатальної патології дітей з малою масою тіла під час народження шляхом визначення діагностичної інформативності показників біохімічного спектра крові, системи вільнорадикального окиснення й антиоксидантного захисту організму з розробкою відповідного комплексу лікувальних заходів з використанням засобів метаболічної корекції. Вивчено особливості клініко-метаболічної адаптації новонароджених з ознаками морфофункціональної незрілості та малою масою тіла. Доведено участь механізмів вільнорадикального окиснення та системи антиоксидантного захисту у формуванні метаболічних порушень в організмі з урахуванням ступеня тяжкості перинатальної патології. Розроблено додаткові діагностичні та диференційно-діагностичні критерії ступеня тяжкості дисметаболічних порушень. Наведено практичні рекомендації щодо удосконалення комплексу терапевтичних заходів у ранньому неонатальному періоді. Доведено високу ефективність включення у комплексну терапію новонароджених з перинатальною патологією антигомотоксичних препаратів Коензим композитум, що дозволило рекомендувати його для впровадження в практику.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Р733.415.2-4
Шифр НБУВ: РА385998 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

      
11.

Годований Є.Ф. 
Українські землі у сприйнятті польськомовної центральноєвропейської преси (середина десятих років - шестидесяті роки XIX ст.): автореф. дис... канд. іст. наук: 07.00.02 / Є.Ф. Годований ; Одес. нац. ун-т ім. І.І.Мечникова. — О., 2007. — 18 с. — укp.

Вперше в українській історіографії здійснено комплексне дослідження появи та поширення на сторінках центральноєвропейської преси інформаційного масиву щодо Правобережної України середини 10-х - 60-х років XIX ст. Показано специфіку сприйняття питання про українські землі польськомовною пресою Центральної Європи. Досліджено процес формування колективних уявлень щодо історії та культури українського народу польським суспільством. Показано вплив українського чинника на розвиток центральноєвропейської ментальності протягом досліджуваного періоду. Розглянуто форми відображення та напрямки дослідження суспільно-історичного розвитку українських земель у центральноєвропейській пресі. У контексті польсько-українських відносин проаналізовано діяльність польської нелегальної преси періоду національного повстання 1863 - 1864 рр. Проведено порівняльний аналіз оцінок польськомовними центральноєвропейськими та російськомовними східноєвропейськими виданнями розвитку Правобережної України.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Т3(4УКР)47-6 + Т3(4ПОЛ)47-7 +
Шифр НБУВ: РА352938

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
12.

Годован В.В. 
Фармакологічні властивості нових похідних германієвих солей дифосфонових кислот з біолігандами: автореф. дис... д-ра мед. наук: 14.03.05 / В.В. Годован ; Одес. держ. мед. ун-т. — О., 2008. — 32 с. — укp.

Експериментально обгрунтовано можливість створення принципово нового вітчизняного класу біологічно активних речовин (БАР) на основі германієвих солей дифосфонових кислот. У гострому та хронічному експериментах доведено нешкідливість похідних оксіетилідендифосфонатогерманатів з біолігандами (нікогерму, гермаміду, гермакорду). In vitro та in vivo на різних моделях патологічних станів вивчено провідні гепато- та кардіовазотропні ефекти та механізми дії даних сполук, а також з використанням вперше розроблених методів позакамерного аналізу фармакокінетичних параметрів встановлено особливості їх розподілу та виведення з організму тварин. На підставі результатів наукового дослідження обгрунтовано доцільність практичного застосування даних БАР як безпечних і потенційно високоефективних мембранопротекторних засобів для спрямованої корекції змін у клітинних мембранах у комплексному лікуванні різних захворювань серця та печінки. До клінічних випробувань рекомендовано гермакорд як кардіопротектор з високою антигіпертензивною та протиаритмічною активністю та нікогерм - як потенційний ефективний і безпечний гепатопротектор.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Р281.7/9-1 оксиетиліденди-фосфонатогерманати +
Шифр НБУВ: РА357510

Рубрики:

      
13.

Годованець Ю.Д. 
Функціональний стан гепатобіліарної системи у новонароджених при перинатальній патології в період ранньої неонатальної адаптації (діагностика, профілактика та лікування): Автореф. дис... д-ра мед. наук: 14.01.10 / Ю.Д. Годованець ; Ін-т педіатрії, акушерства та гінекології АМН України. — К., 2005. — 40 с. — укp.

Проведено теоретичне дослідження та запропоновано нове рішення актуальної проблеми створення сучасної концепції діагностики, профілактики та лікування порушень функціонального стану гепатобіліарної системи у новонароджених за патології раннього неонатального періоду. Визначено фактори ризику, клініко-параклінічні ознаки, критерії загальної та диференційної діагностики та запропоновано методи профілактики та медикаментозної корекції даної патології. Доведено участь імунобіологічних механізмів, зокрема, імунної, прооксидантної та антиоксидантної систем організму у патогенетичних процесах формування змін функціонального стану печінки та жовчовивідних шляхів у дітей, народжених за умов гіпоксії за наявності впливу факторів перинатального ризику. Відзначено позитивну роль мікрофлори кишківника у процесах ранньої неонатальної адаптації. Встановлено деякі механізми апоптозу гепратоцитів за даними імуногістохімічних методів дослідження печінки новонароджених, які померли внаслідок перинатальних причин. На підставі проведеного клініко-лабораторного обстеження розроблено та обгрунтовано диференційований комплекс режимів догляду та лікування, удосконалено напрями корекції метаболічних порушень у новонароджених за нозологічної патології у ранньому неонатальному періоді з урахуванням особливостей функціонального стану гепатобіліарної системи, що сприяє покращенню резервів адаптації дітей груп перинатального ризику.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Р733.413.5-52 + Р716.216.413.5-52 +
Шифр НБУВ: РА339568

Рубрики:

      
14.

Годованюк Т. Л. 
Система методичної підготовки майбутніх учителів математики / Т. Л. Годованюк. — Б.м., 2020 — укp.

У дисертації здійснено теоретико-методологічне узагальнення і запропоновано нове вирішення наукової проблеми осучаснення системи методичної підготовки майбутніх учителів математики. Проведено ґрунтовний аналіз термінологічного аспекту проблеми дослідження. Визначено складники системи методичної підготовки майбутніх учителів математики. Запропоновано Концепцію системи методичної підготовки майбутніх учителів математики. На основі визначених концептуальних засад побудовано й науково обґрунтовано модель системи методичної підготовки майбутніх учителів математики, яка містить чотири складники: особистісно-ментальний, теоретико-методологічний, змістово-організаційний, результативно-оцінювальний. Встановлено, що процес методичної підготовки майбутніх учителів математики є наскрізним і проходить у три етапи: підготовчий (І – ІІ курс на першому рівні вищої освіти); фактичний (ІІІ – IV курси на першому рівні вищої освіти та І – ІІ курси на другому рівні вищої освіти); праксеологічний (ІІІ – IV курси на першому рівні вищої освіти та І – ІІ курси на другому рівні вищої освіти).^UThis dissertation proposes theoretical and methodological generalization and the new solution of the scientific problem of modernization of the system of methodical training of the future mathematics teachers. The terminology of the research question was thoroughly studied. The dissertation also determines structural components of the system of methodical training of the future mathematics teachers such as: purpose; content; subjects of the educational process; pedagogical tools: traditional and innovative pedagogical tools, methods and means of teaching; the results of training. It is established that the relevant relations that exist between the components of the system should be considered in twoaspects: major and secondary. Such relations as purpose – content, content – subjects of educational process, subjects of educational process – results of training, results of training – purpose, purpose – subjects of educational process – should be considered major relations, because in the absence of at least one of them the function of the system is not fulfilled. At the same time, such relations as: content – pedagogical tools, subjects of the educational process – pedagogical tools, pedagogical tools – the results of training are secondary because they are aimed at organizing of the methodological training, improving the functioning of the whole system.The concept of systematic methodological training of the future teachers of mathematics is constructed and scientifically substantiated, includes:‒ formation of a professionally competent mathematics teacher ready to work on a competitive basis in the digitalized society;‒ creating favorable conditions for the formation of methodical competence of the future teachers of mathematics at all three stages of study;‒ determining the content of methodological training of future mathematics teachers in accordance with the specific stages of its implementation: preparatory, factual and praxeological;‒ creation of a reflective educational environment and directing traditional and innovative forms, methods and teaching aids for updating and intensifying methodological training of the future mathematics teachers, supporting their creative and professional development, changing the roles of subjects of educational process;‒ control of knowledge and skills of the future mathematics teachers in the context of methodological preparation at each stage, taking into account its peculiarities on the basis of integrated approach.On the basis of the defined conceptual background the model of system of methodical preparation of future teachers of mathematics is constructed and scientifically substantiated, which contains: four components: personality-mental, theoretical-methodological,organizational-semantic, effective-evaluative. It is established that the process of methodical training of future mathematics teachers is through and goes through three stages: preparatory during the teaching of mathematical disciplines.The ways and means of carrying out methodical preparation in the process of teaching mathematical disciplines include: realization of cross-curricular links of mathematical disciplines with the school course of mathematics; mastering students' methodical skills in explaining ways and methods of solving mathematical problems; development of mathematical modeling skills; rational combination of traditional and innovative forms, methods and teaching aids; actual in the process of studying the course «Methods of teaching mathematics» and the disciplines of methodological direction, students' performance of research activities. It is established and substantiated that the modernization of the content of thiscourse should be based on the regulations of the Concept of the New Ukrainian School and educational trends, the implementation of innovative learning technologies, among which it is advisable to distinguish blended learning, elements of distance learning, project activity,educational training interactive technologies, ICT etc.; praxeological during the students' pedagogical practice and other types of practical training. It is established that one of the most important types of practical training, aimed at forming the methodological competence of future mathematics teachers, is pedagogical practice. It has been found out that the involvement of students in educational volunteering activities as a form of social activity and organization of practical and methodological training of future mathematics teachers is of great importance in the current conditions of modernization of the educational process in IHE.It is experimentally confirmed that the implementation of the developed system of methodological training of future mathematics teachers significantly influences the level of formation of methodological competence of future mathematics teachers.


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
15.

Годованюк С. П. 
Моделі й методи управління пошуково-рятувальними операціями на морі в умовах невизначеності / С. П. Годованюк. — Б.м., 2020 — укp.

У дисертації вирішено актуальну науково-прикладну задачу розроблення моделей і методів управління пошуково-рятувальними операціями на морі в умовах невизначеності.Метою дисертаційного дослідження є підвищення оперативності управління пошуково-рятувальними операціями на морі в умовах невизначеності через скорочення часу на подолання відстані між рятувальними засобами (авіаційними або морськими) та судном, що потерпає лихо.Визначено, що забезпечення оперативності управління пошуково-рятувальними операціями на морі в умовах раптового виникнення аварійних ситуацій є однією з найбільш перспективних дослідницьких задач в області безпеки судноплавства, розв'язання якої дозволяє значно розширити функціональні можливості та підвищити загальну якість управління.Для досягнення мети дисертаційного дослідження розроблено концепцію управління процесом ПРМ, основою реалізації якої є моделі й методи, що забезпечують багаторівневе управління скороченням часу на подолання відстані між рятувальними та аварійним суднами.Наведено математичний опис моделі системи «СПРМ – судно – екіпаж –зовнішні умови – нештатна ситуація» як динамічної системи управління процесом ліквідації аварії та її наслідків.Показано, що скорочення часу на подолання відстані між рятувальним і аварійним суднами, забезпечується оптимізацією вибору відповідно до обстановки, що склалася на морі, методу їх зближення та часу обробки інформації і прийняття рішення. Описано ієрархічну інтегровану схему управління процесом пошуку і рятування аварійного судна та людей, що потрапили в результаті аварії у воду.Кількісним показником оперативності управління процесом ПРМ обрано час, що витрачається на успішне виконання операції порятунку людей з води, аварійного судна та майна в результаті аварійної події.^UThe actual and scientific task of developing models and methods for controlling search and rescue operations at sea in conditions of uncertainty has been solved in the thesis.The purpose of the dissertation research is increasing the efficiency of controlling search and rescue operations at sea in the conditions of uncertainty by reducing the time to overcome the distance between the rescue facilities (aviation or marine) and the ship which is in distress.It is determined that providing efficiency of controlling search and rescue operations at sea in the conditions of unexpected emergency situations is one of the most perspective research tasks in the field of navigation safety. This allows to significantly expand the functionality and improve the quality of control.To achieve the aim of the dissertation research, a concept of controlling search and rescue process at sea based on models and methods that provide multilevel control of time reduction to overcome the distance between rescue ship and the vessel which is in distress has been developed.The mathematical description of the model "search and rescue service – ship – crew – external conditions – unusual situation" system as a dynamic system of controlling the accident liquidation process and its consequences is given.It is shown that time reduction to overcome the distance between the rescue ship and the vessel in distress is provided by the efficiency of the choice according to the current situation at sea, the method of their approaching and the time for data processing and decision making. Hierarchical integrated scheme for controlling search and rescue process of an emergency ship and people who got into the water due to the accident has been described.The time spent for successful completion of the operation to rescue people from the water, vessel in distress and the property in an emergency situation has been identified as a numerical indicator.


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
16.

Кіцак Т. С. 
Клініко-імунологічні особливості перебігу та лікування хронічного катарального гінгівіту у дітей на тлі дифузного нетоксичного зобу / Т. С. Кіцак. — Б.м., 2021 — укp.


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
17.

Гринкевич Л. Г. 
Обґрунтування методів профілактики карієсу зубів у період формування тимчасового прикусу з урахуванням макро- і мікроелементного забезпечення організму дитини / Л. Г. Гринкевич. — Б.м., 2021 — укp.

На підставі комплексних клініко-лабораторних обстежень стоматологічно здорових та хворих на карієс дітей, обґрунтовано та розроблено спосіб профілактики раннього дитячого карієсу в дітей Буковини. Уперше запропоновано в профілактичному комплексі застосування водночас пробіотика для нормалізації мікрофлори ротової порожнини та комплексного вітамінно-мінерального препарату з метою корекції мікроелементного статусу організму дитини.^UOn the basis of comprehensive clinical-laboratory examinations of stomatologically healthy children and those afflicted with caries the method of prevention of early dental caries in children residing in Bukovyna is substantiated and developed. For the first time, a simultaneous use of a probiotic to normalize oral microflora and a complex of vitamin-mineral medication are suggested in the preventive complex with the aim to correct the trace element status of the child organism.


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
18.

Маріяш Ю. І. 
Модельно-прогнозуюче автоматичне керування режимом дуття кисневого конвертера з енергоефективним засвоєнням тепла / Ю. І. Маріяш. — Б.м., 2023 — укp.

Мета дослідження полягає у знижені собівартості киснево-конвертерної сталі, що є наслідком підвищення частки металобрухту за рахунок підвищення ступеня допалювання СО до СО2 в порожнині конвертера, шляхом оптимального керування параметрами дуттьового режиму з використанням модельно-прогнозуючого керування. У дисертаційній роботі вдосконалено математичну модель дуттьового режиму киснево-конвертерної плавки, за рахунок врахування впливу інтенсивності дуття на процес зневуглецювання ванни, що дозволило підвищити точність та якість керування дуттям в умовах зміни витрати кисню під час продувки, увівши запропоновану модель безпосередньо до контуру керування параметрами дуттьового режиму. Вперше синтезовано оптимальну систему керування параметрами дуттєвого режиму киснево-конвертерної плавки за принципом зворотного зв’язку на базі модельно-прогнозуючого керування при використанні лінійно-квадратичного функціоналу, яка дозволила одночасно керувати інтенсивністю дуття та положенням фурми при програмній зміні завдання на витрату кисню та вмісту СО2, а також підвищити якість керування та енергозбереження при плавці, за рахунок збільшення ступеня допалювання СО до СО2, що є наслідком підвищення частки металобрухту. Подальший розвиток отримало використання замкнутих систем керування степенем допалювання СО до СО2 шляхом синтезу модельно-прогнозуючого регулятора з урахуванням технологічних обмежень швидкості переміщення регулюючих органів, що дозволило підвищити якість керування процесом при наявності обмежень. Запропоноване рішення дозволяє підвищити якість керування процесом в умовах технологічних обмежень. Наявні системи автоматичного керування не задовольняють в повній мірі вимогам, що висуваються до якості роботи системи при програмному керуванні параметрами режиму дуття та стабілізації збурень. Порівняльне дослідження роботи модельно-прогнозуючого регулятора та комбінованої системи регулювання з ПІД-регуляторами показало, що отримані перехідні процеси системи автоматичного регулювання режиму дуття киснево-конвертерної плавки з модельно-прогнозуючого регулятора автоматичного регулювання забезпечили ISE для контуру витрати кисню – 5577 та вмісту СО2 у конвертерних газах – 43; максимальне динамічне відхилення вмісту СО2 у конвертерних газах склало 0,95%. Застосування модельно-прогнозуючого регулятора дозволило покращити якість регулювання для контуру витрати кисню у 1,63 рази; максимальне динамічне відхилення вмісту СО2 у конвертерних газах було знижено на 16,5% у порівнянні з комбінованою системою регулювання з ПІД-регуляторами.^UThe purpose of the study is to reduce the cost of oxygen-converter steel, which is a consequence of the increase in the share of scrap metal due to the increase in the degree of post-burning of CO to CO2 in the converter cavity, by optimal control of the parameters of the duty mode using model predictive control. In the dissertation, the mathematical model of the blowing mode of basic oxygen furnace process was improved, taking into account the influence of the intensity of blasting on the process of decarburization of the bath, which made it possible to increase the accuracy and quality of blasting control in the conditions of changes in the oxygen consumption during purging. For the first time, an optimal control system for the parameters of blowing mode during basic oxygen furnace process was synthesized based on the principle of feedback with model-predictive control using a linear-quadratic functional, which allowed simultaneous control of the blowing intensity and the position of the lance, as well as to improve the quality of control and energy saving during melting, due to the increase in the degree of post-burning of CO to CO2, which is a consequence of the increase in the proportion of scrap metal. Further development was achieved by the use of closed control systems for the degree of post-burning of CO to CO2, through the synthesis of a model predictive controller taking into account the technological saturation of the speed of movement of regulatory bodies, which allowed to improve the quality of process control in the presence of saturation. The existing automatic control systems do not fully satisfy the requirements for the quality of the system's operation during software control of the parameters of the blowing mode and stabilization of disturbances. A comparative study of the operation of the model predictive controller and the combined regulation system with PID controller showed that the obtained transient processes of the system of automatic control of the blowing mode of the basic oxygen furnace from the model predictive controller provided ISE for the circuit of oxygen consumption - 5577 and the content of CO2 - 43; the maximum dynamic deviation of the CO2 content in converted gases was 0.95%. The use of a model predictive control made it possible to improve the quality of control for the oxygen consumption by 1.63 times; the maximum dynamic deviation of CO2 content was reduced by 16.5% in comparison with the combined control system with PID controller.


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 
 

Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського