Бази даних

Автореферати дисертацій - результати пошуку

Mozilla Firefox Для швидкої роботи та реалізації всіх функціональних можливостей пошукової системи використовуйте браузер
"Mozilla Firefox"

Вид пошуку
у знайденому
Сортувати знайдені документи за:
авторомназвоюроком видання
Формат представлення знайдених документів:
повнийстислий
 Знайдено в інших БД:Наукова електронна бібліотека (4)Реферативна база даних (344)Книжкові видання та компакт-диски (187)Журнали та продовжувані видання (15)
Пошуковий запит: (<.>A=ПАНЬКІВ$<.>+<.>A=ІГОР$<.>+<.>A=МИХАЙЛОВИЧ$<.>)
Загальна кількість знайдених документів : 21
Представлено документи з 1 до 20
...

      
1.

Паньків Н.М. 
Демогеографічний розвиток гірських районів Українських Карпат: Автореф. дис... канд. геогр. наук: 11.00.02 / Н.М. Паньків ; Львів. нац. ун-т ім. І.Франка. — Л., 2002. — 19 с. — укp.

Досліджено демогеографічний розвиток гірської частини Українських Карпат з 1959 по 1999 рр., його вплив на розселення за умов вертикальної зональності. Проаналізовано вплив природно- та історико-географічних і соціально-економічних факторів на демографічну структуру населення регіону в часовому та територіальному аспектах. Досліджено динаміку чисельності населення гірських районів Українських Карпат у розрізі висотних рівнів з інтервалом 100 м. На основі комплексного вивчення основних показників природного та механічного рухів, статево-вікової структури населення, впливу демогеографічного розвитку на особливості розселення виявлено та картографовано їх динамічні особливості та просторові відмінності. Здійснено демогеографічне районування території дослідження та вміщено карту розміщення населення, а також показано особливості орографії та ступінь використання земельних ресурсів.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: С73(4Укр3)
Шифр НБУВ: РА317736 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
2.

Паньків Л.П. 
Енергетична оцінка окремих технологічних елементів, порід та систем виробництва продукції вівчарства в зоні Лісостепу України: Автореф. дис... канд. с.-г. наук: 06.02.04 / Л.П. Паньків ; УААН. Ін-т тваринництва. — Х., 2005. — 20 с.: рис. — укp.

Висвітлено проблему пошуку нових технологічних рішень для забезпечення собівартості та підвищення конкурентоспроможності галузі вівчарства. Визначено вміст валової енергії в продукції вівчарства залежно від віку, статі, генотипу. Одержано дані ефективності конверсії енергії корму в продукцію вівцями різних напрямів продуктивності. Обгрунтовано річні норми заготівлі кормів та їх структуру за різного рівня продуктивності овець з урахуванням енергетичних витрат на вирощування кормових культур і виробництво кормів. Визначено енергетичну та економічну ефективність виробництва продукції вівчарства залежно від рівня продуктивності овець за умов стійлово-пасовищної та пасовищно-стійлової систем утримання.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: П661-6(4УКР) +
Шифр НБУВ: РА339255

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
Категорія: Науки про Землю   
3.

Паньків Р.П. 
Літолого-геохімічні особливості і умовини утворення родовищ сірки північно-західної частини Передкарпатського сірконосного басейну (на прикладі Язівського родовища): Автореф. дис. канд... геол. наук: 04.00.02 / Р.П. Паньків ; НАН України. Нац. акціонер. компанія "Нафтогаз України"; Ін-т геології та геохімії горюч. копалин. — Л., 2002. — 20 с. — укp.

Комплексно досліджено речовинний склад різного рівня організації та різної форми існування матерії: породи - мінерали - хімічний макросклад - мікроелементний склад - ізотопи вуглецю, кисню, водню; розсіяна в мінералах та породах рідка та газова фази, а також розсіяна органічна речовина. Встановлено хімічну та ізотопну ідентичність осадових вапняків всього розрізу тираського горизонту, яка відрізняє їх від метасоматичних погіпсових вапняків. Встановлено, що сучасні гідрогеологічні умови суттєво відрізняються від палеогідрогеологічної обстановки процесу рудоутворення відсутністю припливу глибинних солянок. Визначено: частина газопроявів на сірчаних родовищах мають специфічний хімічний склад, що зумовлено їх участю в процесах сіркоутворення.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Д452(45УКР3)16 + Д59(45УКР3)452 +
Шифр НБУВ: РА321751

Рубрики:

      
4.

Михайлович Ю.Й. 
Обгрунтування доцільності застосування периопераційної схеми антибіотикопрофілактики з метою попередження післяопераційних ускладнень у хворих на рак легень та рак проксимального відділу шлунка: Автореф. дис... канд. мед. наук: 14.01.07 / Ю.Й. Михайлович ; АМН України. Ін-т онкології. — К., 2002. — 20 с. — укp.

Розглянуто вплив злоякісної пухлини бронхів і проксимального відділу шлунка на зміну бактеріальної флори в екосистемах легень і шлунка. Висвітлено ефективність застосування периопераційної та післяопераційної антибіотикопрофілактики цефотаксимом. Здійснено оцінку швидкості темпів зниження рівня ендогенної інтоксикації залежно від антибіотикотерапії. Встановлено, що наявність і розвиток злоякісної пухлини легень і шлунка спричинює якісні та кількісні зміни у мікробних популяціях вищезгаданих органів, формування локальних запальних вогнищ. Застосування периопераційної схеми антибіотикопрофілактики цефотаксимом у режимі монотерапії зменшує частоту післяопераційних ускладнень, підвищує ефективність хірургічного лікування хворих на рак легень і рак проксимального відділу шлунка. Доведено, що застосування периопераційної схеми антибіотикопрофілактики сприяє більш швидкому зниженню рівня ендогенної інтоксикації у прооперованих хворих онкоторакального профілю у порівнянні з післяопераційною схемою антибіотикопрофілактики. Запропоновано удосконалену схему протибактеріальної терапії, ефективну фармакологічну дозу цефотаксиму, а також методику визначення коефіцієнта інтоксикації "К" як критерія для визначення темпів зниження рівня ендогенної інтоксикації.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Р569.423-59 + Р569.433.2-59
Шифр НБУВ: РА319310 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

      
5.

Паньків М.Р. 
Обгрунтування конструктивно-технологічних параметрів гвинтово-еліпсного очисника бурякозбиральних машин: Автореф. дис... канд. техн. наук: 05.05.11 / М.Р. Паньків ; Терноп. держ. техн. ун-т ім. І.Пулюя. — Т., 2003. — 21 с.: рис. — укp.

Обгрунтовано технологічний процес сепарації вороху цукрових буряків та основні конструктивно-кінематичні параметри гвинтово-еліпсного очисника на підставі аналізу його розрахункової продуктивності та дослідження характеру співудару коренеплодів з робочими поверхнями очисника. Розроблено математичну модель залежності зміни відносної швидкості та швидкості нормального зближення коренеплоду від кутових параметрів вальця. Одержано аналітичні залежності для визначення межової кутової швидкості обертання еліпсних вальців, а також емпіричні - регресійних рівнянь, що характеризують зміну забрудненості, втрат і пошкодження коренеплодів цукрових буряків, відповідно від усередненого діаметра, зазору між гвинтовими еліпсними вальцями та вологості грунту. Розроблено інженерну методику розрахунку основних параметрів очисника.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: П072.842.152-35-12 + П072.842.223.2-35-12 +
Шифр НБУВ: РА324877

Рубрики:

      
6.

Михайлович В.А. 
Освітні тенденції культурної політики в умовах глобалізації: автореф. дис... канд. філософ. наук: 09.00.10 / В.А. Михайлович ; Нац. пед. ун-т ім. М.П.Драгоманова. — К., 2010. — 18 с. — укp.

Досліджено освітній потенціал культурної політики, спрямованої на реформування вітчизняної системи освіти та забезпечення її входження у світовий освітній простір як рівноправної дієвої сили, що передбачає у своїй сутності світові культурно-освітні тенденції, але не заперечує та не применшує національні чинники та цінності, які визначають своєрідність характеру саме української освіти. Запропоновано визначення поняття "культурна політика". Досліджено процес становлення парадигм освіти у різних типах культури (доглобалізаційний період). Визначено соціально-історичні параметри глобалізації. Висвітлено перспективи та тенденції розвитку освіти у ситуації глобалізації. Розкрито значення освітніх тенденцій культурної політики у розвитку глобальної цивілізації. Досліджено українські реалії культурної політики у контексті розвитку сучасної вітчизняної політики.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ю252:Ч30 + Ю252:Ч30
Шифр НБУВ: РА369433 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

      
7.

Михайлович Д.М. 
Офіційне тлумачення закону: Автореф. дис... канд. юрид. наук: 12.00.01 / Д.М. Михайлович ; Нац. ун-т внутр. справ. — Х., 2003. — 19 с. — укp.

Проаналізовано фактори, що викликають необхідність тлумачення нормативних приписів. Сформульовано мету тлумачення закону та запропоновано логічний алгоритм її досягнення. Подано визначення поняття офіційного тлумачення закону, репрезентовано його основні ознаки, стадії та види. Охарактеризовано співвідношення офіційного та доктринального тлумачення. Висвітлено поняття, юридичну природу, загальні та специфічні ознаки, функції та види актів офіційного тлумачення, акцентовано увагу на особливостях їх дії у часі, просторі та щодо кола осіб.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Х002.5 + Х8(4УКР)-320.3 +
Шифр НБУВ: РА324691

Рубрики:

Географічні рубрики:
  

      
8.

Паньків І.М. 
Польська, німецька та вірменська етнічні меншини в соціокультурних процесах на Покутті (друга половина XIX - 30-ті рр. ХХ ст.): автореф. дис... канд. іст. наук: 07.00.05 / І.М. Паньків ; Прикарпат. нац. ун-т ім. В.Стефаника. — Івано-Франківськ, 2007. — 20 с. — укp.

Вивчено традиційну культуру етнічних меншин на Покутті у другій половині XIX - 1930-х рр. й основні тенденції їх розвитку. Проаналізовано процес поселення поляків, німців і вірмен на Покутті, подано динаміку чисельності етнічних меншин, демографічну структуру регіону. Визначено основні етапи та місця їх компактного та дисперсного розселення. Охарактеризовано форми господарської діяльності даних етноменшин. Досліджено особливості їх архітектури, їжі й одягу. Розкрито особливості родинного, релігійного та громадянського життя, їх календарну обрядовість. Висвітлено процес формування та діяльності польських, вірменських і німецьких закладів освіти на Покутті. З'ясовано роль культурно-освітніх закладів і релігійних інституцій у збереженні національної ідентичності. Показано роль колоністів у соціально-економічному та культурному розвитку регіону, охарактеризовано акультураційні й асиміляційні процеси.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Т3(4УКР-4ИВД)5-56 + Т3(4УКР-4ИВА)61-56 + Т52(23=УКР6А/Я) +
Шифр НБУВ: РА354676

Рубрики:

      
9.

Паньків В.В. 
Поширення електромагнітних хвиль у запорошеній магнітоактивній плазмі з феромагнітними гранулами: автореф. дис... канд. фіз.-мат. наук: 01.04.02 / В.В. Паньків ; Київ. нац. ун-т ім. Т.Шевченка. — К., 2010. — 19 с. — укp.

Знайдено компонент тензора магнітної проникності феромагнітних гранул, що знаходяться у сильному зовнішньому магнітному полі. На підставі одержаного тензора магнітної проникності розраховано та проаналізовано дисперсійні співвідношення для низькочастотних хвиль у запорошеній магнітоактивній плазмі з феромагнітними гранулами. За допомогою виразу для тензора магнітної проникності однорідно намагніченого сферичного феромагнетика розраховано та проаналізовано дисперсійні співвідношення високочастотних хвиль. Одержано аналітичні вирази для групової та фазової швидкостей високочастотних хвиль у випадку повздовжнього та поперечного поширення відносно напрямку зовнішнього магнітного поля, а також для гібридних резонансних частот, що виникають у запорошеній магнітоактивній плазмі з феромагнітними гранулами. Результати розрахунку фазової та групової швидкостей високочастотних хвиль для загального випадку поширення подано графічно. Показано, що запорошена магнітоактивна плазма з феромагнітними гранулами виявляє властивості лівих середовищ поблизу резонансних частот, зумовлених присутністю феромагнітного компонента.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: В333.26,022 + В333.63,022 +
Шифр НБУВ: РА370795 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

      
Категорія: Гірнича справа   
10.

Паньків Ю. В. 
Розроблення методу та системи контролю технічного стану насосних агрегатів систем підтримання пластових тисків на нафтових родовищах: автореф. дис. ... канд. техн. наук : 05.11.13 / Ю. В. Паньків ; Івано-Франків. нац. техн. ун-т нафти і газу. — Івано-Франків., 2010. — 20 с. — укp.

Розглянуто особливості роботи насосних агрегатів у системі підтримання пластового тиску та причини і фактори, що зумовлюють виникнення їх дефектів і відмов. Проаналізовано відцентровий насосний агрегат (ВНА) як об'єкт вібродіагностики, який дозволяє визначити та надалі підтвердити експериментально наявність можливих джерел вібрації ВНА, та розроблено його діагностичну модель. Проведено аналіз результатів експериментальних досліджень зв'язку зміни вібрації робочих органів ВНА зі зміною їх технічного стану. Визначено діагностичну ознаку - суму добутків значень амплітуди віброшвидкості експериментально визначених найбільш інформативних частотних складових на відповідні вагові коефіцієнти та розроблено на їх базі новий метод контролю. Розроблено методичне, технічне та програмне забезпечення для реалізації даного методу контролю стану ВНА.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: И361.3-53
Шифр НБУВ: РА37170 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

      
Категорія: Біологічні науки   
11.

Паньків 
Структура популяцій в'язілю увінчаного (Coronilla coronata L., Fabaceae) на північно-східній межі ареалу та її індикаційне значення: автореф. дис... канд. біол. наук: 03.00.16 / Наталія Євгенівна Паньків ; Дніпропетровський національний ун-т. — Д., 2008. — 21 с. — укp.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Е522.926.13 Fab*804*803.1
Шифр НБУВ: РА359630

Рубрики:

      
12.

Паньків Л.І. 
Теорія та методика підготовки майбутнього вчителя до керівництва учнівськими музичними колективами: Автореф. дис... канд. пед. наук: 13.00.02 / Л.І. Паньків ; Нац. пед. ун-т ім. М.П.Драгоманова. — К., 2005. — 19 с. — укp.

Вперше створено й експериментально апробовано організаційно методичну систему підготовки майбутніх учителів до керівництва учнівськими музичними колективами. Розроблено зміст і структуру готовності студентів музичних спеціальностей до керівної діяльності, обгрунтовано систему критеріїв і показників її сформованості. Конкретизовано сутність педагогічного керівництва учнівськими музичними колективами, визначено основні принципи та педагогічні умови його здійснення. Запропоновано форми та методи навчальної роботи, спрямовані на самореалізацію учнів у сумісному музикуванні засобами полілогу. Обгрунтовано технологію керівництва дитячим мистецьким колективом і визначено шляхи її реалізації у навчально-виховному процесі. Доведено необхідність застосування особистісно орієнтованого підходу у мистецькому навчанні та вихованні та удосконалено методику підготовки майбутніх учителів музики.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Щ31 р(4УКР)31-3-68 + Ч489.518.5 +
Шифр НБУВ: РА336803

Рубрики:

Географічні рубрики:
  

      
13.

Паньків О.В. 
Формування онтологічної та гносеологічної проблематики у досократівській філософії: Автореф. дис... канд. філософ. наук: 09.00.05 / О.В. Паньків ; Львів. нац. ун-т ім. І.Франка. — Л., 2005. — 20 с. — укp.

Досліджено сутність і напрямки перших онтологічних та гносеологічних пошуків філософів-досократиків (від Фалеса до Емпедокла, Анаксагора та Демокріта включно) у контексті їх загальних натурфілософських рефлексій над світом та природою. Реконстуйовано та проаналізовано онтологічні та гносеологічні ідеї досократівської філософії, з'ясовано їх змістову сутність, історичну форму виразу та шляхи і способи вирішення в усіх тогочасних філософських школах, напрямках і теоретичних концепціях окремих філософів. Розкрито евристичний потенціал гносеологічних та онтологічних ідей досократівської філософії, показано їх суттєвий вплив на подальший розвиток світової філософської думки.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ю3(0)321-205 + Ю3(0)321-211 +
Шифр НБУВ: РА340090

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
14.

Паньківський С. В. 
Пошук та характеристика ядерних функцій протеїна ендоцитозу ITSN1 / С. В. Паньківський. — Б.м., 2020 — укp.

Дисертаційна робота присвячена вивченню потенційної ролі скафолдного білка ITSN1 у ядрі і його зв'язку із компонентами ядерного протеому, зокрема РНК-зв'язуючими білками. За допомогою флуоресцентної мікроскопії було підтверджено факт локалізації ендогенного та надекспресованого ITSN1s в ядрах клітин лінії HeLa. Виявлено, що за рахунок SH3-доменів ITSN1 може взаємодіяти із РНК-зв'язуючими білками SAM68, LARP6 та WBP11 in vitro. Показано, що ITSN1 та SAM68 співлокалізуються як в цитоплазмі, так і в ядрах клітин HeLa, а їх взаємодія забезпечується SH3A-доменом ITSN1 та N-кінцевим проліновим мотивом P0 білка SAM68. Виявлено, що взаємодія SH3-доменів ITSN1 із SAM68 перешкоджає агрегації цього РНК-зв'язуючого білка in vitro. Вперше показано, що ITSN1 може прямо зв'язуватись із нуклеїновими кислотами in vitro. За цю взаємодію можуть відповідати кілька позитивно заряджених та гідрофобних залишків амінокислот на поверхні SH3D-домену. Продемонстровано, що ITSN1 може впливати на формування SAM68-специфічних ядерних тілець в клітинах HeLa, так як нокдаун гена ITSN1 стимулює накопичення SAM68 у цих структурах, а надекспресія ITSN1 і локалізація його в ядрі сприяють дисоціації тілець, що не спостерігається при видаленні SH3A-домену ITSN1. Встановлено, що ITSN1 може регулювати утворення прото-онкогенної ізоформи фактора сплайсингу SRSF1, альтернативний сплайсинг якої регулюється білком SAM68. Оскільки SRSF1 сприяє епітеліально-мезенхімальному переходу клітин, було здійснено припущення, що у ядрі клітини ITSN1 залучений до регуляції процесів, асоційованих із злоякісною трансформацією клітин.^UMultiple cellular processes are regulated by scaffold proteins that serve as platforms for the formation of protein complexes, regulating their spatial and temporal organization. Impaired expression and mutations in scaffold-encoding genes lead to alterations in the cellular process associated with pathological states.ITSN1 is a scaffold that modulates clathrin-mediated endocytosis, vesicular transport, actin cytoskeleton rearrangement, and several mitogenic signaling pathways. Altered ITSN1 expression is associated with the proliferation and invasion of glioblastoma, neuroblastoma, and lung cancer cells, as well as with the development of Down syndrome, Alzheimer's disease, and Huntington's disease. Recently, it has been found that in addition to the cytoplasm, ITSN1 also localizes in a cell nucleus, though the functional significance of this phenomenon remains unknown. The current work concerns the analysis of the putative role of ITSN1 in a cell nucleus and the interaction between ITSN1 and nuclear RNA-binding proteins.Using fluorescent microscopy, we found that endogenous and overexpressed GFP-labeled ITSN1 localized in HeLa cells nuclei. Analyzing the protein interaction databases, we identified thirty-nine putative ITSN1 partners, that are involved in the regulation of mRNA processing, chromatin remodeling, DNA reparation, and replication. Using the GST pull-down approach, we confirmed the interaction between ITSN1 and RNA-binding proteins SAM68, LARP6, and WBP11 in vitro.Considering the functional features of SAM68, in particular, its role in the oncogenic transformation, we performed the analysis of the interaction between ITSN1 and SAM68. SAM68 is an RNA-binding protein mainly involved in mRNA processing, specifically alternative splicing. The protein stimulates the formation of pro-oncogenic isoforms, whereas, in neurons, it induces the expression of neuron-specific transcripts. We demonstrated that ITSN1 and SAM68 colocalized in HeLa cells nuclei and cytoplasm, whereas the interaction between proteins was mediated by the SH3A domain of ITSN1 and the N-terminal proline motif P0 of SAM68.Similar to other RNA-binding proteins, SAM68 contains RG-enriched disordered regions prone to aggregation. We demonstrated that ITSN1 suppresses SAM68 aggregation in vitro possibly by masking RG-motifs located in close proximity to the P0 proline motif. For the first time, we identified that ITSN1 directly interacts with nucleic acids, in particular, RNA and single-stranded DNA. The interaction was confirmed by several approaches, including the mRNA mobility gel shift assay and atomic force microscopy. The detected interaction is mediated by the fourth SH3 domain (SH3D) of ITSN1. Using NMR spectrometry, we identified several positively-charged and hydrophobic residues, that form the putative nucleic acid-binding site on the surface of ITSN1 SH3D domain. We proposed that the interaction could stabilize the formation of the complexes between ITSN1 and RNA-binding proteins.It has been previously shown that SAM68 forms specific nuclear bodies in HeLa cells with unknown function. Here, we demonstrated that ITSN1 depletion stimulated the accumulation of SAM68 in nuclear bodies in HeLa cells. Moreover, accumulation of overexpressed ITSN1 in the nucleus stimulated the dissociation of SAM68 nuclear bodies while deletion of SH3A domain did not affect SAM68 nuclear bodies formation, which allowed us to suggest that ITSN1 could prevent SAM68 aggregation in a nucleus.It is known that SAM68 regulates alternative splicing of pre-mRNA transcripts of several genes involved in carcinogenesis. These genes include BCL-X, CD44, AR-V, mTOR, SRSF1, CCND1, BIRC5, etc. In the present work, the effect of ITSN1 knockdown on the SAM68-mediated alternative splicing events in HeLa cells was analyzed. ITSN1 knockdown caused a two-fold increase in the expression of the pro-oncogenic isoform of splicing factor SRSF1. Overexpression of this SRSF1 isoform is known to activate the epithelial-mesenchymal transition in various cancer cells. As SAM68 is one of the regulators of the expression and alternative splicing of SRSF1 pre-mRNA, the obtained results indicated that the suppression of ITSN1 may increase the functional activity of SAM68, in particular, in the nuclear bodies.As a result, we proposed a hypothetical model of the functional interplay between ITSN1 and SAM68 in a nucleus. According to the model, protein ITSN1 directly affects the aggregation of SAM68 in a cell nucleus. As ITSN1 directly binds mRNA, the formation of a triple complex in a cell nucleus prevents SAM68 assembly and induces the dissociation of SAM68 nuclear bodies. Hence, ITSN1 regulates the functioning of SAM68 contributing to the processes of SAM68-mediated alternative splicing, associated with the expression of specific isoforms involved in carcinogenesis, in particular, SRSF1.


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
15.

Малик С. З. 
Буроземно-підзолисті ґрунти Пригорганського Передкарпаття / С. З. Малик. — Б.м., 2020 — укp.

Основною метою дисертаційної роботи є встановлення генези буроземно-підзолистих ґрунтів на основі детального вивчення властивостей ґрунту, його мулистої фракції, ґрунтових новоутворень та встановлення діагностичних критеріїв основних елементарних ґрунтотворних процесів (ЕҐП) – лесиважу, внутрішньоґрунтового оглинення, глеє-елювіювання, опідзолення. Аналіз генези дає змогу стверджувати, що профіль буроземно-підзолистих ґрунтів формують процеси різні за механізмом, але аналогічні за результатом. Тому діагностику цих процесів слід доповнити результатами аналізу валового хімічного складу мулистої фракції та ґрунтових новоутворень. На основі результатів валового хімічного складу встановлено, що досліджувані ґрунти сформувалися за рахунок процесів лесиважу, внутрішньоґрунтового оглинення та, меншою мірою, опідзолення та глеє-елювіального^UOn the one hand, the main aim of the thesis is to establish the genesis of the brown-podzolic soils which is based on a detailed study of the soils' characteristics, its silt fraction and neoplasms. On the other hand, to define the diagnostic criteria for basic elementary soil processes (ESP) such as: lessivage, internal soil argillization, gley-elluviation and podsolization. The analysis of the genesis allows us to confirm that the profile of brown-podzolic soils is formed by processes different in mechanism, but similar in result. Therefore, the diagnostics of these processes should be supplemented by the results of the analysis of the gross chemical composition of the silt fraction and soil neoplasms. Based on the results of the gross chemical composition, it was established that the investigated soils were formed by the processes of lessivage, internal soil gleying and, to a lesser extent, podsolization, internal soil gley-elluviation.


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
16.

Паньківська Ю. Б. 
Антиаденовірусний потенціал речовин синтетичного та природного походження / Ю. Б. Паньківська. — Б.м., 2021 — укp.

Дисертація присвячена вивченню властивостей та механізмів антивірусної дії фторвмісних сполук нуклеозидної природи, похідних амінокислот, наночастинок різних металів та природних сполук, що належать до рослинних флавоноїдів. Дослідження проводили на моделі аденовірусів 3, 5, 7 серотипів.Визначено показники цитотоксичності сполук та встановлено, що отримані значення корелюють з їх розчинністю та структурною організацією. Виявлено, що лише добре розчинні у середовищі сполуки (G26, G27, 10S-23,10S-24) були малотоксичними для клітин, а величина СС50 для них становила від 630 та значно перевищувала показник 1000 мкг/мл. Більш токсичними для клітин були сполуки G22 та G23 з показниками величини СС50 250 та 125 мкг/мл, відповідно. Встановлено, що сполуки G22, G26 та 10S-23 значно інгібують розвиток ЦПД вірусу та формування вірусспецифічних включень (до 62 %). А сполуки G26 та 10S-23 пригнічують реплікацію ДНК вірусу на 27 – 100 %. Ефективна антивірусна концентрація (ЕС50) для сполук G22, G26, G29 та 10S-23 складала 60, 120, 37 і 90 мкг/мл відповідно. Було встановлено індекси селективності: 4, 5, 13 та 11, відповідно. Крім того, виявлено що використання сполуки G29 призводить до нормалізації клітинного циклу інфікованих клітин до рівня неінфікованих клітин та зниження інфекційного титру аденовірусу на 84 – 90 %. Вперше досліджено вплив наночастинок золота, золота з кремнеземом та наночастинок діоксиду титану на моделі аденовірусної інфекції. Показано, що всі види досліджуваних наночастинок мають високі показники СС50, тобто їх токсичний ефект не перевищував 10 %. AuNP типу «a» проявили значний інгібуючий потенціал відносно HAdV-5 (55 – 96 %). Наночастинки типу «b» пригнічували репродукцію аденовірусу на 100 %. Встановлено, що наночастинки типу «b» також мають віруліцидну дію проти HAdV-5. Показано, що наночастинки золота розміром 5 та 20 нм ефективно знижують рівень репродукції аденовірусу на 100 %. Також було встановлено, що наночастинки золота мають віруліцидну активність відносно HAdV-5 (39 – 42 %). Показано, що наночастки Au з діаметром 5 нм та 20 нм максимально знижують титр вірусу на 2 порядки. Антивірусна активність NP ТіО2 (ІІ) відносно HAdV-5 була в межах 45-95 %. Встановлено, що наночастинки діоксиду титану мають фотокаталітичні властивості та на 30 % краще пригнічують аденовірус, ніж комерційний зразок. Нами було встановлено наявність віруліцидної дії відносно аденовірусу 5 серотипу для NP ТіО2. Для зразків ТіО2(І) та (ІІ). показане суттєве пригнічення репродукції вірусу (49 % та 63 %). Вперше встановлено антиаденовірусну дію препарату Неофлазид на основі рослинних флавоноїдів на моделі аденовірусу 5 серотипу. Показано, що в основі його противірусних властивостей лежить безпосередній вплив на формування новосинтезованого вірусного потомства de novo. Нами показано, що препарат Неофлазид, речовини БАРП (біологічно активна речовина виділена з препарату) та БАР СА (синтетичний аналог біологічно активної речовини виділеної з препарату) на 100 % пригнічували утворення інфекційного аденовірусу синтезованого de novo. Вперше досліджено цитотоксичну та антивірусну активність екстрактів подорожника та малини на моделі 3, 5, 7 серотипів аденовірусу. Показник інгібування вірусної інфекції був в межах 45 – 100 %. Найефективніше зниження титру було показано для аденовірусу 5 серотипу за присутності екстракту малини та призводило до зниження титру вірусу на 2 порядки (від 1,45 lg до 1,6 lg). Отримані та проаналізовані результати вказують на перспективність подальших досліджень сполук всіх дослідних класів в якості антиаденовірусних агентів та глибшого розуміння їх механізмів дії.В результаті проведених досліджень виявлено ряд речовин, котрі мають як полівалентну, так і моноспецифічну дію відносно аденовірусів людини і можуть бути прототипами нових етіотропних лікарських препаратів ефективних проти аденовірусу людини.^UThe dissertation is related to the research of the properties and mechanisms of antiviral action of fluoride-containing nucleosides, amino acid derivatives, nanoparticles and natural substances that belong to plant flavonoids. The studies were performed on the model of adenovirus infection induced by serotypes 3, 5, and 7. We analyzed the effect of newly synthesized fluoride-containing compounds on the epithelial cell line and analyzed their anti-adenoviral potential. It was found that the determined values of the cytotoxicity correlated with their solubility and structural properties. It was identified that only highly soluble compounds (G26, G27, 10S-23,10S-24) possessed low toxicity for cells, while the CC50 values for these substances started from 630 and significantly exceeded the value of 1000 mcg/ml. Compounds G22 and G23 with the CC50 values of 250 and 125 mcg/ml, respectively, were more toxic for cells. It was shown that the triazole-derived compounds (G22, G26, and G29) and derivatives of amino acids (10S-23) effectively suppressed the reproduction of adenovirus serotype 5. Compounds G22, G26 and 10S-23 significantly inhibited the cytopathogenic effect of the virus and the formation of virus-specific inclusions (up to 62 %). Compounds G26 and 10S-23 suppressed the replication of viral DNA by 27 – 100 %. Effective antiviral concentration (EC50) for compounds G22, G26, G29 and 10S-23 equaled 60, 120, 37 and 90 mcg/ml, whereas the chemotherapeutic indexes were 4, 5, 13, and 11, respectively. Moreover, it was found that compound G29 (2-(3-clorotetrahydrofuran-2-yl)-4-tosyl-5-(perfluoropropyl)-1,2,3-triazole) normalized the cell cycle of the infected cells to the level of non-infected cells and reduced the infectious titer of adenovirus by 84 – 90 %. We studied the effect of gold nanoparticles, gold-silicon nanoparticles and titanium dioxide nanoparticles on the model of adenovirus infection. It was shown that all types of analyzed nanoparticles had high CC50 values demonstrating that their toxic effect did not exceed 10 %. It was found that the mentioned authorial nanoparticles possess virucidal action and photocatalytic properties (titanium dioxide nanoparticles). Type “a” silicon-based nanoparticles demonstrated significant inhibitory potential on the reproduction of adenovirus serotype 5. The level of virus inhibition ranged between 55 and 96 %. Type “b” silicon nanoparticles at the concentrations between 10-2 and 10-4 suppressed the reproduction of adenovirus by 100 %. These particles also showed virucidal action against HAdV-5 (2 h exposition of the virus with nanoparticles was the most efficient due to the stable virucidal effect, 66 – 86 %). It was shown that gold nanoparticles of 5 and 20 nm in size effectively reduced the level of adenovirus reproduction by 100 %. It was also found that these nanoparticles have virucidal activity against adenovirus serotype 5 (39 – 42 %). Gold nanoparticles with a diameter of 5 nm and 20 nm minimized the virus titer by 2 orders.Antiviral activity of TiO2 nanoparticles (II) against human adenovirus serotype 5 ranged between 45 – 95 %. It was found that these nanoparticles possessed photocatalytic properties that suppressed adenovirus by 30 %. We demonstrated that titanium dioxide nanoparticles possessed virucidal action against adenovirus serotype 5. The sample of TiO2 (I) showed significant suppression of virus reproduction by 49 %, whereas TiO2 (II) inhibited the reproduction by 63 %. We identified antiadenoviral activity of the drug Neoflazid, obtained from plant flavonoids, using a model of adenovirus serotype 5. It was found that the antiviral properties of the drug are based on the direct effect on the de novo formation of viral progeny. We showed that Neoflazid, BAS (biologically active substance extracted from the drug) and BAS SA (a synthetic analogue of the biologically active substance extracted from the drug) at concentrations 7.1 mcg/ml, 30 mcg/ml and 10 mcg/ml, respectively, suppressed the formation of infectious adenovirus synthesized de novo by 100 %. It was identified that Neoflazid and its active components BAS and BAS SA did not have virucidal activity against adenovirus serotype 5. Although Neoflazid, BAS and BAS SA did not show obvious anti-adenoviral activity, they efficiently suppressed the synthesis of new viral progeny (by 97 – 100 %).For the first time, we studied the cytotoxic and antiviral activity of Plantago and raspberry extracts on the models of adenovirus serotypes 3, 5, and 7. Only raspberry extract showed affected the reproduction of all studied serotypes. The value of the inhibition of viral infection ranged between 45 and 100 %. It was found that the plant extracts also affected de novo synthesis of adenovirus. The most significant decrease in titer was identified for adenovirus serotype 5. The raspberry extract decreased the titer of this serotype by two orders (from 1.45 lg to 1.6 lg).


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
17.

Паньків Ю. Ю. 
Підвищення інтенсивності процесу та розроблення обладнання для перемішування компонентів / Ю. Ю. Паньків. — Б.м., 2022 — укp.

У дисертаційній роботі вирішено нове наукове завдання зниження енерговитрат процесу приготування рідкої опари шляхом дискретно-імпульсного дозованого введення компонентів у зваженому стані та обґрунтування раціональних параметрів робочих органів змішувача.^UIn the dissertation work, the new scientific problem reduction of energy consumption of preparation process of liquid sponge by discrete-pulse dosedinjection of components in a suspended state and substantiation of rational parameters of mixer working bodies is solved.


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
18.

Яворська А. М. 
Ініціальні ґрунти Верховинського Вододільного хребта Українських Карпат / А. М. Яворська. — Б.м., 2022 — укp.

Дисертацію присвячено вивченню проблеми ініціального ґрунтоутворення в Українських Карпатах. Виокремлено, домінуючі чинниками формування ініціальних органогенних ґрунтів є біотичний та мікрокліматичний, саме сукцесійні зміни рослинниого покриву зумовлюють еволюцію ініціального ґрунту. Для кожної стадії ініціального ґрунтоутворення характерний свій ценозоформуючий вид, так ембріональні утворення представлені в основному накипними лишайниками (лепрарія (Leprariaincana (L.Ach), кладонія жовто-зелена (Cladoniaochrochlora), леканоразаплутана (Lecanoraintricate (Ach.) Ach), умбілікрія циліндрична (Umbilicariaculindrical (L.) Delise); ґрунтоподібні тіла формуються головно під листовими лишайниками (Рarmelia saxatilis). Первинні ґрунти характеизується доміванням у гірсько-лісовій зоні мохів леукобрія сизого (Leucobryum glaucum (Hedw.) Angsts.), а в субальпійській – політріхуму стиснутого (Polytnichum stnictum). З поступовою еволюцією ініціального ґрунту поселяються вищі угрупування, а саме лучне різнотрав'я (тимофіївка лучна (Phleumpretense)), дернових злаків (біловус стиснений (Nardusstricta)), чагарники (чорниця звичайна (Vacciniummyrtillius)), брусниця звичайна (Vacciniumvitis-ideea)), ялівець звичайний (Juniperuscommunis)). Характерною особливістю морфологічної будови ініціальних ґрунтів є незначна потужність ґрунтового профілю, який складається з одного – двох генетичних горизонтів. Потужність горизонту оторф'янілої дернини (Td) коливається в межах 3–21 см залежно від стадії ґрунтоутворення та продуктивності рослинного біоценозу. Торфовий горизонт залягає безпосередньо на виходах щільного пісковику, з збільшенням часу ґрунтоутворення формується перехідний горизонт. Потужність торфового горизонту коливається в межах 5–21 см. Слабомінералізований торфовий горизонт темно-сірого забарвлення з бурим відтінком, органічна речовина слаборозкладена, пронизаний дрібним корінням, кількість якого зменшується у напрямку до породи. Дослідження особливостей морфологічної будови ініціальних ґрунтів (потужністю профілю, можливістю поділу на генетичні горизонти, здатність відділятися від породи) та сукцесій рослинних угрупувань дозволили виділити генетичний ряд ініціальних ґрунтів: ембріональні утворення, ґрунтоподібні тіла, первинні ґрунти, примітивні (молоді) ґрунти. Встановлено, що генеза ініціальних органогенних ґрунтів обумовлена головно локальними чинниками ґрунтоутворення, а саме кліматичним та біотичним. Так ініціальні ґрунти проходять ряд послідовних еволюційних стадій, кожна з яких має свої характерні особливості та є основою для подальшої еволюції. Основними ЕГП, які беруть участь еволюційному розвитку та формуванню ініціальних ґрунтів на різних стадіях розвитку є: декарбонізація ґрунтотворної породи є передумовою для початку ембріонального ґрунтоутворення та формування ембріонального ґрунту; ферсіалітизація – процес накопичення рухомих форм Феруму, обумовлена декарбонізацією, яка притаманний найбільшою мірою для ґрунтоподібного тіла; гумусосіалітизація – перетворення мінеральної маси, під дією нейтральних і слабокислих гумусових речовин, що сприяє частковому виносу основ та формуванню дерново-гумусового (оторфянілого) горизонту; торфоутворення, яке характерне для всіх стадій (за винятком ембріональної) та зумовлене, головно, кліматичними умовами території дослідження. Для всього ряду ініціальних ґрунтів характерна сильно кисла реакція ґрунтового розчину (рНKCl (2,0 – 4,2) рНH2O (2,9 – 5,0), яка зумовлена, в основному, сполуками Алюмінію. На основі результатів досліджень запропоновано доповнення до класифікації ґрунтів України та систематизовано і доповнено відомості про ініціальні ґрунти та ініціальне ґрунтотворення в Українських Карпатах.^UThe dissertation is devoted to the study of the problem of initial soil formation in the Ukrainian Carpathians. The dominant factors in the formation of initial organogenic soils are biotic and climatic, it is the successive changes in vegetation that determine the evolution of the initial soil. Each stage of initial soil formation is characterized by its cenozoic form, so embryonic formations are represented mainly by calcareous lichens (Lepraria incana (L.Ach), Cladonia ochrochlora), Lecanochi llaricaricia. (L. (Delise); soil-like bodies are formed mainly under leaf lichens (Parmelia saxatilis). Primary soils are characterized by domination in the mountain-forest zone of mosses of Leucobryum glaucum (Hedw.) Angsts.) With the gradual evolution of the initial soil, higher groups settle, namely meadow grasses (Phleum pretense), turfgrass (Nardusstricta), shrubs (blueberry (Vaccinium myrtinius)) ideea)), juniper (Juniperus communis)). A characteristic feature of the morphological structure of the initial soils is the insignificant thickness of the soil profile, which consists of one or two genetic horizons. The thickness of the horizon of peat turf (Td) varies between 3–21 cm depending on the stage of soil formation and productivity of the plant biocenosis. The peat horizon lies directly at the outlets of dense sandstone, with increasing soil formation time a transitional horizon is formed. The thickness of the peat horizon varies between 5–21 cm. Slightly mineralized peat horizon of dark gray color with a brown tinge, organic matter is poorly decomposed, permeated with small roots, the amount of which decreases towards the rock. Studies of the morphological structure of initial soils (profile thickness, possibility of division into genetic horizons, ability to separate from the breed) and successions of plant groups allowed to identify a number of genetic soils: embryonic formations, soil-like bodies, primary soils (young soils, primitive). The genesis of initial organogenic soils is mainly due to local factors of soil formation, namely climatic and biotic. Thus, the initial soils go through a series of successive evolutionary stages, each of which has its own characteristics and is the basis for further evolution. The main proces involved in the evolutionary development and formation of initial soils at different stages of development are: decarbonization of the soilforming rock is a prerequisite for the beginning of embryonic soil formation and the formation of embryonic soil; fersialitization – the process of accumulation of mobile forms of iron, due to decarbonization, which is most characteristic of the soil-like body; humus socialization – the transformation of mineral mass, under the action of neutral and weakly acidic humic substances, which contributes to the partial removal of bases and the formation of sod-humus (peat) horizon; peat formation, which is characteristic of all stages (except embryonic) and is due mainly to the climatic conditions of the study area. A number of initial soils are characterized by a strongly acidic reaction of the soil solution (pHKCl (2.0–4.2) pHH2O (2.9–5.0), which is caused mainly by aluminum compounds. Based on the research results, additions to the classification of soils of Ukraine were proposed, and information on initial soils and initial soil formation in the Ukrainian Carpathians was systematized and supplemented.


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
19.

Паньків М. В. 
Морфологічні особливості структурних компонентів міжхребцевого диску в нормі та при експериментальному опіоїдному впливі (експериментальне дослідження). / М. В. Паньків. — Б.м., 2022 — укp.

Дисертаційна робота присвячена експериментальному обґрунтуванню дослідження впливу наркотичного анальгетика налбуфіну дослідити структурні компоненти міжхребцевого диску в нормі та їх зміни на різних термінах експериментального опіоїдного впливу. За допомогою комплексу макроскопічних (препарування, скелетування), морфологічних (мікроскопічні, ультрамікроскопічні, морфометричні), експериментальних (моделювання опіоїдного впливу) та статистичних методів вперше встановлено та проведено порівняння з подальшим описом особливостей структурних компонентів міжхребцевого диску щура в нормі та патоморфологічні зміни на різних термінах експериментального опіоїдного впливу впродовж 56-ти діб експериментального дослідження.Результати проведених досліджень дадуть можливість створити фундаментальне морфологічне підгрунтя для подальшого експериментального дослідження патологічного впливу препаратів опіоїдної групи на системи та органи з метою подальшої розробки практичних рекомендації щодо тривалості та дозування при застосуванні препаратів даної групи. Результати отриманої нами роботи мають практичне значення для експериментальної морфології, хірургічної травматології, анестезіології та наркології, оскільки можуть бути патоморфологічним та морфологічним підгрунтям для розробки нових методів диференційної діагностики, профілактики та лікування можливих токсичних опіоїдних впливів на структурні компоненти міжхребцевого диску серед наркозалежних хворих. Отримані результати, що стосуються динаміки змін структури компонентів міжхребцевого диску при експериментальному опіоїдному впливі, є фундаментальною морфологічною базою, на дані якої можуть в своїх дослідженнях спиратися морфологи при вивченні питань експериментального токсичного впливу на структурні компоненти міжхребцевого диску та практичні хірурги - травматологи при лікуванні пацієнтів з ураженнями хребта, що відносяться до данної нозологічної групи.^UThis dissertation deals with the experimental confirmation of study of the effect of narcotic analgesic nalbuphine on the structural components to reseach the intervertebral disc in health and their changes in different terms of experimental opioid exposure. Using a complex of macroscopic (preparation, skeletization), morphological (microscopic, ultramicroscopic, morphometric), experimental (modeling of opioid exposure) and statistical methods were first established and compared with a subsequent description of the features of the structural components of the rat intervertebral disc in health and pathomorphological changes at different terms of experimental opioid exposure during 56 days of experimental research.The results of the conducted studies will make it possible to create a fundamental morphological basis for further experimental research of the pathological effect of opioid group drugs on systems and organs in order to further develop practical recommendations on the duration and dosage when using drugs of this group. The results of our work are of practical importance for experimental morphology, surgical traumatology, anesthesiology and addictiology, since they can be a pathomorphological and morphological basis for the development of new methods for differential diagnosis, prevention and treatment of possible toxic opioid exposures on the structural components of the intervertebral disc among drug-addicted patients. The results obtained concerning the dynamics of changes in the structure of intervertebral disc components during experimental opioid exposure are a fundamental morphological basis, the data of which can be used in their research by morphologists when studying the issues of experimental toxic effects on the structural components of the intervertebral disc and practical trauma surgeons in the treatment of patients with spinal lesions belonging to this nosological group.


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
20.

Калинич О. Р. 
Конкреційні Ферум-Манганові новоутворення у ґрунтах Прибескидського Передкарпаття / О. Р. Калинич. — Б.м., 2022 — укp.

Дисертацію присвячено вивченню конкреційних Ферум-Манганових новоутворень в профільно-диференційованих ґрунтах Прибескидського Передкарпаття для встановлення їхньої генези, класифікаційного статусу та спрямованості елементарних ґрунтотворних процесів. У межах Прибескидського Передкарпаття діагностували два види конкреційних Ферум-Манганових новоутворень: ортштейни - у дерново-підзолистих поверхнево-оглеєних ґрунтах та нодулі - в буроземно-підзолистих оглеєних ґрунтах. Ортштейни овальної або трубчастої форми із добре вираженими зовнішніми контурами, чіткою внутрішньою структурою із бурими кільцями акумуляції Феруму та чорними кільцями акумуляції Мангану. Нодулі буроземно-підзолистих оглеєних ґрунтів неправильної, нерегулярної форми, ущільненої консистенції із нечіткими дифузними контурами, гострими кутами, чорного, темно-сірого забарвлення, приурочені до середньої частини профілю, а саме до елювіального та ілювіального горизонтів. В лабораторних умовах встановлено їхній відсотковий вміст та проведено групування за фракціями. Встановлено, що важливими чинниками формування конкреційних Ферум-Манганових новоутворень є важкосуглинковий та глинистий гранулометричний склад ґрунтів та порід, диференціація профілю за елювіально-ілювіальним типом. Суглинковий гранулометричний склад ґрунтотворних порід, диференціація профілю за елювіально-ілювіальним типом, надлишкове зволоження, діяльність специфічної та неспецифічної мікрофлори спричиняє оглеєння профілю дерново-підзолистих поверхнево-оглеєних ґрунтів та утворення в їхніх межах ортштейнів. Глинистий гранулометричний склад ґрунтотворних порід та диференціація профілю за мулом обумовлює низьку водопроникність та тривале перезволоження профілю буроземно-підзолистих ґрунтів, домінування відновних умов, мінімізацію глеє-елювіальних процесів та формування нодулів інсітно. Відмінності у валовому хімічному складі ортштейнів та дрібнозему підтверджують гіпотезу про їхнє формування внаслідок ексітної генези, а коефіцієнт нагромадження засвідчує про акумуляцію Феруму, що визначає буре забарвлення ортштейнів, а чорні кільця – зумовлені акумуляцією Мангану. У дрібноземі та нодулях буроземно-підзолистих оглеєних ґрунтів розподіл та відсоткове співвідношення елементів практично однаковий. Коефіцієнт нагромадження засвідчує про акумуляцію Мангану, нагромадження інших оксидів менше одиниці, що підтверджує теорію їхнього інсітного утворення, формування під дією внутрішньоґрунтового оглинення та мінімальну інтенсивність глеє-елювіального процесу. Встановили та оцінили валові форми Феруму, його силікатні, несилікатні, окристалізовані, аморфні форми в профільно-диференційованих ґрунтах Прибескидського Передкарпаття та Fe-Mn новоутвореннях, що сформувалися у межах генетичних горизонтів з метою діагностики елементарних ґрунтотворних процесів та встановлення ґенези. Дослідження елементного та мінералогічного складу Ферум-Манганових новоутворень проведено мікроренгеноспектрометричним методом. Встановлено, що внутрішня структура ортштейну складена системою концентричних кілець, які відрізняються за забарвленням, а в їхніх межах акумулюються різні хімічні елементи. Вміст Феруму зумовлює їхнє буре забарвлення, а формування чорних кілець зумовлене переважанням в їхніх межах Мангану, Алюмінію та Кальцію. Нодулі характеризуються нерегулярною формою, елементний склад внутрішньої структури однорідний, проте їхня поверхня покрита плівками в яких межах значний відсоток складає Оксиген, Манган, Алюміній, Силіцій та Ферум, а їхнє темно-сіре, чорне забарвлення зумовлює Магнезит. Результатами нашого дослідження встановлено, що у профільно-диференційованих ґрунтах слід розрізняти два види конкреційних Ферум-Манганових новоутворень: ортштейни та нодулі, які відрізняються за морфологічними та мікроморфологічними особливостями, валовим хімічним складом та співвідношенням форм Феруму.^UThe research is devoted to the study concretions Fe-Mn pedofeatures in profile-differentiated soils of the Beskydy Pre-Carpathian region to establish their genesis, classification status and direction of elementary soil-forming processes. Within the Beskydy Pre-Carpathian region, two types of concretions Fe-Mn pedofeatures have been diagnosed: ortsteins in the sod-podzolic pseudogleyed soils and nodules in the brown earth-podzolic soils. Ortsteins have oval or tubular shape with well-defined external contours, clear internal structure with brown rings of Ferrum accumulation and black rings of Manganese accumulation. Nodules of brown earth-podzolic soils have irregular shape, compacted consistency with indistinct diffuse contours, sharp corners, black, dark gray color, confined to the middle part of the profile, namely the eluvial and illuvial horizons. In laboratory conditions, their percentage has been determined and grouped by fractions. Established that, important factors in the formation of concretions Fe-Mn pedofeatures are heavy loam and clay particle size distribution of soils and rocks, profile differentiation by eluvial-illuvial type. The loamy granulometric composition of soil-forming rocks, differentiation of the profile by eluvial-illuvial type, excessive moisture, activity of specific and nonspecific microflora causes gleying of the profile of sod-podzolic pseudogleyed soils and formation of ortsteins boundaries within them. Clay granulometric composition of soil-forming rocks and differentiation of silt profile causes low water permeability and long-term wetting of brown earth-podzolic profile, dominance of regenerative conditions, minimization of gley-eluvial processes and nodules formation in situ. Such differences in the gross chemical composition of ortsteins and fine soil confirm the hypothesis of their formation due to ex situ and the accumulation coefficient indicates the accumulation of Ferrum, which determines the brown color of the ortsteins, and the black rings - due to the accumulation of Manganese. In fine soils and nodules of brown earth-podzolic soils, the distribution and percentage of elements are almost the same. The accumulation coefficient indicates the accumulation of Manganese, the accumulation of other oxides less than one, which confirms the theory of their formation due to in situ, formation under the action of intrasoil clay and the minimum intensity of the gley-eluvial process. Gross forms of Ferrum, its silicate, non-silicate, crystallized, amorphous forms in the profile-differentiated soils of the Beskydy Pre-Carpathian region and Fe-Mn pedofeatures formed within genetic horizons were determined and evaluated, with the aim of diagnosing elementary soil-forming processes and establishing genesis. The study of the elemental and mineralogical composition of Fe-Mn pedofeatures has been performed by micro-X-ray spectrometry. It is established that the internal structure of the ortstein is composed of a system of concentric rings, which differ in color, and within them different chemical elements are accumulated. The content of Ferrum determines their brown color, and the formation of black rings due to the predominance within them of Manganese, Aluminum and Calcium. Nodules are characterized by an irregular shape, the elemental composition of the internal structure is homogeneous, but their surface is covered with films within which a significant percentage is Oxygen, Manganese, Aluminum, Silicon and Iron, their dark gray, black color causes Magnesite. The results of our study demonstrate that in profile-differentiated soils two types of concretions Fe-Mn pedofeatures should be distinguished: ortsteins and nodules, which differ in morphological and micromorphological features, gross chemical composition and ratio of forms of iron.


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 
...
 

Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського