Бази даних

Автореферати дисертацій - результати пошуку

Mozilla Firefox Для швидкої роботи та реалізації всіх функціональних можливостей пошукової системи використовуйте браузер
"Mozilla Firefox"

Вид пошуку
Сортувати знайдені документи за:
авторомназвоюроком видання
Формат представлення знайдених документів:
повнийстислий
 Знайдено в інших БД:Наукова електронна бібліотека (1)Реферативна база даних (297)Книжкові видання та компакт-диски (268)Журнали та продовжувані видання (20)
Пошуковий запит: (<.>A=ЛАЗАРЄВ$<.>+<.>A=ОЛЕКСАНДР$<.>+<.>A=ВОЛОДИМИРОВИЧ$<.>)
Загальна кількість знайдених документів : 18
Представлено документи з 1 до 18

      
1.

Лазарєв О.О. 
Дослідження стійкості та чутливості елементів автоматики на базі L-, C-негатронів: Автореф. дис... канд. техн. наук: 05.13.05 / О.О. Лазарєв ; Вінниц. держ. техн. ун-т. — Вінниця, 2003. — 19 с.: рис. — укp.

Досліджено енергетичні властивості L-, C-негатронів, що дозволило визначити взаємозв'язок між видом вебер-амперної, кулон-вольтної характеристик та еквівалентними їх схемами. Визначено умови стійкості та можливі режими роботи навантажених L-, C-негатронів N- і S-типів. Виявлено чутливість електронних кіл з даними негатронами. Показано, що L-, C-негатрони є багатофункціональними елементами, використання яких дозволяє покращати технічні характеристики елементів автоматики. Вивчено динамічні негатрони на базі біполярних і польових транзисторів у схемах включення з спільними емітером і витоком. Розглянуто коливальні контури з L-, C-негатронами. Розроблено ряд елементів автоматики на їх базі (індуктивні та ємнісні сенсори на базі L-, C-негатронів, що мають у 20 - 40 разів більшу чутливість, у порівнянні до прототипів; широкосмугові високочастотні аналогові ключі на C-негатронах).

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: З965-043.7 + З852-01 +
Шифр НБУВ: РА325389

Рубрики:

      
2.

Лазарєв В.І. 
Електродинамічна стійкість силових трансформаторів (основи теорії, методи розрахунку, засоби забезпечення): Автореф. дис... д-ра техн. наук: 05.09.01 / В.І. Лазарєв ; НАН України. Ін-т електродинаміки. — К., 2006. — 37 с. — укp.

Розглянуто теорію електродинамічної стійкості силових трансформаторів у разі коротких замикань, складовими якої є теорії: стійкості до дії радикальних сил, визначення критичних сил полягання провідників, осьових коливань обмоток. Обгрунтовано застосування сучасних засобів забезпечення електродинамічної стійкості. Розкрито фізичну сутність процесів, що призводять до пошкодження обмоток і пов'язаних з ними елементів у разі коротких замикань. Описано методику та програми розрахунку електродинамічної стійкості обмоток.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: З261.8-044-01 + З261.8-044-01
Шифр НБУВ: РА342615

Рубрики:

      
3.

Олександренко І.В. 
Іноземний капітал в структурі джерел фінансування інвестиційних ресурсів регіону: автореф. дис... канд. екон. наук : 08.00.05 / І.В. Олександренко ; Луц. нац. техн. ун-т. — Луцьк, 2009. — 21 с. — укp.

Обгрунтовано шляхи вирішення проблеми формування інвестиційних ресурсів регіону у процесі залучення іноземного капіталу, що дозволить забезпечити збільшення обсягів його інвестиційної діяльності за умов відсутності внутрішніх джерел її фінансування. Розкрито зміст поняття інвестиційних ресурсів регіону, удосконалено їх класифікацію, визначено джерела формування. Проаналізовано вплив іноземного капіталу на соціально-економічний розвиток регіону, в який залучено іноземні інвестиції. З використанням розробленого методичного інструментарію проаналізовано й оцінено стан забезпечення регіонів інвестиційними ресурсами, охарактеризовано джерела фінансування інвестиційного процесу у регіонах України. Сформовано підхід щодо вибору типу стратегії залучення іноземного капіталу у регіони України. Розроблено модель прогнозування та планування обсягів надходжень іноземних коштів на Волинь. Проведено комплексне моделювання впливу залучених прямих іноземних інвестицій на економічний розвиток регіону.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: У049(4УКР-4ВОЛ) 60-56 + У9(4УКР-4ВОЛ)0-56 +
Шифр НБУВ: РА367225

Рубрики:
  

Географічні рубрики:

      
4.

Лазарєва Є. В. 
Методологічні засади становлення і функціонування інноваційної системи регіону: автореф. дис. ... д-ра екон. наук : 08.00.05 / Є. В. Лазарєва ; НАН України, Ін-т пробл. ринку та екон.-екол. дослідж. — О., 2011. — 36 с.: рис., табл. — укp.

Визначено концептуальні засади формування інфраструктурно-функціональних компонент інноваційної системи, в основу яких покладено підсистеми економічного, нормативно-правового, організаційно-структурного характеру, що безпосередньо забезпечують умови реалізації, підтримки та стимулювання інноваційного процесу господарюючим суб'єктам з урахуванням рівня ефективності та інтересів споживачів у новаціях. Розроблено наукові засади формування регіональної інноваційної системи, що засновані на визначенні її основних інноваційних властивостей. Висвітлено методологічні засади діагностування та моніторингу інноваційних характеристик соціально-економічного потенціалу регіону. Науково обгрунтовано методичний інструментарій визначення регіонів - "центрів інноваційного розвитку" країни та ранжування їх за латентними властивостями інноваційної діяльності регіонів, розрахованих методом головних компонент.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: У9(4УКР)0-55 в
Шифр НБУВ: РА380302 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
5.

Олександренко В.П. 
Механохімія і реологія зносостійкості механічних трибосистем: Автореф. дис... д-ра техн. наук: 05.02.04 / В.П. Олександренко ; Хмельниц. нац. ун-т. — Хмельниц., 2006. — 35 с. — укp.

У контексті дисипативної природи явищ, що ініціюються зовнішнім навантаженням, комплексно розглянуто механічні реакції та реологічні процеси контактної взаємодії та їх вплив на триботехнічні характеристики сполучених поверхонь. Установлено взаємозв'язок між проявом механічних і фізико-хімічних релаксаційних процесів і швидкісно-навантажувальними та температурними умовами динамічного контактування за однонаправленого та реверсивного (фреттинзі) тертя. Наведено механіко-хімічну модель процесу тертя та зношування. Вивчено вплив фреттинг-корозії на чутливість сталі та корозійного розтріскування. Досліджено ефективність існуючих та запропоновано нові методи обробки поверхонь тертя та регулювання газовмісту рідинного середовища з метою підвищення зносостійкості та тривалості міцності металів.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: К413.1 +
Шифр НБУВ: РА345980

Рубрики:

      
6.

Лазарєва О.М. 
Організація творчих самостійних робіт старшокласників у модульному навчанні: Автореф. дис... канд. пед. наук: 13.00.09 / О.М. Лазарєва ; Харк. держ. пед. ун-т ім. Г.С.Сковороди. — Х., 2003. — 21 с. — укp.

Вперше науково обгрунтовано концепцію модульної технології організації самостійної творчої діяльності учнів старшої школи як цілісного, завершеного процесу. Розкрито зміст і структуру модульного навчання в аспекті головної її функції - стимулювання самостійної пізнавально-творчої діяльності учнів. На підставі теорії евристичного навчання розглянуто характеристику пізнавально-творчих робіт як основного освітнього продукту школярів. Доведено, що модульне навчання є інноваційною, особистісно орієнтованою освітньою технологією, яка створює додаткові можливості для вдосконалення самостійної пізнавально-творчої роботи учнів.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ч421.267 + Ч421.290 +
Шифр НБУВ: РА327110

Рубрики:

      
7.

Лазарєва С.І. 
Патогенетичне обгрунтування використання лікувальної гімнастики і рефлекторного масажу при спастичному церебральному паралічі у дітей: Автореф. дис... канд. мед. наук: 14.01.24 / С.І. Лазарєва ; Дніпропетр. держ. мед. акад. — Д., 2005. — 18 с. — укp.

За резльтатами дослідження встановлено, що порушення рухової активності дітей за спастичного церебрального паралічу залежать від нозологічної форми захворювання та є одним з важливих синдромів, що визначають ступінь його тяжкості. Розроблено комплексний метод лікування з використання лікувальної гімнастики у м'якій ігровій кімнаті та рефлекторного масажу кистей і стоп. Зазначено, що для верифікації ефективності проведеного у дітей лікування доцільно вивчити динаміку сили м'язів, клініко-неврологічних показників, електричної активності головного мозку, а також активність відділів вегетативної нервової системи хворих на ДЦП. Розроблений та застосований метод дозволив підвищити ефективність відновлювального лікування хворих на спастичний церебральний параліч. Відзначено, що позитивний ефект лікування мав прояв у підвищенні сили м'язів, збільшенні об'єму активних рухів, зниженні проявів парезу та гіпертонусу, а також змінах в електричній активності головного мозку хворих дітей.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Р733.627.709.3-541 +
Шифр НБУВ: РА341241

Рубрики:

      
Категорія: Будівництво   
8.

Лазарєв Д.М. 
Розрахунок міцності стиснуто-зігнутих залізобетонних елементів на основі деформаційної моделі з екстремальним критерієм: автореф. дис... канд. техн. наук: 05.23.01 / Д.М. Лазарєв ; Полтав. нац. техн. ун-т ім. Ю.Кондратюка. — Полтава, 2008. — 21 с. — укp.

Удосконалено методику розрахунку міцності залізобетонних елементів у нормальних перерізах на базі деформаційної моделі з екстремальним критерієм із використанням числових та оптимізаційних методів. Досліджено вплив процента армування, класу бетону й арматури на межову деформацію найбільш стисненої грані бетону стиснено-зігнутих залізобетонних елементів. Розроблено й експериментально підтведжено методику визначення межової деформації стисненої грані бетону залізобетонного елемента на базі деформаційної моделі з екстремальним критерієм.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Н539.15-028.4 +
Шифр НБУВ: РА359532

Рубрики:

      
9.

Олександров Ю.М. 
Саморегуляція як чинник психологічного благополуччя студентської молоді: автореф. дис. ... канд. психол. наук : 19.00.01 / Ю.М. Олександров ; Харк. нац. ун-т ім. В.Н.Каразіна. — Х., 2010. — 19 с. — укp.

Уперше запропоновано інтегративно-особистісну модель саморегуляції, характерною ознакою якої є введення блоку інтеграції та прийняття рішення. Уточнено наукові уявлення щодо змісту поняття, структури та механізму психологічного благополуччя, розглянуто його основні аспекти (ресурсний, процесуальний, результативний, структурний, оціночний). Розкрито сутність поняття та структуру особистісного потенціалу, визначено роль розуміння у блоці самовизначення. Проаналізовано взаємозв'язки системи саморегуляції та психологічного благополуччя. Виявлено, що система саморегуляції найбільше взаємопов'язана з ресурсним і результативним аспектами психологічного благополуччя. Розглянуто чинники та вияви різних рівнів основних складових психологічного благополуччя. Виділено характеристики, що відрізняють суб'єктів з високим, середнім і низьким рівнем задоволеності життям, а також показники психологічного благополуччя особистості й особистісного потенціалу.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ю952.2 + Ю935.22-39
Шифр НБУВ: РА372467 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

      
10.

Лазарєв М.І. 
Теоретичні і методичні засади моделювання змісту загальноінженерних дисциплін для технологій навчання студентів: Автореф. дис... д-ра пед. наук: 13.00.04 / М.І. Лазарєв ; Харк. держ. пед. ун-т ім. Г.С.Сковороди. — Х., 2004. — 37 с.: рис. — укp.

Проаналізовано проблеми та шляхи підвищення ефективності навчання в інженерній вищій школі. Запропоновано концепцію забезпечення інтенсифікації навчальної діяльності студентів за допомогою дидактичних засобів змісту загальноінженерних дисциплін. Обгрунтовано зміст загальноінженерних дисциплін для створення технологій навчання як системи поліізоморфних моделей знань про предметні галузі. Розроблено дидактичні, філософські, загальнонаукові та психологічні засади теорії поліізоморфного змісту навчальних дисциплін для технологій навчання. Теоретично обгрунтовано поліізоморфні методи та моделі подання змісту загальноінженерних дисциплін. Створено та експериментально перевірено нові класи дидактичних засобів - поліізоморфні моделі подання змісту: інтегративно-логічні моделі з подвійною образною інтеграцією, адаптивні імітаційні моделі та лінійні моделі навчального матеріалу, що дають змогу підвищити інтенсивність та якість навчальної діяльності студентів. Наведено методики створення поліізоморфних дидактичних засобів змісту загальноінженерних дисциплін.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ч481.202 + Ж.р(4УКР)3-3 +
Шифр НБУВ: РА330422

Рубрики:

Географічні рубрики:
  

      
11.

Лазарєв Р. Є. 
Управління міжнародними фінансами у транснаціональних інтегрованих структурах: автореф. дис. ... канд. екон. наук : 08.00.02 / Р. Є. Лазарєв ; Донец. нац. ун-т. — Донецьк, 2011. — 20 с. — укp.

Досліджено сутність і природу міжнародних інтегрованих структур (ІС). Систематизовано елементи управління міжнародними фінансами в ІС. Проаналізовано трансформацію методів міжнародного фінансового управління за умов невизначеності. Досліджено глобальні тенденції міжнародного руху фінансових потоків. Визначено особливості використання світового досвіду управління міжнародними фінансами в організації діяльності українських ІС. Конкретизовано напрями гармонізації державної підтримки фінансової стабільності національних ІС зі стандартами ЄС. Запропоновано науково-методичний інстументарій оптимізації структури інвестиційних вкладень у системі фінансового менеджменту ІС.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: У582.916-93-21
Шифр НБУВ: РА379822 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

      
12.

Лазарєва О.В. 
Формування економіко-екологічного механізму управління землекористуванням: автореф. дис... канд. екон. наук: 08.00.06 / О.В. Лазарєва ; Нац. гірн. ун-т. — Д., 2007. — 19 с. — укp.

Обгрунтовано суть і зміст економіко-екологічного механізму управління землекористуванням. Досліджено теоретико-методичні засади його формування. Сформульовано принципи даного управління, які базуються на вимогах стосовно раціонального використання та охорони земель. Розроблено теоретико-методичні положення оптимізації механізму управління землекористуванням у контексті інвайронменталістського світогляду. З використанням розроблених наукових підходів визначено напрями економіко-екологічного вдосконалення структури посівних площ Миколаївщини. Обгрунтовано економічну ефективність реалізації запропонованих заходів.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: У9(4УКР)320-511.2-21 +
Шифр НБУВ: РА354440

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
13.

Мураховський С. А. 
Алгоритмічні засоби підвищення точності гіротеодолітів на обмежено рухомій основі / С. А. Мураховський. — Б.м., 2019 — укp.

Розвиток сучасних засобів наземної орієнтації потребує використання у своєму складі гіроскопічних компасів середньої та високої точності. Високі вимоги до гірокомпасів та гіротеодолітів, які використовуються в системах наземної орієнтації обумовлюють необхідність роботи приладу в умовах поступальної та кутової вібрації. В наш час актуальним є розробка нових та вдосконалення існуючих методів підвищення точності наземних гірокомпасів. Вирішення задачі підвищення точності можливе як конструктивними методами, так і за допомогою засобів математичної обробки інформації, яка видається приладом. Можливість використання алгоритмічних засобів підвищення точності дозволяє значно зменшити витрати на розробку та виготовлення гірокомпасу, який здатний працювати в умовах збурень основи.Проведено огляд сучасних засобів наземного орієнтування, що базуються на різноманітних принципах роботи. Розглянуто гіротеодоліти, створені на базі роторних гіроскопів, особливу увагу приділено приладам і системам вітчизняного виробництва. Проведено аналіз можливостей використання інерціальних навігаційних систем для визначення азимутів. Розглянуто гіроскопічні прилади, що комплексуються з супутниковими навігаційними системами та особливості їх використання при початковій виставці. Проведено аналіз методів підвищення точності гіроскопічних засобів наземної орієнтації та показано, що одним з актуальних шляхів підвищення точності гіротеодолітів є використання алгоритмічних методів підвищення точності.Проведено аналіз математичної моделі руху чутливого елементу гіротеодоліту, розглянуто повні та прецесійні рівняння руху. Розроблено модель вихідного сигналу гіротеодоліту, який працює в компенсаційному режимі. Розроблено інформаційну модель гіротеодоліту на обмежено рухомій основі, яка включає динамічні рівняння руху чутливого елементу, зовнішні збурення, що діють на об'єкт дослідження, сигнали, які формуються в допоміжних системах керування, надлишкову інформацію, яка наявна в самому приладі. Розроблено комплекс програмних засобів в системі MATLAB та перевірено його адекватність відомим теоретичним залежностям.Проведено аналіз впливу гармонічної вібрації на точність гіротеодоліту, отримано аналітичні залежності вібраційної похибки на основі частотних характеристик. Показано, що вібраційна похибка залежить від параметрів приладу; напрямку вібрації і положення головної осі гіроскопа відносно площини меридіану, амплітудно-частотних характеристик приладу, а також амплітуди і частоти перевантаження точки підвісу. Проведено аналіз впливу випадкової вібрації на точність гіротеодоліту, отримано аналітичні залежності вібраційної похибки на основі кореляційних функцій. Показано, що вібраційна похибка залежить від параметрів приладу; напрямку вібрації, динамічних характеристик приладу, а також дисперсії перевантаження і переважної частоти вібрації точки підвісу. Проведено аналіз шляхів підвищення точності гіротеодолітів при роботі на обмежено рухомій основі та запропоновано використання методу алгоритмічної компенсації вібраційної похибки. Проведено моделювання алгоритмічної компенсації на основі розробленої інформаційної моделі гіротеодоліта.Розглянуто методи визначення додаткових параметрів руху чутливого елементу гіротеодоліту. Розроблено та промодельовано метод диференціювання сигналу датчику кута, в системі компенсаційного зворотного зв'язку. Проведено синтез спостережувача для визначення оцінки кутової швидкості чутливого елементу гіротеодоліту та обрано власні частоти спостережувача, які дозволяють зменшити похибки оцінювання з заданому частотному діапазоні. Проведено моделювання алгоритмічної компенсації вібраційної похибки на основі визначеної кутової швидкості чутливого елементу в азимуті. Розглянуто систему керування кутовою швидкістю обертання гіромотора. На основі математичної моделі руху чутливого елементу в негіростабілізованій площині розроблено метод оцінювання додаткових параметрів руху. Проведено моделювання та визначено похибки оцінювання. Розроблено розширену програмну модель гіротеодоліту та проведено моделювання алгоритмічної компенсації вібраційної похибки на основі визначених оцінок при гармонічній та випадковій вібрації основи.Проведено визначення типових прискорень, що діють в місцях встановлення гіротеодолітів апаратно-програмним комплексом в складі трьох акселерометрів. На основі спектрального аналізу отриманих експериментальних даних показано, що в спектрі вібрації існують частоти близькі до резонансних частот коливань чутливого елементу. Проведено імітаційне моделювання впливу віброприскорень на точність гіротеодоліту.Розглянуто конструктивну схему гіротеодоліту з компенсаційним методом вимірювання азимуту. Проаналізовано склад та характеристики системи стабілізації обертів гіромотору. Розглянуто вихідні сигнали системи стабілізації та проведено компенсацію вібраційної похибки на основі експериментальних даних.^UIn the dissertation the following scientific results were received:1. The method for determining the parameters of motion of a sensitive element of a gyrotheodolite relative to the main axis - angle and angular velocity on the basis of information from the system of stabilization of the rotation of the gyromotor was first developed.2. The method of determining the angular velocity of a sensitive element in the azimuth on the basis of the state identifier is developed, the necessary eigenfrequencies are determined on the basis of the analysis of the frequency characteristics of the sys-tem.3. The method of algorithmic compensation of a vibration error due to the use of internal sources of information of the device is improved, and the efficiency of the developed methods under the action on the gyrotheodolite of the translational vibra-tion, both deterministic and random, is shown.The practical value of the results obtained is that on the basis of them it is pos-sible to use land gyrocompasses and gyrotheodolites in conditions of a limited mobile basis, while the possibility of providing the necessary accuracy is possible. The devel-oped methods for determining the parameters of the motion of a sensitive element of gyrotheodolite are protected by patents of Ukraine on the utility model.The development of modern ground-based means requires the use of middle and high-accuracy gyroscopic compasses in its composition. High requirements for gyro-compasses and gyrotheodolites, which are used in ground-based systems, necessitate the device to operate in conditions of linear and angular vibration. In our time, the de-velopment of new and improving existing methods for improving the accuracy of ground gyrocompasses is relevant. The solution of the problem of increasing accuracy is possible both by constructive methods, and by means of mathematical processing of information, which is issued by the device. An overview of ground orientation systems based on a variety of principles is conducted. The gyrotheodolites created on the basis of rotor gyroscopes are consid-ered, special attention is paid to devices and systems of domestic production. The analysis of methods for increasing the accuracy of gyroscopic terrestrial orientation methods has been carried out and one of the topical ways to increase the accuracy of gyrotheodolites is the use of algorithmic methods for increasing accuracy.An analysis of a mathematical model of the sensitive element was carried out, and it was clear that the precession and full equations. An analysis of the effect of harmonic vibration on the accuracy of gyrotheodolite has been obtained, analytical dependences of the vibration error on the basis of frequency characteristics have been obtained. An analysis of the influence of random vibration on the accuracy of gyroth-eodolite was obtained, analytical dependences of the vibration error on the basis of correlation functions were obtained. The analysis of ways to increase the accuracy of gyrotheodolites at work on a limitedly mobile basis is carried out and the use of the method of algorithmic compensation of vibrational error is proposed. The algorithmic compensation modeling is carried out on the basis of the developed information model of gyrotheodolite.The methods of determination of additional parameters of motion of a sensitive element of gyrotheodolite are considered. The method of differentiating the signal of the angle sensor, in the compensation feedback system, is developed and simulated. The observed synthesis was carried out to determine the estimation of the angular ve-locity of the sensitive element of the gyrotheodolite.The system of control of the angular speed of the gyromotor is considered. On the basis of the mathematical model of motion of a sensitive element in a nongyrosta-bilized plane, a method for estimating additional parameters of motion is developed. The simulation was carried out. The definition of typical accelerations in the places of installation of gyrotheod-olite by hardware and software complex consisting of three accelerometers is carried out. Imitational simulation of vibration acceleration influence on accuracy of gyrothe-odolite is carried out. The composition and characteristics of the stabilization system of the rotation of the gyromotor are analyzed. The output signals of the stabilization system are considered and compensation of the vibration error is made on the basis of experimental data.


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
14.

Ганзюк А. Л. 
Підвищення зносостійкості трибосистем в умовах малоамплітудного фретингу із застосуванням легкоплавких сплавів / А. Л. Ганзюк. — Б.м., 2020 — укp.

У дисертації вирішена науково-технічна задача підвищення зносостійкості трибосистем номінально-нерухомих з'єднань в умовах малоамплітудного фретингу із застосуванням легкоплавких сплавів з урахуванням оточуючого середовища. Запропоновано аналітичну залежність для визначення величини енергії, яка витрачається на збільшення густини дислокацій в одиничному об'ємі і визначається по різниці густини дислокацій до та після фретингу. На основі принципів нерівноважної термодинаміки (незворотних процесів) запропоновані нові теоретичні уявлення фізико-хімічної механіки фрикційного контакту, що стосується природи і взаємовпливу процесів, які викликають фретинг-корозію металів. Запропоновано модель динамічної поведінки трибосистеми на основі методу математичного моделювання та комп'ютерної симуляції. Експериментально встановлено, що внаслідок фретингу змінюється відносний елементний склад взаємодіючих поверхонь. Експериментально встановлено, що зношування матриці, при введенні в зону контакту легкоплавкого сплаву, починається лише після 0,15х106N до 0,3х106N циклів, і зносостійкість при фретингу пари тертя матеріалів, що досліджувались збільшується в 2-3 рази. Запропоновано рекомендації по боротьбі із ФП у номінально-нерухомих з'єднаннях деталей машин, технологію і конструкцію обладнання для нанесення легкоплавкого сплаву (Bi-Sn-Pb-Cd) на поверхні номінально-нерухомих з'єднаних деталей машин.^UThe scientific and technical tasks of increase of wearproofness of tribosystems nominally immobile connections in the conditions of littlepeak fretting with application of fusible alloys taking into account an environment are solved in the dissertation. In theory, from positions of physical chemistry of solid, it is investigated experimentally that an application of soft coverages on the basis of lead, tin, cadmium which have low resistance of fluidity and ability to change the coefficient of friction on contacting surfaces and also can take in certain part of energy of vibration is a perspective direction against FP in nominally immobile connections of details of machines. On the basis of principles of non-equilibrium thermodynamics (irreversible processes) new theoretical presentations of physical and chemical mechanics of friction contact, that touches nature and reciprocally of processes that cause the frettage of metals, are offered. The evolutional model of dynamic conduct of tribosystem is offered on the basis of method of mathematical design and computer simulation. Experimentally mode of dynamic clutch-slippage for FP, as the most dangerous from point of maximal friction and oscillation activity in a contact. It is investigated that relative element composition of interactive surfaces changes as a result of fretting. Moreover, it is investigated that the wear of matrix, at introduction to the area of contact of fusible alloy, begins only after 0,15х106N to the 0,3х106N cycles, and the wearproofness of pair of friction at fretting of the probed materials is increased in 2-3 times. Recommendations against FP in nominally immobile connections of details of machines, method, technology and construction of equipment, for causing of fusible alloy (Bi-Sn-Pb-Cd) on-the-spot nominally immobile the united details of machines are offered.


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
15.

Лазарєва К. П. 
«ПАТОГЕНЕТИЧНЕ ОБҐРУНТУВАННЯ КОРЕКЦІЇ АРТЕРІАЛЬНОЇ ГЕМОДИНАМІКИ, СУДИННОЇ ЖОРСТКОСТІ У ПАЦІЄНТІВ З АРТЕРІАЛЬНОЮ ГІПЕРТЕНЗІЄЮ ЗАЛЕЖНО ВІД ВІКУ, СТАТІ ТА СТАНУ КІСТКОВОЇ ТКАНИНИ» / К. П. Лазарєва. — Б.м., 2020 — укp.

1. У жінок з АГ І–ІІ стадії, 1–2 ступеня віком молодше 65 років ангтигіпертензивна терапія незалежно від групи застосованих препаратів призводить до більш вірогідного зниження брахіального систолічного, діастолічного і середньогемодинамічного артеріального тиску (відповідно на 13,3%, 18,9%, 8,1%) порівняно з чоловіками відповідного віку.2. Антигіпертензивна терапія із застосуванням блокаторів кальцієвих каналів порівняно з групою інгібіторів ренін–ангіотензинової системи призводила до зниження центральних САТ, ПАТ, сер. АТ та достовірного зменшення артеріальної жорсткості у хворих жінок з АГ І–ІІ стадії, 1–2 ступеня віком молодше 65 років порівняно з чоловіками, що асоціювалося з регресом гіпертрофії лівого шлуночка (зменшення ІММ ЛШ на 9,3%) тільки у чоловіків, що дає підстави рекомендувати її як групу першої лінії терапії у даної категорії пацієнтів.3. У пацієнтів з АГ І–ІІ стадії, 1–2 ступеня віком старше 65 років незалежно від статі комбінована антигіпертензивна терапія амлодипін/індапамід–ретард є більш ефективною порівняно з іАПФ/БРА із додаванням індапаміда: призводила до зниження бСАТ (18,4% проти 13,9%), цСАТ (16,9% проти 11,4%), цПАТ (27,4% проти 16,2%), що поєднується з більш виразним зменшенням артеріальної жорсткості за показником АІх75 (16,9% проти 9,7%) і АР (26,7% проти 11,2%), регресом ГЛШ (12,8% проти 1,8%) і може бути рекомендована як приорітетна у пацієнтів старшого віку.4. Підвищення артеріальної жорсткості за даними апланаційної тонометрії у жінок старше 65 років із АГ асоціюється з зниженням рівня вітаміну D та вторинним гіперпаратиреозом, зростанням рівня маркерів резорбції кісткової тканини, що може вказувати на наявність спільних патогенетичних механізмів розвитку атерокальцинозу, підвищення жорсткості судин, розвитку остеопорозу та доцільність раннього скринінгу даних показників з метою корекції виявлених порушень.5. Застосування розробленого алгоритму комплексного обстеження жінок старше 65 років із неускладненою АГ та додавання до комбінованої антигіпертензивної і гіполіпідемічної терапії препаратів вітаміну D та осеїн–гідроксиапатитової сполуки протягом 6 місяців є ефективним в корекції артеріальної жорсткості та порушень обміну кісткової тканини порівняно з відсутністю їх додавання, про що свідчить зменшення тиску аугментації (33,1% проти 18,6%), індексу аугментації (21,6% проти 11,4%) і збільшенням тиску ампліфікації (11,2% проти 6,8% відповідно), що асоціюється з нормалізацією рівня вітаміну D, паратгормону, зменшенням рівня маркеру резорбції β–CTx (на 21,1%), покращенням показників МЩКТ шийки стегнової кістки (на 8,7%) і може бути рекомендованою в комплексній терапії даної категорії пацієнток.^U1. In women with hypertension I-II stage, 1-2 degrees under the age of 65 years, antihypertensive therapy, regardless of the group of drugs used leads to a more likely decrease in brachial systolic, diastolic and mean hemodynamic blood pressure (respectively 13.3%, 18.9 %, 8.1%) compared with men of the appropriate age.2. Antihypertensive therapy with the use of calcium channel blockers in comparison with the group of inhibitors of the renin-angiotensin system led to a decrease in central blood pressure (CBP), pulse (PBP), mid. BP and a significant decrease in arterial stiffness in patients with stage I – II hypertension, 1-2 years younger than 65 years compared with men, which was associated with regression of left ventricular hypertrophy (decrease in LV BMI by 9.3%) only in men who gives grounds to recommend it as a group of first-line therapy in this category of patients.3. In patients with stage I – II hypertension, 1-2 degrees over the age of 65 years, regardless of gender, amlodipine / indapamide-retard combination antihypertensive therapy is more effective than ACE inhibitors / ARBs with indapamide: reduced bSBP (18.4 % vs. 13.9%), cSBP (16.9% vs. 11.4%), cPBP (27.4% vs. 16.2%), which is combined with a more pronounced decrease in arterial stiffness in terms of AIx75 (16.9%) against 9.7%) and AR (26.7% vs. 11.2%), regression of LVH (12.8% vs. 1.8%) and can be recommended as a priority in elderly patients.4. Increased arterial stiffness according to aplanation tonometry in women older than 65 years with hypertension is associated with decreased vitamin D and secondary hyperparathyroidism, increased levels of markers of bone resorption, which may indicate the presence of common pathogenetic mechanisms of atherocalcinosis, increased stiffness and the feasibility of early screening of these indicators in order to correct the identified violations.5. Application of the developed algorithm of complex examination of women older than 65 years with uncomplicated hypertension and addition to the combined antihypertensive and hypolipidemic therapy of vitamin D and ossein-hydroxyapatite compounds for 6 months is effective in the correction of arterial stiffness and lack of tissue metabolism. as evidenced by a decrease in augmentation pressure (33.1% vs. 18.6%), augmentation index (21.6% vs. 11.4%) and an increase in amplification pressure (11.2% vs. 6.8%, respectively), which is associated with normalization of vitamin D, parathyroid hormone, reduction of the level of the absorption marker β – CTx (by 21.1%), improvement of BMD of the cervical femur (by 8.7%) and can be recommended in the complex therapy of this category of patients.


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
16.

Мосієнко Г. М. 
Проєктування професійно орієнтованого змісту навчання електротехніки майбутніх інженерів машинобудівних спеціальностей на основі комплексних моделей / Г. М. Мосієнко. — Б.м., 2021 — укp.

Дисертацію присвячено розв'язанню проблеми підвищення якості навчання електротехніки майбутніх інженерів машинобудівних спеціальностей. У роботі здійснено аналіз стану навчання електротехніки майбутніх інженерів у закладах вищої освіти. Теоретично обґрунтовано й розроблено професійно орієнтований зміст навчання електротехніки майбутніх інженерів машинобудівних спеціальностей на основі узагальненої комплексної трискладової моделі навчальних елементів. Експериментальною перевіркою підтверджено ефективність професійно орієнтованого змісту навчання електротехніки майбутніх інженерів-машинобудівників на основі застосування комплексної трискладової моделі.^UThe thesis is devoted to solve the problem of improving the quality of teaching electrical engineering for students of machine-building specialties. There is a state analysis of electrical engineering training for future engineers of machine-building specialties in a work in higher educational institutions. The professionally oriented content of electrical engineering training for engineers of mechanical engineering specialties is theoretically substantiated and developed on the basis of a generalized complex three-component model of educational elements. The goals, the model of the content and the systematic approach to the formation of professionalylly oriented content in electrical engineering for engineers of mechanical engineering specialties have been determined. Experimental verification confirmed the effectiveness of the developed professional oriented content in electrical engineering training for future engineers of mechanical engineering profile on the basis of the general complex three-component model with studying elements.


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
17.

Харківська А. І. 
Розвиток комунікативної культури майбутніх вихователів закладів дошкільної освіти в умовах магістратури / А. І. Харківська. — Б.м., 2021 — укp.

Дисертація присвячена проблемам розвитку комунікативної культури майбутніх вихователів закладів дошкільної освіти в умовах магістратури. На основі аналізу науково-педагогічної, методичної та спеціальної літератури виявлено проблеми розвитку комунікативної культури майбутніх вихователів закладів дошкільної освіти в умовах магістратури, а саме: необхідність розробки нових освітніх програм магістратури, відповідно до оновленої нормативно-правової бази; незначний інтерес до оновлення комунікативних знань, підвищення рівня комунікативної грамотності, здійснення рефлексії розвитку власної комунікативної культури; недостатня розвиненість здатності змінювати та контролювати особистісну комунікативну поведінку залежно від ситуації спілкування з суб'єктами освітнього процесу; необхідність забезпечення всебічного гармонійного розвитку дітей дошкільного віку, що неможливе без розвиненої комунікативної культури вихователя, тощо.Визначено базові поняття дослідження «комунікативна культура майбутнього вихователя закладу дошкільної освіти» – це сукупність особистісних комунікативних якостей і вмінь, що характеризуються наявністю відповідних здібностей, системою знань основ як рідної, так й іноземних мов, вікових та індивідуально-психологічних особливостей розвитку дошкільника, норм, правил і принципів комунікативної культури, прийнятих у соціумі, нормативів комунікативної поведінки в дитячому та педагогічному мультикультурних колективах для успішної взаємодії та взаєморозуміння з різними категоріями дітей дошкільного віку, батьками дітей, колегами, адміністрацією, партнерами закладу дошкільної освіти, органами управління та самоврядування за допомогою вербальних та невербальних засобів комунікації; «розвиток комунікативної культури майбутніх вихователів закладів дошкільної освіти в умовах магістратури» – це усвідомлений ціленаправлений процес позитивних змін рівня оволодіння загальними та спеціальними компетентностями, що підпорядкований меті їх професійної підготовки та характеризується взаємозалежністю компонентів структури комунікативної культури (комунікативно-рефлексивна спрямованість, комунікативна грамотність, етика спілкування, крос-культурна взаємодія, комунікативна та організаційна готовність), результатом якого є усвідомлення майбутніми фахівцями важливості та розуміння необхідності здійснення даного процесу для забезпечення конституційних прав і державних гарантій дітей дошкільного віку щодо здобуття якісної освіти за допомогою вербальних та невербальних засобів комунікації; постійне оновлення комунікативних знань та здатності їх застосовувати на практиці; удосконалення крос-культурної взаємодії та здійснення рефлексії.Визначено критерії та показники розвитку комунікативної культури майбутніх вихователів закладів дошкільної освіти в умовах магістратури: мотиваційно-рефлексивний (усвідомлення майбутніми вихователями важливості розвитку комунікативної культури в умовах магістратури для їх майбутньої професійної діяльності та прагнення до її удосконалення; розуміння необхідності розвитку комунікативної культури як мотивації досягнення успіху; здатність здійснювати рефлексію власного професійно-особистісного саморозвитку та комунікативної діяльності), когнітивно-практичний (рівень володіння комунікативними знаннями; рівень комунікативної грамотності; здатність практично застосовувати набуті комунікативні знання), інтерактивно-особистісний (здатність ефективно здійснювати крос-культурну взаємодію в освітньому середовищі, керуючись принципами толерантної комунікації, професійної етики; здатність змінювати та контролювати власну комунікативну поведінку залежно від ситуації спілкування зі співрозмовником; здатність встановлювати ділові й особистісні стосунки з суб'єктами освітнього процесу та колегами інших закладів освіти і партнерами освітньої установи) та рівні.Теоретично обґрунтовано структурно-функціональну модель системи розвитку комунікативної культури майбутніх вихователів закладів дошкільної освіти в умовах магістратури, яка складається з методологічно-змістового (мета, зміст, завдання, методологічні підходи, принципи, функції), організаційно-комунікативного (об'єкт, суб'єкти, компоненти структури комунікативної культури майбутніх вихователів закладів дошкільної освіти в умовах магістратури, методи, форми та засоби її розвитку) й оцінювально-результативного (критерії, показники, рівні розвитку комунікативної культури майбутніх вихователів закладів дошкільної освіти в умовах магістратури, діагностичний інструментарій вимірювання даного рівня та очікуваний результат) модулів. За результатами формувального етапу експерименту здійснено оцінювання ефективності розвитку комунікативної культури майбутніх вихователів закладів дошкільної освіти в умовах магістратури – у респондентів експериментальної групи зафіксовано підвищення результатів усіх критеріїв та їх показників. Респонденти контрольної групи також показали покращені результати, але лише в межах 15–20 %.^UThe thesis deals with the issues of developing communication culture of future teachers at preschool education establishments in Master's Degree program.After analyzing scientific and pedagogical, methodological and special literature, the issues of developing communication culture of future teachers of preschool educational establishments in Master's Degree program are identified, namely: the need to develop new educational Master's Degree programs in accordance with the legal updates; little interest in updating communicative knowledge, increasing the level of communication literacy, reflecting on the development of communication culture; insufficient development of the ability to change and control personal communication behavior depending on the situation of interaction with the subjects of the educational process; the need to ensure the comprehensive harmonious development of preschoolers, which is impossible without the developed communication culture of the teacher, etc.The basic concepts of the thesis «communication culture of the future teachers of preschool education establishments» are defined as a set of personal communicative qualities and skills, characterized by the availability of appropriate abilities, a system of knowledge of both native and foreign languages, age and individual-psychological peculiarities of preschooler development, provisions, rules and principles of communication culture adopted in the society, norms of communicative behavior at children and pedagogical multicultural teams for successful cooperation and mutual understanding with different categories of preschoolers, their parents, colleagues, administration, partners of preschool education establishments, governing bodies and self-government organizations through verbal and non-verbal means of communication; «Development of communication culture of future teachers at preschool education establishments in Master's Degree program» is a deliberate purposeful process of positive changes in the set of personal communicative qualities and skills, which is subordinate to the purpose of their professional training and characterized by the interdependence of the communication culture components (communicative-reflexive orientation, communication literacy, communication ethics, cross-cultural interaction, communication and organizational qualifications), with the results of understanding the importance and the need for this process to ensure the constitutional rights and state guarantees for preschoolers concerning getting quality education using verbal and non-verbal communication; constant update of communicative knowledge and ability to put it into practice; improving cross-cultural interaction and reflection. The criteria and indicators of developing communication culture of future teachers at preschool education establishments in Master's Degree program are determined: motivational-reflexive (future preschool teachers' awareness of the importance of developing communication culture of preschool education establishments in Master's Degree program for future professional activity and striving for its improvement; understanding the need to develop communication culture as motivation to achieve success; the ability to reflect on one's professional and personal self-development and communication activity); cognitive-practical (the level of communication skills; level of communication literacy; the ability to practically apply the acquired communicative knowledge), interactive-personal (the ability to effectively carry out cross-cultural interaction in the educational environment based on the principles of tolerant communication, professional ethics, the ability to change and control own communication behavior depending on the communication situation, the ability to establish business and personal relations with the subjects of the educational process and colleagues from other educational establishments and educational partners) and levels.The structural-functional model of the system of developing communication culture of future teachers at preschool education establishments in Master's Degree program is theoretically explained. It consists of the following modules: methodological-content, organizational-communicative and evaluation-effective.According to the results of the forming stage of the experiment, the effectiveness of the developing communication culture of future teachers at preschool education establishments in Master's Degree program was evaluated. The respondents of the experimental group had an increase in all the criteria and their indicators. The respondents of the control group also had better results, however only within the range of 15–20 %.


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
18.

Онопрієнко І. В. 
Відновлення якості життя, пов'язаного зі здоров'ям, у працівників розумової діяльності з хронічними попереково-крижовими дорсалгіями засобами фізичної терапії / І. В. Онопрієнко. — Б.м., 2022 — укp.

В дисертації на підставі різновиду больового паттерну, типу ставлення до хвороби, особливостей мотивації до одужання, порушень якості життя й обмежень у трудовій діяльності науково обґрунтовано алгоритм застосування заходів фізичної терапії у працівників розумової діяльності з хронічними попереково-крижовими дорсалгіями.В роботі визначено особливості клінічного реабілітаційного менеджменту, який ґрунтується на складових діяльності фізичного терапевта, зокрема обстеженні, прогнозуванні та плануванні терапевтичних заходів, застосуванні стратегій фізичної терапії, методів, засобів і технік з науково-доказовою ефективністю, та мотивуванні до співпраці з фізичним терапевтом працівників розумової діяльності з хронічними попереково-крижовими дорсалгіями з урахуванням біопсихосоціальної моделі та основних положень Міжнародної класифікації функціонування, обмежень життєдіяльності та здоров'я.^UIt was the first to provide scientific substantiation of the procedure for applying physical therapy measures with respect to intellectual workers having chronic lumbosacral dorsalgia, based on the type of pain pattern, type of attitude to the disease, specifics of motivation to recover, impairments of life quality and work limitations.It was the first to identify peculiarities of clinical rehabilitation management based on the components of physical therapist's activities (examination; prediction and planning of therapeutic measures; application of physical therapy strategies, methods, tools and techniques having scientific and evidence-based effectiveness; motivating intellectual workers with chronic lumbosacral dorsalgia to cooperate with physical therapists) taking into account the biopsychosocial model and main provisions of the International Classification of Functioning, Disability and Health/


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 
 

Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського