Бази даних

Автореферати дисертацій - результати пошуку

Mozilla Firefox Для швидкої роботи та реалізації всіх функціональних можливостей пошукової системи використовуйте браузер
"Mozilla Firefox"

Вид пошуку
Сортувати знайдені документи за:
авторомназвоюроком видання
Формат представлення знайдених документів:
повнийстислий
 Знайдено в інших БД:Наукова електронна бібліотека (2)Реферативна база даних (163)Книжкові видання та компакт-диски (127)Журнали та продовжувані видання (7)
Пошуковий запит: (<.>A=ЧЕРЕДНІЧЕНКО$<.>+<.>A=НАТАЛ$<.>+<.>A=АНАТОЛІЇВНА$<.>)
Загальна кількість знайдених документів : 19
Представлено документи з 1 до 19

      
1.

Чередніченко Т.В. 
Аналіз фінансово-господарської діяльності бюджетних установ (на прикладі державних медичних установ м. Києва): Автореф. дис... канд. екон. наук: 08.06.04 / Т.В. Чередніченко ; Київ. нац. екон. ун-т. — К., 2003. — 18 с. — укp.

Розглянуто механізм функціонування системи управління медичними установами за сучасних умов господарювання, визначено пріоритетні напрямки ефективної організації охорони здоров'я щодо економічних реформ. Висвітлено методичні підходи щодо організації та проведення економічного аналізу функціональної діяльності медичних установ, обгрунтовано вибір об'єктів аналітичного дослідження. Наведено оцінку стану фінансування медичних установ, рекомендації щодо вибору найвпливовіших методів аналізу надання лікарняних послуг під час виявлення майбутніх тенденцій у бюджетному фінансуванні закладів охорони здоров'я. Запропоновано шляхи вдосконалення методики економічного аналізу кошторисних видатків медичних установ з метою розробки моделі ефективного управління функціональною діяльністю закладів охорони здоров'я, а також можливості реалізації методики аналізу якості медичної допомоги на основі інтегрального показника з урахуванням фактора соціальної задоволеності населення якістю медичних послуг.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: У053.9(4УКР)49:Р11 +
Шифр НБУВ: РА327232

Географічні рубрики:

      
2.

Чередніченко Г.О. 
Взаємообгрунтування моралі та права у філософії П.Д.Юркевича: автореф. дис... канд. філософ. наук: 09.00.05 / Г.О. Чередніченко ; Київ. нац. ун-т ім. Т.Шевченка. — К., 2007. — 16 с. — укp.

Здійснено історико-філософський аналіз етико-правового вчення П.Д.Юркевича у контексті науково-теоретичного осмислення проблеми співвідношення категорій моралі та права. В антрополого-екзистенційному аспекті розглянуто ідею моральної свідомості людини. Досліджено поняття серця та любові як бази моральних взаємовідносин у суспільстві. З'ясовано роль моральних законів та значення права у системі моральних ідей суспільства. Проаналізовано ідею справедливості як основу концепту морально-правових відносин. З'ясовано критерії розмежування моралі та права у контексті концепції природного права. Розкрито суть тези про взаємозв'язок, взаємовплив і взаємообгрунтування категорій моралі та права у філософії П.Д.Юркевича.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ю3(4УКР)5-8 Юркевич, П. + Ю703.2 + Х002.02 +
Шифр НБУВ: РА353529

Рубрики:

Географічні рубрики:
  
  

      
3.

Чередніченко Ю.Г. 
Економіко-екологічна оцінка систем водопідготовки та водовідведення : автореф. дис. ... канд. екон. наук: 08.00.06 / Ю.Г. Чередніченко ; Рада по вивч. продукт. сил України НАН України. — К., 2010. — 20 с. — укp.

Висвітлено основні методологічні передумови структурних змін у системах відтворення водоресурсного потенціалу, які необхідні для реалізації циклічної схеми виробництва, розподілу й очистки води, яка базується на запровадженні маловодних і безводних технологій. Обгрунтовано пріоритетні напрями підвищення еколого-економічної ефективності систем водопідготовки та водовідведення. Визначено фактори, які впливають на якісний склад води, що підвищує її вартість і знижує ефективність функціонування систем відтворення водоресурсного потенціалу країни.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: У9(4УКР)452 +
Шифр НБУВ: РА370956 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
4.

Чередніченко А.М. 
Моделі і методи аналізу ризиків проекту на етапах науково-дослідних та дослідно-конструкторських робіт: Автореф. дис... канд. техн. наук: 05.13.22 / А.М. Чередніченко ; Нац. аерокосм. ун-т ім. М.Є.Жуковського "Харк. авіац. ін-т". — Х., 2004. — 19 с. — укp.

Розроблено моделі та методи виявлення та аналізу проектних ризиків під час проведення науково-дослідних і дослідно-конструкторських робіт (НДР і ДКР). Сформовано ієрархічну структуру робіт проекту, системні моделі проектної дії (ПД) і проектних рішень (ПР) на етапах НДР і ДКР та їх формалізоване відображення за допомогою регулярних схем системних моделей (РССМ). На базі системних моделей ПД і ПР запропоновано проводити аналіз і моделювання проектного ризику за допомогою визначення ступеня досягнення потрібних результатів і реалізації процесу управління відхиленнями в показниках проекту та його ресурсного забезпечення. Розроблено системну модель проектного ризику на основі РССМ, що дозволяє автоматизувати процес виявлення та аналізу ризикових подій. Удосконалено методику планування робіт проекту з урахуванням негативних подій, які призводять до появи проектних ризиків і впливають на результати робіт. Запропоновано програмно-алгоритмічне забезпечення для побудови інформаційної технології управління ризиками проекту на етапах НДР і ДКР.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: У9(4УКР)300-55-99 + Ж2 +
Шифр НБУВ: РА333443

Рубрики:

Географічні рубрики:
  

      
5.

Чередніченко О.Ю. 
Моделі, алгоритми та інформаційні технології управління розвитком соціально-економічних систем (на прикладі вищої освіти України): Автореф. дис. канд. техн. наук: 05.13.06 / О.Ю. Чередніченко ; Нац. техн. ун-т "Харк. політехн. ін-т". — Х., 2003. — 20 с.: рис. — укp.

Вирішено актуальну наукову проблему розробки моделей, алгоритмів та інформаційної технології управління розвитком розподіленої ієрархічної соціально-економічної системи на прикладі вищої освіти України. Сформульовано цілі та критерії функціонування системи вищої освіти України, а також комплекс задач, вирішення яких забезпечує досягнення поставлених цілей на етапах поточного та середньострокового планування. У вигляді управляючих впливів використовуються два типи змінних: для визначення кількості бюджетних місць за роками планового періоду в межах окремих напрямків і спеціальностей, для визначення динаміки зміни пропускної спроможності вищих навчальних закладів за напрямками підготовки фахівців. Встановлено, що критеріями вирішення задачі є: інтегральна функція відхилення необхідної кількості фахівців, що прогнозується від тієї, що планується. Приведено витрати на функціонування і розвиток системи. Розроблено алгоритм побудови опорної траєкторії розвитку системи. Побудовано модель та алгоритм координації розподілу бюджетного фінансування між вищими навчальними закладами. Створено інформаційну технологію системи підтримки прийняття рішень для вирішення задачі управління розвитком вищої освіти України.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ч484(4УКР) к94 +
Шифр НБУВ: РА328004

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
6.

Чередніченко А.П. 
Податковий контроль в умовах трансформаційної економіки України: Автореф. дис... канд. екон. наук: 08.04.01 / А.П. Чередніченко ; Одес. держ. екон. ун-т. — О., 2005. — 18 с. — укp.

Досліджено теоретичні засади податкового контролю за умов трансформаційної економіки України як загального системного поняття. Сформульовано практичні рекомендації щодо вдосконалення норм даного контролю, його організації, методики здійснення контрольних процедур та прийняття управлінських рішень згідно до наслідків контролю. Визначено, а також комплексно розкрито функції та складові податкового контролю як системного поняття. На підставі аналізу практичної діяльності та чинного законодавства обгрунтовано необхідність змін у законодавстві стосовно прав і завдань органів Державої податкової служби (ДПС). З метою доведення у правовому полі порушення законодавства й ухилень від податків за схемами з використанням "фіктивних" фірм, введення в українське законодавство визначення термінів "фіктивна" фірма (підприємство), "фіктивні" операції, офіційного визначення ознак фіктивності. Для підвищення ефективності податкового контролю розроблено рекомендації стосовно усунення помилок в актах за результатами податкових перевірок. Установлено взаємозв'язок між кожною формою податкового контролю та властивими їм методами, а саме: загальнонауковими та спеціальними. Наведено засоби забезпечення виконання стратегічних цілей Програми модернізації ДПС.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: У9(4УКР)261.413-218 + У9(4УКР)261.8 +
Шифр НБУВ: РА341472

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
7.

Чередніченко В.В. 
Політика України в галузі експорту озброєнь в 90-ті роки ХХ століття: Автореф. дис... канд. політ. наук: 23.00.04 / В.В. Чередніченко ; Київ. нац. ун-т ім. Т.Шевченка. — К., 2002. — 20 с. — укp.

Досліджено вплив внутрішніх та зовнішніх чинників на процес формування політики України в сфері міжнародних передач товарів військового та спеціального призначення, а також на вироблення механізмів підвищення її ефективності. Розкрито системний характер національного експорту озброєнь та світового ринку військової продукції, обгрунтовано необхідність їх регулювання шляхом відповідної державної політики. Визначено та охарактеризовано основні етапи політики України з реалізації збройного потенціалу та створення системи експортного контролю в 1990-і рр. XX ст. На підставі комплексного аналізу запропоновано концептуальні засади формування та стратегічні напрямки реалізації державної політики України щодо збройного експорту за умов забезпечення національних інтересів, регіональної та глобальної безпеки.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ф083
Шифр НБУВ: РА320258 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

      
Категорія: Транспорт   
8.

Чередніченко Ю.А. 
Розробка методів аналізу та забезпечення стійкості аеронавігаційної системи України: Автореф. дис... канд. техн. наук: 05.22.01 / Ю.А. Чередніченко ; Нац. транспорт. ун-т. — К., 2004. — 21 с.: рис. — укp.

Проаналізовано стан роботи аеронавігаційної системи (АНС) України щодо забезпечення необхідного рівня безпеки польотів та досконалості технічних засобів АНС. Визначено напрямки робіт для удосконалення процесів її функціонування. Розглянуто загальні питання стійкості функціонування АНС як виробничо-економічної системи організаційно-технічного типу. Проаналізовано основні фактори дестабілізувального впливу на сталість роботи АНС. Розроблено комплекс аналітико-статистичних моделей функціонування АНС, в значній мірі адекватних реальним процесам польотів, запропоновано шляхи підвищення сталості та ефективності її роботи.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: О571-5-016.3 +
Шифр НБУВ: РА330473

Рубрики:

      
9.

Чередніченко Н.А. 
Соціально-правовий захист жінок - працівників органів внутрішніх справ: автореф. дис... канд. юрид. наук: 12.00.05 / Н.А. Чередніченко ; Харк. нац. ун-т внутр. справ. — Х., 2009. — 20 с. — укp.

Здійснено комплексний аналіз теоретичних і практичних питань соціально-правового захисту жінок - працівників органів внутрішніх справ (ОВС). Розглянуто поняття трудових правовідносин у сфері державної служби, соціально-правового захисту, зокрема захисту даних жінок. Розкрито суть і особливості службово-трудових правовідносин жінок в ОВС. Досліджено стан правового регулювання їх діяльності й організаційно-правові проблеми роботи та причини виникнення. Виявлено фактори, що перешкоджають службовій кар'єрі жінок - працівників ОВС. Здійснено гендерний аналіз законодавчих і підзаконних нормативно-правових актів, що регламентують питання проходження служби в ОВС України. Проведено порівняльний аналіз вітчизняного законодавства та законодавств інших країн, що регулюють працю жінок у правоохоронних органах. Досліджено чинне законодавство щодо проходження служби жінками - працівниками ОВС і наведено пропозиції щодо вирішення ключових проблем їх соціально-правового захисту.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Х819(4УКР)112.010.210.6 + Х879(4УКР)241 +
Шифр НБУВ: РА361032

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
10.

Наталіна Н.О. 
Стратегії політичної конвертації суспільних капіталів у пострадянських державах: автореф. дис... канд. політ. наук: 23.00.02 / Н.О. Наталіна ; Київ. нац. ун-т ім. Т.Шевченка. — К., 2009. — 20 с. — укp.

Висвітлено проблему трансформації політичного поля пострадянських країн через групові й індивідуальні стратегії нагромадження та конвертації капіталів політичних акторів. З'ясовано особливості застосування концепції конвертації суспільних капіталів як методології дослідження політичних еліт у трансформаційних соціумах. Визначено специфіку економічного, соціального, політичного, символічного, культурного та гендерного капіталів у контексті системної трансформації за трьома рівнями аналізу: індивідуальним, груповим і соціоетальним. Виявлено вплив конвертаційних стратегій опозиційної еліти як групових політичних акторів на динаміку політичного поля України, Грузії, Молдови та Литви на початку XXI ст. Показано, що основною конвертаційною стратегією індивідуальних політичних акторів у політичному полі сучасної України є взаємоконвертація політичного й економічного капіталів. Як case study індвідуальних конвертаційних стратегій проаналізовано модель життєвого циклу політика Ю. Тимошенко та доведено, що домінувальною формою для неї є символічний капітал.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ф024 +
Шифр НБУВ: РА363664

Рубрики:

      
11.

Чередніченко Г.А. 
Формування творчих здібностей майбутніх бакалаврів-менеджерів у процесі фахової підготовки: автореф. дис... канд. пед. наук: 13.00.04 / Г.А. Чередніченко ; Черніг. держ. пед. ун-т ім. Т.Г.Шевченка. — Чернігів, 2009. — 20 с. — укp.

Розкрито суть, зміст творчих здібностей майбутніх бакалаврів-менеджерів. Проаналізовано наукові підходи до проблеми формування творчих здібностей і визначено змістові аспекти їх формування. Виявлено й обгрунтовано специфічні принципи та педагогічні умови формування даних здібностей. На підставі теоретичних і методичних засад розроблено модель і методику формування творчих здібностей майбутніх бакалаврів-менеджерів у процесі фахової підготовки. Показано ефективність застосування методики даного формування, яка передбачає поетапне включення студентів у творчу навчально-професійну діяльність і створення ними у процесі цієї діяльності творчих освітніх продуктів. Обгрунтовано критерії, показники та рівні сформованості творчих здібностей майбутніх бакалаврів-менеджерів. Визначено оптимальні способи використання різних форм, методів і засобів навчання з метою ефективного формування даних здібностей. У процесі експериментального навчання доведено доцільність використання педагогічних умов і основних компонент моделі формування творчих здібностей майбутніх бакалаврів у процесі їх фахової підготовки.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: У9(4УКР)212.1 р +
Шифр НБУВ: РА365602

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
12.

Чередніченко Ю.В. 
Шляхи реформування податкової системи України в трансформаційний період: Автореф. дис... канд. екон. наук: 08.04.01 / Ю.В. Чередніченко ; Укр. акад. банк. справи. — Суми, 2004. — 22 с. — укp.

Досліджено еволюцію теорій оподаткування економіки, узагальнено теоретичні засади формування податкової політики та впливу податків на макро- і мікропроцеси в економіці. Проаналізовано стан і тенденції розвитку національної податкової системи та надано оцінку ефективності податкової політики в Україні у роки незалежності. Сформульовано основні загальноприйняті принципи проведення податкових реформ у зарубіжних країнах і визначено, які з них доцільно запровадити під час реформування податкової системи в Україні. Виявлено недоліки сучасного стану податкової реформи в Україні, обгрунтовано напрями подальшого розвитку реформи. Розроблено практичні рекомендації щодо основних напрямів реформування даної системи з урахуванням світового досвіду.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: У9(4УКР)261.413-183 +
Шифр НБУВ: РА331536

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
13.

Ткаченко В. В. 
Інформаційна технологія підтримки прийняття рішень при виникненні надзвичайних ситуацій транскордонного характеру / В. В. Ткаченко. — Б.м., 2019 — укp.

В процесі прийняття рішень при виникненні надзвичайних ситуацій (НС) виділяють наступні етапи: моніторинг стану навколишнього середовища; організація взаємодії підсистем як оперативного розгортання інформаційної інфраструктури; збір та обробка даних для прийняття оперативних рішень; ліквідація наслідків надзвичайних ситуацій (ЛННС). Базою для вирішення задачі моніторингу стану навколишнього середовища є запропонована в роботі концептуальна модель, яка формалізує відношення між джерелами даних, методами та засобами збору даних та показниками стану навколишнього середовища. Екологічна система розглядається як складний об'єкт, стан якого неможливо оцінити у явному вигляді, тому оцінку її стану запропоновано формувати на основі параметрів, за якими ведеться спостереження. Для цього використовується одно- або багато параметричні моделі оцінки. Отримала подальший розвиток одновимірна логістична модель вимірювання рівня екологічної безпеки, що дозволило визначити виникнення надзвичайної ситуації в режимі реального часу та скоротити час на оперативне реагування. В дисертаційній роботі розроблено методичні основи створення інформаційно-аналітичного забезпечення підтримки прийняття рішень в умовах виникнення НС транскордонного характеру, розроблено типову модель задачі прийняття рішень в умовах НС та запропоновано онтологічне подання знань, що дозволило побудувати ядро інтелектуальної системи та забезпечити обробку даних в процесах пошуку та аналізу прецедентів. Технологія організації взаємодії при виникненні НС складається з наступних етапів: визначення класифікаційних ознак НС, формування організаційної структури штабу з ЛННС, організація інформаційної інфраструктури та підготовка оперативних звітів. Модель багатоознакової класифікації запропоновано на основі застосування алгебро-предикатного підходу формалізації процесів сприйняття екологічної інформації. Для підтримки прийняття рішень при виникненні надзвичайних ситуацій транскордонного характеру розроблено метод побудови гнучкої інформаційної інфраструктури шляхом застосування концепції «інформації як сервіс» та мета-моделі пристрою. Це дозволило скоротити час розгортання інформаційної системи та підвищити ефективність інформаційно-аналітичних систем підтримки прийняття рішень при виникненні НС та ЛННС.^UIn the process of decision-making in case of emergencies, the following stages are distinguished: monitoring of the environment state; organizing of subsystems interaction as the operational deployment of information infrastructure; collection and processing of data for making operational decisions; liquidation of emergency consequences. The conceptual model is proposed as a basis for solving the environmental monitoring problem. The conceptual model formalizes the interaction between data sources, methods and means of data collection and environmental indicators. The ecological system is considered as a complex object, the state of which cannot be estimated explicitly. Therefore, it is proposed to estimate of ecological system state based on the observed parameters. One-parametric or many-parametric estimation models are used for ecological system state estimation. One dimensional logistic model for measuring the level of ecological safety has been developed. It has allowed determining the emergency case in real time and reducing the time for operational response. The application of the deformed configurations method reduces the time of obtaining data to clarify the state of environmental safety.In the thesis, the methodical bases of creating information and analytical maintenance for decision support in the conditions of transboundary emergencies are developed. The typical model of the decision-making problem in the emergencies is developed, and the ontological specification of knowledge representation has been developed. It allowed constructing the intellectual system core and provide data processing in the search processes and analysis of precedents. The technology of cooperation in case of emergencies consists of the following steps: the definition of emergency classification features, the organizational structure formation of the emergency response staff, the information infrastructure organizing and the preparation of operational reports. The model of multi-sign classification is proposed by the application of the algebra-predicate approach to the formalization of environmental information processes. The method of constructing a flexible information infrastructure is developed to support decision-making in case of transboundary emergencies. The method of constructing a flexible information infrastructure applies the concept of "information as a service" and the device meta-model. This allowed reducing the deployment time of the information system and increasing the efficiency of information and analytical decision support systems in case of emergencies and the elimination of the emergency consequences.


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
14.

Чередніченко Н. Ю. 
Теорія і практика управління профільними загальноосвітніми навчальними закладами в країнах Європейського Союзу / Н. Ю. Чередніченко. — Б.м., 2020 — укp.

У дисертації проаналізовано теорію і практику управління профільнимизагальноосвітніми навчальними закладами в країнах Європейського Союзу;вивчено соціально-педагогічний феномен європейського простору вищої освіти;проаналізовано теорію та практику організації профільного навчання на старшомуетапі загальної освіти; проаналізовано проблему професійної підготовки вчителівпрофільних класів країн Європейського Союзу в вітчизняній педагогічній теорії;вивчено питання наукового обґрунтування професійної підготовки вчителяпрофільних класів європейськими вченими; визначено тенденції розвиткупрофільного навчання в країнах Європейського Союзу; вивчено питаннянеперервної освіти, академічної мобільності вчителів як факторів управлінняпрофільними загальноосвітніми навчальними закладами в країнах ЄС;проаналізовано концепцію менеджменту персоналу в навчальних закладах;вивчено питання управління інноваційними процесами в профільномузагальноосвітньому навчальному закладі; схарактеризовані лідерські якостікерівника профільного навчального закладу як запорука ефективного управління;висвітлено проблему комунікативної компетентності керівника як підґрунтяефективного управління профільним навчальним закладом; вивчено питаннязастосування інформаційно-комунікаційних технологій в управлінні профільнимизагальноосвітніми навчальними закладами; здійснено порівняльний аналізуправління профільними загальноосвітніми навчальними закладами в країнахЄвропейського Союзу та в Україні; виявлено спільне й відмінне в управлінніпрофільними загальноосвітніми навчальними закладами в країнах ЄС та в Україні;визначено перспективні напрями використання досвіду управління профільнимизагальноосвітніми навчальними закладами країн ЄС в Україні.^UThe dissertation analyzes the theory and practice of managing profile secondaryeducational institutions in the countries of the European Union; studies the sociopedagogical phenomenon of the European space of higher education; analyzes the theoryand practice of profile education organization at the senior stage of general education;analyzes the problem of professional developmet of profile classes teachers in the 40countries of the European Union in the national pedagogical theory; studies the questionof scientific justification of professional training of a profile classes teacher by Europeanscientists; determines the trends of profile education in the countries of the EuropeanUnion; studies the issue of teachers' continuing education, academic mobility as a factorof managing profile secondary institutions in the EU countries; analyzes the concept ofpersonnel management in educational institutions; studies the issue of managinginnovation processes in profile secondary educational institutions; characterizesleadership qualities of a head of a secondary educational institution as a guarantee ofeffective management; highlights the problem of communicative competence of amanager as the basis of effective management of a profile secondary educationalinstitution; studies the issue of applying information and communication technologies inthe management of profile secondary educational institutions, gives a comparativeanalysis of the management of profile secondary educational institutions in the countriesof the European Union and Ukraine; reveals similarities and differences in themanagement of profile secondary education institutions in the EU countries and inUkraine; determines the perspectives of using the experience of managing profilesecondary educational institutions of the EU countries and in Ukraine.The main idea of the research is that the theoretical and practical principles ofmanaging profile secondary educational institutions in the European Union countries arestudied in the context of the socio-pedagogical phenomenon of the European space ofhigher education. The basis of the research is the vision of the concept of personnelmanagement in the educational establishments of the countries of the European Union asan innovation process characterized by the use of ICT in the management andinformatization of continuing postgraduate education of profile school teachers and thebasics of effective management of a profile educational institution based on theprinciples of professional competence of teachers of profile secondary educationinstitutions in the European Union, continuing education and academic mobility as afactor of managing the training of a professional teacher for a profile school.The results and conclusions of the study are a well-grounded system of scientificideas for the development of concepts, normative documents and legislative acts on theissues of management of profile secondary educational institutions, as well as for thefurther development of strategies for reforming the system of pedagogical education inUkraine.


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
15.

Чередніченко О. Ю. 
Методологічні основи створення інтелектуальної інформаційної технології моніторингу актуальних даних в системах управління / О. Ю. Чередніченко. — Б.м., 2021 — укp.

Дисертація присвячена вирішенню актуальної науково-прикладної проблеми розробки методів, моделей та інформаційної технології моніторингу актуальних даних в системах управління, які на основі синергії інформації із внутрішніх та зовнішніх джерел даних дозволяють оцінити результативність управління в складних соціотехнічних системах та забезпечити повноту та достовірність даних. Проведено аналіз існуючих підходів, методів, моделей та інформаційних технологій управління в розподілених організаційних структурах та динамічних середовищах, який показав необхідність удосконалення методологічних основ моніторингу актуальних даних. Розроблено методологічні основи створення інтелектуальної інформаційної технології моніторингу актуальних даних як системи методів та моделей розв'язання комплексу задач на етапах пошуку, збору та видобування актуальних даних у розподіленому інформаційному просторі для вирішення задач управління в соціотехнічних системах. Розроблено нову концепцію управління соціотехнічними системами на основі інтеграції внутрішньої та зовнішньої інформації, що дає новий синергетичний ефект та дозволяє використовувати корисність отриманої інформації для своєчасного виконання завдань управління. Запропоновано узагальнену структуру розподіленої системи моніторингу актуальних даних та розроблено категорну модель інтелектуальної обробки фактографічних ресурсів. Розроблено комплексний підхід до онтологічного опису процесів пошуку, збору та оцінювання актуальних даних з використанням комплексу еталонних багатошарових агентних моделей, що дозволяє підвищити ефективність управління. Удосконалено концептуальну модель веб-моніторингу, що розглядає веб-простір як зовнішнє джерело даних на відміну від існуючих підходів, заснованих на аналізі офіційної статистики з внутрішніх джерел. Отримав подальший розвиток метод збору та ідентифікації інформації для підтримки прийняття рішень в умовах невизначеності за рахунок формалізації інтелектуальних процесів сприйняття інформації на основі використання апарату алгебри скінченних предикатів та комплексу еталонних моделей для збору даних із зовнішніх джерел. Запропоновано формальну архітектуру агента, яка передбачає подання функції агента на основі його ментальної моделі, заданої компаратором, що дозволяє вирішувати інтелектуальні задачі та є основою для реалізації моніторингу. Розроблено модель подання онтологічних знань на основі ідентифікації фактографічної інформації, яка дозволяє за рахунок використання інструментів алгебри скінченних предикатів і методів теорії інтелекту знизити залежність від суб'єктивізму експертних оцінок при вирішенні завдань управління. Розроблено інформаційну технологію моніторингу актуальних даних у розподіленому інформаційному просторі для виконання завдань управління шляхом використання багатоагентної архітектури, що, на відміну від існуючих, дає можливість комплексного вирішення задачі моніторингу та дозволяє обґрунтовано приймати управлінські рішення.^UThe dissertation is devoted to solution for a complex scientific problem of solving the contradiction between the desire for effective decisions making by management of complex socio-technical systems and the lack of methodological bases for monitoring actual data in a distributed information space using intelligent technology, the use of which will ensure the validity and efficiency of management tasks fulfillment in sociotechnical systems. The analysis of methodological bases of the creation of information technologies of data monitoring in management systems is carried out. The analytical review found that existing approaches to the collection and processing of business information consider the information in general as a key element of any of the management functions, which requires reducing time for management decisions and increasing the relevance of information in decision-making systems. The analysis of existing approaches to the management of complex systems allowed us to classify the types of control systems and to separate the control system, which is characterized by a high degree of accounting for information from the external environment. Monitoring of actual data is a special type of information-analytical work that allows you to collect diverse business information and use it for management purposes. Solving the problem of decision support in management systems determines the definition of large and small decision-making circles and considers monitoring as an independent decision-making task. The analysis of properties of the distributed information space of monitoring of actual data is carried out. The conceptual bases of the creation of systems of monitoring of actual data in the distributed information space for the decision of problems of management in sociotechnical systems are considered. Based on the fact that traditional monitoring systems are focused on collecting data from internal sources, the management system ignores data from external sources. Therefore, it is proposed to supplement the existing approach to monitoring through the implementation of a monitoring system based on information synergy. A verbal description of the concept of monitoring relevant data to solve management problems in complex socio-technical systems is developed, which is based on the collection of three types of information: information on performance, which is contained in internal information sources; information on the state of the external business environment, which is publicly available on the Internet; information on the effectiveness of activities as a reflection in the external information space. Using the apparatus of category theory to represent the content of the information space allows you to operate on heterogeneous objects using common mechanisms and tools. A categorical model of the current data monitoring system is proposed. The models for a formalized description of information retrieval and collection processes, a data source model, a web page data collection model and a model for integrating information obtained from different data sources, and a model for extracting and identifying knowledge based on text processing are presented. The conceptual model of monitoring of actual data is offered, three components for support of the process of monitoring are allocated: a model of search of sources, a model of extraction of data, and a model of estimation of the received information. The solution to the problems of collecting factual information is based on models of information factual search and data extraction. The paper develops a method of collecting and identifying information to support decision-making by formalizing intellectual processes of information perception based on a set of reference models for collecting data from external sources, which allowed to reduce data and take into account the dynamics of the process. Multi-agent implementation of the developed models of search, collection, and evaluation of monitoring data is offered. The application of the agent paradigm allows the use of parallel data processing, which is the basis for ensuring the timeliness of the information. The basic principles of creating a multi-agent system for searching, extracting, and interpreting information are developed. These tasks are decomposed into the interaction of agents that form the basis of the software system for monitoring current data. The formal architecture of the agent is offered, which provides the representation of the function of the agent on the basis of its mental model, given by the comparator. A multilayer agent model is proposed as a basis for creating intelligent monitoring systems to perform management tasks based on the ontological description of the processes of search, collection, and evaluation of relevant data.


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
16.

Чередніченко О. К. 
Ефективність енергетичних установок з термохімічними системами для високотехнологічних суден і морських об'єктів нафтогазовидобування / О. К. Чередніченко. — Б.м., 2021 — укp.

Дисертація на здобуття наукового ступеня доктора технічних наук за спеціальністю 05.05.03 – Двигуни та енергетичні установки. – Національний університет кораблебудування імені адмірала Макарова, Міністерство освіти і науки України, Миколаїв, 2021.Дисертація присвячена вирішенню важливої наукової проблеми підвищення ефективності використання паливних ресурсів та зменшення викидів токсичних компонентів шляхом раціональної організації перетворень енергії в термохімічних системах утилізації теплоти вторинних енергоресурсів енергетичних установок високотехнологічних суден і морських об'єктів нафтогазовидобування. У результаті виконаних наукових досліджень розроблено концепцію підвищення ефективності суднових енергетичних установок, яка задовольняє перспективним вимогам IMO з енергоефективності. Це реалізовано шляхом термохімічної обробки вуглеводневих та спиртових палив за рахунок підводу теплоти відпрацьованих газів газотурбінних та комбінованих дизель-газотурбінних енергетичних установок, а також використанням потенціалу вторинних енергоресурсів малообертових дизельних двигунів в утилізаційних металогідридних установках. Наукове та практичне значення роботи полягає в розширенні уявлень про фізико-хімічні процеси термохімічної утилізації вторинних енергоресурсів, обробки палив та процесів горіння продуктів їх конверсії.^UThe dissertation is devoted to the solution of an important scientific issue of efficiency increasing of fuel resources use and reduction of toxic components emissions by rational organization of energy transformations in thermochemical systems of waste heat recovery of secondary energy sources in power plants of technology-intensive ships and offshore oil and gas production facilities.The need to comply with the requirements of the International Maritime Organization's (IMO) legislation to improve energy efficiency determines the demand for practices aimed at adapting energy-efficiency technologies in ship power engineering by means of implementation of advanced heat engines and plants. It also estimates the achievable range of such engines and plants parameters with the development of scientifically sound promising design solutions supplying the increasing of fuel recourses efficiency use, minimizing emissions of CO2 and other harmful substances in the environment.The aim of the research is to increase the efficiency of power plants with thermochemical systems of waste heat recovery of secondary energy sources in power plants for technology-intensive ships and offshore oil and gas production facilities.As a result of the performed scientific researches, the concept of increase of efficiency of ship power plants of technology-intensive ships and offshore oil and gas production facilities is developed. This concept satisfies IMO's perspective requirements on energy efficiency that is expected to come into force since 2025. It is realized by thermochemical treatment of hydrocarbon and alcohol fuels by heat supplying of exhaust gases of gas turbine and combined diesel-gas turbine power plants, as well as by using the potential of secondary energy resources of low-speed diesel engines by means of thermochemical energy conversion in recovery metal-hydride plants. Efficiency improving of thermochemical recovery of secondary energy resources of power plants for technology-intensive ships and offshore oil and gas production facilities is achieved by agreeing on the parameters of operating processes of thermochemical fuel treatment along with heat engines and increases the efficiency of power plants up to 3%. Thermochemical treatment of hydrocarbon and alcohol fuels with low-emission combustion of gaseous products and utilization of secondary energy resources of gas turbine and combined diesel-gas turbine power plants along with the use of waste heat energy of low-speed diesel engines in recovery metal hydride plants provides reduction of carbon dioxide emissions per unit of transport work of technology-intensive ships. The mathematical model of the low-emission gas turbine combustion chamber operating on thermochemical conversion products has been developed, and the research results of operating process characteristics at work on thermochemical conversion products of an associated gas have been shown. The possibility of efficient use of thermochemical conversion products of an associated gas as the main fuel has been proved. The integrated use of thermochemical fuel treatment and the organization of low-emission combustion in a gas turbine combustion chamber with preliminary partial mixing of fuel with air ensure compliance of major toxic components emissions of power plants of technology-intensive ships and offshore oil and gas production facilities with the modern European standards.The scientific and practical significance of the dissertation is to expand ideas about the physicochemical processes of thermochemical recuperation of secondary energy resources, fuel treatment and combustion processes of their conversion products, which is the scientific basis for implementing the concept of technology-intensive ships and offshore oil and gas production facilities corresponding to the global rate according to level of economy and environmental friendliness. Substantiation of effective use range of a number of hydrocarbon and alcohol fuels and the obtained regression dependences, describing the patterns of influence of heat engine operating process parameters on the component composition and energy characteristics of thermochemical products, has allowed to increase the design efficiency of ship power plants operating on various fuels. Design solutions and practical recommendations for the application of thermochemical recovery systems in advanced gas turbine and combined plants have provided an opportunity to develop conceptual designs for LNG and LPG carriers, cruise ships and Ro-pax, which meet the promising IMO's energy efficiency requirements.The results of the dissertation are used in the practice of forming technical tasks, technical proposals in implementing of design studies of power equipment and in the educational process in the training of bachelor and master students.


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
17.

Матвєєв О. М. 
Багатоагентні моделі та методи збору та видобування бізнес-інформації у веб-просторі / О. М. Матвєєв. — Б.м., 2022 — укp.

У дисертаційній роботі вирішена науково-практична задача збору та видобування бізнес-інформації у розподіленому інформаційному середовищі для забезпечення актуальності та ефективності рішень, що приймаються. Об'єктом дослідження є процес збору та видобування інформації у веб-просторі. Предметом дослідження є моделі та інформаційна технологія збору та видобування актуальних даних у розподіленому інформаційному просторі з метою формування обґрунтованих рішень. Для вирішення поставлених задач використано наступні методи: системний аналіз для розробки концептуальної моделі веб-моніторингу; методи теорії штучного інтелекту та алгебри скінченних предикатів першого порядку для створення формальної архітектури агентів; метод компараторної ідентифікації, методи інтелектуального аналізу даних, методи побудови онтологій та методи математичної статистики для обробки даних, які зібрано із веб-сторінок; методи теорії прийняття рішень; уніфікована мова моделювання UML та методологія агентно-орієнтованого програмування для реалізації прототипу агентної платформи, заснованої на використанні формальних методів для проектування багатопотокових систем. У першому розділі дисертаційної роботи проведено аналіз систем пошуку та моніторингу інформації, підходів для їх вирішення та аналіз недоліків існуючого апарата тематичного пошуку. Виділено проблеми, які в даний момент ще не вирішені і є актуальними з точки зору аналізу та підвищення ефективності прийняття бізнес рішень. Визначено напрямок підвищення ефективності процесів підтримки прийняття рішень за рахунок збору актуальних даних у веб-просторі. Розглянуто існуючі методи та засоби комплексного підходу до реалізації процесу пошуку даних веб-простору на основі інтелектуальних технологій. Проаналізовані найбільш популярні та широко використовувані парадигми програмування. В даній роботі пропонується використовувати агентну архітектуру при проектуванні системи моніторингу. У другому розділі дисертаційної роботи сформовано теоретичні основи підвищення ефективності прийняття бізнес рішень шляхом розробки багатоагентних моделей та методів збору та видобування бізнес-інформації у веб-просторі. Обгрунтовано використання математичного апарату алгебри скінченних предикатів, розроблено моделі пошуку, екстракції та видобування инфомації на основі використання компаратоної моделі. Розгляуто концепцію збору та видобування бізнес-інформації на основі використання багатоагентних систем. В роботі запропоновано використання стандартів FIPA, які надають базові визначення понять комунікації агентів. На основі проведених досліджень, відображених у даному розділі, були отримані наступні нові наукові результати: сформовано комплексний підхід до реалізації процесу збору даних веб-простору на основі інтелектуальних технологій; удосконалено модель екстракції бізнес-інформації. У третьому розділі удосконалено методи пошуку та збору бізнес-інформації за рахунок використання методу компараторної ідентифікації для побудови моделі оцінки релевантності веб-сторінки та багатоагентної моделі направленого пошуку, що надає можливість пошуку інформаційних ресурсів за принципом корисності для прийняття рішень. Дослідження даного розділу дозволили одержати наступні результати: отримала подальший розвиток модель інтерпретації неповної суперечливої інформації, яку отримано шляхом збору та видобування у веб-просторі. У четвертому розділі дисертаційної роботи представлено основні результати щодо розробки інформаційної технології збору та видобування бізнес-інформації на основі запропонованого методу та розроблених моделей екстракції, інтерпретації та оцінки даних, що містяться у веб-просторі, шляхом реалізації багатоагентної моделі обробки даних. В даній роботі розроблено прототип агентної платформи для реалізації багатопотокових систем у різних предметних областях. В роботі наведено результати експериментів, які засвідчують працездатність запропонованих моделей. Аналіз отриманих результатів дослідження показав, що сформований метод та розроблені моделі, на яких базується інформаційна технологія, на відміну від існуючих, надають можливість пошуку та збору інформації, яка є корисною для бізнесу з урахуванням семантики контенту веб-ресурсів, виключенням дублікатів та оцінки на повноту та достовірність даних. За дослідженнями даного розділу отримані наступні результати: створена специфікація вимог до програмного забезпечення; розроблено програмні компоненти серверної частини програмної системи, що дозволяє проводити екстракцію даних з віртуальних торгівельних площадок; проведено експерименти на придатність агентної платформи для вирішення задачі збору та видобування бізнес-інформації; проведено тестування розроблених програмних компонентів та доведено їх ефективність для реалізації багатоагентної обробки даних.^UThe scientific and practical task of collecting and extracting business information in a distributed information environment to ensure the relevance and effectiveness of the decisions made is solved in the dissertation work. The object of research is the process of collecting and extracting information in the web space. The subject of research is models and information technology for collecting and extracting relevant data in the distributed information space in order to form informed decisions. The following methods were used to solve the problems: system analysis for the development of a conceptual model of web monitoring; methods of the theory of artificial intelligence and the algebra of finite predicates of the first order to create a formal architecture of agents; the method of comparative identification, methods of intelligent data analysis, methods of building ontologies and methods of mathematical statistics for processing data collected from web pages; methods of decision-making theory; the unified UML modeling language and agent-oriented programming methodology for the implementation of a prototype of an agent platform based on the use of formal methods for designing multi-threaded systems. In the first section of the dissertation, an analysis of information search and monitoring systems, approaches to their solution, and an analysis of the shortcomings of the existing thematic search apparatus were carried out. The problems that have not been solved at the moment and are relevant from the point of view of analysis and increasing the efficiency of business decision-making are highlighted. The direction of increasing the efficiency of decision-making support processes due to the collection of relevant data in the web space has been determined. The existing methods and means of an integrated approach to the implementation of the web space data search process based on intelligent technologies are considered. The most popular and widely used programming paradigms are analyzed. In this work, it is proposed to use an agent architecture when designing a monitoring system. In the second chapter of the dissertation, the theoretical foundations of improving the efficiency of business decision-making by developing multi-agent models and methods of collecting and extracting business information in the web space are formed. The use of the mathematical apparatus of algebra of finite predicates is substantiated, the models of search, extraction and extraction of information based on the use of a comparative model are developed. The concept of collecting and extracting business information based on the use of multi-agent systems is considered. The paper proposes the use of FIPA standards, which provide basic definitions of the concepts of agent communication. The following new scientific results were obtained on the basis of the research carried out, reflected in this section: a comprehensive approach to the implementation of the process of data collection of the web space based on intelligent technologies was formed; the business information extraction model has been improved. In the third chapter, the methods of searching and collecting business information are improved by using the method of comparative identification to build a model for evaluating the relevance of a web page and a multi-agent model of directed search, which provides the opportunity to search for information resources based on the principle of usefulness for decision-making. The research of this section made it possible to obtain the following results: the model of interpretation of incomplete contradictory information obtained by collecting and extracting it in the web space was further developed. The fourth chapter of the dissertation presents the main results regarding the development of information technology for the collection and extraction of business information based on the proposed method and the developed models for the extraction, interpretation and evaluation of data contained in the web space through the implementation of a multi-agent data processing model. In this work, a prototype of an agent platform for the implementation of multi-threaded systems in various subject areas has been developed. The paper presents the results of experiments that prove the efficiency of the proposed models. According to the studies of this section, the following results were obtained: a specification of software requirements was created; software components of the server part of the software system were developed, which allows data extraction from virtual trading platforms; conducted experiments on the suitability of the agent platform for solving the task of collecting and extracting business information; testing of the developed software components was carried out and their effectiveness for the implementation of multi-agent data processing was proven.


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
18.

Чередніченко С. В. 
Розвиток культурологічної складової змісту дошкільної освіти (друга половина ХХ – початок ХХІ століття) / С. В. Чередніченко. — Б.м., 2023 — укp.

У дисертації наведено теоретичне узагальнення розвитку культурологічної складової змісту дошкільної освіти другої половини ХХ – початку ХХІ століття в аспекті ознайомлення дітей з художнім словом. З’ясовано особливості розвитку культурологічної складової змісту дошкільної освіти на різних етапах становлення системи дошкільної освіти.На засадахі теоретичного аналізу досліджуваної проблеми уточнено сутність понять: «культурологічний компонент змісту дошкільної освіти»; «художнє слово».Проаналізовано готовність сучасних вихователів до реалізації культурологічної складової змісту дошкільної освіти.Визначено компоненти готовності вихователів до реалізації: культурологічний компонент змісту дошкільної освіти (когнітивний, емоційно-ціннісний, поведінковий); критерії («знання культурологічної складової»; «прагнення реалізовувати культурологічну складову»; «уміння реалізовувати культурологічну складову» з відповідними показниками та рівнями.Узагальнено та експериментально перевірено прогресивні практики формування готовності вихователів до реалізації культурологічної складової змісту дошкільної освіти (в аспекті ознайомлення дітей з художнім словом) через використання сучасних форм професійної освіти та організації ефективної взаємодії з батьками щодо формування читацьких інтересів дошкільників.^UThe dissertation presents a theoretical generalization of the development of the cultural component of the content of preschool education in the second half of the 20th - beginning of the 21st century in the aspect of familiarizing children with the artistic word. The peculiarities of the development of the cultural component of the content of preschool education at various stages of the formation of the preschool education system are clarified.On the basis of the theoretical analysis of the investigated problem, the essence of the concepts: "cultural component of the content of preschool education" was specified; "artistic word".The readiness of modern educators to implement the cultural component of the content of preschool education is analyzed.The components of educators' readiness for implementation have been determined the cultural component of the content of preschool education (cognitive, emotional-value, behavioral); criteria ("knowledge of the cultural component"; "the effort to implement the cultural component"; "the ability to implement cultural component" with corresponding indicators and levels.The progressive practices of forming educators' readiness to implement the cultural component of the content of preschool education (in the aspect of familiarizing children with the artistic word) through the use of modern forms of professional education and the organization of effective interaction with parents regarding the formation of reading interests of preschoolers have been generalized and experimentally verified.


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
19.

Іващенко О. В. 
Моделі, методи та інформаційна технологія інтелектуальної обробки текстового опису товарів масового вжитку.: автореферат дис. ... д.філософ : 122 / О. В. Іващенко. — Б.м., 2023 — укp.

У дисертаційній роботі вирішена науково-практична задача ідентифікації комплексного сприйняття семантики товарних пропозицій на онлайн-платформах електронної комерції шляхом інтелектуальної обробки текстового опису товарів, що дозволяє систематизувати пропозиції товарів та спростити пошук.Об’єктом дослідження є процес обробки текстової інформації в системах електронної комерції.Предметом дослідження є моделі, методи та інформаційна технологія інтелектуальної обробки текстового опису товарів масового вжитку.Метою дисертаційного дослідження є підвищення точності визначення схожості товарів масового вжитку на основі їх текстових описів, представлених в системі електронної комерції.При вирішенні завдань дисертаційного дослідження були використані: метод системного аналізу для розробки концепції інтелектуальної обробки текстового опису товарів масового вжитку; методи математичної статистики, методи теорії прийняття рішень; інструменти NLP для створення моделі текстового опису товарів, моделі оцінки схожості товарів, алгоритму створення тегового ядра та моделі еталонного товару; методи теорії інтелекту для розробки моделі визначення схожості товарних пропозицій, методи експертного оцінювання для збору даних на основі краудсорсінгу; стандарт IDEF та уніфікована мова моделювання UML для проєктування інформаційної технології та компонентів програмного забезпечення, компонентно-орієнтовані методи для розробки інформаційної технології інтелектуальної обробки текстових описів.Наукова новизна проведеного дослідження полягає в наступному.1?Удосконалено модель текстового опису товарів масового вжитку, що на відміну від існуючих базується на ідентифікації комплексного сприйняття людиною товарних пропозицій, що дозволяє підвищити точність визначення відповідності реальному товару за рахунок врахування семантики трьох складових опису (назва, характеристика, специфікація).2?Удосконалено модель схожості товарів, яка дозволяє порівнювати споживчі характеристики товарів електронної комерції на основі їх текстового опису та, на відміну від існуючих, враховує вподобання споживачів та сприйняття текстового опису, що дозволяє систематизувати пропозиції та спростити пошук.3?Дістала подальшого розвитку інформаційна технологія інтелектуальної обробки текстових описів товарів за рахунок вдосконалення моделі текстового опису товару, групування схожих товарів та представлення групи схожих товарів ядром тегів та еталонним товаром, що на відміну від існуючих підходів, дозволяє підвищити ефективність пошуку та ідентифікації товарів.Результати дисертаційної роботи впроваджено у навчальному процесі кафедри програмної інженерії та інтелектуальних технологій управління Національного технічного університету «Харківський політехнічний інститут» (акт від 14.11.2022 р.), використано у науково-дослідних роботах "Розробка інформаційно-аналітичного забезпечення управління ефективністю та якістю в складних системах за умови євроінтеграції України» (ДР № 0117U004806), «Створення моделей та методів збору та автоматизованої переробки бізнес-інформації у веб-просторі» (ДР № 0119U002556), «Розробка методів моніторингу актуальних даних в системах організаційного управління» (ДР № 0121U108870), у яких здобувачка брала участь як виконавиця окремих етапів (акт від 01.11.2022 р.) та впроваджено для вирішення практичних завдань в діяльності ТОВ Фінпрогруп» (довідка від 06.01.2023 р.).Ключові слова: інформаційна технологія, модель, текст, обробка природньої мови, програмна система, семантика, семантичне ядро, нейронна мережа, співставлення товарів, класифікація, електронна комерція.^UIn the dissertation, the scientific and practical task of identifying the complex perception of the semantics of product offers on online e-commerce platforms is solved by means of intellectual processing of the textual description of products, which allows systematizing product offers and simplifying the search.The object of research is the proceeding of processing textual information in electronic commerce systems.The subject of research is models, methods and information technology of intellectual processing of text descriptions of consumer goods.The aim of the dissertation research is to increase the accuracy of determining the similarity of consumer goods based on their textual descriptions presented in the electronic commerce system.When solving the tasks of the dissertation research, the following were used: the method of system analysis for the development of the concept of intellectual processing of the textual description of consumer goods; methods of mathematical statistics, methods of decision-making theory; NLP tools for creating a product text description model, a product similarity assessment model, a tag core creation algorithm, and a reference product model; methods of the theory of intelligence for the development of a model for determining the similarity of product offers, methods of expert evaluation for data collection based on crowdsourcing; the IDEF standard and the unified UML modeling language for designing information technology and software components, component-oriented methods for the development of information technology for intellectual processing of text descriptions.The scientific novelty of the conducted research is as follows.1 The item text description model has been improved, which, unlike the existing ones, is based on the identification of complex human perception of product offers, which allows to increase the accuracy of determining the conformity to the real product by taking into account the semantics of the three components of the description (name, characteristic, specification).2 The item similarity model has been improved, which allows comparing the consumer characteristics of e-commerce products based on their text description and, unlike the existing ones, takes into account consumer preferences and perception of the text description, which allows systematizing offers and simplifying the search.3 The information technology of intellectual processing of text descriptions of goods has received further development due to the improvement of the item text description model, grouping of similar goods and representation of a group of similar goods by the tag core and a reference item, which, unlike existing approaches, allows to increase the efficiency of the search and identification of goods.The results of the dissertation work were implemented in the educational process of the Department of Software Engineering and Management Intellectual Technologies of National Technical University «Kharkiv Polytechnic Institute» (act dated 14.11.2022), used in research works "Development of information and analytical support for management of efficiency and quality in complex systems under the conditions of European integration of Ukraine" (RW No. 0117U004806), "Creation of models and methods of collection and automated processing of business information in the web space" (RW No. 0119U002556), "Development of methods for monitoring actual data in organizational management systems" (RW No. 0121U108870 ), in which the candidate participated as an executor of individual stages (act dated 01.11.2022) and implemented to solve practical tasks in the activities of LLC «Finprogroup" (certificate dated 06.01.2023).Keywords: information technology, model, text, natural language processing, software system, semantics, semantic core, neural network, item matching, classification, e-commerce.


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 
 

Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського