Бази даних

Автореферати дисертацій - результати пошуку

Mozilla Firefox Для швидкої роботи та реалізації всіх функціональних можливостей пошукової системи використовуйте браузер
"Mozilla Firefox"

Вид пошуку
у знайденому
Сортувати знайдені документи за:
авторомназвоюроком видання
Формат представлення знайдених документів:
повнийстислий
 Знайдено в інших БД:Наукова електронна бібліотека (5)Реферативна база даних (318)Книжкові видання та компакт-диски (220)Журнали та продовжувані видання (16)
Пошуковий запит: (<.>A=ЛІТВІН$<.>+<.>A=ГЕНРИК$<.>)
Загальна кількість знайдених документів : 29
Представлено документи з 1 до 20
...

      
1.

Літвін Н.М. 
Антикризове управління підприємствами в країнах з перехідною економікою: Автореф. дис... канд. екон. наук: 08.02.03 / Н.М. Літвін ; Київ. нац. ун-т ім. Т.Шевченка. — К., 2004. — 21 с. — укp.

Досліджено теоретичні та практичні аспекти антикризового управління підприємствами країн СНД, Центральної та Східної Європи (Словенії, Чехії, Польщі, Росії, Білорусії та України). Проаналізовано сучасні концепції антикризового управління, визначено його особливості за умов перехідної економіки. Представлено класифікацію кризових явищ і ситуацій, визначено принципи та елементи механізму антикризового управління. Виявлено переваги, недоліки та можливості використання методик оцінки схильності підприємств до банкрутства у перехідний період. Встановлено, що найбільш прийнятним є використання кількісних методик оцінки неплатоспроможності підприємств, які враховують коефіцієнт менеджменту, а основним інструментом антикризового управління є санація та реструктуризація. Наведено економетричну модель оптимального антикризового управління підприємствами, проаналізовано можливості її використання в Україні. Визначено вплив державного регулювання на становлення вітчизняної системи антикризового управління.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: У9(4)290-971-21 + У9(4УКР)290-971-21 +
Шифр НБУВ: РА331756

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
2.

Літвінова О.В. 
Вплив гендерних експектацій на соціально-рольову позицію майбутнього фахівця: Автореф. дис... канд. психол. наук: 19.00.05 / О.В. Літвінова ; Ін-т психології ім. Г.С.Костюка АПН України. — К., 2007. — 20 с. — укp.

Вперше в контексті раціогуманістичного підходу сформульовано принципи комплексного дослідження впливу гендерних експектацій на соціально-рольову позицію майбутнього фахівця. Запропоновано структурно-функціональну модель процесу гендерних експектацій, що складається з трьох взаємопов'язаних блоків (досвіду самореалізації, актуального переживання світу та мислення), впорядкованістю яких зумовлюється характер і спосіб втілення очікувань у соціальну практику. Розроблено типологію гендерних експектацій як чинника обрання майбутнім фахівцем бажаної особистісної та соціальної ролі. Показано, що неузгодженість (неконгруентність) самоідентифікації особистістю власних гендерних рис призводить до спотворення образу бажаного майбутнього та способу його експлікації у просторі життєвих відносин. Розроблено й апробовано спеціальний курс психологічної допомоги, до складу якого входять техніки, якими досягається узгодження суб'єктивної реальності з об'єктивним змістом передбачуваних особистістю рольових уподобань. Відзначено, що зарпопонований у дослідженні підхід долає обмеженість існуючої практики аналізу гендерної проблематики, розширюючи наявні та потенційні зв'язки з процесом особистісної та професійної самореалізації.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ю941.1-733 + С5*332.1 + С5*423.2*344 +
Шифр НБУВ: РА349864

Рубрики:

      
3.

Літвінова Л.В. 
Вплив кріоконсервованих фетальних нервових клітин на репаративні процеси в патологічно зміненій сітківці: автореф. дис... канд. мед. наук: 14.01.35 / Л.В. Літвінова ; НАН України. Ін-т пробл. кріобіології і кріомедицини. — Х., 2008. — 22 с. — укp.

Досліджено дію кріоконсервованих фетальних нервових клітин після введення у процесі лікування центральної хоріоретинальної дистрофії (ЦХРД). Доведено спроможність кріоконсервованих фетальних нервових клітин сприяти відновленню анатомічних структур сітчастої оболонки. Показано, що введені нервові клітини мають високу тропність до патологічного осередку та визначаються в осередку поразки тривалий час (до 21-ї доби). На підставі одержаних експериментальних даних показано високу ефективність в офтальмологічній практиці лікування сухої форми ЦХРД. Даний метод може бути впроваджений у офтальмологічну практику та сприяти соціальній реабілітації хворих.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Р673.9-29 +
Шифр НБУВ: РА356968

Рубрики:

      
4.

Літвінова І.О. 
Вплив поліморфізму гену ангіотензинперетворюючого ферменту на клінічний перебіг та ефективність лікування у хворих на гіпертрофічну кардіоміопатію: Автореф. дис... канд. мед. наук: 14.01.11 / І.О. Літвінова ; Ін-т кардіології ім. М.Д.Стражеска АМН України. — К., 2005. — 20 с. — укp.

Розглянуто проблему визначення клініко-гемодинамічних особливостей гіпертрофічної кардіоміопатії (ГКМП) залежно від поліморфізму гену ангіотензинперетворюючого ферменту (АПФ) та впливу цього фактора на ефективність лікування захворювання. Наведено результати обстеження 70-ти хворих на ГКМП, яке свідчить, що поєднання тяжких проявів цієї патології асоціюється з найбільш "небезпечним" DD-генотипом, підтверджених клініко-анамнестичними даними, вираженими змінами у стані трансмітрального потоку, показниками ехо-кардіографії та рівнем плазмової активності АПФ. Виявлено, що застосування комбінованої терапії сартанами та бета-блокаторами у хворих на ГКМП обумовлює покращення клініко-гемодинамічних показників і суб'єктивне поліпшення стану. Найбільш значущі позитивні зміни відзначено у хворих з DD-генотипом, переважно з обструктивною формою.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Р410.130.40-3 +
Шифр НБУВ: РА339326

Рубрики:

      
5.

Літвінов Д.В. 
Вплив рівня інтенсифікації технологій вирощування польових культур у сівозміні на родючість темно-сірого опідзоленого грунту та врожайність гороху: Автореф. дис... канд. с.-г. наук: 06.01.01 / Д.В. Літвінов ; Ін-т земл-ва УААН. — К., 2004. — 21 с.: рис. — укp.

Визначено вплив різного ступеня інтенсивності агрохімічного навантаження на продуктивність і токсикологічний стан агрофітоценозу з використанням гороху як тест-культури в зерно-просапаній сівозміні на темно-сірому опідзоленому грунті. Установлено закономірності змін основних показників родючості даних грунтів залежно від ступеня інтенсивності агрохімічного навантаження зерно-просапаної сівозміни північного Лісостепу. Досліджено вплив добрив і пестицидів на стан мікробного ценозу, з'ясовано роль поверхнево активних речовин у формуванні поживного режиму, виявлено особливості перерозподілу біогенних елементів у зоні аерації темно-сірого опідзоленого грунту. Установлено продуктивність агроценозу та зміни агрохімічних показників родючості дослідженого грунту за умов заорювання побічної продукції рослинництва.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: П040.174 + П213.3-4 +
Шифр НБУВ: РА330287

Рубрики:

      
6.

Літвінова О.А. 
Вплив тривалого використання добрив на родючість сірого лісового грунту і продуктивність зерно-просапної сівозміни: Автореф. дис... канд. с.-г. наук: 06.01.04 / О.А. Літвінова ; Нац. аграр. ун-т. — К., 2007. — 20 с. — укp.

Вивчено питання зміни ефективної та потенційної родючості сірого лісового пилувато-легкосуглинкового грунту північного Лісостепу за умови систематичного (протягом 40-ка років) застосування органічних і мінеральних добрив у зерно-буряковій сівозміні та припинення їх внесення упродовж 4-х років. Установлено вплив традиційних систем удобрення (мінеральної, органічної та органо-мінеральної) та перспективних систем удобрення - з залученням побічної продукції рослинництва на зміну фізико-хімічних і агрохімічних властивостей грунту, а також продуктивність і якість культур ланки сівозміни (кукурудзи та силос-озимого жита - гороху). Визначено баланс основних біогенних елементів у системі "рослина - добриво". Обгрунтовано економічно доцільний ступінь насичення зерно-бурякової сівозміни мінеральними добривами за помірних доз (194 - 261 кг NPK на 1 га сівозмінної площі) на фоні 12 т/га гною за вирощування культур ланки сівозміни.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: П040.174 + П040.11 +
Шифр НБУВ: РА348587

Рубрики:

      
7.

Літвінова І.Ф. 
Гарантії недоторканності житла чи іншого володіння особи у кримінальному процесі України: автореф. дис. ... канд. юрид. наук : 12.00.09 / І.Ф. Літвінова ; Акад. упр. М-ва внутр. справ. — К., 2010. — 20 с. — укp.

Досліджено теоретичні питання гарантій прав особи у кримінальному процесі та практичних проблем їх дії у разі обмеження права особи на недоторканність житла чи іншого володіння у кримінальному процесі. Розглянуто поняття, систему та види гарантій прав у кримінальному судочинстві, їх співвідношення з іншими правовими гарантіями. Визначено поняття, зміст і загальні умови правомірного обмеження права особи на недоторканність житла чи іншого володіння. Розглянуто підстави та процесуальний порядок проведення обшуку, виїмки й огляду в житлі чи іншому володінні особи, законність та обгрунтованість рішень слідчого, прокурора та судді про їх проведення, прокурорський нагляд, судовий і відомчий контроль за законністю проведення цих слідчих дій. Внесено пропозиції щодо вдосконалення чинного кримінально-процесуального законодавства України з досліджуваних питань.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Х809(4УКР)3:Х89 + Х893.9(4УКР)722.071 + Х894.9(4УКР)2
Шифр НБУВ: РА375056 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
8.

Літвінов О. В. 
Діяльність органів місцевого самоврядування з реалізації державної регуляторної політики в Україні: автореф. дис. ... канд. наук з держ. упр. : 25.00.04 / О. В. Літвінов ; Дніпропетр. регіон. ін-т держ. упр., Нац. акад. держ. упр. при Президентові України. — Д., 2010. — 20 с. — укp.

Встановлено недоліки інституційного забезпечення державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності та розроблено практичні рекомендації з вдосконалення законодавчого забезпечення її реалізації в Україні. Досліджено сучасний стан реалізації державної регуляторної політики в Україні та взаємодію органів місцевого самоврядування з місцевими державними адміністраціями в даному процесі. Розроблено концептуальну модель діяльності органів місцевого самоврядування з реалізації державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності, невід'ємною складовою якої є моніторинг реалізації даної політики на базі технологічної карти й аудит регуляторної діяльності органів місцевого самоврядування. Розроблено алгоритм аудиту регуляторної діяльності органів місцевого самоврядування. Запропоновано його запровадження як інструмент підвищення результативності реалізації державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Х819(4УКР)011.2-94 + Х819(4УКР)120.0
Шифр НБУВ: РА371392 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
9.

Літвіненко С.Г. 
Еколого-біологічні основи інтродукції покритонасінних деревних рослин Атлантично-Північноамериканської флористичної області у Північній Буковині: Автореф. дис... канд. біол. наук: 03.00.05 / С.Г. Літвіненко ; НАН України. Нац. ботан. сад ім. М.М.Гришка. — К., 2000. — 20 с. — укp.

Досліджено еколого-біологічні особливості 97 видів і 3 форм покритонасінних деревних рослин з Атлантично-Північноамериканської флористичної області у Північній Буковині. Вивчено сезонний ритм розвитку, хід органотворчих процесів у бруньках відновлення, зимостійкість, цвітіння і плодоношення, стійкість до шкідників та хвороб північноамериканських інтродуцетів. Подано оцінку перспективності інтродукції досліджуваних видів і виділено найперспективніші серед них. Побудовано математичні моделі адаптаційних здатностей 4 видів північноамериканських інтродуцентів і схематичні карти їх можливої інтродукції в межах помірної зони Эвразії. Розроблено рекомендації стосовно використання перспективних видів та форм північноамериканських інтродуцентів у лісомеліорації та озелененні населених пунктів Північної Буковини.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: П382-459(4УКР-4ЗАК),022
Шифр НБУВ: РА310223 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
10.

Літвіненко О.А. 
Еколого-економічне регулювання лісовідновлення: Автореф. дис... канд. екон. наук: 08.08.01 / О.А. Літвіненко ; Сум. держ. ун-т. — Суми, 1998. — 18 с. — укp.

Визначені основні напрямки та організаційно-економічні засади екологізації лісовідновлення (лісорозведення). Розроблені методичні положення щодо еколого-економічного регулювання лісовідновлення на основі порівняльної інтегральної рейтингової оцінки лісокультурних (лісовідновлюваних) об'єктів, яка враховує економічно оцінювані соціально-екологічні функції лісових ресурсів та очікувані витрати на створення лісовкритої площі. Уточнені коефіцієнти економічної оцінки соціально-екологічних функцій лісових ресурсів відносно вартості запасу деревини. Розроблені методичні підходи до оцінки економічних збитків від деструктивного стану (загибелі) лісокультурних (лісовідтворюваних) об'єктів з урахуванням екологічного ризику. Обгрунтована необхідність моніторингу лісовідновлення, розроблені основні складові програми його організації та ведення. На прикладі Сумського держлісгоспу здійснено еколого-економічне ранжування ділянок, що підлягають залісенню.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: У9(4УКР)341

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
11.

Літвінов С. В. 
Зв'язок транскрипційної активності ключових генів репарації ДНК з пострадіаційним відновленням рослин / С. В. Літвінов. — Б.м., 2019 — укp.


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
12.

Літвінов Д. О. 
Кінетика і механізм полімеризації фурфурилгліцидного етеру та його похідних: автореф. дис. ... канд. хім. наук : 02.00.06 / Д. О. Літвінов ; Укр. держ. хім.-технол. ун-т. — Д., 2011. — 20 с. — укp.

Уперше одержано нові мономери - продукти взаємодії фурфурилгліцидного етеру (ЕФУ) з насиченими та ненасиченими моно- та дикарбоновими кислотами. Досліджено особливості каталізу цих реакцій за присутності комплексних онієвих каталізаторів. Уперше встановлено, що похідні ЕФУ з насиченими та ненасиченими монокарбоновими кислотами здатні до фотополімеризації за їх ультрафіолетового опромінювання. Уперше на підставі кінетичних і фізико-хімічних методів аналізу вивчено кінетику та встановлено механізм полімеризації ЕФУ і його похідних, який відбувається за радикальної полімеризації з утворенням проміжних сполук - пероксидів. Визначено кінетичний маршрут перебігу реакції полімеризації ЕФУ з встановленням окремих стадій повільного та швидкого процесів.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Г714.21,0 + Г721.43-4
Шифр НБУВ: РА379333 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

      
13.

Бойко І. В. 
Маркетингове забезпечення економічної безпеки підприємств / І. В. Бойко. — Б.м., 2021 — укp.

Об'єкт – процес маркетингового забезпечення економічної безпеки підприємств при просуванні інноваційних продуктів; мета – розробити та обґрунтувати теоретичні і методологічні основи маркетингового забезпечення економічної безпеки підприємств; методи – абстрактно-логічний, монографічний, статистичний, моделювання, порівняльного аналізу, графічний; новизна – запропоновано використання інтегрального показника безпечного маркетингового потенціалу інноваційного продукту, що ґрунтується на його параметрах та враховує вплив деструктивних чинників на нього; визначено комплекс параметрів, на яких повинна базуватися оцінка інновації для забезпечення економічної безпеки підприємств; запропоновано показники маркетингової безпеки та розроблено схему діагностики інноваційного продукту; результати – удосконалено визначення сутності поняття та ролі маркетингової безпеки як об'єднавчої складової; конкретизовано етапи просування інноваційного продукту, що об'єднані в єдину циклічну систему при просуванні інноваційних продуктів; досліджено інструменти інформаційно-аналітичного забезпечення для маркетингу у системі економічної безпеки підприємств; досліджено особливості тестування концепцій інноваційних продуктів з урахуванням біхевіористичних факторів та особливостей ринку.^UObject – the processes the process of marketing the economic security of enterprises in promoting innovative products; goal – to develop and substantiate the theoretical and methodological foundations of marketing support of economic security of enterprises; methods – abstract-logical, monographic, statistical, modeling, comparative analysis, graphical; novelty – the use of an integrated indicator of safe marketing potential of an innovative product is proposed, which is based on its parameters and takes into account the influence of destructive factors on it; a set of parameters on which the assessment of innovation should be based to ensure the economic security of enterprises is determined; indicators of marketing security are offered and the scheme of diagnostics of an innovative product is developed; results – the definition of the essence of the concept and the role of marketing security as a unifying component are improved; the stages of promotion of an innovative product are specified, which are united into a single cyclic system for the promotion of innovative products; the tools of information-analytical support for marketing in the system of economic security of enterprises are investigated; features of testing of concepts of innovative products taking into account behavioral factors and features of the market are investigated.


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
14.

Літвінов С.В. 
Мегаметафора "простір" в системі соціологічного знання: Автореф. дис... канд. соціол. наук: 22.00.01 / С.В. Літвінов ; Київ. нац. ун-т ім. Т.Шевченка. — К., 2007. — 16 с. — укp.

Розглянуто еволюцію, зміст і пізнавальний потенціал просторової метафори та просторових концептів у соціальній теорії, зокрема соціології. Висвітлено підходи до подолання епістемологічної невизначеності за умов використання "просторових" понять у соціологічному теоретизуванні з метою зробити їх більш операціональними. Зроблено висновок, що метафора як інструмент пізнання властива для кожної дисципліни на етапі трансформації її предмета. В соціології цей процес має перманентний характер. Кризи теорій зумовлюють кризу "нормальних" понять і призводять до змін в усталеній метафориці. В історії соціального пізнання можна виділити періоди підйому та занепаду мегаметафор "машини", "організму", "системи", "ринку", "театру" і "простору". У різних теоріях і теоретичних моделях кожна з них має специфічну інтерпретацію. У 1980-ті рр. було запропоновано три найвідоміші соціологічні інтерпретації просторової метафори. Першою була метафора "соціального простору" у концепції П.Сорокіна, другою - феноменологічна інтерпретація (від А.Шюца до Ю.Габермаса). П.Бульс розвинув третю інтерпетацію - "конструктивістський структуралізм". "Просторова" аналогія є важливим аспектом фундаментальної проблеми інтерсуб'єктності. У контексті фенологічної концепції, є можливим здійснити опис різних субуніверсумів інтерсуб'єктивного досвіду та надати просторову інтерпретацію їх смислової структури. У даному контексті розглянуто життєсвіт поділеним на ієрархічні рівні множинних інтерсуб'єктивних і квазінтерсуб'єктивних реальностей. Значну увагу приділено можливостям, що їх надає соціологія соціальних просторів суспільства.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: C5 в011 +
Шифр НБУВ: РА351740

      
15.

Літвінцев С. М. 
Методи побудови та схемотехнічні рішення мікросмужкових смуго-пропускних фільтрів: автореферат дис. ... к. т. н. : 05.12.13 / С. М. Літвінцев. — Б.м., 2023 — укp.

У дисертації вирішено актуальну науково-технічну задачу по спрощенню розробки мікросмужкових смуго-пропускних фільтрів із відрізків ліній передачі, а також покращення їх селективності і розширення смуги загородження за рахунок вдосконалення існуючих, та розробки нових методів та схемотехнічних рішень.В теоретичній частині покращено відомий інструмент побудови фільтрів — матрицю зв'язків. Запропоновано зміни в матриці, що призвело до можливості використовувати цю матрицю при різних комбінаціях відбивних і прохідних резонаторів. Розроблена математична модель змішаних зв'язків між суміжними резонаторами, що сумісна з матрицею зв'язків.В другій частині теоретичного доробку до уваги взята інша важлива характеристика СПФ — смуга загородження. Вирішена задача розширення смуги загородження в гребінчастих та решітчастих фільтрах за допомогою використання зосереджено-розподілених змішаних зв'язків між суміжними резонаторами, та методу розрахунку, заснованого на траєкторіях зміщення антирезонансних частот резонаторів.^UThe actual scientific and technical problem of simplifying the development of microstrip bandpass filters on segments of transmission lines, and improving their selectivity and stopband expanding due to the improvement of existing methods and the development of new methods and circuit engineering solutions is solved in this dissertation.The coupling matrix as the well-known tool for filter designs has been improved. Changes in the matrix are proposed, which led to the possibility of using this matrix with various combinations of reflective and pass-through resonators. The mathematical model of mixed couplings between adjacent resonators, compatible with the coupling matrix, has been developed.In the second part another important characteristic of the BPF is taken into account—the stopband. The stopband expanding problem in combline and pseudocombline filters by using lumped-distributed mixed couplings between adjacent resonators and a new design method based on the antiresonant frequencies trajectories of the used resonators is solved. The stopband in dual-mode filters is expanded by replacing a uniform transmission line with a stepped one. The case when the resonator has all short-circuited ends is considered. Such combination can be used as a filter.


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
16.

Літвін А. А. 
Методи та засоби аналізу і синтезу природномовних текстів на основі онтологічної моделі предметної області в аспекті створення діалогових систем: автореферат дис. ... д.філософ : 122 / А. А. Літвін. — Б.м., 2024 — укp.

Дисертація присвячена дослідженню та розробці методів та програмних засобів синтактико-семантичного аналізу і синтезу природномовних текстів на основі онтологічної моделі предметної області, орієнтованих насамперед на мови флективного типу, зокрема, українську. Серед завдань роботи були: 1) розробка методів аналізу природно-мовного тексту прийнятнмх для мов флективного типу, зокрема, української, у двох основних аспектах призначення: автоматичне створення графових баз знань онтологічного типу на основі природно-мовного тексту або набору таких текстів; аналіз коротких фраз і запитів користувачів для визначення намірів і іменованих сутностей, що їх конкретизують, висловлених у них, необхідних для побудови формальних запитів до бази знань; 2) Створення гнучких шаблонів формальних запитів на мовах SPARQL та Cypher і програмних засобів для роботи з ними, необхідних для отримання релевантної інформації з бази знань; 3) розробка методів генерації осмислених природно-мовних відповідей і їх представлення користувачеві із залучанням як підходів, заснованих на правилах, так і з залученням великих мовних моделей; 4) практичне створення природно-мовних діалогових і довідкових систем, які втілюють розроблені підходи до аналізу і синтезу тексту із залученням баз знань онтологічного типу; 5) проведення аналізу роботи і тестування розроблених діалогових систем, визначення формальних критеріїв якості їх функціонування. Основні наукові результати роботи полягають у наступному: 1) Отримала подальший розвиток теорія системи семантичних відношень основною відмінністю якої є виведення значного розмаїття семантичних категорій з аксіоматичного набору понять верхнього рівня. 2) Вперше створено метод отримання формальних запитів мовами SPARQL і Cypher на основі результатів аналізу природномовних текстів, адаптованого до мов флективного типу, зокрема, української. Створення запитів відбувається з використанням гнучких шаблонів. Особливість підходу полягає в тому, що формальний запит автоматично будується із блоків шаблонів (основних і допоміжних), що є такими, що налаштовуються, відповідно визначених семантичних категорій визначених у аналізованому тексті, та сутностей, що їх конкретизують; 3) Отримали подальший розвиток методи автоматичної побудови онтологій на основі природномовного тексту, в тому числі не розміченого, на базі глибокого синтактико-семантичного аналізу. Запропоновані способи є ефективними як для мов флективного типу, зокрема, української, так і для англійської мови; 4) Отримали подальший розвиток методи для генерації відповідей за допомогою шаблонів гнучкої структури на основі набору понять, отриманих шляхом виконання формального запиту до бази знань і слів, відібраних із вхідної фрази користувача. Представлений метод адаптовано для мов флективного типу, зокрема, української. Шаблон визначає місця підстановки окремих слів та їх груп з вихідного речення та їх словоформи, додаткові текстові вставки з можливістю їх варіювання, місця підстановки результатів запиту та обмеження, що накладаються на них. Раніше таких підходів до формування відповідей мовами флективного типу не існувало. Шаблони для формування відповідей мають гнучку структуру і автоматично адаптуються згідно результатів як аналізу вхідного тексту, так і результатів виконання запиту. Великі мовні моделі добре справляються з задачею генерації тексту, але вони мало пристосовані саме до обробки і представлення результатів формальних запитів до бази знань онтологічного типу. Це підтверджено наведеними у роботі експериментальними даними зі зворотного синтезу природномовних речень на основі представлених у OWL-онтології (отриманої із тексту) понять і семантичних відношень між ними; 5) Вперше розроблений підхід, який базується на застосуванні структурованих інструкцій-підказок, що утворюються з використанням мета-онтології. Інструкції передаються великій мовній моделі, для виконання задач аналізу вхідного природномовного тексту (визначення висловлених намірів і іменованих сутностей). Далі з використанням інструкції, сформованої відповідно визначеним намірам і іменованим сутностям, великій мовній моделі передаються контексти, відібрані із бази знань предметної області за допомогою відповідних формальних запитів для отримання релевантних відповідей.Результати дисертації є суттєвим внеском у методологію процесів семантичного аналізу і синтезу природномовного тексту в аспекті автоматизованої побудови графових баз знань онтологічного типу та автоматизованого створення запитів до них.^UThe dissertation is dedicated to the research and development of methods and software tools for syntactic-semantic analysis and synthesis of natural language texts based on the ontological model of the subject area, focused primarily on languages of the inflectional type, in particular, Ukrainian. Among the tasks of the work were: 1) development of natural language text analysis methods acceptable for languages of the inflectional type, in particular, Ukrainian, in two main aspects of the purpose: automatic creation of graph knowledge bases of the ontological type based on natural language text or a set of such texts; analysis of short phrases and requests of users to determine expressed intentions and named entities that specify them, which is necessary for formal queries to the knowledge base automatic creation; 2) creation of flexible templates of formal SPARQL and Cypher queries and the sufficient software tools, necessary for obtaining relevant information from the knowledge base; 3) development of methods for meaningful natural-language responses generating and presenting them to the user involving both rule-based approaches and large language models; 4) practical creation of natural-language dialogue and reference systems that embody developed approaches to text analysis and synthesis with the involvement of ontological-type knowledge bases; 5) analysis of work and testing of developed dialog systems to determine formal quality criteria for their functioning.?The main scientific results of the work are as follows: 1) The theory of the semantic relations system has received further development. Its main difference is the derivation of a significant variety of semantic categories from the axiomatic set of upper-level concepts. 2) A method for formal queries obtaining in the SPARQL and Cypher languages was firstly created, which is based on the results of the analysis of natural language texts, adapted to languages of the inflectional type, in particular, Ukrainian. Requests are created using flexible templates. The peculiarity of the approach is that the formal query is automatically built from blocks of templates (main and auxiliary), which are customizable according to the defined semantic categories defined in the analyzed text, and the entities that specify them; 3) Methods were further developed for automatic ontologies construction based on natural language text, including unmarked text, on the basis of deep syntactic-semantic analysis. The proposed methods are effective both for languages of the inflectional type, in particular, Ukrainian, and for English; 4) Methods were further developed to generate responses using flexible structure templates based on a set of concepts obtained by executing a formal knowledge base query and words selected from the user's input phrase. The presented method is adapted for languages of the inflectional type, in particular, Ukrainian. The template defines the placeholders for individual words and their groups obtained from the original sentence and their word forms, additional text inserts with the possibility of their variation, substitution places of the query results and restrictions imposed on them. Previously, such approaches to the formation of answers in languages of the inflectional type did not exist. The templates have a flexible structure and automatically adapt according to the results of both input text analysis and the results of query execution. Large language models cope well with the task of text generation, but they are poorly adapted to the processing and presentation of the results of formal queries to the ontology-type knowledge base, which was confirmed by the experiments presented in the dissertation that included the reverse synthesis of natural language sentences based on the concepts presented in the OWL ontology (obtained from the text) and the semantic relations between them; 5) For the first time, an approach was developed, which is based on the application of structured prompts formed using meta-ontology. The prompts are transmitted to a large language model to make it perform the tasks of analyzing the incoming natural language text (determining expressed intentions and named entities). Next, using an instruction formed according to defined intentions and named entities, contexts selected from the knowledge base of the subject area are passed to the large language model using appropriate formal queries to obtain relevant answers.The results of the dissertation are a significant contribution to the methodology of the processes of natural language text semantic analysis and synthesis in the aspect of automated construction of graph knowledge bases of the ontological type and automated creation of queries to them.


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
17.

Літвін Ю.І. 
Огляд місця події при порушенні державного кордону України: Автореф. дис... канд. юрид. наук: 20.02.03 / Ю.І. Літвін ; Академія Прикордонних військ України ім. Б.Хмельницького. — Хмельницький, 1998. — 18 с. — укp.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Х881.9(4УКР)111 + Х894.9(4УКР)22 + Ц4,8(4УКР)1-5

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
18.

Літвінов В. А. 
Оптимізація лікування хворих на акантолітичну пухирчатку з урахуванням показників оксидативного стресу та порушень вегетативної регуляції / В. А. Літвінов. — Б.м., 2022 — укp.

Дисертація присвячена оптимізації лікування хворих на акантолітичну пухирчатку з урахуванням показників оксидативного стресу та порушень вегетативної регуляції. Результати проведеного дослідження базуються на даних комплексного дослідження і подальшого динамічного спостереження за 47 пацієнтами з вульгарною пухирчаткою (з них 30 осіб – основна група та 17 – група порівняння), які перебували на стаціонарному лікуванні в КУ «ЗОШВКД ЗОР» м. Запоріжжя. В якості контрольної групи було обстежено 20 практично здорових людей рандомізованих за віком та статтю. Вивчено частоту реєстрації і характер ускладнень від довготривалого прийомуглюкокортикостероїдів в терапії хворих на акантолітичну пухирчатку. Простежено зміни біохімічних показників шляхом вивчення жирового, вуглеводного і білкового обмінів, функції печінки в динаміці, визначено стан системи антиоксидантного захисту на підставі дослідження системи оксиду азоту та тіол-дисульфідної системи. В роботі представлено дані стосовно показників діяльності серця на підставі проведення ДМАТ, моніторингу ритму та ЕКГ, визначення стану вегетативної нервової системи, простежено якість життя пацієнтів шляхом анкетування, підрахунку клінічних показників ураження шкіри та слизових на тлі розвитку дерматозу та в ході терапії системними глюкокортикостероїдами. Визначено значущі показники для прогнозування перебігу акантолітичної пухирчатки та ефективності лікування. Розроблено та впроваджено в практичну охорону здоров'я показання та метод комплексної коригуючої терапії у хворих наакантолітичну пухирчатку з використанням армадину, дана оцінка її ефективності. Таким чином, у роботі представлено теоретичне обґрунтування й пропозиції практичного вирішення наукового завдання – оптимізації лікування хворих на акантолітичну пухирчатку на підставі дослідження патогенетичної ролі обміну оксиду азоту, оксидативного та нітрозативного стресу, порушень в тіол-дисульфідній системі з розвитком дефіциту антиоксидантной ланки, визначення порушень вегетативної регуляції.^UThe dissertation work is dedicated to the optimization of treatment of patients with pemphigus taking into account indicators of oxidative stress and disorders of autonomic regulation. The results of the conducted research are based on the data of the complex study and subsequent dynamic observation of 47 patients with pemphigus vulgaris (30 of which constitute the main group, 17 - the comparison group), which have been inpatients of municipal institution "Regional Clinical Endocrine Dispensary" of Zaporizhzhia Regional Council. 20 almost healthy people, randomized by age and sex, have been examined as a control group. The frequency of registration and the nature of complications induced by continuous glucocorticoids consumption during treatment of patients with pemphigus vulgaris have been studied. The changes in biochemical indicators as well as hepatic functions in dynamics have been tracked by studying fat, carbohydrate and protein metabolism, the state of antioxidative protection system has been determined based on the nitric oxide and thiol-disulfide systems examination. The data regarding heart activity based on the results of 24-hour blood pressure monitoring, heart rhythm and ECG monitoring, as well as the state of autonomic nervous system, is presented in this work, the patients' life quality has been tracked by questionnaire survey and calculation of clinical indicators of skin and mucosal damage amid the dermatosis development and systemic glucocorticoids treatment. The indicators, significant for the prognosis of pemphigus course and treatment efficacy have been determined. The indications and method of complex corrective therapy of patients with pemphigus including armadine have been established and introduced into healthcare practice, its effectiveness has been evaluated. Thus, theoretical justification and proposals of practical solution to the scientific task - optimization of treatment of patients with pemphigus based on the studying the pathogenetic role of nitric oxide metabolism, oxidative and nitrosative stress and thiol-disulfide system disorders with antioxidants deficiency development, as well as on determining the disorders of autonomic regulation, are presented in the work.


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
19.

Літвін Р. Г. 
Покращання експлуатаційних властивостей трансмісії автомобіля застосуванням двомасового маховика / Р. Г. Літвін. — Б.м., 2021 — укp.

Об'єкт дослідження – коливальні процеси у приводі автомобіля, оснащеного двомасовим маховиком (ДММ), на різних режимах роботи. Методи дослідження. У роботі застосовано методи аналітичної механіки, числові методи розв'язування диференціальних рівнянь, планування експеременту і опрацювання результатів вимірювань. Наукова новизна отриманих результатів: запропоновано класифікацію причин виходу з ладу ДММ і встановлено їхній вплив на експлуатаційні властивості трансмісії автомобіля; на основі узагальнених динамічних моделей приводу автомобіля розроблені математичні й симуляційні моделі у середовищі MatLab Simulink коливальних процесів у трансмісії, оснащеній ДММ, з урахуванням пружно-дисипативних властивостей і зміни структури приводу на режимах холостого ходу, рушання з місця та розгону автомобіля; досліджено вплив конструктивних параметрів трансмісії і ДММ на навантаженість їхніх ланок на режимах холостого ходу, рушання з місця та розгону автомобіля; встановлено, що головною причиною руйнування пружно-дисипативної системи ДММ, а отже, і втрати працездатності трансмісії, є втомне руйнування пружних ланок ДММ, викликане їх циклічним навантаженням; розроблено динамічну, математичну й симуляційну моделі у середовищі MatLab Simulink приводу гібридного автомобіля з комбінованою силовою установкою і ДММ у період розгону з урахуванням пружно-дисипативних властивостей елементів трансмісії та паралельної роботи електричного двигуна і двигуна внутрішнього згорання (ДВЗ); запропоновані конструктивні зміни й адаптивний алгоритм керування ДММ на різних режимах руху автомобіля з метою підвищення ресурсу пружних елементів ДММ і, як наслідок, покращання експлуатаційних властивостей трансмісії автомобіля. Практичне значення одержаних результатів полягає у розроблені симуляційних моделей для аналізу коливальних процесів у приводі автомобіля з метою узгодження параметрів ДММ та інших елементів трансмісії; структури системи керування і алгоритму роботи адаптивного ДММ на різних режимах роботи приводу і руху автомобіля з метою зменшення ймовірності втомного руйнування пружних ланок маховика; конструкції адаптивного ДММ, який забезпечує блокування відносного провертання первинної і вторинної мас ДММ на режимах руху автомобіля з усталеною швидкістю, що істотно зменшує кількість циклів навантаження пружно-демпфувальної системи, а отже, підвищує ресурс ДММ.^UThe object of research is oscillation processes in the drive of the car equipped with a dual-mass flywheel (DMF), on various operating modes. Research methods. The methods of analytical mechanics, numerical methods for solving differential equations, experiment planning and processing of measurement results are used in the work. Scientific novelty of the obtained results: the classification of the reasons of failure of a DMF is proposed and their influence on the operational properties of the car transmission is found; based on generalized dynamic models of the car drive mathematical and simulation models of the oscillation processes in a transmission equipped with a DMF, taking into account elastic-dissipative properties and change of the drive structure, at idling, moving the car from rest, and its acceleration are developed in the MatLab Simulink environment; the influence of design parameters of the transmission and DMF on the loading of their sections at the modes of idling, moving the car from rest, and its acceleration is investigated; it is found that the main reason for the failure of the elastic-dissipative system of a DMF, and hence the loss of transmission workability, is the fatigue failure of the elastic sections of a DMF, caused by their cyclic loading; dynamic, mathematical, and simulation models in the MatLab Simulink environment of the drive of a hybrid car with the combined power unit and DMF in the car acceleration stage taking into account elastic-dissipative properties of transmission components and simultaneous work of the electric motor and internal combustion engine (ICE) are developed; constructive changes and an adaptive control algorithm for a DMF at various modes of the car movement aimed at increasing the lifetime of the DMF elastic components and, as a result, improving the operational properties of the car transmission are proposed. The practical significance of the obtained results lies in the development of simulation models for the analysis of the oscillation processes in the car drive to match the parameters of the DMF and other transmission components; the structure of the control system and the operational algorithm of the adaptive DMF at different modes of the drive operation and car movement to reduce the probability of fatigue failure of the elastic sections of the flywheel; design of the adaptive DMF, which provides blocking the relative rotation of the primary and secondary masses of the DMF in the car moving at constant speed modes, which significantly reduces the number of load cycles of the elastic-damping system, and therefore increases the lifetime of the DMF.


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
20.

Літвінчук С.Б. 
Професійна підготовка майбутніх техніків-механіків у процесі вивчення загальнотехнічних дисциплін в аграрних навчальних закладах I - II рівнів акредитації: Автореф. дис... канд. пед. наук: 13.00.04 / С.Б. Літвінчук ; Центр. ін-т післядиплом. пед. освіти АПН України. — К., 2005. — 21 с.: табл. — укp.

Розкрито зміст та запропоновано форми і методи професійної підготовки майбутніх техніків-механіків до виробничої діяльності (на прикладі вивчення загальнотехнічних дисциплін). Проаналізовано педагогічні умови її здійснення. Зауважено, що впровадження розробленої моделі професійної підготовки даних студентів у процесі вивчення загальнотехнічних дисциплін детерміновано комплексом внутрішніх і зовнішніх факторів, реалізація яких відбувається за умов: орієнтації студентів на розв'язання найближчих та перспективних завдань розвитку агропромислового комплексу України; здійснення системного підходу до різних видів навчальної діяльності; формування у студентів знань, умінь і навичок для забезпечення ефективної підготовки майбутніх спеціалістів, а також їх реалізації. Відзначено, що впроваджена модель професійної підготовки майбутніх техніків-механіків є загальнодидактичною і може бути використана у процесі професійної підготовки майбутніх молодших спеціалістів під час вивчення інших дисциплін з урахуванням їх специфіки.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: П.р(4УКР)2 +
Шифр НБУВ: РА335985

Рубрики:

Географічні рубрики:
...
 

Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського