Бази даних

Автореферати дисертацій - результати пошуку

Mozilla Firefox Для швидкої роботи та реалізації всіх функціональних можливостей пошукової системи використовуйте браузер
"Mozilla Firefox"

Вид пошуку
Сортувати знайдені документи за:
авторомназвоюроком видання
Формат представлення знайдених документів:
повнийстислий
 Знайдено в інших БД:Наукова електронна бібліотека (6)Реферативна база даних (245)Книжкові видання та компакт-диски (223)Журнали та продовжувані видання (12)
Пошуковий запит: (<.>A=ФЕДЧЕНК$<.>+<.>A=ВОЛОДИМИР$<.>+<.>A=МИХАЙЛОВИЧ$<.>)
Загальна кількість знайдених документів : 19
Представлено документи з 1 до 19

      
Категорія: Біологічні науки   
1.

Володимирець В.О. 
Антропічна трансформація видового складу флори осушених територій у зв'язку з процесами її синантропізації: Автореф. дис... канд. біол. наук: 03.00.05 / В.О. Володимирець ; Нац. ботан. сад ім. М.М.Гришка НАН України. — К., 2003. — 20 с.: табл. — укp.

Проведено оцінку трансформації видового складу флори вищих судинних рослин на осушених і прилеглих до них територіях у зв'язку з процесами її синантропізації. Для осушувальних систем на території Волинського Полісся та Західного Лісостепу з'ясовано видовий склад синантропної флори, проведено його аналіз за окремими показниками. Одержано дані про поширення синантропних видів на осушеній та прилеглій територіях, установлено їх фітоцентотичну роль та екологічні особливості. Уперше для оцінки трансформації флори-ізоляту запропоновано кількісний показник - синантропність і методику його обчислення. Проаналізовано вплив на цей показник різних екологічних факторів, на підставі його значень виділено окремі рівні антропічної трансформації флори-ізоляту, розроблено їх характеристику.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Е50*852.121.4(4УКР)
Шифр НБУВ: РА326874

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
2.

Федченко О.О. 
Біофізичні та біохімічні зміни в плодових оболонках при несвоєчасному їх розриві у вагітних і роділь: Автореф. дис... канд. мед. наук: 14.01.01 / О.О. Федченко ; Вінниц. держ. мед. ун-т ім. М.І.Пирогова. — Вінниця, 2001. — 24 с. — укp.

Досліджено питання несвоєчасного розриву плодових оболонок. Встановлено, що несвоєчасне відтікання навколоплодових вод зумовлене зменшенням міцності та оптичної щільності плодових оболонок, молекулярними змінами та порушеннями якості групових зв'язків, пригніченням утворення початкових, проміжних та кінцевих сполук перекисного окиснення ліпідів і зниженням активності трьох рівнів ендогенної біоантиокисної системи. Розроблено патогенетично обгрунтоване профілактичне лікування передчасного розриву плодових оболонок, яке викликало в жінок з групи помірного та високого ступенів ризику даного виду акушерської патології суттєве зниження частоти передчасного відтікання навколоплодових вод і корекцію окремих біохімічних показників.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Р716.221.5-3
Шифр НБУВ: РА312498 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
3.

Федченко Є.М. 
Близькосхідна політика Ізраїлю в контексті стратегії розвитку ізраїльського суспільства: Автореф. дис... канд. політ. наук: 23.00.04 / Є.М. Федченко ; НАН України. Ін-т світ. економіки і міжнар. відносин. — К., 2003. — 20 с. — укp.

Розглянуто процес та умови становлення і розвитку регіональної політики Ізраїлю, в першу чергу щодо палестинців, визначено її суть, спрямованість, теоретичні засади, основні доктрини та механізми її реалізації в історичній ретроспективі. Цей процес висвітлено за умов постійних трансформацій в Ізраїлі, на Близькому Сході та у світовій системі в цілому, що перейшла від біполярного протистояння до пост-біполярного стану. Визначено характер та природу змін у сприйнятті імперативів близькосхідної політики в Ізраїлі під впливом внутрішньорегіональних чинників (змін у вибудові стратегії розвитку ізраїльського суспільства - від заснування держави Ізраїль на основі сіонізму як панівної ідеології до сучасності) та зовнішніх чинників. Досліджено ступінь залежності основних прерогативів ізраїльської політики щодо свого оточення від контексту та еволюції позарегіональних інтересів на Близькому Сході, зокрема американських, появи нових глобальних викликів, що постали перед людством, а саме розгортання глобальної антитерористичної кампанії після 11 вересня 2001 р.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ф031.1 + Ф4(5ІЗР)64 + Ф055.257 + Ф043.2 +
Шифр НБУВ: РА327228

Рубрики:

Географічні рубрики:
  
  
  

      
4.

Федченко І. І. 
Вдосконалення технології виготовлення коліс суцільнокатаних рухомого складу хромофосфатуванням : автореф. дис. ... канд. техн. наук : 05.22.07 / І. І. Федченко ; Укр. держ. акад. залізн. трансп. — Х., 2010. — 20 с. — укp.

Розроблено комплексну технологію підвищення зносостійкості коліс суцільнокатаних, яка включає в себе технологію нанесення покриттів з подальшою термообробкою. Встановлено якісні та кількісні технологічні параметри формування зносостійкого покриття на базі хромофосфатів. Досліджено природу та специфіку нової комплексної обробки робочої поверхні коліс. Теоретично й експериментально доведено, що висока якість та властивості нового покриття забезпечують підвищення зносостійкості коліс з підвищенням їх експлуатаційних характеристик. Проведено дослідження та розрахунки оптимальних режимів формування нового хромофосфатного покриття t °= 50 +- 2 °С, С= 9 +- 1 %, т= 35 +- 5 хв. Досліджено залежності зносостійкості поверхневого шару від температури, часу витримки та концентрації насичувального середовища. Встановлено зв'язок між складом і структурою покриття та його зносостійкістю та довговічністю.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: К621.643
Шифр НБУВ: РА371194 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

      
5.

Федченко М. М. 
Комплексна патоморфологічна діагностика неопластичних процесів щитоподібної залози: автореф. дис. ... канд. мед. наук : 14.03.02 / М. М. Федченко ; Крим. держ. мед. ун-т ім. С.І.Георгієвського. — Сімф., 2010. — 19 с. — укp.

Встановлено, що головною передумовою для розвитку патологічних морфогенезів є переважання позасудинних ланцюгів мікроциркуляції, зниження ступеня участі гемокапіляру (ГК) у морфогенетичних процесах у щитовидній залозі (ЩЗ), а також ефективності циркуляції тканинної рідини (ТР) стромальними каналами. Наведені комплексні патоморфологічні диференційні ознаки зобів, аденом, фолікулярних і папілярних карцином полегшують морфологічний аналіз гістологічних препаратів органа під час діагностики неопластичних процесів щитовидної залози. Запропоновано способи оцінювання прохідності позасудинних шляхів мікроциркуляції за станом колагенових волокон строми під час електронно-мікроскопічного дослідження та розповсюдженню імуногістохімічних маркерів у велико- та дрібногранулярних фрагментах цитоплазми фолікулярних тироцитів у стромальних каналах.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Р569.452-4 + Р415.12-4
Шифр НБУВ: РА376311 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

      
Категорія: Науки про Землю   
6.

Федченко Т.О. 
Методи і технології створення просторових інтегральних геолого-геофізичних моделей нафтогазоперспективних територій та об'єктів: автореф. дис. ... канд. фіз.-мат. наук : 04.00.22 / Т.О. Федченко ; Ін-т геофізики ім. С.І.Субботіна НАН України. — К., 2010. — 21 с. — укp.

Проведено класифікацію апріорних геолого-геофізичних даних з позиції їх просторової інформативності, розроблено систему взаємопов'язаних методів створення просторових моделей початкового наближення для розв'язання обернених задач геофізики. Запропоновано модифікований спосіб обчислення параметра релаксації ітераційного процесу розв'язання обернених задач геофізики у критеріальній постановці та досліджено його ефективність у разі числового розв'язання лінійної просторової оберненої задачі гравірозвідки. Розроблено ефективний швидкий алгоритм числового розв'язання прямої просторової задачі гравірозвідки за апроксимації моделі середовища центральносиметричними тілами, досліджено його ефективність у разі застосування паралелепіпеда як елементарного джерела. Досліджено вплив просторової інформативності апріорних геолого-геофізичних даних на параметри просторової моделі початкового наближення та геологічну змістовність одержаних регіональних інтегральних фізико-геологічних моделей геологічної будови Мукачівської та Солотвинської западин.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Д453(45Укр)1-5 + Д59(45Укр)453.1
Шифр НБУВ: РА375196 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

      
7.

Михайлович Ю.Й. 
Обгрунтування доцільності застосування периопераційної схеми антибіотикопрофілактики з метою попередження післяопераційних ускладнень у хворих на рак легень та рак проксимального відділу шлунка: Автореф. дис... канд. мед. наук: 14.01.07 / Ю.Й. Михайлович ; АМН України. Ін-т онкології. — К., 2002. — 20 с. — укp.

Розглянуто вплив злоякісної пухлини бронхів і проксимального відділу шлунка на зміну бактеріальної флори в екосистемах легень і шлунка. Висвітлено ефективність застосування периопераційної та післяопераційної антибіотикопрофілактики цефотаксимом. Здійснено оцінку швидкості темпів зниження рівня ендогенної інтоксикації залежно від антибіотикотерапії. Встановлено, що наявність і розвиток злоякісної пухлини легень і шлунка спричинює якісні та кількісні зміни у мікробних популяціях вищезгаданих органів, формування локальних запальних вогнищ. Застосування периопераційної схеми антибіотикопрофілактики цефотаксимом у режимі монотерапії зменшує частоту післяопераційних ускладнень, підвищує ефективність хірургічного лікування хворих на рак легень і рак проксимального відділу шлунка. Доведено, що застосування периопераційної схеми антибіотикопрофілактики сприяє більш швидкому зниженню рівня ендогенної інтоксикації у прооперованих хворих онкоторакального профілю у порівнянні з післяопераційною схемою антибіотикопрофілактики. Запропоновано удосконалену схему протибактеріальної терапії, ефективну фармакологічну дозу цефотаксиму, а також методику визначення коефіцієнта інтоксикації "К" як критерія для визначення темпів зниження рівня ендогенної інтоксикації.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Р569.423-59 + Р569.433.2-59
Шифр НБУВ: РА319310 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

      
8.

Федченко В.І. 
Обгрунтування модернізації та реконструкції меліоративних систем у гумідній зоні на основі даних еколого-меліоративного моніторингу: Автореф. дис... канд. техн. наук: 06.01.02 / В.І. Федченко ; УААН. Ін-т гідротехніки і меліорації. — К., 2004. — 17 с.: табл. — укp.

Науково обгрунтовано нові підходи до реалізації даних еколого-меліоративного моніторингу щодо прийняття рішень з реконструкції й модернізації осушувальних систем. Обгрунтовано вибір репрезентативних об'єктів спостережень на основі наукового аналізу природно-меліоративних умов регіону, технічної досконалості і ефективності водорегулювальної дії меліоративних систем. Проаналізовано еколого-меліоративний стан осушуваних земель, проведено їх ранжування за пріоритетністю, доцільністю і ефективністю впровадження технічних заходів з реконструкції та модернізації осушувальних систем. За даними експериментальних досліджень на типовій дослідно-виробничій ділянці запропоновано для широкого впровадження оптимальні локальні схеми регулювання водного режиму тимчасово перезволожених земель, що сприяють заощадженню і ефективному використанню ресурсів місцевого стоку для забезпечення оптимальної вологості осушуваних грунтів.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: П063.3 +
Шифр НБУВ: РА329738

Рубрики:

      
9.

Михайлович В.А. 
Освітні тенденції культурної політики в умовах глобалізації: автореф. дис... канд. філософ. наук: 09.00.10 / В.А. Михайлович ; Нац. пед. ун-т ім. М.П.Драгоманова. — К., 2010. — 18 с. — укp.

Досліджено освітній потенціал культурної політики, спрямованої на реформування вітчизняної системи освіти та забезпечення її входження у світовий освітній простір як рівноправної дієвої сили, що передбачає у своїй сутності світові культурно-освітні тенденції, але не заперечує та не применшує національні чинники та цінності, які визначають своєрідність характеру саме української освіти. Запропоновано визначення поняття "культурна політика". Досліджено процес становлення парадигм освіти у різних типах культури (доглобалізаційний період). Визначено соціально-історичні параметри глобалізації. Висвітлено перспективи та тенденції розвитку освіти у ситуації глобалізації. Розкрито значення освітніх тенденцій культурної політики у розвитку глобальної цивілізації. Досліджено українські реалії культурної політики у контексті розвитку сучасної вітчизняної політики.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ю252:Ч30 + Ю252:Ч30
Шифр НБУВ: РА369433 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

      
10.

Володимиренко 
Особливості росту та прогноз продуктивності штучних модальних ялинових деревостанів Українських Карпат: Автореф. дис... канд. с.-г. наук: 06.03.02 / Валентина Миколаївна Володимиренко ; Національний аграрний ун-т. — К., 2006. — 19 с. — укp.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: П342.4(4УКР3)
Шифр НБУВ: РА346695

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
11.

Михайлович Д.М. 
Офіційне тлумачення закону: Автореф. дис... канд. юрид. наук: 12.00.01 / Д.М. Михайлович ; Нац. ун-т внутр. справ. — Х., 2003. — 19 с. — укp.

Проаналізовано фактори, що викликають необхідність тлумачення нормативних приписів. Сформульовано мету тлумачення закону та запропоновано логічний алгоритм її досягнення. Подано визначення поняття офіційного тлумачення закону, репрезентовано його основні ознаки, стадії та види. Охарактеризовано співвідношення офіційного та доктринального тлумачення. Висвітлено поняття, юридичну природу, загальні та специфічні ознаки, функції та види актів офіційного тлумачення, акцентовано увагу на особливостях їх дії у часі, просторі та щодо кола осіб.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Х002.5 + Х8(4УКР)-320.3 +
Шифр НБУВ: РА324691

Рубрики:

Географічні рубрики:
  

      
12.

Федченко Н.А. 
Підвищення якості сплавів на основі алюмінію шляхом використання електрогідроімпульсної обробки: Автореф. дис... канд. техн. наук: 05.02.01 / Н.А. Федченко ; Харк. нац. автомоб.-дор. ун-т. — Х., 2002. — 16 с. — укp.

Досліджено можливості використання екологічно чистого та мало витратного методу електрогідроімпульсної обробки (ЕГІО) для поліпшення технологічних властивостей та підвищення механічних характеристик сплавів на основі Al, в тому числі виплавлених з використанням вторинної сировини. Показано, що ЕГІО підвищує рідкоплинність, призводить до більш рівномірного розподілу елементів у сплаві, зменшує газонасиченість і пористість, подрібнює макро- та мікрозерно, збільшує дисперсність евтектики, сприятливо впливає на її морфологію та форму надлишкових фаз. Встановлено загальні закономірності впливу параметрів ЕГІО на структурні характеристики сплавів. Найбільш значущим є запасена енергія W, варіювання якої викликає зміну розмірів макро- та мікрозерна за екстремальним законом з мінімумом при W = 1,25 - 2,5 кДж. Аналогічно на пористість впливає частота подачі імпульсів f. Екстремальний характер зміни розмірів зерна від W пояснюється з позицій сучасних уявлень про кластерну будову рідкого металу. Час обробки та f менше впливають на структурні характеристики сплавів. Визначено оптимальні параметри обробки, за яких забезпечуються найкращі властивості: пористість зменшується на 20 - 40 %, одночасно підвищується міцність ( ~ на 10 %) і пластичність ( ~ на 25 - 40 %).

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: К233.107 + К343.14
Шифр НБУВ: РА317722 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

      
13.

Федченко Г.В. 
Розробка методики математичного моделювання й дослідження крутильних та поперечних коливань циліндричних передач Новікова ДЛЗ: Автореф. дис... канд. техн. наук: 05.02.02 / Г.В. Федченко ; Нац. техн. ун-т "Харк. політехн. ін-т". — Х., 2001. — 19 с. — укp.

Запропоновано динамічну модель одноступінчастого редуктора з циліндричною передачею Новікова ДЛЗ, кожний зуб якої введено дискретно зі своєю геометрією, жорсткістю, змінною за фазою зачеплення. Наведено динамічну математичну модель, що дозволяє на стадії проектування досліджувати вплив на коливальний рух відповідних мас швидкісних режимів, вихідного контуру, жорсткості зачеплення, перемінної за фазою зачеплення, жорсткості опор, похибки кута нахилу зубців, вивчити коливальний процес у межах пересполучення однієї пари зубців за повний оборот і за кілька оборотів. Розроблено програму розрахунку на базі пакета моделювання динамічних систем ViSSim. Для визначення адекватності застосування математичних моделей створено експериментальний стенд та проведено дослідження на фізичних моделях.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: К412.555.02 + К445.5-02
Шифр НБУВ: РА316374 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

      
14.

Федченко В.М. 
Розслідування злочинів слідчою та слідчо-оперативною групою: правові та організаційні засади: Автореф. дис... канд. юрид. наук: 12.00.09 / В.М. Федченко ; Нац. акад. внутр. справ України. — К., 2005. — 20 с. — укp.

Розглянуто теоретичні та практичні питання, пов'язані з особливостями проведення розслідування злочинів слідчими та слідчо-оперативними групами та з міжвідомчим складом учасників. Розкрито суть процесу групового розслідування та визначено зміст понять слідчої та слідчо-оперативної групи. Проаналізовано підстави їх утворення та діяльності, а також особливості розподілу функціональних обов'язків між учасниками. Визначено процесуальне положення керівника слідчої (слідчо-оперативної) групи. Обгрунтовано необхідність урахування організаційно-правових закономірностей розслідування слідчою та слідчо-оперативною групою та внесення відповідних змін до КПК України. Наголошено на провідній ролі здійснення судового контролю та прокурорського нагляду під час розслідування злочинів слідчою або слідчо-оперативною групою з урахуванням специфіки групової діяльності.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Х893.9(4УКР)721.01 +
Шифр НБУВ: РА335507

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
15.

Федченкова 
Фармакогностичне вивчення деяких представників роду Acer L. та перспективи використання їх у медицині: автореф. дис... канд. фармацевт. наук: 15.00.02 / Юлія Анатоліївна Федченкова ; Національний фармацевтичний ун-т. — Х., 2009. — 17 с. — укp.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Р282.111 клен
Шифр НБУВ: РА365646

Рубрики:

      
16.

Федченко Є. Е. 
Гендер та сексуальність у релігійних і соціально-політичних практиках та візуальній культурі Давнього Риму (I ст. до Р.Х. – I ст. після Р.Х.). / Є. Е. Федченко. — Б.м., 2022 — укp.

Дисертаційна робота присвячена комплексному вивченню соціокультурних конструктів гендеру та сексуальності у релігійних і соціально-політичних практиках та візуальній культурі Давнього Риму (I ст. до Р.Х. – I ст. після Р.Х.).У XX столітті в США та Європі почали відбуватися трансформаційні процеси (сексуальна революція, феміністські рухи, боротьба проти расової сегрегації та інше), які повністю змінили гендерну ідентичність та розділили такі поняття як стать і гендер. Модифікація поглядів на сексуальність та статеворольову парадигму дала поштовх до нових розвідок у цій темі, що на сьогодні є перспективним науковим фронтиром.Актуальність дослідження зумовлена запитами сучасного суспільства в якому відбувається перегляд місця гендеру та сексуальності в історії, що не можливо зробити без звернення до античності, зокрема давньоримської історії.У дисертації прослідковано історіографію питання та екстраговано три ключові стадії: 1 стадія (XVIII ст. – 1929 р.) закладання підоснови для наукового дослідження гендеру та сексуальності греко-римської цивілізації; 2 стадія (1929 – 1960 рр.) вплив школи Анналів (1929 р.) та створення засад філософії фемінізму (фр. вчена С. де Бовуар). Актуалізація наукового напрямку «Історія жінок» в контексті досліджень повсякдення; 3 стадія (1960 р. – по теперішній час) соціокультурні трансформації («сексуальна революція», друга хвиляфеміністичних рухів, проблеми расової сегрегації) та як наслідок активізація розвідок з даної тематики. Також визначено, що в науковій розробці проблеми превалює два напрямки: 1) М. Фуко та його послідовники (дискурс сексуальності, влада/підкорення); 2) Феміністичний, сформований С. Померой.^UThe thesis is devoted to the complex study of socio-cultural constructs of gender and sexuality in religious and socio-political practices and visual culture of ancient Rome (I century BC – I century AD).In the twentieth century, transformational processes (sexual revolution, feminist movements, the fight against racial segregation) took place in the United States and Europe, which completely changed gender identity and divided concepts such as sex and gender. The modification of views on sexuality and gender-role paradigm has given impetus to new research on this topic, which today is a promising scientific frontier.The relevance of the study is due to the demands of modern society, where the place of gender and sexuality in history is being revised, which is impossible without going back to antiquity, in particular, ancient Roman history.The thesis traces the historiography of the issue and extracts three key stages: Stage 1 (XVIII century – 1929) laying the basis for the scientific study of gender and sexuality of Greco-Roman civilization; Stage 2 (1929 – 1960) the influence of the Annals school (1929) and the creation of the basics of the feminist philosophy (French scientist S. de Beauvoir). The actualization of the scientific direction “Women's History” in the context of everyday research; Stage 3 (1960 – present) socio-cultural transformations (“sexual revolution”, the second wave of feminist movements, problems of racial segregation) and as a result, the enhancement of research on this topic. In addition, the study specifies that two directions prevail in the scientificdevelopment of the problem: 1) M. Foucault and his followers (discourse of sexuality, power/subjugation); 2) Feminist, formed by S. Pomeroy.


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
17.

Федченко К. О. 
Формування ціннісного ставлення до здоров'я у студентів університетів наук про життя та навколишнє середовище / К. О. Федченко. — Б.м., 2022 — укp.

Дисертація присвячена проблемі формування ціннісного ставлення до здоров'я у студентів університетів наук про життя та навколишнє середовище.На основі аналізу наукових джерел із педагогіки, філософії, психології, соціології обґрунтовано теоретико-методологічні засади формування ціннісного ставлення до здоров'я в молоді й запропоновано методику формування ціннісного ставлення до здоров'я у студентів університетів наук про життя та навколишнє середовище.Розроблено та обґрунтовано критерії, показники й рівні сформованості ціннісного ставлення до здоров'я у студентів університетів наук про життя та навколишнє середовище. Критеріями сформованості визначено такі: когнітивний,емоційний, мотиваційний, поведінковий. Показниками когнітивного критерію є знання про здоров'я та його складові та усвідомлення важливості здоров'я.Проведена діагностика досліджуваної проблеми та визначення рівнів сформованості ціннісного ставлення до здоров'я у студентів університетів наук про життя та навколишнє середовище дали змогу виділити основні тенденції та напрями у формуванні й обґрунтувати методику формування ціннісного ставлення до здоров'я, яка складається з цільового, змістового, методологічного,процесуального й оцінного блоків, що визначають мету та завдання прогнозованого освітнього процесу, системи цінностей, методологічних підходів, принципів, форм і методів виховання.Аналіз результатів експериментальної роботи показав, що динаміка змін рівнів сформованості ціннісного ставлення до здоров'я за чотирма критеріями й відповідними показниками стала реальною завдяки комплексному і цілеспрямованому застосуванню експериментальних впливів, розробленій методиці, що призвело до поведінкових, когнітивних, емоційних та мотиваційних змін у сформованості ціннісного ставлення до здоров'я у студентів університетів наук про життя та навколишнє середовище.^UThe dissertation is devoted to the problem of formation of value attitude to health at students of life sciences and environment universities.Based on the analysis of scientific sources in pedagogy, philosophy, psychology, sociology, the theoretical and methodological principles of forming a value attitude to health in youth are substantiated and a method of forming a value attitude to health in students at life and environment universities is proposed.Criteria, indicators and levels of formation of values of health attitude at students of universities of life sciences and environment are developed and substantiated. Criteria of formation are defined as follows: cognitive, emotional, motivational, behavioral. Indicators of cognitive criteria are knowledge of health and its components and awareness of the importance of health.Diagnosis of the researched problem and determination of levels of formation of value attitude to health at students of universities of life and environment gave the chance to allocate the basic tendencies and directions in formation and to substantiate a technique of formation of value attitude to health which consists of target, semantic, methodological, procedural and evaluation blocks that determine the purpose andobjectives of the projected educational process, value system, methodological approaches, principles, forms and methods of education.Analysis of the results of experimental work showed that the dynamics of changes in the levels of values of health according to four criteria and relevant indicators became real due to the comprehensive and targeted application of experimental influences, developed methodology that led to behavioral, cognitive, emotional and motivational changes in formation. attitudes towards health among students life and environment universities.


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
18.

Михайлович В. В. 
Проектування нанорозмірних оксидних діелектричних матеріалів для електронних пристроїв: автореферат дис. ... д.філософ : 104 / В. В. Михайлович. — Б.м., 2023 — укp.

Михайлович В.В. Проектування нанорозмірних оксидних діелектричних матеріалів для електронних пристроїв. – Кваліфікаційна наукова праця на правах рукопису.Дисертація на здобуття наукового ступеня доктора філософії за спеціальністю 104 «Фізика та астрономія». – Чернівецький національний університет імені Юрія Федьковича МОН України, Чернівці, 2023.Сьогодні діелектричні матеріали відіграють ключову роль у передових електронних пристроях, таких як, конденсатори, суперконденсатори, сенсори, транзистори, тощо. В контексті нинішньої тенденції до мінімізації розмірів, підготовка та функціоналізація нанорозмірних діелектричних матеріалів є одним із пріоритетних напрямків дослідження. Серед широкого спектру діелектриків одним із найцікавіших є матеріали з високою діелектричною сталою, так звані матеріали з високою константою діелектричної проникності (high-k). Одними з найбільш яскравих представників висококонстантних матеріалів є оксидні діелектрики, до яких можна віднести перовскіти барію титанату та шпінелі на основі хромітів. Ці два типи сполук викликають зростаючий інтерес, оскільки вони володіють високою діелектричною сталою, фероелектричною, п'єзоелектричною, піроелектричною та іншими властивостями, що робить їх ідеальними кандидатами для застосування в мікро- та наноелектроніці.В цьому контексті, дана дисертація зосереджується на підготовці, функціоналізації та інтеграції нанорозмірних перовскітів типу BaTiO3 та шпінелей типу ZnCr2O4 у плоскі конденсатори з високим значенням константи діелектричної проникності. Дисертація організована наступним чином;У вступі обґрунтовано вибір теми та актуальність дисертаційного дослідження, вказано його зв’язок з науковими програмами та темами, сформульовано мету та завдання дисертації, вказане її наукове та практичне значення, наведено інформацію про публікації й особистий внесок здобувача, апробацію результатів роботи, її структуру й обсяг.Розділ 1 складається з чотирьох основних частин: (i) сучасний стан досліджень, (ii) властивості нанорозмірних діелектричних оксидних частинок, (iii) методи наноструктурування та організації діелектричних наночастинок у вигляді тонких плівок та (iv) інтеграція діелектричних наночастинок в електронні пристрої в якості активних компонентів. Розділ закінчується висновками. У розділі 2 описано основні методи, що використовувалися для характеристики діелектричних оксидних наноматеріалів. Розділ 3 присвячено синтезу та характеристиці діелектричних наночастинок типу перовскіту. Зокрема, експериментальним шляхом було отримано ряд систем наночастинок титанату барію з контрольованою морфологією та розміром: кубічні наночастинки (середній розмір близько 15 нм), усічені кубоїдальні наночастинки (середній розмір близько 100 нм) та усічених ромбододекаедричних наночастинок (середній розмір близько 110 нм). Слід зазначити, що наночастинки з усіченою ромбододекаедричною та усіченою кубоїдальною морфологією BaTiO3 були отримані та описані вперше. Досліджено вплив морфології частинок на діелектричні властивості наночастинок на основі титанату барію. У розділі 4 описано методику варіювання морфологією систем типу шпінелі та її вплив на діелектричні властивості. Результати експерименту свідчать, що на розмір, ширину забороненої зони та діелектричні властивості отриманих наночастинок шпінелі впливають декілька факторів, зокрема час горіння гелю, температура горіння та ентальпія горіння твердого хелатно-звязуючого агента. Розділ 5 ілюструє, інтеграцію наночастинок типу шпінелі та перовскіту в електронні пристрої. Першим кроком на цьому шляху була функціоналізація поверхні наночастинок з метою отримання стабільних суспензій, які будуть використовуватися для осадження тонких плівок. Для виготовлення тонких плівок були використані два методи, а саме: діелектрофорез та “drop casting”. Незважаючи на те, що метод діелектрофорезу дозволяють отримувати тонкі плівки з високим ступенем впорядкованості наночастинок, цей методи обмежений неперервністю тонких шарів на великих поверхнях. Цю проблему було подолано за допомогою методу “drop casting”. Для наноматеріалів перовскіту та шпінелі товщина отриманих тонких плівок варіюється від 400 нм до 4300 нм. Якість поверхні та елементний склад плівок було досліджено за допомогою скануючої електронної мікроскопії та енергодисперсійного X-проминевого аналізу. Наступним кроком після визначення характеристик тонких плівок було виготовлення конденсаторів. Ефективність виготовлених конденсаторів було досліджено методом імпеданс спектроскопії. Таким чином, ми отримали наступні значення електричної ємності: 1 нФ для конденсатора на основі ZnCr2O4, 200 нФ для конденсаторів на основі усічених кубоїдальних наночастинок BaTiO3 і 2 нФ для конденсаторів на основі усічених ромбододекаедричних наночастинок BaTiO3.^UMykhailovych V. V. Design and production of oxide dielectric materials at the nanometric scale for electronic devices.Thesis on search for the Doctor of Philosophy degree in specialty 104 «Physics and Astronomy». - Yuriy Fedkovych Chernivtsi National University, Ministry of Education and Science of Ukraine, Chernivtsi, 2023.Nowadays, dielectric materials play a key role in main electronic devices, like for example capacitors, supercapacitors, sensors, field effect transistors, etc. Towards the minimalization trend, the preparation and functionalization of nanoscale dielectric materials are of primary interest. Among a wide range of dielectrics, one of the most interesting are the materials with high dielectric constant (high-k). One of the brightest representatives of high-k materials are oxide-based dielectrics, from which barium titanate perovskites and metal chromite spinels can be figured out. These two types of compounds show a growing interest as they possess high dielectric, ferroelectric, piezoelectric, pyroelectric and other properties, which makes them a perfect candidate for application in micro- and nano-electronics. In this context, the present thesis focusses on preparation, functionalization and integration of nanoscale perovskite-type BaTiO3 and spinel-type ZnCr2O4 in planar high-k capacitors. The thesis is organized as following;The Іntroduction justifies the relevance of the topic of the dissertation research, indicates its connection with scientific programs, plans and topics, formulates the purpose and tasks of the dissertation, emphasizes its scientific and practical significance, presents information about the publications and personal contribution of the recipient, approves the project results, their structure and amount.Chapter 1 is structured in four main sections which consist of (i) state of the art, (ii) properties of nanosized dielectric oxide particles; (iii) nanostructuration and organization methods of dielectric nanoparticles as thin films and (iv) integration of dielectric nanoparticles in electronic devices as active elements. The chapter ends with partial conclusions. Chapter 2 describes the main techniques used for dielectric oxide nanomaterials characterization. Chapter 3 is devoted to synthesis and characterization of perovskite-type dielectric nanoparticle systems. Thus, a series of barium titanate nanoparticles systems have been obtained, with controlled morphology and size: cubic nanoparticles (with the mean size of about 15 nm), edge-truncated cuboidal nanoparticles (with a size about 100 nm) and truncated rhombic dodecahedron (with a size about 110 nm). It has to be mentioned here that the truncated rhombic dodecahedron and cuboidal edge-truncated morphologies for BaTiO3 has been obtained and described for the first time. Chapter 4 describes the methodology of morphology tailoring in spinel type systems and its impact on the dielectric properties. The experimental results strongly suggest that several factors, including the burning time of gel, the combustion temperature, and the enthalpy of combustion of the solid chelating/fuel agents, influence the size, band gap and dielectric properties of the obtained spinel nanoparticles. Chapter 5 is dedicated to the integration of the spinel and perovskites nanoparticles in electronic devices. First step on this road was the surface functionalization of the nanoparticles in order to obtain a stable ink suspensions which will be used for the thin films deposition. Various methods were used for the thin film fabrication, namely drop casting, dielectrophoresis and spin coating. Despite the dielectrophoresis and spin coating methods allowed as to obtain thin films with a high order degree of the nanoparticles, these techniques are limited by the continuity of the thin layers on large surfaces. This issue has been overcome by using drop casting method. For both, perovskite and spinel nanomaterials the thickness of the prepared thin films vary from 400 nm to 4300 nm. The surface quality and elemental composition of the films has been investigated by Field-emission Scanning Electron Microscopy, and EDX analyses. As a next step, after elaboration of characterization of thin films the planar capacitors have been fabricated by deposition of silver electrodes onto the both sides of the dielectric films. The performance of the fabricated planar capacitors was studied by Broadband Dielectric Spectroscopy. Thus, we obtained the following values for the electrical capacitance: 1 nF for ZnCr2O4 based capacitor, 200 nF for cuboidal BaTiO3 based capacitors and 2 nF for the truncated rhombic dodecahedron BaTiO3 based capacitors.


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
19.

Федченко С. М. 
Удосконалення методу розрахунку на вогнестійкість залізобетонних балок та ригелів: автореферат дис. ... д.філософ : 261 / С. М. Федченко. — Б.м., 2024 — укp.

Ідея роботи полягає у забезпеченні нормативного значення класу вогнестійкості залізобетонних балок та ригелів для підвищення надійності будівель на основі прогнозування вогнестійкості за методом ідентифікації 3 залежності коефіцієнта зниження міцності бетону від температури. Для реалізації даного методу запропоновано в якості даних, що входять у набір результатів вимірювань під час здійснення вогневих випробувань, використовувати аналогічні дані, отримані за допомогою математичного моделювання на основі методу скінчених елементів та заданих властивостей матеріалів враховуючи рекомендації настанов кривої зниження міцності бетону залежно від температури. Такими даними є залежності від часу температурних показників в окремих точках перерізу та залежність максимального прогину ригеля від часу в умовах теплового впливу стандартного температурного режиму пожежі.Наукова новизна дисертації полягає у розкритті закономірностей зміни розподілень температури та міцності бетону в перерізах залізобетонних балок та ригелів залежно від тривалості теплового впливу стандартного температурного режиму пожежі. При цьому:1. Вперше виявлені закономірності залежностей параметрів інтерполяційних функціоналів, які описують температурний розподіл у перерізі залізобетонних балок та ригелів, від часу випробувань за умов високих температур для прогнозування міцнісної деградації бетону та арматурної сталі ригелів та балок.2. Вперше запропонований метод ідентифікації залежності коефіцієнту зниження міцності бетону від температури, заснований на інтерполяції температурних розподілень у перерізах залізобетонних ригелів під час їхніх вогневих випробувань за точковими температурними вимірюваннями у шарах бетону та деформаційній математичній моделі напружено-деформованого стану ригелів в умовах теплового впливу стандартного температурного режиму пожежі.3. Вперше виявлена закономірність температурної залежності коефіцієнта зниження міцності бетону для залізобетонних балок та ригелів в умовах їхніх вогневих випробувань з використанням запропонованого методу її ідентифікації.4. Удосконалено метод розрахунку на вогнестійкість залізобетонних балок та ригелів в умовах впливу стандартного температурного режиму пожежі у результаті використання отриманої температурної залежності коефіцієнта зниження міцності бетону як частини початкових даних для визначення часу настання граничного стану за ознакою втрати несучої здатності на основі розв’язання задачі міцності за деформаційною математичною моделлю.5. Набула подальшого розвитку сфера застосування удосконаленого методу розрахунку на вогнестійкість залізобетонних будівельних конструкцій і науково обґрунтовано можливість його застосування для оцінки вогнестійкості залізобетонних балок та ригелів в умовах впливу стандартного температурного режиму пожежі, який дозволяє більш точно визначити клас вогнестійкості будівельної конструкції на основі визначення фактичної межі вогнестійкості.^UThe scientific novelty of the dissertation consists in revealing the patterns of changes in temperature distributions and strength of concrete in cross-sections of reinforced concrete beams and crossbars depending on the duration of thermal exposure to the standard fire temperature regime. At the same time:1.?For the first time, the regularities of the dependences of the parameters of the interpolation functionals, which describe the temperature distribution in the cross-section of reinforced concrete cross-sections, from the time of tests under high temperature conditions for predicting the strength degradation of concrete and reinforcing steel of the cross-sections have been revealed.2.?For the first time, the method of identifying the dependence of the coefficient of reduction of concrete strength on temperature was proposed, based on the interpolation of temperature distributions in the cross-sections of reinforced concrete cross-sections during their fire tests based on point temperature measurements in the concrete layers and the deformation mathematical model of the stress-strain state of the cross-sections under the conditions of thermal exposure of the standard fire temperature regime.3.? For the first time, the regularity of the temperature dependence of the coefficient of reduction of concrete strength for reinforced concrete beams and crossbars in the conditions of their fire tests was revealed using the proposed method of its identification. 4.? The method of calculating the fire resistance of reinforced concrete beams and crossbars under the influence of the standard fire temperature regime has been improved as a result of using the obtained temperature dependence of the concrete strength reduction factor as part of the initial data to determine the time of onset of the limit state based on the loss of bearing capacity based on the solution of the strength problem according to the deformation mathematical model.5.? The field of application of the improved method of calculating the fire resistance of reinforced concrete building structures has gained further development, and the possibility of its application to assess the fire resistance of reinforced concrete beams and crossbars under the influence of the standard fire temperature regime, which allows more precisely determining the fire resistance class of the building structure based on the determination of the actual fire resistance limit, has been scientifically substantiated.


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 
 

Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського