Бази даних

Автореферати дисертацій - результати пошуку

Mozilla Firefox Для швидкої роботи та реалізації всіх функціональних можливостей пошукової системи використовуйте браузер
"Mozilla Firefox"

Вид пошуку
Сортувати знайдені документи за:
авторомназвоюроком видання
Формат представлення знайдених документів:
повнийстислий
 Знайдено в інших БД:Наукова електронна бібліотека (3)Реферативна база даних (221)Книжкові видання та компакт-диски (169)Журнали та продовжувані видання (8)
Пошуковий запит: (<.>A=КИРИК$<.>)
Загальна кількість знайдених документів : 14
Представлено документи з 1 до 14

      
1.

Кирик В.Л. 
Геополітична експансія як державотворчий макропроцес: автореф. дис... канд. політ. наук: 23.00.02 / В.Л. Кирик ; НАН України. Ін-т держави і права ім. В.М.Корецького. — К., 2007. — 20 с. — укp.

Досліджено явище геополітичної експансії, її суб'єкти, ресурси та форми здійснення у контексті забезпечення національно-державного розвитку. Виявлено, що геополітична експансія здійснюється у просторах різного типу, а саме: фізичному, економічному, інформаційному, ідеологічному, кожен з яких вимагає застосування адекватних форм та інших засобів (ресурсів). Обгрунтовано, що захист від геополітичної експансії є метою та пріоритетом національної безпеки. Запропоновано побудувати таку систему забезпечення безпеки України, яка базується на об'єктивній логіці розвитку суспільства та поєднує усвідомлення внутрішньої суті безпеки особистості, суспільства та держави на рівні геополітичного розуміння забезпечення національної безпеки.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ф087 + Ф4(4УКР)64 + Ф022 +
Шифр НБУВ: РА354119

Рубрики:

Географічні рубрики:
  
  

      
2.

Кирик Т.П. 
Екоімунна корекція інтралюмінального гомеостазу товстої кишки при гострій абдомінальній патології: Автореф. дис... канд. мед. наук: 14.01.03 / Т.П. Кирик ; Львів. нац. мед. ун-т ім. Д.Галицького. — Л., 2005. — 19 с. — укp.

Розглянуто питання діагностики та лікування хворих на гострий панкреатит і гострий перитоніт. Уточнено деякі аспекти розладу інтралюмінального гомеостазу товстої кишки та запропоновано нові методи його екоімунної корекції. З'ясовано частоту та особливості прояву ентеральної недостатності та її кореляцію з гнійно-септичними ускладненнями. Представлено характеристику інтралюмінального гомеостазу товстої кишки та встановлено найтиповіші зміни його основних компонентів, зокрема товстокишкового біоценозу, внутрішньочеревного тиску, ультраструктурної організації слизової оболонки товстокишкової стінки. На основі результатів вимірювання внутрішньочеревного тиску обгрунтовано об'єктивні класифікаційні та прогностичні критерії досліджуваної патології.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Р457.4-387 +
Шифр НБУВ: РА336676

Рубрики:

      
3.

Кирик Х.А. 
Морфологічні особливості судинної оболонки очного яблука щура в нормі та при експериментальному цукровому діабеті: автореф. дис... канд. мед. наук: 14.03.01 / Х.А. Кирик ; Нац. мед. ун-т ім. О.О.Богомольця. — К., 2007. — 17 с. — укp.

Встановлено особливості будови та кровопостачання судинної оболонки очного ябука щура в нормі та за експериментального цукрового діабету. Наукове дослідження проведено з використанням морфологічних (макро- та мікроскопічних, гістологічних, електронно-мікроскопічних, морфометричних), біохімічних та статистичних методів. Вперше детально вивчено мікро- та ультраструктурну будову судинної оболонки очного яблука щура у нормі та за умов стрептозотоциніндукованого діабету. Досліджено стан судин та встановлено динаміку якісно-кількісних змін ангіоархітектоніки судинної оболонки очного яблука щура за експериментального цукрового діабету.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Р415.160.23-29 + Р673.6-29 +
Шифр НБУВ: РА352778

Рубрики:

      
4.

Кирик М.І. 
Оптимізація телекомунікаційних мереж за критеріями якості послуг: автореф. дис... канд. техн. наук: 05.12.02 / М.І. Кирик ; Одес. нац. акад. зв'язку ім. О.С.Попова. — О., 2009. — 20 с. — укp.

Досліджено методи оптимізації телекомунікаційних мереж за критеріями якості послуг, які надаються під час передачі мультимедійного трафіку з максимальним використанням ресурсів мереж. На підставі системного аналізу критеріїв якості надання телекомунікаційних послуг QoS виявлено їх зв'язок з механізмами, які використовуються для передачі даних. Визначено характеристики мереж, які впливають на якість для різних видів трафіку: передачі даних, мультимедійного, реального часу. Визначено параметри, за яких використання технології багатоадресної передачі дозволяє збільшити продуктивність роботи мережі та зекономити ресурси смуги пропускання. Запропоновано математичну модель для оптимізації та регулювання трафіку на основі заданого класу обслуговування SLA та механізмів Diffserv, яка забезпечує задану якість обслуговування (клас сервісу CoS) і враховує завантаженість кожного транку та маршруту. Встановлено, що використання даної моделі дозволяє мінімізувати затрати обладанння під час надання послуг з заданою якістю й оптимізувати використання наявних мережевих ресурсів. З'ясовано, що застосування моделі для діючих мереж дозволяє досягнути зменшення імовірності втрат на 3 % та збільшення загального обсягу наданих послуг у мережі на 10 - 15 %. Запропоновано модель для визначення впливу кількості користувачів певної послуги на обсяг обладнання та витрати провайдера у процесі надання мультимедійних послуг. На підставі результатів моделювання встановлено дискретно-неперервний характер зміни витрат, що дозволяє визначити мінімальний обсяг обладнання для забезпечення необхідної кількості послуг з заданою якістю.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: З970.3-016.7 +
Шифр НБУВ: РА363212

Рубрики:

      
Категорія: Біологічні науки   
5.

Кирик В.М. 
Особливості розселення і диференціювання гемопоетичних стовбурових клітин різного ступеня зрілості та їх вплив на функцію імунної системи у мишей різного віку: автореф. дис... канд. мед. наук: 14.03.08 / В.М. Кирик ; Нац. мед. ун-т ім. О.О.Богомольця. — К., 2009. — 22 с. — укp.

Досліджено вплив трансплантації гемопоетичних стовбурових клітин (ГСК) кісткового мозку та фетальної печінки на показники імунної системи опромінених і неопромінених молодих (3-міс.) та старих (20 міс.) мишей ліній CBA/Ca та FVB. Доведено, що у неопромінених реципієнтів ГСК зменшується співвідношення стромальних клітин-попередників до гемопоетичних у кістковому мозку та зростають показники бласттрансформації епленоцитів під дією Т- і В-клітинних мітогенів. Встановлено, що трансплантовані ГСК фетальної печінки здатні мігрувати в осередок ішемічного пошкодження гіпокампа. Зроблено висновок, що трансплантація ГСК викликає зміни імунологічних показників у мишей, ступінь яких у більшій мірі визначається віком реципієнта, ніж походженням клітин.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Е60*66*33 + Е60*745.2 + Е60*743.3 +
Шифр НБУВ: РА368157

Рубрики:

      
6.

Кирик В.В. 
Регулювання та стабілізація змінних параметрів електротехнологічних систем з використанням нечіткої логіки: Автореф. дис... д-ра техн. наук: 05.09.03 / В.В. Кирик ; НАН України. Ін-т електродинаміки. — К., 2006. — 38 с. — укp.

Досліджено проблему підвищення якості регулювання змінних параметрів, енергетичної ефективності та продуктивності складних електротехнологічних установок, динаміку процесів, в яких не піддається достовірній математичній формалізації за класичними методами. Вирішення цієї проблеми досягнуто на базі математичного апарату нечіткої з урахуванням особливостей певних способів регулювання та стабілізації змінної напруги. Створено пристрої, що забезпечують регулювання та стабілізацію змінних параметрів у широкому діапазоні напруги на базі методів нечіткого управління, які дозволяють приймати вірне рішення щодо управління силовим виконавчим органом за умов непрогнозованої зміни напруги та невизначеності нелінійності навантаження.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: З27-052 +
Шифр НБУВ: РА344877

Рубрики:

      
7.

Кирик Г.В. 
Структура та властивості полімерних композиційних матеріалів, сформованих у магнітному полі: Автореф. дис... канд. фіз.-мат. наук: 01.04.07 / Г.В. Кирик ; Сум. держ. ун-т. — Суми, 2005. — 19 с. — укp.

Сформульовано основні закономірності формування структури та властивостей полімерних композиційних матеріалів за дії обертового магнітного поля. Узагальнено результати експериментальних досліджень полімерних композитів на основі полі-4-метилпентену-1, фторопласту-2М, пентапласту, які містять сильно- та слабкомагнітні наповнювачі. З використанням методів електронної мікроскопії, рентгеноструктурного аналізу, а також магнітного, теплофізичного, електрофізичного установлено зміни у матеріалах на різних рівнях організації. Виявлено взаємозв'язок між переходом від анізотропного розподілу сильномагнітного наповнювача та комплексом фізико-механічних характеристик. Описано фізичні засади одержання радіопоглинаючих полімерних матеріалів з шаруватою структурою, сформованою за дії обертового магнітного поля.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Л719.96 + К663.7 +
Шифр НБУВ: РА338779

Рубрики:

      
8.

Сиводед Є. В. 
Особливості патогенезу фомопсису соняшника та біолого-екологічні аспекти збудника хвороби Diaporthe (Phomopsis) helianthi Munt. – Cvet. et al. / Є. В. Сиводед. — Б.м., 2019 — укp.

Дисертацію присвячена дослідженню патогенезу фомопсису соняшнику на молекулярному, клітинному й тканинному рівнях in vivo та in vitro. Досліджено вплив абіотичних чинників на розвиток хвороби та поширення її збудника у південному регіоні України. Зафіксовано морфологічні зміни у будові органів розмноження збудника хвороби під впливом кліматичних чинників. Експериментально підтверджено цитотоксичну й мутагенну дії фенольних сполук Diaporthe (Phomopsis) helianthi М., що мають виражену токсичність відносно процесів поділу клітин. Досліджено особливості впливу продуктів вторинного синтезу на ядерний апарат рослинних клітин та процеси їхнього поділу. Встановлено, що патологічний процес у інфікованих рослин залежить від концентрації токсичних речовин патогену. Визначено, що фенольні сполуки вторинних метаболітів фомопсису за низьких концентрацій здатні виявляти антиоксидантну активність та інтенсифікувати процеси поділу клітин. Зростання концентрацій екзометаболітів гриба Diaporthe (Phomopsis) helianthi M. призводять до порушень розподілу ДНК, тотальному або частковому диспергуванню хроматину та порушень мітотичного циклу клітин тест-рослин Allium cepa L. Визначено, що значну роль у розвитку цих процесів відіграють вторинні метаболіти: фомозин, фомопсоліди та цитоспорони. Досліджено ефективність пригнічувальної дії фунгіцидів на ріст гриба в умовах in vitro. На основі вивчення змін фізіолого-біохімічних показників у процесі ураження Helianthus annuus L. збудником хвороби удосконалено методику експрес-діагностики прихованих форм захворювання на основі змін індукції флуоресценції хлорофілу.^UThe thesis is devoted to the study of the sunflower phomopsis pathogenesis at the molecular, cellular and tissue levels in vivo and in vitro. The influence of abiotic factors on the disease development and spread of its pathogen in the southern region of Ukraine has been studied. Morphological changes in the structure of the pathogen reproductive organs caused by climatic factors were recorded. The cytotoxic and mutagenic actions of phenolic compounds Diaporthe (Phomopsis) helianthi М. with toxicity to cell division process have been experimentally confirmed. The features of the effect of secondary synthesis products on nuclear apparatus of plant cells and the processes of their separation have been investigated. It has been established that pathological process in infected plants depends on the concentration of toxic pathogen substances. It was determined that phenolic compounds of the secondary metabolites of fomopsis at low concentrations are able to identify antioxidant activity and intensify cell division processes. An increase in the concentrations of Diaporthe (Phomopsis) helianthi M. exometabolites of the fungus leads to impaired DNA distribution, total or partial dispersion of chromatin and impaired mitotic cycle of Allium cepa L. test plants. It is determined that development of these processes are affected by secondary metabolites: fomozine, fomopsolidides and cytosporons. Investigated the effectiveness of the inhibitory effect of fungicides on the growth of the fungus in vitro. Based on the study of changes in physiological and biochemical parameters in the process of Helianthus annuus L. lesions by the pathogen, an improved method for the rapid diagnosis of latent forms of the disease based on changes in the induction of chlorophyll fluorescence.


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
9.

Камінська О. В. 
Токсиногенні мікроміцети роду Fusarium, біологічне обґрунтування заходів обмеження накопичення їх вторинних метаболітів у пшениці озимій та кукурудзі в Правобережному Лісостепу України / О. В. Камінська. — Б.м., 2020 — укp.

Дисертацію присвячено вивченню інфікування зерна пшениці озимої грибами роду Fusarum, з'ясуванню питань, що стосуються видового складу патогенів, їх токсиногенних властивостей, дослідженню вмісту вторинних метаболітів у зерні пшениці озимої та кукурудзи, визначенню рівнів токсичності інфікованого зерна, аналізу ризиків продукування фузарієтоксинів у зерні кукурудзи під час його зберігання.За результатами трирічного польового досліду зафіксовано значні кількості дезоксиніваленолу та Т-2 токсину в зерні пшениці озимої в контрольних посівах. Виявлено небезпеку щодо інфікування зернаі продукування мікотоксинів у зерні пшениці озимої в польових умовах. Наявність у пшениці озимій високопатогенних видів F. graminearum, F. sporotrichiella (Bilai) обумовила накопичення, у концентраціях небезпечних для людей і тварин – дезоксиніваленолу, Т-2 токсину. Встановлено одночасне накопичення небезпечних концентрацій декількох токсинів: дезоксиніваленолу і зеараленону – у 25 % зразків або дезоксиніваленолу, зеараленону і Т-2 токсину – у 16,7 % перевірених зразків зерна пшениці за умови ураження зернівки грибами роду Fusarium ‒ від 31 до 37 %. З'ясовано, що під час зберігання зерна кукурудзи в різних елеваторах та зерносховищах протягом року в 6,5 % партій відбувалося накопичення дезоксиніваленолу і Т-2 токсину у кількостях, що не допускаються для використання навіть для кормових потреб. Внаслідок контамінації мікотоксинами 11,7 % партій зерна кукурудзи були не придатними для продовольчих, технічних потреб та експортування. Виявлено партії зерна кукурудзи, що були контаміновані одночасно двома і трьома мікотоксинами в різних комбінаціях. Рівень токсинів в зерні кукурудзи мав тенденцію до збільшення протягом весняного та літнього періодів. Доведено ефективність використання фунгіцидів під час вегетації, зокрема за протруєння насіння Раксілом Ульта 120 FS, т. к. с. у поєднанні з обробкою посівів у фазу цвітіння Байзафоном, з. п., що сприяло зменшенню ураження грибами роду Fusarium та зниженню рівнів мікотоксинів. Удосконалено скринінговий метод тонкошарової хроматографії за допомогою колоночної очистки з силікагелем, завдяки чому можна проводити токсикологічний скринінг зерна з високою специфічністю до фузарієтоксинів: Т-2 токсину, зеараленону, дезоксиніваленолу.^UThe dissertation is devoted to studying levels of infection of winter wheat grain with fungi of the genus Fusarum and the species composition of pathogens, toxinogenic properties of fungi of the genus Fusarium, studying the content of secondary metabolites in grain of winter wheat and corn, establishing toxicity levels of grain infected with pathogenic fungi, analyzing the risks of producing toxins in corn grain before storage. According to the results of a three-year field experiment, it was determined that a high infectious background of fungal etiology for winter wheat after the corn precursor poses a serious danger to the infection of grain and the productionof mycotoxins even in the field. As a result, a large amount of deoxynivalenol and T-2 toxin was recorded in winter wheat in the control groups of crops. It is proved that more formation of toxins was observed with endophytic damage to the grain with mycelium of the fungus. This fact was affected by the degree of damage to the grain and the period of contamination of the pathogen on it. The simultaneous accumulation of dangerousconcentrations of several toxins deoxynivalenol and zearalenone in 25 % of the samples or deoxynivalenol, zearalenone and T-2 toxin in 16.7 % of the tested wheat grain samples was observed. This was facilitated by a high degree of damage to the grain by fungi of the genus Fusarium ‒ from 31 to 37 %. As a result of mycotoxin contamination, 11.7 % of maize grains were unsuitable for food, technical purposes and export. It has been determined that the effectiveness of the use of fungicides during the growing season, in particular when seed treatment with Raxil Ulta FS (tebuconazole 120 g/l) is combined with the treatment of crops in the flowering phase with Baizafon (triadimefon 250 g/kg) of the triazole class. The essence of the improvement lies in the method of purification of extracts using column purification with silica gel, which has shown high specificity for toxins: T-2 toxin, zearalenone, deoxynivalenol.


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
10.

Філоненко Г. В. 
Антибіотикорезистентність та здатність до біоплівкоутворення мікроорганізмів, виділених у дітей, які перебували у відділеннях кардіохірургічного стаціонару / Г. В. Філоненко. — Б.м., 2021 — укp.

Дисертаційна робота присвячена вивченню антибіотикорезистентності та здатності до біоплівкоутворення мікроорганізмів, виділених у дітей, які перебували у відділеннях кардіохірургічного стаціонару.На підставі проведених досліджень доповнено новітніми даними щодо видового складу спектра умовно-патогенних мікроорганізмів, виділених із різних біотопів дітей, їхні біологічні властивості та антибіотикорезистентність. Установлено особливості спектрів резистентності до антибіотиків клінічно вагомих збудників. При вивченні процесу біоплівкоутворення досліджено здатність штамів K.pneumoniae в умовах in vitro формувати біоплівку та розвивати стійкість до всіх груп антимікробних препаратів. За допомогою молекулярно-генетичного методу доведено, що резистентні до бета-лактамних антибіотиків штами K.pneumoniae мають відповідні гени резистентності. Встановлено, що використання модифікованого поживного середовища кров'яний агар (КА) дало змогу прискорити процес ідентифікації вибагливих мікроорганізмів.^UThe dissertation work is devoted to the study of antibiotic resistance and the ability to biofilm formation of microorganisms isolated from children in the departments of a cardiac surgery hospital.Based on the research, new data on the species composition of the spectrum of opportunistic pathogens isolated from different habitats of children, their biological properties and antibiotic resistance have been supplemented. Peculiarities of antibiotic resistance spectra of clinically significant pathogens have been established. In studying the process of biofilm formation, the ability of K. pneumoniae strains to form a biofilm in vitro and to develop resistance to all groups of antimicrobial drugs was studied. Molecular genetic methods have shown that beta-lactam antibiotic-resistant strains of K. pneumoniae have cerytin genes of resistance. It was found that the use of a modified nutrient medium blood agar (KA) allowed to speed up the process of identification of demanding microorganisms.


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
11.

Гаврилюк А. Т. 
Альтернаріоз картоплі та біологічне обґрунтування заходів обмеження його розвитку в умовах південно-західного Лісостепу України. / А. Т. Гаврилюк. — Б.м., 2021 — укp.

Дисертацію присвячено вивченню альтернаріозу картоплі, розробленню та удосконаленню заходів інтегрованого захисту насаджень цієї культури від хвороби в умовах південно-західного Лісостепу України. Встановлено, що в районах проведення досліджень збудникамиальтернаріозу картоплі є гриби A. solani (Ell et Mart.) та A. alternatа (Keissler) роду Alternaria. З'ясовано особливості перезимівлі патогенів та їх весняне відновлення. Досліджено вплив умов зовнішнього середовища (температурного режиму, вологості) на розвиток хвороби. Встановлено, що оптимальна температура для проростання конідій коливається в діапазоні 24‒26 ºС. Проведено оцінювання стійкості сортів картоплі до альтернаріозу. Для технології вирощування картоплі важливим є застосування у виробництві стійких і відносно стійких до хвороби сортів. Уточнено ефективність агротехнічних, хімічних і біологічних заходів проти розвитку збудників альтернаріозу картоплі та визначено технічну й економічну ефективність застосування фунгіцидів проти хвороби. Вперше проведено фітосанітарний моніторинг на території південнозахідного Лісостепу України та виявлено рівень поширення і розвитку альтернаріозу картоплі. Удосконалено способи визначення стійкості картоплі до збудників альтернаріозу аналізом пероксидази, методом кондуктометрії, способомінфрачервоної спектроскопії. Здійснено оцінку придатності таких методів за способами запатентованих корисних моделей: «Спосіб визначення стійкості картоплі до збудника альтернаріозу Alternaria (Nees)», «Спосіб визначення стійкості картоплі до збудника альтернаріозу роду Alternaria (Nees) аналізом пероксидази», «Спосіб визначення стійкості картоплі до Alternaria solani (Ell et Mart.) Alternaria alternata (Keissler)». Отримані результати є методологічною основою щодо захисту від поширення та розвитку альтернаріозу картоплі у південно-західному Лісостепу України.^UDissertation work dedicates to potato alternaria blight it's developing and improving integrated system of the present cultivar protection from diseases in conditions of south ‒ western Foreststeppe of Ukraine. It is determined that in terms of south ‒ western Foreststeppe of Ukraineof potato alternaria blight causative agent are fungi Alternaria: Alternaria solani (Ell.et Mart.) and Alternaria alternatа (Keissler). The pathogen's wintering and spring recovery peculiarities were determined. The outside environment influence (temperature mode, humidity) on diseasedevelopment was determined. The optimal temperature for germination of conidia in vibration range 24‒26 ºC was determined. The varieties resistance to alternaria blight was determined. It is necessary to use them in producing resistant and relatively resistant to disease varietiesfor growing technology. The agrotechnical, chemical and biological means efficiency on potato alternaria blight developing was determined. The fungicide's technical efficiency against potato alternaria blight was determined. The phytosanitary monitoring of south ‒ western Foreststeppe of Ukraine was conducted at first. The abovementioned disease's level and spread determined. The ways for determining potato resistance to alternaria blight by peroxidase analysis, conductometry method, the way of infra-red spectroscopy. The evaluation for suitability was conducted by specified methods and the useful patented models: «The way for determining potato resistance to alternaria blight causative agentAlternaria (Nees)», «The way for determining potato resistance to alternaria blight Alternatia (Nees) by peroxidase analysis», «Way for determining potato resistance to Alternaria solani (Ell et Mart), Alternaria alternate (Keissler)». The received results are a methodological base for protection from potato Alternaria blight spread and developing in South-Westerb Foreststeppe of Ukraine.


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
12.

Вуєк А. О. 
Хвороби гливи звичайної і обґрунтування заходів обмеження їх розвитку в умовах культивування / А. О. Вуєк. — Б.м., 2022 — укp.

Дисертаційна робота присвячена вивченню основних хвороб гливи звичайної, уточненню їх симптомів, визначенню таксономічної належності збудників. У грибних господарствах досліджено поширення та розвиток хвороб гливи звичайної на різних етапах виробничого процесу: на зерновому міцелію, під час обростання міцелієм гливи субстратних блоків, у період плодоношення та збору урожаю. Виявлено 8 інфекційних хвороб, серед яких 5 грибних та 2 бактеріальні, а також плодові тіла із симптомами вірусного ураження. Крім того широко поширені хвороби, що спричинюються абіотичними факторами (неінфекційні). У результаті проведених досліджень посадкового зернового міцелію із різних господарств було обліковано 131 зразок, з яких 12,2% були контаміновані різними видами мікроміцетів, що належать до родів: Trichoderma Pers., Aspergillus P. Micheli, Penicillium Link, Rhizopus Ehrenb, Fusarium Link, Mucor P. Micheli ex L.. На деяких зразках виявлені бактерії. Всі ємності з плямами і ознаками прояву плісеневих грибів і бактерій після відбору зразків для ідентифікації мікроміцетів вилучалися із підприємства і утилізувалися. З'ясовано основні типи взаємодії між Pleurotus ostreatus та грибамиродів Trichoderma, Penicillium, Aspergillus, Mucor, Rhizopus. Визначено ефективність використання біологічного препарату Мікосан В для пригнічення розвитку плісеневих грибів. Найменший ріст патогенів, ущільнення їх колоній і затримка спороношення спостерігались при 5% та 10% концентрації біофунгіцида; колонії патогена ставали більш щільними, затримувався початок спороношення. Досліджено можливість використання біологічно активних речовин з антиоксидантними властивостями для покращення якості посівного матеріалуу процесі його вирощування на агаризованих середовищах та зерновому субстраті. Встановлено, що використання цих препаратів покращує ростові характеристики міцелію гливи на агаризованих середовищах та зерні, а також зменшує ураження субстрату патогенами.Вперше досліджено вплив бензоксазолінонів (БОА) на ріст та розвиток збудників зеленої плісені під час вирощування гливи звичайної.^UThe dissertation is devoted to the study of the main diseases of the common oyster mushroom, to clarify their symptoms, identification of the taxonomic affiliation of pathogens. In mushroom farms, the spread and development of oyster mushroom diseases at different stages of the production process have been studied: on grain mycelium, during mycelial colonization of oyster substrate blocks, during fruiting and harvesting.On the grain mycelium, substrate and fruiting bodies of oyster mushroom we found 8 infectious diseases, including 5 fungal and 2 bacterial, as well as fruiting bodies with symptoms of viral infection. In addition, diseases caused by abiotic factors (non-infectious) are widespread. As a result of our studies of grain spawn from different farms, 131 samples were taken, of which 12.2% were contaminated with various species of micromycetes belonging to the genera: Trichoderma Pers., Aspergillus P. Micheli, Penicillium Link, Rhizopus Ehrenb, Fusarium Link, MucorP. Micheli ex L., as well as apotecia (Peziza ostracoderma Korf.) Bacteria were detected in some samples. All containers with mold and bacterial indications were removed from the facilities and disposed after sampling to identify micromycetes. For the first time the main types of interaction between Pleurotus ostreatus and fungi of the genera Trichoderma, Penicillium, Aspergillus, Mucor, Rhizopus were studied. The effectiveness of using the Mikosan B biofungicide to inhibit the development of molds was determined. The lowest growth of pathogens, compaction of their colonies and delayed sporulation were observed at 5% and 10% concentration of the biofungicide; colonies of the pathogen became denser,sporulation was delayed. The possibility of using biologically active substances with antioxidant properties to improve the quality of spawn in the process of its cultivation on agar media and grain substrate was investigated. It was found that the use of these drugs improves the growth characteristics of the mycelium of oyster mushrooms on agar media and grains, as well as reduces the damage to the substrate by pathogens.The effect of benzoxazolinones (BOA) on the growth and development of green mold pathogens during the cultivation of oyster mushroom was first studied.


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
13.

Кирик В. М. 
Патогенетичні механізми реалізації регенеративного потенціалу соматичних стовбурових клітин з урахуванням критеріїв їх якості та ефективності: автореферат дис. ... д. мед. н. : 14.03.04 / В. М. Кирик. — Б.м., 2024 — укp.

У дисертаційному дослідженні встановлено механізми реалізації регенеративних ефектів соматичних стовбурових клітин з жирової тканини, плаценти, тканиноспецифічних ендотеліальних та кардіальних прогеніторів на моделях пошкодження серцево-судинної системи та кісткової тканини у мишей з врахуванням комплексних критеріїв їх якості та доклінічної ефективності. Продемонстровано переваги тривимірних трансплантатів із спрямовано диференційованими стовбуровими клітинами для покращення регенерації тканин різних типів. Вперше встановлено вплив вікової дисфункції ніші стовбурових клітин на їхні морфофункціональні властивості. При трансляції результатів експериментальних досліджень у клініку вперше підтверджено безпеку та ефективність інтраміокардіальної трансплантації стовбурових клітин плаценти у пацієнтів з ішемічною кардіоміопатією. Розроблена концепція оцінки критеріїв якості соматичних стовбурових клітин дозволить підвищити безпеку та ефективність клітинної терапії при пошкодженнях різних типів тканин та органів.^UThe outcome of the dissertation work is the resolution of a crucial scientific and practical issue: comprehending the pathogenetic mechanisms underpinning the realization of regenerative potential of somatic stem cells derived from diverse origins, considering their criteria for their quality and efficiency of application. The fundamental mechanisms underlying the realization of regenerative potential of stem cells of proper quality include their targeted migration to the site of injury, differentiation to substitute lost structural components, immunomodulatory effects aimed at dampening local inflammation, proangiogenic effects for neovascularization and restoration of perfusion in ischemic zones, prevention of apoptosis, and suppression of fibrosis. Based on these findings, a comprehensive framework has been devised to augment the safety and efficacy of cell therapy in the context of various tissue and organ injuries. The dissertation presents the results of establishing quality criteria and evaluating the preclinical effectiveness of somatic stem cells in laboratory animal models of tissue injury. To accomplish this, technologies for isolating, cultivating, directing differentiation, and multiparametric immunophenotyping of multipotent mesenchymal stromal cells (MMSCs) from adipose tissue, placenta, tissue-specific endothelial cells, and cardiac progenitor cells were developed. The study found that adipose-derived MMSCs exhibit a greater proliferative potential and population growth rate in comparison to those derived from bone marrow. However, when modelling adipose-derived stem cell niche dysfunction through ovariectomy, an increase in the population doubling time and a decrease in the potential for colony formation were observed, alongside an enhancement of adipogenesis in MMSC cultures in vitro.Transplants of adipose-derived MMSCs, differentiated in the osteogenic direction in three-dimensional micromass cultures, facilitate the regeneration of damaged bone tissue by replacing lost bone structures. These transplants exhibit improved morphological indicators of tissue restoration compared to transplants without prior differentiation. In a mouse model of critical limb ischemia, hydrogel with carbomer 974P, engrafted with adipose-derived MMSCs, supported the survival of transplanted cells and significantly enhanced perfusion, as well as improved the morpho-functional state of the damaged muscle tissue.The regenerative potential of endothelial progenitor cells was demonstrated through the restoration of perfusion in ischemic limbs and the improvement of histological indicators in muscle tissue in a model of critical limb ischemia. The use of Matrigel matrix and fibronectin as growth substrates was observed to promote the proliferation of endothelial progenitor cells and enhance their expression of endothelial markers, thereby facilitating their further implementation for therapeutic effects.It has been established that the proliferative potential and contractile activity of cardiac-derived progenitor cells in vitro decrease with an increasing age of the myocardial tissue donor. However, tissue-specific myocardial stem cells obtained from the atrial appendage exhibit superior proliferative potential and demonstrate distinct morphological and immunophenotypic characteristics when compared to cell cultures isolated from the ventricles. The study determined that the formation of cardiospheres of appropriate quality, exhibiting contractile activity in vitro and expressing troponin I, VEGFR-2, and CD31, requires the presence of cardiotrophin as a growth factor, along with a sequential change of poly-D-lysine and fibronectin as growth substrates.In a model of ischemic cardiomyopathy in mice, it was demonstrated that transplanted human placental MMSCs successfully engrafted the myocardium and exerted morphological and functional regenerative effects. When experimental studies were translated into a pilot clinical trial, the safety and efficacy of intramyocardial transplantation of human placental stem cells during surgical revascularization in patients with ischemic cardiomyopathy was confirmed. This innovative approach resulted in the restoration of the heart's contractile function, a rapid and significant reduction in heart failure symptoms, and an overall improvement in the patients' quality of life.The practical significance of the obtained results lies in the introduction of the latest high-tech cell therapy approaches, whose safety and effectiveness have been confirmed through experimental studies, and their translation into clinical practice. This advancement is expected to enhance the quality of complex treatment for patients with various serious diseases.


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
14.

Гордійчук-Бублівська О. В. 
Методи та засоби опрацювання великих даних в розподілених інформаційних системах: автореферат дис. ... д.філософ : 122 / О. В. Гордійчук-Бублівська. — Б.м., 2024 — укp.

Дисертація присвячена розробленню методів і засобів для створення оброблення великих даних в розподілених інформаційних системах. В сучасних інформаційних системах різного призначення дедалі частіше виникає проблема своєчасного надання результатів обчислень користувачам, аналізу багатовимірних інформаційних масивів та відкинення надлишкових даних, знаходження взаємозв’язків між подіями.^UThe dissertation is devoted to the development of methods and tools for creating big data processing in distributed information systems. In modern information systems of various purposes, the problem of providing users with calculation results promptly, analyzing multidimensional information arrays discarding redundant data, and finding relationships between events is increasingly common.


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 
 

Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського