Бази даних

Автореферати дисертацій - результати пошуку

Mozilla Firefox Для швидкої роботи та реалізації всіх функціональних можливостей пошукової системи використовуйте браузер
"Mozilla Firefox"

Вид пошуку
Сортувати знайдені документи за:
авторомназвоюроком видання
Формат представлення знайдених документів:
повнийстислий
 Знайдено в інших БД:Віртуальна довідка (1)Реферативна база даних (219)Книжкові видання та компакт-диски (171)Журнали та продовжувані видання (11)
Пошуковий запит: (<.>A=ДІДУХ$<.>+<.>A=ЛЮДМИЛ$<.>+<.>A=ВАЛЕНТИНІВНА$<.>)
Загальна кількість знайдених документів : 15
Представлено документи з 1 до 15

      
1.

Дідух Л.В. 
Академік М.Ф.Біляшівський у науковому, культурному та громадському житті України (кінець XIX - перша чверть XX ст.): Автореф. дис... канд. іст. наук: 07.00.01 / Л.В. Дідух ; Нац. ун-т "Києво-Могил. акад". — К., 2005. — 17 с. — укp.

Проведено дослідження наукової та громадсько-культурницької діяльності академіка М.Ф.Біляшівського. Розглянуто процес становлення ученого як особистості та формування його наукових поглядів. Проаналізовано дослідження ученого у галузі археології, спеціальних історичних дисциплін, мистецтвознавства, етнографії та музеєзнавства, визначено основні напрямки його наукової діяльності. Охарактеризовано внесок М.Ф.Біляшівського в розширення державної музейної мережі України. Досліджено концепцію ученого про створення місцевого музею, розроблену на базі власного практичного досвіду директора Київського міського художньо-промислового та наукового музею. Висвітлено внесок М.Ф.Біляшівського у формування теоретичних положень вітчизняного музеєзнавства як наукової дисципліни. Значну увагу приділено пам'яткознавчій та пам'яткоохоронній діяльності М.Ф.Біляшівського. З'ясовано, що позитивне вирішення основних проблем збереження вітчизняної історико-культурної спадщини учений вбачав у виведенні їх на загальнодержавний рівень у контексті прийняття національного пам'яткоохоронного законодавства. Висвітлено активну діяльність М.Ф.Біляшівського у різних пам'яткоохоронних інституціях та показано роль наукової інтелігенції в національно-культурному розвитку України кінця XIX - початку XX ст.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Т3(4УКР)61-8 Біляшівський + Ч773(4УКР)6-8 Біляшевський 4 +
Шифр НБУВ: РА335759

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
Категорія: Біологічні науки   
2.

Дідух 
Біоекологічні властивості роду Nuphar Smith в умовах природи та культури: автореф. дис... канд. біол. наук: 03.00.05 / Микола Якович Дідух ; Київський національний ун-т ім. Тараса Шевченка. — К., 2008. — 21 с. — укp.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Е522.921.7 Num
Шифр НБУВ: РА357116

      
3.

Дідух Н.А. 
Наукові основи розробки технологій молочних продуктів функціонального призначення: автореф. дис... д-ра техн. наук: 05.18.16 / Н.А. Дідух ; Одес. нац. акад. харч. технологій. — О., 2008. — 37 с. — укp.

Сформульовано концепцію доцільності створення нових груп біфідовмісних молочних продуктів з підвищеними функціональними властивостями, збагачених пробіотичними культурами біфідобактерій (ББ), продуктами їх метаболізму, пробіотиками та біологічно активними речовинами, запропоновано їх класифікацію. Науково обгрунтовано й експериментально підтверджено можливість підвищення пробіотичних і антагоністичних властивостей молочних продуктів функціонального призначення (МПФП) з застосуванням декількох способів стимулювання росту ББ у молоці. Науково обгрунтовано склад заквашувальних композицій (ЗК) зі ЗК ББ та зі ЗК ББ і лактобактерій (ЛБ) для виробництва МПФП з заданими функціональними властивостями для певних вікових категорій на основі комплексних досліджень спільного культивування ББ різних видів між собою, з мезо- та термофільними культурами ЛБ, які використовуються у технологіях ферментованих молочних продуктів, з додаванням БФ. Одержано математичний опис закономірностей росту ЗК ББ і ЛБ у складі ЗК у модельних системах. Установлено механізм підвищення пробіотичних властивостей ферментованих молочних продуктів у разі спільного культивування ББ з молочнокислими бактеріями з невисокою beta-галактозидазною активністю. Науково обгрунтовано склад синбіотичних комплексів для виробництва ферментованих молочних продуктів діабетичного, геродієтичного й імуномодулювального призначення (ацидофіліну, простокваші, кефіру та йогурту), які містять змішані культури пробіотичних штамів ББ і ЛБ, вітаміни та мікроелементи антиоксидантного ряду, екстракти коренів лікарських рослин, пребіотики (харчові волокна або лактулозу), фруктозу. Установлено синергетичний ефект антиоксидантних і біфідогенних властивостей у разі використання вітаміну E, beta-каротину, олій, органічного селену, beta-галактозидази та концентрату сироваткових білків у процесі виробництва ферментованих молочних продуктів функціонального призначення. Запропоновано новий спосіб виробництва неферментованих молочних напоїв функціонального призначення, збагачених активізованими культурами біфідобактерій і продуктами їх метаболізму. Показано вплив компонентів антиоксидантних комплексів і заквашувальних композицій на тривалість ферментації збагаченої молочної сировини та зберігання готових функціональних молочних продуктів. Сформульовано концепцію та одержано науково-практичні результати виробництва білкових молочних продуктів з підвищеними біологічною цінністю, пробіотичними, антагоністичними властивостями. На підставі результатів медико-біологічних і клінічних досліджень показано, що розроблені МПФП доброякісні, мають антиоксидантну, геро-, гепапротекторну, гіпоглікемічну, пробіотичну дію, що дозволяє віднести їх до категорії функціональних.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Л95-9 +
Шифр НБУВ: РА360693

Рубрики:

      
4.

Дідух В.Ф. 
Науково-технологічні основи механізованого сушіння неоднорідних рослинних матеріалів: Автореф. дис... д-ра техн. наук: 05.05.11 / В.Ф. Дідух ; Терноп. держ. техн. ун-т ім. І.Пулюя. — Т., 2003. — 39 с.: рис. — укp.

Наведено наукові дослідження, направлені на вирішення проблеми підвищення енергетичної та технологічної ефективності післязбирального обробітку рослинних матеріалів шляхом створення ресурсоощадної технології механізованого сушіння. На основі аналізу експериментальних і теоретичних досліджень установлено шляхи зниження витрат у процесі сушіння продуктів льону-довгунця як найбільш складних об'єктів обробітку, які сформовані у два напрямки: технологічний та конструкційний. Показано результати теоретичних досліджень у вигляді залежностей, одержаних на базі запропонованих моделей, для вирішення задач інтенсифікації процесу сушіння важкороздільних неоднорідних сільськогосподарських рослинних матеріалів. Виявлено основні фактори, які мають визначальний вплив на якісні параметри матеріалів та енергетичні показники сушарок конвективної дії нерухомого щільного шару. Розроблено рекомендації для вибору раціональних параметрів конвективного способу сушіння сільськогосподарських матеріалів з елементами методу протитечії та засобів його забезпечення максимальною механізацією. Запропоновано методологію інженерного розрахунку сушарок нерухомого щільного шару сільськогосподарського призначення.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: П072.86 +
Шифр НБУВ: РА324830

Рубрики:

      
Категорія: Гірнича справа   
5.

Дідух І.В. 
Оцінка ресурсу трубчастих елементів конструкцій на стадії росту втомних поверхневих тріщин: Автореф. дис... канд. техн. наук: 01.02.04 / І.В. Дідух ; НАН України. Фізико-мех. ін-т ім. Г.В.Карпенка. — Л., 2002. — 20 с.: рис. — укp.

Встановлено співвідношення для визначення констант матеріалу, що входить у диференційне рівняння кінетики втомних тріщин. Розглянуто розвиток втомної поверхневої півеліптичної тріщини для таких елементів як товстостінні труби спецтехніки, трубчасті зварні вузли морських стаціонарних платформ, трубні секції стояка. Проведено порівняння числових результатів залишкової довговічності трубчастих елементів конструкцій з даними випробувань. _

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: И361.44-4 +
Шифр НБУВ: РА322096

Рубрики:

      
6.

Дідух Г.В. 
Розробка технології питних молочних напоїв геродієтичного призначення з подовженим терміном зберігання: автореф. дис... канд. техн. наук: 05.18.04 / Г.В. Дідух ; Одес. нац. акад. харч. технологій. — О., 2007. — 18 с. — укp.

Розроблено нову технологію виготовлення питних молочних напоїв геродієтичного призначення з подовженим терміном зберігання. Визначено технологічні режими, оптимізовано склад молочно-жирової основи з використанням вторинної молочної сировини. Визначено оптимальну концентрацію лактулози у геронапоях. Виявлено антагоністичні та синергетичні ефекти зміни біологічної активності та вмісту малонового діальдегіду у молочно-жирових сумішах. Експериментально доведено позитивний вплив застосування комплексу біологічно активних речовин (поліненасичених жирних кислот, лактулози, мікроелементів та вітамінів антиоксидантного ряду - вітамінів Е та С, органічного селену, що сприяє підвищенню пробіотичних та антиоксидантних властивостей у молочно-жирових сумішах та зниженню вмісту малонового діальдегіду. Розроблено рецептури та нормативну документацію на виробництво питних молочних напоїв геродієтичного призначення. Здійснено промислову апробацію розробленої технології та розраховано економічний ефект виробництва питних молочних геронапоїв.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Л956.27 +
Шифр НБУВ: РА353273

      
7.

Дідух 
Становлення політичної свідомості молоді в умовах суспільної нестабільності: Автореф. дис... канд. психол. наук: 19.00.05 / Микола Леонтійович Дідух ; Інститут психології ім. Г.С.Костюка АПН України. — К., 2004. — 19 с. — укp.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ю951.51 + Ф051
Шифр НБУВ: РА330657

Рубрики:

      
8.

Дідух Л. А. 
Створення інформаційної технології захисту цінних паперів на основі кодуючих структур Адамара: автореф. дис. ... канд. техн. наук : 05.13.06 / Л. А. Дідух ; Укр. акад. друкарства. — Л., 2010. — 20 с. — укp.

Розроблено новий метод кодування зображень, що полягає у виготовленні принципово нового типу графічного елемента захисту, який складається з кодованого зображення та його ключа, які під час накладання відтворюють кодоване зображення із вдвічі більшою роздільною здатністю. Визначено типи базових матриць Адамара розмірності 4 х 4, вивчено їх властивості та проведено класифікацію. Під час формування кодувальних структур великих розмірів запропоновано головне правило кронекерового множення, згідно якого за довільного вибору різних типів матриць Адамара як множників, кодувальна структура мінімальної розмірності повинна формуватися матрицею типу М. Реалізовано виготовлення кодованого зображення та його ключа для двобічного друкування суміщених зображень, кодованого зображення з автономним ключем, різні варіанти виготовлення світлого кодованого зображення, кодування двох графічних зображень, одне з яких друкується УФ-фарбами. Розроблено комп'ютерну програму для виготовлення друкарських форм і відбитків кодованих зображень за умов виробництва.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: З970.40 + З970.632
Шифр НБУВ: РА377089 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

      
9.

Дідух Г.В. 
Фізична реабілітація жінок похилого віку після перелому проксимального кінця стегнової кістки: Автореф. дис... канд. наук з фіз. виховання і спорту: 24.00.03 / Г.В. Дідух ; Львів. держ. ун-т фіз. культури. — Л., 2007. — 20 с.: рис. — укp.

Розроблено та науково обгрунтовано програму фізичної реабілітації для жінок похилого віку після перелому проксимального кінця стегнової кістки. Програма передбачає застосування сучасних методів оперативного втручання, а також диференційованого підходу до розв'язання рухових проблем пацієнтів. Визначено шляхи індвідуалізації програми фізичної реаблітації відповідно до перебігу захворювання, наявності супутніх захворювань і рівня рухових проблем осіб похилого віку після перелому проксимального кінця стегнової кістки. Запропоновано й науково обгрунтовано зміст картки реабілітаційного обстеження таких осіб, що передбачає складання історії рухового порушення, огляд і застосування спеціальних вимірювань і тестів, спрямованих на виявлення всіх можливих рухових проблем у жінок похилого віку після перелому проксимального кінця стегнової кістки. З'ясовано особливості навчання рухових дій осіб похилого віку у лікарняному періоді після травм проксимального кінця стегнової кістки.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Р458.198.53-5 +
Шифр НБУВ: РА350667

Рубрики:

      
10.

Дідух Г. Я. 
Формування іміджу жінки - політичного лідера: автореф. дис. ... канд. політ. наук : 23.00.02 / Г. Я. Дідух ; Нац. пед. ун-т ім. М.П. Драгоманова. — К., 2010. — 20 с. — укp.

Проаналізовано процес формування іміджу жінки - політичного лідера крізь призму площини цілеспрямованих чинників і спонтанних умов даного процесу. Визначено, що імідж жінки-політика формується у політичній свідомості населення та є відображенням у ній образу жінки - політичного лідера, сформованого політиком та її командою. Встановлено чинники й умови формування даного феномену. Зазначено теоретичні аспекти, які зумовлюють можливість побудови евристичної моделі даного утворення у складі трьох рівнів: біологічного, психологічного та соціального.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ф055.1 + Ф038.4
Шифр НБУВ: РА371012 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

      
11.

Чусова О. О. 
Рослинність та біотопи басейну р. Красна / О. О. Чусова. — Б.м., 2019 — укp.

Дисертаційна робота присвячена вивченню рослинності та біотопів басейну р. Красна, зокрема розробці їхньої класифікації, оцінці екологічних та созологічних особливостей, дослідженню закономірностей територіальної (ландшафтної) диференціації території. Встановлено синтаксономічну структуру (23 класів, 31 порядок, 41 союз та 67 асоціацій) рослинних угруповань. З урахуванням флористичних, ценотичних та екологічних особливостей доведено самостійність класу Helianthemo-Thymetea. Розроблено класифікаційну схему біотопів, що включає 6 типів, а також виявлено найбільш поширені та диференційовані біотопи. Оцінено діференціюючу дію та виявлено чотири основні групи лімітуючих екологічних факторів. Проаналізовано характер територіального розподілу рослинних угруповань басейну р. Красна та підтверджено його розмежування на два геоботанічних райони: Краснолимансько-Станично-Луганський та Сватівський. Проведено оцінку впливу дії загроз, созологічної значущості та ступеня стійкості біотопів дослідженої території, на основі чого проведено їхнє ранжування по класах. Досліджено раритетний фітоценофонд басейну р. Красна та виявлено 116 видів вищих судиних рослин, занесених до охороних списків, 50 асоціацій, включених у Зелену книгу України, а також 16 типів біотопів, що охороняються відповідно до Резолюції № 4 Бернської конвенції.^UThe dissertation is devoted to the study of vegetation and biotopes of the Krasna River basin, in particular the development of its classification, the assessment of ecological and sozological features, and the study of the patterns of territorial (landscape) differentiation of the territory. The syntaxonomic structure (23 classes, 31 orders, 41 unions and 67 associations) of plant communities was established. Based on the floristic, cenotic and ecological features, the independence of the Helianthemo-Thymetea class has been proved. The classification scheme of habitats, which includes 6 types, has been developed, as well as the most common and differentiated biotopes have been identified. There was evaluated the differentiating effect and identified four main groups of limiting ecological factors. The pattern of the territorial division of plant communities in the Krasna River basin has been analyzed and its distinction has been confirmed on two geobotanical districts: Krasnolimansko-Stanichno-Lugansky and Swatovsky. There was conduct estimation of the effects of threats, the sozological significance and the degree of the biotopes stability of the research area the basis of which the biotopes were ranked by classes. The rarity phytocenotic fund of the Krasna River basin has been investigated and 116 species of higher vascular plants that entried in the protection lists, 50 associations included in the Green Book of Ukraine, as well as 16 types of biotopes protected in accordance with Resolution № 4 of the Berne Convention have been identified.


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
12.

Розенбліт Ю. В. 
Екомери Дністровського каньйону / Ю. В. Розенбліт. — Б.м., 2020 — укp.

Дисертаційна робота присвячена комплексному дослідженню рослинності, біотопів Дністровського каньйону та еколого-топологічній специфіці їхнього розподілу (типізації екомер), оцінці диференціації екологічних факторів, аналізу ступеня впливу зовнішніх факторів, наукової значущості, ризику втрат біотопів, що є основою для розробки заходів їхнього збереження. За результатами опрацювання геоботанічних описів, архівних та літературних даних встановлено синтаксономічний склад природної рослинності Дністровського каньйону, яка представлена 18 класами, 24 порядками, 41 союзом та 70 асоціаціями. Класифікаційна схема біотопів включає 5 класів: D – перезволожені (прибережно-водна рослинність); E – трав'яні (луки, степи, пустища); F – чагарники; G – ліси; Н– хазмофітні. На основі методики синфітоіндикації встановлено, що провідними екологічними факторами у диференціації біотопів лісового типу на схилах є кліматичні показники омбро-,термо- та кріорежиму. Для біотопів трав'яного типу – змінність зволоження ґрунту, що тісно корелює з показниками сольового режиму і кислотності. В межах заплави провідними факторами виступають змінність зволоження, вологості та аерації ґрунтів.За результатами аналізу топологічного розподілу біотопів здійснено типізацію екомер та запропоновано назви сигма-синтаксонів. Різноманіття екомер представлено 16 сигма-синтаксонами. Встановлено, що найвище β-різноманіття властиве екомерам трав'яного типу, які переважно поширені вмежах НПП «Подільські Товтри», тоді як особливо цінні типи біотопів формують екомери лісового типу, які здебільшого зосереджені на територіїНПП «Дністровський каньйон» та НПП «Хотинський». Проаналізовано загальні особливості розподілу рослинних угруповань в межах заплави тасхилів каньйону та проведено синфітоіндикаційну оцінку градієнта змін провідних екофакторів. З'ясовано, що складність літологічної та геоморфологічної будови каньйону визначає комплексний та строкатий рослинний покрив в межах макрокомбінацій. Досліджено раритетний фітоценофонд Дністровського каньйону та виявлено 129 видів вищих судинних рослин, занесених до охоронних списків, 38 асоціацій, занесених до Зеленої книги України, а також 15 типів оселищ, що охороняються відповідно до Резолюції 4 Бернської конвенції. Здійснено оцінку впливу дії загроз, созологічної значущості та ступеня стійкості біотопів території дослідження, на основі чого проведено їх ранжування по класам.^UThe dissertation is devoted to a comprehensive study of vegetation and habitatsof the Dniester canyon, to the ecological and topological specifics of their distribution (typification of ecomers), assessment of environmental factors, analysis of the degree of external factors, scientific significance, evaluation of habitat loss, conservation perspectives.Based on the results of the phytosociological data, including data from archivesand literature sources, the syntaxonomic composition of the natural vegetation of the Dniester canyon was established, which is represented by 18 classes, 24 orders, 41 alliances and 70 associations. The classification scheme of biotopes includes five types: (D – coastal and aquatic vegetation; E – grassland habitats (meadows, steppes, heathland); F – shrubs; G – forests; H – chasmophytic biotopes). Based on the method of synphytoindication, the leading environmental factors for the differentiation of ecomers are established. On the slopes of the Dniester canyon the leading factors of the forest habitats differentiation are the climate humidity, thermal regime and cryoregime. Whereas for grassland habitats – the variability of soil moisture, which is closely correlated with the salt regime and acidity. Within the floodplain, the leading factors are variability of soil moisture, humidity and aeration. We proposed the scheme of ecomers within mesocombinations with the names of sigma-syntaxa, based on the assessment of the topological distribution of habitats. They are represented by 16 sigma-syntaxa. It is established that highest β-diversity is characteristic for the grassland types of ecomers, which are mainly distributed within the Podilski Tovtry National Park, while especially valuable habitat types are formed by forest-type ecomers, which are mostly concentrated in the Dniester Canyon National Park and the Khotyn National Park..The general patterns of distribution of plant communities within the floodplainand canyon slopes are analyzed. We made a synphytoindication assessment of theenvironmental gradient of each of the factors. It was found that the complexity of the lithological and geomorphological structure of the canyon determines the character of vegetation within the macrocombinations.We found 129 rare vascular plant species listed in the red lists s and 38 аssociations are included to the Green Data Book of Ukraine; 15 habitat types arelisted in the Resolition 4 of the Bern convention. We classified the habitats based on their threats and values.


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
13.

Конайкова В. О. 
Структура та динаміка рослинності природного заповідника «Єланецький степ» / В. О. Конайкова. — Б.м., 2021 — укp.

Дисертаційна робота присвячена дослідженню сучасного стану рослинності природного заповідника «Єланецький степ», аналізу змін рослинного покриву за 20 років існування об'єкта, розробці рекомендацій щодо збереження фіторізноманіття. На основі еколого-флористичного підходу встановлено синтаксономічну структуру рослинності заповідника, яка включає 8 класів, 12 порядків, 14 союзів, 20 асоціацій, 1 субасоціацію та 2 дериватних угруповання. Для виявлення екологічних особливостей рослинності був проведений аналіз за провідними едафічними та кліматичними факторами. Встановлено, що між найпоширенішими класами простежується чітка диференціація за факторами вологості ґрунту, аерації субстрату, вмісту карбонатів та азоту у ґрунті. Поширення рослинних угруповань залежно від рельєфу та показників екологічних факторів має певні закономірності, що простежуються на еколого-ценотичних профілях. На плакорах та схилах балок поширені угруповання Potentillo arenariae - Stipetum capillatae (Hueck 1931) Krausch 1961 та Stipo lessingianae-Salvietum nutantis Vynokurov 2014. На ділянках схилів, де відбувається різкий перегин, підвищується вміст кальцію, кислотності та солей розвиваються чагарникові угруповання Vinco herbaceae-Caraganetum fruticis Korotchenko et Didukh 1997. На виходах вапняку, де шар ґрунту слабо сформований, менший вміст солей, більший вміст азоту та менш постійний режим зволоження, розвиваються угруповання Lino tenuifolii-Jurineetum brachycephalae Krasova et Smetana 1999. До найбільш вологих тальвегів балок приурочені угруповання Agropyretum repentis Felföldy 1942. Встановлено, що основним напрямом динаміки рослинного покриву на території заповідника є демутаційні зміни, що відбуваються після припинення впливу випасу, випалювання, розорювання та лісомеліораційних заходів. Проте, оскільки на досліджуваній території відновлення рослинності відбувається в абсолютно заповідних умовах, демутаційні процеси набувають ознак, властивих резерватогенним сукцесіям. В останнє десятиріччя існування заповідника виникла проблема деградації рослинності у загорожі з бізонами, оскільки кількість тварин у вольєрі перевищила допустимий рівень пасквального навантаження на даній площі. Для встановлення екологічних змін рослинності протягом останніх 20 років, було здійснене порівняння умов заповідника у вихідному стані 1996 року та у 2017 році. З цією метою був проведений синфітоіндикаційний аналіз шести репрезентативних синтаксонів. З'ясовано, що серед екологічних параметрів достовірна різниця значень спостерігається для кліматичних факторів, зокрема для терморежиму, омброрежиму та континентальності. Класифікаційна схема біотопів включає біотопи категорії типів C, D, E, F ,I. Найвищим ступенем диференціації відзначаються типи біотопів Е та І. Наведено характеристику 15 асоціацій 6 формацій степової рослинності, що належать до раритетного фітоценофонду та включені до Зеленої книги України. Було досліджено адаптаційну здатність чотирьох адвентивних видів Ulmus pumila L., Gleditsia triacanthos L., Elaeagnus angustifolia L., Robinia pseudoacacia L. На основі даних синфітоіндикаційного аналізу, можна зробити висновок, що два види з модельних, а саме Ulmus pumila та Elaeagnus angustifolia, спроможні адаптуватися до екологічних умов досліджуваної території. Вони мають широку екологічну амплітуду та здатні проникати до степових угруповань. Їхнє розповсюдження не обмежується екологічними умовами, але ускладнюється цілісністю структури степових ценозів. Поширення видів Robinia pseudoacacia та Gleditsia triacanthos, окрім непорушеності степових ділянок, стримується нестачею вологи. Наукова новизна роботи полягає у тому, що вперше: розроблено класифікаційну схему та рослинності території заповідника «Єланецький степ» на підставі еколого-флористичного підходу , визначено перелік біотопів на території природного заповідника (деякі категорії деталізовано до 6-7 рівня), досліджено можливості адаптації адвентивних деревних видів до екологічних умов досліджуваної території. Також описано особливості відновлення рослинності на території заповідника після впливу розорювання, випасу, випалювання, лісомеліорації за 20 років його існування. Матеріали дисертації використовуються для підготовки Літопису природи заповідника «Єланецький степ». Геоботанічні описи та еколого-ценотичні профілі будуть використані для моніторингу стану рослинності. Обґрунтовано необхідність запровадження природоохоронних заходів для відновлення степових угруповань.^UThe study is devoted to the investigation of the current state of the nature reserve "Yelanetskyi Step" vegetation,analysis of plant cover dynamic changes over the 20 years of the object, the development of recommendations for the conservation of phytodiversity. Based on the ecological and floristic approach, the syntaxonomic structure of the reserve's vegetation has been established. The classification scheme includes 8 classes, 12 orders, 14 alliances, 20 associations, 1 sub-association, and 2 derivative communities. Based on the method of synphytoindication, the ecological analysis of the leading edaphic and climatic factors was performed. It is established that between the most common classes of herbaceous vegetation there is a clear differentiation by factors of soil moisture, substrate aeration, carbonate, and nitrogen content in the soil. The distribution of plant communities depending on the terrain and the values of environmental factors has certain patterns that are reflected in the ecological profiles. Potentillo arenariae–Stipetum capillatae (Hueck 1931) Krausch 1961 and Stipo lessingianae–Salvietum nutantis Vynokurov 2014 communities are located on the plateaus and slopes of the ravines. In areas of slopes where there is a sharp bend, the content of calcium, acidity, and salts is higher, develops shrub communities Vinco herbaceae-Caraganetum fruticis Korotchenko et Didukh 1997. Communities of association Lino tenuifolii-Jurineetum brachycephalae Krasova et Smetana 1999 develop at limestone outcrops where there is thin soil layer on the surface, lower salt content, higher nitrogen content and humidification is less stable. Agropyretum repentis Felföldy 1942 communities are confined to the wettest bottoms of ravines. It is established that the main trends of the vegetation dynamics on the reserve territory are demutation changes that occur after the cessation of grazing, burning, plowing, and forest reclamation measures. However, since the restoration of vegetation in the study area takes place in absolutely protected conditions, demutation processes due to the lack of factors that alienate excess biomass, acquire common features of postreserving successions. In the last decade of the reserve's existence, the problem of vegetation degradation in the fence with bison has arized, as the number of animals exceeded the allowable level, so this area is overgrazed. To establish the ecological changes of vegetation during the last 20 years, a comparison of the conditions of the reserve in the initial state of 1996 and 2017 was made. For this purpose, a synphytoindication analysis of six representative syntaxons was performed. It was found that among the ecological parameters a significant difference in values is observed for climatic factors, in particular for the thermal regime, climate humidity, and continentality. We proposed the classification of habitats of the studied area, which includes 5 types: С, D, E, F, I. The highest degree of differentiation is observed by types E and I. Based on dominant classification the characteristics of 15 associations of 6 steppe vegetation formations included in the Green Data Book of Ukraine are given. The adaptive capacity of adventive species Ulmus pumila L., Gleditsia triacanthos L., Elaeagnus angustifolia L., Robinia pseudoacacia L. was studied. Based on the data of synphytoindication analysis, it could be concluded that two species out of four, namely Ulmus pumila and Elaeagnus angustifolia, are able to adapt to the ecological conditions of the study area. They have broad ecological amplitude and have the capacity to penetrate steppe communities. Their distribution is not limited by ecological conditions but is complicated by the integrity of the structure of steppe coenoses. The distribution of Robinia pseudoacacia and Gleditsia triacanthos species, in addition to the intact steppe areas, is constrained by lack of humidity. The scientific novelty of the work is that for the first time based on the Brown-Blanke ecological-floristic method, a classification scheme of the «Yelanetskyi step» nature reserve was established. For the first time, a list of biotopes on the territory of the nature reserve has been determined, some of them are detailed to 6-7th levels. Features of vegetation restoration on the territory of the reserve after the influence of plowing, grazing, roasting, forest reclamationfor 20 years of its existence are described. For the first time, the possibilities of adaptation of adventitious tree species to the ecological conditions of the studied territory were investigated. The dissertation materials were provided for the«Yelanetskyi Step» Nature Reserve Chronicles of the nature. Geobotanical relevés and ecological profiles will be used for vegetation changes monitoring. The necessity of measures for the restoration of steppe communities is substantiated.


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
14.

Дідух В. В. 
Формування готовності майбутніх учителів початкових класів до взаємодії з учасниками освітнього процесу на засадах педагогіки партнерства. / В. В. Дідух. — Б.м., 2021 — укp.

У дисертації дослідженопроблему формування готовності майбутніх учителів початкових класів до взаємодії з учасниками освітнього процесу на засадах педагогіки партнерства; проаналізованотеоретичні положенняозначеної проблеми у педагогічній теорії та освітній практиці; розкритосутність та структуру готовності майбутніх учителів початкових класів до взаємодії з учасниками освітнього процесу на засадах педагогіки партнерства; визначено критерії, показники та рівні її сформованості; теоретично обґрунтовано та перевірено модель формування готовності майбутніх учителів початкових класів до взаємодії з учасниками освітнього процесу на засадах педагогіки партнерства;апробованорозроблене навчально-методичне забезпечення в контексті досліджуваної проблеми у процесі професійної підготовки здобувачів освіти за спеціальністю 013 «Початкова освіта».Розкрито структуру готовності майбутніх учителів початкових класів до взаємодії з учасниками освітнього процесу на засадах педагогіки партнерства через комплекс взаємопов'язаних компонентів (ціннісно-мотиваційний, когнітивно-діяльнісний, особистісно-творчий, рефлексивно-коригувальний), до яких визначено критерії та показники. Визначено рівні готовності майбутніх учителів початкових класів до взаємодії з учасниками освітнього процесу на засадах педагогіки партнерства: низький (інтуїтивний), середній (репродуктивний), достатній (продуктивний), високий (творчий). З'ясовано, що перехід із одного на інший рівень готовності супроводжується кількісними та якісними змінами, що знаходять своє вираження у змісті компонентів досліджуваної проблеми.На основі констатувального дослідження встановлено недостатній рівень готовності майбутніх учителів початкових класів до взаємодії з учасниками освітнього процесу на засадах педагогіки партнерства в умовах діючої системи підготовки майбутніх учителів у закладах вищої освіти, що зумовило потребу в розробці та експериментальній перевірці моделі формування готовності майбутніх учителів початкових класів до взаємодії з учасниками освітнього процесу на засадах педагогіки партнерства.Розроблено та обґрунтовано модель формування готовності майбутніх учителів початкових класів до взаємодії з учасниками освітнього процесу на засадах педагогіки партнерства, яку представлено трьома блоками: методологічним, технологічним та результативним.^UThe dissertation investigates the problem of forming the readiness of future primary school teachers to interact with the participants of the educational process on the basis of partnership pedagogy; the theoretical issues of the specified problem in pedagogical theory and educational practice are analyzed; the essence and structure of the future elementary school teachers' readiness to interact with participants of the educational process on the basis of partnership pedagogy are carried out; criteria, indicators and levels of its formation are determined; theoretically proved and tested the experimental model of forming the future primary school teachers' readiness to interact with participants in the educational process on the basis of partnership pedagogy; the developed educational and methodical support in the context of the researched problem within the professional training of education applicants on a specialty 013 "Primary education" is approved.The readinessstructure of future primary school teachers to interact with participants of the educational process on the basis of pedagogical partnerships through a set of interrelated components (value-motivational, cognitive-active, personal-creative, reflexive-corrective) was presented, to determine certain categories and indicators.The levels of future primary school teachers' readiness to interact with the participants of the educational process on the basis of pedagogical partnerships are determined i.e. low (intuitive), medium (reproductive), sufficient (productive) and high (creative). It was found that the transition from one readiness level to another supports the quantitative and changing ones, which find their vision in the content of the researched problem components.Based on the statement, the lack of readiness of future primary school teachers to interact with participants in the educational process was identified on the basis of pedagogical partnerships in the current system of training future teachers in higher education, which led to the need to develop and improve an experimental model of readiness for primary school teachers with participants of the educational process on the pedagogical partnerships.An experimental model of readiness formation for future primary school teachers to interact with participants of the educational process on the basis of partnership pedagogy is developed and substantiated, which is represented by three blocks as theoretical-methodological, content-procedural and diagnostic-effective.Theoretical and methodological block includes the purpose, scientific approaches (personal activity, competence, axiological, systemic, synergetic), principles (democracy, voluntariness, equality, respect for the individual in compliance with the outlined norms (rules, requirements, responsibilities), each parties values, which provides for active cooperation in the implementation of common educational tasks under the responsibility of everyone for the obtained results)), components (value-motivational, cognitive-activity, personal-creative, reflexive-corrective) readiness formation for future primary school teachers to interact with participants of the educational process based on the partnership pedagogy. The content and procedural block includes content, forms, methods, pedagogical conditions and stages (information-motivational, operational-activity, individual-creative, reflexive-diagnostic) of readiness formation for future primary school teachers to interact with participants of educational process on the basis of partnership pedagogy.The pedagogical conditions of effective readiness formation of future primary school teachers to interact with participants of educational process on the basis of partnership pedagogy are investigated, which include the creation of favorable educational environment for formation of motives and orientation on partnership interaction in future pedagogical activity; the optimization of the content of educational programs, forms and methods of the educational process aimed at forming the readiness components to organize interaction on the basis of partnership pedagogy; the involvement of students in the implementation of partnerships in the educational environment of the school in the process of various types of practical training; the use of personality-oriented technologies aimed at mastering the forms and methods of organizing partnerships; the organization in the process of professional training of cooperation in the "teacher-student" system as a model for partnership interaction of participants in the educational process.


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
15.

Дідух Т. М. 
Розвиток глобального аутсорсингу в ІТ-бізнесі / Т. М. Дідух. — Б.м., 2021 — укp.

Дисертаційну роботу присвячено виявленню детермінантів розвитку ІТ-аутсорсингу в умовах глобальних трансформацій та визначенню перспектив і пріоритетних напрямів розвитку компаній України у міжнародній торгівлі послугами з аутсорсингу в сфері інформаційних технологій. Розкрито концептуальні основи та специфіку становлення глобального аутсорсингу на підставі узагальнення та систематизації наукових підходів щодо зазначеної проблематики. Виокремлено чотири ознаки, за якими класифіковано чинники становлення глобального ІТ-аутсорсингу. Дано авторське визначення глобального аутсорсингу у секторі інформаційних технологій.Охарактеризовано напрями регулювання глобального аутсорсингу, проаналізовано та систематизовано інституційне забезпечення регулювання глобального аутсорсингу ІТ-послуг у глобальній торговій системі, включаючи наднаціональний та національні рівні.^UThe dissertation is devoted to substantiation and estimation of determinants of IT outsourcing's development in the conditions of global transformations, definition of global prospects and strategic directions of development of the Ukrainian companies in the international trade in outsourcing services in the field of IT. The conceptual bases and specifics of formation of global outsourcing on the basis of studying and systematisation of scientific approaches concerning the specified problems are studied.There are four categories of features, according to which the main factors influencing the formation of global IT outsourcing are classified. The main directions of global outsourcing regulation are considered, the institutional support of IT services' global outsourcing regulation in the global trading system is analysed and systematised. A conceptual approach to assessing the country's competitive position in the global IT outsourcing market is suggested, based on the use of a modified method of SWOT-analysis, with the author's system of indicators and evaluation indicators covering the scope of the research process and assessing the competitive position of Ukraine and countries which are the leaders of global IT outsourcing (Ireland, India, USA, Ukraine). The study was conducted based on statistical and analytical data on the functioning of this area as of the end of 2020. Strengths and weaknesses of the international competitiveness of IT outsourcing in these countries were identified, which will formulate further development prospects.


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 
 

Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського