Бази даних

Автореферати дисертацій - результати пошуку

Mozilla Firefox Для швидкої роботи та реалізації всіх функціональних можливостей пошукової системи використовуйте браузер
"Mozilla Firefox"

Вид пошуку
у знайденому
Сортувати знайдені документи за:
авторомназвоюроком видання
Формат представлення знайдених документів:
повнийстислий
 Знайдено в інших БД:Наукова електронна бібліотека (1)Реферативна база даних (284)Книжкові видання та компакт-диски (255)Журнали та продовжувані видання (16)
Пошуковий запит: (<.>A=МИХАЛЬСЬК$<.>+<.>A=ЮРІЙ$<.>+<.>A=ВОЛОДИМИРОВИЧ$<.>)
Загальна кількість знайдених документів : 22
Представлено документи з 1 до 20
...

      
1.

Михальська В.В. 
Державне регулювання механізму формування освітнього середовища для малого та середнього підприємництва: автореф. дис... канд. наук з держ. упр: 25.00.02 / В.В. Михальська ; Нац. акад. держ. упр. при Президентові України. — К., 2007. — 20 с. — укp.

Розкрито теоретико-методологічну сутність механізму формування освітнього середовища для малого і середнього підприємництва в системі державного регулювання, зміст підприємницької та бізнес-освіти, соціального підприємницького навчання, предметного (дисциплінарного, наукового) бізнес-навчання. Визначено особливості формування і розвитку бізнес-освіти на основі державного регулювання системи освіти. Описано структуру бізнес-навчання в системі регулювання розвитку малого та середнього підприємництва. Виділено функціональні елементи механізму формування освітнього середовища для даного підприємництва в системі державного регулювання. Розроблено модель безперервності бізнес-освіти в Україні в зазначеній системі та основні принципи Національної освітньої програми з розвитку підприємництва. Науково обгрунтовано механізми та методи державного управління для оптимізації і розвитку системи бізнес-освіти країни з урахуванням вимог Національної доктрини розвитку освіти та євроінтеграційних процесів.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Х839(4УКР)9-32р + У9(4УКР)0-131.1-21.01р + У9(4УКР)291.9р +
Шифр НБУВ: РА352904

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
2.

Михальський І.С. 
Джерела з історії українських політичних партій кінця XIX - початку XX століть: Автореф. дис... д-ра іст. наук: 07.00.06 / І.С. Михальський ; НАН України. Ін-т укр. археографії та джерелознавства ім. М.С.Грушевського. — К., 2004. — 36 с. — укp.

З урахуванням сучасних досягнень історичної науки вперше здійснено аналіз усього комплексу історичних видань, що характеризують діяльність українських політичних партій кінця XIX - початку XX ст. Визначено пріоритетні напрями їх досліджень, розкрито системні зв'язки між різними видами джерел. Проведено класифікацію історичних джерел в цілому і кожного з основних видів. Системно проаналізовано та введено до наукового обігу історичний матеріал, який раніше не було оприлюднено. Застосовано нові методи, зокрема кількісного аналізу з використанням комп'ютерних технологій. Досліджено мемуарну та епістолярну спадщину провідних діячів українських партій, подано узагальнену характеристику цього різновиду джерел, показано їх значущість для дослідників політичної історії України.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Т3(4УКР)52-4,01 + Ф69(4УКР)2,01 +
Шифр НБУВ: РА329910

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
3.

Юрійчук Л.М. 
Ендопротезування кульшового суглоба у хворих похилого та старечого віку з через- та міжвертлюговими переломами стегнової кістки: автореф. дис... канд. мед. наук: 14.01.21 / Л.М. Юрійчук ; Ін-т травматології та ортопедії АМН України. — К., 2009. — 21 с. — укp.

Досліджено питання щодо покращання результатів лікування хворих похилого та старечого віку з через- та міжвертлюговими переломами стегнової кістки (СК) з урахуванням диференційованого підходу до вибору способу оперативного лікування й удосконалення методики ендопротезування кульшового суглоба (КС). Вивчено міцність фіксації за нестабільних переломів вертлюгової ділянки (ВД) СК кутовою пластиною, фіксатором DHS, цементним ендопротезом КС. Проведено біомеханічне обгрунтування вибору методу фіксації нестабільного перелому ВД СК у пацієнтів даного віку на базі стендових натурних вибробувань. Багатофакторний кореляційний аналіз лікування показав переваги застосування тотального цементного ендопротезування у хворих похилого та старечого віку з через- та міжвертлюговими переломами СК за складних багатовідлапкових переломів, з ознаками остеоартрозу й остеопорозу.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Р458.198.53-92 + Р458.285,1-92 +
Шифр НБУВ: РА367803

Рубрики:

      
4.

Михальський 
Енергетичний стан і стійкість сортів озимої пшениці до посухи: Автореф. дис... канд. біол. наук: 03.00.12 / Микола Федорович Михальський ; НАН України; Інститут фізіології рослин і генетики. — К., 2000. — 20 с. — укp.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: П212.103-275.92,022
Шифр НБУВ: РА311591

      
5.

Михальська О.М. 
Збереженіть плодів томата різних генотипів залежно від температурних умов та стиглості: Автореф. дис... канд. с.-г. наук: 05.18.03 / О.М. Михальська ; Нац. аграр. ун-т. — К., 2005. — 20 с. — укp.

Наведено результати досліджень стосовно збереженості плодів томата різних генотипів залежно від температурних умов та стиглості. Установлено, що плоди томата з генами "лежкості" повільніше дозрівають і зберігають свої товарні властивості протягом 60 - 90-та днів. За результатами досліджень установлено, що збереженість плодів, природна стійкість їх щодо хвороб під час зберігання залежать від генетичних особливостей сорту та метереологічних умов вегетаційного періоду. Виявлено, що сорт Мобіл є найменш стійкий стосовно хвороб та непридатний для тривалого зберігання. Установлено, що хімічний склад томата та його зміни у процесі зберігання залежать від генетичних особливостей сорту, ступеня стиглості та строків зберігання. Вивчено вплив способів післязбирального дозрівання на поживну цінність плодів. Визначено оптимальний ступінь стиглості для їх закладання на зберігання.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: П241.61-48 +
Шифр НБУВ: РА337342

Рубрики:

      
6.

Юрій І. А. 
Інститут градоначальництва в системі державної влади на півдні Російської імперії (XIX - початок XX ст.): автореф. дис. ... канд. юрид. наук : 12.00.01 / І. А. Юрій ; Харк. нац. ун-т внутр. справ. — Х., 2010. — 20 с. — укp.

Сформульовано поняття градоначальництва як правового інституту, охарактеризовано місце та роль градоначальника в системі державного управління Російської імперії. Досліджено соціально-політичні чинники утворення градоначальств, організаційно-правові засади функціонування градоначальників. Проаналізовано специфіку компетенції градоначальника у її видозмінах протягом XIX - початку XX ст., відображено характер його взаємовідносин із центральними органами влади, інститутом генерал-губернатора, органами місцевого самоврядування, законодавчі ініціативи градоначальників, особливості функціонування градоначальництва в Одеському, Таганрозькому, Феодосійському, Керч-Єнікальському, Ізмаїльському, Севастопольському, Миколаївському, Ялтинському градоначальствах.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Х2(4УКР)51/52-523.72 + Т3(4УКР7)5-5
Шифр НБУВ: РА373601 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
7.

Юрій Р.Ф. 
Класифікація функційних рівнянь малої довжини на квазігрупових операціях: Автореф. дис... канд. фіз.-мат. наук: 01.01.06 / Р.Ф. Юрій ; НАН України. Ін-т математики. — К., 2006. — 19 с. — укp.

Вивчено властивості парастрофної рівносильності, а саме: знайдено ряд інваріантів, надано повну класифікацію квадратичних функційних рівнянь від n (n = 2, 3, 4) предметних змінних, виділено представників кожного з класів, знайдено множини розв'язків кожного з цих рівнянь. Це доводить існування двох класів за n = 2, чотирьох класів за n = 3 і 17-ти класів у разі n = 4. Доведено, що кожне квадратичне парастрофно нескоротне функційне рівняння від п'яти предметних змінних парастрофно рівносильне принаймні одному з чотирьох наведених функційних рівнянь, які не попадають в один клас за парастрофною рівносильністю. Показано існування функційних рівнянь, які не є квадратичними, але серед компонентів розв'язку обов'язково мають ізотопи груп, знайдено всі розв'язки вказаного рівняння. Установлено критерій існування нетривіальних квазігрупових рівнянь на множині квазігрупових операцій. Знайдено повну класифікацію загальних не обов'язково квадратичних функційних рівнянь малої довжини на квазігрупових операціях.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: В152.39,0 + В161.922,0 +
Шифр НБУВ: РА343930

Рубрики:

      
8.

Михальська В.М. 
Клінічний стан та метаболічний статус курчат-бройлерів при застосуванні комплексних сполук міді: Автореф. дис... канд. вет. наук: 16.00.06 / В.М. Михальська ; Нац. аграр. ун-т. — К., 2005. — 19 с. — укp.

Теоретично обгрунтовано й експериментально доведено доцільність використання комплексних сполук - метіонату, гліцинату та лізицинату міді у годівлі лабораторних тварин і курчат-бройлерів. Уперше вивчено їх токсичність, яка становить для метіонату міді 335,0 мг/кг, гліцинату - 640,0 та лізицинату міді - 390,0 мг/кг маси тіла, що характеризує комплексні сполуки міді як малотоксичні речовини. Установлено стимулювальний вплив гліцинату та лізицинату, меншою мірою - метіонату міді на активність травних ферментів курчат-бройлерів <>I>in vitro. Виявлено, що у разі введення щурам метіонату, гліцинату та лізинату міді у різних дозах підвищується енергозабезпечення тканин організму, уповільнюються процеси уреогенезу у печінці, змінюється активність певних травних і тканинних ферментів і не змінюються білковий спектр сироватки крові, гематологічні показники та клінічний стан тварин. Показано, що у разі тривалого згодовування курчатам-бройлерам з комбікормом метіонату, гліцинату та лізинату міді забезпечується їх ефективне використання за відсутності кумулятивної дії, підвищується активність ряду ферментів плазми крові, підшлункової залози та тонкого кишечника та не відбувається змін клінічного стану, гематологічних показників, рівня енергетичних процесів, фракційного складу білків сироватки крові, маси внутрішніх органів, має місце висока інтенсивність росту птахів, а також збереженість їх поголів'я.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: П682-612.2 + П682-451.2 +
Шифр НБУВ: РА337153

Рубрики:

      
9.

Михальський В.М. 
Матричні перетворювачі для електропривода (керування, комутація струму): Автореф. дис... канд. техн. наук: 05.09.12 / В.М. Михальський ; НАН України. Ін-т електродинаміки. — К., 2003. — 19 с.: рис. — укp.

Розвинуто теорію керування матричними перетворювачами для електропривода. Проаналізовано якість вихідної напруги (струму) матричного перетворювача у разі застосування скалярних алгоритмів керування з одно- та дворазовою модуляцією, визначено діапазони регулювання вихідної частоти, в яких доцільно використання кожного з цих алгоритмів. Розроблено способи переходів від одного алгоритму до іншого зі збереженням фазового кута й амплітуди основної гармоніки вихідної напруги. Створено та теоретично обгрунтовано спосіб усунення субгармонік у вихідній напрузі матричного перетворювача з застосуванням алгоритму керування з дворазовою модуляцією. Розроблено принципи комутації змінного струму, які базуються на поєднанні особливостей алгоритму векторної широтно-імпульсної модуляції та покрокового перемикання ключів двостронньої провідності та не вимагають контролю за напрямком струму навантаження та співвідношенням миттєвих значень напруг мережі живлення. Аналітично визначено коефіцієнти, необхідні для коригування модуляційних функцій матричного перетворювача з метою одержання неспотвореного годографа середніх значень вихідної напруги за умов несиметрії напруг мережі живлення.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: З291-01 +
Шифр НБУВ: РА323064

Рубрики:

      
10.

Юрій Е.О. 
Методичне забезпечення стратегічного планування та фінансових можливостей реалізації стратегії: Автореф. дис... канд. екон. наук: 08.06.01 / Е.О. Юрій ; Нац. ун-т харч. технологій. — К., 2006. — 23 с. — укp.

Наведено визначення стратегічного планування як процесу формування загальних цілей організації та відповідних йому функціональних стратегічних цілей, розроблених з урахуванням ресурсних можливостей підприємства та спрямованих на ефективну реалізацію загальних цілей. Встановлено, що стратегічними цілями підприємств харчової промисловості за умов невизначеності зовнішнього середовища є концентрування на привабливих ринках, збільшення ринкового сегмента й утримання існуючих ринкових позицій. Обгрунтовано, що фінансові цілі є основними функціональними стратегічними цілями, досягнення яких можна забезпечити шляхом дотримання необхідних параметрів фінансового стану підприємства, який визначається групою фінансових показників. На підставі поєднання концепції часових горизонтів з методикою фінансового планування під час розробки стратегій розвитку визначено стратегічні цілі, які б забезпечили стабільні тенденції розвитку підприємства в поточному, середньо- та довгостроковому періодах. За результатами одержаних значень фінансових показників у межах різних часових періодів фінансовий стан підприємства охарактеризовано як стійкий, постійний або кризовий. Розроблено заходи щодо покращання існуючого стану підприємства, які доцільно здійснювати за допомогою концентрації горизонтів росту. З урахуванням запропонованих розробок стратегічне планування розглянуто як п'ятирівневу процедуру, яка базується на виконанні наступних етапів: аналізу існуючого стану підприємства, визначення його потенціалу, обгрунтування можливих напрямів стратегічного розвитку, планування реалізації стратегії, її впровадження.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: У9(4УКР)306.71-230.3 + У9(4УКР)306.71-93 +
Шифр НБУВ: РА348354

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
11.

Юрійчук Ю.А. 
Національний фактор у суспільно-політичному розвитку Чехії та Словаччини (1989 - середина 1990-х рр.): Автореф. дис... канд. іст. наук: 07.00.02 / Ю.А. Юрійчук ; Чернів. держ. ун-т ім. Ю.Федьковича. — Чернівці, 2000. — 20 с. — укp.

Проаналізовано процес становлення і розвитку чеського та словацького національних рухів, діяльність груп та партій, що представляють національні меншини. Розкрито основні тенденції розвитку Чехо-Словаччини у зазначений період, а також висвітлено процес становлення незалежних держав Чехії та Словаччини. Значну увагу приділено національній політиці урядів даних країн та становищу національних меншин у них.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Т3(4Чех)64 + Т3(4Сло)64
Шифр НБУВ: РА310671 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
Категорія: Будівництво   
12.

Михальська Л.Л. 
Організаційно-технічні заходи при гасінні пожежі на станції нейтралізації компонентів ракетного палива: Автореф. дис... канд. техн. наук: 21.06.02 / Л.Л. Михальська ; Акад. цив. захисту України. — Х., 2004. — 20 с. — укp.

Запропоновано математичну модель та розроблено метод розрахунків розсіяння викидів під час пожежі на станції нейтралізації ракетних палив, який не потребує складних і трудомістких вимірів пульсацій метеорологічних параметрів і забезпечує необхідну точність розрахунків, що підтверджено натурними експериментами. Зазначено, що виявлені під час проведення теоретичних та експериментальних досліджень закономірності процесів розповсюдження домішок в атмосфері не суперечать відомим науковим уявленням, а в деяких випадках уточнюють і доповнюють їх. Розроблено новий метод визначення масової концентрації несиметричного диметилгідразину (НДМГ) та нітрозодиметиламіну (НДМА) у газових викидах та об'єктах навколишнього середовища, використання якого сприяє зменшенню на два порядки нижнього рівня визначення масового вмісту аналізованих речовин зі збереженням необхідної точності вимірів. Метод атестовано органами Держстандарту України. Встановлено фактичний склад і концентрацію токсичних викидів у процесі горіння компонентів ракетних палив, їх пари та розчинів під час пожежі на станції нейтралізації. Наведено практичні рекомендації щодо вибору ізолюючих апаратів, їх перевірки та системи обслуговування, вибору лицьових частин і засобів захисту шкіри. На підставі проведених теоретичних та експериментальних досліджень розповсюдження токсичних викидів під час пожежі розроблено раціональні маршрути прямування та екіпіровки особового складу пожежно-аварійних підрозділів, що забезпечують мінімальний час перебування в небезпечній зоні. Визначено місця розміщення постів безпеки та маршрути евакуації постраждалих осіб.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Н960.2 +
Шифр НБУВ: РА334346

Рубрики:

      
13.

Михальський В. М. 
Перетворювачі частоти і напруги з широтно-імпульсною модуляцією: аналіз та наукове обгрунтування шляхів підвищення якості електроенергії: автореф. дис. ... д-ра техн. наук : 05.09.12 / В. М. Михальський ; Ін-т електродинаміки НАН України. — К., 2010. — 40 с. — укp.

Розроблено метод регулювання співвідношення між амплітудами неперервних імплементаційних функцій й амплітудами перших гармонік сигналів завдання вихідних напруг автономних інвенторів напруги в залежності від значення коефіцієнта модуляції. Визначено границі області існування сімейства підмодулювальних функцій, які забезпечують неспотворювальне формування вихідних напруг з максимальним теоретично можливим коефіцієнтом використання напруги живлення. Розроблено та впроваджено у серійне виробництво перетворювачі частоти з покращеними параметрами якості електроенергії.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: З264,54
Шифр НБУВ: РА375034 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

      
14.

Михальська В.Р. 
Підготовка студентів педагогічного коледжу до управління навчальною діяльністю молодших школярів: Автореф. дис... канд. пед. наук: 13.00.04 / В.Р. Михальська ; Вінниц. держ. пед. ун-т ім. М.Коцюбинського. — Вінниця, 2006. — 20 с. — укp.

Висвітлено етапи управління навчальною діяльністю молодших школярів, розкрито суть та структуру готовності студентів педагогічного коледжу до управління навчанням учнів, зміст, методи і форми підготовки учителів початкових класів до управлінської діяльності. Розроблено засоби діагностики рівня сформованості готовності студентів педагогічного коледжу до управління навчальною діяльністю молодших школярів, наведено критерії та визначено чотири (низький, середній, достатній і високий) рівні готовності. Розглянуто педагогічні умови підготовки студентів до управління навчанням учнів початкових класів.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ч479.511.203 +
Шифр НБУВ: РА341701

Рубрики:

      
15.

Юрій Н.М. 
Політична соціалізація молоді в умовах трансформації суспільства: аналіз міжнародного і українського досвіду: Автореф. дис... канд. політ. наук: 23.00.04 / Н.М. Юрій ; Одес. нац. юрид. акад.. — О., 2002. — 16 с. — укp.

Проаналізовано західні та вітчизняні концепції політичної соціалізації. Розглянуто роль політичної соціалізації у процесі становлення незалежної української держави, формування політичної системи. Визначено статус молоді у політичному просторі українського суспільства, її роль як об'єкта та суб'єкта політичного впливу. Висвітлено пріоритетні напрямки діяльності молоді у громадських об'єднаннях та політичних партіях. Удосконалено компаративістський метод кращого розуміння національної специфіки процесу соціалізації. На підставі аналізу вітчизняного та зарубіжного досвіду молодіжної політики розглянуто шляхи розвитку молодіжної політики в Україні.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ф016.5 +
Шифр НБУВ: РА321952

Рубрики:

      
16.

Михальська Т.О. 
Прийняття рішень в задачах управління та проектування зрошення на основі ресурсозберігаючих технологій: Автореф. дис...канд. техн. наук: 06.01.02 / Т.О. Михальська ; УААН. Ін-т гідротехніки і меліорації. — К., 2000. — 21 с. — укp.

Розроблено наукові основи та практичні методи вибору оптимальних технологій, а також параметрів систем управління зрошенням. Викладено алгоритм прийняття рішень на принципах комбінованого управління з метою оперативного планування поливів за умов дефіциту водних та енергетичних ресурсів, який базується на системі еколого-економічних критеріїв і забезпечує реалізацію ресурсозберігаючих технологій. Наведено методики оптимізації гідромодуля, розрахунку та техніко-економічного обгрунтування зрошувальних норм.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: П062.51,022
Шифр НБУВ: РА309599 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

      
17.

Михальська С. А. 
Родинне спілкування як чинник комунікативно-мовленнєвого розвитку дошкільника: автореф. дис. ... канд. психол. наук : 19.00.07 / С. А. Михальська ; Нац. пед. ун-т ім. М. П. Драгоманова. — К., 2010. — 20 с. — укp.

Виділено компоненти комунікативно-мовленнєвого розвитку дошкільника (КМРД), визначено його рівні та типи родинного спілкування. Встановлено взаємозв'язок між типом родинного спілкування та рівнем КМРД. Доведено, що система формувальної роботи, спрямована на покращання типу родинного спілкування, позитивно впливає на КМРД. Визначено, що успішний КМРД відбувається завдяки встановленню контакту та довірливих стосунків батьків з дітьми, формуванню у дітей потреби в мовному спілкуванні, виконанню спільних завдань з батьками, гармонізації типу сімейного спілкування.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ю983.513.2 + Ю983.401.2 + Ю956-994-06-734
Шифр НБУВ: РА377025 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

      
18.

Юрійчук Н.Д. 
Система роботи над діловим мовленням на уроках української мови у 5 - 7 класах: Автореф. дис... канд. пед. наук: 13.00.02 / Н.Д. Юрійчук ; Ін-т педагогіки АПН України. — К., 2001. — 18 с. — укp.

Висвітлено актуальну проблему збагачення мовлення учнів діловою лексикою. Викладено науково обгрунтовану й експериментально перевірену систему роботи над усним та писемним діловим мовленням на уроках української мови у 5 - 7 класах. Запропоновано програму експериментально-дослідного навчання ділового мовлення не тільки на уроках зв'язного мовлення, а й на уроках вивчення лексики, морфології, синтаксису. Упорядковано словник-мінімум ділової людини.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ш141.4-912.37
Шифр НБУВ: РА313984 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
19.

Михальський Ю.В. 
Ставлення польських суспільно-політичних сил до українського питання в Галичині на початку XX століття (1902-1914): Автореф. дис... канд. іст. наук: 07.00.02 / Ю.В. Михальський ; Львів. держ. ун-т ім. І.Франка. — Л., 1998. — 16 с. — укp.

Дисертацію присвячено одному з аспектів політичної історії Галичини початку ХХ ст., а саме - впливу польських політичних угруповань на суспільно-політичну обстановку в краї. Формування і діяльність польських політиків розглядається в контексті їхнього ставлення до українського національного руху. Вивчається генеза і наслідки міжнаціонального протистояння, що мало місце в цій східній провінції імперії Габсбургів. Автор досліджує роль політичних сил, які представляли різні верстви польського й українського населення Галичини в процесі польсько-українського порозуміння. Воно стало реальним з прийняттям сеймового виборчого законодавства напередодні першої світової війни.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Т3(4УКР331)52

Рубрики:

      
20.

Михальська В. В. 
Політика управління постконфліктними територіями / В. В. Михальська. — Б.м., 2020 — укp.

Здійснено комплексне дослідження політики управління постконфліктними територіями як управлінського процесу, який локалізується в межах території, що зазнала впливу збройного конфлікту, розглядається як ресурс різними політичними акторами, потребує встановлення інституційного порядку і подолання наслідків конфлікту. Політику управління постконфліктними територіями досліджено через категорії: «постконфліктна територія», «збройний конфлікт», «постконфлікт», «постконфліктне управління», «політика управління». Вивчення предмету дослідження стало можливим завдяки міждисципінарним теоретикометодологічним підходам і методам політичної науки, політичної географії, геополітики, міжнародних відносин, політичної регіоналістики, конфліктології, права і політичного менеджменту. Обґрунтовано, що в контексті вивчення політики управління постконфліктними територіями немає потреби вивчати територію як предмет конфлікту. Доведена доцільність вивчення такої території в якості простору, що зазнав впливу збройного конфлікту, внаслідок чого має зруйновану систему управління або заслабкі інституційні форми розвитку, що потребують розбудови «з нуля» або реінтеграції в національну систему вищого рівня. Виявлено специфіку впровадження управлінських практик такими постконфліктними територіями, як: частина території Хорватії – Славонія, Баранія та Західний Срієм, Таджикистан, Бангладеш, Косово, Руанда, Камбоджа, Нікарагуа, Мозамбік, Боснія і Герцеговина, С'єра-Ліоне. У межах категоріального апарату, за допомогою вказаних наук і наукових напрямів, визначено «постконфлікт» як стадію зіткнення інтересів двох і більше акторів, що настає після завершення основних етапів конфлікту. Авторкою розглядалися такі випадки, де дві чи більше держави, або держава(- и) в особі уряду та певне(-і) організоване повстанське(-і) угруповання ставали суб'єктами збройного протистояння. Для деталізації категорії «постконфлікт» із використанням категорій політології, міжнародного права та міжнародних відносин надано характеристику форм та типів завершення конфлікту. Наведено авторське формулювання ознак завершення конфлікту: 1) досягнення сторонами конфлікту згоди щодо постконфліктного управління, 2) отримання стороною (сторонами) конфлікту або третьою стороною повного суверенітету (інституційного контролю) над територією, що раніше була охоплена конфліктом та 3) визнання з боку міжнародної спільноти факту закінчення конфлікту і формування легітимних інститутів. Значення міжнародного визнання для завершення конфлікту обґрунтовано за допомогою концепції «сепаратистських держав», що таке визнання не отримали, та компаративного аналізу кейсів «Косово» та «Придністров'я». У роботі обґрунтовано використання понять «політика управління», «управління постконфліктними територіями», «управління кризовою ситуацією». Виявлено конфліктність впливу і стратегій міжнародних та національних акторів на управління постконфліктними територіями, що обґрунтовано за допомогою дослідження генези ставлення міжнародних та національних акторів до управління постконфліктними територіями та їх політичних інтересів на постконфліктних територіях. Заявлено, що на постконфліктних територіях міжнародні організації виконують свої статутні функції, впроваджуючи модель «ліберального миру» на територіях, вразливих до зовнішніх впливів. Виявлено, що інтереси національних та міжнародних акторів збігаються в частині досягнення створення умов, за яких буде нівельовано вплив доконфліктної конфронтації цінностей. До дослідження введено концепт миротворчості як діяльності по встановленню миру (порядку системи), що підтримує та посилює інститути, які сприяють мирному співіснуванню та мінімізують конфліктогенні чинники. На базі критеріїв досліджено політику управління через інституційні та неінституційні практики у трьох секторах суспільного життя: безпека, економіка, соціокультурна сфера. Спираючись на запропоновану конфліктність стратегій національного та міжнародного рівнів щодо управління постконфліктними територіями запропоновано дві «ідеальні» (з боку її ініціатора) моделі національного та міжнародного управління постконфліктними територіями. Моделі побудовано, спираючись на досвід трьох постконфліктних територій – Хорватії, Таджикистану та Руанди. Ключові слова: конфлікт і постконфлікт, збройний конфлікт, постконфліктна територія, політика управління територією, управлінські практики, миротворчість.^UA comprehensive study of management policy of post-conflict territory is done. It is characterized as a management process that is localized within the territory affected by the armed conflict. It is seen as a resource by various political actors and requires the establishment of institutional order and overcoming the consequences of the conflict. Management policy of post-conflict territories was studied through its components: “post-conflict territory”, “armed conflict”, “post-conflict”, “postconflict management”. The study of the subject became possible due to interdisciplinary theoretical and methodological approaches and methods of political science, political geography, geopolitics, international relations, political regionalism, conflict studies, law and management. It is substantiated that in the context of studying the management policy of post-conflict territory, there is no need to study the territory as a subject of conflict. The expediency of studying such a territory as a space affected by the armed conflict is argued. As a result of the conflict the territory has a ruined system of governance or weak institutional forms of development that require development “from scratch” or reintegration into a national high-level system. The specifics of the implementation of management practices in several postconflict territories is determined. These are: part of the territory of Croatia - Slavonia, Baranya and Western Srijem, Tajikistan, Bangladesh, Kosovo, Rwanda, Cambodia, Nicaragua, Mozambique, Bosnia and Herzegovina, Sierra Leone. Within the categorical apparatus of outlined sciences and research areas, “post-conflict” is defined as a stage of conflict of interests between two or more actors, which occurs after the completion of the main stages of the conflict. The author considered cases where two or more states, or the state(s) represented by the government and a certain organized insurgent group(s) became the subjects of armed confrontation. To detail “post-conflict” using the categories of political science, international law and international relations, a description of the forms and types of the end of the conflict is provided. The author's concept of the signs of the end of the conflict is provided. These are: 1) the parties to the conflict agree on post-conflict management, 2) the party (parties) or a third party obtains full sovereignty (control) over the territory previously covered by the conflict and 3) the end of the conflict and the formation of legitimate institutions is recognized by international community. The importance of international recognition for ending the conflict is justified by the concept of “separatist states” that have not received such recognition, and a comparative analysis of the cases of Kosovo and Transnistria. The use of the terms “management policy”,“management of post-conflict territory”, “crisis management”. The conflict of influence and strategies of international and national actors in the management of post-conflict territories is revealed, which is substantiated by studying the genesis of the attitude of international and national actors to the management of post-conflict territories and their political interests in post-conflict territories. It is stated that in post-conflict territories, international organizations perform their statutory functions, thus justifying their functioning in a crisis of international law and international relations, and world leaders realize their geopolitical interests by implementing a model of “liberal peace” in areas vulnerable to external influences. The study introduces the concept of peacebuilding as an activity to establish peace (order of the system), which supports and strengthens institutions that promote peaceful coexistence and minimize conflict-generating factors. Based on these criteria, the management policy is studied through institutional and noninstitutional practices in three sectors of public life: from the security sector, from economics and from the socio-cultural sphere. Selected practices are described and analyzed based on post-institutional and synergetic approaches of political science. Based on the proposed conflict of strategies of national and international levels regarding the management of post-conflict territories, two “ideal” (from the side of its initiator) models of national and international management of post-conflict territories are proposed. The models are based on the experience of three postconflict territories – Croatia, Tajikistan and Rwanda. Key words: conflict and post-conflict, armed conflict, post-conflict territory, management policy of post-conflict territory, management practices, peacebuilding.


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 
...
 

Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського