Бази даних

Автореферати дисертацій - результати пошуку

Mozilla Firefox Для швидкої роботи та реалізації всіх функціональних можливостей пошукової системи використовуйте браузер
"Mozilla Firefox"

Вид пошуку
у знайденому
Сортувати знайдені документи за:
авторомназвоюроком видання
Формат представлення знайдених документів:
повнийстислий
 Знайдено в інших БД:Віртуальна довідка (1)Наукова електронна бібліотека (25)Реферативна база даних (452)Книжкові видання та компакт-диски (487)Журнали та продовжувані видання (12)
Пошуковий запит: (<.>A=ТРОФИМЕНК$<.>+<.>A=СЕРГІЙ$<.>+<.>A=ВАЛЕРІЙОВИЧ$<.>)
Загальна кількість знайдених документів : 25
Представлено документи з 1 до 20
...

      
1.

Сергійчик В. О. 
Адміністративно-правові засади виконання Україною обов'язків держави прапора щодо контролю технічного стану морських суден: автореф. дис. ... канд. юрид. наук : 12.00.07 / В. О. Сергійчик ; Одес. нац. юрид. акад. — О., 2010. — 19 с. — укp.

Запропоновано нове вирішення наукової проблеми, яке виявляється у необхідності забезпечення ефективності виконання Україною обов'язків держави прапора щодо контролю технічного стану морських торговельних суден шляхом вдосконалення адміністративно-правових засад виконавчо-розпорядчої діяльності відповідних органів виконавчої влади. Визначено міжнародно-правові та національно-правові підстави та наслідки набуття Україною правового статусу "держава прапору". Досліджено історичні, правові й організаційні підвалини створення та становлення національного класифікаційного товариства "Регістр судноплавства України", його правовий статус, функції та повноваження. Запропоновано зміни у складі центральних органів виконавчої влади України щодо технічного регулювання у галузі торговельного мореплавства та визначено їх функціональну компетенцію.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Х912.523.4 + Х819(4УКР)125.42
Шифр НБУВ: РА373187 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

Географічні рубрики:
  

      
2.

Трофименко М. В. 
Антиглобалістський рух і Україна: політологічний аналіз: автореф. дис. ... канд. політ. наук : 23.00.02 / М. В. Трофименко ; НАН України. — К., 2011. — 16 с. — укp.

Систематизовано понятійно-категоріальний апарат дослідження антиглобалістського руху, визначено типології антиглобалістських організацій за рахунок введення додаткових класифікаційних одиниць, їх систематизації, а саме: за видами, формами діяльності. Обгрунтовано організаційно-економічні засади функціонування антиглобалістських організацій, а саме: визначено основні джерела фінансування, напрями використання залучених коштів, механізми звітування. Доведено існування зв'язку між формами та методами діяльності антиглобалістських організацій та регіоном їх розміщення. Розглянуто особливості діяльності антиглобалістських організацій у Європі й Україні.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ф79(4УКР) + Ф06 + Ф022.3
Шифр НБУВ: РА379715 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

Географічні рубрики:
  
  

      
3.

Сергійчук О.М. 
Вища школа України в умовах лібералізації суспільного життя. 1953 - 1964 рр.: Автореф. дис... канд. іст. наук: 07.00.01 / О.М. Сергійчук ; Київ. нац. ун-т ім. Т.Шевченка. — К., 2002. — 17 с. — укp.

Проаналізовано політику партійно-радянської влади щодо вищої школи у період хрущовської "відлиги". З'ясовано суть лібералізації суспільного життя, її вплив на розвиток вищої школи та реформування вищих навчальних закладів республіки. Визначено кількісний та якісний склад науково-педагогічних кадрів вищої школи України, розкрито особливості їх підготовки за умов децентралізації управління вузами. Виявлено особливості формування складу студентів вузів, простежено їх національне та соціальне походження. Досліджено вплив лібералізації суспільних процесів на проведення навчального процесу, проаналізовано підходи партійних і громадських організацій до виховання студентства. Значну увагу приділено матеріально-технічному забезпеченню вищої школи республіки, її фінансуванню, житлово-побутовим умовам студентів. Прослідковано міжнародні зв'язки вищих навчальних закладів республіки з вузами інших країн світу, а також встановлено їх характер і результативність.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ч484(4УКР)7
Шифр НБУВ: РА320949 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
4.

Сергійчук О.Л. 
Діагностика та лікування ахалазії кардії: автореф. дис... канд. мед. наук: 14.01.03 / О.Л. Сергійчук ; Вінниц. нац. мед. ун-т ім. М.І.Пирогова. — Вінниця, 2009. — 20 с. — укp.

Наведено результати обстеження та лікування 122-х пацієнтів з ахалазією кардії (АК). Показано, що діагностика патології саме на ранніх стадіях зумовлює позитивні безпосередні та віддалені наслідки лікування. Розглянуто схему обстеження хворого щодо наявності дисфагічного синдрому, що включає вперше впроваджену соно-діагностику, допомагає вчасно діагностувати АК та диференціювати її зі злоякісними ураженнями стравохідно-шлункового переходу. Оцінено безпосередні та віддалені (до 11-ти років) наслідки лікування АК, проаналізовано причини ускладнень і рецидивів захворювання. Зазначено, що розроблена методика кардіодилатацій дозволяє ефективно та безпечно проводити хірургічну корекцію АК на I - III стадіях захворювання з позитивним ефектом на момент виписки в понад 80 % випадків та в понад 70 % - у віддалений час з чітким економічним підгрунтям. Стало можливим відновлення пасажу їжі в комплексі передопераційної підготовки у хворих з IV стадією АК та в разі післяопераційних стриктур кардії. Аналіз результатів оперативного лікування АК засвідчив переваги абдомінального доступу операції Геллера з передньою неповною фундоплікацією. Використання розробленої методики інтраопераційної внутрішньопорожнинної трансілюмінації для виконання адекватної за глибиною та довжиною езофагокардіоміотомії сприяє уникненню інтраопераційних труднощів та ускладнень, особливо у разі повторних хірургічних втручань.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Р457.365.605.6-5 +
Шифр НБУВ: РА368508

      
5.

Трофименко М.О. 
Забезпечення екологічного маркетингу на промисловому підприємстві: Автореф. дис... канд. екон. наук: 08.08.01 / М.О. Трофименко ; Сум. держ. ун-т. — Суми, 2001. — 20 с. — укp.

Розроблено теоретико-методологічні та методичні засади вирішення проблеми формування економічного механізму екологізації маркетингової діяльності промислових підприємств з урахуванням всіх етапів і стадій життєвого циклу продукції. Запропоновано методичні підходи до оцінки екологічних витрат промислового підприємства на основі використання концепції еколого-економічних збитків на етапах виробництва, пошуку ринків збуту та реалізації продукції, які враховують внутрішні негативні ефекти природокористування. Сформовані відповідно до умов екологізації матеріально-технічного забезпечення промислового підприємства методичні положення багатокритеріальної оцінки каналів і варіантів постачання ресурсів з урахуванням фактору ризику. Розроблено науково-методичні підходи та рекомендації для формування маркетингової стратегії промислового підприємства на підставі використання показників екологічних витрат. Визначено структурно-функціональні складові економічного механізму екологізації маркетингової діяльності підприємств, у межах якого поглиблено принципи інформаційного, фінансового, організаційного забезпечення всіх етапів і стадій життєвого циклу екологічної продукції.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: У9(4УКР)301-28
Шифр НБУВ: РА314228 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
6.

Трофименко Т.М. 
Збірка "Перло многоценноє" Кирила Транквіліона Ставровецького в контексті барокової культури: Автореф. дис... канд. філол. наук: 10.01.01 / Т.М. Трофименко ; Харк. нац. ун-т ім. В.Н.Каразіна. — Х., 2003. — 19 с. — укp.

На підставі аналізу збірки "Перло многоценноє" підтверджено думку про інтегрованість України початку XVII ст. у європейський культурно-релігійний рух Контрреформації. Вказано на домінування сакрального компоненту, а не Ренесансного антропоцентризму у світогляді автора, що відбилося на знаковій системі збірки. Виявлено синтез західної та східної традиції через текстуальні паралелі збірки з польськими пасійними творами, літургійною та паралітургійною драмою, а також на основі есхатологічних проповідей та поезії, що виразно корелює з візантійською гімнографією. Актуалізовано інтертекстуальні зв'язки збірки з творами українських авторів (Кирила Туровського, Івана Вишенського, Памви Беринди, Стефана Зизанія, Андрія Скульського, Іоаникія Волковича).

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ш5(4УКР)3-317 + Ш5(4УКР)4-317 + Ш5(4УКР)3-4 Ставровецький 535 +
Шифр НБУВ: РА326046

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
7.

Трофименко П.І. 
Картографо-аналітична оцінка агроекологічного стану грунтового покриву (на прикладі Чернігівщини): Автореф. дис... канд. с.-г. наук: 06.01.03 / П.І. Трофименко ; Нац. наук. центр "Ін-т грунтознавства та агрохімії ім. О.Н.Соколовського". — Х., 2004. — 20 с. — укp.

Наведено методологію та результати картографо-аналітичної оцінки сучасного агроекологічного стану грунтового покриву Чернігівщини. Обгрунтовано доцільність використання показників буферності грунтів і геоінформаційних технологій з метою аналізу агроекологічного стану грунтового покриву. Вперше запропоновано використання показників pH-, фосфат- і калій-буферності для здійснення картографо-аналітичної оцінки агроекологічного стану грунтового покриву, обгрунтовано інтегральний (загальний) показник буферної здатності грунтів. Проведено диференціацію грунтового покриву за рівнями екологічної небезпеки агрогосподарювання. На підставі проведених досліджень наведено комплексну оцінку агроекологічного стану грунтового покриву Чернігівщини та запропоновано заходи щодо його покращення.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: П03(4УКР-4ЧЕН) +
Шифр НБУВ: РА333807

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
8.

Трофименко І.В. 
Методи структурно-параметричної компараторної ідентифікації моделей багатофакторного оцінювання і вибору рішень: Автореф. дис... канд. техн. наук: 01.05.02 / І.В. Трофименко ; Нац. аерокосм. ун-т ім. М.Є.Жуковського "Харк. авіац. ін-т". — Х., 2007. — 20 с. — укp.

Розроблено комплекс ефективних математичних моделей, обчислювальних методів та інструментальних засобів для синтезу моделей багатофакторної оцінки та вибору альтернатив. Сформульовано постановку нових узагальнених задач структурно-параметричної ідентифікації моделей багатофакторної оцінки, що передбачають вибір виду та всього комплексу параметрів моделі у класах адитивних, мультиплікативних і змішаних схем компромісу. Запропоновано математичні моделі та методи розв'язання загальної задачі структурно-параметричної, компараторної ідентифікації моделей багатофакторної оцінки, а також виділення підмножин ефективних альтернатив, вибору параметрів функцій корисності, вагових і адаптаційних параметрів часткових критеріїв. Наведено оцінки складності розроблених методів та результати розв'язання експериментальних задач.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: З813.4 +
Шифр НБУВ: РА350789

Рубрики:

      
9.

Трофименко О.Г. 
Моделювання об'єктів термічної обробки для задач оптимізації управління: Автореф. дис... канд. техн. наук: 05.13.07 / О.Г. Трофименко ; Одес. держ. політехн. ун-т. — О., 2001. — 19 с.: рис. — укp.

Розроблено математичні засади автоматизованого оптимального управління процесом поверхневої термічної обробки рухомим джерелом тепла. Апробовано нову стратегію енергоощадження та доведено її ефективність для поверхневої термічної обробки рухомим джерелом тепла. Виконано апроксимацію безупинного рухомого джерела тепла дискретною моделлю з набору нерухомих джерел тепла, які працюють у різних місцях і в різний час. Обгрунтовано критерій повноти поверхневої термообробки. Визначено коефіцієнти тепловіддачі для деяких випадків нагрівання рухомим джерелом тепла. Запропоновано конструкцію керованих газових джерел тепла.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ж61/67
Шифр НБУВ: РА314175 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

      
10.

Сергійчук О. В. 
Оптимізація методів загального знеболення в амбулаторній та малоінвазивній хірургії: автореф. дис. ... канд. мед. наук : 14.01.30 / О. В. Сергійчук ; Вінниц. нац. мед. ун-т ім. М.І.Пирогова. — К., 2010. — 22 с. — укp.

Вперше застосовано концепцію комплексного підходу щодо анестезіологічного знеболення амбулаторних операцій. Встановлено доцільність застосування оптимізованих схем тотальної внутрішньовенної анестезії в поєднанні з методом попереджувальної аналгезії у хворих, які піддягали амбулаторним та малоінвазивним хірургічним втручанням. Вперше обгрунтовано ефективність і безпечність даної схеми тотальної внутрішньовенної анестезії у хворих з окремими, компенсованими складними клінічними випадками супутньої патології. Розроблено та впроваджено метод дистанційного спостереження за станом хворих у віддаленому післяопераційному періоді.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Р451
Шифр НБУВ: РА369801 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

      
11.

Трофименко М.В. 
Ортодонтичне лікування пацієнтів віком 6 - 9 років з порушенням функцій ковтання та мовлення: автореф. дис. ... канд. мед. наук: 14.01.22 / М.В. Трофименко ; Укр. мед. стоматолог. акад. — Полтава, 2010. — 19 с. — укp.

Визначено особливості стану прикусу та зубних рядів у пацієнтів із зубощелепними аномаліями, які супроводжуються порушенням положення язика під час ковтання та мовлення. Розроблено спосіб визначення форми язика та неправильного положення язика під час ковтання та мовлення, обгрунтовано та клінічно підтверджено ефективність використання даного комплексу лікувально-профілактичних заходів для лікування пацієнтів із зубощелепними анамаліями, пов'язаними з неправильним положенням язика під час ковтання та мовлення.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Р733.665.6-5 +
Шифр НБУВ: РА370953 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

      
12.

Трофименко В.А. 
Розум та воля як антропологічні основи права: Автореф. дис... канд. юрид. наук: 12.00.12 / В.А. Трофименко ; Нац. юрид. акад. України ім. Я.Мудрого. — Х., 2004. — 20 с. — укp.

Проаналізовано взаємозв'язок і взаємовплив розуму та волі як основних можливостей людини, які виражають природу права, формують його джерела і виявляються в різних типах правової поведінки. Проведено історичну систематизацію світової думки щодо розуміння природи розуму та волі та їх значення у формуванні права, висвітлено раціоналістичний і волюнтаристичний підходи щодо його реалізації. Виявлено основні моделі особистої поведінки (автономної, гетерономної та девіантної), наведено їх комплексну характеристику. Обгрунтовано вплив розумової та вольової діяльності людини на формування джерел права. Доведено, що урахування у процесі правотворчості та правозастосування можливих форм людської поведінки є умовою ефективності функціонування різних форм позитивного права. Встановлено основні принципи правореалізації, впровадження яких сприяє підвищенню якості правових норм, а також формуванню довіри суб'єкта права до сучасних механізмів правореалізації.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Х0 в79 +
Шифр НБУВ: РА332912

Рубрики:

      
Категорія: Релігія   
13.

Сергійко В.Ф. 
Соціально-етичне вчення християнства: тенденції розвитку, конфесійні особливості: Автореф. дис... канд. філософ. наук: 09.00.11 / В.Ф. Сергійко ; Ін-т філос. ім. Г.С.Сковороди НАН України. — К., 2003. — 20 с. — укp.

Соціальне вчення католицизму у трьох його вимірах - теоретичному, історичному, практичному проаналізовано у контексті розвитку від теоцентризму до антропоцентризму. Розкрито зміст протестантської трудової етики, яка утвердила у суспільній практиці типово буржуазні норми та цінності, стала світським вираженням нового християнського символу віри, оформленням у релігійному обрамленні буржуазного політико-правового порядку. Доведено, що соціальна концепція Російської православної церкви побудована на різкому протиставленні теоцентричної духовної традиції російського православ'я та європейського антропоцентричного гуманізму, слов'янсько-православної національно-культурної ідентичності та секуляризованої, уніфікованої, глобалізованої Європи, російського народного православ'я з державним статусом і міжнародних стандартів прав людини, європейської концепції свободи совісті.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Э37-44 +
Шифр НБУВ: РА324812

Рубрики:

      
14.

Сергійчук Б. В. 
Українсько-турецькі відносини в першій чверті XX ст.: автореф. дис. ... канд. іст. наук : 07.00.02 / Б. В. Сергійчук ; Дип. акад. України при М-ві закордон. справ України. — К., 2011. — 19 с. — укp.

Вперше в українській історіографії всебічно досліджено процес здійснення зовнішньополітичного курсу незалежної України в Чорноморському регіоні в першій чверті ХХ ст. на основі аналізу українсько-турецьких відносин. Введено до наукового обігу архівні документи та матеріали, в тому числі й іноземні, що поглиблюють інформацію про розвиток українсько-турецьких відносин. Висвітлено діяльність константинопольської філії Союзу Визволення України в роки Першої світової війни, зусиллями якої відновлено контакти між українським і турецьким народами. Розглянуто діяльність Посольства України в Стамбулі в різних аспектах, викликаних тогочасними реаліями, становище українських біженців, які опинилися в таборах військовополонених на теренах колишньої Османської імперії, та ту допомогу, яка надавалася їм українськими дипломатами. Визначено роль, яку відігравала Українська Дипломатична місія в Туреччині щодо визнання автокефалії Української Православної Церкви. Переглянуто характер відносин між УСРР і керівництвом національно-визвольного руху Туреччини у 1921 - 1922 рр.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Т3(4УКР)61-64(5ТУЕ) + Т3(5ТУЕ)61-6
Шифр НБУВ: РА382130 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
15.

Сергійчук С. І. 
Управління продуктивністю праці в машинобудуванні: автореф. дис. ... канд. екон. наук : 08.00.07 / С. І. Сергійчук ; Донец. нац. ун-т. — Донецьк, 2011. — 20 с.: рис., табл. — укp.

Визначено соціально-економічну сутність управління продуктивністю праці (ПП). Досліджено чинники зростання ПП відповідно до етапів розвитку національної економіки, проаналізовано науково-методичні підходи щодо її оцінювання та вимірювання. Проведено оцінювання ПП в контексті макроекономічної трансформації національної екеноміки за умов кризи. Досліджено стан ПП у промисловості. Проаналізовано управління нею на підприємствах машинобудування України. Запропоновано формування інноваційної інфраструктури як передумови підвищення рівня ПП та конкурентоспроможності промисловості. Проведено прогнозування ПП в системі макроекономічних показників за умови впровадження антикризових заходів. Визначено напрями удосконалення механізму управління ПП на промисловому підприємстві.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: У9(4УКР)305.851.1-641-21
Шифр НБУВ: РА380014 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
16.

Трофименко Л.С. 
Феномен жіночого політичного лідерства в Україні: Автореф. дис... канд. політ. наук: 23.00.02 / Л.С. Трофименко ; Одес. нац. юрид. акад. — О., 2002. — 18 с. — укp.

Проаналізовано феномен жіночого політичного лідерства та його прояви за умов сучасного етапу державотворення в Україні. Досліджено суспільні процеси, що сприяють формуванню жінки як політичного лідера. Висвітлено діяльність жіночих політичних організацій у період утвердження незалежності України. Охарактеризовано стилі жіночого лідерства в політиці та психологічні особливості жінки - політичного лідера. Систематизовано досвід жіночого лідерства в історичному процесі державотворення, його вплив на сучасне громадсько-політичне життя.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ф74(4Укр)041 + Ф038.4
Шифр НБУВ: РА320207 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

Географічні рубрики:
  

      
17.

Трофименко А.О. 
Формування навчальних компетентностей у майбутніх учителів предметів гуманітарного циклу: автореф. дис... канд. пед. наук: 13.00.04 / А.О. Трофименко ; Терноп. нац. пед. ун-т ім. В. Гнатюка. — Т., 2008. — 22 с. — укp.

Визначено суть поняття "навчальна компетентність майбутнього вчителя", структуру та функції дослідженого феномену, критерії та показники рівнів його сформованості у майбутнього вчителя гуманітарного профілю. Теоретично обгрунтовано модель системи формування навчальних компетентностей, основними компонентами якої є: мета, завдання, фактори, що забезпечують компетентнісну спрямованість професійної підготовки (соціальні вимоги, ОКХ, ОКР, освітні стандарти; навчально-інформаційне середовище та діяльність; власні інтелектуальні та психофізичні можливості), специфічні принципи, зміст і технології організації навчальної діяльності, критерії (інформаційно-змістовий, ціннісно-мотиваційний, когнітивно-технологічний, самоосвітній) і показники сформованості навчальних компетентностей, результат, що виявляється у сформованості професійних і особистісних якостей, знань, умінь і навичок, а також досвіду. Обгрунтовано й експериментально перевірено педагогічні умови, що забезпечують ефективність реалізації цільових, змістових і технологічних компонентів системи за конкретним фахом.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ч489.518.5 + С.р(4УКР) +
Шифр НБУВ: РА359653

Рубрики:

Географічні рубрики:
  

      
18.

Трофименко І. В. 
Підвищення навігаційної безпеки судноводіння на основі врахування тропосферного впливу в суднових радіолокаційних системах / І. В. Трофименко. — Б.м., 2019 — укp.

У дисертаційній роботі вирішується актуальне наукове завдання практичного характеру, що спрямовано на підвищення точності вимірів параметрів радіосигналу в суднових радіолокаційних систем з врахуванням тропосферного впливу в умовах хвилювання морського середовища. У дисертації вперше запропоновано аналітична модель для врахування тропосферного впливу на радіолокаційний сигнал, що дозволяє здійснити розрахунки ефективної площі розіювання (ЕПР) морських об'єктів. Також отримало подальший розвиток модель розрахунку впливу зовнішніх збурень на прийом радіолокаційного сигналу на основі врахування тропосферного збурень над морською поверхню. Крім того, в роботі удосконалено метод визначення ЕПР морського об'єкту в суднових радіолокаційних систем на основі врахування впливу зовнішніх збурень, що дає можливість підвищити навігаційну безпеку судноплавства. В ході наукових досліджень проводилось імітаційне моделювання, яке підтвердило збіжність отриманих результатів з відомими даними.^UThe dissertation solves an important practical scientific problem aimed at increasing radio signal measurement accuracy in navy radar systems considering tropospheric impact in conditions of inhomogeneous navy environment.An analytic model for consideration of tropospheric impact at radar signal is proposed in the dissertation for the first time. This enables calculation of radar cross-section (RCS) of navy objects. The model of calculating external perturbations influence at receiving of radar signal were further developed considering tropospheric perturbations above navy surface. Moreover, the navy object RCS determination method in navy radar systems based on external impacts consideration was improved. It enables increasing waterborne traffic navigation safety. Imitation modeling was preformed during the scientific research confirming agreement of the obtained results with known data.


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
19.

Літкевич Д. О. 
Теоретико-правові основи використання досягнень науково-технічного прогресу у кримінальній процесуальній формі. / Д. О. Літкевич. — Б.м., 2020 — укp.

Вибір теми дослідження обумовлений її вагомістю для правозастосовної практики у сфері кримінального судочинства, оскільки серед детермінант, що безпосередньо впливають на правову модель кримінальної процесуальної форми слід вважати науково-технічний прогрес. З іншого боку, тема актуалізується тим фактом, що саме досягнення науково-технічного прогресу зумовлюють появу нових та вдосконалення існуючих засобів доказування, комунікації учасників кримінального провадження, зміну кримінальної процесуальної форми досудового розслідування та судового розгляду. З метою визначення напрямів дослідження, які на сьогодні є найбільш актуальними для наукового осмислення, в роботі проведено комплексний огляд наукових джерел, автори яких тим чи іншим чином торкалися тематики впливу різноманітних чинників на кримінальну процесуальну форму. Це дало можливість констатувати, що проблематика впливу науково-технічного прогресу на процесуальну форму кримінального провадження, знаходиться у площині цілого ряду законодавчо невизначених питань, щодо яких немає єдності думок серед науковців. Крім того, на підставі аналізу міжнародного досвіду запровадження новітніх інформаційних і телекомунікаційних технологій у процедуру кримінального провадження констатовано, що вітчизняна кримінальна процесуальна процедура потребує докорінної модернізації, зазначене й визначає актуальність обраної теми.З метою встановлення чітких орієнтирів для побудови подальших концепцій та висновків у межах дисертаційної роботи, визначено систему чинників, які впливають на формування кримінальної процесуальної форми, до яких відносяться: 1) кримінальна процесуальна політика держави; 2) соціальні норми, що набули значення загальновизнаних у суспільстві (моральні, релігійні тощо); 3) науково-технічний прогрес; 4) право Європейського Союзу; 5) праксеологія.У роботі зроблено висновок, що завданнями впровадження досягнень науково-технічного прогресу у кримінальне провадження є: (а) захист особи, суспільства та держави; (б) забезпечення швидкого, повного та неупередженого розслідування та судового розгляду; (в) забезпечення ефективності проведення процесуальних дій; (г) викриття осіб, винних у вчиненні кримінального правопорушення; (д) підвищення інноваційного рівня культури суду, сторін, потерпілого та інших учасників кримінального провадження; (е) забезпечення відповідності між фіксацією (відображенням) і збереженням інформації задля можливості застосування у процесі доказування.У межах дослідження науково-технічного прогресу як чинника становлення кримінальної процесуальної форми визначено напрями інформатизації кримінального процесу до яких віднесено: перехід на електронний документообіг; обмеження державної монополії на доступ до інформації у зв'язку з можливостями мережі Інтернет та розширення змагальності процесу; доказова інформація, представлена в цифровому (електронному) вигляді; електронний суд (правосуддя). Підкреслено, що концепція «електронного правосуддя» загалом спрямована на забезпечення доступу до правосуддя та його транспарентності, полегшення взаємодії судів з правоохоронними органами та іншими органами державної влади, зменшення корупціогенних та інших негативних факторів при здійсненні правосуддя, що викликають обурення суспільства і підривають авторитет судової влади.Зазначено, що на сучасному етапі розвитку кримінальних процесуальних правовідносин електронний документообіг охоплює такі напрями: порядок реєстрації заяв і повідомлень про кримінальні правопорушення, який концептуально змінено з запровадженням Єдиного реєстру досудових розслідувань; інформаційна підсистема «СЛІД»; інформаційно-телекомунікаційна системи «Інформаційний портал Національної поліції України»; Єдина судова інформаційно-телекомунікаційна система.Виділено електронну інформацію в якості процесуального джерела доказів, як це передбачено в інших вітчизняних процесуальних кодексах, виходячи із парадигми сучасного кримінального процесу, а саме, що остаточне формування доказу має місце лише в суді, а під час досудового розслідування здійснюється фактично фіксація відомостей, які можуть бути використані як докази в суді.^UThe choice of research topic is stipulated by its importance for law enforcement practice in the field of criminal justice, as scientific and technological progress should be considered among the determinants that directly affect the legal model of criminal procedural form. On the other hand, the topic is actualized by the fact that the achievements of scientific and technological progress lead to the emergence of new and improvement of existing means of proof, communication of participants in criminal proceedings, change of criminal procedural form of pre-trial investigation and trial.In order to determine the areas of the research that are currently most relevant for scientific consideration, the paper includes conducted comprehensive review of scientific sources, the authors of which in one way or another touched on the impact of various factors on the criminal procedural form. This made it possible to state that the issue of the impact of scientific and technological progress on the procedural form of criminal proceedings is in the plane of a number of legally vague issues on which there is no consensus among scholars.In addition, based on the analysis of international experience in introducing the latest information and telecommunications technologies in the criminal procedure, it is stated that the domestic criminal procedure requires radical modernization, and this determines the relevance of the chosen research topic.In order to establish clear guidelines for the development of further concepts and conclusions within the dissertation paper, there has been identified a system of factors influencing the formation of criminal procedural form, which include: 1) criminal procedural policy of the state; 2) social norms that have become universally recognized in society (moral, religious, etc.); 3) scientific and technological progress; 4) the law of the European Union; 5) praxeology.The paper concludes that the tasks of implementing the achievements of scientific and technological progress in criminal proceedings are: (a) protection of the individual, society and the state; (b) ensuring a prompt, complete and unbiased investigation and trial; (c) ensuring the effectiveness of procedural actions; (d) exposing persons guilty of committing a criminal offense; (e) raising the innovative level of culture of the court, the parties, the victim and other participants in the criminal proceedings; (e) ensuring consistency between the recording (displaying) and storage of information for use in the evidentiary process.Within the framework of the study of scientific and technical progress as a factor in the formation of the criminal procedural form, there have been determined the directions of computerization of the criminal process, which include: the transition to electronic document management system; limiting the state monopoly on access to information due to the capabilities of the Internet and expanding the competitiveness of the process; evidence presented in digital (electronic) form; digital court (justice).It is emphasized that the concept of “e-justice” is generally aimed at ensuring access to justice and its transparency, facilitating the interaction of courts with law enforcement agencies and other public authorities, reducing corruption and other negative factors in the administration of justice that cause public outrage and undermine judicial authority.It is noted that at the present stage of development of criminal procedural legal relations electronic document management system covers the following areas: the procedure for registration of applications and notifications of criminal offenses, which is conceptually changed with the introduction of the Unified Register of Pre-Trial Investigations; information subsystem “SLID” (TRACE); information and telecommunication system “Information portal of the National Police of Ukraine”; Unified Judicial Information and Telecommunication System.Electronic information is singled out as a procedural source of evidence, as provided for in other domestic procedural codes, based on the paradigm of modern criminal procedure, namely that the final formation of evidence takes place only in court, and during the pre-trial investigation the actual recording of information that may be used as evidence in court is being carried out.


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
20.

Лаврова В. В. 
Повідомлення про підозру в контексті дотримання принципу верховенства права. / В. В. Лаврова. — Б.м., 2021 — укp.

Вибір теми дослідження обумовлений декількома чинниками. По-перше, верховенство права є засобом для досягнення внутрішньої мети права ‒ забезпечення пріоритету прав людини, що відповідає сучасному вектору розвитку та реформування кримінального процесу в Україні. По-друге, хоча проблематиці повідомлення присвячено велику кількість наукових праць, все ж залишаються недостатньо розглянутими деякі питання, і в процесі правозастосування виникають нові. У роботі досліджено реалізацію принципу верховенства права при формуванні підозри, складанні та врученні повідомлення про підозру, при зміні та скасуванні повідомлення про підозру та отримано нові результати у вигляді комплексу наукових висновків щодо відповідності порядку повідомлення про підозру в кримінальному провадженні принципу верховенства права. З метою визначення напрямів дослідження, які на сьогодні є найбільш актуальними для наукового осмислення, в роботі проведено комплексний огляд наукових джерел, автори яких тим чи іншим чином торкалися тематики верховенства права та повідомлення про підозру. Це дало можливість констатувати таке. По-перше, при великій кількості ґрунтовних досліджень щодо підходів до розуміння верховенства права не досліджувалося, як той чи інший підхід впливає на практичну реалізацію верховенства права в кримінальному провадженні. По-друге, більшість науковців та практиків схиляються до думки, що система правового регулювання повідомлення про підозру містить прогалини, є недостатньо логічною та узгодженою. По-третє, комплексне дослідження дотримання верховенства права в процесі повідомлення про підозру до сьогодні не проводилось.Також автором було проаналізовано цінний з компаративістської точки зору зарубіжний досвід повідомлення про підозру, а саме досвід Грузії, Естонії, Латвії, Литви, Білорусії, Молдови, Швеції, Франції, ФРН, та синтезовано на його основі пропозиції, спрямовані на вдосконалення порядку повідомлення про підозру в Україні. Наприклад, з КПК Грузії запозичена практика, коли у разі неможливості вручення постанови про пред'явлення обвинувачення (статус обвинуваченого в Грузії відповідає вітчизняному підозрюваному. – В. Л.) безпосередньо особі така постанова вручається адвокатові, та прийнято, як більш позитивну, ніж українська, модель розмежування статусів затриманого і підозрюваного в Латвії. Автором розглянуто існуючі наукові підходи до розуміння верховенства права і використано як методологічний поелементний підхід. Через застосування теорії систем визначено, що верховенство права є не ієрархічною системою, для якої характерні компонентність, структурність, взаємозв'язок із середовищем та інтегративність (емерджентність). Значна увага у роботі приділена взаємозв'язкам елементів верховенства права та їх ознакам. У роботі зроблено висновок, що інтегративністю (емерджентністю) верховенства права пояснюється складність формулювання дефініції вказаного принципу. Оскільки верховенство права – це не просто сукупність елементів (законність, включаючи прозорий, підзвітний та демократичний процес введення в дію приписів права; юридична визначеність; заборона свавілля; доступ до правосуддя, представленого незалежними та безсторонніми судами, включно з тими, що здійснюють судовий нагляд за адміністративною діяльністю; дотримання прав людини; заборона дискримінації та рівність перед законом), це система елементів, які мають свої функції та своє місце в системі і саме в такій сукупності і взаємодії утворюють нову якість.Визначено, що інтегративною (емерджентною) властивістю верховенства права є можливість належного забезпечення прав і свобод людини як найвищої соціальної цінності в кримінальному провадженні.У дисертації проаналізовано запропоновані наукою і практикою дефініції терміна «повідомлення про підозру» і встановлено, що вказаний термін є полісемічним і залежно від контексту має застосовуватися те чи інше його значення (а саме, як рішення, як процесуальна дія, як етап кримінального провадження та ін.). Акцентовано, що таке порушення юридичної техніки призводить до правової невизначеності, порушує права людини та, як наслідок, інші елементи верховенства права. Автором також приділена увага терміну «підозра», та зроблено висновок, що відсутність в КПК України дефініції підозри обумовлена її базовим характером як терміна, а саме зовнішньою очевидністю в поєднанні зі складністю дати чітку дефініцію. В роботі обґрунтовано висновок, що «підозра» ‒ це інститут, до якого входить субінститут «повідомлення про підозру».Значна увага автором приділена питанню розмежування повідомлення про підозру як процесуального рішення і процесуальної дії та аргументується думка, що узгодженість правового регулювання повідомлення про підозру можлива лише через спрощення, максимальну логічність і зрозумілість відповідних норм.^UThe choice of research topic determined by several factors. First, the rule of law is a means to achieve the internal goal of the law - to ensure the priority of human rights, which corresponds to the modern vector of development and reform of the criminal process in Ukraine. Secondly, although a large number of scientific papers are devoted to the issue of communication, some questions remain insufficiently considered, and new ones arise in the process of law enforcement.The paper examines the implementation of the rule of law in the formation of suspicion, drafting and serving a notice of suspicion, changing and canceling a notice of suspicion, and obtained new results in the form of a set of scientific conclusions on the compliance of the notice of suspicion in criminal proceedings.To determine the areas of research that are currently most relevant for scientific understanding, the paper conducted a comprehensive review of scientific sources, the authors of which in one way or another touched on the rule of law and the report of suspicion. This made it possible to state the following. First, with a large number of in-depth studies on approaches to understanding the rule of law, it has not been investigated how one approach or another affects the practical implementation of the rule of law in criminal proceedings. Second, most scholars and practitioners believe that the system of legal regulation of suspicion contains gaps, is not logical enough and consistent. Third, a comprehensive study of compliance with the rule of law in the process of reporting a suspicion has not been conducted to date.The author also analyzed the comparatively valuable foreign experience of reporting a suspicion, namely the experience of Georgia, Estonia, Latvia, Lithuania, Belarus, Moldova, Sweden, France, Germany, and synthesized on its basis proposals aimed at improving the procedure for reporting a suspicion. in Ukraine. For example, the CCP of Georgia borrows the practice when in case of impossibility to serve a decision on indictment (the status of the accused in Georgia corresponds to a domestic suspect. - VL) directly to a person such a decision is handed to a lawyer and accepted as more positive than Ukrainian, a model for distinguishing between the status of a detainee and a suspect in Latvia.The author considers the existing scientific approaches to understanding the rule of law and used it as a methodological element-by-element approach. Through the application of systems theory, it is determined that the rule of law is not a hierarchical system, which is characterized by component, structure, relationship with the environment, and integrative (emergence). Much attention is paid to the relationship between the elements of the rule of law and their characteristics.The paper concludes that the integrativeness (emergence) of the rule of law explains the complexity of formulating the definition of this principle. Because the rule of law is not just a set of elements (legality, including a transparent, accountable, and democratic process for enforcing the rule of law; legal certainty; prohibition of arbitrariness; access to justice provided by independent and impartial tribunals, including those overseeing judicial oversight). administrative activities, respect for human rights, prohibition of discrimination and equality before the law), is a system of elements that have their functions and their place in the system and it is in such a set and interaction form a new quality.It is determined that the integrative (emergent) property of the rule of law is the possibility of proper provision of human rights and freedoms as the highest social value in criminal proceedings.The dissertation analyzes the proposed science and practice definitions of the term «suspicion» and found that the term is polysemous and depending on the context, should be used one or another of its meaning (namely, as a decision, as a procedural action, as a stage of criminal proceedings, etc.). It is emphasized that such a violation of legal technique leads to legal uncertainty, violates human rights and, as a consequence, other elements of the rule of law. The author also pays attention to the term «suspicion» and concludes that the absence of a definition of suspicion in the CPC of Ukraine is due to its basic nature as a term, namely external evidence combined with the difficulty of giving a clear definition. The paper substantiates the conclusion that «suspicion» is an institution that includes the sub-institution of «suspicion».The author pays considerable attention to the issue of distinguishing between suspicion as a procedural decision and procedural action and argues that the consistency of legal regulation of suspicion is possible only through simplification, maximum logic, and clarity of the relevant rules.


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 
...
 

Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського