Бази даних

Автореферати дисертацій - результати пошуку

Mozilla Firefox Для швидкої роботи та реалізації всіх функціональних можливостей пошукової системи використовуйте браузер
"Mozilla Firefox"

Вид пошуку
Сортувати знайдені документи за:
авторомназвоюроком видання
Формат представлення знайдених документів:
повнийстислий
 Знайдено в інших БД:Наукова електронна бібліотека (2)Реферативна база даних (145)Книжкові видання та компакт-диски (116)Журнали та продовжувані видання (3)
Пошуковий запит: (<.>A=Ткаченко І$<.>)
Загальна кількість знайдених документів : 17
Представлено документи з 1 до 17

      
1.

Ткаченко І.В. 
Джерела з історії видавничої діяльності М.Грушевського в Києві (1907 - 1914 рр.): Автореф. дис... канд. іст. наук: 07.00.06 / І.В. Ткаченко ; Ін-т укр. археографії та джерелознавства ім. М.С.Грушевського НАН України. — К., 2006. — 20 с. — укp.

Вперше комплексно досліджено джерела з історії видавничої діяльності у Києві у 1907 - 1914 рр. видатного українського історика, громадсько-політичного діяча та видавця М.Грушевського. Розглянуто діловодні документи офіційних органів влади, матеріали преси та джерела особового походження. Виділено основні теми та сюжети даних джерел, зокрема, перенесення літературно-наукового часопису ЛНВ зі Львова до Києва у 1907 р., видавничі проблеми, пов'язані з виходом у світ ЛНВ "Села" та "Засіву", роль М.Грушевського як редактора та фактичного видавця цих часописів, його стосунки з провідними українськими літераторами та публіцистами, спілкування з передплатниками та читачами цих видань.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Т3(4УКР)52-8Грушевський + Ч617.3(4УКР)53 +
Шифр НБУВ: РА345759

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
2.

Ткаченко І.А. 
Методичні основи застосування системи засобів навчання з астрономії у підготовці майбутніх учителів фізики і астрономії: Автореф. дис... канд. пед. наук: 13.00.02 / І.А. Ткаченко ; Нац. пед. ун-т ім. М.П.Драгоманова. — К., 2005. — 21 с. — укp.

Проведено теоретико-методичне обгрунтування та практичну реалізацію методичної підготовки майбутніх учителів фізики й астрономії до застосування системи традиційних засобів навчання й створення сучасного навчального обладнання з астрономії на базі використання комплексу програмно-педагогічного забезпечення навчального процесу відповідно вимогам реформування фізичної та астрономічної освіти. Створено навчально-виховний центр "Планетарій", який є центром розробок і впровадження інформаційно-комп'ютерних засобів навчання, праобразом особистісно орієнтованого навчально-виховного середовища. На підставі комплексного аналізу методики викладання фізики й астрономії зроблено висновок про доцільність використання планетарію шкільного типу, організації та проведення в ньому занять зі студентами й учнями різних вікових груп. Обгрунтовано й впроваджено нову методичну систему підготовки майбутніх учителів фізики й астрономії, адекватну сучасним вимогам Державного стандарту.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: В3 р(4УКР)2 р3-36,022 + В6 р(4УКР)2 р3-36,022 +
Шифр НБУВ: РА339539

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
3.

Ткаченко І.В. 
Механізми дефектоутворення та люмінесценції у бездомішкових і легованих телуром кристалах селеніду цинку: Автореф. дис... канд. фіз.-мат. наук: 01.04.10 / І.В. Ткаченко ; Чернів. нац. ун-т ім. Ю.Федьковича. — Чернівці, 2005. — 20 с. — укp.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: В379.2,022 +
Шифр НБУВ: РА337876

Рубрики:

      
4.

Ткаченко І.В. 
Охорона здоров'я в Україні в роки нової економічної політики: соціально-історичний аспект: автореф. дис... канд. іст. наук: 07.00.01 / І.В. Ткаченко ; Черкас. нац. ун-т ім. Б.Хмельницького. — Черкаси, 2009. — 20 с. — укp.

Досліджено стан та еволюцію системи охорони здоров'я УРСР у роки нової економічної політики у контексті новітньої соціальної історії України. З використанням новітніх підходів проаналізовано історичні джерела, введені до наукового обігу. Зроблено спробу комплексного вивчення змін у системі охорони здоров'я населення в Україні у роки нової економічної політики. Охарактеризовано житлово-побутові та санітарні умови життя робітників і селян. Висвітлено основні форми та методи боротьби органів радянської влади з епідеміями хвороб. Розглянуто процес становлення мережі охорони здров'я, становище з забезпеченням медичних установ спеціалістами, рівень їх фахової підготовки, основні заходи у боротьбі з соціальними та професійними хворобами, з охорони материнства та дитинства у республіці.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Р.г(4УКР) +
Шифр НБУВ: РА364068

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
5.

Ткаченко І.В. 
Політологічні аспекти міжцивілізаційних процесів в Центральній Азії: Автореф. дис... канд. політ. наук: 23.00.04 / І.В. Ткаченко ; НАН України. Ін-т світ. економіки і міжнар. відносин. — К., 2005. — 16 с. — укp.

Вперше у вітчизняній політології комплексно розглянуто міжцивілізаційні процеси в регіоні Центральної Азії у контексті їх впливу на сферу міжнародної політики. Досліджено вплив китайської, індійської, християнської та ісламської цивілізацій на різних етапах історії центральноазійського регіону. Виявлено закономірності формування політичних систем країн Центральної Азії на сучасному етапі розвитку міжнародних відносин. Проаналізовано фактори, що сприяють або заважають внутрішньо-регіональній інтеграції. Досліджено участь країн Центральної Азії у світових цивілізаційних процесах. Розглянуто сучасні міжнародно-політичні суперечності в регіоні, що перешкоджають активізації політичної інтеграції держав Центральної Азії. Показано наслідки військової присутності США в Афганістані для регіональної підсистеми міжнародних відносин. Обгрунтовано концепцію міжцивілізаційних процесів в регіоні Центральної Азії у контексті геополітики. Виявлено основні тенденції та труднощі модернізаційного процесу й обгрунтовано необхідні завдання для країн Центральної Азії, спрямовані на забезпечення їх збалансованого політичного розвитку.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ф087 + Ф06 + Ф4(544)64 +
Шифр НБУВ: РА336871

Рубрики:

Географічні рубрики:
  
  

      
6.

Ткаченко І.М. 
Порівняльна оцінка різних методів ортопедичного лікування хворих на хронічний генералізований пародонтит II та III ступеня тяжкості: Автореф. дис... канд. мед. наук: 14.01.22 / І.М. Ткаченко ; Укр. мед. стоматол. акад. — Полтава, 2003. — 16 с.: табл. — укp.

Доведено ефективність запропонованого методу ортопедичного лікування хронічного генералізованого пародонтиту ІІ та ІІІ ступеня тяжкості з використанням суцільнолитої внутрішньоканальної шини власної конструкції та додаткового застосування імунокоректора "Імудон", наведено його клініко-лабораторну оцінку. Дано порівняльну оцінку запропонованої шинуючої конструкції та шини, виготовленої за допомогою стрічки Фібер-сплінт з додатковим використанням фотополімерного матеріалу. Зазначено покращання клініко-лабораторних показників, зокрема показників імунологічного стану слизової оболонки ротової порожнини, даних реопародонтологічних показників та рентгенологічних досліджень.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Р668.62 с03 +
Шифр НБУВ: РА327343

Рубрики:

      
7.

Ткаченко І.В. 
Приватна промисловість Москви в роки нової економічної політики: Автореф. дис... канд. іст. наук: 07.00.02 / І.В. Ткаченко ; Харк. нац. ун-т ім. В.Н.Каразіна. — Х., 2006. — 21 с. — укp.

Проведено комплексне дослідження процесу формування та функціонування промисловості Москви у приватно-орендній та приватновласницькій організаційних формах у роки непу. На основі вивчення широкого кола джерел охарактеризовано стан промисловості Москви напередодні проголошення нової економічної політики. Визначено причини повернення радянського керівництва до практики використання приватної ініціативи у промисловості періоду непу. Розглянуто процес формування приватноорендного сектору промисловості Москви, досліджено його етапи й особливості. Проаналізовано специфіку приватнопідприємницької діяльності у дрібному та кустарно-ремісничому виробництвах столиці. З'ясовано фактори, які сприяли незаконній діяльності приватних промисловців. Виявлено причини й охарактеризовано етапи, методи обмеження та згортання приватної промисловості. Розглянуто процес формування податково-кредитної політики у період непу, розкрито її класовий характер. Показано роль фінансових важелів у процесі обмеження накопичення коштів у приватному секторі промисловості. Доведено неможливість функціонування приватного підприємництва у промисловості за умов формування директивно-планової економіки.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Т3(2-2М)613-2 +
Шифр НБУВ: РА348975

Рубрики:

      
8.

Ткаченко І.В. 
Проблематика і художня специфіка романної прози Еліс Уокер: Автореф. дис... канд. філол. наук: 10.01.04 / І.В. Ткаченко ; Дніпропетр. нац. ун-т. — Д., 2001. — 18 с. — укp.

Досліджено ідейно-художню своєрідність творчості сучасної американської письменниці Еліс Уокер. Проаналізовано особливості поетики та проблематики її романів. Прозу Уокер розглянуто в контексті мультикультуралістських тенденцій, що характеризують художню та науково-критичну думку на сучасному етапі. Визначено місце доробку письменниці у літературному процесі.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ш6(7СОЕ)-4 Уокер Е.534
Шифр НБУВ: РА316946 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

      
9.

Ткаченко І.Г. 
Розв'язання основних та мішаних крайових задач термопружності для багатошарових основ: автореф. дис... канд. фіз.-мат. наук: 01.02.04 / І.Г. Ткаченко ; Донец. нац. ун-т. — Донецьк, 2008. — 20 с. — укp.

Вперше метод функцій податливості дослідження деформації пружних основ поширено на випадок термопружної деформації багатошарових основ з будь-якою скінченною кількістю шарів. Побудовано та досліджено функції податливості для термопружних багатошарових основ, запропоновано метод визначення їх властивостей. Розроблено метод аналітичного розв'язання першої та другої основних граничних задач термопружності плоскої та просторової деформації багатошарової основи з будь-якою скінченною кількістю шарів. Одержано точні розв'язки основних граничних задач (у вигляді невласних інтегралів), складено програми для їх чисельної реалізації на комп'ютері. Побудовано інтегральні рівняння мішаних задач для розглянутих термопружних багатошарових основ (у випадку плоскої та вісесиметричної деформацій), виділено сингулярні частини ядер. Запропоновано наближений метод розв'язання одержаних рівнянь. Для інтегрального рівняння плоскої мішаної задачі встановлено умови існування розв'язку. Частково проаналізовано вплив характеристик шарів на термо-напружено-деформівний стан пружних неоднорідних основ.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: В251.106.5-01,022 +
Шифр НБУВ: РА357765

Рубрики:

      
10.

Ткаченко І.Ф. 
Розвиток наукових і методологічних основ прогнозування і оптимізації складів і технологій термічного зміцнення комплексно-легованих сталей: Автореф. дис... д-ра техн. наук: 05.16.01 / І.Ф. Ткаченко ; Приазов. держ. техн. ун-т. — Маріуполь, 2007. — 40 с. — укp.

Вирішено науково-технічну проблему формування комплексу стабільно високих експлуатаційних властивостей багатокомплексних, термічно зміцнюваних сталей з використанням системного підходу, який передбачає апріорне прогнозування їх структури та властивостей; запобігання окрихкуванню, багатоцільову оптимізацію параметрів технологій виробництва, використання комплексів технологій попередньої та кінцевої термічної обробки. Розроблено комплексну комп'ютерну технологію, яка забезпечує реалізацію запропонованого методологічного підходу. За методами термодинаміки, кінетичної теорії фазових перетворень показано можливість розшарування переохолодженого аустеніту за вуглецем. Розроблено діаграму байнітного та мартенситного перетворень. Установлено причини стабілізації аустеніту до мартенситного та бейнітного перетворень за умов легування. Визначено хімічні елементи, які проявляють схильність до утворення кластерів і сегрегацій. Розроблено методику та виконано комп'ютерне прогнозування впливу вуглецю, легуючих і мікролегуючих елементів на кінетику розпаду переохолодженого аустеніту. Розроблено кількісну модель водневого окрихкування й утворення флокенів у сталях, використану для оптимізації промислових технологій ПФО. З застосуванням запропонованої комп'ютерної технології розроблено оптимальні способи формування гарантованого рівня якості товстолистового прокату сталей різних груп міцності (і)14ГФ, 16Г2АФ, (іі)20ХГМФТР, (ііі)10Х(2)Н3(4)МДФ за рахунок багатоцільової оптимізації хімічних складів, формування оптимальних початкових мікроструктур перед остаточним термічним зміцненням. Розроблено та впроваджено на ВАТ "Азовсталь" нові технології термообробки, які забезпечують підвищення якості й ефективності виробництва великотоннажних листових зливків ЕШП, товстолистового прокату зі сталей різних груп міцності.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: К222.043.64 + К651.4,27 +
Шифр НБУВ: РА352152

Рубрики:

      
11.

Ткаченко І. М. 
Синтез та модифікація фторованих в ядро поліарилових етерів: автореф. дис. ... канд. хім. наук: 02.00.06 / І. М. Ткаченко ; НАН України, Ін-т хімії високомолекуляр. сполук. — К., 2011. — 20 с. — укp.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Л712.21 + Г721.21
Шифр НБУВ: РА380846 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

      
12.

Ткаченко І.А. 
Топос степу в новій українській літературі (проза): автореф. дис. ... канд. філол. наук: 10.01.01 / І.А. Ткаченко ; Кіровог. держ. пед. ун-т ім. В.Винниченка. — Кіровоград, 2009. — 20 с. — укp.

Проаналізовано просторові образи-конструктиви, окреслено їх роль в творах Т. Шевченка, П. Мирного, І. Нечуя-Левицького, М. Коцюбинського. Ю. Яновського, О. Гончара й О. Сизоненка. Розглянуто генезу літературного освоєння топосу степу у всій його тематичній поліфонічності. Встановлено, що географія Степу в художніх концепціях даних письменників завжди відкривається в контексті історичної долі української нації, у широкому геософському дискурсі та національно-екзистенційному вимірі. Зазначено, що еволюція художнього образу степу відбувається по висхідній лінії, з виразною тенденцією до семантичної поліфонічності (степ переходить зі статусу чужого/ворожого простору в геосвіт завойований і освоєний), ускладнення художньо-образної символіки та метафорики (до традиційних "степ широкий", "чисте поле" додаються індивідуально-авторські новоосмислення степу), ущільнення інформативності топіки, поглиблення історіософського та культурно-екзистенційного дискурсу. Обгрунтовано, що рецепція степу в українській прозі відбувається за естетичними й історіософськими принципами. Визначено, що степ - один з конструктивних топосів, що утворюють цілісність національного образу світу в художньо-літературній площині.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ш5(4УКР)6-34 +
Шифр НБУВ: РА369481 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
13.

Ткаченко І. В. 
Обґрунтування науково-практичних підходів до управління системою маркетингу взаємовідносин суб'єктів фармацевтичної діяльності / І. В. Ткаченко. — Б.м., 2019 — укp.

Дисертація присвячена обґрунтуванню системи маркетингу взаємовідносин у фармації, розробці моделі складових маркетингу взаємовідносин суб'єктів фармацевтичної діяльності, визначено їх основні завдання, що сприяє комплексному застосуванню цієї маркетингової концепції у фармацевтичній галузі. Уперше з метою формування нематеріального активу, як чинника додаткової складової конкурентоспроможності, побудовано концептуальну модель маркетингової ділової мережі взаємовідносин фармацевтичного підприємства із ключовими партнерами з використанням соціально-ринкового підходу й урахуванням багаторівневої структури чинників впливу на взаємовідносини учасників мережі. Уперше розроблено науково-практичні підходи до комплексної оцінки лояльності клієнтів аптечного закладу на основі концепції Servqual. Розроблено методику й алгоритм оцінки якості обслуговування й лояльності клієнтів аптечного закладу та шкалу для інтерпретації якості обслуговування. Запропоновано науково-практичні підходи до оцінки лояльності клієнта аптечного закладу за компонентами лояльності. Розроблено методику й алгоритм оцінки лояльності клієнта до аптечного закладу за компонентами лояльності. Доведено можливість і доцільність використання сукупності методів оцінки лояльності клієнта, які дозволяють отримати зіставні результати і визначити її діапазон. Побудовано поліноміальну регресійну модель другого порядку для прогнозування інтегрального показника servqual-розриву якості обслуговування в аптечному закладі з високим ступенем апроксимації, що дозволяє підвищити обґрунтованість прийняття управлінських рішень і ефективність роботи аптечного закладу. Запропоновано методичні підходи до оцінки ефективності упровадження маркетингових розробок із визначення якості обслуговування, формування й оцінки лояльності відвідувачів аптечного закладу. Доведено наявність соціально-економічного ефекту в аптечному закладі при упровадженні запропонованих маркетингових розробок.^UThe dissertation is devoted to the substantiation of the system of marketing relationships in pharmacy, the development of a model of marketing components of relationships of pharmaceutical activity's subjects, their main tasks are defined, which contributes to the complex application of this marketing concept in the pharmaceutical branch. For the first time, a conceptual model of marketing business network of pharmaceutical enterprise relationships with key partners was constructed, using a social-market approach and taking into account the multilevel structure of factors influencing the relationships of network participants, in order to form an intangible asset as a factor of an additional component of competitiveness. For the first time, scientific and practical approaches to a comprehensive assessment of pharmacy customer loyalty based on the Servqual concept have been developed. The methodology and algorithm of estimation of quality of service and customer loyalty in pharmacy establishment and scale for interpretation of quality of service have been developed. The scientific and practical approaches to the estimation of the customer's loyalty of the pharmacy establishment by the components of loyalty have been proposed. The methodology and algorithm of estimation of customer loyalty to pharmacy establishment by components of loyalty have been developed. The possibility and expediency of using a set of methods of estimation of customer loyalty, which allow to obtain comparable results and determine its range, have been proved. A second-order polynomial regression model has been built for predicting the integral index of servqual-gap quality service in a pharmacy establishment with a high degree of approximation, which allows to increase the validity of management decisions and the efficiency of the activity of pharmacy establishment. Methodical approaches have been proposed to the evaluation of the effectiveness of the implementation of marketing developments to determine the quality of service, formation and assessment of loyalty visitors of pharmacy establishment. The existence of socio-economic effect has been proved in the pharmacy institution during the implementation of the proposed marketing developments.


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
14.

Ткаченко І. Д. 
Рентоорієнтована стратегія поведінки гірничо-збагачувальних підприємств / І. Д. Ткаченко. — Б.м., 2020 — укp.

Дисертаційну роботу присвячено розвитку теоретичних та науково-методичних положень і розробці практичних рекомендацій щодо регулювання рентоорієнтованої стратегії поведінки надрокористувачів. Проаналізовано та узагальнено теоретико-методичні засади дослідження рентоорієнтованої поведінки. Розкрито економічну сутність поняття «рентоорієнтована стратегія поведінки», яка полягає в навмисній (цілеспрямованій) діяльності учасників угоди в умовах обмежених ресурсів і необмежених потреб відповідно до власних інтересів щодо максимізації отримання рентного доходу легальним або нелегальним шляхом. Оцінено роль суб'єкт-суб'єктної взаємодії держави та надрокористувача щодо шляхів реалізації притаманних їм економічних інтересів щодо отримання ренти. Розроблено типологізацію диференційної ренти за виробничими етапами з позицій системності та стадійності, обґрунтовано та проаналізовано концептуальну схему системи рентних відносин агрегованої конфігурації, яка включає в себе етапи: 1) формування рентних доходів; 2) розподілу рентних доходів; 3) використання рентних доходів. Класифіковано методики визначення рентних платежів, а саме: виділено та розглянуто три основні підходи до розрахунку рентних платежів на підставі врахування різної природно-компонентної родючості надр (інвестиційний; якісний; екстернальний). Проаналізовано чинні законодавчі та нормативні акти з питань сплати рентних платежів надрокористувачами в Україні, виявлено недосконалість механізму оподаткування діяльності надрокористувачів^UThe dissertation is devoted to the development of theoretical and methodological positions and the development of practical recommendations for the regulation of rent-seeking behavior of subsoil users. The theoretical and methodological principles of research of rent-oriented behavior are analyzed and generalized. The economic essence of the concept of « rent-seeking behavior strategy», which consists in the intentional (purposeful) activity of the participants of the transaction in the conditions on limited resources and unlimited needs in accordance with their own interests in order to maximize the receipt of rent income by legal or illegal means. The role of the subject-subjective interaction of the state and the sub-user with regard to the ways of realizing their inherent economic interests in relation to the rent is estimated. The typology of differential rent according to the production stages from the standpoint of system and stage is developed, the conceptual scheme of the system on rental relations of the aggregated configuration is substantiated and analyzed, which includes the stages: 1) the formation of rental income; 2) distribution of rental income; 3) use of rental income. The existing methods of determination of rent payments are classified, namely: 3 basic approaches to the calculation of rent payments are selected and considered on the basis of consideration of various natural-component fertility of the subsoil (investment, qualitative, external) regarding the feasibility and feasibility of their application in the formation of a rent-oriented strategy of enterprise behavior in subsoil industries. The current legislation and regulations on payment of rent payments by subsoil users in Ukraine are analyzed, and the imperfection of the mechanism of taxation of subsoil users' activity is revealed


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
15.

Водоріз Я. Ю. 
Обґрунтування вибору оптимального методу лікування пацієнтів з дефектами твердих тканин зубів у фронтальній ділянці / Я. Ю. Водоріз. — Б.м., 2021 — укp.

Дисертація присвячена вивченню питань стосовно застосування реставраційних матеріалів з композитного матеріалу світлового твердіння,польовошпатної та лейцитної кераміки, які застосовуються для відновлення зубів фронтальної групи, з максимальною ефективністю та прогнозованістю.^UThe thesis is devoted to the study of issues on the usage of such restorative materials as light-curing composite resin, feldspathic ceramics and leucite ceramics for restoration of anterior teeth with maximal efficiency and predictability, depending onclinical case.


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
16.

Ткаченко І. Г. 
Нові дигідропохідні азолопіримідинів на основі аліфатичних карбонільних сполук / І. Г. Ткаченко. — Б.м., 2021 — укp.

Дисертацію присвячено розробці методик синтезу частково гідрованих аліфатичнозаміщених азолопіримідинів з вузловим атомом азоту з низькою молекулярною масою. Трикомпонентною конденсацією 3-аміно-1,2,4-триазолу та його похідних, 5-аміно-1,2,3-триазолу-4-карбоксаміду або 5 аміно-2H-тетразолу з аліфатичними альдегідами та β-дикарбонільними метиленактивними сполуками у водному середовищі отримано нові 4,7-дигідро-1,2,4-триазоло, 4,7-дигідро-1,2,3-триазоло та 4,7-дигідротетразоло[1,5-a]піримідини, будова яких підтверджена спектральними методами аналізу, зокрема, рентгеноструктурними дослідженнями. Встановлено, що циклоконденсація аміноазолів з оцтовим альдегідом та трифлуорацетооцтовим естером приводить до утворення суміші стійких діастереомерів 5-гідроксизаміщених 4,5,6,7-тетрагідроазоло[1,5-a]піримідинів без елімінування напівамінальної гідроксигрупи. За допомогою спектральних методів аналізу було встановлено їх просторову будову. Усі синтези проведено у водному середовищі без застосування каталізатору, що відповідає принципам «зеленої хімії». Встановлено, що взаємодія 3-аміно-5-метилпіразолу з ацетилацетоном та аліфатичними альдегідами у співвідношенні 2:2:1, відповідно, веде до утворення біс-похідних піразоло[1,5-а]піримідину, замість очікуваних 4,7-дигідропохідних піразолопіримідину. Бромування похідних 4,7-дигідро-1,2,4-триазоло[1,5-a]піримідину в оцтовій кислоті дозволило отримати 5-бромометилпохідні зі збереженням дигідроструктури циклу, які надалі були використані як вихідні реагенти в реакціях нуклеофільного заміщення з амінами. Окремі представники серед нових синтезованих частково гідрованих азолопіримідинів виявили протимікробну, протигрибкову, антиоксидантну активність при дослідженні біологічної активності in vitro.^UThesis describes the Authors' development of methods for the synthesis of low molecular weight partially hydrogenated aliphatic substituted azolopyrimidines with a nodular nitrogen atom. The novel multicomponent approach to the synthesis of partially hydrogenated azolopyrimidines containing exclusively aliphatic substituents in an aqueous medium has been proposed. This approach is based on the theoretical principles and the requirements for potential drug-like compounds, analysis of known methods for the synthesis of aryl-substituted azolopyrimidine systems, involving priority areas of "green chemistry" (use of non-toxic solvents).Three-component condensation of 3-amino-1,2,4-triazole and its derivatives with aliphatic aldehydes and β-dicarbonyl methylene-active compounds in water yielded 4,7-dihydro-1,2,4-triazolo[1,5-a]pyrimidines. Formaldehyde was introduced into the reaction in the form of paraformaldehyde, which proved to be more convenient from a practical point of view, compared with a solution of formalin, and at the same time had almost no effect on the reaction time. Introduction of other binucleophiles into three-component condensation with aliphatic aldehydes and 1,3-dicarbonyl compounds, namely 5-amino-2H-tetrazole and 1,2,3-triazole-4-carboxamide, in an aqueous medium without any catalyst under microwave or thermal activation also led to the selective formation of 4,7-dihydrotetrazolo(-1,2,3-triazolo)[1,5-a]pyrimidines. The chemical structure of these compounds was confirmed by spectral methods of analysis and by X-ray diffraction studies. Cyclocondensation of aminoazoles with acetaldehyde and trifluoroacetoacetic ester results in formation the mixture of two diastereomers of the corresponding stable 5-hydroxy-substituted 4,5,6,7-tetrahydroazolo[1,5-a]pyrimidines without elimination of their hydroxy-group. The dehydration of the tetrahydroderivatives obtained in more severe conditions took place. Their spatial structure was established using spectral analysis methods. The compounds were obtained in an aqueous medium in catalyst-free conditions. Their synthesis satisfies the principles of "green chemistry".It was found that the three-component condensation of 5-amino-1,2,3-triazole-4-carboxamide with malononitrile and cyclohexanone led to the formation of a spiro-derivative of 1,2,3-triazolo[1,5-a]pyrimidine. It was shown that the interaction of 3-amino-1,2,4-triazole and 5-amino-1,2,3-triazole-4-carboxamide with cyclohexanone and malononitrile have the opposite direction of the formation of the pyrimidine ring; this phenomenon is explained by the rearrangement of Dimroth at one of the stages of cyclocondensation with the participation of 5-amino-1,2,3-triazole-4-carboxamide.


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
17.

Ткаченко І. В. 
Особливості гігієнічної регламентації інсектицидів класу похідних тетрамової і тетронової кислот в Україні: автореферат дис. ... д.філософ : 222 / І. В. Ткаченко. — Б.м., 2023 — укp.

Дисертаційна робота присвячена токсиколого-гігієнічній оцінці, нормуванню та регламентації інсектицидів класу похідних тетрамової і тетронової кислот в Україні з метою мінімізації їх потенційно шкідливого впливу на професійні та непрофесійні контингенти, об’єкти агроценозу (повітря, рослини, ґрунт, вода). У сучасне сільське господарство широко впроваджуються інтенсивні технології, збільшуються обсяги застосування, постійно розширюється асортимент пестицидів. Необхідність підвищення безпечності пестицидів вимагає постійного вдосконалення препаратів, оптимізації норм витрат і технологій застосування.Одним із шляхів вирішення цієї проблеми є використання пестицидів з новим механізмом дії, до яких ще не розвинулась стійкість шкідників. Адже, багато з найпопулярніших в Україні препаратів, як виявилося, мають особливо високий ризик виникнення резистентності. У 2020 році в систему хімічного захисту сільськогосподарських культур впроваджено новий клас інсектицидів похідних тетрамової і тетронової кислот, представниками якого є спіромезіфен, спіродиклофен та спіротетрамат.Нами було вивчено сучасний інсектицидний препарат Оберон Рапід 240 SC, КС на основі нової діючої речовини спіромезіфену та раніше вивченого абамектину, що призначений для обробки садових (яблука, виноград) і посівних (кукурудза, соняшник) культур. Спіромезіфен є хімічною сполукою з двома механізмами дії на організм теплокровних тварин і людини: індукує мікросомальні ферменти печінки та пригнічує 4-гідроксифенілпіруватдіоксигеназу. Тому, як представник нового інсектицидного класу, речовина потребує всебічного вивчення та нормування. Саме це і стало завданням нашої роботи: на основі даних літературних джерел, офіційних інтернет-ресурсів нами було проведено аналіз токсичних властивостей препарату Оберон Рапід 240 SC, КС і обох його діючих речовин, проведено токсиколого- гігієнічну оцінку, встановлено клас небезпечності, на основі власних натурних експериментів вивчено поведінку та здійснено нормування спіромезіфену і абамектину в об’єктах навколишнього середовища, дана оцінка небезпечності для професійних і непрофесійних контингентів, навколишнього середовища досліджуваних інсектицидів.Згідно чинної гігієнічної класифікації пестицидів за ступенем небезпечності ДСанПін 8.8.1.002-98 даний препарат відноситься до 2 класу, лімітуючий критерій – гостра інгаляційна токсичність; спіромезіфен належить до 3 класу небезпечності за лімітуючим критерієм – гострою інгаляційною токсичністю; абамектин – 1 клас небезпечності, лімітуючі критерії – пероральна та інгаляційна токсичність; спіродиклофен відноситься до 2 класу по канцерогенній дії та алергенності, а спіротетрамат – до 3 класу небезпечності (гостра інгаляційна токсичність).Обґрунтовано допустиму добову дозу (ДДД) спіромезіфену на рівні 0,01 мг/кг, на основі найменшої величини NO(A)EL, встановленої для батьківських поколінь в експерименті з вивчення репродуктивної токсичності на щурах – 3,3-4,6 мг/кг і NO(А)EL за загальною токсичністю в досліді з вивчення канцерогенності на мишах лінії CD-1 – 3,3-3,8 мг/кг; використано коефіцієнт запасу 200.Проведено аналіз масиву даних токсикологічних параметрів та фізико- хімічних властивостей з метою розробки розрахункового методу прогнозування токсичності інсектицидів. Встановлено, що саме для класів сполук, до яких відносяться діючі речовини препарату (похідних тетрамової та тетронової кислот та авермектинів) достовірної кореляції не виявлено. Це може бути пов’язано з малою вибіркою речовин в групі та потребує подальшого дослідження даних класів пестицидів.^UThe dissertation deals with the toxicological and hygienic evaluation, standardization and regulation of insecticides of the tetramic and tetronic acids derivatives class in Ukraine in order to minimize their potentially harmful effects on professional and non-professional contingents, objects of agrocenosis (air, plants, soil, water). In modern agriculture, intensive technologies are widely implemented, application rates are increasing, and the assortment of pesticides is constantly expanding. The need to increase the safety of pesticides requires constant improvement of formulations, optimization of application rates and technologies.One of the ways to solve this problem is to use pesticides with a new mechanism of action, to which pests have not yet developed resistance. After all, many of the most popular formulations in Ukraine, as it turned out, have a particularly high risk of resistance. In 2020, a new class of insecticides derived from tetramic and tetronic acids, represented by spiromesifen, spirodiclofen and spirotetramat, was introduced into the system of chemical protection of agricultural crops.We studied the modern insecticidal formulation Oberon Rapid 240 SC based on the new active substance spiromesifen and the previously studied abamectin, which is intended for the treatment of garden (apples, grapes) and seed (corn, sunflower) crops. Spiromesifen is a chemical compound with two mechanisms of action on the organism of warm-blooded animals and humans: it induces microsomal liver enzymes and inhibits 4- hydroxyphenylpyruvate dioxygenase. Therefore, as a representative of a new class of insecticides, the substance needs comprehensive study and regulation. Therefore is what became the task of our work: based on data from literature sources and official Internet resources, we conducted an analysis of the Oberon Rapid 240 SC and both of its active substances' toxic properties, carried out a toxicological and hygienic assessment, established a hazard class, based on our own natural experiments studied the behaviour and carried out the substantiation of spiromesifen and abamectin norms in environmental objects, gave an assessment of the danger for professional and non-professional contingents, the environment of the studied insecticides.According to the current hygienic classification of pesticides by degree of hazard StateStandard 8.8.1.002-98, this formulation belongs to 2nd class, and the limiting criterion is acute inhalation toxicity; spiromesifen belongs to the 3rd class of hazard according to the limiting criterion – acute inhalation toxicity; abamectin – hazard class 1, limiting criteria – oral and inhalation toxicity; spirodiclofen belongs to the 2nd class by carcinogenicity and sensitization, and spirotetramat belongs to the 3rd class of hazard (acute inhalation toxicity).The acceptable daily dose (ADD) level of spiromesifen was substantiated at 0.01 mg/kg based on the lowest NO(A)EL value, established for parental generations in the reproductive toxicity study experiment in rats – 3.3-4.6 mg/kg and NO(A)EL by general toxicity in the study of carcinogenicity in CD-1 mice – 3.3-3.8 mg/kg; a safety coefficient– 200.An analysis of the array of data on toxicological parameters and physicochemical properties was carried out in order to develop a calculation method for predicting the toxicity of insecticides. It was established that no reliable correlation was found for the classes of compounds to which the active substances of the formulation belong (derivatives of tetramic and tetronic acids and avermectins). This may be due to the small number of substances in the group and requires further analysis of these classes of pesticides.


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 
 

Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського