Бази даних

Автореферати дисертацій - результати пошуку

Mozilla Firefox Для швидкої роботи та реалізації всіх функціональних можливостей пошукової системи використовуйте браузер
"Mozilla Firefox"

Вид пошуку
Сортувати знайдені документи за:
авторомназвоюроком видання
Формат представлення знайдених документів:
повнийстислий
 Знайдено в інших БД:Наукова електронна бібліотека (1)Реферативна база даних (374)Книжкові видання та компакт-диски (153)Журнали та продовжувані видання (17)
Пошуковий запит: (<.>A=ЯЦИШИН$<.>)
Загальна кількість знайдених документів : 20
Представлено документи з 1 до 20

      
1.

Яцишина О.Я. 
Громадсько-політична та наукова діяльність С.П.Шелухіна: Автореф. дис... канд. іст. наук: 07.00.01 / О.Я. Яцишина ; Запоріз. держ. ун-т. — Запоріжжя, 2004. — 19 с. — укp.

Висвітлено громадсько-політичну та наукову діяльність С.Шелухіна на тлі історичних подій кінця ХІХ - першої третини ХХ ст., систематизовано його наукову та літературну спадщину. До наукового обігу вперше введено значний масив архівних документів, які розкривають основні етапи життєдіяльності С.Шелухіна, його наукові концепції, проблематику досліджень, трансформацію світогляду вченого під впливом політичних подій, а також доповнюють історичні праці щодо діяльності Української Центральної ради, переговорного процесу Української Держави з Радянською Росією, державних інституцій Директорії, Всеукраїнської Національної ради у Відні, українських еміграційних установ та вищих шкіл, в яких працював С.Шелухін. Його ідеї про суверенне право українського народу на самостійність, про відновлення державності, походження назви "Україна" сьогодні є складовою ідеологічної основи для визначення пріоритетних напрямів у сучасній політиці України, в контексті розбудови самостійної незалежної України, з погляду формування державної ідеології та національної гідності.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Т1(4УКР)-8 Шелухін + Т3(4УКР)52-8 Шелухін +
Шифр НБУВ: РА340235

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
2.

Яцишин Н.Г. 
Диференційований підхід до профілактики та лікування недоношування вагітності у жінок з безпліддям ендокринного генезу: Автореф. дис... канд. мед. наук: 14.01.01 / Н.Г. Яцишин ; Нац. мед. акад. післядиплом. освіти ім. П.Л.Шупика МОЗ України. — К., 2006. — 20 с. — укp.

Досліджено проблему діагностики, профілактики та лікування недоношування вагітності в жінок з безпліддям ендокринного генезу. Порушення стану фетоплацентарного комплексу взаємопов'язане з функціональною здатністю гепатоцитів, що може бути використано як прогностичний критерій переривання вагітності. Порушення стану фетоплацентарного комплексу мають прояв у гормональних змінах, що характеризуються в основному зниженням рівня естріолу, прогестерону та плацентарного лактогену у динаміці вагітності. Використання запропонованого лікувально-профілактичного комплексу з включенням тіотриазоліну та кверцетину дозволяє диференційовано здійснювати корекцію виявлених порушень, знижує прояви плацентарної недостатності, передчасних пологів, частоти народження маловагових дітей.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Р716.219-5 + Р712.54-5 +
Шифр НБУВ: РА345810

Рубрики:

      
3.

Яцишин М. М. 
Історико-правові засади кримінально-виконавчої політики України: автореф. дис. ... д-ра юрид. наук : 12.00.01 / М. М. Яцишин ; Нац. акад. внутр. справ. — К., 2010. — 32 с. — укp.

Викладено наукові основи історико-правових засад кримінально-виконавчої політики держави як складової частини та системоутворювального елементу загальної політики України у сфері боротьби зі злочинністю. Підтверджено покладену в основу дослідження гіпотезу про те, що сучасний загальнотеоретичний державний підхід до вдосконалення всіх складників кримінально-виконавчої політики (політичних, економічних, організаційно-правових, морально-етичних) вимагає передусім виявлення сутності даного явища за конкретно-історичних умов українського державотворення. Висвітлено взаємозв'язок кримінально-виконавчої політики та кримінально-виконавчого права як ефективного засобу забезпечення виконання кримінальних покарань та запобігання злочинності.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Х884.9(4УКР)-1
Шифр НБУВ: РА377405 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
4.

Яцишин Р.І. 
Клініко-патогенетична характеристика системної склеродермії та особливості її лікування: Автореф. дис... д-ра мед. наук: 14.01.02 / Р.І. Яцишин ; Івано-Франків. держ. мед. акад. — Івано-Франківськ, 2003. — 40 с. — укp.

Вивчено клініко-синдромологічні особливості системної склеродермії (ССД) за сучасних умов. Оцінено роль окремих чинників (активності патологічного процесу, стадії та форми хвороби, її тривалості, віку хворих) у прогресуванні недуги та виникненні ускладнень із боку внутрішніх органів. Встановлено особливості перебігу артеріальної гіпертензії серед хворих на ССД і фактори, що визначають ризик її виникнення та прогресування. Досліджено стан перекисного окиснення ліпідів та антиоксидантних систем організму, роль зазначених систем у прогресуванні зазначеної хвороби та можливі шляхи їх медикаментозної корекції. Проаналізовано зміни мікроциркуляторного русла у даних хворих та їх роль у патогенезі захворювання. З'ясовано роль ендотеліну-I у виникненні патології периферичного кровоплину. Наведено рекомендації щодо ендотелійпротективної терапії у разі ССД. Розглянуто особливості дисбалансу продукції цитокінів у патогенезі імунних перетворень внаслідок ССД. Обгрунтовано доцільність призначення імунотропної терапії залежно від цитокінового профілю хворого. Визначено роль ростових факторів у виникненні та прогресуванні склеротичних і фіброзних змін за умов ССД. Встановлено взаємозв'язки між патологією мікроциркуляції, імунним дисбалансом і патологічним синтезом колагену. Розроблено диференційовані підходи стосовно корекції виявлених порушень мікроциркуляції, імунного дисбалансу та патологічного фіброзоутворення у даних хворих.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Р603.52-3 +
Шифр НБУВ: РА324098

Рубрики:

      
Категорія: Гірнича справа   
5.

Яцишин М. М. 
Комп'ютерне моделювання та прогнозування відкладення неорганічних речовин у стовбурі газових свердловин: автореф. дис. ... канд. техн. наук : 05.13.07 / М. М. Яцишин ; Івано-Франків. нац. техн. ун-т нафти і газу. — Івано-Франківськ, 2011. — 19 с. — укp.

Вдосконалено систему підтримки прийняття рішень у процесі прогнозування утворення багатокомпонентних неорганічних відкладень по стовбуру свердловини на підставі використання теорії категорій, що розширює можливості опису слабкоструктурованих предметних областей. Визначено підхід до підтримки прийняття рішень у процесі експлуатації свердловин пробурених для видобутку газу, з метою підвищення ефективності управління ними, що розширює можливості моделювання та прогнозування аварійних ситуацій за розробки нафтогазових родовищ. Вперше розроблено математичну модель прогнозування процесу утворення неорганічних відкладень на стінках стовбуру свердловини під час видобування газу, що, на відміну від існуючих, дозволяє описувати їх утворення за багатокомпонентності неорганічної системи.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: И362.1 в641.8
Шифр НБУВ: РА381948 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

      
6.

Яцишин А.В. 
Математичне моделювання радіоекологічного стану територіально-розподілених об'єктів на прикладі Житомирської області: Автореф. дис... канд. техн. наук: 01.05.02 / А.В. Яцишин ; НАН України. Ін-т пробл. моделювання в енергетиці ім. Г.Є.Пухова. — К., 2005. — 20 с. — укp.

Проведено якісний аналіз базової математичної моделі переносу радіонуклідів в агросистемах. Автоматизовано процедуру розрахунку вмісту радіонуклідів у її окремих складових. Розроблено архітектуру програмного комплексу на основі існуючого програмного забезпечення для автоматизації побудови й числового аналізу математичної моделі, прогнозу радіоекологічних ситуацій територально-розподілених об'єктів за допомогою математико-картографічного моделювання. Розроблено комп'ютерну систему візуалізації на картах радіоекологічних ситуацій даних об'єктів, адаптовану до найбільш забруднених регіонів Житомирщини. Запропоновано алгоритм розрахунку просторово-розподілених кореляційних зв'язків між прогнозними значеннями радіоекологічного забруднення та репродутивним здоров'ям населення сільської місцевості.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Б1(4УКР-4ЖИТ)н6,022 + Е0*801.1-652.15 в641.0 +
Шифр НБУВ: РА339469

Рубрики:

Географічні рубрики:
  

      
Категорія: Біологічні науки   
7.

Яцишин В. Ю. 
Метаболічна інженерія неконвенційних дріжджів Candida famata з метою конструювання надпродуцентів флавінових нуклеотидів: автореф. дис. ... канд. біол. наук : 03.00.07 / В. Ю. Яцишин ; Ін-т біології клітини НАН України. — Л., 2010. — 20 с. — укp.

Одержано штами-надсинтетики флавінових нуклеотидів флавінмононуклеотиду (ФМН) та флавінаденіндинуклеотиду (ФАД) на базі флавіногенних дріжджів С.famata й оптимізовано склад поживних середовищ для максимального нагромадження флавінових нуклеотидів. Одержано рекомбінантні штами-надпродуценти, які синтезують до 385 мг/л ФМН в середовищі оптимізованого складу. З'ясовано, що внаслідок експресії гена FAD1 під контролем сильного конститутивного промотора TEF1 у геномі рекомбінантних штамів С.famata, здатних до надсинтезу ФМН, питома активність ФАД-синтетази рекомбінантних штамів зростає в 16 разів, такі штами синтезують у середовищі, оптимізованому для продукції ФАД до 450 мг/л даного нуклеотиду.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Е521.551.1 Sac*871 + Е50*725.321.12
Шифр НБУВ: РА371378 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

      
8.

Яцишин В. В. 
Методи і засоби забезпечення та контролю якості програмних систем: автореф. дис. ... канд. техн. наук : 01.05.03 / В. В. Яцишин ; Нац. авіац. ун-т. — К., 2011. — 20 с.: рис., табл. — укp.

Запропоновано метод проектування вимог якості до програмних систем на основі формалізованих моделей якості стандарту ISO/IEC 25010, що забезпечує уніфіковане їх представлення на кожній стадії життєвого циклу. Розроблено метод комунікації вимог якості на основі методології QFD, що дозволяє встановити залежності між вимогами якості на стадіях життєвого циклу. Запропоновано метод контролю й управління якістю програмних систем на стадіях життєвого циклу, сутність якого полягає у проведенні процедур валідації, верифікації та корекції каскадно розроблених вимог якості на кожному етапі проектування. Побудовано технологію оцінювання якості програмних систем, яка базується на теоретично обгрунтованих процесах проектування та реалізації загального процесу оцінювання якості та реалізується шляхом прямого використання вимог, розроблених на основі запропонованих методів. Розроблено програмний комплекс підтримки запропонованих методів і технології.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: З973-018.10
Шифр НБУВ: РА383184 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

      
9.

Яцишин І.В. 
Обгрунтування методів хірургічної корекції естетичних дефектів та деформацій передньої черевної стінки: автореф. дис... канд. мед. наук: 14.01.03 / І.В. Яцишин ; Нац. мед. ун-т ім. О.О.Богомольця. — К., 2009. — 16 с. — укp.

Узагальнено результати хірургічного лікування 293-х пацієнтів з застосуванням методів абдомінопластики (87 осіб становили контрольну групу, 206 - основну). Розроблено критерії оцінювання стану шкіри, підшкірної жирової клітковини, м'язево-апоневротичного комплексу. Систематизовано клінічні прояви дефектів і деформацій передньої черевної стінки. Всіх пацієнтів розділено на 10 груп і розроблено алгоритм оперативних втручань. Як інструментальний метод обстеження використано визначення транскутанного pO2 тканин, застосовано прорамований електровплив на тканини передньої черевної стінки й інтраопераційний моніторинг зміни внутрішньочеревного тиску. Відзначено, що загальний відсоток ранніх післяопераційних ускладнень становив 8,74 %, які не вплинули на кінцевий естетичний результат (27,6 % у контрольній групі). Внаслідок застосування технології оперативних втручань у хворих з естетичними деформаціями та дефектами передньої черевної стінки одержано у 90,78 % хворих безпосередньо хороші та задовільні естетичні та функціональні результати, скоротити післяопераційний період у 1,5 - 2 раза. У віддаленому періоді спостереження протягом п'яти років виявлено хороші та задовільні результати у 97 % хворих.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Р457.443-99 + Р457.463 +
Шифр НБУВ: РА364478

Рубрики:

      
10.

Яцишин С.Р. 
Облік витрат та процес калькулювання собівартості продукції у швейному виробництві: Автореф. дис... канд. екон. наук: 08.06.04 / С.Р. Яцишин ; Терноп. акад. нар. госп-ва. — Т., 2003. — 19 с.: рис. — укp.

Уточнено та обгрунтовано зміст категорій "витрати виробництва", "собівартість". Систематизовано організаційно-технологічні особливості швейної галузі, розроблено класифікацію витрат, необхідну для раціональної побудови обліку витрат і кулькулювання собівартості продукції. Подано рекомендації щодо вдосконалення обліку прямих і непрямих витрат швейного виробництва, їх розподілу та віднесення на собівартість продукції досліджуваної галузі, розроблено модель використання методів обліку витрат. Доведено ефективність методу обліку витрат за однорідними секціями у швейному виробництві. Обгрунтовано необхідність використання у даному виробництві системи попроцесного калькулювання з елементами нормативного методу, а також формування повної собівартості продукції. Математично описано функцію витрат виробництва з метою встановлення кількісного взаємозв'язку між витратами, їх визначальними факторами та управлінням.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: У052.9(4УКР)230.65-148.6 +
Шифр НБУВ: РА327714

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
Категорія: Біологічні науки   
11.

Яцишина 
Особливості спонтанної каріотипічної еволюції ембріональних гермінативних клітин миші in vitro: автореф. дис... канд. біол. наук: 03.00.22 / Анна Петрівна Яцишина ; НАН України; Інститут молекулярної біології та генетики. — К., 2008. — 20 с. — укp.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Е60*66*33
Шифр НБУВ: РА358541

Рубрики:

      
12.

Яцишин Н.П. 
Професійно-педагогічна підготовка вчителів у Великій Британії (90-і роки ХХ століття): Автореф. дис... канд. пед. наук: 13.00.01 / Н.П. Яцишин ; Нац. пед. ун-т ім. М.П.Драгоманова. — К., 1998. — 17 с. — укp.

У дисертації досліджується сучасний стан розвитку і вдосконалення професійно-педагогічної підготовки британських вчителів, прослідковуються історичні традиції педагогічної освіти Великої Британії, розкрито зміст і основні напрямки державного регулювання процесу підготовки вчителів, проаналізовано діяльність освітніх закладів і установ по підготовці педагогічних кадрів, висвітлено основний зміст інноваційних форм британської освіти ("наукова", "медіа", екологічна, "піс", інтеркультурна). Також запропоновано ряд практичних рекомендацій щодо використання британського досвіду в практиці професійно-педагогічної піготовки і перепідготовки вчительських кадрів України.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ч489.514(4ВЕЛ)

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
13.

Яцишин С.П. 
Розвиток теоретичних основ та створення методів і алгоритмів мінімізації похибок термоперетворювачів на базі статистичної термодинаміки: автореф. дис... д-ра техн. наук: 05.11.04 / С.П. Яцишин ; Нац. ун-т "Львів. політехніка". — Л., 2008. — 37 с. — укp.

Досліджено питання розробки та використання термоелектричних термоперетворювачів з підвищеними точністю та метрологічною надійністю. Показано необхідність врахування термодинамічного стану термометричної субстанції. Розглянуто механізми нестабільності функції перетворення та її зміни за типових умов експлуатації. Проаналізовано можливості застосування термодинамічних уявлень стосовно термометричної субстанції як термодинамічно виокремленої системи. Вивчено ефективні методи дії на функції перетворення. Виведено вираз для сумарної функції впливу як межового значення відносної інструментальної похибки, у вигляді комбінації трьох адитивних пар безрозмірних функцій впливу. Проведено експериментальні дослідження спектра термоелектричних властивостей, електричного опору, його температурного коефіцієнта, а також структурно-чутливих характеристик. Реалізовано способи та розроблено алгоритми побудови та використання термоперетворювачів з мінімальною інструментальною похибкою.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: З32-53-01 +
Шифр НБУВ: РА359937

Рубрики:

      
14.

Яцишин Б.П. 
Фізико-технологічні критерії модифікації нанорозмірних плівок систем {Sc, La, Y, Hf} - {Fe, Co, Ni}-Ge для сенсорних пристроїв: автореф. дис. ... д-ра техн. наук : 01.04.07 / Б.П. Яцишин ; Нац. ун-т "Львів. політехніка". — Л., 2010. — 37 с. — укp.

Розкрито основні методологічні підходи до визначення й оцінки властивостей і характеристик аморфних і закристалізованих нанорозмірних плівок. Запропоновано класифікацію нанорозмірних матеріалів і систем. Встановлено вплив технологічних чинників процесу напилення на формування структури й електрофізичні та термоеклетричні властивості нанорозмірних матеріалів. Висвітлено питання електропровідності, явищ виникнення термоелектрорушійної сили у масивних зразках і тонких плівках аморфних сплавів і кристалічних сполук систем {Sc, La, Y, Hf} - {Fe, Co, Ni}-Ge, а також проведено порівняння з характеристиками бінарних сплавів рідкісноземельних металів і гранульованими плівками на основі алюмінію. Наведено результати комплексних досліджень структури та фізичних властивостей аморфних і нанокристалічних матеріалів, визначено характер впливу компонентів на часові характеристики, зміни структури й електричні властивості нанорозмірних плівок матеріалів. Проаналізовано зміни їх електропровідних властивостей. Встановлено на основі електрофізичних досліджень еволюцію зонної структури нанорозмірних аморфних і закристалізованих тонкоплівкових композицій. Визначено вплив технологічних чинників (вмісту та природи компонентів, термодинамічних умов конденсації, температурних режимів формування) на електрофізичні та структурні характеристики нанорозмірних матеріалів, що дозволило їх використати для створення високочутливих і стабільних сенсорів.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: В371.236,022 + В379.226,022
Шифр НБУВ: РА370225 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

      
15.

Яцишин Т. М. 
Розроблення наукових основ запобігання розвитку екологічно небезпечних процесів нафтогазовидобувними об'єктами / Т. М. Яцишин. — Б.м., 2021 — укp.

Дисертаційну роботу присвячено розробленню системи запобігання розвитку екологічно-небезпечних процесів на етапах життєвого циклу нафтогазових свердловин шляхом визначення переліку впливових факторів, вибору методів і засобів їх контролю та регулювання інтенсивності розповсюдження полютантів при регламентованих виробничих умовах, а також розроблення засобів прийняття управлінських рішень під час появи екстремальних ситуацій. Багатофакторність впливу, з точки зору екологічної безпеки, є однією з пріоритетних ідей даної дисертаційної роботи.На основі проведених досліджень розроблені нові еко-ефективні технології та система прогнозування для безпечного управління природоохоронною діяльністю об'єктів нафтогазового комплексу. Наведено нові методичні підходи, технічні та технологічні рішення, впровадження яких дозволить підвищити рівень екологічної безпеки нафтогазової галузі. Розроблено інноваційну концепцію нафтогазового підприємства для підвищення рівня екологічної безпеки, яка передбачає профілактичні заходи, моніторинг та оцінку життєвого циклу. Наведені фактори потенційного ризику на етапах життєвого циклу нафтогазової свердловини дозволили здійснити вибір критеріїв системи управління екологічними ризиками для запобігання виникненню небажаних наслідків на досліджуваних об'єктах. Проведено моніторинг найбільш поширених об'єктів нафтогазового комплексу – нафтогазових свердловин - на різних стадіях життєвого циклу та збір даних для проведення оцінки життєвого циклу нафтогазових свердловин. Таким чином, встановлено, що на етапі буріння спостерігається найбільша потужність горизонтів вхідних потоків. На етапах підготовки майданчика, монтажу та демонтажу спостерігається висока інтенсивність транспортування та залучення автоспецтехніки. Етап експлуатації виражений середніми значеннями потужності вхідних потоків, але його тривалість становить близько 85 % і більше від загальної тривалості життєвого циклу нафтогазової свердловини. Етап буріння за різноманітністю та потужністю горизонтів вихідних потоків є найбільшим, однак його тривалість становить лише 2 %. Розроблено математичну модель розсіювання забруднюючих домішок в атмосферному повітрі та вдосконалено математичну модель розтікання нафти земною поверхнею при фонтануванні нафтової свердловини, які, на відміну від існуючих, враховують всі основні фактори впливу на даний процес. Розроблено програмно-моделюючий комплекс вирішення задач попередження надзвичайних ситуацій, пов'язаних із забрудненням довкілля при відкритому фонтануванні газових та нафтових свердловин. Запропоновано стратегію зменшення забруднення довкілля впродовж життєвого циклу нафтогазових свердловин, яка базується на принципах стійкого розвитку, еко-ефективності та постійного вдосконалення. Представлено модель устаткування (деталей) з факторами, що формують їх еко-ефективність. Розроблено методику визначення екологічної досконалості нафтогазового устаткування, яка дозволяє серед однотипних взірців устаткування вибрати найбільш екологічно досконалий. Основою методики є вибір критеріїв, характерних для обраного устаткування, та порівняння їх показників на визначальних етапах життєвого циклу взірця (виготовлення, експлуатація, утилізація).Сформовано модель управління екологічною безпекою нафтогазової свердловини, яка включає наступні блоки: інформаційний, моніторинговий, прогнозний, вибору методів скорочення впливу на довкілля, реалізації еко-ефективних технічних та технологічних рішень і принципів «Lifelong learning», оцінювання та контролю, оптимізаційного, яка функціонує за принципом спіралі постійного вдосконалення. Запропоновано низку технічних рішень устаткування на різних етапах життєвого циклу нафтогазових свердловин, на які отримано патенти України та запропоновано ряд рекомендацій для запобігання екологічно-небезпечних ефектів. Одержані результати дисертаційного дослідження дозволяють вирішити важливу науково-прикладну проблему запобігання розвитку екологічно-небезпечних процесів на об'єктах нафтогазовидобутку.^UThe thesis paper deals with the development of the prevention of environmentally-hazardous processes at different life stages of oil and gas wells by means of defining the list of influence factors, the choice of methods and ways of their control and control over the intensity of pollutants emission at regulated operation conditions and designing the tools of managerial decisions during states of emergency. The multifactor nature from environmental viewpoint is one of the primary ideas of the given thesis. On the basis of conducted investigations new environmentally efficient technologies have been developed as well as forecasting system for safe management of nature conservation activities of oil and gas complex objects. New methodological approaches, technical and technological solutions have been introduced that will enable to increase the level of environmental safety of oil and gas industry. The new innovative concept of oil and gas enterprise has been developed. This concept includes prophylactic measures, monitoring and life cycle evaluation. The given potential risk factors at different stages of oil and gas life cycle made it possible to choose the criteria of environmental risks management system and preventing unwanted consequences at objects under study. The monitoring of the most widely spread oil and gas complex objects has been conducted. These were oil and gas wells at different stages of life cycle and collecting data for life cycle of oil and gas wells assessment. Thus, the drilling stage is accompanied by the highest capacity of incoming flows horizons. At the stages of site preparation, assembling and disassembling there is a high intensity of transportation and involvement of special vehicles. Operation phase is represented in average values of incoming and outgoing flows capacity but it lasts not more than 85% and more from total life cycle of oil and gas well. Drilling phase by its variety and outgoing flows capacity is the most significant, but its duration is no longer than 2%.The mathematical model of dispersion of polluting additives into the atmosphere has been developed and the mathematical model of oil spills on the surface during oil-well blowing has been improved. These models compared to already existing ones take into account all basic factors that influence the given process. We developed software-modeling problem-solving complex to prevent emergency situations associated with environmental pollution at open oil and gas wells blowing. We offered a strategy of environmental pollution reduction during life cycle of oil and gas wells that is based on principles of stable development, environmental efficiency and constant perfection. We offered a model of equipment (parts) with factors that define their environmental efficiency. We developed the methodology of defining environmental sophistication of oil and gas equipment that makes it possible to choose among monotype items of oil and gas equipment one that is the most environmentally efficient. The basis of this methodology is the choice of criteria typical for the chosen equipment and comparing their values at different stages of life cycle of the example (manufacturing, exploitation, utilization),We outlined the management model of environmental safety of oil and gas well consisting of the following blocks: informational, monitoring, forecasting, the choice of methods aimed at reducing the impact of affecting environment, the implementation of environmentally-efficient technical and technological decisions and principles “Lifelong learning”, assessment and control, optimizing that functions according to the principle of continual improvement spiral. We offered a set of technical solutions for equipment at different stages of life cycle of oil and gas wells that received patents in Ukraine and offered some recommendations aimed at prevention environmentally-hazardous effects. The results obtained during the thesis make it possible to solve important scientifically-applied problem of prevention of environmentally-hazardous processes at oil and gas extraction objects.


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
16.

Нідоєва З. М. 
РЕГУЛЯЦІЯ ЕКСПРЕСІЇ ГЕНА MGMT ЛЮДИНИ БІОЛОГІЧНО АКТИВНИМИ РЕЧОВИНАМИ КОМПЛЕКСНОЇ ТЕРАПІЇ ОНКОХВОРИХ / З. М. Нідоєва. — Б.м., 2021 — укp.

Вплив зовнішніх факторів і внутрішніх продуктів метаболізму створюють сприятливе середовище для алкілування ДНК [1], зокрема атомів О6-гуаніну. Захист клітини від такого пошкодження здійснює фермент О6-метилгуанін-ДНК метилтрансфераза (MGMT). Його функція в клітині полягає у відновленні нативної структури ДНК в ході необоротної та суїцидальної реакції перенесення алькільного залишку з О6-гуаніну ДНК на свій залишок цистеїну в активному центрі фермента. Це захищає клітини від такого цитотоксичного, канцерогенного та онкогенного пошкодження, як алкілування ДНК, збереження та передачу правильної, незміненої генетичної інформації при поділі клітин. Нерепарований О6-метилгуанін є причиною точкових мутацій через невідповідне спарювання з тиміном під час реплікації, що призводить до трансзиції G:C → A:T [2]. Значна кількість таких помилок негативно впливає на життєздатність клітини та може призводити до її смерті [3]. Тож експресія цього білка в клітинах є дуже важливою.З іншого боку, в клітинах пухлин MGMT обмежує ефективність алкілувальної хіміотерапії. Тому йде пошук факторів, що впливають на експресію MGMT або на модуляцію активності його білкового продукту, цьому питанню щорічно присвячується немало статтей. Відомо, що експресія MGMT значно варіює, проте причини такої варіації точно не встановлені. Показано, що синтетичний глюкокортикоїд дексаметазон, який використовується для зняття запалень та набряків в післяопераційний період, спричиняє зростання рівня експресії MGMT в клітинах [4], тому одночасне або наступне використання алкілувальної хіміотерапії буде малоефективним. Вплив інших препаратів, що використовуються при терапії низки онкозахворювань, на рівень експресії даного гена не відомий.Щоб дізнатися, чи можуть речовини, які використовуються при гормоно- та імунотерапії, впливати на експресію гена MGMT, ми дослідили його промоторну ділянку на наявність цис-регуляторних послідовностей. Ми виявили нові потенційні елементи відгуку, зокрема на стероїдні гормони та на низку рецепторів інших біологічно активних речовин. Найпершими для перевірки є елементи відгуку на естрогени та прогестерон, оскільки ці гормони є важливими при лікуванні гормоночутливих пухлин. Тож дані щодо їх впливу на один із обмежуючих факторів алкілувальної хіміотерапії може допомогти в плануванні коректної ефективної терапії пацієнта.Перевіряючи вплив цих гормонів на експресію MGMT in vitro, ми виявили що і β-естрадіол, і прогестерон позитивно регулюють як кількість транскрипту даного гена, так і кількість білкового продукту. Проте надати чітку відповідь, чи дана регуляція відбувається через елемент відгуку в промоторі чи через мембранний рецептор, ми наразі не можемо і це питання потребує подальших досліджень. Ми також перевірили вплив рекомбінантного інтерферону α2β, синтезованого в трансгенних рослинах N. benthamiana, на кількість білку MGMT в клітинах лінії Е8 непухлинного походження та у клітинах HЕp-2 пухлинного походження. Ми виявили тенденцію даного інтерферону знижувати кількість білка MGMT в досліджених клітинах, проте порівняно з клітинами пухлинного походження HEp-2, даний ефект в клітинах Е8 був слабкішим і спостерігався лише при двох найбільших із досліджених концентрацій інтерферону 200 та 2000 МО/мл. Таким чином, нами вперше виявлено інгібувальний ефект рекомбінантного інтерферону α2β, синтезованого у рослинах N. benthamiana, на експресію репаративного ензиму MGMT в клітинах людини й встановлено, що цей інгібувальний ефект був виразнішим у пухлинних клітинах порівняно з клітинами непухлинного походження. Ми запропонували механізм такого ефекту через вплив інтерферону на транскрипційний фактор NF-κB, який позитивно регулює експресію MGMT через елемент відгуку в промоторі [5]. Оскільки, щоб подолати ефект резистентності клітин пухлини до хіміотерапії, можна не лише впливати на кількість білка чи мРНК, але й на активність самого фермента, ми біоінформатично дослідили також потенційну можливість зміни активності білка MGMT за рахунок певних післятрансляційних модифікацій. Ми виявили численні потенційні сайти ацетилування, убіквітинування, SUMOїлування та фосфорилування. Також ще одним перспективним методом зниження кількості MGMT в клітинах пухлин при хіміотерапії є використання інгібіторів цього ферменту. О6-бензилгуанін та О6(4-бромотієніл)гуанін (Lomeguatrib) в поєднанні з різними алкілувальними речовинами проходять ІІ, ІІІ стадії клінічних досліджень в лікуванні стійких до темозоломіду чи кармустину пухлин [6,7,8]. Проте ці інгібітори мають токсичні побічні впливи, тож розробка та тестування нових, менш токсичних інгібіторів є актуальними. Тож ми дослідили низку низькомолекулярних ненуклеозидних органічних сполук (розроблені і синтезовані у відділі біомедичної хімії Інституту молекулярної біології і генетики НАНУ) щодо їх здатності зменшувати кількість ферменту MGMT в клітинах in vitro та виявили декілька найперспективніших потенційних інгібіторів MGMT.^UThe exogenous factors and the endogenous metabolic products can generate reactive species for DNA alkylation [1], O6-guanine in particular. The MGMT enzyme protects cells from such disorders. It functions in cells to restore the native DNA structure in a one-step irreversible and suicidal reaction by transfering the alkyl group from the Oxygen in the DNA to a cysteine residue in the catalytic pocket of MGMT. This protects cells from cytotoxic, carcinogenic and oncogenic DNA alkylation lesions, allowing preservation and transmission of correct and unaltered genetic information during cell division. An unrepaired O6-methylguanine causes point mutations due to mis-pair with thymine during replication, leading to G: C → A: T transition [2]. Significant number of such errors could affect the cell viability and lead to cell death [3]. Therefore, the expression of this protein in cells is crucial. On the other hand, the MGMT expressed in tumor cells limits the effectiveness of alkylating chemotherapy. Thus there is a demand for MGMT expression regulators or for the modulators of its protein product activity, and many articles are devoted to this issue every year. It is known that the MGMT expression varies considerably, but the reasons for this variation are not well established. It has been shown that the synthetic glucocorticoid dexamethasone, which is used to relieve inflammation and edema in the postoperative period, activates MGMT expression [4]. Thus the effectiveness of the concomitant or subsequent alkylating chemotherapy is significantly reduced. It is unknown how the other drugs used in the cancer treatment influence on the MGMT expression. Combination of the chemotherapy and the hormone- and immunotherapy is widely-used for the treatment of many types of cancer. However, a little is known about effects of these drugs on the MGMT expression. Therefore, we analysed the MGMT promoter region for the cis-regulatory elements. We predicted novel potential hormone response elements, including such for steroid hormones and thyroid hormone receptor-like factors. The first to be tested are estrogen response elements and progesterone response elements, as these hormones are important in the treatment of hormone-sensitive tumors. Therefore, the knowledge about the effect of these hormones on the MGMT as one of the alkylating chemotherapy limiting factor could help to plan the correct and effective treatment for the patient. We found that both β-estradiol and progesterone positively regulate MGMT expression in vitro on mRNA and protein level. However, we cannot provide a clear answer as to whether this regulation occurs through the cis-regulatory element in the promoter or through the membrane receptor. This question needs further study.We investigated the influence of the recombinant interferon α2β synthesized in transgenic plants N. benthamiana on MGMT quantity in both cancer (HЕp-2) and non-cancer (E8) originated human cells. We found that the interferon α2β tended to reduce the amount of MGMT protein in all the cells studied. However, compared to tumor HЕp-2 cells, this effect was weaker in E8 cells and was observed only at the two highest interferon concentrations. Thus, we first identified inhibitory effect of the recombinant interferon α2β (synthesized in plants N. benthamiana) on the expression of the DNA repair enzyme MGMT in human cells. We revealed that the effect of inhibition by interferon α2β was stronger in cancer cells than in non-cancer cells.We proposed a mechanism of this effect. In particular, interferon α2β inhibits MGMT through NF-κB transcription factor, which positively regulates the MGMT expression through the response element in the promoter [5].To limit the tumor cell resistance to chemotherapy it is possible not only affect the MGMT protein or mRNA amount, but also the activity of the enzyme itself. So, by using bioinformatics we investigated the possibility to alter the MGMT protein activity by certain post-translational modifications. We found numerous potential sites of acetylation, ubiquitination, SUMOylation, and phosphorylation within the protein molecule.Also another promising method for reducing the MGMT amount in tumor cells during chemotherapy is the use of enzyme inhibitors. O6-benzylguanine and O6 (4-bromothienyl) guanine (Lomeguatrib) in combination with various alkylating agents are undergoing stage II and III clinical trials to treat temozolomide- or carmustine-resistant tumors [6,7,8]. However, these inhibitors have toxic side effects, so the development and testing of new less toxic inhibitors are relevant. Therefore, we investigated a number of low molecular weight non-nucleoside organic compaunds (designed and synthesized in the Department of Biomedicinal Chemistry of the Institute of Molecular Biology and Genetics of NASU) for their ability to reduce the amount of MGMT enzyme in cells in vitro and identified some of the most promising potential MGMT inhibitors


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
17.

Яцишин А. В. 
Теоретико-методичні основи використання цифрових відкритих систем у підготовці аспірантів і докторантів з наук про освіту / А. В. Яцишин. — Б.м., 2021 — укp.

У дисертації обґрунтовано теоретико-методичні основи використання цифрових відкритих систем у підготовці аспірантів і докторантів, що враховує сучасні вимоги цифрової трансформації суспільства та важливість розвитку цифрової, інформаційно-аналітичної та інформаційно-дослідницької компетентностей аспірантів і докторантів, як майбутніх фахівців, що будуть забезпечувати цифровізацію освіти і науки. Досліджено зарубіжні та вітчизняні практики підготовки аспірантів і докторантів в умовах цифрової трансформації суспільства; обґрунтовано та досліджено організаційно-педагогічні умови та досвід підготовки аспірантів і докторантів з інформаційно-комунікаційних технологій в освіті. Здійснено добір та описано специфіку застосування сервісів цифрових відкритих систем для організації підготовки та проведення досліджень аспірантами і докторантами з наук про освіту. Визначено критеріальні характеристики та рівні розвитку цифрової, інформаційно-аналітичної, інформаційно-дослідницької компетентностей аспірантів і докторантів. Обґрунтовано та побудовано моделі: цифровізації підготовки аспірантів і докторантів з наук про освіту у ЗВО/науковій установі; використання цифрових відкритих систем для розвитку цифрової, інформаційно-аналітичної та інформаційно-дослідницької компетентності аспірантів і докторантів з наук про освіту; розроблено основні компоненти науково-методичної системи використання цифрових відкритих систем у підготовці аспірантів і докторантів з наук про освіту. Результати педагогічного експерименту підтвердили, що розроблена науково-методична система є ефективною, педагогічно доцільною і заслуговує на впровадження у ЗВО/наукові установи.^UThe dissertation presents a theoretical justification and a new problem solution of digital open systems use in the content of postgraduate and doctoral students preparation in educational sciences, which takes into account modern requirements of society digital transformation and aims to develop digital, information-analytical and information-research competences of postgraduate and doctoral students, as the future specialists who will provide digitalization of education and science at different levels of their organization.As a result of the foreign experience analysis (21 countries) it is stated out: such a preparation has its national differences; in the post-Soviet countries, in recent years happened to be a transformation of the highly qualified personnel preparation to the perspective of future PhDs training, in some countries exist a two-level training (Doctor of Philosophy and Doctor of Sciences); the process of defending dissertations and the requirements for presenting the results of dissertations in different countries have a national background and certain similar and different requirements; a number of programs and documents were developed in the international educational-scientific space to support researchers and to protect the rights of the scientists. It is determined that it is important to improve the scientific-organizational, educational-methodical and information-technological support of this process, namely, the end-to-end application of digital systems and technologies should be ensured. It is established that currently the preparation of specialists to ensure the process of digitalization of education and science in Ukraine is carried out in the field of knowledge 01 Education/Pedagogy in educational-professional (master's) and educational-scientific (postgraduate training) programs «Information and communication technologies in education». The stages of formation and development of the domestic system of training specialists in information and communication technologies in education are singled out and systematized, which was systematized and presented in the form of infographics. The experience of the Institute of Information Technologies and Learning Tools of the National Academy of Pedagogical Sciences of Ukraine is generalized and systematized and it is determined that it creates an optimal organizational and pedagogical terms and provisions for quality training and certification of postgraduate and doctoral students for digitalization of education and science of Ukraine. We believe that it is important to extend this long-term experience into higher education institutions (HEIs) and other scientific institutions.It is determined that the use of digital technologies to organize the work of the Councils of Young Scientists should be carried out in the following areas: popularization of science among the public; providing communication with domestic and foreign colleagues; presentation of activities; dissemination of information materials; conducting questionnaires, surveys; holding scientific mass events; organization of work of thematic working groups, holding of working meetings, etc.The role of scientific schools is researched and it is established that scientific schools of such academicians as M. Zhaldak and V. Bykov play a significant role in the training and certification of scientific and scientific-pedagogical staff of the highest qualification for the digitalization of education and science of Ukraine.It is determined that the use of digital technologies and systems for research is a powerful tool, and in some cases remain as the main mean for research. The main criteria for selecting such systems are: free access, functionality, international recognition and suitability for use in free economic zones and research institutions. It is established that for the preparation of postgraduate and doctoral students and the implementation of research it is advisable to use the following digital open systems: electronic libraries, abstract databases and international scientometric systems; electronic social networks; specialized programs to check the uniqueness of scientific texts; cloud services; specialized systems for organizing conferences and webinars, etc. The factors influencing the formation of the image of scientists in the modern digital society are substantiated and it is determined that the main thing is the use of digital open systems.


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
18.

Мідик А. В. 
Підсистеми температурного контролю кіберфізичних систем: автореферат дис. ... д.філософ : 152 / А. В. Мідик. — Б.м., 2024 — укp.

Дисертація присвячена дослідженню та подальшому розвитку кібер-фізичних систем, а саме їх температурних підсистем, для потреб сільського господарства та його переробної промисловості.?У першому розділі наведено області застосування кіберфізичних систем, розглянуто їх особливості, проаналізовано можливості систем, виходячи з поставленої задачі. Для цього, враховуючи новизну області досліджень, вивчено історію виникнення у контексті подальшого розвитку інформаційно-вимірювальних систем, теорії автоматичного керування та інших галузей, покладених в основу кіберфізичних систем. Дано сучасне визначення згаданих систем, встановлене у колективній монографії, опублікованій з участю дисертанта. Основний ухил досліджень стосується кіберфізичних систем, що розвиваються у сільськогосподарському секторі. Вивчено об’єкти щодо яких можуть найбільш ефективно застосовуватись підходи створення, розвитку та впровадження кібер-фізичних систем. ?У другому розділі вивчено низку методів вимірювання та контролю температури технологічних процесів, причому увагу зосереджено на потребах подальшого розвитку технологій сільського господарства, що включають як вирощування, так і переробку сільськогосподарської продукції. До них відносять методи прямого або безпосереднього вимірювання температури та методи безконтактного вимірювання або ж пірометричні методи. Показано доцільність використання енергетичної пірометрії або ж пірометрії повного випромінювання. Усі перелічені та досліджені методи вимірювання температури є достатньо автоматизованими та надаються для формування температурних підсистем кіберфізичних систем. Розроблно методику оптимізації регулювання об’єкту сільськогосподарської технології, взявши за основу регулювання температурних режимів, причому за умови залучення контактних методів термометрування для регулювання температури повітря і безконтактних тепловізійних методів для регулювання температури грунту теплиці, враховуючи температуру води для зволоження та за результатами прямої дії сонячного випромінення.У зв’язку з поширенням програмно-технічних засобів у дисертаційній роботі розвинуто підходи цифрового автоматичного керування, яскраво виражені у кібер-фізичних системах. Таким чином, дійшли до методики оптимізації роботи температурної підсистеми кіберфізичної системи керування теплицею, основна модель якої включає взаємозв’язані контури регулювання для повітря, ґрунту й води для зволоження. Зв’язок реалізується, як через програмно-технічні засоби керування, так і через параметри контрольованого об’єкта. ?У третьому розділі набули подальшого розвитку кіберфізичні системи для сільськогосподарського виробництва: по мірі складності вони включають кібер-фізичну систему температурно-вологісного контролю теплиці, кіберфізичну систему для вирощування овочів з регулюванням тепло-вологісно-інсоляціійного режиму, кіберфізичну систему для переробки сільськогосподарських продуктів, Такий підхід дав змогу розробити методику оптимізації регулювання об’єкту сільськогосподарської технології, взявши за основу регулювання температурних режимів, причому в сукупності з режимами зволожування (температурний режим води для зволоження) та режимами інсоляції. Розроблено схеми керування, взявши за основу вхідні та вихідні чинники, моделі їх зв’язків: прямих і зворотніх, їх кореляцію з одночасною оцінкою оцінки якості отримуваних продуктів.У четвертому розділі вивчено метрологічні аспекти автоматизації виробництва сільськогосподарської продукції. Засоби регулювання режимів роботи та керування роботою сільськогосподарського об’єкту здійснювалось у 3-х принципово різних виконаннях. У цілому, для всіх трьох виконань показано, що у виробничих умовах при незначних витратах можна з мінімальними затратами забезпечити високу якість продукції. Окрім того, вивчено екологічно-економічні аспекти будівництва та використання теплиці, як споруди пасивного типу. При цьому, оскільки управління роботою теплиці одночасно реалізовувалось у 3-х взаємозв’язаних контурах – повітря, води та ґрунту, досліджувались саме зазначені аспекти, адже загальна ефективність сільськогосподарського виробництва та конкуренційна спроможність його порівняно з південними регіонами визначається і енергетичними затратами на одиницю продукції.^UThe dissertation is devoted to research and further development of cyber-physical systems, namely their temperature subsystems, for the needs of agriculture and its processing industry.In the first chapter, the areas of application of cyber-physical systems are given, their features are considered, and the capabilities of the systems are analyzed, based on the given task. For this, taking into account the novelty of the field of research, the history of its emergence in the context of the further development of information and measurement systems, the theory of automatic control and other fields based on cyber-physical systems were studied. The modern definition of the mentioned systems is given, established in a collective monograph published with the participation of the dissertation. The main research bias concerns cyber-physical systems developing in the agricultural sector. Objects for which the approaches of creation, development and implementation of cyber-physical systems can be most effectively applied have been studied.In the second chapter, a number of methods of measuring and controlling the temperature of technological processes are studied, and attention is focused on the needs of further development of agricultural technologies, which include both cultivation and processing of agricultural products. These include methods of direct or immediate temperature measurement and methods of non-contact measurement or pyrometric methods. The expediency of using energy pyrometry or total radiation pyrometry is shown. All the listed and investigated temperature measurement methods are sufficiently automated and are provided for the formation of temperature subsystems of cyber-physical systems.A method of optimizing the regulation of the object of agricultural technology was developed, taking as a basis the regulation of temperature regimes, and on the condition of involving contact methods of thermometry to regulate the air temperature and non-contact thermal imaging methods to regulate the temperature of the soil of the greenhouse, taking into account the temperature of water for moistening and the results of direct solar radiation.In connection with the spread of software and technical tools, the approaches of digital automatic control, clearly expressed in cyber-physical systems, were developed in the dissertation work. Thus, we arrived at a methodology for optimizing the operation of the temperature subsystem of the cyber-physical greenhouse control system, the main model of which includes interconnected control loops for air, soil and water for humidification. Communication is implemented both through software and technical control tools and through the parameters of the controlled object.In the third chapter, cyber-physical systems for agricultural production were further developed: in order of complexity, they include a cyber-physical system for temperature and humidity control of a greenhouse, a cyber-physical system for growing vegetables with regulation of the heat-humidity-insolation regime, a cyber-physical system for processing agricultural products,This approach made it possible to develop a methodology for optimizing the regulation of the object of agricultural technology, taking as a basis the regulation of temperature regimes, and in combination with regimes of humidification (temperature regime of water for hydration) and regimes of insolation. Management schemes have been developed based on input and output factors, models of their relationships: direct and inverse, and their correlation with the simultaneous assessment of the quality of the received products.In the fourth chapter, the metrological aspects of the automation of the production of agricultural products are studied. The means of regulating work modes and managing the work of the agricultural facility were implemented in 3 fundamentally different versions.In general, for all three versions, it is shown that in production conditions, with minimal costs, it is possible to ensure high-quality products with minimal costs. In addition, the ecological and economic aspects of the construction and use of the greenhouse as a passive structure were studied. At the same time, since the management of the greenhouse was simultaneously implemented in 3 interconnected circuits - air, water and soil, the specified aspects were studied, because the overall efficiency of agricultural production and its competitiveness compared to the southern regions is also determined by the energy costs per unit of production.


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
19.

Лазаренко С. Л. 
Метрологічне забезпечення вимірювань характеристик іонізуючого випромінення та модернізація еталонної бази під вимоги Європейського Союзу: автореферат дис. ... д.філософ : 152 / С. Л. Лазаренко. — Б.м., 2024 — укp.

Дисертація присвячена дослідженню та вирішенню проблем метрологічного забезпечення вимірювань характеристик іонізуючого випромінення та модернізації еталонної бази України під вимоги Європейського Союзу. У першому розділі розглянуто чинні аспекти розвитку методів і засобів метрологічне забезпечення засобів вимірювань іонізуючих випромінювань. Зокрема, розглянуто основні поняття та дозиметричні величини радіометрії, до яких відносяться період напіврозпаду й активність радіоактивної речовини. Проходження рентгенівських (γ) променів, а також (α, β -частинок крізь речовину супроводжується іонізацією атомів цієї речовини. Під час іонізації випромінювання втрачає частину своєї енергії, тобто відбувається поглинання речовиною енергії випромінювання. Ці явища покладені в основу роботи лічильників іонізуючих випромінювань, а також в основу роботи еталонів випромінювань, які використовуються у схемі передавання розміру одиниці випромінювання від згаданого еталону через робочий еталон до ЗВТ. Оскільки це - відпрацьована методологія, то надалі у розділі розглядаються методологія метрологічного забезпечення засобів вимірювань іонізуючих випромінення, а саме чинна нормативна документація, як України, так і ЄС. При цьому, як засоби вимірювальної техніки аналізуються і оцінюються за метрологічними характеристиками саме найбільш використовувані в Україні дозиметричні засоби вимірювальної техніки. У другому розділі вивчено методологію вимірювань характеристик дозиметричних величин, методи і засоби їх створення. Детально розглядаються стандартні характеристики рентгенівського та гамма- випромінювання, які істотно залежать при перенесені розміру одиниці - від еталону до конкретного ЗВТ (до конкретної партії ЗВТ) – від конструктивних особливостей устаткування калібрування, від розміщення каліброваних ЗВТ у зоні опромінення та від низки робочих параметрів і чинників впливу. Тому у даному розділі послідовно розглядаються методи створення (формування) стандартних характеристик рентгенівського та гамма- випромінювання, адже саме від них залежить точність передавання розміру одиниці випромінення. Детально аналізуються, за результатами попередніх досліджень, наявні процедури калібрування засобів вимірювальної техніки рентгенівського та гамма- випромінювання. Результати аналізу сприяють їх вдосконаленню та покращенню метрологічних параметрів калібрування ЗВТ. На цій основі розглянуто методику калібрування дозиметрів та вимірювачів потужності дози гамма- та рентгенівського випромінювання. У третьому розділі акцентується на питаннях дослідження еталонів дозиметричних одиниць іонізуючого випромінення: вони гарантують метрологічну надійність передавання розміру одиниці випромінювання. При цьому, окремо оцінюються еталонні устаткування колімованої та неколімованої геометрії. Насамперед, обговорюються особливості передавання розміру одиниць гамма-випромінювання для еталонних устаткування колімованої геометрії. Тут особливо важливим є місцезнаходження каліброваних ЗВТ у просторі опромінення. Виділено зону, у межах якої просторовий імпакт-фактор є мінімальним. Подібним чином оцінено наявність і значення факторів впливу при передаванні розміру одиниць гамма-випромінювання для еталонних устаткування зі свинцевими атенюаторами, які відносяться до устаткування неколімованої геометрії. Така складна технічно і організаційно робота, що базується на оптимізації дози опромінення операторів, практично проведена в Україні вперше. Разом з тим, одночасно оцінювалась спроможність зазначених устаткування забезпечити відтворення спеціальних вимог стандартів ЄС при калібрування спеціальних ЗВТ. Як результат, їх придатність підтверджена результатами випробувань та звірки. У четвертому розділі розглянуто аспекти прикладного впровадження методів і засобів метрологічного забезпечення дозиметричних вимірювань характеристик іонізуючого випромінення. На основі досвіду попередньої експлуатації та здійснення модернізації еталонних устаткування рентгенівського та гамма-випромінювання вивчаються особливості використання вищевказаних устаткування. Розробляються і вдосконалюються методики калібрування дозиметрів іонізаційних випромінювань та вимірювачів доз опромінення, як останній етап передавання розміру одиниці. Немаловажним для роботи останньої є опрацювання результатів вимірювань, яке вже тривалий час у ЄС проводиться відповідно GUM, а у Україні – згідно з ДСТУ ISO/IEC Guide 98-4 : 2018 та ДСТУ ISO/IEC Guide 60 : 2007. Оцінювання відповідності. Кодекс усталеної практики, 2008. Воно успішно реалізоване в п.4.4 - Оптимізація процедури розрахунку непевності під час проведення калібрування дозиметричних засобів вимірювальної техніки та еталонного устаткування.^UThe dissertation is dedicated to the research and solution of problems of metrological support of measurements of the characteristics of ionizing radiation and modernization of the reference base of Ukraine according to the requirements of the European Union.In the first section, the current aspects of the development of methods and means of metrological support of means of measuring ionizing radiation are considered. In particular, the main concepts and dosimetric values of radiometry, which include the half-life and activity of a radioactive substance, are considered. The passage of X-ray (γ) rays and (α, β -particles through a substance is accompanied by ionization of the atoms of this substance. During ionization, the radiation loses part of its energy, that is, the substance absorbs radiation energy. These phenomena are the basis of the work of ionizing radiation counters, and also the basis of the work of radiation standards, which are used in the scheme of transferring the size of the radiation unit from the mentioned standard through the working standard to the FTA. Since this is a tried-and-tested methodology, the methodology of metrological support of ionizing radiation measuring devices is considered further in the section, namely the current regulatory documentation, such as of Ukraine and the EU. At the same time, the most widely used dosimetric measuring equipment in Ukraine is analyzed and evaluated according to metrological characteristics.In the second chapter, the methodology of measuring the characteristics of dosimetric values, methods and means of their creation are studied. The standard characteristics of X-ray and gamma radiation are considered in detail, which significantly depend upon transferring the size of the unit - from the standard to a specific HRT (to a specific batch of HRT) - on the design features of the calibration equipment, on the location of the calibrated HRT in the irradiation zone and on a number of operating parameters and factors impact Therefore, in this section, the methods of creating (forming) standard characteristics of X-ray and gamma radiation are consistently considered, because the accuracy of transmitting the size of a radiation unit depends on them. Based on the results of previous studies, existing calibration procedures for X-ray and gamma radiation measuring equipment are analyzed in detail. The results of the analysis contribute to their improvement and improvement of the metrological parameters of the calibration of the FTA. On this basis, the method of calibrating dosimeters and dose power meters of gamma and X-ray radiation is considered.The third chapter focuses on research issues of standards of dosimetric units of ionizing radiation: they guarantee the metrological reliability of transmitting the size of the radiation unit. At the same time, reference equipment of collimated and non-collimated geometry is evaluated separately. First, the peculiarities of transmitting the size of gamma radiation units for reference equipment of collimated geometry are discussed. Here, the location of calibrated HRTs in the irradiation space is particularly important. The zone within which the spatial impact factor is minimal is highlighted. Similarly, the presence and value of influencing factors when transmitting the size of gamma radiation units for reference equipment with lead attenuators, which refer to equipment of non-collimated geometry, were evaluated. Such technically and organizationally complex work, based on the optimization of the radiation dose of operators, was practically carried out in Ukraine for the first time. At the same time, the ability of the specified equipment to ensure the reproduction of the special requirements of the EU standards during the calibration of special FTAs was simultaneously evaluated. As a result, their suitability is confirmed by the results of tests and reconciliation.In the fourth chapter, the aspects of the applied implementation of methods and means of metrological support of dosimetric measurements of the characteristics of ionizing radiation are considered. Based on the experience of previous operations and modernization of X-ray and gamma radiation reference equipment, the peculiarities of using the above-mentioned equipment are studied. Methods of calibration of ionizing radiation dosimeters and radiation dose meters are being developed and improved, as the last stage of unit size transfer. The processing of measurement results, which has been carried out for a long time in the EU in accordance with GUM, and in Ukraine - in accordance with DSTU ISO/IEC Guide 98-4: 2018 and DSTU ISO/IEC Guide 60: 2007, is important for the work of the latter. Conformity assessment. Code of established practice, 2008. It was successfully implemented in item 4.4 - Optimization of the uncertainty calculation procedure during the calibration of dosimetric measuring equipment and reference equipment.


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
20.

Федорович Х. М. 
Клініко-лабораторні особливості кардіоваскулярного статусу пацієнтів із ревматоїдним артритом та оптимізація принципів його корекції.: автореферат дис. ... к. мед. н. : 14.01.02 / Х. М. Федорович. — Б.м., 2024 — укp.


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 
 

Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського